Chodorkovski: negen jaar cel ECONOMIE 'Franse 'nee' voorbode van meer tegenslagen Europese economie' Meer mobieltjes dan Nederlanders Schiphol haalt KLM'er in huis Ballast Nedam bouwt met Denen eerste windmolenpark Nederland Help de cultuur bij u in de buurt 'Niet polderen maar poetsen Oliebaron moet resterende 7,5 jaar uitzitten in strafkolonie Stort op giro 5050 of geef aan de collectant Winstsprong bouwbedrijf BAM Opmars van e-ticket niet meer te stuiten Werknemers bewust naar de kantine - Ondernemers rivesteren meer ;n haag - Ondernemers in de iustrie zeggen dit jaar twintig Dcent meer te investeren dan 2004. Dat blijkt uit cijfers van t CBS. Vorig jaar lagen de in- iteringen in de industrie nog het laagste niveau in tien r. Het optimisme geldt voor e bedrijven, maar is het lotst in de aardolie- en steen- olverwerkende industrie en t metaal- en elektrotechni- he industrie. Zij verwachten spectievelijk 53 en 34 procent eer te investeren dan in 2004. >t optimisme lijkt overigens n tijdelijk aard. De meeste Idernemers voorspellen dat in 06 de investeringen weer met yentien procent afnemen. Werkloosheid in uitsland daalt iURENBERG - Het aantal werk ten in Duitsland is in mei met 1.000 gezakt in vergelijking et april. Daarmee kwam het ptal Duitsers zonder baan uit (4,807 miljoen, ofwel 11,6 pcent van de beroepsbevol- ïg. Dat blijkt uit Duitse cij- s. Het hoofd van het arbeids- reau, Frank-Jürgen Weise, irijft de daling uitsluitend toe in de seizoensinvloeden. Con- hcturele effecten hebben ien rol gespeeld in de daling m de werkloosheid. In verge- Jang met de maand mei vorig ar was sprake van een stijging n 513.000 werklozen. Duits- jid is de belangrijkste han- ilspartner van Nederland. yanair boekt >rse winststijging Iblin - De Ierse luchtvaart- aatschappij Ryanair, de botste prijsvechter in Europa, left het afgelopen boekjaar n winststijging van 19 pro nt neergezet in vergelijking et het voorgaande boekjaar, ét resultaat na belastingen tam uit op 269 miljoen euro, I heeft de onderneming giste- n naar buiten gebracht. Met t cijfer scoorde Ryanair dui- lijk hoger dan het gemiddel- dat analisten hadden ver- kcht. Die hadden becijferd dat j winst ongeveer 248 miljoen po zou bedragen. woensdag 1 juni 2005 hilips moet »or het stof door onze correspondent Remco Reiding moskou - De Russische oliebaron Michail Chodorkovski is gisteren veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte hem op zes van de zeven punten van de aanklacht schuldig. Chodorkovski werd anderhalfjaar geleden gearresteerd op verdenking van onder meer fraude, belastingontduiking, diefstal en valsheid in geschrifte. Hij was eigenaar en groot aandeelhouder van de succesvolle oliegi gant Yukos. Zijn vervolging wordt door veel buiten landse waarnemers gezien als een poli tieke strafcampagne. Chodorkovski had een ongeschreven wet geschonden door zich als steenrijke oligarch met politiek te bemoeien. Hij uitte openlijk kritiek op de Russische president Vladimir Poetin, steunde oppositiepartijen en maakte geen geheim van zijn ambitie om presi dent te worden. De zware straf voor Chodorkovski bete kent dat hij lang genoeg achter de tralies blijft om niet mee te kunnen doen aan de presidentsverkiezingen van 2008 en 2012. Tegen de zakenman - voor zijn ar restatie de rijkste man van Rusland - was een maximale celstraf van tien jaar geëist. De uitspraak wordt door westerse bedrijven gezien als maatgevend voor het investeringsklimaat in Rusland. Chodorkovski