Politie 00] zelf vaak de fout in BINNEN- BUITENLAND Irak beleeft een van de bloedigste maanden Redding hond wordt man fat Kapper verkocht haar van eerste man op de maan Koerdische geestelijke in Syrië gedood Ambassade Indonesië in Australië krijgt bacilpost Ivoriaanse dorpen ten prooi aan slachtpartijen Doden bij aanslag Afghaanse moskee Vorig jaar 149 strafbare feiten*1 Wijn negeert eis kame over ontslagvergoeding Melkert door oog van d naald na moord Fortuy Advocaat blijkt bankovervaller münster - Een 41-jarige Duitse advocaat heeft zich begin deze week bij de politie gemeld met de mededeling dat hij tussen 1986 en 2004 elf banken heeft overvallen. Twee overvallen wa ren mislukt. De totale buit be droeg enkele honderdduizen den euro's. Verder bekende hij als advocaat zijn maatschap en cliënten voor ruim 80.000 euro te hebben opgelicht. Als reden voor de overvallen noemde de man zijn gokverslaving. Meisje moordt voor plek in cel cairo - Een 16-jarig meisje uit Egypte heeft een meisje van 6 gewurgd, om in de gevangenis te kunnen komen. Volgens de politie zag het meisje geen an dere manier om van haar vader af te komen, die haar dikwijls kwelde en vernederde. Het le ven in de gevangenis zou voor haar beter zijn dan in het huis van haar vader. Vermiste Zweed eindelijk terecht Stockholm - Een Zweedse man die sinds de tsunami in decem ber werd vermist in Thailand, is terecht. Hij maakte een rond reis door Thailand. Ook voor de tsunami had zijn familie al een tijdlang niets van hem gehoord. Familieleden vreesden dat hij was omgekomen door de vloedgolven die het land op tweede kerstdag troffen. De Thaise autoriteiten bevestigden deze week dat de Zweed levend en wel is. Zij ontdekten dat toen hij zijn visum kwam verlengen. Watermeloenen met gif in Irak bacdad - In het noorden van Irak hebben opstandelingen in de strijd tegen de autoriteiten een vermoedelijk nieuw wapen ingezet: vergiftigde waterme loenen. Het eten van zo'n sap pige vrucht is eerder deze week een Iraakse soldaat fataal ge worden. Negen andere militai ren liggen in kritieke toestand in het ziekenhuis, nadat een straatverkoper hen bij wegblok kades vergiftigde meloenen had aanboden. De politie is nog op zoek naar de man. Saudische vrouw wil vader als man Riyad - Een op de twee Saudi sche vrouwen wil een echtge noot met de leeftijd van haar vader. De vrouwen verwachten dat een oudere man een groter verantwoordelijkheidsgevoel heeft en een dikkere portemon nee. Dat blijkt uit een onder zoek, dat gisteren in de krant al-Watan is gepubliceerd. Slechts 30 procent van de vrou wen tussen 18 en 24 jaar voelt het meest voor een ongeveer even oude partner. Deze man nen zouden hun gevoelens en interesses beter begrijpen. In het koninkrijk Saudi-Arabië mogen mannen maximaal met vier vrouwen zijn getrouwd. Top Sharon en Abbas op 21 juni Jeruzalem - De Israëlische pre mier Sharon en de Palestijnse president Abbas houden een top op 21 juni. De twee leiders spraken elkaar voor het laatst op 8 februari in de Egyptische badplaats Sharm el-Sheikh waar zij een einde aan het ge weld afkondigden. Terreurverdachte mag naar Spanje londen - Een Britse rechter heeft gisteren het groene licht gegeven voor de uitlevering van de Marokkaan Farid Hilali aan Spanje. Hilali wordt verdacht van betrokkenheid bij de aan slagen in de Verenigde Staten op 11 september 2001. Levenslang voor Rode Brigades rome - Een Italiaanse recht bank heeft gisteren vijf leden van de linkse stadsguerrillabe- weging Rode Brigades veroor deeld tot levenslang wegens be trokkenheid bij de moord op een hoge regeringsadviseur. Professor Marco Biagi werd op 19 maart 2002 buiten zijn huis in Bologna doodgeschoten. Hij was een politiek adviseur van de conservatieve regering van premier Silvio Berlusconi. Zorgverleners naar Museumplein Rijswijk - Het Landelijk Actie Comité Huisartsen heeft alle professionele zorgverleners op geroepen komende maandag mee te doen aan een landelijke manifestatie op het Museum plein in Amsterdam. De de monstratie