u T egenstemmers bang voor Europa REFERENDUM Verschillende scenario's mogelijk na afwijzing grondwet De grondwet is dood, maar Europa leeft Harde klap voor Brussel INTERNATIONALE PRIJSSTUNT! msK!>r Brussel: Pak hypotheekrenteaftrek aan Beetje meer charisma had wel gescheeld 24 uur per dag geopend www.oaseslaa pKairters-n I Lidstaten mogen even niet besluiten over grondwet F mke Halsema: itzettend balen "wijk - GroenLinks-fractie- er Halsema noemt het 'nee' n de Europese grondwet zettend balen'. Het nee- p heeft naar haar zeggen I campagne gevoerd. „En iadden af en toe hinder van indigheden van deze rege- Spijt van het referendum t Halsema niet. Haar partij een van de initiatiefne- iferendum pakt imand ons af' ;rsum - Fractievoorzitter ich van D66 meent dat de opkomst duidelijk heeft aakt dat het referendum meer uit Nederland is weg tnken. „Het referendum t bij Nederland. Dat neemt ïand ons meer af', aldus (amerlid. D66 is voorstan- 'an de Europese grondwet. mité Grondwet e in zijn nopjes vijk - Het Comité Grond stee noemt de uitslag luit gunstig voor de toe- st voor Europa'. Voorzitter em Bos ziet nu een opening de opbouw van een demo- scher en socialer Europa. rosceptici: sndwet is dood sel - De eurosceptische j ID in het Europees Parle- t is opgelucht over de uit- in Nederland. De partij, toe de SGP en Christen- behoren, vindt dat de dwet nu 'dood' moet zijn. aats daarvan wil de partij simpel verdrag. „De Euro- leiders hebben een nieuwe jaging gevonden: leren luis- n naar de mensen", zei eu- [rlementariër Blokland. verrast door ote nee-uitslag haag - De SP had niet op j grote nee-uitslag gerekend, rens prognoses stemde 63 ent van de kiezers tegen en ffocent voor de Europese idwet. „Fantastisch", was jerste reactie van SP-senator I die sprak van een 'nee te- een gekke grondwet'. Hij mde de opkomst van voor- g 62 procent 'indrukwek- ilders: Kabinet t t aftreden haag - Onafhankelijk ede-Kamerlid Wilders is tzettend trots op de Neder- jse bevolking", omdat die izo'n grote meerderheid heeft gezegd tegen de Euro- |e grondwet. „Het zou het inet sieren als het de eer aan izelf hield." Wilders is van i vandaag in een spoedde- een motie van wantrouwen in het kabinet in te dienen. hiermonnikoog I keer tweede iermonnikoog - De ge- Inte Schiermonnikoog was feravond in tegenstelling tot jere jaren niet als eerste van Ierland klaar met het tellen de stemmen. Na het sluiten ^het stemlokaal rond 21.00 t Werd de uitkomst bekend- laakt. Maar Rozendaal stak Waddeneiland deze keer de laf. aderen op zoek oiar namenlijsten eiORN - „Waar zijn de na- Op wie moet ik nu stem- i". klinkt het uit het stem- in het woon- en zorgcen- De Paasbergen in het htse Odoorn. Het referen- fi is voor veel ouderen e§n lekend gebeuren, zegt J. Hil- hg, die als controleur bij het zit. Voor hem schui- een man naar de stemcom- er. Even later klinkt het \r. „Ik zie geen namen." igering betaalde or Wat stem ik? haag - De regering heeft 000 euro bijgedragen aan ITL-4 programma 'Wat 1 ik'. Dat heeft staatssecre- Nicolaï geantwoord op ;en van Kamerlid Van Bom- (SP) over het programma, in het teken stond van het rendum. ole: Feest or democratie ersum - Partijvoorzitter id Koole van de PvdA be- mpelt de hoge opkomst bij [referendum als een 'feest irde democratie'. Koole er- ■t dat hij liever een andere ■lag had gezien, maar legt neer bij het oordeel van de ■er. „Het is een heel duide- Hdee. Dat geeft ons de op pit een debat met de kiezer Bte gaan over de richting die 'op moeten met de EU." donderdag 2 juni 2005 den haag-brussel/anp - Na de afwijzing van de Europese grondwet door Nederland en Frankrijk kan de EU terugvallen op het be staande Verdrag van Nice. Het is de vraag of dat lang van kracht kan blijven. De grondwet was juist nodig om de uitgebreide