De bekroning van een bizar seizoen SPORT Straathof-toernooi bij GHi Doherty naar ADO Den Haj Trainer Herman Kooijenga wil bij Blauw-Zwart afscheid nemen met promotie naar de tweede klasse Herman Kooijenga oogt rustig aan de vooravond van de finale in de nacompetitie. Foto: Mark Lamers ernstig." Bij PEC begon hij als trainer van het derde elftal en niet veel later werd hij assistent bij de selectie. ,,Als voetballer was ik mid-mid, een bijter die per se wilde win nen", kijkt hij terug. „Ik ben een emotioneel mens, maar ik merk dat je als trainer anders naar een wedstrijd kijkt, wat plastischer. Niet meer zozeer vanuit de emotie, maar iets van op afstand." Een wedstrijd 'le zen' als voetballer is heel an ders dan als trainer, legt hij uit. „Dat heb ik in die dertien jaar bijgeleerd. Als voetballer moet je in een fractie van een secon de beslissen waar de ruimte ligt. Als trainer kijk je hoe de or ganisatie staat bij de tegenstan der en bij je eigen ploeg. Je kunt nog even twee keer nadenken voordat je iets doet." Dat neemt niet weg dat hij nog steeds bloedfanatiek is. Hij laat het al leen niet meer zo merken. „De spelers hebben er niks aan als ik de gestresste kip loop uit te hangen." Kooijenga hoopt op een mooi afscheid van de club. Hij ver trekt naar JAC, min of meer te gen zijn zin. „Het bestuur wilde na vijf jaar wel eens een ander gezicht zien. Dat is hun keuze, maar ik had het gevoel dat ik hier nog niet klaar ben. Blauw zwart kan een gezonde tweede klasser worden en daar had ik me graag voor ingezet." Toch heeft hij zin in JAC. Dat is een eersteklasser en voelt zeker als een promotie, zegt de trainer. „Een club met allure, uitstra ling. JAC heeft ook zijn besog nes, maar ik heb eerst hier nog een klus te doen." De laatste opdracht is de finale tegen Wilhelmus op het veld van Westlandia. Kooijenga geeft zijn ploeg een dikke kans om te promoveren. „We hebben de kwaliteit en bovenal de team geest om het te doen. We heb ben een paar verschrikkelijk goede voetballers rondlopen. Mike Yeboah, of wat dacht je van Huub de Visser. Die jongen is pas 17, hij is genomineerd als grootste talent van de Haagse regio. Als je ziet hoe hij op die leeftijd de verdediging al loopt te leiden, dat is heel knap." Naast al die loftuitingen heeft Kooijenga ook zeker kritiek op zijn ploeg, die in de knotsgekke derde klasse lange tijd titelkan didaat was - zoals nog een dik ke handvol andere clubs. „We hadden het in de competitie al moeten afmaken", vindt de trainer. „We lieten het zelf lig gen. Dan zie je dat de concur renten plotseling ook verloren hebben en kan het nog, maar als we zelf hadden gewonnen, waren we klaar geweest." Blauw-Zwart eindigde twee punten achter kampioen ONA. „Zij hadden er 35, wij 33. Dat is normaal gesproken nooit gej noeg om zo hoog te komen. Aan de ander kant zie je dat DONK degradeert met 28 pun ten, terwijl je denkt dat je met 23 veilig bent. We hebben van ONA zes punten gepakt, maar vijf verloren aan Stompwijk '92 en die ploeg is gedegradeerd", illustreert hij het bizarre sei zoen. Dat kan zondag een mooi slot krijgen. Kooijenga weet niet uit gesproken veel van tegenstan der Wilhelmus, maar zijn strijd plan is duidelijk. „We graven ons niet in. We zoeken de zwakke punten van de tegen stander en proberen ons daar op te richten. We moeten in een hoog tempo