keek strak toen het vonnis werd voorgelezen. Op de vraag of hij de uitspraak begreep, zei hij dat 'geen enkel gezond persoon' het vonnis zou kunnen begrijpen. Ook Chodorkovski's compagnon Platon Lebedev kreeg negen jaar gevangenis straf. Beiden moeten de 7,5 jaar die res teren van hun straf, uitzitten in een zo genaamde algemene strafkolonie, dus niet in een gevangenis met een uitzon derlijk streng regime. De derde betrokkene in de rechtszaak, Andrej Krainov, kreeg eerder een voor waardelijke vrijheidsstraf van vijf jaar. Yukos werd na Chodorkovski's arrestatie door de Russische overheid ontmanteld. Het belangrijkste onderdeel kwam na een veiling in handen van een aan de staat gelieerde oliemaatschappij. De advocaten van Chodorkovski maak ten al eerder bekend dat zij in beroep gaan tegen welke straf dan ook. Zij be schouwen het langdurige proces, be stempeld als het belangrijkste sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie, als een farce. Aan het begin van de uitspraak, die twaalf dagen in beslag nam, maakte de rechter al duidelijk dat Chodorkovski schuldig was bevonden. utrecht/anp - Eind maart waren er in Nederland meer mobiel tjes dan inwoners. De mobiele operators telden toen 16,4 mil joen klanten, 0,4 procent meer dan het aantal Nederlanders. Dat blijkt uit cijfers van onderzoeksbureau Telecompaper, die gisteren zijn gepubliceerd. De groei van het klantenbestand neemt af. Het lijkt er vooral op dat de aanbieders steeds minder bereid zijn nieuwe prepaid klanten binnen te halen via goedkope pakketten. Volgens Tele compaper lijkt het er verder op dat de omzetgroei in de sector minder wordt. Mobiele telefonie was vorig jaar in Nederland goed voor 5,7 miljard euro aan inkomsten, 6 procent meer dan in 2003. De grootste aanbieder is nog steeds KPN met 38,4 procent van het aantal klanten. Het percentage betekende een verder her stel, dat vooral ten koste ging van T-Mobile. KPN zag in het ver leden het marktaandeel teruglopen tot een dieptepunt van 37,3 procent in juni 2004. Nieuwe directeur heeft ervaring met koffers Dwrail in zee pet Australiër terdam - De Nederlands [wrail-groep die aast op de idracht voor de exploitatie n de Betuwegoederenlijn, jat daarbij samenwerken met [Australische investerings- aatschappij Babcock own. Ze zijn ook in gesprek er een bredere strategische nenwerking op spoorgebied, It Towrail weten. Towrail ziet éer perspectieven nadat on- _s de Tweede Kamer minis- r Peijs (Verkeer) dwong om t exploitatieplan voor de Be- Iveroute, tussen Rotterdam de Duite grens, over te doen. ijs wilde voorlopig in zee i met spoorbeheerder Pro- l. Andere bedrijven, zoals .Trail, mogen nu weer mee- hgen naar de opdracht. IU koopt iderzoeksbureau «sterdam - Nielsen Media Re- nch, een dochter van uitge- |r VNU, heeft het Amsterdam- imarktonderzoeksbureau |!C De Media en Reclame 1c overgenomen. Dat heeft [JU gisteren bekendgemaakt, t bedrijf, waar een kleine [nderd mensen werken, ver- nelt informatie over media- [stedingen in Nederland en is llgens Nielsen marktleider op it gebied. >reca bekijkt )illissementen iere - De aanhoudende :ks faillissementen in de ho- rabranche vormt voor de Horecabond de reden om onderzoek en een meld- it op internet te beginnen, it kondigde de vakbond giste- aan. De belangenorganisa- van werknemers wil de aard omvang van faillissements- lude in de horeca in kaart ingen. Het onderzoek moet het najaar klaar zijn. Werkne- :rs die vinden dat in hun res- lurant of café