Europese Unie soepeler te laten functioneren. Er die nen zich nu verschillende scenario's aan. Heronderhandelen grondwet: de Europese Conventie, die anderhalfjaar geleden de on derhandelingen over de tekst voor de grond wet afrondde, zou opnieuw bijeen kunnen komen. De kans daarop is klein. Binnen de Conventie werd een zwaar bevochten com promis bereikt. Een nieuwe Conventie, be staande uit vertegenwoordigers van regerin gen en nationale parlementen, zou de doos van Pandora opnieuw openen. Daar zitten de EU-leiders niet op te wachten. Delen grondwet al invoeren: in Brussel wordt nu al gestudeerd op de mogelijkheid om bepaalde onderdelen van de grondwet, waarvoor geen ratificatie of instemming in al le lidstaten nodig is, snel door te voeren. Daarbij zou het kunnen gaan om de nieuwe stemmenweging of de invoering van een Eu ropese minister van Buitenlandse Zaken. Vraag is of premier Balkenende of de Franse president Chirac hieraan willen toegeven, omdat dit een klap in het gezicht van de nee stemmers in Nederland en Frankrijk zou zijn. Grondwet gewoon invoeren na goedkeuring in twintig lidstaten: bij de discussie over de grondwet is afgesproken dat er speciaal over leg plaatsvindt als twintig van de 25 lidstaten de constitutie wel goedkeuren. Het is ondui delijk of de grondwet dan ingevoerd kan wor den in de lidstaten die wel voor hebben ge stemd. De lidstaten die voor hebben gestemd kunnen de grondwet in ieder geval niet voor henzelf invoeren, omdat de neestemmers dan buitenspel blijven staan. Versterkte samenwerking: in het Verdrag van Nice staat dat groepjes landen (tenminste acht) op bepaalde terreinen verder kunnen gaan dan anderen, zolang dit de werking van de interne markt niet schaadt. Bepaalde pun ten van de grondwet kunnen onderwerp zijn van zo'n 'versterkte samenwerking'. Zaken die voor alle lidstaten gelden, zoals de EU-mi- nister van Buitenlandse Zaken, vallen hier buiten. Dat maakt van versterkte samenwer king niet de ideale oplossing. Grondwet-minus of aangekleed nieuw ver drag: veel kans maakt de mogelijkheid dat er een afgeslankte grondwet op tafel komt of eerder een nieuw verdrag dat de meest nood zakelijke afspraken regelt om de samenwer king in de EU beter te stroomlijnen. Vraag is hoe snel dit kan gebeuren, omdat de klappen van de massale afwijzing in Nederland en Frankrijk eerst verwerkt moeten worden en er ook voor een nieuw verdrag of minimale grondwet een instemmingsproces in alle lid- staten nodig is. Time-out/status quo: de Britse premier Blair zou volgens de publieke omroep BBC bij zijn aantreden als EU-voorzitter op 1 juli voor wil len stellen de kwestie voorlopig onaangeroerd te laten en het Verdrag van Nice voor langere tijd van kracht te laten blijven. Dat leidt tot problemen vanaf 2014, wanneer de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EU) eigenlijk niet langer uit één vertegenwoordi ger per lidstaat zou moeten bestaan. De Commissie bestaat nu al uit 25 vertegenwoor digers. Na de toetreding van Roemenië en Bulgarije zou de Commissie nog groter wor den. Dit scenario biedt wel de mogelijkheid voor een lange periode van bezinning. ruswijk/anp - 'Nederland ver liest de eigen identiteit' en 'Ne derland betaalt te veel aan de EU' of'Nederlanders raken ba nen kwijt aan buitenlanders'. Niet alleen onwetendheid over de gevolgen van een stem voor de Europese grondwet speelde een rol bij de neestemmers. Zij lijken ook een beetje bang voor Europa. Ook de gedachte dat Nederland met de nieuwe grondwet te weinig baas is in eigen land en te afhankelijk wordt van Europa hoort, in het rijtje argumenten van de tegenstemmers. Dat la ten cijfers zien van een onder zoek dat Interview-NSS gisteren deed in opdracht van NOS en ANP. Ruim 2000 stemmers wer den ondervraagd. De slechte