alarm over mishandeling SLIPS, BUITENLAND DE 4E GRATIS Bush vindt kritiek op Guantanamo absurd Unicef slaat FBI-topman zegt 'Deep Throat' van Watergate te zijn 3 SLOGGI Veel geweld in kindertehuizen Proces tegen Saddam begint mogelijk binnen 2 maanden Gerechtshof VS vernietigt oordeel in Enron-affaire Amnesty geeft kritiek op Europese aanpak terreur Doden herdacht Nicolas Sarkozy keert Poëet met harde hand De Villepin nieuwe Franse premier terug in Franse regering eisje van 9 jaar doodt vriendin york - In New York is een jneisje van negen jaar gearres- eerd die een twee jaar ouder riendinnetje met een brood ies dood heeft gestoken na en ruzie over een bal. Het is oor zover bekend de jongste ïoordverdachte in de Ameri- i aanse stad ooit, meldden me- ia in de Verenigde Staten gis- eren. De twee meisjes waren an het spelen in het huis van e moeder van de negenjarige 1 de wijk Brooklyn. Het is teekincident speelde zich af 10pen de moeder even bij de bu- 14gen was. Het slachtoffer werd in 95 et hart geraakt. Ze overleed in I*2 en ziekenhuis. 616 'britse treinen 1| teeds trager 27 onden - Treinen in Groot-Brit- ïzannië hebben ondanks de technologische vooruitgang de 551 fgelopen twintig jaar alleen onpaar aan snelheid ingeboet. 2J3 )at blijkt uit een studie naar 9 eistijden in spoorboekjes, 536 raarover de Britse krant The 232 imes gisteren berichtte. Op 21 ommige verbindingen is de 5° eistijd zelfs zoveel langer ge- 74 irorden dat het huidige materi- 63 iel niet eens kan wedijveren jg net treinen in het stoomtijd perk. Volgens de krant is het 79t plopen van de reistijd te wij- 2° en aan de privatisering van 357 Iritish Rail. Andere redenen ]7 oor het oplopen van de reistijd 20 ijn het inbouwen van extra 23 tops, het trager sluiten van 22 reindeuren en het afgenomen 23 cceleratievermogen van steeds ^24 anger wordende treinen. 265 760.000 Russen lödood door roken 22 moskou - Elk jaar sterven meer 47lan 260.000 Russen door roken. 6 )it hebben experts van de Rus- 433 ische dienst voor de bescher- 58 ning van de rechten van de 38 onsument bekend gemaakt. 32g Inder mannen tussen 35 en 69 13 aar die voortijdig sterven, zijn 142 procent de gevolgen van 20 iet roken de oorzaak. Sinds de 488 aren zestig is het aantal Russi- 6®g che vrouwen tussen 20 en 29 20 lat rookt vertienvoudigd. Het 632 oken onder scholieren wint 157 ïog steeds aan populariteit. 616 Jeskundigen van de Wereld ge- £9 ondheidsorganisatie WHO be- u reren dat 65 procent van de 73 tussische mannen en 30 pro- 133 ent de Russische vrouwen fa- 477 ïatieke rokers zijn. 59 ^Noorwegen: zes wildoden legionalla 11, 4i8,isLO - Door een uitbraak van de eteranenziekte zijn de afgelo- 13'ien twee weken in Noorwegen 38. es mensen om het leven geko- 314 nen. Het Noorse ministerie van 179 Volksgezondheid sprak gisteren 98de hoop uit dat de ziekte, die 53 loor de legionella-bacterie 536 vordt veroorzaakt, tot staan is J4 -ebracht. Zeker 41 anderen 207 aakten deze maand in het zui len van Noorwegen besmet niet de ziekte. Het is nog ondui- (lelijk wat de uitbraak veroor- aaide. De veteranenziekte rardt verspreid door een bac- erie in waterdruppels, die kan 24- oorkomen in airconditioning ;n waterkoelsystemen. In Ne- lerland overleden in 1999 32 nensen die met legionella wa- en besmet op de Westfriese :lora in Bovenkarspel. Poliovaccinatie n Indonesië 25. Jakarta - In Indonesië probe- 21! en gezondheidsautoriteiten 44,Jleze week 6,4 miljoen kinderen 4j' n te enten tegen polio. De 62!