REGIO 'Voortgejaagd door een dreunende Budapester' Kinderen in verval slepen moeder mee 'Katwijker hecht te veel waara 61,6 pro- aan ja of nee van de dominee' ra Tot 1960 reden er trams door Leiden. Stadstrams, dwars door de binnen stad, en trams, eveneens gedeeltelijk door het centrum, naar Oegstgeest, Katwijk en Noordwijk, Haarlem en Den Haag. Eerst alle met stoom en la ter elektrisch. De laatste stoomtram locomotief, met een 'constant luiden de bel op z'n beroet dak', hield nog stand tot beginjaren dertig. Al vanaf 1911 reed de stadstram elektrisch door Leiden, toen nog een stad met weinig ander verkeer. In 1960 was het gedaan met de tram, naar het leek voorgoed. Maar, bijna een halve eeuw later ligt een terug keer in het verschiet. In 2010 moet tussen Gouda en Leiden een snel tram gaan rijden, later wellicht ook naar zee. De aanleg van het tracé, opnieuw dwars door de stad, levert evenwel tal van complicaties op, want de oude binnenstad is nogal krap bemeten voor de lightrailver- binding. Door de komst van de Rijn Gouwe Lijn dreigt ander stadsver keer in het nauw te komen. Dat is niet nieuw. De Oegstgeestse schrijver F.B. Hotz (1922-2000) schreef, in de jaren zeventig en tach tig van de vorige eeuw, al herhaalde lijk over de problematische verkeers situaties, over het oponthoud bij de spoorbomen nabij het station en over de Breestraat als flessenhals: „Hol van een sullige besluiteloos heid die al haast weer kalmte werd reed ik de Breestraat in, vanzelf op weg terug naar de school voortge jaagd door een dreunende Budapes- ter achter me die geen ruimte liet tussen rails en stoeprand". ('De op dracht' in de bundel Ernstvuur werk). Wat een 'Budapester' is licht Hotz niet toe. Het hoort bij het autobio grafische karakter van het verhaal, gesitueerd in het Leiden van vroeger. En de Budapester was een type blauwe tram dat iedereen in die tijd kende. Het andere verkeersprobleem be hoort inmiddels tot het verleden: de spoorbomen ten noorden het (oude) Centraal Station. Over dit knelpunt schrijft Hotz: „Het begin (in Oegst geest) van de reis: met de tram naar het station Leiden had een kleinig heid kunnen zijn als de overweg er niet was, die soms zo eindeloos lang gesloten bleef'. ('De envelop' in Proefspel). Er zijn tal van verhalen van Hotz waarin de blauwe tram voorkomt. Alle passages achter elkaar vormen een aardig beeld van de tram, van de NZH die de tram exploiteerde en van de stad Leiden en omgeving. Zelden zal een statige tramlaan als de Rijns- De tram terug in Leiden: een hommage aan F.B. Hotz De blauwe tram, een Budapester, rijdend in de richting van Katwijk. Foto: archief burgerweg zo fraai zijn geschilderd als in het verhaal 'De verplaatsing' (Ernstvuurwerk). „Die weg was breed met z'n dubbel tramspoor, z'n fietspaden en trottoirs. De betonnen palen waren deftig en kregen al iets groen verweerds waardoor ze zich voegden in dit landschap van natuur en geest." In de richting van Katwijk werd de situatie voor de tram steeds benar der, berucht waren de zogeheten 'zeven bochtjes' in Katwijk aan den Rijn. Behoedzaam gereden werd er desondanks niet, de rit is joyeus als betrof het een achtbaan: „De zware 'Budapester' daverde over het boch tige tracé en schoot zo langs takken en blinde muren dat haren opwoei en en ogen knipperden door de snel wisselende windval bij de open bal kondeuren. Die rit mocht dan bijna iets van groot leven in zich hebben, vooral als de tramfluit baldadig door de nauwe dorpsstraatjes gierde". Eenmaal aangekomen in Katwijk aan Zee trof men daar een houten tramhuisje. Op het emplacement bevond zich geen keerlus. Om de tram gereed te maken voor de rit te rug naar Leiden moest een rangeer manoeuvre worden uitgevoerd: „Bij De Rijn Gouwe Lijn, straks weer door de Breestraat? Publiciteitsfoto het eindpunt van de tram werd juist een wagon afgekoppeld onder gesis van luchtremslangen. De motorwa gen dreunde tussen lage huisjes door heen en terug over een uit- wijkspoor. Achter een touw wacht ten al wat vroeg huiswaarts kerende dagjesmensen" ('Zeelucht', in Duis tere Jaren). Wat Hotz eigenlijk doet is het bedrij ven van een