Pioenroos, kwetsbare pracht GESPREK VAN DE DAG Slechtvalk laat Big Brother z'n hielen zien Verende vloer houdt poten olifant gezond Neem ook eens een hooiarrangement Ook Hollandse Nieuwe bij de bloemist MENSELIJK Gidsen in WESTMINSTER ABBEY krijgen feitenoverzichten waarmee ze vragen van bezoekers over de DA VINCI CODE kunnen beantwoorden. Toeristen besto ken personeel van de beroemde kerk in Londen sinds het boek van Dan Brown uitkwam. De bestseller waarin codebrekers proberen de waarheid achter de Hei lige Graal te achterhalen, staat vol vermeende geheimen over de Rooms-Katho- lieke Kerk. Volgens de kerk is het boek theologisch ondeugdelijk. Daarom krij gen medewerkers van Westminster Abbey informatiebladen, waarmee ze „feite lijke onjuistheden" uit De Da Vinci Code tegenover de toeristen kunnen weer leggen. De Amerikaanse jet-setster PARIS HILTON heeft zich verloofd met haar Griekse vriend PARIS LATSIS. De 27-jarige Latsis, erfgenaam van een scbeepsmagnaat, heeft de 24- jarige telg uit de hotelfamilie Hilton vorige week in Los Angeles ten hu welijk gevraagd. Ze kwam toen net terug van een drieweekse trip door Europa. Het paar heeft de verloving zaterdag gevierd met een barbecue voor 75 vrienden en familieleden in haar huis in de heuvels van Holly wood. Een datum voor de bruiloft zouden ze nog niet hebben geprikt. Geen van beiden was al eerder ge trouwd. Foto: Reuters Het bekendste beeldje van Brussel, MANNEKEN PIS, krijgt een eigen KLEDINGMUSEUM. De circa 750 kostuumpjes van het bronzen knul letje komen vanaf oktober te hangen in een pand aan de Grote Markt. Het plassende Manneken krijgt regelma tig een jasje aangetrokken, meestal passend bij een thema zoals carna val of de sterfdag van Elvis Presley. Het oudste kostuumpje dateert uit 1758. Het was een geschenk van Lodewijk XV, omdat Franse soldaten het beeldje hadden ontvoerd naar een Parijs' bordeel. Zeker acht Britse MINISTERS heb ben hun dure brandstof slurpende JAGUAR of Rover ingeruild voor ecologisch meer verantwoorde li mousines. Bijkomend voordeel van het rijden in een Toyota Prius voor de bewindslieden is dat ze zich kun nen vereenzelvigen met sterren als Leonardo di Caprio, Cameron Diaz, Jennifer Lopez, Gwyneth Paltrow en Dustin Hoffman. De auto's die deels op stroom en deels op benzine rij den, hebben de afgelopen jaren enorm aan populariteit gewonnen. Het voertuig heeft dat mede te dan ken aan sterren als Charlize Theron en Orlando Bloom die dit jaar de Toyota boven de verlengde limousi nes verkozen om onder het oog van de wereldpers bij de uitreiking van de Oscars te arriveren. Het Britse echtpaar Percy en Florence Arrowsmith vierde dinsdag zijn TACHTIG JARIG HUWELIJKSFEEST en vestigde volgens Britse media en passant een we- reldhuwelijksrecord. De nu honderdjarige Florence en de vijf jaar oudere Percy Arrowsmith vierden hun huwelijksdag in aanwezigheid van hun drie kinderen, zes kleinkinderen en negen achterkleinkinderen. Het geheim voor hun lange hu welijk is volgens de vrouw des huizes gelegen in het feit dat ze nooit met ruzie naar bed zijn gegaan. Haar echtgenoot zegt dat het lange huwelijk zo lang stand heeft kunnen houden door slechts twee woorden: ,,ja, lieverd". Ze wonen nog in hun eigen huis in Hereford, de plaats waar ze in 1925 trouwden. Het Guinness Book of Records heeft het record dinsdag officieel erkend. Olifanten die in de dierentuin veel op beton moeten kuieren, krijgen last van ar tritis. Oplossing: Een verende sporthalvloer. Foto: GPD/Jan Wamelink De olifanten van Burgers' Zoo in Arnhem krijgen binnenkort een spe ciaal voor hen ontwikkelde sporthal vloer in hun stallen. Die moet voor komen dat de dikhuiden de ouder