Nieuwe hoop voor Classic FM MEDIA De vergeten stadionramp 'De Mol maakt sterren weer belangrijk en doet dat goed' Raad van State: Concertzender werkt concurrentievervalsend Computers bij omroep zuchten onder belasting De omroep van de toekomst kt BNN zoe de grens oj in nieuwe tv-seizoen Ron de Rijk stapt ook over naar Tien Hilversum - Voetbalcommenta tor Ron de Rijk stapt over naar Tien, de nieuwe zender van John de Mol. De Rijk was de af gelopen jaren voor Langs de Lijn onder andere commenta tor bij de wedstrijden van het Nederlands elftal. Zijn radio werk combineerde hij met tv- verslaggeving voor Studio Sport. Tien zendt de komende seizoenen de Nederlandse ere divisie uit. Huub Stapel terug bij TROS Hilversum - Huub Stapel pre senteert vanaf het najaar voor de TROS en VRT het nieuwe programma Oberon, een psy chologisch spelprogramma waarin acht Nederlanders en acht Vlamingen een 'tijdreis' maken naar de Middeleeuwen. Zes weken lang ervaren ze het dagelijkse leven van toen: het standenverschil, het harde le ven van de armen, en het leven op het kasteel van de edelen. In dertien afleveringen gaan de zestien de strijd met elkaar aan om de titel koning of koningin van Oberon. Stapel was van 1992 tot 1994 te zien in de TROS-comedy Sjans. Van 1996 tot 1999 presenteerde hij bij de omroep Stapel op auto's. SBS en Ouote naar de rechter Amsterdam - Bij de rechtbank in Amsterdam dient morgen een kort geding dat SBS heeft aangespannen tegen Quote Media en MTV, omdat hun ge zamenlijke showbizzmagazine In de programmagegevens van de SBS-zenders SBS 6, Net 5 en Veronica blijft publiceren. SBS beroept zich op het intellectu eel eigendomsrecht, en eist dat het tijdschrift stopt met het ver strekken van de informatie. Quote Media stelt dat de weige ring van SBS in strijd is met het mededingingsrecht en houdt vol dat de informatie gewoon openbaar is. Niels Hoogland minder op radio Hilversum - Radio 538 DJ Niels Hoogland stopt na bijna tien jaar met het presenteren van zijn dagelijkse radioporogram- ma in de avond. Als program ma-directeur wil hij verder bouwen aan het station Jui- ze.FM. Vanaf 13 juni is Dennis Ruyer te beluisteren van maan dag tot en met donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Zijn pro gramma Greatest Hits, iedere werkdag van tien tot twaalf in de ochtend, wordt overgeno men door Lindo Duvall. donderdag 2 juni 2005 den haag - Het Commissariaat van de Media moet van de Raad van State opnieuw bekijken of ze de NOS alsnog moet dwingen te stoppen met de uitzendingen van klassieke muziekzender Con certzender. De gisteren gepubliceerde uit spraak kan de Concertzender op termijn opbreken. De com merciële klassieke muziekzen der Classic FM is er immers heilig van overtuigd dat de NOS met behulp van overheidssub sidie concurrentievervalsend bezig is. Het Commissariaat van de Media wees evenwel de bezwaren van Classic FM van de hand en stelde dat de NOS op grond van de Mediawet alle recht heeft de Concertzender te steunen. Classic FM pikte dat niet en stapte naai' de Amsterdamse bestuursrechter, die de com merciële zender in het gelijk stelde. Daarop stapten het Commissariaat, de NOS en Stichting Concertzender Neder land (SCN) in hoger beroep naar de Raad van State. Het hoogste bestuursrechtscollege is het eens met de rechter en stelt dat het Commissariaat niet goed duidelijk heeft gemaakt waarom de Concertzender van de NOS geen vorm van concur rentievervalsing is. Het feit dat Classic FM (nog) niet heeft aangetoond hoeveel schade de zender heeft geleden doet volgens de Raad van State niet ter zake. De Mediawet be vat nog een flink aantal criteria waarop het Commissariaat als nog moet toetsen of bij de Con certzender al dan niet sprake is Hilversum - Vier minuten duurt het voordat de gortdroge hou ten tribune van de Britse voet balclub Bradford City FC in lichterlaaie staat. In korte tijd vinden 56 mensen de dood. Achttien dagen nadien voltrekt zich de ramp in het Heizelstadi- on in België. Twintig jaar later weet iedereen dtit nog wel. Maar wie weet nog wat zich in Bradford afspeelde? Bijna niemand. Studio Sport verslaggever en presentator Tom Egbers wist het nog wel. Nu de media bol staan van de verhalen over het Heizeldrama leek het hem een goed moment de vergeten ramp van Bradford weer eens voor het voetlicht te halen. „Het is echt een vergeten drama. Er kwamen meer men sen om dan in de Heizel. Maar toen wij op 11 mei filmden bij de herdenking in Bradford wa ren we de enigen De BBC was er niet eens", aldus Egbers. De documentaire is chronolo gisch opgebouwd. Egbers: „We halen met betrokkenen en overlevenden de fatale dag van 11 mei 1985 terug. Het is een klassiek drama, echt een voor beeld van Murphy's Law. Alles wat mis kon gaan, ging mis. De brand is ontstaan doordat ie mand een sigarettenpeuk in een plastic bekertje onder de tribune gooide. Dat smeulende hoopje kwam terecht in een berg droog afval, er ontstond een brandje dat dankzij de wind en de kurkdroge, tachtig jaar oude, tribune razendsnel uitgroeide tot een enorme vuurzee. De brandweer had kort daarvoor nog gevraagd de rotzooi onder de tribune weg te halen, maar daar was de club nog niet aan toegekomen." En het had zo'n mooie dag moeten worden. Bradford was de week ervoor voor de eerste De tribune veranderde binnen enkele minuten in een dodelijke vuurzee. Foto: GPD/NOS keer in vijftig jaar kampioen ge worden in de derde divisie. De spelers kregen een heldenont vangst in een uitverkocht stadi on. De sfeer was geweldig. Twintig jaar later overheerst de berusting. De club heeft het er liever niet meer over. „We mochten het gedenkteken in het stadion filmen, maar zelf wilden ze niet voor de camera", aldus Egbers. „Aan een kant be grijpelijk. Ze willen vooruit en niet bekend blijven staan als die club van de stadionbrand." Nabestaanden en slachtoffers waren weer wel heel blij dat ze hun verhaal konden doen. Want door het Heizeldrama is de ramp weggedrukt in de ge schiedenisboekjes. Zo vertelt een vrouw dat ze er tot op de dag van vandaag spijt van heeft dat ze haar 71-jarige vader naar de wedstrijd stuurde. „Hij voel de zich niet lekker, was liever thuis gebleven, maar ging op aandrang van zijn dochter toch maar omdat het een historische huldiging was", aldus Egbers. Na de ramp in het Noord-En gelse Bradford werd het roken in Britse stadions verboden. Ook houten tribunes gingen in de ban. Egbers: „Dat laatste is niet gelukt, omdat veel Engelse clubs zich geen nieuwe tribu nes kunnen veroorloven." De schuldvraag staat niet centraal in de documentaire. „In Brad ford zelf is niemand veroor deeld voor de ramp. Dat kan ook moeilijk. Daarvoor was het te veel een enorme tragische samenloop van de omstandig heden." Dolf Rogmans Studio Sport Document, om 20.25 uur op Nederland 2 van een verkeerde besteding van gemeenschapsgelden door een publieke omroep. Mocht het Commissariaat naar aanlei ding van de uitspraak van de Raad van State en