Omwonenden willen rapport RGL REGIO Bouwvakkers wachten tot na examen Smullen met bewoners uit de Sperwerhorst T r B>esbe Os cour Doe je best e^ VjuX ueel sclécc-S VWjab je £xoüiv\_e*\- iris<3>IlvohouAkj& kI [p Universiteitsvoorzitte Kist toezichthouder Katwijk krijgt geen drijvend visrestaurant Lefgozer, of aanklacht? Leidenaars in landelijk bestuur SP Tegenvallers kosten maanden vertraging en miljoenen euro's leiden - De Haagse rechtbank heeft een 29-jarige Leidenaar vrijgesproken van verkrachting van een 14-jarig meisje in de Crisisopvang aan de Rem- brandtstraat. De man heeft wel 38 dagen celstraf gekregen en 82 dagen voorwaardelijk, voor 'de diefstal van een boot in Ter Aar. Met vooraftrek hoeft hij hiervoor waarschijnlijk niet te zitten. Hij moet wel 180 uur werkstraf uitvoeren en 90 dagen zitten voor de invoer van 59 bolletjes coke. Twee weken geleden ontkenlaa de Leidenaar tegenover feto rechter dat hij het meisje, <^te ook in het opvangcentrum v®lf bleef, had verkracht. De offices] eiste, mede op grond van wen klaringen van kennissen die h verhaal tot in detail van de I denaar hadden gehoord, celstraf van veertien maandt en zeven maanden voorwai delijk. Zijn advocaat vroeg aar vrijspraak. Hij twijfelde aan Ijou verhaal van het meisje, dat v$ slaafd was aan drank en drugs tr< in Opgave Elke krant heeft een eigen re dactionele formule. Hieronder staan drie citaten uit de redac tionele formule van drie ver schillende kranten. 1. „De krant is een landelijk dagblad en richt zich speciaal op service, gezin, sport en spel en wil toegankelijk zijn." 2. „Een sociale visie is de hoeksteen van de formule. De krant belicht in het bijzonder de vaak moeilijke positie van vrouwen, bejaarden en jonge ren. Zij besteedt veel aandacht aan problemen rond mensen rechten, waar ook ter wereld." 3. wilde lezer in 15 tot 20 L minuten op de hoogte bren- L gen van het belangrijkste U; nieuws op een moment dat h tijd heeft om te lezen." Vraag 8: Welk citaat komt uit de redac] tionele formule van Metro en welk citaat komt uit de redac-Q tionele formule van het Alge-1 meen Dagblad? rfl Antwoord: Citaat 1 komt uit de redactio-f0' nele formule van het Alge- i meen Dagblad, citaat 3 uit di(!DI van Metro. (advertentie) (wveAawerLar SVud-te-(Xua.) j" Kijk voor al onze hbo-opleidingen op www.INHOLLAND.i Hogeschool IHH9LLAHD Je wilt toch gewoon goed ondei leiden - Voorzitter A. Kist van het College van Bestuur verlaat de Universiteit Leiden. Per 1 september is hij bestuurslid van de Autoriteit Financiële Mark ten. In die functie is Kist be noemd door minister van fi nanciën Zalm. Rector magnifi cus D. Breimer wordt ook be stuursvoorzitter. De Raad van Toezicht wil snel een derde col legelid benoemen. Zowel de Raad als het College laat weten de beslissing van Kist te 'betreuren'. „De Univer siteit Leiden is een prachtige in stelling om aan te studeren en te werken. Maar mijn hart blijkt toch iets meer bij het concrete werk van toezichthouder te lig gen", aldus Kist in een reactie. De Oegstgeestenaar was voor dat hij in 2003 bestuursvoorzit ter werd zes jaar directeur van de Nederlandse Mededingings autoriteit. „De drang om mijn eigen vak uit te oefenen wint het dan toch, hoezeer ik Leiden ook zal missen met al haar on gelooflijk interessante docenj en onderzoekers." l Kist verlaat de universiti waaraan hij in de jaren zesi rechten studeerde. Vlak na aantreden als voorzitter zeil in een interview met L Leidsch Dagblad dat student wel wat harder mogen werfy,, „Presteren lijkt soms wel is vies woord, maar daar gaat toch juist om? Hard werkt mooie resultaten behalen^ daarvoor ga je naar een uni\jj, siteit." !q In de tijd dat hij bestuursvog, zitter was werden de banc} met de stad aangehaald. j>r eerste stap op weg naar sam|( werking werd door Kist 'his, risch' genoemd. De bestuurlij samenwerking