|rootschalige campagne voor 19' anderen onder vijf jaar vindt 41 ilaats in de provincies West-Ja- 0. ia, Banten en Jakarta. Ouders in hun kinderen stonden giste- ie! en in drommen voor zieken- 19. luizen en klinieken. Hambur- 2j' [erketen McDonald's liet res- 24] aurants omtoveren tot inen- 4|- ingsposten. Indonesië was 20] üids negen jaar poliovrij. Een 12 naand geleden doken echter 4g le eerste gevallen van de kin- 29, lerverlamming op in de stad 29, iukabumi op West-Java. Alle 20 :estien gevallen die sindsdien 10! ajn opgedoken, komen uit dit 321 jebied, circa 100 kilometer ten ff; aiiden van Jakarta. ^Adoptierecht homo's in België 498 ïRüssel - België wordt zo goed als zeker na Spanje het tweede and waar homoparen volledig iadoptierecht krijgen. De Frans talige liberale partij MR gaf gis teren in de commissie Justitie van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers haar verzet tegen een regeling op, waardoor zich een paars-groe- ne meerderheid voor het ho mo-adoptierecht aftekent. Een wet zou nog voor de zomerva kantie officieel van kracht kun nen worden. Nederland werkt als derde land waar het homo- luwelijk is toegestaan aan een adoptieregeling. Alleen zogehe ten één-ouderadoptie is in Ne derland al wel toegestaan. Het homohuwelijk werd twee jaar geleden ingevoerd in België. woensdag 1 JUni 2005 door onze correspondent Bob Kroon geneve - Naar schatting een mil joen kinderen in tehuizen, ge stichten of instellingen voor jeugdcriminaliteit in Europa en Centraal-Azië staan bloot aan geweld of mishandeling. Dat zegt het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef in een gisteren gepubliceerd rapport. „Kinderen in deze van de sa menleving afgezonderde instel lingen zijri uitzonderlijk kwets baar", waarschuwt Unicef. „Hoe groter de beslotenheid van deze tehuizen of opvang centra, des te meer kans op wantoestanden die zelden of nooit aan het licht komen." Over de exacte omvang van de ze wantoestanden zijn geen be trouwbare statistieken voor handen, gezien het besloten ka rakter van de meeste van deze instellingen, vooral in Azië en Oost-Europa. Een verslag uit Kazachstan spreekt van 'wreedheden' tegen 80 procent van de kinderen in deze categorie, maar ook in West-Europa zijn voorbeelden te over dat kinderen in tehuizen blootstaan aan fysiek of psy chisch geweld of intimidatie. De VN-commissie voor de Rechten van het Kind stelt, dat er in België, Tsjechië, Frankrijk, Kirgizië en Moldavië geen dui delijke wetgeving bestaat tegen lijfstraffen van kinderen in ltin- dertehuizen of jeugdinstellin- gen. Steekproeven in Groot-Brittan- nië wezen uit, dat de overgrote meerderheid van kinderen in instellingen ook het doelwit zijn van geweld door hun eigen leeftijdsgenoten, zoals schop pen, slagen of zelfs messteken. Jeugdige criminelen lopen nog grotere persoonlijke risico's. Gewelddadig politieoptreden tegen jeugdige arrestanten wordt veelvuldig gemeld uit landen als Oekraïne, Oezbekis tan en Georgië. Ook Frankrijk, Albanië, Roemenië en zelfs Zwitserland gaan niet vrijuit. Niet zelden worden jeugdige arrestanten met volwassenen opgesloten, hetgeen volgens Unicef de kans op geweld ver hoogt. In Duitsland zijn geval len van verkrachting gemeld en in Kroatië worden minderjarige arrestanten door de politie met stokslagen 'in het gareel ge bracht.' door onze correspondent Ans Bouwmans Washington- Mark Feit, een 91-jarige voormalige FBI-top- functionaris, is de beroemde 'Deep Throat', die begin jaren zeventig bijdroeg aan het aftre den van de Amerikaanse presi dent Richard Nixon. Dat is gis teren bekend geworden via een artikel in het Amerikaanse maandblad Vanity Fair. „We hopen dat hij gezien wordt als een held", zei Felt's klein zoon Nick Jones gisteren in Santa Rosa, Californië, waar Feit inwoont bij zijn dochter. De