nieuw onder zoek in tweede instantie tot de conclusie komen dat er wel sprake is van concurrentiever valsing dan zal de NOS de uit zendingen van de Concertzen der moeten staken. hilversum/anp - Door toene mend internetgebruik worden de computerservers van Publie ke Omroep (PO) steeds vaker geraadpleegd. De capaciteit van deze machines en de verbin dingen moet daarom worden uitgebreid. Dat zei PO-voorzit- ter H. Bruins Slot dinsdag tij dens een symposium waar om roepen hun tienjarig bestaan op de digitale snelweg vierden. Bruins Slot sprak de vrees uit dat de servers zonder extra in vesteringen de toenemende vraag naar online audio- en vi deomateriaal in 2006 niet meer aankunnen. Op dit moment wordt de jaarlijkse verdrievou- diging van de vraag naar online radio- en tv-uitzendingen opge vangen door goede afspraken met providers en kabelbedrij ven. Zij hebben extra lijnen ge legd, waarop veel verkeer mo gelijk is. Intemetcoördinator M. Mol zei dat het huidige jaarbudget voor internet (16,5 miljoen euro) binnen vijf jaar met 10 miljoen moet groeien om gewenste in vesteringen te kunnen bekosti gen. Dat geld wil hij bij markt partijen binnenhalen, omdat staatssecretaris Van der Laan op dezelfde bijeenkomst aangaf dat extra geld er niet in zit. Volgens Mol zijn de investerin gen nodig, omdat steeds meer mensen beschikken over com puters en internet. „Die men sen ontdekken nu pas echt wat ze op internet allemaal kunnen vinden." Bovendien verwacht hij dat steeds meer mensen via een computer tv gaan kijken. „En dan wensen ze ook nog een perfecte kwaliteit. Wij moeten dan gigantisch veel informatie 'doorpompen', en dat zal veel capaciteit kosten." Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vraag stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlanders, dii allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag: Frank Wiering, eindredacteur van Tegenlicht, het VPRO-documentaire- programma dat vandaag de Nipkowschijf krijgt uitgereikt. „Ik denk dat informatieve tv bij de publieke omroep een grote rol blijft spelen, alleen al omdat de andere zenders geen echte informatie bieden. Daarom moeten wij program ma's als Tegenlicht blijven maken, al zegt de politiek dat de kijkcijfers zo laag zijn. Maar laat ze nou ook eens kijken naar de verspreiding. Sommi ge afleveringen van Tegenlicht zijn verplichte kost op het vwo, en op ambassades en ministeries móet er worden gekeken. Over het verheffings ideaal van de publieke om roep gesproken! We gaan door een periode van populisme. Politici kletsen lie ver wat bij Barend en Van Doip, dan dat ze zich echt la ten ondervragen. Het lijkt wel alsof de politiek geen behoefte heeft aan een publieke om roep met een sterk informatie ve taak. Dan denk ik: logisch, want dan moet je je écht ver antwoorden. Ik ben overi gens een op timistisch mens, dus ik voorzie een omslag. Dat gedonder rond die grondwet is volgens mij een keerpunt. De politiek dringt mensen iets op zonder ze goed te informeren, en daarom gaan mensen weer naar informatie zoeken. En die bieden wij. Een van de kernwaarden van de publieke omroep is res pect, en dat is bij de commer- ciëlen ver te zoeken. Zie die SBS-serie over probleemwij ken, en vergelijk die met hoe de VARA dat ooit heeft ge daan. Dan denk ik: als Balke nende een waardenrevolutie wil, dan moet hij dus de com merciële omroep afschaffen, en een waardenvrije, be trouwbare publieke omroep in stand houden. Niet roepen dat het slecht gaat, want dat is pure politieke retoriek. Het gaat helemaal niet slecht, want met drie zenders mét in houd trekken we nog steeds ruim eenderde van de kijkers. 