spelen." Blauw-Zwart - Wilhelmus Zondag 14.00 uur bij Westandia SPORTAGENDA BETAALD VOETBAL Vanavond Nacompetitie, poule A (20.00): RBC Roosen daal - Stoimvogels/Telstar, WV Venlo - FC Vo- lendam Poule B (20.00): Sparta Rotterdam - De Graafschap, FC Zwolle - Helmond Sport. AMATEURVOETBAL Zaterdag Hoofdklasse, algeheel kampioenschap (17.00) Argon-ASWH. Tweede klasse (14.30): Valken'68 - Lyra (op terrein van Wilhelmus, Voorburg). Zondag Derde klasse (14.00): Wilhelmus - Blauw- Zwart (op terrein van Westlandia, Naaldwi|k). Vierde klasse (14.00): Roodenburg - Gouda (op terrein van Moerkapelle) JEUGDVOETBAL Tweede divisie (14.30): Quick Boys - De Graafschap. Overgangsklasse A: Kieviten - Ajax (zo. 11.00) HOCKEY Mannen (zo. 14.30) Eerste klasse A: Alliance - Alecto, Zwart-Wit - Roomburg B: L0HC- Huizen Tweede klasse A: Forescate - Kieviten. Derde klasse B: Kikkers - Alphen, Catwijck - Xenios, Leidse Studs - Castricum. Vierde klasse A: Waddinxveen - Voorhout, Hi- salis - Berkel Roderijs, Alkemade - Noordwtjk. Vrouwen (zo. 12.45) Eerste klasse B: LOHC - Hilversum, Roomburg -Qui Vive. Tweede klasse B: Alphen - Phoenix, Forescate - Bennebroek, Voordaan - Catwijck. Derde klasse B: Leidse Studs - Castricum. Haarlem - Noordwijk SOFTBAL Mannen Eerste klasse: Lisse Flags - Zuidvogek 14.00 en 15.45). Vrouwen Derde klasse A: Hazenkamp - Adegees 12.00 en 14.00) TENNIS Gemengd Eerste klasse 2: LTC Barneveld - Unicum Tweede klasse 1: Unicum 2 - TV Oud-E land; ALTA Amersfoort 3 - Zee en Dui Delftse Hout - TEAN Alphen. 7: Merlent TV Dekker Tennis 2. Derde klasse 8: Zee en Duin 2 - MLTC M burg 2; Pellikaan Goirle - Forescate; TV 0 Tennis 3 - Mattenkloppers; TC Tilburg Munnik 9: Brederode 2 - TEAN Alphen 2 legomse TC 2 - WhyNotPromo/TcG Zandvoort 4 - TV Nieuw Vennep; Meren] De Boekhorst. Vierde klasse 14: Berkenrode 2 - OLTC geest 2, Qravel - Leeuwenbergh 4 21: green - Unicum 3 23: LTC Lisse - Orar 2 24: Qravel 2 - Popeye GoldStar 6, TV ker Tennis 4 - Buytenwegh 25: OLTC geest - Blauwe Reiger 2 26: Riinhuyse Boekhorst 2. LTC Lisse 2 - ULTC Iduna Nieuw Vennep 2 - TC Bilthoven 4 Vijfde klasse 53: TV Badhoevedorp 4 - F burg. 56: TV Dekker Tennis 5 - Gevers l\ wijk; Popeye GoldStar 7 - LTC Lisse 3; D gel 2 - SW Voorhout. 57: De Gouw 4 - senheimse TV, Abcouder LTC 2 - TV Wou ge; KZTV 2 Koog a/d Zaan - OLTC Oegsl Mannen Eredivisie: Zee en Duin - Dash'35; ALTV termeer - TV Dekker/Horsman Hoofdklasse 1: TC Nieuwerkerk a/d IJ: TEAN Alphen. Tweede klasse 6: Nieuwe Sloot - Elckerl; Unicum - De Hoek. 8: TV Dekker Tenni Merenwijk; TC Nieuwerkerk a/d IJssel Roomburg. leiden - Op sportpark De Vliet wordt zaterdag de eerste editie van de 'Marcel Straathof GHC Cup' gehouden. Dit toernooi voor uitsluitend F1 teams is vernoemd naar de keeper van de zaterdag selectie van GHC, die op 28 januari van dit jaar op jonge leeftijd overleed. Om Straathof niet te vergeten is be sloten om een jaarlijks terugke rend groot evenement naar hem te vernoemen. Twintig verenigingen uit de re gio hebben hun deelname toe gezegd. Sponsors stonden mas saal klaar om hun steentje b dragen. De werkgever Straathof, het bouwbedrijf I gy, staat de komende jaren rant voor een substantiële drage. Vast staat dat oud-keeper huidige keeperstrainer Ajax, Fred Grim, en linksb van AZ, Tim de Cler aanw zijn om de prijzen uit te reik De aanvang van het