'Onderzoek locatie Slaaphuis moet opnieuw' Vuilniswagen brandt uit in Witte Rozenstraat Socialistische Partij stemt tegen Vergeer Kindercircus op de Lucas van Leydenschool r f JM REGIO R1 Jde stellingl Omwonenden voormalige GGD-gebouw zetten vraagtekens bij uitkomst van studie emeente wil )edselbank eiden helpen Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! 56.70) M SjSL, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal. automatisch 56,20) per acceptg Naam Adres: Postcode Plaats Itelefoonnr: (i.v.m. bezorgcontr Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekemngnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso. B Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 080O -1711 (gratis). E-mail: lezersservice^hdcml of surf naar www.leidschdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Kijk op: uauui.lcidschclagblad.nl LEIDEN donderdag 2 juni 2005 Nieuwe rel dient zich aan door Timoteus Waarsenburg leiden - Een nieuwe rel binnen de Leidse SP-gelederen dient zich aan. De met interne pro blemen kampende Socialisti sche Partij in Leiden heeft deze week een nieuw afdelingsbe stuur gekozen, omdat in de af gelopen weken maar liefst zes van de tien bestuursleden uit onvrede waren opgestapt. In het nieuwe bestuur zitten de onlangs opgestapte fractie voorzitter Paul Day en het nieuwe SP-raadslid Hans Hen driks. Alle kandidaten uit het kamp van Cor Vergeer zijn weggestemd. Ook heeft het nieuwe bestuur nog geen voor zitter, omdat Driek van Vugt, die zich als enige voor die func tie verkiesbaar had gesteld, on voldoende stemmen kreeg. In april kondigden Day en zijn fractiegenoot Birgitta Dolfing hun onmiddellijke vertrek uit de Leidse gemeenteraad aan. Ze zeiden zich onvoldoende gesteund en zelfs ronduit te gengewerkt te voelen door een deel van de SP-achterban. De weerstand tegen Day en Dolf ing, die verweten werd het SP- gedachtegoed te gezapig uit te dragen, concentreerde zich al snel rond oud-raadslid en par- tijprominent Cor Vergeer. Was interne kritiek op Day en de zij nen tot die tijd breder gedra gen, na hun aftreden viel de partij al vrij snel uiteen in twee groepen: voor of tegen het Ver geerkamp. Volgens de kieswet zouden de vrij gekomen zetels van Day en Dolfing moeten worden opge vuld door Bastiaan Hokke en Hans Hendriks, respectievelijk vierde en vijfde op de kieslijst. Maar een algemene ledenver gadering, waar Vergeer met grote ijver gelijkgezinde SP'ers voor had opgetrommeld, be sloot dat Hendriks zijn zetel zou moeten afstaan ten gunste van de buitengewoon Vergeer- gezinde Driek van Vugt. Van Vugt (25) is oud-raadslid in Lei den en tevens voormalig lid van de Eerste Kamer. Hendriks weigerde echter zijn zetel af te staan, waarna hij door de aan hangers van Vergeer zelfs be dreigd werd met royement. Na een paar moeizame weken haalde het Vergeerkamp vorige week op dit punt bakzeil. Hen driks mocht zijn zetel innemen en Hokke bedankte voor de eer om plaats te maken voor Van Vugt. En daarmee leek de rust weer enigszins teruggekeerd in de SP-gelederen. Tot dinsdag avond dus, toen de leden van de SP een nieuw bestuur moes ten kiezen. Negen kandidaten hadden zich verkiesbaar gesteld: acht voor een 'gewone' bestuursfunctie en Van Vugt voor het voorzit terschap. Maar de SP-leden hebben kennelijk hun buik vol van Vergeer. De volgens inge wijden goedbezochte avond liep uit op een enorme domper voor Vergeer en de zijnen. Zes kandidaten kregen een stem van de meerderheid. Hokke en Bart Vermeulen, statenlid