Washington Post, die de onthullingen over Watergate destijds bracht, bevestigde gis teren in een verklaring dat Feit inderdaad de bron was van de krant. Eerder wilden de betrokken journalisten, Bob Woordward en Carl Bernstein, vasthouden aan hun afspraak dat zij hun bron pas zouden onthullen na diens overlijden. Feit was destijds de tweede man van de FBI ten tijde van de Watergate-affaire. Een inbraak in het hoofdkwartier van de De mocratische partij in het Water- gate-gebouw in Washington in 1972 leidde uiteindelijk tot het vertrek van Nixon, toen na on derzoek duidelijk werd dat hij betrokken was bij een poging de zaak in de doofpot te stop pen. De journalisten Bob Woodward en Carl Bernstein, hadden de zaak hardnekkig gevolgd, en maakten onder meer gebruik van een geheimzinnige anonie me tipgever en raadsman voor hun onthullende artikelen. In hun boek 'All the President's Men' kreeg de anonieme bron de bijnaam 'Deep Throat', naar een destijds geruchtmakende pornofilm. Al meer dan dertig jaar is gespeculeerd over de identiteit van de bron. Feit was één van de namen in het rijtje kandidaten. Hij had eerder ontkend 'Deep Throat' te zijn. Volgens het artikel in Vanity Fair heeft Feit jarenlang voor zijn familie geheim gehouden dat hij de geheime bron van Woodward en Bernstein was. Pas in 2002 kreeg dochter Joan het te horen van een vriendin van haar vader, aan wie hij het geheim had toevertrouwd. De familie wilde graag dat Feit met het nieuws naar buiten zou tre den. Feit zag het lekken van in formatie als oneervol. Nadat zijn familie hem er op had gewezen dat openbaarma king van zijn identiteit financi eel voordeel zou kunnen ople veren, ging hij door de knieën, blijkt uit het verslag in Vanity Fair. „Mijn grootvader is blij dat hij geëerd wordt voor zijn rol als 'Deep Throat', samen met zijn vriend Bob Woodward", zei zijn kleinzoon gisteren. „Zoals hij recent tegen mijn moeder zei: ik denk dat mensen 'Deep Throat' zagen als een crimineel maar hem nu zien als een held." Saddam Hussein denkt dat het niet zo snel zal gaan. Saddam Hussein verscheen vorig jaar juli voor een rechter. Hij werd toen onder meer beschuldigd van het gebruik van chemische wapens tegen Koerden in 1988 en de bloedige onderdrukking van de sjiïtische opstand in het ruiden in 1991. Talabani zei verder dat het nog steeds mogelijk is dat chemi sche en biologische wapens worden gevonden in Irak. De meeste functionarissen belast met de zoektocht naar de Irake se massavernietigingswapens zijn tot de conclusie gekomen dat Saddam Hussein zijn wa pens heeft vernietigd vóór de Amerikaanse invasie in maart 2003 öf de chemische en biolo gische wapenvoorraad tijdig heeft ondergebracht in het bui tenland. bagdad/anp-afp-rtr -De Irake se president Jalal Talabani hoopt dat het proces tegen de voormalige dictator Saddam Hussein binnen twee maanden gaat beginnen. Dat zei het Koerdische staatshoofd gisteren tegen de Amerikaanse nieuws zender CNN. Saddam Hussein werd eind december 2003 aan gehouden. Vooraanstaande Ira kese politici hebben al ver scheidene malen verklaard dat Saddam Husseins rechtzaak binnen enkele maanden zou beginnen, maar elke keer bleek hier niets van terecht te komen. Irakese aanklagers en Ameri kaanse adviseurs denken dat de ex-president pas in 2006 zal worden berecht. Eerst moeten zijn vertrouwelingen terecht staan. Maar een lid van het 24 leden tellend advocatenteam van washington/anp - Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft een uitspraak tegen accoun tantsorganisatie Arthur Ander sen in de nasleep van de ge ruchtmakende Enron-affaire vernietigd. De uitspraak van het hof betekent