De haring wordt nóg beter REGIO Leidenaar lijdt onder plaaggeesten GERECHT Nico te Water: ..Goedemorgen, ik wil u het resultaat van mijn eigen haringtest vertellen. Bij firma Baaij in Lisse zijn ze top. Ik denk dat ik nog niet klaar ben voor vandaag. Ik eet er wel een stuk of tien. Haringverkoopster bij Vis Zo in Katwijk:Vandaag is het ideaal weer voor een harinkje. Ik zeg altijd maarzo: warm weer is haringweer. Het toont dan ook veel beter dan haringhappen onder een paraplu. VRAAG 1980, maandag 2 juni - Met het hijsen van de vlag heeft wethouder Tesselaar ia de officiële opening verricht van het nieuwe volkstui- aan de Haagse Schouwweg, gelegen tussen en Holiday Inn. sch Dagblad en worden nabesteld door binnen veertien dagen na 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van (datum van plaatsing) of door contante betaling aan Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl IH) KANTOOR (eveltstraat 82. Leiden, tel 071-5 356 356 adres: Postbus 54,2300 AB Leiden, beningstijden van de receptie zijn: pdag tot en met donderdag 08.30-1630 uur pgvan 08 30-12 30 uur jdie fax 071-5 356 415 krtentie fax 071-5 356 325 llieberichten: overlijden, geboorte, jubilea hdere familieberichten, desgewenst met «n/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of o-mail: familieberichten@nhd hdc.nl. jn geen e-mail fax 072-5196696. tel. 072- lEIITENTIEVERKOOP litenties m.b.t is: 072-6813661 terend goed: 023-5 '5° 543 Prieel: 075-6813677 lige detailhandel: 071-5 356 300 Imebureaus kunnen contact opnemen j 075-6813636 köSERVICE p-1711 (gratis) fcl: 072 - 5196800 MNEMENTEN poruitbetaling (acceptgiro) €20,20 (alleen aut. Inc.) €56,70 p/j €216,90 bnees die ons een machtiging verstrekken let Automatisch afschrijven van het hnementsgeld ontvangen €0,50 korting betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt. ontvangt de krant op maandag) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. DONDERDAG 2 juni 2005 Zijn leven valt hem zwaar, loodzwaar. De zonnebankbruine Leide- naar heeft wallen onder de ogen en klaagt aan één stuk door over zijn bestaan. Het zit hem ook nooit mee, roept hij vol zelfmedelijden. Zo woont hij naar eigen zeggen in de 'slechtste buurt van Leiden' en doet hij zon der slaappillen al jaren geen oog meer dicht. Het geëtter en getreiter door opgeschoten jongens uit de buurt is hij meer dan zat. Waarom laten ze hem en zijn vrouw niet gewoon met rust? Het kost de veertiger de ^Hollandse Nieuwe slaat aan. Daags na de recordprijs die het I .rste vaatje haring opleverde, bestormde het publiek gisteren >x t j_ T"1 7 J de winkels en e Het Turkse woord kramen.Namag voor haring is haringbiJ U.M^T™GI if 00 van de Leidse vis- indel Atlantic, de winnaar van de haringtest van het Leidsch Igblad. UIT DE ARCHIEVEN Personeel van de Leidse vishandel Atlantic, allemaal familie van eigenaar Umut Tagi, werkt met liefde voor de vis. De zaak wint, misschien mede daardoor, met glans de haringtest van het Leidsch Dagblad. Foto: Henk Bouwman Atlantic verkoopt lekkerste en goedkoopste haring 'at vindt u van de haring van dit jaar? tJe vis is van prima kwaliteit. Hij is een stuk lekkerder dan de }ste lichting van vorig jaar." 9e spannend waren de afgelopen 1gen voor u, vlak voor de nieuwe lring in de winkel lag? k heb het hartstikke druk gehad Set alle voorbereidingen: haring op hekken doen, een dag ontdooien, p dag pekelen. Nu pas heb ik tijd ji buiten spandoeken op te han- En de nieuwe shirts die ik voor ndaag had besteld - blauwgeel- od met als opdruk 'The best in nm' - komen helaas pas morgen, ipen was er de afgelopen nachten ~~fet veel bij." te vaak eet u haring? -jo af en toe, ik ben niet zo'n vis- »r. Dat komt omdat ik de hele dag tussen de vis werk." komt van origine uit Turkije. Hoe temen ze de haring daar? laring. Een ander woord hebben irken er niet voor, want zij kennen de vis niet. Dat verandert iTurken Nederland bezoeken. De laatste jaren is het taboe rauwe vis verdwenen. Als ik visite uit Turkije heb, dkn zet ik standaard aan de haring. Ik weet zeker dat ze dat nog nooit tder hebben gegeten. De een vindt het lekker, de ander niet." te lopen de zaken vandaag? oet ik aantallen noemen? Tussen tien uur vanmorgen en