'Meer vaklieden uit buitenland' ECONOMIE Vrouw op het werk vaak gelukkiger dan in dagelijkse leven Markt computers is verzadigd, gebruik ICT steeds intensiever Nieuw hoofdstuk breekt aan in poldereconomie Waarschuwing MKB-Nederland Protest tegen 'havik' bij Wereldbank Versatel blijft in gesprek Meer bedrijven naar beurs met Talpa en Belgacom j- Cederland op kop iet breedband irussel Nederland heeft De- lemarken gepasseerd als Euro- iees koploper met breedband- anslnitingen. Het snelle inter- iet was op 1 januari te vinden ij negentien van elke honderd ïwoners, in Denemarken wa- en dat er achttien. Europees lommissaris Reding (Informa- e) heeft dat gisteren gemeld, linister Brinkhorst (Economi- che Zaken) heeft steeds de am- itie gekoesterd dat Nederland uropees koploper zou worden, reedbandaansluitingen kun- en veel gegevens snel verwer en, meestal ongeveer 512 kilo- yte per seconde. De informa- e gaat via aparte lijnen, maar an ook door de tv-kabel, het loomnet of andere methodes. Vertraging bij iflevering A380 iney - Airbus krijgt zijn dub- Ideksvliegtuig A380 niet op jjd afgeleverd. Met de tech- isch ingewikkelde productie het vliegtuig blijkt meer tijd zijn gemoeid dan verwacht, ilgens een woordvoerster van Europese vliegtuigbouwer de vertraging twee tot zes iaanden duren. Eerder deze laand kregen journalisten te oren dat Airbus wel al reke- ing hield met verlate leverin- en. Airbus heeft inmiddels 144 estellingen binnen. De A380 eeft plaats voor vijfhonderd it achthonderd passagiers en laakte in april zijn eerste test- ucht. 'ersoneel vraagt -ronden om actie otterdam - Werknemers van roningbouwcorporaties willen actie komen voor een nieuwe AO en vinden dat de vakbon en FNV Bouw, Hout- en ouwbond CNV en De Unie ch tegenover werkgeversver- ïiging Aedes harder moeten istellen. Dat is gistermiddag idelijk geworden tijdens een lenraadpleging van de bon- in in de Rotterdamse Ahoy'. ca 24.000 corporatie-mede- irkers in Nederland zitten ids januari zonder CAO. Zicht een nieuw akkoord is er niet, dat vakbonden en werkge- :rs al een tijdje overhoop lig- :n over onder meer de pensi- men en loonschalen. Prijsoorlog supers jkt nu voorbij' incen - De prijsoorlog lussen Nederlandse supermarkten kt ten einde. In mei steeg de hzet van de supermarktsector n 1,89 miljard tot 1,94 miljard iro. Per bezoek rekenden de anten de afgelopen weken bo ndien meer af. Dat bleek gis- :en uit cijfers van het markt- iderzoekbureau GfK. Albert eijn heeft in het eerste kwar- al aanzienlijk meer klanten trokken dan in dezelfde pe- de vorig jaar. Aldi en Laurus rliezen Wanten, constateert ;t bureau. igoni willen weer raten met Shell cos - Het Ogoni-volk in Nige- 1 is weer bereid te praten met lell, waarbij de gesprekken innen uitmonden in een her- itting van olieboringen in het :bied. De dialoog komt tien ar na de executie van Ken iro-Wiwa, die namens zijn ilk actie voerde tegen milieu- Tvuiling veroorzaakt door de tiviteiten van olieconcerns •als Shell. Shell en de Bewe- ng voor de Overleving van het joni-volk (Mosop) stemden ■Knsdag in met een voorstel van regering van Nigeria. Reorganisatie ■allcentra KPN ischede - KPN gaat zijn call- inter-activiteiten bij SNT in- ijpend reorganiseren. Van de totaal 4000 fulltime banen rdwijnen er 630. Omdat in leentra veel parttimers wer- in, zullen veel meer werkne- lers hun baan verliezen. KPN, ids vorige week weer volledig ;enaar van SNT, sluit ge- rongen ontslagen niet uit. ischede, Eindhoven en Zwijn- recht zijn aangewezen als ifdlocaties voor de callcen- ïr-activiteiten van KPN. Welke :aties helemaal worden ge iten, wilde KPN noch SNT .teren meedelen. "I Werkloosheid leemt snel toe Uxemburg - Nederland be- loort tot de drie landen met