f 'Veel risico's aan metrolijn Amsterdam' BINNENLAND Europees beleid rampzalig voor Derde Wereld 'Psychische hulp aan militairen te versnipperd' Veelplegers sneller voor de rechter Onderzoek naar kostenbeheersing Meer ruimte voor veebedrijf Gemeentepersoneel voert actie Jongbloed opgepakt in Damascus Baan super in trek ondanks laag loon Taakstraf brandstichters moskee en school gent gewond a aanval hond iRUNGEN - Een agent is ge ïnd geraakt, nadat een man nog een straf had open- n, zich op het politiebureau [arlingen had gemeld en hond op de aanwezige iders had afgestuurd. De i wandelde dinsdagmiddag bureau binnen. Waarom hij deed, is niet duidelijk. Toen >k dat hij nog een celstraf zestig dagen moet uitzitten ir een vernieling, werd de kwaad. ,,Pak ze", zo som- •rde hij de hond, wijzend ar de agenten. Een agent wist =it aan het dier te ontsnappen. donderdag 2 juni 2005 tSTE n fietst vijver en verdrinkt brekers rijden f personeel in RST - Inbrekers hebben dins- b ;avond tijdens hun vlucht ie medewerkers van een be- f in Horst ernstig verwond, personeelsleden betrapten tinbrekers op heterdaad en iten de poort van het trans- fftbedrijf. De inbrekers reden al t hun auto in volle vaart ars door de poort heen, en wondden daarbij de perso- eiilsleden. bo'er voelt zich ilig op school sterdam - Ongeveer 85 pro- I van de mbo'ers voelt zich lig op school. Een kwart van mbo'ers zou echter niet e§g een keer voor dezelfde it: ooi kiezen. Een op de vijf 6 de studenten heeft grote iAjeite om een stageplek te vin- sto. Vooral allochtonen heb- >on daar moeite mee. Dat blijkt de JOB-monitor 2005, een ïatedenheidsonderzoek onder \tn 135.000 mbo-studenten. iouw vast voor moordzaak man mé erdam - De politie in Rot- jlam heeft een 49-jarige uit die stad aangehou- verband met de moord Ijige maand op een 80-jarige Het korps heeft dat giste- I laten weten. Het lichaam ji het bejaarde slachtoffer rd op 14 mei gevonden in de rig van de man. Wat de re- e is tussen de vrouw en het htoffer is niet bekend. suwse robben >rden attractie 'erpen - Het gaat zo goed de zeehonden in de Wes- ihelde, dat ze een toeristi- je attractie gaan vormen. e*hdag komt een grote groep edlmingen kijken naar de onge- rt% twintig zeehonden voor misse, bij Vlissingen. De ten naar de Zeeuwse zee- iden vonden zo'n vijftig jaar len voor het laatst plaats. buurland fout, jraf in eigen land ot aanterhoek en het Duitse xperlo - Jongeren uit de nsdistrict Borken die in het den haag/gpd - De geestelijke gezond heidszorg voor militairen is versnipperd. Vooral veteranen van vredesmissies blij ven hierdoor te vaak verstoken van goe de begeleiding. Dat concludeert de Amsterdamse hoog leraar psychiatrie Gersons, die in op dracht van Defensie de psychologische hulpverlening van het leger onder de loep heeft genomen. Gersons pleit voor de invoering van één militaire GGZ-or- ganisatie. Militairen die hebben deelgenomen aan internationale vredesmissies hebben een verhoogd risico op onder meer angst- en stemmingsstoornissen, versla ving en onverklaarde lichamelijke klach ten. De militaire GGZ heeft volgens Ger sons op papier voldoende mensen in dienst om deze soldaten op te vangen. Maar er bestaat geen eenheid van in zicht en aanpak bij de verschillende le geronderdelen. De signalering van psychische proble men tijdens de uitzending verloopt over het algemeen goed, omdat de hulpverle ners 'dicht op de manschappen zitten', schrijft Gersons. Na terugkeer en vooral na het verlaten van de dienst wordt het een stuk moeilijker goede hulp te bie den, terwijl dit volgens Gersons essenti eel is omdat er altijd een groep zal zijn die langdurige ernstige klachten ontwik kelt. Daarom adviseert Gersons ook meer sa menwerking met de civiele GGZ en or ganisaties als het maatschappelijk werk en het Veteraneninstituut. Staatssecreta ris Van der Knaap zei gisterem dat hij dit advies zou overnemen. De militaire GGZ blijkt ook onvoldoende op de hoogte van