5 juni koopzondag Tiiap Veel steun voor een nieuw onderzoek naar Slaaphuis w intratuin 'Koppenhinksteeg past in bestemmingsplan' Rens Heruer 'Groot Haringmeester' WEEKJE Nieuw e haring el 'Angst voor uitbreiding van opvang ongegrond' J REGIO Studie moet door extern bureau worden uitgevoerd >e stelling Daklozen alleen in Leonarduskerk leiden - Bewoners van het Haagwegkwartier zijn bang dat de gemeente Leiden niet alleen de Leonarduskerk, maar ook de ernaast gelegen woning wil ge bruiken als daklozenopvang. Het college ontkent het met klem. „Het huis waar de paters Franciscanen wonen, was en is daarvoor niet in beeld," stelt een woordvoerder met nadruk. „Er is geen enkele reden tot on gerustheid." De verwarring in de buurt is ontstaan door de huisnummers op kerk en woning. De broeders Franciscanen wonen op Haag- weg 13, naast de deur van het kerkgebouw staat 13 A. Dat laatste nummer stond in de no tulen van de voorlichtingsbij eenkomst van afgelopen janua ri vermeld als toekomstig adres voor de daklozenopvang. In de tekst van het collegebesluit dat de bewoners onlangs is toege stuurd staat echter nummer 13 als opvangadres genoteerd. Het heeft verwarring veroor zaakt in de buurt. 'Is de woning geannexeerd en wordt de op vang groter gemaakt zonder dat wij er iets vanaf weten?', luidde een van de vragen. .Absoluut niet," antwoordt de woordvoer der van de gemeente. „Over de plek van de opvang kan geen verwarring bestaan, dat is het kerkgebouw, over de nummers wel. Die verwarring komt voort uit de kadastrale gegevens, waarin andere nummers staan dan de gemeente hanteert." In het kadaster heeft de kerk huisnummer 13 en in de over eenkomst die is opgesteld bij de aankoop van de kerk door de gemeente zijn die gegevens ge bruikt. Op die manier is het ka- dastemummer ook in de colle gestukken terechtgekomen. 'Ten onrechte', aldus de woord voerder. „De gemeente zal de bewoners zo spoedig mogelijk duidelijkheid verschaffen." (advertentie) ONTDEKKINGS malta-last-minute.nl rA v/^nv^n.j&ekfnvr fsAALTA (advertenties) HET GROENE WARENHUIS bij Intratuin Voorschoten! U bent van harte welkom van 12.00 tot 17.00 uur Live optreden van pianist Dick Schuur in ons sfeervolle tuincafé. Intratuin maakt het u gemakkelijk op zondag 5 juni. Ieder tweede kopje koffie of thee nemen wij deze dag voor onze rekening. Bovendien kunt u ontspannen genieten van het sfeervolle optreden van toppianist Dick Schuur. Dit mag u niet missen! VOORSCHOTEN, Leidseweg 518, 071-5322203, donderdag en vrijdag koopavond. (advertentie) In de UIT van donderdag 9 juni vindt u een lijst met deelnemers en plattegrond. Toegang tot de tuinen is gratis. Kijk op: uiuiui.leidschdcigblacJ.nl Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ttvang de eerste 2 weken gratis! |>etaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M V g tcode/Plaats: rpfoonnr loortedatunv lailadres: ik-/girorekeningnummer* ïdtekening: tsluitend by automatische ur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, woordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). Qail: lezereservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens m de colofon van de tot vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad w w w .Imlsmieiiwn.nl A- A LEIDEN Wethouder Hillebrand breekt lans voor vrijplaats vervolg van voorpagina leiden - Het huidige bestem mingsplan biedt de mogelijk heid om de Vrijplaats Koppen hinksteeg te laten zitten. Dat zegt verantwoordelijk wethou der Hillebrand. Hij wil opnieuw een discussie in het college en de gemeenteraad over de vraag of de vrijplaats nou eigenlijk wel moet wijken voor apparte menten en winkels. Als je kijkt naar de toekomstvi sie van de stad," zegt Hille brand, „vinden we het belang rijk dat de creatieve klasse goed vertegenwoordigd is, dat er ac tiviteiten vanuit de stad worden ondernomen. We willen een stad die bruist. En vanavond is me wel duidelijk geworden hoe enthousiast niet alleen de ge bruikers, maar ook de bezoe kers van de Vrijplaats Koppen hinksteeg zijn. Al die mensen die zich hard maken voor het behoud van de vrijplaats als collectief. Meestal zijn bezwaar makers 'tegen'. Al deze mensen zetten zich in 'voor' iets. Dat heeft me wel aan het denken gezet." Volgens Hillebrand zitten er 'een hoop haken en