toernoi om 11.00 uur en de verw< ting is dat de prijsuitreil rond de klok van 15.00 plaats heeft. den haag - ADO Den Haag heeft de Engelse aanvaller Sean Doherty voor twee seizoenen vastgelegd. De 20-jarige vleu gelspits komt transfervrij over van Fulham, dat in de Engelse Premier League speelt. Doherty kwam eerder uit voor de jeugd van Liverpool en Ever- ton. Vorig seizoen werd hij ver huurd aan Blackpool. In de gelse jeugdelftallen speelde in totaal veertig interlands. „Bij ADO krijg ik de kans op hoogste niveau te spelen. N< mijn teamgenoten Edwin der Sar en Collins John zichi sitief uitlieten over ADO, i voor mij de keuze snel maakt", aldus de speler. HET JUBILEUM door Anton Diedrich wassenaar - Herman Kooijenga zit er rustig en vrolijk bij. Hij heeft alle reden om vrolijk te zijn: zijn elftal speelt zondag de finale om promotie naar de tweede klasse. Hij maakt een ontspannen indruk, maar zater dagavond zal de trainer van Blauw-Zwart heus wel even ze nuwen voelen, geeft hij schoor voetend toe. „Daarna is het aan de spelers om het af te maken." Vijf jaar geleden kwam Kooijen ga (45) naar de Wassenaarse club als assistent-trainer van Rob Beunder. Dat was vlak na het 'debacle van Docos', zoals de Scheveninger het omschrijft. Blauw-Zwart degradeerde, de club kende een roerige periode en een groot deel van de selec tiespelers verliet de club. Geen fijn moment om te begin nen, zou je zeggen. „Wij had den de schone taak om alles weer op de rit te zetten", zegt Kooijenga. „We moesten van niets weer iets maken." Dat lukte wonderwel: Blauw-Zwart haalde toen ook al de eindstrijd om promotie naar de tweede klasse. Daarin verloor de ploeg van Schipluiden. Het seizoen erop was Kooijenga plotseling hoofdtrainer. De nieuw aangetrokken oefen- meester Rob Grieben gaf de pijp aan Maarten nog voor het voetbalseizoen was begonnen. Blauw-Zwart moest op zoek naar een nieuwe trainer, maar die was moeilijk te vinden zo kort voor aanvang van de com petitie. „De spelersgroep en het bestuur gunden mij de kans", zegt Kooijenga. De assistent had er zelf niet om gevraagd, noch bij een andere club gesol liciteerd naai de baan van hoofdtrainer. „Natuurlijk heb ik wel ambitie", verklaart hij. „Maar ik zat met plezier bij een club die me waardeerde. En ik ben niet iemand die allerlei clubs opbelt om zich aan te melden." Zo werd hij uit het re latieve niets de eindverant woordelijke. Kooijenga voetbalde zestien jaar in het eerste elftal van PEC Den Haag, waar hij 360 wed strijden speelde, met een jaartje Feyenoord tussendoor. Een blessure maakte een einde aan zijn actieve carrière. „Ik brak mijn been", vertelt hij. „Ik heb keihard geknokt om terug te ko men, maar de blessure bleek te Een jubileum is altijd een hoogtepunt bij een vereniging. In deze rubriek proberen we, aan de hand van antwoorden op tien vragen, een profiel te schetsen van een jubilerende club. Na de eerdere aflevering over ROAC'79, de voetbalvereniging voor Rijpwetering en Oud Ade, is het ditmaal de beurt aan Alphense Boys. De club bestaat 75 jaar. 1. Wie hebben, en waarom is de vereni ging opgericht? Samen kunnen voetballen, met rooms-ka- tholieken bij elkaar, is de belangrijkste re den geweest om op 1 juni 1930 Alphense Boys op te richten. Onder de officiële op richters waren kapelaan Sondaal, Frans Re- degeld, en Dick Dongelmans, meldt de website van de club. De laatstgenoemde werd de eerste voorzitter. 