wetenschappelijke ontwikkelingen. Kennis wordt volgens Gersons 'te hooi en te gras' verzameld, en wetenschappelijk onderzoek wordt sterk door persoonlijke belangstelling bepaald. Daarom zou er een kennisinsti tuut moeten komen gericht op de pro blematiek van militairen en veteranen. Ongeveer twintig procent van de militai ren die zijn uitgezonden, ontwikkelt klachten. De afgelopen jaren waren er twee gevallen waarbij een veteraan mensen uit zijn omgeving doodschoot. In oktober 2003 vermoordde een ex-ma rinier zijn voormalige vriendin en haar ouders en broer in Kerkrade. In juni 2004 schoot een oud-militair de bejaar de ouders van zijn vroegere comman dant in Libanon neer. isterdam - Een 44-jarige man dinsdagavond de grote vijver het Amsterdamse Oosterpark (gefietst en verdronken. Om- hders zagen dat het slachtof- in het water terechtkwam. |wat gezwaai en heen en ier zwemmen raakte hij kopje der. Duikers van de brand er vonden de man pas na je kwartier. Reanimatie Icht niet meer baten. een aanpak ^arte kaartjes n haag - Het kabinet neemt nieuwe maatregelen om zwarte handel in kaartjes ir popconcerten tegen te ^n. Dat antwoordt minister 1 ikhorst (Economische Za- in antwoord op schriftelij- ajvragen van de Tweede-Ka arleden Van Vroonhoven-Kok prisma, beiden van het CDA. reguliere handel brengt niet jj f de kaartjes in de zwarte □I idel. De algemene voorwaar- h van Mojo, de grootste orga- d ator van popconcerten in land, verbieden dat. «litie rolt bende oenneptelers op rlen - De politie heeft in d-Limburg een criminele or- ^jiisatie van henneptelers op- lt old. Daarbij arresteerde de litie dinsdag bij invallen in jdningen vier mensen, zo ldde de politie gisteren. Bij allen in zeven woningen in krade, Brunssum. De arres ten hadden allemaal een uit ing, en daarom was er ook aih opsporingsambtenaar van UWV bij betrokken. amsterdam/anp - Rond de aan leg van de Noord-Zuidlijn in Am sterdam bestaan nog steeds gro te financiële onzekerheden om dat de gemeente het project 'niet volledig onder controle' heeft. Dat concludeerde een on afhankelijke commissie onder leiding van voormalig justitiemi nister Sorgdrager. De commissie deed in opdracht van de gemeenteraad onder zoek naar het management en de kostenbeheersing van de metrolijn na het bekendworden vorig jaar van een kostenover- schrijding van 92 miljoen euro. Dit slechte nieuws leidde tot veel irritatie en frustratie bij de gemeenteraadsleden. ,,De gemeente heeft risicobe heersing niet de grootste priori teit gegeven zei Sorgdrager in een toelichting op het stadhuis. De gemeente moet een perma nente organisatie opzetten voor het beheersen en inschatten van de risico's, luidde de aan beveling van de commissie. Tot die tijd mag de gemeente niet garanderen dat er geen nieuwe kostenoverschrijdingen zullen komen. Als risicofactor wees de commissie onder meer op de afhandeling van stelpos ten en claims (meer dan 1500 stuks). „Die zijn nog onvoldoende in kaart gebracht." Ook wees de commissie op een BTW-ruzie met het Rijk, die over een be drag van 15 miljoen euro gaat. Voorts zijn er risico's rond de contracten met de bouwbedrij ven. De gemeente slaagde er niet in de bouwrisico's bij de bouwbedrijven neer te leggen. Doordat de gemeente nu zelf toezicht moet houden, zullen ook de kosten die hiermee ge paard gaan 'naar verwachting toenemen'. Tegelijkertijd verscheen giste ren ook een rapport van het Britse onderzoeksbureau Faith ful Gould, die keek naar de bedrijfsmatige kant van het project. Ook zij vinden dat de gemeente de financiën beter moet beheersen. De 1,6 miljard kostende metrolijn verbindt Amsterdam-Noord met het zui den van de stad. De Noord- Zuidlijn moet eind 2011 klaar zijn. utrecht - Een brandweerman zwaaide gisteren met een vlag tijdens een protestmani festatie bij de Janskerk in het centrum van Utrecht. Brandweerlieden, ambulanceperso neel en medewerkers van het gemeentelijk vervoerbedrijf staakten uit onvrede over het