ee uur 's middags zijn er al twintig maal veertig haringen kocht. Wilt u er soms ook één?" st: Tim Brouwer de Koning De Leidse vishandel Atlantic is de winnaar geworden van de ha ringtest van het Leidsch Dag blad. Tijdens de test, waarbij de jury gisteren negen kramen in de regio bezocht, kreeg eigenaar Umut Tagi van de zaak aan het Levendaal een 9,5 voor zijn ha ring. Opmerkelijk is dat Atlantic niet alleen de lekkerste maar ook de goedkoopste haring uit de re gio verkoopt. De vorige winnaar van de test, Piet van der Plas uit Katwijk, werd ex aequo derde. Hoe breng je een haring aan de man? De verkoper van de Spa- kenburgse Zeevishandel op de markt in Ter Aar begrijpt weinig van zijn vak. Hij staat nog met een peuk in zijn mond als het team van de LD-haringtest zich bij zijn kraam meldt. Met de zelfde hand waarmee hij zijn si garet heeft gedoofd, beroert de beste man de haring en snijdt hem aan stukjes. Daar hebben we niet om gevraagd (wij blie ven 'van de staart', zoals het hoort) en we vermoeden weinig goeds. Even later ligt de haring uitgespuugd in de vuilnisbak. Te koud (zeker al een tijdje in de koeling gelegen) en een neu trale smaak. We vragen ons af of de haring wel 'nieuw' is. De prijs is in elk geval wel op top niveau: 1,75 euro. Arme inwo ners van Ter Aar. Gelukkig blijkt de Spakenburg- se Zeevishandel een dissonant. De haring smaakt in de rest van de regio voortreffelijk. De voor spellingen bleken juist: omdat de Hollandse Nieuwe een week later wordt gepresenteerd, heeft het beestje een hoger vetgehal te. Een prettig vooruitzicht: hij wordt nog beter. Vishandel Atlantic serveert ons op de vroege morgen een kroonjuweel. Het visje wordt door het winkelmeisje ter plek ke schoongemaakt in een om geving die liefde voor het vak uitstraalt. De wijze van presen teren is een detail, maar de klei ne dingen zijn doorslaggevend als de kwaliteit van de haring zo dichtbij elkaar ligt. Als dan ook de prijs billijk (1,50 euro) is, dan mag de bezoeker van Atlantic zich gelukkig prijzen. Een eerdere plaats in de top tien van de AD-haringtest vormde het bewijs dat de eige naar de geheimen van de Hol landse Nieuwe kent. Dat een grootste moeite om op straat een scheldkanon nade luchtig van zich af te laten glijden maar als die 'pestjochies' aan zijn spullen komen, gaan ze echt te ver. Dan wordt hij pislink. Zo ook op de dag dat hij de fiets van zijn vrouw hoort vallen en drie jongens er snel van door ziet gaan. Het is voor hem de spreek woordelijke dmppel. Tie rend met een afgebroken biljartkeu in zijn hand, stormt hij naar buiten. De jongen die het traagst is en zich als laatste uit de voeten maakt, weet hij nog vol op het hoofd te raken. In de rechtszaal speelt de man de vermoorde on schuld. Hij is niet met een keu naar buiten ge rend, verzekert hij de rechter, en hij heeft al helemaal niemand ge raakt. Hij zou toch nooit snel genoeg zijn geweest, oppert hij, 'die jongens wonen even verderop in een opvanghuis. Op het moment dat ik buiten sta, zijn zij allang weer binnen.' Toch zijn er wel degelijk getuigen die het voorval hebben gezien, leest de rechter uit het dossier voor. Ze hoorden een duidelijk 'plok' toen de keu de jongen raakte. De man schudt zijn hoofd. Deze leugens kan hij er ook nog wel bij hebben, denkt hij somber. Die jongens zijn allemaal vriendjes van elkaar, legt hij met drukke armbewe gingen aan de rechter uit. Ze houden elkaar de hand boven het hoofd en proberen hem gewoon een oor aan te naaien. „Weet u hoe vaak er in mijn buurt wel niet spie gels van auto's zijn afge trapt?", klinkt het wan hopig. Zelf heeft hij ook flinke schade geleden. „Ik heb al voor honder den euro's aan de fiets van mijn vrouw moeten vertimmeren." Met trieste blikken, zuch ten en pijnlijke stiltes probeert de man vervol gens bij de rechter en de officier van justitie sym pathie te kweken voor zijn moeizame situatie. Leven vlak aan het water van de Rijn lijkt zo idyl lisch, schetst hij, maar door de aanwezigheid van deze plaaggeesten is het verre van dat. Blijft de vraag wat deze gekwelde man met een afgebroken biljartkeu in zijn huis deed, vindt de officier. „Biljarten ging er immers niet meer mee." De Leidenaar reageert nogal laconiek over