2. Waaraan dankt de club zijn naam? Voetbal was in de die tijd een mannen- sport, zo je wilt een sport 'voor de jongens'. Zoals zoveel steden en dorpen een club kregen met de plaatselijke Boys, kreeg Al phen dat ook. 3. Is er veel over de geschiedenis van de vereniging bekend? Lang niet genoeg. Te weinig zelfs, zegt Jan de Ifijk, die meer dan 25 jaar bestuurserva- ring heeft bij de club. „Mensen die de club kennen, herinneren zich het rijke verleden. Aan geschiedschrijving is weinig gedaan. Er is in het verleden te weinig bewaard geble ven. Dat is heel jammer. In de begintijd ging dat ook heel moeizaam - het waren de jaren dertig. Men wilde een clubje oprich ten om te voetballen, en er was nog geen katholieke vereniging in Alphen. Dat was toen nog een klein dorpje en overwegend christelijk-gereformeerd. 4. Wat is het hoogtepunt in de historie? „Er zijn er voor mezelf een aantal en ze zijn divers", zegt De Rijk. „Op prestatief gebied de vier jaren hoofdklassevoetbal. Dat had den we nog niet eerder meegemaakt en was heel apart. Ik ben een jaar of tien jeugdvoorzitter geweest en heb in die hoe danigheid ontzettend leuke dingen meege maakt." Als De Rijk er daar een van moet noemen, is dat het Sportweekend, waar voor ieder jaar honderden Alphense kinde ren naar het sportcomplex De Bijlen ko men en daar het weekeinde doorbrengen met spellen, sport en activiteiten. „Jaren te rug plensde het eens op de zaterdag, en we hebben het toen moeten annuleren. Dat was wel even een klap. We moesten meer dan 300 kinderen en begeleiders teleurstel len. Het was dan ook fraai dat we uiteinde lijk met veel mensen in een paar weken een nieuw weekeinde op poten konden zetten, destijds op het Genieterrein." Naam: Erik Pascal Koot. Sport en club: tennis bij SV Voorhout. Ik ben ook lid van STV in Sassenheim. Geboren: 22 juli 1987 te: Lei den. Woonplaats: Sassenheim. Broers/zussen: een zusje, Renske. Zij tennist ook, in een jeugdteam bij SW. Beroep: ik heb net eindexa men vwo gedaan en denk dat ik geslaagd ben. Alleen natuur kunde was moeilijk. Daar heb ik extra aandacht aan besteed. Partner: geen. Lengte: 1.81 meter. Gewicht: 65 kilogram. Speelsterkte: single 5, dubbel 4. Ik denk dat dat voorlopig hetzelfde blijft, want ik heb niet tegen sterkere jongens ge speeld. Ik let er eigenlijk niet op. Speltype: ik hou van aanvallen, maar het hangt van de tegen stander af. Het liefst ga ik naar het net. Links- of rechtshandig: rechts. Ik heb een dubbelhandige backhand. Sterkste punt: mijn volley's. En ik hou van smashen. Zwakste punt: mijn tweede service. Er zit te weinig kracht achter. Ik zou er meer op moe ten trainen, maar doe het niet. Trainers: ik heb altijd les van Jack Manuputty gehad. Op mijn zevende ben ik begon nen. Ik voetbalde bij Foreholte en SW ligt ernaast. Toen we gingen verhuizen, kwamen we vlak naast het voetbalveld van Ter Leede te wonen en ben ik daar gaan spelen. Ik speel linksback in de Al. Ik voetbal liever dan dat ik tennis, maar denk niet dat ik er veel in zal bereiken. Hoogtepunt: dat moet nog ko men, hoop ik, als we zondag kampioen worden. We staan drie punten voor op De Ge vers. Winnen met 6-2 is dus al tijd voldoende, maar het lijkt me sterk dat De Gevers met 8-0 van nummer drie Dekker 5 wint. Helaas kan ik