valt samen met een tweede gesprek tussen de Lan delijke Huisartsen Vereniging en het ministerie van volksge zondheid over het nieuwe fi nancieringssysteem. donderdag 2 JUni 2005 bagdad-new york/anp - Irak heeft een van de bloedigste maanden achter de rug sinds de Amerikaanse invasie in maart 2003. Volgens Iraakse statistieken kwamen in het Arabische land de afgelo pen maand 672 Irakezen door geweld om het leven. In totaal waren er 33 auto bomaanslagen, 17 aanslagen met zelfge maakte explosieven en 30 gewapende aanvallen. Het dodental steeg in mei met 19 pro cent ten opzichte van de maand ervoor. In april was ook al een scherpe toena me (48 procent) van het aantal slacht offers te zien. Toen kwamen 567 Irake zen door aanslagen om het leven. De nieuwe golf van geweld volgt op de in auguratie begin mei van de eerste de mocratisch gekozen Iraakse regering na het regime van Saddam Hussein. Volgens het ministerie van binnenland se zaken zijn in mei 150 regeringsfunc tionarissen vermoord. In april waren dat er 98. Het ministerie van defensie meldde dat in mei 88 Iraakse militairen zijn gedood. De nieuwe maand juni kende meteen al een bloedig begin. Vier mensen, on der wie drie kinderen, kwamen in de Iraakse hoofdstad Bagdad om het leven toen hun woonwijk werd getroffen door een mortiergranaat. In de ochtend blies een zelfmoorde naal- zich met zijn auto op bij een van de ingangen van de internationale luchthaven van Bagdad. Ten minste 15 mensen raakten gewond. Onder hen zijn geen Amerikaanse militairen. De ingang werd vooral gebruikt door bur gers en Irakezen die op de basis wer ken. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemde in de nacht van dinsdag op woensdag in met verlenging van het mandaat van de internationale troe penmacht onder leiding van de Ver enigde Staten in Irak. In de verklaring prijzen de leden van de Veiligheidsraad de vorderingen die zijn gemaakt bij het rekruteren, opleiden en uitrusten van Iraakse veiligheidstroepen. Zij zeggen te hopen dat die troepen een steeds grotere rol gaan spelen in de veiligheid en uiteindelijk de verantwoordelijkheid daarvoor volledig overnemen. De internationale troepenmacht wordt binnenkort uitgebreid met een groep Bosniërs. Een Bosnische legereenheid van Kroaten, Serviërs en moslims ver trok gisteren naar Irak. De Bosniërs gaan het Amerikaanse leger helpen bij het onschadelijk maken van explosie ven. De 36 militairen worden bij het opstandige Fallujah, in het westen van Irak, gestationeerd. Het is tot dusver de enige Bosnische legereenheid met een multi-etnische samenstelling. Bosnische leiders uitten de hoop dat de inzet van de militairen het imago van de jonge staat kan veranderen, van een land dat afhankelijk is van een interna tionale vredesmacht tot een land dat bijdraagt aan de mondiale veiligheid. De ceremonie op het vliegveld van Sa rajevo werd bijgewoond door leden van het presidentiële driemanschap van Bosnië-Herzegovina, buitenlandse di plomaten en de Amerikaanse comman dant van NAVO-troepen in het land. Tijdens de burgeroorlog in de voorma lige Joegoslavische republiek (1992- 1995) zaaiden de bevolkingsgroepen dood en verderf onder elkaar. Sinds het verdrag van Dayton is het land ver deeld. Ook hebben de Kroaten, Serviërs en moslims hun eigen legereenheden. Het enthousiasme om in Irak gezamen lijk op te trekken, heeft mogelijk vooral een financiële reden. De uitgezonden militairen krijgen ieder 3160 dollar per maand, ongeveer tien keer zoveel als ze normaal zouden verdienen. Een legereenheid van Kroaten, Serviërs en moslims vertrok gisteren naar Irak. Het enthousiasme om gezamenlijk op te trekken heeft mogelijk een financiële reden. Foto: Reuters ten. „Ik heb geen 3000 dollar om aan een goed doel over te maken. En ik heb zijn advocaat verteld dat ik geen advocaten- kosten ga betalen voor iemand die ik niet heb ingehuurd", al dus Sizemore tegen de lokale krant. De advocaat van Arm strong wil geen commentaar geven op de zaak. De koper van het haar is John Reznikoff, volgens