volgens analisten een nederlaag voor de regering Bush in haar pogingen boek houdfraude tegen te gaan. Andersen was de accountant van energiegigant Enron, die in 2001 ten onder ging nadat daar grootschalige boekhoudfraude aan het licht was gekomen. In 2002 werd Andersen schuldig bevonden aan het belemmeren van de Amerikaanse rechtsgang omdat het documenten had vernietigd. Het hooggerechts hof heeft nu bepaald dat de in structies aan de juryleden des tijds te vaag waren. Daardoor konden zij niet correct beoor delen of de accountant justitie inderdaad had gedwarsboomd. Andersen liet in het najaar van 2001 een groot aantal docu menten over Enron in de ver- snipperaar verdwijnen, terwijl een onderzoek van de Ameri kaanse beurswaakhond SEC naar de energiereus al in volle gang was. In juni 2002 bepaalde een Amerikaanse jury dat de accountant justitie had tegen gewerkt. De firma kreeg in deze zaak ook nog een boete. De advocaten van Andersen hadden aangevoerd dat de aan wijzingen waarmee de juryle den het destijds moesten doen niet deugden. Deze instructies verplichtten de aanklagers niet om aan te tonen dat Andersen oneerlijk had gehandeld toen medewerkers opdracht kregen documenten te versnipperen, aldus de advocaten. Het hoog gerechtshof ging mee in die re denering. tentena- Op het Indonesiche eiland Sulawesi herdachten inwoners gisteren de doden die vielen bij de twee bomaanslagen in de stad Tentena. De bommen ontploften op een drukke markt en voor een bank filiaal. De aanslagen zijn waarschijnlijk het werk van een Indonesische organisatie die banden onder houdt met het terreurnetwerk al-Oaeda. Foto: Reuters/Dadang Tri brussel/anp - Mensenrechten organisatie Amnesty Internatio nal vindt dat de Europese lan den onvoldoende oog hebben voor de fundamentele rechten van de verdachten in hun strijd tegen terrorisme. In een giste ren gepresenteerd rapport geeft Amnesty de stand van zaken weer in de EU sinds de aansla gen in Amerika op 11 septem ber 2001. „Er is zeker geen sprake van van grove schending van de mensenrechten op grote schaal. Maar er is wel misbruik. Er zijn inbreuken op de men senrechten en er is juridische verwarring en onzekerheid", is de conclusie van directeur Oos- ting van het EU-bureau van de mensenrechtenorganisatie. Met name in Groot-Brittannië, Frankrijk en Spanje zouden de fundamentele rechten zoals toegang tot een advocaat onder druk staan. Volgens Europees terrorisme- coördinator De Vries is het Am- nesty-rapport ongebalanceerd. „De strijd tegen terreur is ook de strijd voor de bescherming van mensenrechten. Dat wordt niet voldoende benadrukt in het rapport." Oosting stelt dat mensenrech ten vaak gezien worden als een barrière bij de aanpak van ter rorisme. Directeur-generaal voor Justitie van de Europese Commissie, Faull, ontkent dat. „Dat hebben wij nooit gezegd. De allereerste zin van het rap port is daarom misleidend." door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs -Nicolas Sarkozy keert te rug in de Franse regering. Presi dent Jacques Chirac maakte gisteravond in een tv-toespraak tot de bevolking bekend dat hij de UMP-voorzitter de titel 'mi nister van staat' heeft toebe dacht, hetgeen wil zeggen dat hij na Dominique de Villepin de machtigste man in het kabinet wordt. De Villepin werd eerder op de dag benoemd tot pre mier. Sarkozy had bedenktijd ge vraagd alvorens de ministers post te accepteren. Hij wilde garanties dat de nieuwe rege ringsploeg daadwerkelijk in staat zal worden gesteld nieuwe initiatieven op sociaal-econo misch gebied te nemen. Hij wil de in ieder geval voorzitter van de UMP blijven. Vorig najaar nog werd hij door