is vooral gerijd op de ontwikkelingen in Leeuwenhoek, waarvan het L Science Park deel uit maakt, t uitbreiding van de biotechnc^ gie in Leiden noemt Kist L van de mooie plannen diel, universiteit nu uitvoert. t katwijk - Het verzoek om een drijvend visrestaurant in Kat wijk te beginnen is afgewezen. De Katwijker G. van der Loodt had met zijn schip de Breeveer tien willen liggen bij de Nieuwe Roversbrug, maar het college wil het restaurant daar niet hebben, omdat het in strijd is met het bestemmingsplan. De Breeveertien is een voormfi lichtschip met een lengte j 42 meter en een breedte vanl meter. Het schip is momenf in gebruik als visrestaurant^ de Wijnhaven in Rotten» nabij het Maritiem Museifr Als gevolg van uitbreiding j( het museum moet het uitwijken. leiden - Cor Vergeer, Driek van Vugt en Paul Ulenbelt uit Leiden komen in het lan delijk bestuur van de Socia listische Partij. Dat heeft het partijcongres besloten. Driek van Vugt (25) kwam acht jaar geleden als 18-jari- ge in de Leidse gemeente raad als het jongste raadslid in de parlementaire geschie denis van Nederland. Daar na ging hij als jongste sena tor aller tijden naar de Eerste Kamer. De laatste twee jaar was hij voorzitter van Rood, de jongerenorganisatie van de SP. Cor Vergeer (58) zat twintig jaar als fractievoorzitter van de SP in de gemeenteraad. Paul Ulenbelt (53) werkte bij de wetenschapwinkel van de Universiteit van Amsterdam en bij FNV Bondgenoten en is nu medewerker in de Tweede Kamer. donderdag 2 juni 2005 Derde Leidse Elfgrachtentocht leiden - De derde Elfgrachten tocht wordt gehouden op zon dag 10 juli. Mensen die mee willen varen kunnen zich aan melden via info@elfgrachten- tocht.nl. Ook mensen die zelf geen boot hebben kunnen zich opgeven. De tocht wordt geor ganiseerd door Rondetafel 150. De opbrengst is voor een goed doel. Bijeenkomst Wireless Leiden leiden - Wireless Leiden houdt zondag in De Burcht weer een bijeenkomst over het gratis draadloze internet-netwerk. Be zoekers kunnen na afloop een certificaat laten maken. De voorzitter van de stichting geeft een overzicht van de stand van zaken en ook wordt gesproken over de band met Wireless Ka- raman in Turkije. Een woord voerder van Wireless Rijnwou- de vertelt over de betekenis van het draadloze netwerk Wifi voor de tractorwedstrijd Trekkertrek. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Straatprijs loterij valt in Veenbes leiden - De wekelijkse straat- prijs van de Nationale Postcode Loterij is gistermiddag gevallen in de Merenwijk in Leiden. Twee gezinnen hebben elk 25 duizend euro gewonnen en vijf gezinnen zijn 12,5 duizend euro rijker geworden. Een van de deelnemers krijgt bovendien een BMW voor zijn deur. De uitreiking van de prijs is zondag om 21.50 uur te zien op Neder land 2. door Silvan Schoonhoven leiden - De Stichting Openbaar Vervoer op Maat (Stoom) probeert van de ge meente een vertrouwelijk rapport in han den te krijgen over de risico's van de Rijn Gouwe Lijn. Stoom wil dat rapport opvra gen met een beroep op de wet openbaar heid van bestuur (wob). Stoom is een belangenvereniging die zich verzet tegen de komst van de snel tram en vindt dat de gemeente hen ten onrechte het rapport onthoudt. Daar om tekent de organisatie nu bezwaar aan. Het vertrouwelijke rapport van bureau DHV, dat in handen is van deze krant, bevat een lijst van mogelijke tegensla gen die zich kunnen voordoen bij de aanleg van de lightrail door de Leidse binnenstad. DHV somt zestig mogelijke tegenvallers op die maanden vertraging, of miljoenen euro's aan meerkosten op leveren. De leden van Stoom vinden dat ze recht hebben op het rapport, omdat ze als maatschappelijke organisatie betrokken zijn bij het ontwerpproces. Om goed mee te kunnen denken, moeten ze 'vol ledig te zijn geïnformeerd', schrijven de leden Hoek en Wagemakers aan de ge