soort heemkunde. Tramhistorici van professie zullen er op wijzen dat Hotz geenszins volle dig is. Maar juist daardoor valt op hoe treffend de bewoordingen zijn van wat hij allemaal wel registreert. In 1932 werd de laatst overgebleven NZH-stoomlijn geëlektrificeerd, de lijn Leiden-Haarlem. Hotz noteert daarover: „In die dagen was juist met enige feestelijke plechtigheid de oude stoomtram naar Haarlem ver vangen door een moderne elektri sche, een-gelede tram met een ge heimzinnig duistere harmonikaver- binding tussen beide wagondelen. Haar uiterlijk was efficiënt, maar de te dicht bij elkaar staande lampogen gaven haar iets loerends, ze zag er minder onschuldig uit dan de kolos (lees: Budapester) op Den Haag of Katwijk, de tram waar we zo vaak mee naar zee waren gegaan". Deze tram is niet helemaal te ver trouwen, lijkt Hotz te willen zeggen, en het bewijs laat niet lang op zich wachten. Enkele pagina's later in het verhaal voltrekt zich een dodelijk ongeluk met deze tram - de tram met de loerende lampogen. In het verhaal 'Twijfel' (Duistere Ja ren) is een ruzie tijdens een rit van Leiden naar Den Haag er de oorzaak van dat een lezing over het Byzan tijnse Rijk, onbedoeld, een andere draai neemt. „De geschiedschrijving kon van accent wisselen door een tramrit", zo besluit Hotz het verhaal, met de ironische toevoeging dat dit bepaald niet pleit voor het vak ge schiedenis. In dit verhaal geeft Hotz de beschrij ving van een volledige tramrit, vanaf TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Niet alleen Europa is in verval, mijn huishouden ook. In het verval van Eu ropa heb ik nog de hand gehad door de rechter- knop ferm in te drukken. Mijn huishouding ploft door onvoorziene facto ren. Het is langgeleden dat ik een rood shirt bij de witte was stopte. Het is ook lang geleden dat bij mij spullen spontaan kapot gingen. Toch ver loeder ik, waar ik bijsta. Druiperige inktvlekken op prachtige broeken en leuke shirts na een dage lijkse wasbeurt bezorgen mij stress. Maar wie maalt daarom? Wie o wie? De broekzak van de da der is er het ergst aan toe. Het spoor is dus eenvoudig te traceren. Met gevaar voor eigen handen komt er een ver wrongen hoopje blauw rood plastic uit zijn zak tevoorschijn. Alles lekt aan dat kreng, alleen Bo na is nog duidelijk zicht baar. De koosnaam van Sams school. Ik weet ge noeg. Via mijn vingers besmeur ik daarna mijn favoriete beige trui en is ook de sportbroek van Theo licht aangedaan. Een drama in bedrijven. Tierend probeer ik in de badkamer de troep eraf te krijgen, zodat ik niet nog meer kledingsstuk ken kan besmetten. Ook dat lukt niet, na wat boe nen met het nagelbor steltje trekt het goedje charmant in de huid. Na een aai met de witte handdoek geeft het nog licht af. Daarna alle op losmiddelen op de aan gedane kleding losgela ten. Wat een troep. Het textiel eindigt dun en de vlekken blijven bestaan zelfs na een extra was beurt op hoge tempera tuur. „Geen sneeuw voor de zon", roept de dader. „Gewoon dragen", roep ik. „Na een dag zie je het niet meer. Het slijt wel." Theo rukt woedend de klepjes van twee keuken kastjes uit de scharnie ren, omdat de veer niet meer werkt. De veer die erin zit, is teruggescho ten en hangt lam tegen het wandje. Dat kan al leen maar zijn ontstaan door bruut geweld, zegt hij. Dat had ik ook al ge constateerd. Wie o wie? De bewijslast zit in de af wasmachine. De staaf mixer is gebruikt voor het preparen van een milkshake, waarvan de beker nog in de compu terkamer staat. De ijs- snor zit nog rond de mond van de jongste. De deurtjes staan nu in de gang tegen de muur. Het is de vraag wanneer ze ooit gemaakt gaan wor den. Als een boer met kiespijn constateer ik dat het keukengerei er nu eenvoudig in en uit kan worden gezet. Voor onze kinderen en voor Theo weer een meevaller. Als ik poog om de nagel van mijn teen wat te rechten, knip ik in mijn vel. Het bloedt en voelt niet lekker. Komt omdat ik moet knippen met een ontzet en bot nagel schaartje. Niet door mij ontstaan, maar door grof geweld bij het openen van een doosje op Fleurs kamer. Wie o wie? „Als je het zo en zo vasthoudt, lukt