Chirac ge dwongen zijn ministerschap van financiën op te geven om dat de president weigerde dat Sarkozy tegelijk én minister én partijvoorzitter zou zijn. President Chirac benadrukte in zijn korte toespraak dat de de sociaal-economische situatie in Frankrijk vereist dat snel en ef ficient maatregelen worden ge nomen. Bestrijding van de werkloosheid verdient alle aan dacht en vrraagt volgens Chirac 'een nationale mobilisatie'. (advertentie) NU 00K EXTRA KORTING OP BEHA'S EN TOPS Geldig van 1 t/m 30 juni 2005 zolang de voorraad strekt. parijs/anp - De nieuwe Franse premier Dominique Galouzeau de Villepin is beroemd en be rucht door zijn uitspraak „L'en- tourage du président, c'est moi" (De entourage van de pre sident ben ik). De rijzige gestal te zwermt al tien jaar statig rond president Chirac en past met zijn poëtische en romanti sche aanleg perfect tussen het bladgoud en pluche van voor name Parijse paleizen. De Villepin komt uit een gegoe de familie en is zoon van een senator. Hij is niet alleen wel sprekend maar ook poëtisch en schrijft geregeld boeken. Zijn mooiste verhandelingen gaan over de glorie van Frankrijk. Hij kreeg in 1980 snel na zijn studie aan het elite-instituut Ecole Na tionale d'Administration een topfunctie bij Buitenlandse Za ken. Hij werkte vanaf 1984 vijf jaar lang voornamelijk op de Franse ambassade in de Ver enigde Staten. In 1992 kwam hij naar Parijs terug voor een amb telijke topfunctie. De Villepin werd snel bondgenoot van Chi rac. Wanneer die in 1995 presi dent wordt, krijgt De Villepin gelijk een hoge functie aan Chi racs zijde. De Villepin maakte vervolgens een enorme blun der, toen hij Chirac aanzette tot het ontbinden van het parle ment. De socialisten wonnen in 1997 vervolgens de verkiezin gen en de president raakte zijn meerderheid kwijt. Ondanks aandringen van partijgenoten om De Villepin opzij te schui ven, hield Chirac hem aan zijn zijde en benoemde hem in 2002 tot minister van Buitenlandse Zaken. In die functie etaleerde de di plomaat welbespraakt zijn af keer van een oorlog tegen Irak. De aanvaller Bush was tenslotte geen Napoleon. De Franse mi nister werd zo een van de meest uitgesproken tegenstan ders van de Amerikaanse inval. De Villepin werd in maart 2004 naar Binnenlandse Zaken over geplaatst. De in november 1953 in Marokko geboren De Villepin bleek snel met de harde hand islamitisch radicalisme en alles wat daarop lijkt, te willen be strijden. De welsprekende poëet en ro manticus is als minister als het erop aankomt een keihard en praktisch politiek dier. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - President Chirac heeft Dominique de Villepin be noemd tot nieuwe premier van Frankrijk. De huidige minister van binnenlandse zaken volgt Jean-Pierre Raffarin op, die eer der op de dag zijn ontslag had aangeboden. De positie van Raffarin was onhoudbaar ge worden nadat een ruime meer derheid van de bevolking zon dag in een referendum de Eu ropese grondwet had afgewe zen. De Villepin geldt als een ver trouweling van Chirac. De nieuwe premier was van 1995 tot 1992 de hoogste ambtenaar op het Elysée en werd na de herverkiezing van Chirac be noemd tot minister van buiten landse zaken. In die functie kreeg hij wereldwijde bekend heid toen hij op flamboyante wijze de standpunten van Chi rac in de Irak-crisis vertolkte. De Villepin staat bekend als een no nonsense-politicus die het liefst alle touwtjes in handen heeft. Toen hij vorig jaar na een kabinetswisseling buitenlandse Dominique De Villepin. Foto: EPA zaken voor binnenlandse zaken verruilde, reageerde zijn staats secretaris Renaud Muselier: „Dominique de Villepin be moeit