sprake is van jecht management, kunnen beklag doen op het meld- it misstanden horeca via jww.horecabond.nl door Richard Mooyman schiphol - Met de benoeming van KLM'r Ad Rutten tot opera tioneel directeur haalt Schiphol een man van de praktijk in huis. Rutten volgt Marike van Lier Leis op, die begin dit jaar opstapte na een conflict met president-directeur Cerfontai- ne. De 53-jarige Rutten staat voor lastige klussen, zoals de uitbreiding van het kwetsbare bagagesysteem en een verbete ring van de relatie tussen Schiphol en de KLM. Rutten kent beide kanten van het ingewikkelde luchthaven proces, want hij werkte tussen 1979 en 1996 al in diverse func ties bij Schiphol. De luchthaven prijst hem vanwege 'zijn brede ervaring en kennis op operatio neel gebied'. Tot 1 september wordt de dagelijkse leiding over de luchthaven nog waargeno men door de Amerikaan Maca, ook al een ex-KLM'er die voor Schiphol in New York werkt. Bij de KLM is Rutten als execu tive vice-president verantwoor delijk voor het vlootonderhoud. Zijn afdeling engineering and maintenance op Schiphol-Oost telt vijfduizend werknemers. Hij slaagde er twee jaar terug in om rust te brengen bij de tech- Ad Rutten. Publiciteitsfoto nische dienst, waar een hooglo pend conflict woedde over de beloning en interne veiligheids procedures. Rutten schrapte een schadeclaim Van de KLM tegen een groep wilde stakers. Eerder was hij al verantwoorde lijk voor de bagage-afhandeling bij de KLM. Hij gaf in 2001 toe dat niet alleen de luchthaven, maar ook de KLM steken liet vallen. De problemen waren volgens hem mede te wijten aan een personeelstekort en te krappe dienstregeling, waar door koffers regelmatig de aan sluitende vlucht misten. Als KLM'er lijkt Rutten de aan gewezen persoon om de sa menwerking tussen Schiphol en de KLM te verbeteren. De af gelopen jaren zijn irritaties ont staan, zoals over de kofferaf handeling, de bestrijding van vogels en de plekken aan de ga- te. De luchthaven wil naar de beurs, maar de KLM heeft grote bedenkingen en vreest dat de tarieven verder zullen stijgen. Op de achtergrond speelt mee dat prijsvechters op Schiphol alle ruimte krijgen om te kna gen aan de winstgevendheid van Europese KLM-verbindin- gen. Ook plannen van de Schip- hol-directie om naast de KLM een tweede grote overstap- maatschapij binnen te halen, werden niet door de grootste klant in dank afgenomen. „We betreuren dat Rutten ver trekt, maar hij is zeker een aan winst voor Schiphol", aldus voorzitter M. Bouts van de OR van de KLM. Hij hoopt dat Rut ten de relatie Schiphol-KLM kan verbeteren. „De aanwezig heid van de KLM op Schiphol wordt soms wel erg als vanzelf sprekend beschouwd. Hij kan een goede voorpost zijn voor de KLM." nieuwegein/anp - Ballast Ne dam en de Deense windmolen bouwer Vestas hebben de op dracht gekregen het eerste windmolenpark voor de Neder landse kust, bij Egmond aan Zee, te realiseren. Dat liet het Nederlandse bouwconcern dinsdag weten. In opdracht van Noordzee- Wmd, een gezamenlijke onder neming van Shell en Nuon, plaatsen de bedrijven 36 wind molens op 10 kilometer uit de kust. De molens, die maximaal 115 meter hoog worden en waarvan de fundering 18 meter beneden zeeniveau komt, moe ten eind 2006 draaien. Met de bouw die eind 2005 begint, is Luchtvaartrel VS en EU escaleert brussel/gpd - De Verenigde Staten en de Europese Unie hebben het opnieuw stevig met elkaar aan de stok over subsi dies aan vliegtuigbouwers als Airbus (Europa) en Boeing (Amerika). De partijen beschul digen elkaar van concurrentie vervalsing. Op het spel staan tienduizenden banen in de vliegtuigindustrie. De EU heeft besloten een klacht in te dienen bij de wereldhandelsorganisatie WTO over de miljarden dollars steun die Boeing van de Ameri kaanse regering krijgt. Daarmee reageert Brussel op een verge lijkbare stap die de VS een dag eerder deden. 