domsziekte artritis in hun poten krij gen. Het dierenpark is tevreden over de resultaten van een proef met een on gelijke en verende vloer in een ge deelte van het binnenverblijf. Tot voor kort verbleven de twee oudere olifanten in de dierentuin alleen nog maar op een betonnen stalvloer. „Zo'n harde ondergrond en is niet goed voor zulke zware dieren", zegt bioloog Joep Wensing. De Arnhemse dierentuin kwam op het idee om te experimenteren met een nieuwe stalvloer na een bezoek van de befaamde olifantentrainer Alan Roocroft. ,,We hebben contact gezocht met bedrijven die sportvloe- ren leveren. We hebben gezocht naar een manier om drukverschillen in de vloer te krijgen. Dat is gelukt door kattenogen onder de rubberen vloer te plaatsen. Op die manier krijg je telkens een andere stand van de po ten. Dat helpt artritis te voorkomen." De geprepareerde sporthalvloer be valt, vinden ook de twee zwaarwich tige gebruikers. Wensing: ,,In het be gin verkenden ze het schoorvoetend, maar nu staan, lopen en liggen ze er gewoon op." Burgers' Zoo is een opvangdieren- tuin voor oudere vrouwtjesolifanten. In de stallen is plaats voor maximaal acht senioren, gpd De Friese boer Meindert Leenstra heeft sinds kort een nachtje slapen in het hooi in de aanbieding. In het zogenaamde Hooitel kunnen lief hebbers van de geur van hooi voor vijftien euro een nacht op Leen- stra's boerderij vertoeven. „Ouders die vroeger zelf in het hooi hebben geslapen vertellen daarover aan hun kinderen. Die kinderen willen dan bijvoorbeeld als verjaardags- Oscar Wilde De mode is zo'n onverdraaglijke vorm van lelijkheid dat we haar iedere zes maanden moeten veranderen cadeau ook een nacht in het hooi slapen", aldus de ondernemer uit Sint Nicolaasga. Leenstra kwam op het idee voor een hooiarrangement nadat gasten op zijn camping hadden gevraagd of ze niet in het hooi mochten sla pen. „En ik wist dat het in Duits land en Oostenrijk ook al be stond", aldus Leenstra. Het Neder lands Bur eau voor Toerisme zegt het fenomeen 'slapen in het hooi' in het buitenland te kennen, maar kent geen ander Nederlands Hooi tel. Het Hooitel van Leenstra biedt plaats aan tien mensen. Die krijgen na een nachtrust in de schuur met hooi ook een boerenontbijt. Om aan de regels te voldoen en zo een vergunning binnen te halen heeft de boer wel een fatsoenlijk toilet en een douche moeten aanleggen. De 'hooitoerist' hoeft dus niet naar de beerput om zijn behoefte te doen. anp Pioenrozenkweker Teun Klepper tussen zijn planten. Foto: GPD/Phil Nijhuis Een van de twee slechtvalken die al wekenlang live via een webcam op het internet kunnen worden be keken, is dinsdagmorgen uitgevlogen. De jonge roof vogel maakte een testvlucht. Verwacht wordt dat ook de tweede spoedig het luchtruim zal kiezen. De twee slechtvalken werden half april geboren. Ze bevinden zich in een nestkast op 100 meter hoogte in een zendmast in het Brabantse dorp De Mortel. De zeldzame vogels zijn kort na de geboorte door een vogelexpert gewogen en geringd, en KPN heeft vervolgens op 19 mei een camera geplaatst waarmee de ontwikkeling permanent kan worden gevolgd. Volgens een woordvoerster van KPN hebben de af gelopen weken al 100.000 bezoekers kunnen zien hoe de donskuikens uitgroeiden tot forse roofvogels, met de kenmerkende baardlijn en verticale strepen op de borst. Volwassen exemplaren hebben horizon tale strepen. In de afgelopen weken heeft het ouderpaar tientallen vogels aan de jongen gevoerd, variërend van spreeu wen tot duiven en zelfs een kievit. Beide jongen zijn van het vrouwelijke geslacht en worden uiteindelijk zo'n vijftig centimeter groot. De grootste van de twee werd de laatste dagen al steeds onrustiger. Al