de aanwezigheid van de knuppel bij zijn voor deur. „Dat ding was yan de vorige bewoner. Het stond er gewoon nog. Ik heb het nooit gebruikt." Toch kon hij het ook niet over zijn hart verkrijgen om het voorwerp zomaar weg te gooien. „Vanwege die ellende gaf het me wel een veilig gevoel. Naast die tik die hij heeft uitgedeeld, had de man nooit een afgebroken keu als wapen in zijn huis mogen houden, vindt de officier. De rechter denkt daar anders over. Hij legt de man alleen voor de mishandeling een werk straf van 30 uur op. Floor Ligtvoet NO 1955, Donderdag 2 Juni DEN - Drie Leidenaars, behorende tot de wetenschappelijke stal het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg, iben een onderzoekingstocht van zeven maanden door Nieuw-Gui- 1 gemaakt. Dr. L. D. Brongersmaen dr. L. B. Holthuis ontvingen irtoe o.a. een subsidie van Z.W.O. (Ned. Organisatie voor Zuiver- tenschappelijk Onderzoek), terwijl dr. M. Boeseman de reis op uit- liging van het Gouvernement maakte. |l)ctober van het vorig jaar in Hollandia aangekomen, hebben zij ge- .fienlijk niet minder dan 30.000 kilometer in dienst der wetenschap felegd. Afwisselend maakten zij op hun tochten, die vaak afzonder- Jwerden gemaakt, gebruik van vliegtuig boot en auto, terwijl boven in tientallen kilometers te voet in het oerwoud werden afgelegd. Een ferzoekingsreis, welke zeker aan het voor ogen gestelde doel beant- brdde. Hun 'buit', die soms onder moeilijke omstandigheden werd Ikregen, bestaat uit niet minder dan 4 5000 vissen, ongeveer 1000 garnalen, krabben en kreeften en enige duizenden insecten, itielen en amphibieën. uitslag LD haringtest Winkel Smaak Schoongemaakt/ Hygiëne Opmerkingen Prijs Cijfi 1. Vishandel Atlantic, Voortreffelijk Goed Een engel die over je 1,50 9,5 Leiden tong piest 2. Hartevelt, Diamantlaan, Leiden Goed Goed Lekkere malse haring 1,75 8,5 3. Visarend, Voorschoten Goed Goed Prima kwaliteit 1,75 8 Sild, Sassenheim, Goed Goed Hapt heerlijk weg 1,50 8 Piet van der Plas, Goed Goed Lekker, maar te duur 1,95 8 Katwijk 6. Vis Zo, Katwijk Goed Kan beter Goede smaak 1,80 7,5 Kraam Molen de Goed Goed Ruim voldoende 1,80 7,5 Valk, Leiden 8. Kraam KW Goed Goed Beetje flauw 1,50 7 Boulevard, N'wijk 9. Spakenburgse Zeevishandel, Ter Matig Slecht Dissonant in deze test 1,75 5 Nederlander van Turkse komaf zijn vak verstaat, vervult hem met trots. De winkel wordt be stierd door nichtjes, neven. Met zijn broer staat Tagi aan het hoofd van een bedrijf van 150, voornamelijk Turkse, werkne mers. Wat zijn geheim is? Passie. Wie niet van vis houdt, komt bij hem niet te werken. Tagi be trekt zijn haring van de Katwijk- se handelaar Hans Hoek, daar is niets geheims aan. „Je moet weten wanneer je de haring moet ontdooien. Daar kan het verkeerd gaan en dan holt de kwaliteit achteruit." Dat hij 'slechts' 1,50 rekent, vindt hij de normaalste zaak van de we reld. „Ik hoef niet rijk te wor den. Als je 2 euro rekent, koopt de klant er maar twee in plaats van drie." Ook op andere plekken dan het Levendaal wordt tongstrelende Twee redacteuren van het Leidsch Dagblad - Rob Onderwater en Tim Brouwer de Koning - hebben gisteren diverse viswinkels en -kramen bezocht om de nieuwe haring te proeven. Hun bevindingen staan op deze pagina. De LD-haringtest is serieus uitgevoerd, maar heeft geen officiële status. haring verkocht. Bij Piet van der Plas in Katwijk is de kwaliteit goed, maar 1,95 voor een visje van ruim een ons vinden we aan de hoge kant. Kees Harte- velt aan de Diamantlaan in Lei den vraagt 1,75 voor een lekker harinkje en levert daar nog een vermakelijke tekst bij ook. Hart- evelt beschouwt zijn kraam als schouwburg, waarin hijzelf een onemanshow opvoert. Meer dan eens neemt hij zijn dorpsgenoten, de Katwijkers, op de korrel. „Als ze een salaris van 135.000 euro verdie nen, zijn ze nog te be sodemieterd om geld uit te geven voor een harinkje." De haring maakt van daag wat los in de mens. In Sassenheim bij visrestaurant Sild, beheerd door de Kat- wijkse zeevishandel Schuitemaker, is niet de Europese grondwet maar de kwaliteit van de haring het gespreksonderwerp in een uitpuilende winkel. „Geef mij er nog maar eentje."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17