voor de SP en tevens Vergeerfan, kregen echter onvoldoende stemmen. Net als voorzitters- kandidaat Van Vugt. SP'ers die bij de verkiezing aan wezig waren, zeggen dat Ver geer 'witheet' van woede werd, toen hij de stemmingsuitslag hoorde. Ondanks het feit dat stemmen die avond werden ge teld door een driekoppige 'kiescommissie', eiste hij met veel kabaal dat hij de stemmen zelf mocht hertellen. Van Vugt riep na zijn nederlaag dat hij ook zijn raadszetel niet zou in nemen als de leden hem onvol doende steunden voor het raadsvoorzitterschap. Maar daar kwam hij gisteren op te rug. „Ik denk daar inderdaad over, maar ga er maar vanuit dat ik het bijltje er niet bij neer gooi", aldus Van Vugt. Een pleister op de wonde voor Vergeer en Van Vugt is dat zij afgelopen weekeinde wel zijn gekozen in het landelijke be stuur van de SP. Het is een schande dat het nodig is om voedselpakketten aan armen te geven. f Geef uw mening www.leidschdagblad.nl door Marijn Kramp leiden - Het onderzoek van de gemeente naar een locatie voor het daklozensiaaphuis moet worden overgedaan. Dat stellen omwonenden van het GGD-ge bouw, waarin de gemeente het Slaaphuis wil vestigen. Volgens buurtbewoners stond de uitkomst op voorhand vast en heeft wethouder Buijing in het onderzoek naar het oude GGD-gebouw aan de Rooden- burgerstraat toegewerkt. De buurtbewoners die zich ver enigd hebben in de actiegroep Bestemming GGD-gebouw vra gen de raadsleden vanavond tij dens een hoorzitting om het onderzoek opnieuw te doen. Daar is nog wel tijd voor, meent F. Leene. „Het daklozensiaap huis kan vast nog wel wat lan ger aan de Boommarkt blijven, aangezien er voorlopig nog niet gebouwd gaat worden aan de Aalmarkt." Als een gedegen on derzoek vervolgens aantoont dat het voormalige GGD-ge bouw inderdaad de beste plek is om het Slaaphuis naar toe te verhuizen, kan Leene die uit komst best accepteren en er vertrouwen in hebben. „Maar zoals het nu is gegaan niet. We hebben sterke aanwijzingen dat wethouder Buijing naar deze uitkomst heeft toegewerkt." De criteria waaraan het nieuwe onderkomen voor daklozen moet voldoen, kloppen volgens de omwonenden niet en de ge gevens die de gemeente daarbij hanteert evenmin. „De ge meente zegt meer dan 100 ge bouwen onderzocht te hebben op hun geschiktheid. Een deel viel af omdat er geen buiten ruimte was. Maar dat blijkt, en dat geeft de wethouder inmid dels ook toe, niet te kloppen. De Binnenvest, die overigens duidelijk heeft laten doorsche meren het GGD-gebouw niet ideaal te vinden, heeft helemaal geen buitenruimte nodig." Een ander voorbeeld is de voor gestelde beschikbaarheid van panden. Leene weet van de ei genaar van een pand aan de Hoge Rijndijk dat dit gebouw met een jaar vrijkomt. De ge meente houdt het in het be wuste locatieonderzo ek echter op twee jaar en vindt het ge bouw om die reden niet ge schikt voor een daklozensiaap huis of -dagopvang. „Zo zitten er wel meer onjuist heden in het onderzoek," meent J. van der Westen. „En Buijing en burgemeester Lenfe- rink maar beweren dat ze zorg vuldig onderzoek hebben ver richt en dat het GGD-gebouw de enige geschikte locatie voor het Slaaphuis in Leiden is. Ze hebben de conclusie van dit 'zorgvuldige' locatieonderzoek nota bene niet eens overgeno men. Die luidt namelijk dat er op dit moment geen geschikt gebouw voorhanden is. Dat zo'n locatie pas over een paar jaar vrijkomt en dat het Slaap huis tot die tijd, dus tijdelijk, het beste in het GGD-gebouw kan worden ondergebracht." De