er niet bij zijn. Ik ga met vrienden een week op vakantie naar Turkije. Dat was al een tijd geleden ge pland. Ik word wel door de coach op de hoogte gehouden van het duel. een jonge en fanatieke ploeg met Raymond Manuputty, Matthew en Nathalie Tamaël en Laura Kranenburg. Ik ben de oudste. Er zit dus veel toe' komst in. Vorig jaar werd het team al kampioen in de zesd klasse. Volgend jaar in de vie de klasse kunnen we zeker meedoen. Favoriete tennisser: Andre l Agassi. Mooi om naar te kijk^ maar ik blijf er ook weer niet: voor thuis. Ik kan niet vier uu naar een wedstrijd kijken zoé nu op Roland Garros. Ik den! dat Roger Federer gaat winnd Hij kan Rafael Nadal verslaaq Ambitie: ik hoop dat ik ooit 1 een 3-tje word, maar ik dubb liever dan dat ik single. Hobby's: naast tennis en voei bal, computeren. Krant/tijdschrift: lees ik nief Eten: nog altijd patat. Drinken: cola en op vakantie ga ik veel bier drinken. Muziek: top40. Politiek: ik mag nog niet sten men, maar ga het zeker doerf als ik 18 ben. Over de Europe grondwet heb ik niet veel nat gedacht. Ik had er ook geen t2 voor door mijn examen. e Geloof: met kerst ga ik naar kerk met opa en oma. t Bijgeloof: ik tennis altijd meF mijn veters los in mijn oude schoenen. De gaten vallen err in, maar het loopt erg lekker.-! hoor er elke week wel wat o\\ maar het gaat prima. Mooiste plekje in de regio: ife wandel altijd met de hondeni door het Terwegen park. Wer hebben een Boerenfox, een t soort Jack Russel die hoog off zijn pootjes staat. En de honij van mijn opa en oma, een Frc se Stabij, logeert een tijdje bid ons. c Toekomst club: het kan een|e heel sterke vereniging wordeij Vroeger gingen sterkere spel(e naar Hillegom of Lisse. Mis-1 schien dat we ze nu kunnen 0 behouden door zelf op hoogir niveau te spelen. 1 Toekomst persoonlijk: ik gaa bewegingswetenschappen r doen in Amsterdam. Dc weetb niet of ik volgend jaar veel tijj. heb om te tennissen, maar U denk dat ik dan ook nog welfl, het eerste speel. Als volgend hoogtepunt noemt de actieve clubman de 'schat aan wedstrijden tegen betaalde clubs'. Een aantal keren zijn en Feyenoord en Ajax op bezoek geweest. Dit jaar komt Feyenoord weer, op 4 juli. Bij het 65-jarig bestaan van de club kwamen bei den naar Alphen. De website vertelt dat op de twee duels meer dan 12.000 mensen af kwamen. Gek genoeg begint De Rijk als oud-jeugd- voorzitter niet over de Rinus Michels Award, de prijs die club pas kreeg voor de beste jeugdopleiding van Nederland. Een hoogtepunt, zeker, erkent hij, maar lang niet zozeer zijn verdienste. „Het is ooit alle maal begonnen met Paul Bahlmann. Hij is de voetbalgoeroe van Alphense Boys. Aan zijn inzet en kennis hebben we de award te danken. Een prijs om trots op te zijn." Ook een mijlpaal: het duizendste lid in 2002. Thans heeft de club zo'n 1150 leden. 5. En wat het dieptepunt? Gemakshalve sluit De Rijk alle degradaties uit. Die zijn inherent aan voetbal. Alphense Boys degradeerde na 1996 twee keer op rij, uit de hoofdklasse naar de tweede klasse. Op dat niveau speelt de .zondagclub nog steeds. Dieptepunten voor De Rijk zijn de mensen die de club al op jonge leeftijd heeft verlo ren. „We waren met het jubileumboek be zig, toen we weer merkten welke mensen ons al zijn ontvallen. Zoiets grijpt me toch elke keer opnieuw aan." De onenigheid rondom het tweede