meente. Niet alleen over de voordelen, 'maar ook over de risico's van een der gelijk tracé'. Het vertrouwelijke rapport van DHV heeft een toptien van dergelijke risico's opgesteld. Dat waarschuwt voor vertra ging doordat de tram 'moet worden aangelegd dwars door een stad waar al les gewoon doorgaat'. Kosten kunnen uit de hand lopen doordat bussenlijnen moeten worden omgelegd. De vertra ging kan per valkuil oplopen tot tien maanden en de kosten per tegenvaller lopen in de miljoenen. Wethouder Hessing sprak in een reactie over een 'intern boodschappenlijstje' dat gebruikelijk is bij 'complexe projec ten als de Rijn Gouwe Lijn'. Het rapport was bedoeld 'om hem scherp te hou den'. EINDEXAMEN 2005 Een luguber tafereel op de Kaasmarkt. Voorbij gangers kunnen slechts gissen naar de bood schap die de eigenaar van deze verlaagde Re nault wil overbrengen. Is het een aanklacht tegen de ongunstige botsvriendelijkheid van moderne auto's? Of is de Renaultrijder een lefgozertje dat juist de snelheid van zijn eigen opgevoerde auto wil onderstrepen? Het bloed op de motorkap is nep, gelukkig. Foto: Taco van der Eb houden', aldus directeur De Boer. Portaal werkt al langer aan maatregelen om de leef baarheid in de Slaaghwijk te vergroten. In de wijk komen vele nationaliteiten en culturen samen. 'Is de Sperwerhorst nu meteen het gerecht dat voort komt uit het ideale recept? Ik durf het niet te zeggen. Wel als we er samen aan blijven wer ken'. Oerhollandse gerechten als oliebollen ('uit grootmoeders tijd'), wentelteefjes, pannen koeken en hutspot ontbreken niet in de 'culinaire reis door de Sperwerhörst'. Wentelteefjes: Mevrouw Van Rossen heeft het recept voor 'wentelteefjes' aangeleverd, of wel gebakken brood met suiker en kaneel. Lekker en goedkoop, volgens oeroude Hollandse tra ditie. Wie trek heeft gekregen en het kookboekje zelf wil raadplegen, kan zich melden bij Karin de Goede van Portaal. De woning corporatie heeft in eerste in stantie 500 exemplaren van het boekje laten drukken. Erna Straatsma aantal recepten te bundelen, in samenwerking met Portaal. Zamboeza: een Somalisch ge recht, lijkend op loempia 's. De kruidige, gevulde 'pannenkoek jes' worden als voorgerecht of als snack geserveerd. Het recept is van mevrouw Ferdus Abdi. De Jonge had nog een hele klus aan het op papier krijgen van de recepten. 'Het grootste deel van het recept 'bastilla met vis' kon ik nog begrijpen, maar toen Essadia de vissoorten ging beschrijven die in de bastilla gaan werd het moeilijk. Ik kon maar niet begrijpen welke vis sen ze bedoelde en zij wist de Nederlandse namen niet. Ik heb wel vijftien verschillende soorten opgesomd en het was steeds niet goed. Maar we zijn er prima uitgekomen, toen we samen in de Kopermolen bij C1000 de pangafilet en de suri- mi herkenden en bij Albert Heijn de inktvis en de garna len.' Zeytinyaliyaprak dolmasi: ge vulde wijnbladeren in olijfolie, uit Turkije. De beheerder van flatsin Slaaghwijk, Sükrii Sa rins, stelde samen meteen me dewerkster van het ge.zinscen trum (Fatma) het recept samen. Woningcorporatie Portaal ver leende medewerking aan het boekje om de 'leefbaarheid' in de Sperwerhorst te vergroten. 'Als woningcorporatie zijn wij er in de eerste plaats om de huizen te onderhouden, maar ook nemen wij in toenemende mate onze verantwoordelijk heid om de wijk schoon en vei lig, kortom prettig leefbaar te leiden - Voor de poort van het Bonaventuracollege aan de Burggravenlaan in Leiden zitten aan weerszijden bouwvakkers. Met een oog dichtgeknepen te gen het felle zonlicht nemen ze de schoolverlaters en -bezoe kers van top tot teen op. Zak boterhammen in de schoot, kartonnetje melk aan de lippen, appeltje in de hand. Ze zitten er best. Op die ene na dan. Onge durig staat hij bij de poort. Hij kijkt naar het schoolplein, naar de steigers en andere bouwma terialen die