zich met alles. De rest laat hij aan mij over". Zijn op treden heeft hem overigens in het parlement niet geliefd ge maakt. De Villepin wordt ver weten dat hij, alleen als het niet anders kan, zijn opwachting in de Assemblée maakt. Hij is de eerste naoorlogse pre mier van Frankrijk die nog nooit eerder in een verkiezing is gekozen. De Villepin heeft na zijn afstuderen aan de topuni versiteit ENA een bliksemcar rière gemaakt in de buitenland se dienst en vandaar zijn weg gevonden in de gaullistische beweging. De benoeming van De Villepin is volgens politieke waarnemers in Parijs overigens niet zonder risico. Hij geniet bijvoorbeeld niet de steun van Nicolas Sar kozy, na de desastreuze neder laag van Chirac bij het referen dum de enige overgebleven se rieuze gaullistische kandidaat voor'het presidentschap. Sarko zy had zondag een vurig plei dooi gehouden voor een radi cale sociaal-economische koerswijziging. De Villepin daarentegen zal, net als Raffarin, vooral de opdrach ten van Chirac moeten uitvoe ren. door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - De Amerikaanse president George Bush vindt de kritiek van Amnesty International op de militaire gevangenis op een Amerikaanse marinebasis in Cuba absurd. De mensenrechtenorganisaties noem de Guantanamo vorige week 'de goelag van deze tijd' en betichtte de VS ervan gevangenen te mishandelen en mensen willekeurig vast te zetten zonder echt pro ces. „Dat is een absurde aantijging. De VS zijn een land dat vrijheid in de wereld verspreidt", aldus Bush op een persconferentie in Washington. De vergelijking met de beruchte Russische strafkam pen schoot eerder vice-president Dick Cheney en chef defensiëstaf Richard Myers in het verkeerde keelgat. Cheney zei maandag in een interview met nieuwszen der CNN dat hij er aanstoot aan nam. „Dat Amnesty International suggereert dat de VS mensenrechten schendt, dat kan ik eerlijk gezegd niet serieus nemen." Volgens hem worden gevangenen in Guantanamo hu maan en netjes behandeld. Myers zei in een gesprek met de Amerikaanse zender Fox het rapport van Am nesty 'volstrekt onverantwoordelijk' te vinden. Bush zei gisteren dat beschuldigingen van ex-gevange- nen dat ze zijn mishandeld afkomstig zijn van 'mensen die Amerika haten' en 'niet de waarheid vertellen'. De behandeling van gevangenen in het detentiekamp kreeg onlangs veel aandacht, toen een bericht in week blad Newsweek over ontheiliging van de koran leidde tot gewelddadige protesten. Burgerrechtenorganisatie Aclu bracht vorige week memo's van de FBI naar bui ten, waarin gevangenen klaagden over ontheiliging van de koran, fysieke mishandeling en seksuele intimidatie in Guantanamo. Ook uit verslagen van zittingen van de tribunalen in Guantanémo blijkt dat gevangenen kla gen over mishandeling. Newsweek had gemeld op basis van een anonieme bron dat er een koran 'door de wc was gespoeld' in Guantdnamo. Dat werd door het Pentagon ontkend, en Newsweek trok het bericht mede onder druk van het Witte Huis in. Volgens het Pentagon is de gevangene die daarover had geklaagd, opnieuw geïnterviewd en heeft hij zijn aantijging niet herhaald. Wel heeft het Pentagon inmiddels toegegeven dat er begin 2002 vijf incidenten zijn geweest waarbij bewakers en een on dervrager 'niet juist' zijn omgegaan met de koran. Dat waren volgens de militaire autoriteiten geen ernstige vergrijpen die optraden voordat er duidelijker regels over de omgang met de koran waren ingevoerd. Amnesty en andere mensenrechtenorganisaties willen een onafhankelijk onderzoek naar de praktijken in Amerikaanse militaire gevangenissen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7