dat knippen prima", zegt mijn dochter. Zo is dat. Mijn oude getrouwe discman staat er sneu bij. De klep bovenop kan niet meer dicht en het klepje van het batterijen compartiment wijkt. Wat is er aan de hand? Wie o wie? „Klepje ging van zelf," zegt Sam. De oor dopjes gebruikt Olivier en de batterijen scheen Fleur dringend nodig te hebben voor haar reken machine. Wat een nuttig gebruik, ik kan heus le ven zonder dat ding. Mijn dierbare hartjes kommetje voor soufflé staat gekneusd in de kast. Hoekje eraf. Bij het thee kopje zo'n zelfde splin ter. Wie o wie? „Weet je als je die spullen met één hand en een paar vingers uit de wasmachine haalt, willen die spullen nog wel eens tegen elkaar knallen." Olivier die met deze plausibele verkla ring komt, ontkent heftig er ook maar iets mee te maken te hebben gehad. Het speciale soufflékom- VRAAG Dat Nederland tegen de Europese grondwet zou stemmen kwam niet uit de lucht vallen. Verrassend was eergisteren het grote aanl nee- cent. Het gros van gemeenten in de regio schommelde rond dat percen ge. Alleen in plaatsen als Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar en Warmond stemde een meerderheid vóór. Aan de andere kant staa Katwijk. Daar stemde 73,2 procent tegen de EU-grondwet. Volgens gepensioneerde dom nee Z. DE GRAAF Meel er bij kerkelijk behou dende gemeenschapi van oudsher de angst om het eigene kwijt t raken'. een niet nader genoemde halte in Leiden tot het eindpunt in Den Haag. Verweven met het eigenlijke verhaal passeren allerlei kenmerken van de tram (een Budapester) de re vue. Hotz neemt de lezer mee op reis, laat hem wachten tot de tram arriveert, instappen, plaatsnemen, zich storen aan rokende medepassa giers, voortijdig uitstappen, in mist en kou, en ten slotte de rit voltooien, op het Malieveld in Den Haag. „De tram trok op tot hoge snelheid en suisde over een stuk aparte baan. De wielen ranselden de railverbindin gen. Een railkruising flitste venijnig weg onder de draaistellen. Meerder malen drong de hese tramfluit tot binnen door". De verknochtheid van Hotz aan de Blauwe Tram past overigens naad loos in zijn algehele interesse voor alles wat te maken heeft met tech niek en beweging, van metaal en ijzer vooral. Het komt al naar voren in zijn kortstondige bezoek aan de ambachtsschool, later in zijn ge hechtheid aan de trombone, en ten slotte ook in veel van zijn overige li teraire werk. Welbeschouwd laat Hotz geen gelegenheid onbenut om de blauwe tram te noemen. Hij ver schilt hierin fundamenteel van die andere 'Leidse' schrijver, Jan Wol kers, de natuurliefhebber bij uitstek. Tekenend is dat in diens roman Te rug naar Oegstgeest de tram bijna niet wordt genoemd, en bovendien nooit met de aanduiding 'blauwe', terwijl het verhaal zich afspeelt in dezelfde tijd en ruimte als de 'tram- verhalen' van Hotz. Uitvoering van het nieuwe tramplan kan worden beschouwd als een hommage van de stad Leiden aan Hotz, de auteur die in zijn verhalen facetten van haar vroegere tram niet alleen zo mooi heeft beschreven, maar deze ook doet lezen als een impressie van de regionale tramge schiedenis. Robbert van der Lek Was u verrast door 1 uitslag? „Ik had wel verwach dat een meerderheid tegen de grondwet zi stemmen, maar dat het aantal nee-stemmers zo groot zou zijn, zag ik niet aankomen. En dan heb ik het met name over mijn ei{ Katwijk." Heeft 11 daar een verklaring voor? „Vooropgesteld dat dit eigenlijk het werkterrein van een sociolol is, wat ik niet ben, durf ik daar met de nodige voorzichtigheid w) over te zeggen. Allereerst was er in het hele land een sterke onru over Europa en wat dat allemaal met zich meebrengt. Die onrusl golf is niet aan Katwijk voorbijgegaan." Maar waar komt het extra harde Kativijkse 'nee' vandaan? „Dan moet je de geschiedenis in. In kerkelijk behoudende ge meenschappen is men nooit zo voor Europa geweest. Het is de zorg voor het verlies van de Nederlandse eigenheid, wat dat ook moge inhouden. Het verlies van het bekende, de zorg voor de v4 vlalddng van normen en waarden is iets dat je wel vaker ziet bij I houdende stromingen. Daarbovenop komt nog het sterke gevoö