het oude schoolge bouw omhullen. „Waar kan ik mee beginnen?", vraagt hij al handenwrijvend aan de man met antwoorden. „Nog niet", zegt deze. „Effe wachten nog." „Hoe lang dan?" „Nog even." Schuin boven het hoofd van de werklustige vakman, in de nieu we vleugel van de school, zwoe gen de havo-leerlingen op hun eindexamen maatschappijleer. Ze hebben nog drie kwartier de tijd. „Kom maar vroeg", was door de telefoon gezegd. „In principe hebben ze drie uur de tijd maar het is maatschappij leer. Daar zijn ze soms snel klaar mee." Dat lijkt dit keer niet het geval. De conciërge heeft nog nie mand naar buiten zien komen. Na twintig minuten komt Lenn- art door de deur. Hij ziet er somber uit. Een beetje overver hit ook. Hij zucht eens diep als hem naar het eindexamen wordt gevraagd. „Het viel niet mee." Lennart had gehoopt dat dit een voldoende zou worden. Nu die hoop de grond in is ge boord ligt de druk op wiskunde, morgen. „Ik had dat als mijn onvoldoende ingecalculeerd. Maar die plek is nu dus verge ven." Sophie en Merel lopen de school in met een stokbroodje filet americain. Ze voegen zich bij Lennart. „Hoe ging het?" „Ja, kut." „Ik vond het juist heel goed te Merel, Lennart en Sophie praten nog wat na over het havo-eindexamen maatschappijleer. Volgens de een moeilijk, volgens de ander een makkie. Foto: Dick Hogewoning doen", reageert Merel. En ook Sophie is wel over het examen te spreken. Lennart zucht nog eens. Hij zat er niet voor niks nog als een van de laatsten. Een van de laatsten? „Ja," zegt Me rel. „Ik was met vijf kwartier al klaar." Sophie heeft er al met al een kleine twee uur over ge daan. Ze zijn op school blijven hangen voor de opgaveboekjes. Die mogen om twaalf uur het examenlokaal uit. Als dat tijdstip nadert komen ook de bouwvakkers in actie. „Ze zeggen dat ze rekening houden met de eindexamens", vertelt Merel. „Maar dat merkje niet altijd." „Alhoewel", moeten de meiden toegeven, „zo'n herrie als een paar maanden geleden, toen ze de steigers opbouwden, is het nooit meer geweest." Rond twaalf uur is de deur van het examenlokaal nog dicht. De laatste leerling, bedenkt Sophie zich, is dyslectisch. „Hij mag natuurlijk een half uur langer doorgaan." Lennart betwijfelt of hij daar op gaat wachten. De bouwvakkers doen dat in ieder geval niet. Vanaf het dak van het schoolgebouw storten ze planken naar beneden op het plein. Er wordt druk over en weer geroepen en de motoren van allerlei handig gereedschap beginnen aan hun concert. Toch vervelend voor die jongen met dyslexie, vinden de mei den. Marijn Kramp De Blauwe Steen, dfe ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 dimi. Drie jaar lang had de Slaagwijk een multicultureel eethuis, ge dreven door langdurig werklo zen en immigranten. Maar dit 'Lokaal van Verre', gevestigd aan het Valkenpad, ging in 2001 ter ziele. Het gebouw is sinds twee jaar in gebruik als gezinscentrum. De grote keu ken wordt nog wel eens ge bruikt voor het bereiden van gerechten uit allerlei windstre ken. Coördinatrice Marjan de Jonge schrijft in het kookboek: 'Vrouwen uit de Slaaghwijk vinden het leuk om af en toe voor elkaar te koken of eikaars recepten te leren maken.' Zo ontstond de gedachte om en Flatbewoners uit de Sperwer horst hebben hun culinaire kunsten gebundeld in een boekje. Woningcorporatie Por taal heeft de verzameling inter nationale recepten 'voor en door' de Slaaghwijkers gedrukt en uitgegeven. 'Het ideale re cept voor leefbaarheid van een buurt of wijk is er naar mijn smaak niet', schrijft directeur Lex de Boer in het voorwoord. 'Wel zijn er heel veel recepten om de sfeer in een buurt te ver groten'. Bastilla: een Marokkaans deeg gerecht met onder meer garna len, inktvis, pangafilet, gember, kaneelpoeder, parika's en uien. Het recept is van Essadia Lakh-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14