Gebruik antibiotica laagste in Europa BINNENLAND 2 Ambtenaren naar huis na vondst van asbest Politie na jaren weer slaags met krakers Mogelijk 3000 banen bij nieuw casino in gemeente Maastricht Marktwerking bij verpleeghuizen Aantal hulpvragen via internet stijgt Nederlandse arts schrijft medicijn minder vaak voor Aanbod nieren op internet niet vervolgd 'Het gaat in wezen maar om één vraag: gaan we de grote problemen van de 21e eeuw - grondstoffen, klimaat, oorlogen - te lijf met de oude nationale machten? Of zijn we bereid om tenminste een poging te doen om een nieuw systeem op te bouwen, een nieuwe internationale rechtsorde. Gaan we terug of gaan we door? Mijn antwoord is duidelijk.' ^Ss i grondweteu.nl Geert Mak zegt 'ja' tegen de Europese Grondwet. Wat doet u? ibassade VS Iers beveiligd fa haag - Als de Amerikaanse jbassade in Den Haag gaat jhuizen naar landgoed Clin- jndael in Wassenaar, wordt de freiliging rond het pand aan 5 Lange Voorhout aangepast. het ambassadegebouw {jjjmt een drie meter hoog hek 'ook worden rampalen ge- latst. Dit heeft een woord erder van de gemeente Den ^Tag gisteren gezegd. Het col- 'ers<{e van burgemeester en wet- kwam begin mei met de Amerikaanse am- leerigsade een nieuwe plek te ge- Am^ °P landgoed Clingendael. Igens de gemeentewoord- erder gaat het nog enkele ja- duren voordat de Amerika- n van het Lange Voorhout 7tdwijnen. Ter overbrugging 11 de beveiliging aldaar moe- 1 worden aangepast. §165 inderen spelen sndaag op straat swiJK - Een kwart miljoen "leren kunnen vandaag veilig ten spelen in de bijna twee- zend straten die dan zijn af- loten voor de 16de nationale itspeeldag. Samen met ver- iveiligheidsorganisatie 3VO tn ouders en kinderen de idacht vestigen op de ver- irsonveiligheid in hun buurt. eenderde van de deelne- trs doet aan de actie mee uit ptest tegen hardrijders. Ande- "i vieren juist dat hun buurt ti 30 kilometerzone gekregen eft. Vorig jaar kwamen in het fkeer 23 kinderen tot 12 jaar h het leven, een daling ten izichte van het opvallend ho- aantal van 42 in 2003. 12 bij Gouda 'ijdelijk dicht i haag - De A12 tussen Den lag en Utrecht is morgen- en idagavond vanaf 21.00 uur r 5sen de afrit Gouda West en uwe Aquaduct voor alle ver- er afgesloten. De afsluiting is jdig wegens asfalteringswerk- heden. Dat heeft Rijkswa- [staat gemeld. Het verkeer irdt omgeleid via afrit 10 over JN456 en de A20. De afslui- g duurt zowel morgen als ndag tot 05.00 uur de volgen- i ochtend. inderherdenking i Kamp Vught ght - In het Nationaal Monu- P ent Kamp Vught worden zon- g 5 juni de slachtoffertjes rdacht van twee kindertrans- :en naar het vernietigings- ip Sobibor in Polen. In juni 13 deporteerden de nazi's luit het concentratiekamp ;ht bijna 1300, meest joodse 'eren, vaak vergezeld door moeder, via Westerbork Sobibor. Daar zijn ze vrij- onmiddellijk na aankomst het leven gebracht. De her- king, om 11.30 uur, is voor reen toegankelijk. jkenrups steekt Juitse grens over ageningen - De eikenproces- erups is de grens met Duits- nd overgestoken. Dat zei en- moloog H. Stigter van de Dienst VWageningen gisteren. De ips veroorzaakt al vijftien jaar rerlast in Brabant en Limburg, et beestje komt nu ook voor Gelderland, Utrecht en Over- isel. De overlast wordt vooral ird ïroorzaakt door de brandha- m van de rups. Vorig jaar heb- ?n naar schatting van drs. H. ins van het Bureau Medische lilieukunde in Breda ongeveer J.000 mensen last gehad van ebrandharen. Die kunnen bij lens en dier heftige jeuk tot rastige oog- en luchtwegirrita- Js veroorzaken. n Ihina zet 1 Nederlander uit od^j,ASTRicHT - De Chinese auto- teiten hebben afgelopen za- rdag een 28-jarige Nederlan- van Er uitgezet naar Thailand. De lan, afkomstig uit Woerden, fcrd enkele dagen daarvoor ge- q fresteerd in zijn hotelkamer bor agenten van de Chinese ïheime dienst. Dat meldt de blij- alun Gong Stichting Neder- ind. Volgens de stichting is de lten|an, P. Valk, opgepakt en uit- ezet omdat hij beoefenaar is an Falun Gong, een in China !n erboden meditatiewijze. Valk lag vijf jaar lang China niet leer in, aldus