elftal, die leidde tot de overstap van de spelers naar de zaterdag, vindt De Rijk 'een min punt'. „Een smet op het blazoen. Aan de andere kant: doordat ze bij ons op zaterdag mochten gaan voetballen, is een aantal spelers gebleven die anders waren wegge gaan." Volgend seizoen is er naar alle waar schijnlijkheid weer een tweede zondagelf tal. 6. Welke bekende (bestuurs) leden of kleur rijke sporters heeft de vereniging voortge bracht? Kees Jansma, journalist en persmanager van het Nederlands Elftal, is zonder meer de bekendste. In de regio is zeker ook Paul Bahlmann 'een grote naam'. Volgens De Rijk is Mohammed Allach (WV) de be kendste voetballer die de club voort bracht. Johnny Heitinga (Ajax) komt van ARC. 7. Hoe wordt het jubileum gevierd? Met een receptie, een jubileumboek, een sponsorloop, een brunch, en zoals gezegd de wedstrijd tegen Feyenoord. Rondom de traditionele nieuwjaarswedstrijd wil de ver eniging een reünie houden. Het jubeljaar eindigt, naar verwachting op 10 juni 2006, met een feestavond. 8. Bestaat de vereniging over 25 jaar ook nog? In andere woorden: is de club sterk genoeg om zelfstandig te blijven? De Rijk: „Daar twijfel ik niet aan. De club is gezond, ook financieel gezien." Met 64 jeu- geftallen, zo'n 12 seniorenelftallen en een twee G-teams is de club ook wel vrij fors. 9. Welke ambities heeft de vereniging? „We hebben nog wel wat te wensen", geeft De Rijk aan. „Met het eerste elftal willen we minimaal eerste klasse spelen en dat zoveel mogelijk bewerkstelligen jongens uit de ei gen opleiding. En als je het geld niet hebt om een gedegen hoofdklasser te zijn, dan liever een sterke eersteklasser." Alphense Boys heeft de beschikking over twee exclu sieve velden. De drie overige velden deelt de vereniging met de andere sportclubs in De Bijlen. „En dat werkt niet altijd. Het de len van de velden heeft nogal eens wat voe ten in aarde. De gemeente weet dat ook. En verder hebben we een hartstikke mooie kantine en tribune, maar zijn de kleedka mers afschuwelijk." 10. Wat betekent Alphense Boys voorde gemeenschap Ojr eigen wijze bijdragen aan een 'OK-we- reld'. „Die gedachte is vanuit de gemeente ontstaan, na de moord op Theo van Gogh", legt De Rijk uit. „We moeten oké naar el kaar toe zijn en met elkaar leven. Hier zie je best veel medelandgenoten door elkaar heen stiefelen. Dat gaat heel goed samen. Voetbal is van alle gezindten, het maakt he lemaal niet uit welke status of afkomst ie mand heeft." door Robbert Minkhorst raakte helemaal niks. Het wou niet die dag. Favoriete ondergrond: ik speel het liefst op tapijt. Dat gaat lekker snel, maar ligt al leen indoor bij Terwegen in Sassenheim. Favoriete toernooi: ons eigen toernooi van SW. Het is altijd erg gezellig. De voorbije competitie: we zijn het sterkste team, ook al verloren we van De Gevers. Dat was onnodig. We hebben Foto: Dick Hogewoning Dieptepunt: twee jaar geleden begon ik ineens heel erg te groeien. Ik was 1.50 meter. Dat jaar heb ik geen bal geraakt. In elk toernooi vloog ik er in de eerste ronde uit. Ik kreeg ook veel last van mijn knieën. Leukste tegenstander: Jesper Koning van TC Lisse. Die ging service/volley tegen mij spe len. Ik won met 6-3, 6-1. Vervelendste tegenstander: tegen De Gevers verloor ik met 6-1, 6-0 van Dennis Kolmus. Ik

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16