het Guinness Book of Records de grootste verzamelaar van haai- van histo risch belangrijke figuren. Hij zou onder meer de haren heb ben van Napoleon Bonaparte, Albert Einstein, Marilyn Mon roe, Elvis Presley en de Ameri kaanse president Abraham Lin coln en John F. Kennedy. lebanon/anp - Een kapper in het Amerikaanse plaatsje Leba non iets ten noorden van Cin cinnati, Ohio, heeft in het ge niep een paar haarlokken van de gewezen astronaut Neil Armstrong verkocht. Het zakje maakte Mark Sizemo re 3000 dollar rijker maar ook een klant armer. De man die als eerste mens op de maan liep, kwam tot voor kort eens per maand in de kapperszaak, maar stuurt nu slechts zijn advocaat De 74-jarige astronaut wil zijn haar terug of wil dat de kapper de opbrengst ervan overmaakt naar een door Armstrong vast te stellen goed doel. Ook zou hij de rechtsbijstandskosten van de astronaut moeten ophoes- beiroet/anp-afp - De Syrische Koerdische geeste lijke sjeik Mohammed Maashuk Khaznawi is door de Syrische autoriteiten gedood. Dat heeft de Koerdische Democratische Partij in Syrië (KDP) gisteren in Beiroet gezegd. Volgens de Syrische regering is Khaznawi door een criminele bende vermoord en zijn de vijf bendeleden inmiddels gearresteerd. „Vijf men sen ontvoerden Khaznawi en namen hem mee naar Aleppo, waar ze hem doodden", aldus een regeringsfunctionaris. Khaznawi werd sinds 10 mei vermist. Volgens de Koerden werd hij gear resteerd en doodgemarteld door de Syrische po litie. Artsen in Damascus vertelden Koerdische partijfunctionarissen in Beiroet dat het lichaam van de geestelijk leider „sporen van marteling" vertoonde. De sjeik was heel populair in Syrië. Toen het nieuws van zijn verdwijning vorige maand bekend werd, gingen zijn aanhangers massaal de straat op. In Syrië wonen 1,5 miljoen Koerden, ongeveer 9 procent van de totale bevol king. Ze eisen erkenning van hun Koerdische taal, cultuur en politieke vrijheden. Vorig jaar kwam het tot gevechten tussen Koer den en Syrische veiligheidstroepen. De politie ar resteerde toen ruim 300 Koerden die onlangs zijn vrijgelaten, nadat president al-Assad hen gratie had verleend. sydney/anp-rtr-afp - Onbekenden hebben gisteren een brief met een bacil naar de Indonesische ambassade in Australië gestuurd. Tot de familie van bacillen (staafbacteriën) behoort ook het ge vaarlijke miltvuur (anthrax). De meeste bacteriën zijn niet schade lijk en komen veelvuldig in het menselijk lichaam voor. De 22 stafleden op de diplomatieke post blijven de komende 48 uur in isolatie. Er is een kans dat de ambassade ook nog lange tijd gesloten blijft. Mogelijk houdt de brief verband met de rechtszaak, vorige week in Indonesië, waar een Australische werd veroordeeld tot 20 jaar cel wegens drugsbezit. De uitspraak en de zeer emotio nele reacties van familieleden in en buiten de rechtszaal werden rechtstreeks uitgezonden op de Australische televisie. Veel Australiërs geloven dat de 27-jarige Schapelle Corby geen eer lijk proces heeft gehad. In april kreeg het Indonesische consulaat in de West-Australische stad Perth nog een aantal kogels toege stuurd. Die gingen vergezeld van de waarschuwing dat medewer kers zouden worden gedood, als Corby niet werd vrijgelaten. In het gebedshuis vond op het moment van de explosie een rouwplechtigheid plaats. Foto: Reuters abidjan/anp-afp - In Ivoorkust hebben gewapende mannen ten minste 50 mensen gedood. Enkele tientallen mensen zijn gewondgeraakt. De slachtpartij en vonden plaats in dorpjes aan de rand van de stad Duéköué, een belangrijke cacaoproduce- rende plaats in het westen van het land. Veel slachtoffers wer den in hun slaap verrast. Zij zijn met vuurwapens en mes sen om het leven gebracht. Elf mensen zouden in brand zijn gestoken. De slachtoffers van het bloed bad behoorden allen tot de Guéré-stam. De daders zijn ver moedelijk Dioula's, traditionele jagers uit het noorden en aan hangers van de islam. De Gué- ré's zijn veelal christelijk. Eind vorige maand kwam het ook tot ernstig geweld tussen beide