Explosie NAM: twee doden Ja, lekker! THE LEGEND FOREVER! BINNENLAND 1 Kraamzorg onder de cyberhamer Ingreep ontslagvergoeding valt verkeerd GRASKAAS Feliciatweede dochter voor Marilène en Maurits Oorzaak mysterie Twee gewonden Geen giftige stoffen vrijgekomen Programma's Postcode Loterij ook naar Tien Duizenden Nederlanders met hepatitis C NOORDWOUDSE KILO 7.9S Voordeelmarkt Leider nee-campagne stemt niet zelf Zorgen over AzG Soedan Vermist meisje ontploffing Abcoude dood gevonden Hartoperatie Van Straaten en Appel hamsterdam - Tekenaar Peter n Straaten heeft een hartope- jtie ondergaan. Ook schilder ^rel Appel is aan zijn hart ge- jereerd. Dat heeft hun agent- [hap Van Lennep Producties jkendgemaakt. Van Straaten jierstelt thuis van zijn operatie, e tekenaar publiceert onder ^eer in deze krant de rubriek Jagelijks Leven. Appel is ge- jereerd in een ziekenhuis in ÏVenen. Momenteel verblijft de ilder in een herstellingsoord a het Bodenmeer. Foute pillen' in liniek Vanessa Ien haag - De Inspectie voor e Gezondheidszorg (IGZ) heeft istermorgen een inval gedaan hij de schoonheidskliniek van .onnie Breukhoven in Den [aag. Daar zijn monsters mee genomen van pillen die zij haar nten verstrekt als onderdeel a een afslankkuur. Deze 'vet- verbranders' bevatten mogelijk (le verboden stof efedrine. Aan biding voor het IGZ-bezoek aan de kliniek van ex-zangeres Vanessa was een artikel in het Weekblad Nieuwe Revu. Daar- kiit zou blijken dat Breukhoven [n verboden pillen handelt. Hond vreet van lichaam baas ewolle - Het lichaam van de fó-jarige man die maandag ver inoord in zijn woning in Zwolle is gevonden, is aangevreten loor zijn hond, een Staffordshi re terriër. Volgens deskundigen is dat niet onlogisch. Een hond ^Inet honger is opportunistisch b zet zijn tanden in alles wat »etbaar is. Het Arubaanse slachtoffer van de moord moet lussen vrijdagavond en maan- Üagochtend om het leven zijn jekomen. De man heeft vrij dagmiddag zijn hond nog uit gelaten. Verbod stiletto en vlindermes den haag - De ministers Don- her (justitie) en Remkes (bin nenlandse zaken) willen het be- tit van stiletto's en vlindermes- jen verbieden. Ook komen ze met maatregelen om het legale eebruik van wapens aan te pak ten. De ministerraad bespreekt Üe plannen vrijdag. DE verhoogt prijs koffie opnieuw utrecht - Marktleider in koffie jDouwe Egberts verhoogt met ingang van vandaag zijn afle- yerprijzen aan de supermark ten. Die gaat per half pond met 20 eurocent omhoog, aldus de koffiebrander. Begin februari steeg de prijs al 15 cent. De duurdere koffie is volgens DE het gevolg van ontwikkelingen op de wereldmarkt. De prijs van ruwe koffie is al sinds 2002 aan het stijgen. Man dreigt zich tp te blazen Maastricht - Een man heeft dch gistermorgen opgesloten in een woning in Maastricht en dreigde de zaak op te blazen. Een vrouw met twee kinderen kon via een ladder uit de slaap kamer van de woning ontsnap pen. Uit voorzorg was de hoofdgaskraan dichtgedraaid. Na twee uur hield de politie de man aan, maar trof geen explo sieven aan. Tijdens het incident had de politie de straat in de woonwijk afgezet. Het motief van de man is onbekend. Bush-route in Zuid-Limburg valkenburg - Toeristen kunnen sinds gisteren in Zuid-Limburg (in de voetsporen treden van de 'Amerikaanse president Bush. De VW-Zuid-Limburg heeft een speciaal 3-daags Bush-ar- rangement samengesteld. Arrestatie rond moord Biesbosch werkendam - De politie heeft een 30-jarige man uit Ooster hout aangehouden, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op een 25-jarige man uit Breda, vorig jaar zomer. Volgens de politie lijkt het motief voor de moord een afrekening in het criminele circuit te zijn ge weest. Het verkoolde lijk van het slachtoffer werd op 1 au gustus vorig jaar gevonden in de kofferbak van een uitgebran de auto die in Nationaal Park De Biesbosch was geparkeerd. Ontslag verdachte ambtenaren kerkrade - De gemeente Kerk en rade heeft twee ambtenaren ^van 56 en 47 jaar oneervol ont slagen wegens 'ernstig plichts verzuim'. Tegen de twee lopen strafzaken wegens vermeende Z corruptie. Het zou gaan om 3 omkoping bij onroerendgoed- transacties. woensdag i juni 2005 Prins Maurits toont trots de nieuwe aanwinst. Foto: WFA amsterdam/gpd - Prinses Marilène heeft thuis in Amsterdam het leven geschonken aan een dochter, Felicia. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst gisteren namens Maurits en Marilène bekendge maakt. Het meisje woog bij de geboorte even om 2.34 uur dinsdag morgen 4380 gram. 