de stichting. woensdag i juni 2005 3g! venlo/anp - Steeds meer men sen zoeken hulp via internet. Hulpbehoevenden luchten het meest hun hart via chat, waar bij ze online met hulpverleners kunnen praten. Dat meldt SOS- hulp Nederland gisteren. De organisatie kreeg vorig jaar 3694 vragen via email en chat, een stijging van 44 procent in vergelijking met 2003. Internet is volgens SOShulp vanwege de anonimiteit dat het medium biedt zo populair. Ruim 45 procent van de chat ters was jonger dan 35 jaar. Zij bespraken op het web vooral depressies, seksueel misbruik, relatieproblemen en psychiatri sche problemen. In de emailbe- richten stonden psychosociale problemen, relatieproblemen en verslaving centraal. Bijna 200 keer sprak de afzender zijn wens uit om zelfmoord te ple gen. De stichting SOShulp komt voort uit de SOS Telefonische Hulpdienst. Zij verwacht dat hulpvragers internet alleen nog maar meer zullen gebruiken en pleit voor uitbreiding van het hulpaanbod. bilthoven/anp - In Nederland schrijven artsen minder vaak an tibiotica voor dan in de rest van Europa. Gemiddeld gebruikt i procent van de Nederlandse be volking een antibioticum. Wel is sprake van een toename van de resistentie van bepaalde bacteri ën tegen een aantal antibiotica. Hierdoor neemt de werking van het medicijn af. Dat maakte het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) gisteren bekend. De cijfers zijn gepubliceerd in NethMap 2005, het jaarrapport dat de Stichting Werkgroep An tibiotica Beleid (SWAB) in sa menwerking met het RIMV op stelt. Dit rapport geeft informa tie over het gebruik van anti biotica in Nederland en anti- bioticaresistentie bij de meest voorkomende bacteriesoorten die bij de mens ziekte kunnen veroorzaken. Uit het rapport blijkt verder dat vrouwen vaker antibiotica ge bruiken dan mannen. Dit heeft te maken met het feit dat vrou wen vaker een antibioticum krijgen voorgeschreven voor ongecompliceerde urinewegin fecties. Op latere leeftijd krijgen mannen weer vaker een anti bioticum, doordat oudere man nen vaker gecompliceerde in fecties hebben aan de blaas. Verder schrijven de medisch specialisten vaker antibiotica voor dan huisartsen. De onderzoekers concluderen dat resistentie van bepaalde bacteriën tegen antibioticum is toegenomen. In de ziekenhui- eindhoven/anp - Het meren deel van de 160 ambtenaren van de Eindhovense Dienst Maatschappelijke Ontwikkeling is gisteren naar huis gestuurd nadat asbest was aangetroffen in het gebouw waarin ze wer ken. Sommigen zijn tijdelijk el ders ondergebracht. Het asbest is vrijgekomen tij dens werkzaamheden om een airco-systeem aan te leggen. Het inademen van asbest kan ernstige gevolgen hebben voor de gezondheid. De eerste me tingen wijzen uit dat de con centraties asbestvezels in de lucht echter zo laag zijn dat daarvan vrijwel zeker geen sprake is. Woordvoerders van de gemeente en de GGD heb ben dat bekendgemaakt. Het gebouw is in 1975 ge bouwd. Daarbij is een isolatie van asbest aangebracht rond om de liftkokers en de trappen huizen. Tijdens het verwijderen van plafondplaten en boor- werkzaamheden ten behoeve van het nieuwe airco-systeem is op allerlei plekken asbestgruis terechtgekomen. Dat is vrijdag ontdekt. De gemeente heeft daarna onmiddellijk een gespe cialiseerd bedrijf ingeschakeld. Dat is tot de conclusie gekomen dat het inderdaad om asbest gaat. Het is nog onduidelijk hoe groot het probleem precies is. Om alle risico's voor het perso neel te vermijden, heeft de ge meente wel besloten het ge bouw onmiddellijk te sluiten. Dat duurt in elk geval tot het gruis is opgeruimd, de bron van de vervuiling is afgeschermd en de veiligheid van de medewer kers kan worden gegarandeerd. De gemeente verwacht dat de ambtenaren op maandag weer terugkunnen op hun werkplek. De komende dagen maakt de gemeente ook een inschatting van de risico's die de ambtena ren in het verleden mogelijk hebben gelopen. zen is de resistentie redelijk sta biel gebleven, al lijken enkele bacteriën steeds meer bestand tegen de middelen. De resisten tie ligt rond de 10 procent. Vooral de bacterie