fladderend liep het door de kooi en had ook het rooster voor de nestkast al ver kend. Dinsdagmorgen waagde de vogel zich voor het eerst buiten de kast. Peter van de Braak, lid van de Vogelwerkgroep Uden en initiatiefnemer voor het plaatsen van de nestkast, verwacht dat het andere jong elk moment kan uitvliegen. De jonge slechtval ken blijven de eerste tijd nog in de buurt van het nest, en worden nog door de ouders gevoerd. Ze zul len naar verwachting in de tweede week van juni de finitief het ouderlijke nest verlaten. De slechtvalk is in Nederland een zeldzame roofvo gel. In de jaren zestig liep het aantal door gebruik van bestrijdingsmiddelen (vooral DDT) wereldwijd zeer sterk terug. Na tientallen jaren van afwezigheid broedt de slechtvalk sinds 1990 in zeer kleine aantal len weer in ons land. In 2003 waren er 17 paren, waarvan 13 paartjes in totaal 27 jongen grootbrach ten. De cijfers over 2004 en dit jaar zijn nog niet be schikbaar. Volgens de jongste cijfers van de werk groep slechtvalk hebben de vogels in Amsterdam drie jongen voortgebracht, in Nijmegen één en in de Eemsmond drie. Slechtvalken behoren tot de snelste vogels ter we reld. In duikvlucht kunnen ze snelheden bereiken van 250 tot 300 km per uur. KPN is verrast door de enorme belangstelling voor de live webcam. „Het is een beetje uit de hand gelo pen," aldus de woordvoerster. Ook het aantal reac ties is enorm. Om de liefhebbers met elkaar in con tact te brengen begint KPN een live chatbox. De ontwikkeling van de slechtvalken is te volgen op http://scripts.planet.nl/video De ontwikkeling van jonge slechtvalken is via webcams, zoals deze in Zwolle, te volgen. het middaguur is de etalage en de winkel ingericht. Tijd voor een lange pauze is er niet. Samen met haar enige perso neelslid kan zij nu beginnen met het klaarmaken van bestellingen. „Het zijn erg lange dagen. Ik houd het vol door mijn passie voor het vak. De creativiteit, het product, ik vind het fantastisch. Ik zie me zelf dan ook niet als middenstander, maar als bloemsierkunstenaar." Voor de gemiddelde bloemist zijn dit hoogtijdagen. Niet vanwege de prijs, want die wordt in de sier teeltsector volledig bepaald door vraag en aanbod. Als de vraag naar bloemen hoog is, moet niet alleen de consument diep in de buidel tasten voor een bosje, ook de bloemist is beduidend meer geld kwijt aan het inkopen van de bloem. En de vraag is hoog, merkt groothandelaar Ton Edelaar van cash carry Fleura op. „Rond de- zé tijd vieren veel Europese lan- Bloemen zijn duur in het voorjaar. Maar zijn bloemen te duur? De weg van het seizoensproduct bij uitstek, de pioenroos, voordat hij voor 1,15 euro per tak bij de bloe mist in de winkel staat. Het is vijf uur 's ochtends als eige naar Jolanda Stolk van Jolanda's Bloemenhoek in haar bestelbus stapt om de groothandel te be zoeken. Als haar winkel om negen uur opent, moet de verse voor raad bloemen binnen zijn. Het is hard werken. Naar de groothan del, kopen, inladen, uitladen en de winkel inrichten. Elke dag her haalt zich dat ritueel. Als je een dagje meeloopt met een bloemist, ontgaat je de ro mantiek van het zelfstandig on dernemen wel," zegt Jolanda la chend. Ze heeft de veilingemmers met bloemen net uitgeladen als de eerste klant de winkel binnen komt. De bloemen worden nog uit de bakken verkocht. Pas tegen Waarom kost een pioenroos 1,15 euro per tak? Weinig producten kennen zo'n groot verschil tussen productie prijs en winkelprijs als een bloem. Daarnaast is het opmerkelijk dat de winstmarges in de bloemenhandel laag zijn. Dit is het sei zoen van de pioenroos. Hoe komt de prijs van een pioenroos tot stand? Daar waar voor consumptiegoederen gemiddeld vijf