informatievoorzie ning heeft vooral de hoofdrol gespeeld bij diegenen die niet zijn gaan stemmen. Voor vier van de tien stemgerechtigden die niet hebben meegedaan, was dat de reden om niet te stemmen. Ook wisten burgers niet wat zij moesten kiezen, omdat zij niet begrepen welke gevolgen hun stemgedrag zou hebben. Het gros van de voorstemmers Referendum Europese grondwet Topzes redenen VÓÓR-STEMMERS Grensoverschrijdende politiek kan alleen Europees worden aangepakt Een verenigd Europa heeft voor Nederland meer voordelen dan nadelen 156% Grotere besluitvaardigheid voor Europa 51% Topzes redenen TEGEN-STEMMERS Nederland betaalt te veel aan de EU 62% Met de nieuwe grondwet is frK Nederland minder baas in eigen land Nederland krijgt te weinig invloed in Europa ,A-r Nederland wordt te afhankelijk JU van Europa 46% Informatievoorziening JU was slecht anp bron: InterView/NSS denkt Europees. Zes van de tien vinden dat grensoverschrijden de problematiek alleen Euro pees kan worden aangepakt. Bovendien vinden zij dat de grondwet de samenwerking tussen de lidstaten bevordert. Belangrijke redenen om 'ja' te zeggen zijn verder de grotere besluitvaardigheid van de EU waarop zij hopen, en het feit dat de grondwet goed past bij de verdere eenwording. Ook het feit dat de grondwet de bes te garantie is voor veiligheid en vrede, speelt mee. brussel/gpd - De Europese Commissie vindt dat de Nederlandse regering serieus moet overwegen de aftrekbaarheid van hypotheekrente te vermin deren of af te schaffen. Dat zou helpen om de Nederlandse begroting ook op langere termijn in balans te houden. Dat advies staat in het gisteren gepubliceerde rapport 'Public Finances in EMU 2005'. Daarin constateert de Europese Commissie dat de Ne derlandse schatkist door de aftrekbaarheid van de hypotheekrente op jaarbasis 1,3 procent van het totale Nederlandse bruto binnenlands pro duct (bbp) aan inkomsten misloopt. Het rapport constateert verder dat aftrekbare hy potheekrentebetalingen in Nederland sinds het midden van de jaren negentig bijzonder snel ge groeid zijn, mede door de fors gestegen huizen prijzen. Premier Balkenende had nog goede moed toen hij 's morgens zijn stem uitbracht voor de Europese grondwet. Foto: GPD/Phil Nijhuis le politicus heeft het daarom aangedurfd om echt een wer vend verhaal te houden over Europa, wat volgens mij wel had kunnen werken. De jacam- pagne was te defensief." Ook politicoloog dr. Philip van Praag meent dat het kabinet een defensieve en slechte cam pagne heeft gevoerd. „Het nee kamp zette al in maart de toon: Nederland wordt een provincie van de superstaat Europa. Het jakamp kon daarna alleen nog maar defensief opereren." Kern van de analyse van Van Praag is „dat de kiezer geëman cipeerd is en volwassen is ge worden. Burgers volgen niet meer automatisch wat hun po litieke leiders voorstaan. Eigen lijk is alleen de CDA-achterban nog honkvast en gezagsge trouw." Van Praag noemt die emancipatie 'gezond'. Ook het wantrouwen over de euro en de impopulariteit van het kabinet-Balkenende spelen volgens Van Praag een rol, maar 'geen doorslaggevende'. „Al had een beetje meer charis ma in het kabinet een slok op een borrel gescheeld." amsterdam/anp - Dat Neder land een luid en duidelijk nee heeft laten horen tegen de Eu ropese grondwet heeft niet zo zeer te maken met onvrede over het kabinet-Balkenende en is ook nauwelijks een vervolg op de Fortuyn-revolte van het voorjaar 2002. Er is vooral spra ke van een hardnekkige scepsis over het project Europa, die zich manifesteert in de meeste landen van Noordwest-Europa En die scepsis is ernstig onder schat. Dat is in het kort de analyse van prof. Ido de Haan, hoogleraar Nederlandse geschiedenis en verbonden aan de universitei ten van Amsterdam en Utrecht. Volgens De Haan is het