200 miljoen euro gemoeid. De molens kunnen 108 megawatt opwekken, in theorie voldoen de om 100.000 huishoudens van elektriciteit te voorzien. Nuon neemt die duurzame stroom af. De bouw van een windmolen park is zonder overheidssubsi die niet mogelijk. „Overheids subsidies blijven van groot be lang voor iedere beginnende in dustrie maar deze investering zal de economische haalbaar heid van windenergie veel dich ter bij brengen", zegt Rein Wil- lems, president-directeur van Shell Nederland. De bouw van het windmolen park is een aanvulling op de be staande energievoorziening. Windmolens leveren namelijk maar een kwart van de tijd vol doende energie op. Het park voor de kust van Egmond aan Zee wordt via een transforma torstation bij het staalconcern Corus aangesloten op het stroomnet. Voor de kust van IJmuiden is een windmolenpark met dezelf de capaciteit gepland. De wind molenparken bij Egmond en IJmuiden zullen gezamenlijk 220 megawatt opleveren. De geplande uitbreiding van wind energie maakt het noodzakelijk de bestaande transportcapaci teit op te voeren, benadrukt netbeheerder Tennet. (advertentie) „<°VaTd «5tr»r+ r»n Cultuur kan niet zonder Anjeractie, www.cultuurfonds.nl bunnik - Bouwbedrijf BAM heeft over het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van 23 miljoen euro. Dat is fors meer dan de 13,4 miljoen euro in de vergelijkbare periode vorig jaar. De onderne ming maakte gisteren bekend zijn winstverwachting voor 2005 te handhaven. BAM wil uitkomen op een nettoresultaat van tussen de 120 en 130 miljoen euro. De omzet van het bedrijf bedroeg in het eerste kwartaal 1,5 miljard euro. Dat is ongeveer gelijk aan vorig jaar. Per eind maart had BAM voor 9,4 miljard euro werk in portefeuille. Dat is een toename van 6 procent ten opzichte van eind 2004 en ongeveer ge lijk aan de situatie van een jaar terug. Van de totale orderportefeuille wordt naar verwachting bijna 5 miljard euro uitgevoerd in de resterende drie kwartalen van 2005, waardoor 85 procent van de door BAM geschatte omzet van 2005 al in de knip zou zitten. Archieffoto: ANP Philips-topman mist daadkracht in Nederland den haag/gpd - Het vestigingsklimaat in Neder land verbetert niet snel genoeg, vindt Philips- topman Gerard Kleisterlee. De veranderingen blijven steken in goede voornemens. „We heb ben genoeg gediscussieerd, mijn advies is nu kort en simpel: niet polderen, maar poetsen", zei hij tijdens een bijeenkomst van werkgeversorganisa tie VNO-NCW. Het bedrijfsleven kwam vorig jaar met een aan beveling voor de overheid om de concurrentie kracht van Nederland als vestigingsplaats voor bedrijven te verhogen. Sindsdien zijn er te weinig initiatieven genomen, vond Kleisterlee. Op het gebied van arbeidsrecht, fiscus en regelgeving voor bedrijven is weinig veranderd. „Iedereen wil drastisch kappen in dat woud, maar goede voor nemens in het regeerakkoord ten spijt, zijn wij in feite weinig verder gekomen. Vooral ten aanzien van het arbeidsrecht lijkt alles muurvast te zitten. „Het kan op korte termijn pijnlijk zijn om het ontslagrecht te versoepelen, om langer te werken, om