'Het gaat niet zo slecht. Dat is pure retoriek Frank Wiering Foto: Ton Kastermans Omdat ontspanning bij tv-kij-F, ken hoort, moet de publieke F omroep ook amusement blij- ven maken. Ook dat is bij de publieken anders dan bij de j, commerciëlen. Kopspijkers was een mooi voorbeeld, en Jiskefet. Dat was bij een com-f merciële omroep al nooit in t productie genomen, maar nj zelfs als dat zou zijn gebeurd,je dan had het zijn eerste sei- [i zoen niet overleefd. Bij de pu^t blieken hebben zulke pro- ji gramma's j( een incuba-g, tietijd, en r; wordt er niej meteen op bf hoge kijkcijif fers gejaagdg Vermaak fe hoeft niet plat te zijn. Ook ontspannende programma's p kun je maken met respect en met een goed idee. Het kabinet zou eens over de| grenzen moeten kijken. In C; nada bepaalde de politiek oo| dat de publieke omroep puur informatief moest worden. I1, Binnen drie jaar was er niets P meer van over, en hebben ze j" het maar weer teruggedraaid! Ik denk dat we hier gewoon P moeten kiezen voor een ster-P ke, onafhankelijke hoofredacj1 tie per net, liefst afkomstig uit* de programmamakershoek. Die brengt structuur aan en bestelt bij de omroepen de programma's die ze wil heb-11 ben. Je hoeft de omroepen J daarvoor niet van hun identiJi teit te ontdoen, want die krijg- je er toch nooit uit. Je moet z# juist typecasten: laat ze de P programma's maken waar zij? sterk in zijn." Daphne stopt met Goedemorgen Ne derland, want ze wil wat vaker uitsla pen. Ze heeft een geheime relatie met Johnny de Mol. Ze is gevraagd voor Tien. Allemaal niet waar, zegt Daphne Bunskoek. Wat wel waar is, is dat ze keihard werkt aan nieuwe program ma's: „Dan zit ik om vier uur in de och tend in de make-up omdat we in Gro ningen gaan opnemen." door Ruth van Beek Hilversum - Daphne Bunskoek heeft het druk, ondanks haar dagelijkse ontbijtprogramma Goedemorgen Ne derland (KRO/NCRV) deze week een zomervakantiestop heeft ingelast. Daphne is namelijk bezig met de op names van een nieuwe advocatense- rie, Keyzer De Boer Advocaten. Ze verscheen ook live op televisie bij grote evenementen als de TMF Awards en de Lintjesregen en onder tussen rondde ze de opnames af van haar nieuwe programma Ik doe alles voor jou, dat op vandaag begint. Terwijl de meeste zich op maandag morgen de slaap uit de ogen wrijven en zich rustig aan de ochtendkoffie laven, heeft Bunskoek (31) er al de nodige uren werk op zitten. „Voor Goedemorgen Nederland sta ik om kwart over vier 's ochtends op", ver telt ze. „Ik ben om vijf uur in de stu dio. Dan nemen we het programma' door met de redactie en spreek ik het krantenoverzicht in. We passen de onderwerpen soms wat aan de actua liteit aan en dan begint het program ma al." Sinds enige tijd wisselt ze de presen tatie van het ochtendprogramma af met Klaas Drupsteen, maar dat wil niet zeggen dat ze het wat rustiger aan is gaan doen. „Dan zit ik de vol gende morgen net zo goed om vier uur 's ochtends in de make-up omdat we voor opnames naar Groningen moeten." En wie denkt dat ze met zulke vroege tijden haar avonden vrij heeft, komt bedrogen uit. „De advo- catenserie waar ik in speel, nemen we. vaak in het weekend op want dan kunnen we in het gerechtsgebouw te recht. We draaien ook 's avonds en dat kan soms flink uitlopen, het heeft wel eens tot vier uur in de nacht ge duurd." Die onregelmatige