jakamp veel te laat met de campagne begonnen, is veelal onhandig geopereerd en is de scepsis over de Europese Unie ernstig onderschat. De Haan: „Het jakamp ging er van uit dat de Nederlandse be volking pro-Europa is en dat ook zou zijn bij een referendum over de grondwet. Maar de be volking in de Scandinavische landen, in Nederland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk heeft al langer het idee dat an dere landen op onze zak teren. Dat sentiment is onderschat en nog eens versterkt door de toe treding van tien landen uit Midden- en Oost-Europa vorig jaar." De kloof tussen burger en poli tiek, manifest sinds de Fortuyn- revolte van het voorjaar van 2002, speelde volgens De Haan ten dele een rol de afgelopen maanden. „We gaan door een fase van versterkt nationalisme, dat speelt in West-Europa sinds de val van de muur. Geen enke- brussel/gpd - Na twee keer een kans is groot dat in Groot-Bi De Europese grondwet is dood. Maar Europa is in Nederland, na een lang comateus bestaan, springlevend. Dat mag wel ge zegd worden nu de stembussen van het eerste naoorlogse lande lijke referendum in Nederland gesloten zijn. Want er is levendig over Europa gedebatteerd met als uitkomst een duidelijk en overtuigend 'nee'. De betekenis van die afwijzing is echter min der gemakkelijk te duiden. Op premier Balkenende en mi nister Bot van buitenlandse za ken rust de ondankbare taak hun Europese collega's uit te leggen wat de Nederlandse be volking heeft bezield om een gezamenlijk Europees project al in zo'n vroeg stadium de nek om te draaien. Want het eerste wat het kabinet in dit stadium te doen staat, is schadebeper king. Of, zoals Balkenende het uitdrukte: begrip vragen. Maar wat moet de premier ver tellen als hij later deze maand met zijn Europese ambtgeno ten aan tafel zit? Dat de ja-cam pagne van het voltallige kabinet en de Tweede Kamer helaas verprutst is? Dat de anti-Euro- pese sentimenten in Nederland onderschat werden? Dat de eu ro achteraf beter niet in- g* gevoerd had kunnen wor den, Turkije niet uitgenodigd voor het EU- lidmaatschap, het stabiliteits pact beter niet door Frankrijk en Duitsland om zeep had kun nen worden geholpen? Eén ding is wel duidelijk: de Eu ropese grondwet is om een veelheid van redenen afgewe zen. Het zou in elk geval een misrekening zijn het 'nee' al leen te zien als motie van wan trouwen tegen het impopulaire zittende kabinet. Want het de bat in Nederland ging de afge lopen weken, ondanks veel spraakverwarring, toch vooral over Europa en de plaats van Nederland in de Unie. De betekenis van het Neder landse 'nee' is daarom verder strekkend dan de winst- en ver liesrekening die partijen altijd na verkiezingen opmaken. Het lijkt er sterk op dat een meer derheid van de bevolking op zijn minst het ge voel heeft dat het met de inte gratie én de uitbreiding van Eu ropa te hard is gegaan. Op pre cies dat punt waren de uiteen lopende partijen van de nee campagne het met elkaar eens: het Nederlands belang diende beter verdedigd te worden, géén superstaat Europa. I N I E (advertentie) 3.500 STUKS Dat voorspelt weinig goeds voor de landen die nu nog in de wachtkamer van de Europese Unie verblijven of waarvan het lidmaatschap nog geratificeerd moet worden: Bulgarije, Roe menië, de Balkanstaten, Geor gië, de Oekraïne en Turkije. De opendeurpolitiek van de Euro pese grondleggers (iedereen die onze waarden deelt is welkom) wordt blijkbaar niet door de be volking onderschreven. De am bitie om de Unie zowel te ver breden (uit te breiden) als te verdiepen (slagvaardiger te ma ken en extra taken te geven) stuit eveneens op scepsis. Als die gevoelens serieus worden genomen, moet óf de uitbrei ding óf de verdieping een halt worden toegeroepen. Naast deze internationale di mensie is er nog de zoektocht