sociale uitkeringen aan strengere regels te binden. Maar vasthouden aan het bestaande, aan de verworven réchten is vast houden aan een illusie." Kleisterlee sprak van een zorgwekkende situatie, omdat Nederland inlevert als geschikt vestigings land voor bedrijven. „We hebben niet eeuwig de tijd. De wereld verandert snel, andere landen zit ten niet stil." tokyo/anp - De kans dat ie mand nog met een papieren vliegticket reist, wordt steeds kleiner. Luchtvaartmaatschap pijen stappen in groten getale over op elektronische tickets, het zogenoemde e-ticket. Dit brengt niet alleen flinke kosten besparingen voor de vervoer ders met zich mee, ook reizi gers profiteren. Een ticket kwijt raken is er namelijk niet meer bij. De internationale organisatie voor de luchtvaart IATA heeft de introductie van het e-ticket bovenaan de agenda staan. Om er zeker van te zijn dat eind 2007 zoals gepland alle papie ren tickets zijn verdwenen, wer ken 39 mensen fulltime aan het project. Ze hebben nog een lan ge weg te gaan. Inmiddels is 29 procent van alle uitgegeven tic kets elektronisch. Dat moet eind dit jaar 40 procent zijn en volgend jaar 70 procent. Meer dan de helft van de lucht vaartmaatschappijen maakt nog geen gebruik van het e-tic- ket. Dat lijkt veel, maar valt ei genlijk mee, lichtte Bryan Wil son toe. Hij is bij de IATA ver antwoordelijk voor het project. „Het gaat vooral om kleinere maatschappijen die nog geen 13 procent van alle tickets we reldwijd uitgeven." Grote maat schappijen als Air France-KLM, Lufthansa en British Airways liggen volgens Wilson goed op koers om over drie jaar alleen nog maar elektronische ver- voerbewijzen te verkopen. Wil son deelde in het bijzonder een pluim uit aan KLM. den haag/gpd - Nederlandse werknemers kiezen steeds va ker voor een bewuste, gezonde lunch. Inmiddels bestaat voor 23 procent van de werknemers de lunch uit rauwkost, salades en fruit. Daarbij drinkt de be wuste luncher vooral mineraal water, vruchtensap of karne melk. Dat was eind vorig jaar 20 procent. Dat blijkt uit onder zoek van bureau Market Res ponse in opdracht van cateraar Albron onder 40.000 werkne mers. Lekkerbekken zijn relatief vaker werkzaam in de horeca, reclame, verzekeringssector of in marketingfuncties. Bewuste eters zijn vaker te vinden in de gezondheidszorg en bij banken. In de bouw, bij de overheid of onder administratief personeel wordt relatief het vaakst tradi tioneel geluncht, wat slaat op het klassieke broodje kaas met een glas melk. Verder blijkt dat naarmate werknemers ouder worden ze óf vaker kiezen voor bewust, óf voor de vette hap. Naar regio blijken in het Oosten de meeste traditionele eters te zitten. In het Noorden zitten de minste lekkerbekken en in de grote steden wordt vaker be wust gegeten. Zuid-Nederland luncht heel gemiddeld. /recht - Onder druk van stof- liigerfabrikant Dyson heeft 'lips een aantal beweringen /er zijn nieuwe zakloze stof- ger de Marathon moeten te- emen. Dat bleek tijdens kort geding voor de recht- in Utrecht. De fabrikant de eerste zakloze stofzuiger on had Philips voor de hter gedaagd omdat Philips der meer in een advertentie op een internetpagina stelde de Marathon over een con té zuigkracht beschikt. Vol- Dyson klopt dat niet. den haag/gpd - Het Franse 'nee' tegen de nieuwe Europese grondwet heeft een negatieve invloed op de Europese economie. Op de financiële markten is nu al te zien dat het vertrouwen in de Europese eenwording daalt. De Europese financiële markten