tijden zijn echter geen probleem voor Bunskoek, die haar televisiecarrière begon in 1999 als veejay bij muziekstation TMF. „Ik heb geen normale dagen, maar dat is „Mensen moeten geen overkill aan Daphne Bunskoek krijgen", zegt de presentatrice van Goedemorgen Nederland en 'Ik doe alles voor jou' over zichelf. Foto: GPD normaal bij televisie. Ik kan niet naar huis om vijf uur 's middags, als er nog werk te doen is. Televisie vraagt veel aanpassingsvermogen, maar daar heb ik niet zo'n moeite mee want ik vind het ontzettend leuk om te doen. Maar ik heb het de laatste tijd zo enorm druk gehad, dat ik merk dat het tijd is om even vakantie te ne men. Dat is echt nodig, je kunt niet op de automatische piloot de hele tijd doorgaan." Die vakantie komt eraan, rond half juli. Tot die tijd zijn er nog de opna mes van de advocatenserie, waarbij Bunskoek in goed gezelschap ver keert. Haar collega's zijn acteurs die over het algemeen hun sporen wel hebben verdiend, zoals Bram van der Vlugt, Porgy Franssen en Roos Ouwe hand. En dat is ontzettend leerzaam, vindt ze. „Je kunt je heerlijk optiek- ken aan zulke goede acteurs, het in spireert ook. Zo heb ik laatst een hele heftige scène met Hans Dagelet ge speeld." In de serie speelt Bunskoek de rol van de jonge, ambitieuze advo cate Ricky van den Hoogen. Keyzer De Boer Advocaten, een co-productie van KRO en NCRV is vanaf oktober op televisie te zien.. Acteren is niet nieuw voor Bunskoek. Ze volgde ooit een opleiding Docent Drama, liep stage in Canada en speelde in 2003 in de film Feestje! van Ruud van Hemert. Maar als ze zou moeten kiezen, gaat ze voor het pre senteren. „Ik r/nu niet alleen kunnen acteren, uit presenteren zou ik uitein delijk meer voldoening halen. Dat doe ik vooral uit mijn eigen interesse en nieuwsgierigheid. Bij acteren ben je erg afhankelijk van iedereen, dat is echt een groepsproces. Er valt op dat gebied nog wel veel te behalen voor mij hoor. Zoals een goed theaterstuk, waarbij je echt kunt groeien in je per sonage, dat wil ik nog wel eens doen. Maar bij presenteren kan ik er heel veel van mezelf in leggen." Vooral live presenteren ligt haar goed. „Dat heb ik altijd gedaan, bij TMF en Goedemorgen Nederland is ook altijd alles rechtstreeks. Live tele visie vind ik fijner om te doen dan een programma dat eerder wordt op genomen Het is vrijer. Je weet: het begint en het moet nu gebeuren. Je bent scherper, omdat je weet dat het niet meer over kan." Maar dat is ook een kwestie van routine krijgen, geeft Bunskoek toe. „De eerste aflevering van Goedemorgen Nederland was echt geen Oscar-winnaar, toen hield ik me nog heel erg aan het script. Nu heb ik drie jaar ervaring waar ik op terug kan vallen, dan durf je je wat vrijer te bewegen." Bunskoek krijgt de meest uiteenlo pende gasten aan haar tafel, van mi nisters tot kunstenaars. Echt zenuw achtig omdat ze een hooggeplaatst persoon tegenover zich krijgt, is ze echter nooit. „Ik heb voor TMF zo veel beroemde mensen geïnterviewd, zoah Alice Cooper, Lenny Kravitz en Britney Spears. Maar dat was bijna al tijd hetzelfde gesprek, vaak naai' aan leiding van een nieuw album dat uit kwam. Dan weet je bij het driehon derdste interview geen originele vra gen meer. Bij Goedemorgen Neder land zijn de gasten en onderwerpen zo divers, dan is het niet zo moeilijk te bedenken wat je wilt vragen." De laatste maanden is Bunskoek zelf ook veelvuldig in de bladen opgedo ken. Haar breuk met Jeroen Pauw was groot nieuws en