leden van de actiegroep hebben het gevoel dat hun be zwaren niet serieus worden ge nomen door het college. „We hebben het hier niet over het type dakloze dat straatkranten verkoopt", benadrukt Van der Westen. „Maar over veelple gers, verslaafden en psychiatri sche patiënten die niet behan deld willen worden. En tegen alle mogelijke vormen van overlast brengt Buijing zijn be- heersgroep in stelling. Dit over leg tussen buurtbewoners, poli tie en gemeente moet alle na righeid met daklozen voorko men. Maar die narigheid en on veiligheid ontstaat doordat het college een locatie kiest midden in een woonwijk met spelende kinderen en vlakbij een school. Dat is niet acceptabel. Boven dien is het Slaaphuis juist voor die groep daklozen bedoeld waar niets mee aan te vangen valt. Als die met een beheers- groep te beheersen viel, was er allang geen probleem meer." J leiden - Een vuilniswagen is gisterochtend rond kwart over tien uitgebrand in de Witte Rozenstraat. Volgens de brandweer was de oorzaak een technisch probleem. Niemand raakte gewond. De brandweer was na tien minuten ter plaatse, maar de vuilniswagen bleek niet meer te redden. Bij enkele huizen barstten ruiten. Tientallen omwonenden keken van ruime afstand naar de korte maar hevige brand, velen met digitale came ra's in de hand. De bijzondere gebeurtenis in de smalle Witte Rozenstraat zorgde voor opwinding. Buurtbewo ners en vuilnismannen vreesden even dat de vlammen zouden overslaan naar de.huizen, zeker toen explosies te horen waren. De omvang van de brand viel mee, waardoor de brandweer zich kon beperken tot het blussen van de wagen. Twee vuilnismannen hoorden een vreemd geluid uit de motor van hun vrachtwagen komen toen zij over de Witte Rozenstraat reden. Toen zij uitstapten om te kij ken, bleek dat er al flink veel vlammen onder de vuil niswagen uitsloegen. Daarop besloten de mannen snel weg te rennen en de brandweer te bellen. Ook de poli tie was snel ter plaatse en zette het gebied af. De brandweer volgde korte tijd later. Die kon aanvankelijk nauwelijks aan het werk door twee kleine explosies van een band en een oliereservoir voor het hydraulisch sys teem van de vuilniswagen. Even later was de brand on der controle en rond kwart voor elf was het uitgebran de voertuig geblust. Toen de brandweer de brand onder controle had, ver anderde de sfeer van gespannen opwinding naar la cherig en opgelucht. In het zonnetje werden de later aangekomen buren bijgepraat. De vuilophalers zelf waren inmiddels ook van de eerste schrik bekomen en wisten lachend te melden dat de vuilniswagen juist gis teren terug was gekomen van de garage na een kleine reparatie. luis gestolen p Oude Vest den - Bij een bedrijf aan de ide Vest is maandagmiddag n kluis met geld uit het kan- )r weggenomen. De politie rmoedt dat een insluiper de >fstal heeft gepleegd en heeft n buurtonderzoek ingesteld, ik is de politie nog op zoek 0i getuigen. Het is onbekend ie hoog het bedrag is dat is stolen. lannen verdacht in diefstal den - Twee Leidenaars van en 26 jaar zijn gisternacht Ogehouden op verdenking h poging tot inbraak bij een drijf aan de Zonneveldstraat, i politie was gewaarschuwd Dr omwonenden die gelui- hadden gehoord. Toen ze ikwamen, zagen ze twee per en wegrennen. Deze ver- edelijke daders konden kort ima worden aangehouden, het bedrijf was een ruit inge- ;en. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Toegang tot de tuinen is gratis. leiden - Clowns, acrobaten, dansers en wilde dieren, circus Lucas heeft het allemaal. Gis termiddag toonden de leerlin gen van de Lucas van Leyden school in de Sint Ursulasteeg hun kunsten aan hun ouders en belangstellenden. Na twee- enhalve week oefenen en work shops onder leiding van echte jongleurs en acrobaten van Cir cus Miloco konden de kinderen eindelijk laten zien wat ze ge leerd hebben. Juf Karin Pleij wordt, een kwartier voor de eerste voorstelling, nog aan alle kanten aangeklampt door de leerlingen. Als Cherinda binnen komt lopen om zich als 'sterke vrouw' van haar spieren te la ten voorzien, roept juf Karin „Jongens, waar is de zak met spierballen?" Al snel is de zak gevonden en ook deze crisis weer bezworen. „Ieder jaar hebben we aan het eind van het schooljaar om en om een circusproject of straat theater, dit jaar is er weer cir cus", zegt juf Karin, en ze spoort Cherinda aan om te la ten zien hoe haar act gaat. On geduldig doet ze net alsof ze haar 200 kilo zware halter op tilt, compleet met grom van in spanning, daarna kletst ze weer verder met haar vriendinnen. Hoepelen op het schoolplein van de Lucas van Leydenschool. Het circus was in de stad. Foto: Dick Hogewoning Emel uit groep vijf is spreekstal- meester en gaat twirlen, 'zwaai en met zo'n lint'. Spannend vindt ze het wel, 'best eng' zelfs. Als de eerste van vier voorstel lingen begint, is het schoolplein gevuld met kinderen die ge schminkt en verkleed een spel letje spelen of hun optreden nog een keer doornemen. De ouders, de meeste met hun fo totoestellen in de hand om maar zoveel mogelijk van de verrichtingen vast te kunnen leggen, staan klaar rond de pis te. Als de clowns uit groep een en twee de piste inlopen en koprollend het publiek verma ken is het eindelijk begonnen. Na afloop gaat de pet rond voor de Clini-clowns. In de UIT van donderdag 9 juni vindt u een lijst met deelnemers en plattegrond. Het moment dat de bewoners van de Witte Rozenstraat hun hart vasthielden tijdens de korte, maar zeer hevige brand. Uiteindelijk kon de brandweer zich beperken tot het (na)blussen van de uitgebrande vuilniswagen. Foto's: Gerard Ligtvoet en Hielco Kuipers (inzetje) pen - Het minimabeleid van gemeente kan niet voorko- n dat ook in Leiden gezin- onder de armoedegrens le- i en behoefte hebben aan dselpakketten. De gemeente ent dat een voedselbank in den nodig is en wil daarom pen bij de oprichting ervan, t schrijft het college in ant- ord op vragen van Leefbaar den. De mogelijkheden van gemeente om armoede te trijden zijn 'beperkt', schrij- burgemeester en wethou- s. Er zijn regelingen voor ou- en, gehandicapten en chro- ch zieken, maar het mini- beleid wordt vooral landelijk tgesteld en de gemeente ft 'niet de illusie dat de situ- in Leiden sterk afwijkt van beeld in de rest van Neder- gemeente wil helpen bij het ïken naar fondsen en denkt ■e bij het zoeken naar huis- .iting. De voedselbank, een datief van onder meer ker- en de SP, is op zoek naar 1 loods met koelmogelijkhe- 1 voor de opslag van voedsel, oprichters spraken bij de richting van een 'daad van itest' tegen het feit dat een Iticulier initiatief nodig is om zorgen dat arme Leidenaars loeg te eten hebben. Volgens nemieke Kelder van diaco- centrum De Bakkerij zijn de Leidse regio 'honder mensen die van zo weinig teten rondkomen dat ze voor I voedselpakket in aanmer- g komen. (advertentie) Vein dakterras tot volkstuin. Tientallen particulieren en instellingen heten u op zaterdag 11 juni uielkom in hun tuin.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13