weerspiegelen het afnemende vertou wen van beleggers in de voortgang van Europese eenwording. De euro daalde op de dag na het Franse 'nee' ten opzichte van de Amerikaanse dol lar naar 1,2465, de laagste stand in zeven maanden. Ook liepen de rentes die betaald worden voor de staatso bligaties van Europese lidstaten steeds verder uiteen. „In maait was de rente op een Italiaanse staatsobli gatie maar een tiende procent hoger dan op een Duitse obligatie, dat is nu al verdubbeld tot een vijfde." Volgens Guy Verbeme, hoofd van het econo misch bureau van Fortis, duidt dat erop dat beleggers steeds meer reke ning houden met het uiteenvallen van de Europese Unie. „Als econo mieën onafhankelijker van elkaar werken, worden de verschillen tussen die economieën groter en nemen de renteverschillen toe. Tot voor kort kropen de Europese rentes langzaam naar elkaar toe. Daar is nu een kente ring in gekomen. Als de rentes van de Eurolanden te ver uit elkaar gaan lo pen, moeten de Europese overheden strenge maatregelen nemen. Anders betekent dat het einde van de euro." Verbeme denkt dat de Europese Unie dit jaar nog veel meer tegenslagen te verwerken krijgt. „In Duitsland ligt bondskanselier Schröder zwaar on der druk", zegt hij. „Om nog een kans te maken de aankomende verkiezin gen te winnen, moet hij cadeautjes gaan uitdelen. Daardoor zal het be grotingstekort van Duitsland nog ver der stijgen en komt het stabiliteits pact onder nog grotere druk. De be grotingen van Italië en Portugal zijn een nog grotere catastrofe. Als de re geringen zich al niet meer houden aan de huidige afspraken, wordt het moeilijk om nieuwe vergaande her vormingen door te voeren. Ik denk dan ook dat het de komende tijd heel stil zal worden in Brussel." Ook volgens Arjen van Witteloostuyn, hoogleraar economie aan de Rijks universiteit van Groningen en colum nist van deze krant, neemt het ver trouwen in Europa af. „De tegenstem van de Fransen is schadelijk", zegt hij. Van Witteloostuyn vreest dat de Franse verwerping van de grondwet ingrijpende gevolgen kan hebben. „Het wordt nu lastiger om de Euro pese economie weer op de rails te krijgen", zegt hij. „Zeker wanneer Frankrijk de eerste dominosteen is die de verkeerde kant op valt. Als Ne derland, Zweden en Groot-Brittannië de Fransen volgen, zijn we nog verder van huis." De Europese economie loopt volgens Van Witteloostuyn al langer achter bij de Verenigde Staten en China. Om de achterstand weg te werken, is het vol gens hem nodig snel maatregelen te nemen. „De Verenigde Staten en Chi na zijn grotere uniforme markten waarop bedrijven kunnen profiteren van de schaalvoordelen. Daardoor realiseren ze hogere productiviteits- cijfers en groeien ze sneller. Het blijkt telkens weer dat het de Europese po litici niet lukt om de economische slagkracht van Europa te vergroten. De invoering van de Europese dien stenrichtlijn moest de dienstensector vooruit helpen, maar stuitte op mas saal protest van de West-Europese vakbonden. De grondwet moest ver dere economische integratie bevor deren maar wordt nu ook wegge stemd." Als voorbeeld van de slechte Europe se integratie noemt Van Witteloos- duyn de strijd die ABN Amro moet voeren om de Italiaanse bank Anton- veneta over te nemen. „Een bank uit New York kan eenvoudig een bank uit Los Angeles kopen", zegt hij. „In Europa is dat een stuk moeilijker. Het nationalisme is hier soms belangrij ker dan de economische groei."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9