de helstgroeiende werkloosheid an de Europese Unie. Het sta- fetisch bureau Eurostat heeft lat gisteren gemeld. De werk- losheid steeg hier in april vol lens Eurostat-maatstaven van 1.6 naar 5,0 procent. Van alle 25 lö-landen meldden alleen Por- 1 en Luxemburg grotere Jgingen. De Nederlandse rkloosheid blijft nog wel on- het Europese gemiddelde, at bleef in april stabiel op 8,9 ocent. Vooral de jeugdwerk- osheid is relatief laag. Meerderheid Nederlanders happy met huidige werkkring Collegiale sfeer belangrijker dan hoogte salaris den haag/gpd - Niet geld, maar wer ken maakt gelukkig. Hoe gelukkig is de Nederlander dan met zijn baan? Met het rapportcijfer 6,8 geeft de werknemer zijn werk een ruime vol doende. Dat blijkt uit het onderzoek 'Het geluk van werkend Nederland' door onderzoeksbureau Motivaction, in opdracht van uitzendbureau Randstad, onder 4340 Nederlandse werknemers. Deze beoordeling ligt overigens niet veel lager dan het cijfer dat de Neder landse werknemer aan zijn gehele da gelijkse leven toekent, een 7,1. Voor eenderde van het personeel is het werk dan ook een goede onderbre king van de dagelijkse sleur. Zij on derschrijven de stelling 'werk bete kent voor mij ontspanning' en bijna de helft geeft aan dat werk domweg gelukkig maakt. „Die uitslag komt vooral door vrou wen," relativeert geluksprofessor Ruut Veenhoven, verbonden aan de Erasmus Universiteit. „Die zijn op hun werk vaak gelukkiger dan in het dagelijks leven, omdat zij bewust hebben gekozen voor een baan. Veel vrouwen nemen een baan bij hun huishouden, omdat ze het leuk vin den." Een ruime meerderheid van de Ne derlanders zegt 'happy' te zijn met de huidige werkkring. Niet de hoogte van het salaris is doorslaggevend in het geluk, maar de sfeer onder het personeel en de relatie met de lei dinggevende bepalen het arbeidsge- luk van de werknemer. De bazen van Nederland kunnen dus veel doen voor het geluk van hun werkende onderdanen, zonder dat het veel geld hoeft te kosten, conclu deert directeur Gert-Jan Meppelink van Randstad opgewekt. Ofwel: „Het geluk van de werkende blijkt goed deels af te hangen van ogenschijnlijk kleine zaken, die zeker te beïnvloe den zijn. Actief werken aan een goede werksfeer, waarin individuele werk nemers aandacht en waardering krij gen, resulteert in een goed presteren de, gezonde 'work force'." Hoewel geld niet doorslaggevend is voor het werkgeluk, is het opvallend dat de werknemer zijn baan een stuk leuker vindt naarmate het salaris stijgt. Werken voor weinig geld ziet de werknemer niet zitten, geënquêteer den stellen een bovenmodaal inko men wel erg op prijs. De gelukspro fessor: „Dit antwoord is natuurlijk ook luxe. Wij verdienen zoveel, dat we het ons kunnen permitteren om te kijken naar andere arbeidsvoor waarden dan het salaris, zoals ver houdingen binnen het bedrijf. Als we in Ghana zouden wonen, vinden we salaris veel belangrijker. Niet alleen salaris of waardering van de collega's tellen, maar het geluk wordt ook beïnvloed door het woon werkverkeer. Zo blijkt dat het reizen met het openbaar vervoer het werk geluk behoorlijk kan drukken. De lief de helpt ook op het werk. Werkne mers met een vaste partner thuis, brengen hun tijd graag op het werk door. „Dat verrast me niets," zegt Veenho ven. „Mensen die goed in hun vel zijn of een gelukkige thuissituatie hebben, beschikken over meer energie en zijn creatiever. Dat maakt hen op het werk ook gelukkiger." Werkende Ne derlanders hebben overigens hoge verwachtingen van hun toekomstig geluk. De werknemers zeggen nu veel ge lukkiger te zijn dan vijf jaar geleden en verklaren dat zij over vijfjaar ge lukkiger denken te zijn dan nu. „En als je ze vraagt hoe het zit met de bui tenwereld, dan hebben ze