wat daar leeft bij de oude drieslag God, Nederland en Oranje. Ni gens zijn de Oranjeverenigingen groter dan in plaatsen als Kat- wijk." I Wat heeft u gestemd? „Dat houd ik liever voor me. Ook al ben ik sinds half april gepenl sioneerd, ik vind dat de Katwijker te veel waarde hecht aan het j| of nee van een dominee." U heeft zich dan ook niet in discussies gemengd? „Alleen aan de gezinstafel en daar waren de meningen nogal vel deeld. Ik moet zeggen dat ik daarvan heb genoten. Het is goed d er over politiek gediscussieerd wordt. Hoe je mening ook is ovei1 het referendum, het is positief dat het heeft geleid tot zo veel poj tieke discussies." tekst: Gerard Baas foto: /j UIT DE ARCHIEVEN 1 ANNO 1955, Vrijdag 3 Juni LEIDEN - Hoewel de Leidse Universiteit een rijk verleden heeft, is van de Historische Commissie der Leiden Academie een goede ge- dachte geweest om ter gelegenheid van het aanstaande lustrum nu1 eens een tentoonstelling in te richten, die niet de nadruk laat vallen1 het verleden, doch op het heden. De rector-magnificus der Leidse versiteit, prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, opende de expositie if' rlennrhtenrl ANNO 1980, dinsdag 3 juni LEIDEN - Ruim dertig vooroorlogse Singer-automobielen hadden d zich gisteren verzameld op het parkeerterrein bij de Haagse Schoiv. Het betrof hier de club van Engelse Singer-eigenaren, die te gast \)e bij de gelijknamige Nederlandse club. Foto: archief Leidsch Dagbj Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen L plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironumrt 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding v^i Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de fof binnen drie weken thuisgestuurd. L COLOFON Leidsch Dagblad metje doet het toch nog in de oven? Ik moet niet zeuren. Klopt, ik moet niet zeuren. Het tosti ijzer hoeft ook niet schoon. „Niemand in onze familie heeft daar ooit buikloop van gekre gen." Mijn pleidooi om het toch schoon te ma ken, wordt door deze constaterende oplossing onmiddellijk de kop in gedrukt. Ik word murw geslagen. De laatste voor vandaag: wie o wie heeft voor het laatst op onze slaapkamer televisie ge keken? Hij doet het niet meer. „Ach mam, wij hadden hetzelfde pro bleem. RTL 4 kun je door de spikkels heen nog een beetje zien, maar ik zou zeggen: gewoon niet kij ken." Wie in Europa heeft zulke kinderen? En wie is net zoals ik overal tegen? Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten, overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '50 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216.90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenljBI worden verzonden geldt een toeslag van tl aan portokosten per verschijndag 05 Voor zaterdagabonnementen geldt €o,6oL zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? ;(j Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). r Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.oc1 (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebe wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wt tussen 12 00 en 13.00 uur belt, ontvangt dfy krant op maandag.) OPZEGGEN ÖC Opzeggen van abonnementen: uitsluitend^ schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar f. Voor leveringsvoorwaarden abonnementej1? www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN 'e Alle auteursrechten en databankrechten t<0 aanzien van (de inhoud van) deze uitgave a) worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze,n| rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media' c.q. de betreffende auteur f HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij eejoi CISAC-organisatie zijn geregeld met Sticht[gj Beeldrecht te Amstelveen U HDC Media BV is belast met de verwerkin^St gegevens van abonnees van dit dagblad. Qj gegevens kunnen tevens worden gebruiktgj gerichte informatie over voordeelaanbiedr® en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan k"s u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdf Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar:

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14