ogen' aan een eventuele koerswijziging. „Er moet wat met die panden gebeuren, ze moeten opge knapt worden. Daar moet dan geld voor komen. En op dit mo ment zit bijvoorbeeld het illega le restaurant Las Vegas in dat pand. Voor dat restaurant gel den de regels die voor gewone restaurant gelden niet. Als je de vrijplaats legaliseert, moet je wel zorgen dat er geen concur rentievervalsing ontstaat." In 2001 besloot de gemeente raad om op de plek van de vrij plaats winkelruimte en appar tementen neer te zetten. Voor slechts een aantal organisaties die nu in de vrijplaats onderdak hebben, zoals de Weggeefwin- kel, de Fabel van de Illegaal en vechtsportschool Hong Ying, zou een nieuw onderkomen worden gezocht in de stad. De gemeente gaf meteen een bouwvergunning voor de be wuste panden af. Gebruikers, bezoekers en sym pathisanten van de vrijplaats dienden zo'n 650 bewaarschrif ten in tegen die vergunning. Uiteindelijk stelde de bestuurs rechter in Den Haag de bewaar- makers in het gelijk. Wethouder Hillebrand liet na deze neder laag weten dat hij in het nieuwe bestemmingsplan opnieuw zou proberen de bouwplannen op te nemen. En zo geschiedde. Het bestemmingsplan zoals dat nu voorligt, wijst dat de panden van de Vrijplaats aan voor 'ge mengde doeleinden'. De orga nisaties die hier onderdak heb ben, willen dat het complex na drukkelijk als 'sociaal-culturele vrijplaats' wordt aangewezen. Hillebrand: „Ik denk dat er voor de vrijplaats in het huidige be stemmingsplan ruimte is, in elk geval voor de begane grond. Voor de bovenste verdiepingen, waar woningen moeten komen, zou een amendement nodig zijn om het bestemmingsplan te wijzigen." Daar kan de gemeenteraad zich binnenkort over buigen. Vol gende week staat het bestem mingsplan op de agenda van de raadscommissie ruimte en grond. Eind juni moet de raad een oordeel vellen over het al dan niet aangepaste bestem mingsplan. et is een schande dat het nodig is om oedselpakketten aan armen te geven. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Voortgejaagd or dreunende jdapester* recteur bouwen l wonen vertrekt cn - Ted Zwietering, de di- eur van de dienst Bouwen (Vonen van de gemeente len stapt per 1 september 'lij wordt directeur van het ;s Ontwikkelings Bureau, 'ertrek van Zwietering is lerkelijk omdat hij pas twee terug in dienst trad bij de ieente. Daarvoor werkte hij tar bij de gemeente Amster- i. De reden van zijn snelle ^ek uit Leiden is niet be- I. Maar de dienst bouwen onen staat volgens een al raadsleden te boek als zeer moeilijk bestuurbare' ing. Wethouder Hillebrand lechts kwijt dat Zwietering iel' vertrekt. door Silvan Schoonhoven leiden - Bij de politiek is veel steun voor een nieuwe studie naar de plek waar een nieuw slaaphuis en een dagopvang voor daklozen moeten komen. Omwonenden van de Leonardus kerk en het OGD-gebouw aan de Roodenburgerstraat dringen aan op zo'n nieuw onderzoek. De steun om opnieuw de mo gelijke locaties te bekijken bleek gisteravond tijdens een druk bezochte inspreekavond op het stadhuis over de nieuwe daklo- zenhuisvesting. Omwonenden van de Leonarduskerk (waar de dagopvang komt) en het GGD- gebouw (aangewezen als slaap huis) spuiden felle kritiek op de keus die de gemeente heeft ge maakt voor die twee plekken. Volgens hen is tijdens de zoek tocht 'toegewerkt' naar de kerk en het GGD-gebouw. Andere locaties zijn ten onrechte van het lijstje afgestreept, vinden ze. PvdA, CDA, LWG/De Groenen, Groenlinks en de Christenunie zien wel wat in een nieuwe stu die, uit te voeren door een ex- tem bureau. Ook de WD is er niet bij voorbaat op tegen om opnieuw op onderzoek te gaan. Marijke van Dobben de Bruijn (WD) weet bijvoorbeeld een geschikt pand aan de Hoge Rijndijk. Dat is bij het eerste onderzoek terzijde geschoven omdat het pas over twee jaar beschikbaar is. „Maar wij heb ben aanwijzingen dat het al in een jaar vrij komt." Volgens Fi- lip van As (CU) is het inschake len van een extern bureau een goed idee omdat zo de schijn van sturing wordt vermeden. Omwonenden hebben massaal bezwaar aangetekend, maar volgens het college zijn daaruit 'geen nieuwe feiten' naar voren gekomen. „Mijn bezwaarschrift is absoluut niet serieus geno men", klaagde een bewoonster van de Burgemeesterswijk. Omwonenden van de Leonar duskerk