mislukken van de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor het gemeenteper soneel. Er reden tussen tien en twee uur geen bussen. Om omstreeks drie uur reden de bussen weer op schema. Foto: ANP/Rick Nederstigt den haag/anp - Melkveebedrij ven in de buurt van (kleine) na tuurgebieden krijgen meer ruimte om uit te breiden. In een nieuw ammoniakakkoord is besloten dat zij mogen groei en tot tweehonderd dieren. Aanvankelijk stelde het kabinet 110 melkkoeien als limiet. De eerste plannen voor de nieuwe Wet ammoniak en vee houderij stuitten op veel verzet onder Kamerleden, boeren, provincies en gemeenten. De wet zou nadelig uitpakken voor een groot aantal veehouders, die binnen een straal van 250 meter van een natuurgebied door Marc van der Sterren Met het gesubsidieerd dumpen van landbouwproducten blinkt het Europees landbouwbeleid uit in onrechtvaardigheid. Boeren in de derde wereld hebben er nooit van geprofiteerd. Dat dit EU-be- leid nu aan het afbrokkelen is, betekent echter niet dat de we reld rechtvaardiger wordt. Inte gendeel. Bijna 13.000 Braziliaanse land loze boeren trokken onlang uit protest enkele honderden kilo meters te voet naar de hoofd stad Brasilia. Ongeveer tegelij kertijd werd bekend dat Brazilië in een jaar tijd meer dan 26.000 vierkante kilometer aan oer woud heeft gekapt. Een stuk zo groot als België werd voor eeu wig vernietigd. Het is hoog tijd dat Europa stopt met het dumpen van ge subsidieerde overschotten. Maar het moment waarop dat gebeurt, zorgt ervoor dat deze hervorming fatale gevolgen zal hebben. Het lijkt flauw Europa de schuld te geven van de ver nietiging van het Braziliaans re genwoud, maar het Europees landbouwbeleid is oneerlijk. De hervormingen in Europa geven de Braziliaanse megalandbouw een belangrijke impuls en daar mee de ontbossing en ontvol king van het platteland. Europa dumpt jaarlijks zes mil joen ton suiker op de wereld markt, wat de belastingbetaler één tot anderhalf miljard euro kost. Al jaren klagen derde we reldlanden over de subsidies uit Europa, de Verenigde Staten en Japan. Een vuist kunnen de ar me en verdeelde landen niet maken. Maar er gloort hoop: EU-landbouwcommissaris Else Mariann Fischer Boel verlaagt de minimumprijs voor suiker OPINIE met 39 procent. Dat is drama tisch voor de Europese akker bouwer want alternatieven zijn schaars. Ook diens collega in Mozambique of Mali profiteert er niet van. De Braziliaanse multinationals produceren veel efficiënter dan de kleine Afri kaanse suikerboertjes in gebie den waar soms zelfs geen we gen zijn. De WTO heeft de han delswijze van Europa illegaal verklaard, na een aanklacht van Thailand, Australië en... Brazi lië. Brazilië kan voorzien in zestig procent van de wereldbehoefte aan suiker. Het land heeft vijf miljoen hectare suikerriet, wat op korte termijn kan worden verdubbeld. De landbouw ont wikkelt zich er in sneltreinvaart. Met negentien miljoen hectare is Brazilië op de Verenigde Sta ten na de grootste producent en exporteur van soja in de we reld. Brazilië is het land van de agromultinationals en de mo noculturen. Vrijwel alle grond is in handen van drie bedrijven. Honderdduizenden plantagear beiders worden uitgebuit op grond die de kleine boeren af handig is gemaakt. In Europa concentreert de dis cussie over de hervorming van het suikerstelsel zich op de ge volgen voor de Europese sui kersector. De Nederlandse bie tenteler levert 450 euro per hec tare in: het einde van de Neder landse suikersector is nabij. Geen wonder dat de bietente lers hun pijlen richten op euro commissaris Fischer Boel en haar verwijten de botte bijl te hanteren. De sector vergeet ge makshalve onder welke druk de eurocommissaris staat. Niet Europa bepaalt wat er op de wereldmarkt gebeurt, maar de WTO. Hier geldt de wet van de markt: wie het goedkoopst kan produceren, mag leveren. Dit mechanisme werkt voor veel sectoren, maar niet voor de landbouw. Bij landbouw gaat het om voedsel, een