toen ze kort daarop met Johnny de Mol gesigna leerd werd, staken de roddels al snel de kop op. „Het verbaast me echt hoe klakkeloos sommige media zulke be weringen overnemen zonder te chec ken of het klopt. Dan staat in de kop Daphne relatie met Johnny? en een uitspraak van Johnny eronder waarin hij zegt dat het niet waar is. En de volgende keer schrijven ze: na de ver meende affaire tussen Daphne en Johnny... Dan denk ik: één telefoontje en je weet hoe het zit. Maar ik kan er niet mee zitten, dat ze zoiets schrij ven. Ik vind dat eigenlijk vooral heel dom." Ze gaat dus ook niet naar Tien? „Nee, ik heb geen concreet voorstel van John de Mol gehad en ik heb het pri ma naar mijn zin bij de NCRV. Maar ik vind het wel slim hoe John het aan pakt. De laatste tijd draaide het alleen nog maar om de programma's, niet om de tv-sterren. Dan is het idee: voor jou tien anderen, alsof het niet uitmaakt wie het presenteert. Nou maakt dat inderdaad niet bij ieder programma uit, maar vaak wel. John brengt dat weer terug, hij maakt de ster weer belangrijker en dat doet hij heel goed." Bunskoek komt met 'Ik dóe alles voor jou' voor het eerst met een echt NCRV-programma op de buis. „Men sen kunnen bij 'Ik doe alles voor jou' een droom verwezenlijken voor een ander, maar dan wel met een tegen prestatie. Het is de ultieme test om te kijken hoeveel je voor een ander over hebt. Als iemand zich opgeeft, nemen we contact op met familie en vrien den om erachter te komen wat zijn grootste angst of gêne is. Dan kom je op uitdagingen zoals een hoge bun- geejump maken of meedoen met een stiipshow van The Chippendales voor 1200 vrouwen." Vanaf vandaag is het programma te zien, net nu GM- NL is afgelopen. „Dat is maar goed ook, mensen moeten geen overkill aan Daphne Bunskoek krijgen." Ik doe alles voor jou, vanavond, 21.00 uur amsterdam/anp - BNN pf beert in het komende tv-.^ zoen (vanaf september) sch? per te programmeren onder f motto 'Grenzeloos BNN'. Ij meldde BNN-voorzitter Li rens Drillich gisteren tijde1 een presentatie van een aaij nieuwe programma's. Patrick Lodiers komt met J docusoap 'Over mijn lijk' wa in hij vijf jonge mensen v<j die weten dat ze niet lang ml te leven hebben. De jonge hebben allen nog één doel1 ze koste wat kost voor h dood willen bereiken. Lodi gaat met ze mee naar de dive doelen die ze willen bereik maar ook naar minder leuke ken. Een onderzoek in het i kenhuis en het uitzoeken 1 een doodskist behoren daart Het programma 'Je zal het m hebben', dat voorheen door diers werd gepresente» wordt in het komende tv-! zoen door Ruben Nicolai Lama's) verzorgd. Dit 'li< medische programma gaat o aandoeningen waarover tab bestaan. 'Katja tegen Bridgel een serie programma's waï de twee gezworen vriendini Katja Schuurman en Bric Maasland tegenover elkaar men te staan. Ze krijgen drachten en een jury bep telkens wie een opdracht beste heeft uitgevoerd. De muziekshow 'Top of Pops', een afgeleide van BBC-progiamma, bestaat in gustus in Nederland vijf j BNN viert dat met een spec uitzending en met een niei presentator: Curt Fortin. H: enigszins bekend van het p gramma Star Academy en g het popprogramma afwissel» met Hanna Verboom aan elK praten. In 'Try before you die' gi BNN-presentatoren wen verwezenlijken die ze altijd hadden. Zo wil Kürt Rogiers i penalty scoren in een vol v» balstadion en zien de kijl hoe Katja Schuurman zich onderdompelt in een bad i Baileys.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18