E.coli lijkt steeds meer bestand tegen het medicijn dat wordt voorge schreven tegen onder meer uri neweginfectie, luchtweginfec tie, longontsteking, acute bron chitis, middenoorontsteking en huidinfectie. De resistentie is gestegen van 20 procent in voorgaande jaren naar 30 procent. Een ander an tibioticum dat bij een behande ling tegen ongecompliceerde urineweginfectie wordt gege ven, werkt ook minder goed te gen veroorzaker, de bacterie E.coli. Hier is de resistentie 23 procent. den haag/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft geen ver volging ingesteld tegen vier per sonen die nieren op internet zouden hebben aangeboden of gevraagd. De officier van justi tie heeft in alle vier de zaken besloten tot een (voorwaarde lijk) sepot. Dat heeft minister Donner van justitie gisteren geantwoord op vragen van de PvdA over de af loop van het onderzoek. In Ne derland is handel in organen verboden. Nieren kunnen van levende donoren worden ge transplanteerd. Vorig jaar zo mer bleken zeker twee mannen, uit Assen en Hoofddorp, een nier aan te bieden tegen een 'vergoeding'. Geldbedragen werden daarbij niet genoemd. Een man uit Hengelo deed daarvan aangifte bij de politie. Volgens Donner kon niet bewe zen worden dat de Wet op de orgaandonatie is overtreden. De Mobiele Eenheid omsingelde rond zeven uur gisterochtend een pand aan het Rokin. De krakers boden verzet en staken een barricade, die zij op de tramrails hadden gemaakt, in brand. Foto's: ANP/Evert Elzinga Mobiele Eenheid ontruimt reeks van panden in Amsterdam amsterdam/gpd - De Mobiele Eenheid is gisteren bij het ontruimen van een reeks Amsterdamse kraakpanden op felle weer stand gestuit. Rond het middaguur waren vijf krakers gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Krakers staken gisterochtend vroeg barrica des in brand voor het te ontruimen pand op Rokin 116. De met twee laadschoppen oprukkende ME werd bekogeld met stenen en verfbommen. De brandweer had het vuur snel geblust, maar de straat bleef zwartgeblakerd achter, de tramrails waren zwaar beschadigd en ME'ers en hun busjes zaten onder de verf. Er raakte niemand ge wond, maar het was jaren geleden dat de mobiele eenheid op krakersverzet stuitte. Tegen half zeven staken krakers de brand in hun uit autobanden, huisraad en aller hande afval opgetrokken barricades voor Rokin 116, de enkele jaren geleden ge kraakte voormalige winkel van kunsthandel Waterman. De twee pelotons ME, het in ontruimen gespecialiseerde Bratra-team (Brand en Traangas) en de aanhoudings eenheid werden bekogeld met stenen en verfbommen van tientallen krakers en sym pathisanten. Drie krakers werden opgepakt wegens openlijke geweldpleging, van wie één een molotov-cocktail bij zich droeg. De vier in het pand overgebleven krakers hadden zich verschanst op de eerste ver dieping, de begane grond was volgestort met beton. Het kostte de Bratra-ploeg die met de hijskraan in hun containertje voor de vierde verdieping waren gehesen, uren om binnen te komen naar de eerste verdie ping. In het pand waren alle trappen weg gezaagd. Pogingen de ME-ers met hun container voor de eerste en de tweede verdieping te hijsen, liepen op niets uit doordat de kra kers de bak met steigerpijpen wegduwden van de gevel. Twee krakers met bivakmut sen dansten op een zelf getimmerd balkon netje luid schreeuwend op harde metal en ska uit hun muziekinstallatie, zwaaiend met middelvingers, hamers en breekijzers en een boormachine. Korpschef B. Weiten kwam in de loop van de ochtend zijn besmeurde manschappen steun betuigen. Rond tienen kon de ME de vier aanhouden, waarna de politiekaravaan naar de nog te ontruimen panden trok. (advertentie) Maastricht/ANP - De gemeente Maastricht onderzoekt de mo gelijkheid een casino in de Lim burgse hoofdstad te vestigen. Het casino zou volgens de Amerikaanse investeerder aan meer dan 3000 mensen werk verschaffen, bevestigde een woordvoerder van de gemeente gisteren. De investering zou rond 600 miljoen euro bedragen. De ge meente heeft een voorstel tot de bouw van zo'n casino door een Amerikaans bedrijf