eerste le vensbehoefte. Overschotten zijn ongunstig voor de markt en tekorten betekenen honger. De landbouw is afhankelijk van het weer. Bij het inzaaien is niet in te schatten wat de opbrengst zal zijn. Wanneer een gewas weinig rendeert, kan niet direct worden overgeschakeld op een andere teelt. Dat kan pas bij het volgende seizoen. Wanneer boeren minder suiker telen om dat de prijzen kelderen, kiezen ze voor andere gewassen waar na een overschot van die pro ducten dreigt. De WTO behandelt de land bouw echter als alle andere economische sectoren en kijkt niet naar ontwikkelingsbehoef ten, voedselzekerheid of platte landsontwikkeling. Zo halen de Braziliaanse soja- en suikerba ronnen hun gelijk. Europa pro duceert minder en Brazilië neemt die productie over. Om aan de vraag te voldoen nemen Braziliaanse multinationals de boeren hun grond af. Nu zijn er 400.000 landloze boeren en het worden er steeds meer. De ver nietiging van het oerwoud gaat door in een tempo van zes voetbalvelden per minuut. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat dit minder wordt. Wordt het niet eens tijd dat de Nederlandse en Europese sec tor ophoudt zich te beklagen bij de politiek en een vuist maakt in de richting de WTO? Arme landen pleiten al langer ver geefs voor het schrappen van de landbouw uit de WTO. Nu Europese boeren de macht van de WTO voelen, kunnen ze wel licht samen een vuist maken. Marc van der Sterren uit Venray is agrarisch journalist. zitten. Deze week hebben de partijen de impasse doorbro ken met een nieuw akkoord, blijkt uit een brief van staatsse cretaris Van Geel (Milieu) aan de Tweede Kamer. Volgens LTO Nederland is er nu na vijftien jaar 'eindelijk' duide lijkheid voor de veehouders. Dat betekent dat de bedrijven weer kunnen investeren. De or ganisatie is tevreden dat min der boeren te maken krijgen met de beperkende regels en tegelijkertijd de 'echt belangrij ke natuurgebieden' goed be schermd zijn tegen de uitstoot van ammoniak. Hilversum/ANP - Jaap Jong bloed, presentator van het tv- programma Vermist (Tros), is vorige week met zijn camera ploeg opgepakt in de Syrische hoofdstad Damascus. Jong bloed was daar om een Gro ningse vrouw te helpen in con tact te komen met haar twee door de Syrische vader ontvoer de kinderen. De arrestatie volg de op een hevige confrontatie met de vader in kwestie. Toen de vader gekalmeerd leek te zijn, werd er alsnog een af spraak gemaakt voor een ge sprek bij de man thuis. Daar hield de politie de Nederlandse tv-maker aan. Vorig jaar werd Jongbloed al in het Turkse Is tanbul opgepakt. Toen had hij de helpende hand geboden bij de hereniging van een Iraanse vrouw en haar eveneens door haar vader ontvoerde dochter. amsterdam/anp - Jongeren verdienen in super markten gemiddeld 20 procent minder dan el ders. Wat de supermarkt desondanks tot een aantrekkelijke werkplek lijkt te maken, zijn de werktijden en weinig reistijd. Scholieren en stu denten kunnen buiten schooluren aan de slag bij een supermarkt in de buurt, maar hoeven dat weer niet op ongemakkelijk tijdstippen in dë nacht of op zondag. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek van de Stichting Loonwijzer, die de gege vens van ruim 9300 jongeren in de leeftijd van 16 tot 23 jaar heeft vergeleken. Van alle werkenden onder de 23 jaar heeft eenzesde een baan in een supermarkt. Stichting Loonwijzer, een samen werkingsverband van onder meer de Universiteit van Amsterdam en de vakcentrale FNV, vroeg zich af wat het beroep van vakkenvuller of cais sière zo gewild maakt. Alleen 18-jarigen blijken in de supermarkt met circa 7 euro per uur iets meer te verdienen dan leeftijdsgenoten elders. De verschillen zijn het grootst voor 16-jarigen. Jongeren op deze leeftijd ontvangen ongeveer 3,35 euro per uur in de su permarkt en dat is bijna 4 euro minder dan ge middeld. De scholieren en studenten werken in super markten gemiddeld 23 uur per week. Dat is een stuk korter dan