een nega tief beeld,legt Veenhoven uit. „Dat vind ik wel verrassend. Ik heb daar maar één verklaring voor: werk nemers zijn over zichzelf goed geïn formeerd, maar over de buitenwereld kennen ze maar weinig feiten." mers naar Nederland worden gehaald." In opdracht van MKB-Neder land heeft het onderzoeksbu reau EIM uitgezocht hoe moei lijk het de komende vijf jaar wordt om nieuwe arbeids krachten te vinden ter vervan ging van vaklieden die met pen sioen gaan. Ook in het scenario dat de werkgelegenheid niet groeit, krijgt het midden- en kleinbedrijf een jaarlijks pro bleem om 15.000 voltijdbanen op te vullen. Als er sprake is van 2 procent groei, ontstaat een probleem om 93.000 banen te bezetten. Verder blijkt uit onderzoek van TNS Nipo dat de vraag naar ho ger opgeleiden bij middelgrote en kleine werkgevers almaar stijgt. Zo zegt een op de twee bedrijven met maximaal 250 werknemers in dienst steeds meer mbo'ers aan te nemen in plaats van vmbo'ers. Circa 30 procent stapt over van mbo'ers naar hbo' ers. Volgens MKB-Nederland is „slechts" 40 procent van de ondernemers tevreden over het niveau van mbo-gediplomeerden en is een kwart zelfs ontevreden. Regio: nale opleidingscentra moeter* scherper worden afgerekend op prestaties. Daarbij gaat het bij voorbeeld om het terugdringen van voortijdige schooluitval en het aantal leerlingen dat na een mbo-diploma doorstroorirt naar hogere opleidingen De arbeidsproductiviteit van werknemers moet bovendieik omhoog door ze beter inzet baar te maken. Het onderwi)6 moet zich daarom meer richten op werkenden. En de overheid zou het vooT werkgevers fiscaal aantrekkelijk ker kunnen maken om te inves teren in scholing en het creërerf- van stageplekken. MKB-Nedet- land wijst erop al bezig te zijn met zijn eigen '10.000 LeerbiP,' nenplan'. i manilla - Demonstranten trekken gewapend met spandoeken op naar de vestiging van de Wereldbank in de Filippijnse hoofdstad Manilla. Ze grepen de officiële indiensttreding gisteren van Paul Wolfowitz als nieuwe directeur van dit instituut aan om hun ongenoegen kenbaar te maken. Wolfowitz is hun ogen niet de juiste man op de juiste plek. De Wereldbank wordt geacht een belangrijke rol te spelen bij het stimu leren van economische groei en sociale vooruitgang in ontwikkelingslanden. Daarom wordt de benoeming van de Amerikaan, die als rechter hand van president Bush nauw betrokken was bij de oorlog tegen Irak, niet begrepen. Wolfowitz zelf verklaarde gisteren dat hij zijn aan dacht met name op Afrika zal richten om corruptie aan te pakken. Hij wil bovendien de armste landen meer betrekken bij het streven naar vooruitgang. Foto: EPA amsterdam/anp - Telecom- en kabelondememing Versatel zet zijn gesprekken met Talpa en Belgacom over vergaande sa menwerking voort. Het bedrijf meldde eind deze maand meer informatie te kunnen geven. „Een eventueel openbaar bod behoort tot de mogelijkheden", meldde Versatel gisteren. De mededeling leidde tot een forse hogere koers op de beurs. Talpa is het investeringsvehikel van John de Mol. De mediaon- dernemer heeft bovendien een belang van 42 procent in Versa tel. Voetbal speelt een belang rijke rol in de onderhandelin gen. John de Mol bezit de uit zendrechten van de samenvat tingen uit de eredivisie, Versatel die van het livevoetbal. Belga com heeft de televisierechten voor het voetbal in België ver worven. Het aandeel Versatel stond in de ochtendhandel ruim 5 pro cent hoger op 2,05 euro. Zo ver hoogde vermogensbeheerder Petercam zijn advies voor de ambitieuze telecomonderne- ming. Volgens de zakenbank is het door de mededeling van Versatel zo goed als zeker dat er samengewerkt gaat worden. Een bod van Belgacom hangt af van wat er gebeurt met Versatel Duitsland. Als