tot zes pro cent opgaat aan transport en logistiek, kan dit bij een bos bloe men oplopen tot wel veertig procent van de winkelprijs. De ge middelde winkelprijs van een pioenroos is 1,15 euro per tak. Met aftrek van BTW is de reële winkelprijs 93 eurocent per pioen. Met die prijs verdient de kweker ongeveer negen eurocent per tak, de groothandel drie eurocent en de bloemist ongeveer twintig euro cent per tak. De kweker betaalt circa vijf procent van zijn omzet aan de bloe menveiling, een coöperatie waarvan kwekers zelf eigenaar zijn. Daarnaast betalen zij een contributie en bijna drie procent provi sie. De veiling is de spil in de bloemenhandel. Duizenden werk nemers houden zich voornamelijk bezig met logistiek, zij zorgen dat het aanbod van bloemen bij elkaar komt voor de veilingklok en dë bloemen worden afgeleverd bij de vrachtwagens van de in kopers op de veiling. Binnen een etmaal moet de bloem getrans porteerd wordenmaar veiling, naar groothandel, naar winkelier. den feestdagen, zoals moederdag. Dan worden de bloemen in Ne derland ook duurder." De hoge prijs geldt zeker voor seizoenproducten. Afhankelijk van het weer staat de periode in tussen half mei en begin t juli volledig in het teken van de pioenroos. „Han delaren kijken uit naar de eerste keer dat pioenro zen voor de veilingklok komen," zegt commer- cieel-directeur Arnold Hordijk van 's werelds grootste bloemenvei ling Flora Holland. „De prijzen zijn dan ook erg hoog, want ie dereen wil die pioenro zen als eerste hebben." „Ja, de pioenroos is de Hollandse Nieuwe onder de bloemen," bevestigt Edelaar. Als de eerste kar pioenrozen voor de veilingklok komt, bieden we allemaal tegen elkaar op. Pioe nen zijn nog echte seizoenpro ducten, je kunt ze maar een korte periode kopen." Edelaar heeft 31 inkopers op ver schillende veilingen. Behalve in Aalsmeer en Flora Holland in Naaldwijk, zijn de inkopers ook actief op kleinere veilingen zoals Rijnsburg, Venlo en Bemmel. Vanuit zijn vijf cash carry-win- kels verspreid over Nederland moet de groothandelaar een com pleet assortiment aan de bloemist aanbieden. „De inkopers lopen daarom een uur voor het veilen tussen de handel om te kijken wat het assortiment is voor de veiling klok," legt Edelaar uit. „Als in Naaldwijk een grotere partij pi- oënrozen voor de klok komt dan in Aalsmeer, spreken zij telefo nisch met elkaar af om pioenro zen in Naaldwijk te kopen. Door het grotere aanbod is de pioen in Naaldwijk dan namelijk goedko per. Zo kunnen we de prijs naar onze consument nog een beetje drukken. We moeten erg uitkijken om de prijs beheersbaar te hou den, want de marges zijn laag door transportkosten, afval en personeelskosten. Pioenrozenkweker Teun Klepper kent de kwetsbaarheid van zijn teelt. Zes weken lang kan hij oog sten en moet hij zijn jaarsalaris verdienen. Hoe hoger de veiling- prijs, des te meer Klepper ver dient. „Maar met het warme weer van afgelopen weekeinde schiet ik niet veel op," aldus de kweker. „Dan groeien pioenen zo hard, daar kan ik niet tegenop oogsten. Bovendien komen er op één dag veel te veel pioenen voor de vei- id< lingklok, dus voor de handel is h«h< ook niks." Klepper verwacht dat lw hij op dit moment ongeveer 35 ia; eurocent per tak krijgt. Bij Jo- landa's Bloemenhoek staat die- al zelfde pioenroos voor 1,15 euro u de winkel. „Ja, bloemen zijn l. duur," beaamt Jolanda. „Ik merkM dan ook dat de klant steeds kies-U keuriger wordt. Die wil weten hoj lang de bloemen kunnen staan ejoi stellen veel vragen over de verzoi? ging. Dat is terecht. Een bloem kopen is emotie kopen. En dan wil je wel waar voor je geld." Gert van Harskamp

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2