stammen. Daarbij vielen toen zeker 14 doden. In de voormali ge Franse kolonie Ivoorkust brak in september 2002 een burgeroorlog uit. Sindsdien zijn ook in het gebied rond Dué köué de spanningen tussen ver scheidene stammen opgelaaid. kandahar/anp-rtr-afp - Een zelfmoordaanslag heeft gisteren in een moskee in het Zuid-Af- ghaanse Kandahar ten minste twintig personen het leven ge kost. Meer dan vijftig mensen raakten gewond, aldus minister van binnenlandse zaken Ali Ah mad Jalali. De aanslag was de bloedigste dit jaar en een van de ernstigste sinds het Taliban- regime in 2001 werd verdreven. Op het moment van de aanslag waren honderden mensen in de moskee aanwezig. Na de enor me explosie lagen overal lede maten verspreid. Onder de slachtoffers bevond zich ook de politiecommandant van de hoofdstad Kabul. Ooggetuigen meldden dat de dader een man in een politie-uniform was die zich ongemerkt in de menigte mengde. De zelfmoordenaar zou een Arabisch uiterlijk heb ben gehad. In het islamitische gebedshuis vond op het moment van de ex plosie een rouwplechtigheid plaats voor een hoge geestelij ke. De man, Mawlavi Abdullah Fayaz, werd zondag in het cen trum van de stad door twee mannen op een motor doodge schoten. Fayaz, een bondge noot van de Afghaanse presi dent Hamid Karzai, gaf leiding aan een door de overheid inge stelde raad van islamitische geestelijken. Vorige week liet hij houthem/anp - Het redden van een hond uit de Geul in Houtlj (Zuid-Limburg) is een 37-jarige man fataal geworden. Rond uur gistermiddag wandelde de man samen met een kenni&i twee honden langs de Geul, toen een van de honden in het v» terechtkwam. Bij zijn reddingspoging raakte het slachtoffer zei nood, waarop de kennis ook de rivier inliep. De gealarmeéÉ brandweer en politie haalden beide mannen uit het water, rq voor het slachtoffer kwam de hulp te laat. Hij overleed later inj ziekenhuis. De kennis was onderkoeld geraakt, maai' was spreekbaar. De hond heeft het tragische ongeval overleefd. den haag/anp - Bijna 150 poli tiemensen hebben vorig jaar een strafbaar feit gepleegd. De poli tie ontsloeg in totaal 90 agen ten, omdat ze zich hadden mis dragen. Nog eens 61 politiemen sen kregen voorwaardelijk ont slag en 34 agenten namen zelf ontslag gedurende het onder zoek tegen hen. Dat meldt het televisieprogram ma Zembla vanavond op basis van een rapport van de Raad van Hoofdcommissarissen, die voor het eerst landelijke cijfers over de integriteit bij de politie bekend heeft gemaakt. Bij de 1067 onderzoeken naar mogelijke integriteitsschendin- gen waren 1277 agenten be trokken. In 149 gevallen was er sprake van een strafbaar feit en 444 keer ging het om plichtsver zuim. In 531 gevallen werd de verdenking weerlegd of niet aangetoond. Het betrof onder zoeken naar het gedrag van po litiemensen in werktijd, maar ook in privétijd. Ze blijken zich vooral schuldig te maken aan geweld, maar ook aan andere delicten als mis bruik van hun positie, diefstal, verkrachting en druggebruik. Koipschef G. Huijser van Ree- nen van Zaanstreek-Waterland, die in de Raad van Hoofdcom missarissen verantwoordelijk is voor het integriteitsbeleid, zei geschrokken te zijn van de cij fers. De raad wil volgens hem de mogelijkheid krijgen om een uitgebreider antecedentenon derzoek te doen bij potentiële agenten. Dat moet zich dan ook richten op de „bredere kring" van familie en vrienden rond- Omstreden Bossche hoofdagent ontslag^ oen bosch/anp - De politik Den Bosch heeft een 42-ja: hoofdagent ontslagen. Helr gaat om de man die bijna jaar geleden de Bossche vc balsupporter Pierre Boulei met zijn dienstwapen dooi schoot. Eind 2003 raakte h1 opnieuw in opspraak omd a hij een proces-verbaal ver- valste van een incident wa bij een Marokkaanse jongt J zijn been brak. De rechter had de hoofdagent in oktofi al veroordeeld tot een wer straf van 120 uur en een werkverbod als agent van jaar. Korpsbeheerder A. Rcf1 bouts heeft de hoofdagent ontslagen omdat de man r meer kan functioneren birF nen de politie. om