Versatel die acti viteit afstoot, draait de overna me alleen nog maar om de prijs. Duitsland is een belangrij ke markt voor Versatel, het land was in het eerste kwartaal goed voor 49,7 procent van de 177,5 miljoen euro omzet. Petercam gaat er wel van uit dat de Nederlandse mededingings autoriteiten en concurrenten als KPN bezwaar zullen maken tegen een overname door Belg acom, zolang de Belgische overheid meer dan 50 procent van de aandelen van het bedrijf in handen heeft. (advertentie) amsterdam/anp - Het aantal bedrijven dat naar de beurs ging en het daarbij opgehaalde kapitaal is het afgelopen jaar voor het eerst sinds 2000 gestegen. In 2004 gingen 1516 bedrijven naar de beurs. Zij haalden samen 124 miljard dollar (101 miljard euro) op. Dat blijkt uit onderzoek van Ernst Young. Azië kreeg er 721 beursnoteringen bij, die gezamenlijk goed waren voor 40 miljard dollar. Europa is met 290 nieuwe beursnoteringen qua aantal een goede tweede, maar legt het met 30 miljard dollar af tegen de Verenigde Staten. Daar opteerden weliswaar minder bedrijven voor een notering (286), maar het opgehaalde kapitaal bedroeg 10 miljard dollar meer dan in Europa. voorburg/anp - De rol van in formatie- en communicatie technologie (ICT) als aanjager van de economische groei en werkgelegenheid in Nederland is uitgespeeld. De periode van grote investeringen in ICT lijkt voorbij. De verspreiding van compu ters, internet en mobiele telefo nie groeit nog nauwelijks. „Het verzadigingspunt lijkt nabij", concludeert het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) in het gisteren gepubliceerde rap port De digitale economie 2004. Hier staat tegenover dat het ge bruik van ICT in de samenle ving nog steeds sterk toeneemt. De ICT-sector bloeide in de pe riode 1996 tot en met 2000 en stimuleerde krachtig de econo mische groei en werkgelegen heid. De kentering begin in 2001.ICT veranderde van 'aan jager' in 'achterblijver'. Het aantal mensen dat in de ICT werkzaam is, daalde in 2003 voor het eerst in jaren, constateert het CBS. Dat geldt ook de uitgaven voor onder zoek en productontwikkeling in de sector. Minder studenten volgden in 2003/2004 een infor maticaopleiding dan in voor gaande studiejaren. De samenleving maakt echter steeds intensiever gebruik van ICT. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de groeiende inkomsten van bedrijven uit online verkopen. In de periode 1999 tot en met 2003 groeide die omzet van 2 tot 7 procent van de totale om zet van bedrijven. De helft van de huishoudens met internet had in 2004 de be schikking over een breedband verbinding. Bij bedrijven was dat 55 procent. 70 procent van de bedrijven was eind 2003 op de een of andere manier 'aan wezig' op internet. Volgens het CBS had anno 2004 eenderde van de Nederlandse bevolking van 12 jaar en ouder nog nooit internet gebruikt. De ze groep bestond voor tweedoB de uit personen van 55 jaar qn ouder. Frisse krachten kunnen na de vakantie robbertje vechten over het ontslagrecht den haag/gpd - Met de benoe mingen van Bernard Wientjes tot voorzitter van werkgeversor ganisatie VNO-NCW en Rene Paas tot voorzitter van het CNV zijn de grote transfers binnen het poldermodel afgerond. Een nieuw hoofdstuk in de onder handelingseconomie kan begin nen. Met de benoemingen van nieu we werkgevers- en werkne mersvoorzitters is afgelopen week een nieuw hoofdstuk aan gebroken in de Hollandse pol dereconomie. Bijna alle hoofd rolspelers zijn vervangen (in mei 2006 stapt ook SER-voorzit ter Herman Wijffels op) en in de praktijk zal blijken dat het spel ook anders wordt ge speeld. Niet dat de wisselingen Schra- ven/Wientjes (VNO-NCW), De Waal/Jongerius (FNV) of Terp stra/Paas (CNV) betekenen dat de standpunten van werkge vers- of werknemerscentrales zo veel veranderen. De belan gen blijven hetzelfde, de behar tiging ervan ook. Maar er komt een verschil in toonzetting. De wat ouderwetse tegenstelling kapitaal versus ar beid, ondernemingen tegen over arbeiders zal sterk verva gen. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe tegenstelling: hoe gaan we het dan wel doen in de economie van de toekomst; Bernard Wientjes (rechts) lost de applaudisserende Jacques Schraven af als voorman van de werkgevers organisatie. Foto: Phil Nijhuis welke oude zekerheden wisse len we in voor nieuwe kansen. En vooral: in welk tempo. Na een heftig jaar van confron tatie is iedereen het erover eens dat het goed is dat de oude kopstukken terugtreden. Ervoor in de plaats komen jongere hoofdrolspelers, vrouwen, on dernemers en oud-politici die het polderspel op een andere manier gaan beoefenen. Aan werkgeverszijde: Bernard Wientjes (VNO-NCW), die is ge groeid van een klein familiebe drijf naar de raad van bestuur van een multinational. Ook: Jan Kamminga, WD'er, oud-pro vinciaal bestuurder, nu voor man van de werkgevers in de metaalbranche. Plus: al slechts twee jaar aanwezig maar toch, oud-WD'er Loek Hermans als alert vertegenwoordiger van MKB Nederland. Aan werknemerszijde: Agnes Jongerius, de eerste vakbonds vrouw bij de een eeuw oude vakcentrale FNV. Bij het CNV treedt CDA-polificus Rene Paas aan, vanuit de lokale Groningse politiek, maar met grote ambi ties. Bij de FNV is een tweede vrouw in opmars. Wilna Wind, nieuwbakken federatiebestuur der, die ook heeft geroken aan het commerciële bedrijfsleven. Allen hebben twee zaken ge meen. De eerste is: zij willen naar de basis, het land in, pra- ten met de mensen over wat leeft. De tweede is: zij weten dat de I economie van Nederland opd schop moet. Dat zal soms van^ au gaan, maar het kan niet an ders. Zowel Oost-Europa als China lonken en waarschuwen; Nederland moet veranderen om zijn welvaart te behouden J De combinatie van beide factq ren betekent dat het zwaarte punt van het poldermodel ver schuift van de Haagse kaasstolp naar de basis in de bedrijven: zowel ondernemers als werkne mers. Voor alle bestuurders geldt dat het een moeilijke tijd wordt. Veranderen is nooit makkelijk en al helem^É niet als gevestig de belangenmoeten worden prijs gegeven. Al in het najaar zal een slag worden uitgevochten over het ontslagrecht. Aansluitend volgt een debat over mogelijke loons verhogingen in 2006. En hoe re gelen we langer werken, de kin deropvang, flexibiliteit, de toe komst van Europa? En in mei 2007 zijn er verkiezingen voor de Tweede Kamer. Moeilijke keuzes te over. Daarom is het verfrissend dat de veteranen van de afgelopen jaren nu zijn vervangen door nieuwe krachten. Wientjes, Jon gerius, Paas, Hermans, Kam minga en Wind mogen er tegen aan. Aan de aanstaande vacatu re-Wijffels wordt achter de schermen hard gewerkt. den haag/anp - Het vakman schap komt onder druk te staan als de prestaties van het be roepsonderwijs en de inzet van werknemers niet verbeteren. Voor Nederlanders wordt het moeilijker om aan werk te ko men, want werkgevers zullen meer vaklieden gaan werven in het buitenland. Er is immers sprake van vrij verkeer van werknemers in de Europese Unie. Die waarschuwing uitte MKB- Nederland gisteren. Volgens de organisatie voor middelgrote en kleine ondernemers is „de hui dige arbeidsmarkt er niet klaar voor", als de economie aan trekt. „Als de overheid en scho len er niet in slagen op korte termijn voldoende vaklieden af te leveren in het midden- en kleinbedrijf, dan zullen - afhan kelijk van de omvang van de krapte - jaarlijks ongeveer 50.000 buitenlandse werkne-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9