bij andere werkgevers waar de werkweek doorgaans 32 uur duurt. aI triand in de fout gaan, kun- ,e vanaf nu in hun eigen land )aJ rden vervolgd. „Het gaat om l?1 ite vergrijpen, gepleegd door geren in de leeftijd van 12 18 jaar", zegt een politie- 10< ordvoerder. Het gaat om een in< )ef van een jaar. den haag/anp - Bij het open baar ministerie (OM) in Den Haag worden veelplegers sinds 1 mei sneller dan voorheen voor de rechter gebracht. Dat maakte het OM gisteren be kend. Zij worden na een straf baar vergrijp niet meer voorge leid aan de rechter-commissa- ris, maar nog binnen de termijn van de inverzekeringstelling van drie dagen gedagvaard voor de politierechter. Het OM in Den Haag is hiermee het eerste parket dat het 'super- snèlrecht voor veelplegers' in voert. Een veelpleger is een ver dachte die minimaal tien keer beboet is voor een misdrijf. Zeer actieve veelplegers zijn in de laatste vijf jaar drie keer on herroepelijk veroordeeld voor een misdrijf. In de regio Haag landen zijn 647 zeer actieve veelplegers, in de regio Hol lands Midden 128. Beide regio's vallen onder het parket Den Haag. Deze verdachten plegen relatief geringe strafbare feiten, maar veroorzaken wel veel overlast. In het supersnelrecht doet de politierechter direct uitspraak over de overtreding van de ver dachte. In de oude werkwijze bundelde het OM eens per half jaar tijdens een rechtszaak alle vergrijpen van een verdachte. Dan werd één straf geëist, met aftrek van de tijd die de ver dachte al in voorarrest had ge zeten. De verdachten kregen bij iedere nieuwe aanhouding een dagvaarding mee voor een van de veelplegerszittingen. Deze stapelzittingen verdwijnen met het supersnelrecht, de politie rechter behandelt nu een zaak per verdachte. Het OM ver wacht dat gemiddeld drie veel plegers per zitting terechtstaan. den bosch/anp - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren vijf jonge verdachten veroordeeld tot taakstraffen en voorwaarde lijke celstraffen. Het vijftal is schuldig bevonden aan brandstichting in de islami tische basisschool Bedir en de moskee in Uden. De rechtbank vonniste nagenoeg geheel con form de eis van de officier van justitie. De basisschool ging op 9 no vember vorig jaar geheel in vlammen op. De brandstichting in de moskee, drie dagen eer der, bleef steken in een poging. Bij beide misdrijven werd een zelfgemaakte brandbom ge bruikt. De politie arresteerde rond 20 november een aantal Udense vmbo-leerlingen, die achter de aanslagen zaten. De twee oudsten (16 en 17 jaar) bleken verantwoordelijk voor de poging in de moskee, de overige drie (14, 15, 16 jaar) voor het in de as leggen van de Bedir-school. De brand in de school leidde tot nationale ver ontwaardiging en afschuw. De beide aanslagen pasten in een reeks vergelijkbare inciden ten die zich voordeden na de moord op Theo van Gogh, op 2 november in Amsterdam. De rechtbank wees erop dat de nu De uitgebrande basisschool Bedir. veroordeelde jongens hebben bijgedragen aan het in stand houden van de toen levende gevoelens van onrust en onvei ligheid in de samenleving, vooral onder het islamitische deel ervan. De verdachten brachten enkele weken in de cel door, in voorar rest. De officier van justitie vond het niet noodzakelijk dat Archiefoto: ANP de jongens opnieuw achter de tralies zouden, belanden. Hij eiste daarom 240 dagen cel, waarvan 202 dagen voorwaar delijk. Het verschil hebben de jonge Udenaren in voorlopige hechtenis doorgebracht. De opgelegde taakstraffen be dragen 180 uur. In één geval legde de rechtbank 160 uur in plaats van de geëiste 180 uur op. De jongens hadden in eer der stadium van hun berech ting al een leerstraf van maxi maal veertig uur toebedeeld ge kregen. Tot slot moeten zij zich verplicht onder toezicht hou den van de reclassering. De jongens, die twee weken ge leden spijt betuigden van hun daden, waren gisteren niet bij de uitspraak aanwezig.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7