voorge legd aan minister Donner van justitie. Die moet toestemming geven voor de verdere uitwer king van het plan. Ook heeft de gemeente het plan voorgelegd aan buurgemeente Valkenburg, die een casino heeft, en de provincie Limburg. Het 24-uurs-vermaakcentrum moet jaarlijks twee miljoen ex tra bezoekers naar Maastricht halen, goed voor bijna een kwart miljoen overnachtingen. Het Amerikaanse bedrijf Cae sars, onderdeel van Harrah's Entertainment Inc., wil in Maastricht een Europese vesti ging openen. Die zou moeten bestaan uit een theater met maximaal 3000 stoelen, een dis co, een nachtclub, een mega bioscoop, een muziekhal, win kels, showrooms, expositie ruimten, een fitnesscentrum en twee hotels met in totaal vijf honderd kamers. Het complex moet verder worden voorzien van een parkeergarage voor 2200 auto's en een groot station voor bussen en lichte treinen. In totaal zou het nieuwe casino 3200 vaste banen opleveren en een groot aantal uitzendbanen. Burgemeester Leers vindt het nog te vroeg om op het plan te reageren, liet zijn woordvoerder weten. Eerst wil hij de Maas trichtse politiek bijpraten en polsen over de vestiging van zo'n casino. Ook wil hij de be slissing van Donner afwachten. Het Amerikaanse bedrijf denkt aan een casino bij het terrein van de sanitairfabriek Sphinx, dat sinds kort eigendom is van de gemeente. Sphinx verhuist over enkele jaren naar indu strieterrein Beatrixhaven in Maastricht. Het grote fabrieks complex vlak bij de Markt komt dan vrij. Delegaties van Har rah's hebben samen met archi tecten al enkele bezoeken aan Maastricht gebracht. Noord bescheiden net waddengeld' msterdam - Noord-Nederland •ad veel meer geld moeten clai- Jien uit de opbrengsten van de porgenomen gasboringen on- |er de Waddenzee. De 800 mil- n euro die voor het noorden h een waddenfonds wordt ge- pserveerd, is waarschijnlijk te aïeinig voor de plannen die in Jle noordelijke regio zijn voor- |'-ien. Dat zei projectleider en l;ecretaris J. van Soest van de inmiddels opgeheven commis- Jie-Meijer gisteren. Advies Raad voor de Volksgezondheid om zorg te l^eteren den haag/anp - Ook bij verpleeghuizen en de thuiszorg moet marktwerking komen. Hierdoor wordt het makkelijker om de zorg te verbeteren. Dat stelt de Raad voor de Volksgezondheid (RVZ) in een gisteren aan de Tweede Kamer aangebo den advies. In navolging van enkele grote zorgverzekeraars en voorzitter H. Hillen van het College voor Zorg verzekeringen, pleit de RVZ ervoor om delen van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) hiervoor onder te brengen in de nieuwe basisverzekering. Volgens de raad moeten mensen ook kunnen kiezen wie de AWBZ voor hen uitvoert. Nu is dat nog niet mogelijk. Op dit moment zijn mensen aangewezen op het zorgkantoor bij hen in de buurt dat van de staatssecretaris voor volksge zondheid opdracht heeft om de AWBZ uit te voe ren. Als zorgverzekeraars risicodragend verant woordelijk zijn voor de AWBZ-zorg kunnen zij meer druk uitoefenen op bijvoorbeeld thuiszorg organisaties of verpleeghuizen om bewezen ver beteringen van de zorg snel in te voeren. Volgens mr. A. Westeriaken van de RVZ stapt het ene ziekenhuis of verpleeghuis wel snel over op bewezen nieuwe vormen van zorg en het andere niet. De raad vindt daarom dat zorgaanbieders meer onder druk moeten worden gezet om bete re zorg aan te bieden. Dit kan volgens de raad door degenen die verbe teringen in de zorg sneller invoeren te belonen en achterblijvers te straffen. Desnoods failliet la ten gaan, zoals minister Hoogervorst van volks gezondheid al heeft voorgesteld. Verder pleit de raad voor het publiceren van de prestaties van zorgverleners. Als voorbeeld liet Westeriaken zien hoe mensen in New York op internet kunnen zien hoe ziekenhuizen presteren bij hartaanval len. Zo wordt bekend welke ziekenhuizen of ver pleeghuizen achterhaalde en ondermaatse zorg aanbieden. Op die manier kunnen patiënten en cliënten zelf zien waar ze naar toe willen en kun nen zorgverzekeraars zien bij wie ze zorg willen inkopen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5