in Den Haag naar zondebokken en speculaties over de gevolgen van deze uitspraak voor de sa menwerking tussen partijen in Nederland zelf. Ook daar valt wel iets over te zeggen. PvdA-leider Wouter Bos heeft met zijn 'ja-campagne' in elk geval willen demonstreren dat hij klaar is om te regeren, al werd zijn optrekken zij aan zij met Balkenende door zijn eigen aanhang niet gewaardeerd. Ver der moet vooral Balkenende op de blaren zitten. Het siert de premier dat hij zich zo dapper heeft ingespannen voor een re ferendum dat hij zelf niet wilde. Maar nu de bevolking zijn stemadvies in de wind heeft ge slagen, is wel schrijnend duide lijk geworden over hoe weinig gezag de CDA-premier na drie jaar 'Torentje' beschikt. De Tweede Kamer zal na van daag moeten beslissen of het referendum een goed middel is om burgers te betrekken bij kwesties die tot voor kort vooral 'over hun hoofden' heen wer den beslist. WD, PvdA, Groen links en D66 zijn al tot de con clusie gekomen dat dit middel moet worden ingezet om de de mocratie in Nederland te ver nieuwen. Dat de Europese inte gratie als gevolg van een refe rendumuitspraak in een crisis verkeert, is een prijs die die par tijen op de koop toenemen. Paul Koopman brussel/anp-afp-rtr - Voorzit- ter Barroso van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, heeft alle lid staten gisteren opgeroepen voorlopig te wachten met nieu we initiatieven over de EU- grondwet tot de komende top van Europese regeringsleiders, half juni in Brussel. Barroso wilde niet alleen wach ten op de Nederlandse uitslag, maai ook eerst gezamenlijk overleggen met de Europese leiders. Dat heeft hij gister avond in Brussel gezegd na overleg met de Portugese pre mier Socrates. Tsjechië heeft al aangegeven brussel/gpd - Na twee keer een overtuigend 'nee' binnen een week is de Europese grondwet op sterven na dood. Op 16 en 17 juni komen de regeringslei ders bijeen in Brussel om zich te buigen over de vraag hoe het na de afwijzingen in Frankrijk en Nederland verder moet. Voorzitter Barroso van de Euro pese Commissie en de Luxem burgse premier en fungerend EU-voorzitter Juncker riepen de regeringsleiders gisteren op „de wil te tonen om met Europa vooruit te komen." De klap van het overweldigende Nederlandse 'nee' kwam in Brussel hard aan. „De Neder landers zijn Britser geworden dan de Britten", zei een Engelse commentator in het EU-hoofd- kwartier, verwijzend naar het eurocynisme in zijn land. De kans is groot dat in Groot-Brit- tannië het referendum wordt afgeblazen en dat andere lan den - Polen, Ierland, Denemar ken - dat voorbeeld volgen. Juncker en Barroso weigeren hardop te spreken over een voortijdig einde van de grond wet, hoewel het vrijwel uitge sloten lijkt dat het verdrag ooit in werking zal treden. „We moeten er alles aan doen om duidelijk te maken dat Europa verder kan en verder wil", aldus Juncker. Hij wil nog steeds pro beren om half juni overeen stemming tussen de regerings leiders te bereiken over de be groting voor de jaren 2007- 2013. „We moeten laten zien dat we niet afwijken van de weg naar een betere toekomst. Bui ten Europa rijst de twijfel. Dat gaat te koste van ons imago." (advertentie) I dat het een verlenging wil van de termijn waarop de grondwet moet zijn goedgekeurd. Het land heeft voor medio 2006 ook een referendum over de grond wet op de rol staan De Britse premier Blair besluit volgende week of hij in zijn land een refe rendum gaat organiseren. Bar roso keurt deze 'unilaterale ini tiatieven' af. Volgens de Britse publieke om roep BBC wil Blair vanaf 1 juli de hele procedure over de Eu ropese grondwet voor onbe paalde termijn in de ijskast zet ten. De Britten nemen volgende maand het EU-voorzitterschap over van Luxemburg.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3