maken bezwaar tegen de komst van een dagopvang omdat hun wijk al genoeg soci ale problemen heeft. „Groepen gaan elkaar steeds vaker te lijf, ook met wapens", vertelde een van de bewoners. „Onze wijk heeft eindelijk een positieve im puls nodig", zei een ander. Ook bewoners van de Burge meesterswijk protesteren mas saal tegen de komst van het slaaphuis. Volgens de bewoners is er geen goed argument om uit vijftien mogelijke locaties uitgerekend voor het GGD-ge bouw te kiezen. Dat is zes keer groter dan nodig, terwijl twee andere panden zijn afgewezen met het argument 'te groot'. Ook, zo stelt de buurt, is een slaaphuis strijdig zijn met het bestemmingsplan. De onmid dellijke nabijheid van een school en een woonwijk vraagt volgens hen om problemen. „Op de Boommarkt, waar het slaaphuis nu zit, hoeft niemand zich te storen aan geschreeuw en geruzie. Maar in deze wijk kan je wachten op incidenten tussen spelende kinderen en daklozen", voorspelt een moe der. De raadzaal zit overvol met bezwaarmakers tegen de dagopvang en het slaaphuis voor daklozen. Foto: Mark Lamers Van dakterras tot volkstuin, lentallen particulieren en instellingen heten u op zaterdag 11 juni uielkom in hun tuin. Aparte titel voor vertrokken voorzitter commissie Haring Wittebrood door Paul de Tombe leiden - Rens Heruer is op lu dieke wijze uitgeluid door de commissie Haring Witte brood Hutspot van de Leidse 3 October-Vereeniging. Tijdens de Poolse landdag die de ha- ringproeverij annex vergadering van dat clubje op de eerste donderdag van juni gewoonlijk is, werd de vertrokken voorzit ter benoemd tot 'Groot Haring- meester'. Bij zijn afscheid van het algemene bestuur was Heruer al benoemd tot erelid van de vereniging en in stads- café Van der Werff kreeg hij gis teren van Rob Mantel, zijn jon ge opvolger bij de commissie, een oorkonde, een bijbehoren de stropdas en een kristallen karaf met inscriptie. Aangekleed in het beschermen de tenue dat de commissaris sen aanmoeten als ze een rond leiding krijgen bij haringleve rancier Ouwehand (rood kapje, wit jasje, blauwe plastic schoensloffen), werd Heruer staande de vergadering behan gen met typische 3 oktoberat- tributen. Getooid met een bos wortelen en uien en het Geusje - het broodje waarover vorig jaar zoveel te doen was - kreeg hij van vertegenwoordiger Klein van het visbédrijf ook nog een tinnen beeldje, dat een haring- snijder voorstelt. Heruer, die de commissie de laatste drie jaar voorzat, was zichtbaar content met de apar te titel, de cadeaus en de ver sierselen. „Een 'Groot Haring- meester' was er nog niet, dit is de mooiste lelijkste das die ik ooit heb gezien en de rest gaat allemaal het archief in, rea geerde de man die na 21 jaar uit zijn bestuursfuncties is gestapt, maar nog wel archivaris blijft van de vereniging, die voor hem mag blijven bestaan 'tot het volgende beleg van de Spanjaarden'. Hij kan zijn opbergbelofte ove rigens niet meer helemaal na komen, want tijdens de navol gende vergadering zat hij stie kem zijn wortelen op te peuze len. Maar daar lette allang nie mand meer op. De commissa rissen hadden alleen nog be langstelling voor de nieuwe ha ringen, die uitbundig werden getest en 'veel lekkerder' wer den bevonden dan de maatjes 'Groot Haringmeester' Rens Heruer was gisteren een tevreden mens bij zijn afscheid van de commissie Haring Wittebrood Hutspot van de Leidse 3 October-Vereeniging. Foto: Mark Lamers die eerder in de week bij het Gilde waren gebracht. Wie in die uitspraak enige jaloezie proeft, zit op het goede spoor maar dat werd niet hardop ge zegd in de Babylonische spraakverwarring die voortdu rend heerste. Wel werden nog een paar maatregelen aange kondigd. Behalve op bestuursniveau zal ook in de commissie zelf een verjonging worden ^doorge voerd, sommige heren probe ren vrouwen zo lang mogelijk te weren, leden van de Vereeni- ging krijgen voor de komende viering nog maar twee hutspot bonnen en ook vertegenwoor digers van verenigingen moe ten gewoon in de rij blijven staan bij de inschrijving op donderdag 15 september. „Daar gaan we echt niks aan veranderen, anders worden de haring, het wittebrood en de hutspot straks nog via internet aangevraagd." Zo gek moet het natuurlijk nooit worden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11