sollicitanten. Huijser van Reenen heeft nister Rernkes (binnenlaii zaken) gevraagd de wet oj: punt uit te breiden. „En gaat gebeuren", benadruktt 1 De korpschef liet in een na reactie weten er elke keer a j van te schrikken als hij waartoe ook politiemensen volgens hem een voorb r voor anderen moeten soms in staat zijn. „Aan de andere kant weet ik het merendeel van onze 1 50.000 mensen hun werk ger en met toewijding uit ren. Het is goed dat wij alt onderzoeken verrichten er rotte appels uit de mand len", aldus Huijser van Reei den haag/gpd - Staatssecretaris van financiën Joop Wijn ne£ de eis van CDA en PvdA dat hij stopt met het afromen van ont; vergoedingen van werknemers met een extra heffing van 26 cent, bovenop de reguliere inkomstenbelasting. CDA en PvdA 1 zamen goed voor een ruime kamermeerderheid, eisten gist 1 dat Wijn er onmiddellijk mee stopt. Dat weigert hij echter voo 1 nog en daarmee riskeert hij een aanvaring met de Kamer. i De Tweede Kamer had met Wijn afgesproken dat hij eerst na t besluiten zou afwachten over een verdere beperking van de uitkering en een versoepeling van het ontslagrecht. Daarover I de Kamer onlangs een amendement aangenomen. „Wij w eerst precies weten wat de consequenties zijn van die nie maatregelen. Daarna kan worden vastgelegd wat er precies mf 1 ontslagvergoedingen moet gaan gebeuren," legt CDA-kami Gerda Verburg uit. Maar daarop wil Wijn niet wachten. zich tijdens een bijeenkomst van moslimleiders zeer kritisch uit over Mullah Mohammad Omar, de voortvluchtige leider van de Taliban. In Kandahar stond in 1994 de wieg van de Taliban, die van daar uit de rest van het land veroverden. De Taliban boden onderdak aan Osama Bin La den en andere leden van het terreurnetwerk al-Qaeda. Hon derden Arabische strijders trok ken in die periode naar Afgha nistan. Het Taliban-regime werd in 2001 door de Amerika nen verdreven. Restanten van het regime en al-Qaeda probe ren het jonge bewind van Kar zai te destabiliseren. leiden/anp - Op de avond van de moord op Pim Fortuyn had den de betogers op het Plein in Den Haag het vooral gemunt op toenmalig PvdA-leider Ad Melkert. Gelukkig wisten ze niet dat die toen in zijn werkkamer was, die uitzicht geeft op het Plein. Die verzuchting slaakt oud-Kamervoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven in een nieuw boek over Paars 2 en de op komst van Pim Fortuyn. Tijdens de betoging gingen de zware gordijnen in de kamer van Melkert dicht. Aan de an dere zijde van het gebouwen complex van de Tweede Kamer wachtte zijn chauffeur hem op. Toen Melkert in de auto zat, werd die bekogeld met eieren en tomaten. De politie som meerde de PvdA-leider plat op de vloer te gaan liggen en acht te het veiliger om hem in Am sterdam te laten overnachten in plaats van Den Haag. Prof. dr. Jouke de Vries en drs. Sebastiaan van der Lubben, beiden verbonden aan de Uni versiteit van Leiden, schrijven in het boek 'Een onderbroken evenwicht' dat de politici aan het Binnenhof in Den Haag doodsbenauwd waren op d^( avond van 6 mei 2002. Aanhj. gers van Fortuyn hadden tof stemming gekregen om daal bloemen te leggen. Toen 00? bekend werd dat er een extrj, vergadering van de minister raad zou zijn, was dat voor u onruststokers het sein om nl, het Plein en het daaraan gre| zende Binnenhof te komen.i De politici hoorden hoe hetf schreeuw op het Plein steed[ luider werd en zagen zwarte!, rook opstijgen uit de parkee[ rage onder het Plein, waar ii later bleek een auto in bran<[ was gestoken. Even zag het j, naai' uit dat de politie de betj gers niet langer kon bedwinl maar toen schoot de mobiel! eenheid te hulp. 1 De geschiedschrijvers bepeij ten zich in het boek niet totl details van deze avond, waaf de politici doodsbenauwde i menten doormaakten. Ze ai| lyseren in hun boek ook de i loorgang van de paarse coal| en de opkomst van Fortuynl Bovendien plaatsen ze de 'r* volte' van Fortuyn in het lick van andere onrustige periocji in de historie van Nederland

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6