'Het is een gezonde wolk van een dochter', al dus beide ouders. Ook Marilène maakt het goed, aldus de RVD. Felicia -volledige namen Felicia Juliana Bénedicte Barbara- is het vijfde kleinkind van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Ze heeft een zusje, Anna (4), en een broertje, Lucas (2). den haag/anp - Werkgevers en vakbonden zijn verbolgen over het besluit van staatsse cretaris Wijn van financiën om ontslagver goedingen voor oudere werknemers extra zwaar te belasten. Wijn wil daarmee voor komen dat de WW als alternatief voor de vut wordt gebruikt. Volgens bestuurder Gortzak van vakcentrale FNV is het besluit in strijd met eerdere beloftes van het kabi net. De centrale werkgeversorganisaties vinden dat het besluit van Wijn „buiten sporige gevolgen" heeft. De maatregel van Wijn houdt in dat 55- plussers over een gouden handdruk boven op hun WW-uitkering (70 procent van het laatste loon) naast inkomstenbelasting ook een heffing van 26 procent moeten betalen. Werknemers onder de 55 krijgen die hef fing opgelegd, als de gouden handdruk meer dan 100 procent van hun laatste loon bedraagt. Gortzak vindt dat Wijn zich moet schamen. „Door dit soort ingrepen is het vertrouwen van de mensen in het kabinet tot een dieptepunt gedaald." CAO-coördi- nator R. van Splunder van vakcentrale CNV wil „alles in het werk stellen om nog iets aan dit besluit gedaan te krijgen". Ook de werkgeversorganisaties VNO-NCW, MKB- Nederland en LTO Nederland dringen er bij staatssecretaris Wijn op aan geen heffin gen los te laten op ontslagvergoedingen. De ondernemers vinden dat gouden hand drukken niets te maken hebben met uitke ringen om eerder met pensioen te gaan. „Ontslagvergoedingen hebben immers in de eerste plaats tot doel de schade te ver goeden bij ontslag", schrijven zij in een brief aan Wijn. Bovendien wordt door de 'vut-strafheffing' het voor bedrijven moei lijk om ouderen te ontslaan, met een starre arbeidsmarkt tot gevolg. Volgens een woordvoerder van de staatsse cretaris houdt het besluit geen beleidswijzi ging in, maar gaat het om een verduidelij king van al bestaand beleid, dat de Tweede Kamer heeft goedgekeurd. „Aan die verdui delijking was behoefte, zowel bij de Belas tingdienst als bij het bedrijfsleven en de ad viespraktijk." Ook een zegsman van minis ter De Geus van sociale zaken wijst erop dat het om bestaand beleid gaat. De Tweede-Kamerleden Vendrik van Groenlinks en Kant van de SP hebben gis teren schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken aan Wijn en minister De Geus. Vendrik spreekt van een „schending van het Najaarsakkoord". Daarin maakten kabinet en sociale partners afspraken over onder meer de vut. Ook Kant acht de maat regel „onacceptabel". spijkenisse/gpd - Eenmaal, an dermaal. Kraamzorg wordt te genwoordig via de veiling ver kocht. Niet de duurste, maar de goedkoopste aanbieder wint. Internetondernemer John Paap uit Spijkenisse wil graag dezelf de rol spelen als Stelios Haji-Io- annou, de oprichter van Easy- jet. „Stelios slaagde er in, los van elke conventie, het lucht vaartwereldje aan te pakken. Ongrijpbaar, maar met visie. Ons lukt het binnen de kraam zorg ook het starre systeem te kraken. Met enorme marktver- schuivingen als gevolg." Samen met compagnon Peter Balk is Paap oprichter van Zorgveiling.nl, een virtuele marktplaats. Vergelijkbaar met Ebay of Marktplaats, maar met dit verschil dat het een vraag- veiling is, waar niet bij opbod, maar bij afslag wordt verkocht. Onder de 'normale' kraamzorg tarieven duiken kan voor bu reaus interessant zijn, zonder dat ze hun eigen markt beder ven: „Een bureau dat even niet dik in het werk zit, kan mede werkers thuis doorbetaald op de bank laten zitten. Of ze voor een lager tarief laten werken en toch nog geld terugzien." Per deal vangt Zorgveibng.nl 19,50 euro. „Ongeveer een der de minder dan de zorgmake- laars vangen. Als we meer volu me gaan doen, kan het tarief nog verder omlaag." Zorgveibng.nl mikte aanvanke lijk op particuberen, maar slechts een enkebng maakt ge bruik van de site. Dat verbaast Paap niet. „Mensen doorgron den de markt nog niet. Ze ho ren verhalen over zorg die duur, slecht en ingewikkeld is en haken af. Ook hebben we nog nauwebjks reclame ge maakt." Desondanks mag zorg- veiling.nl volgens Paap een groot succes heten: „Nog geen half jaar na de start loopt 8 tot 9 procent van abe kraamzorg via onze veiling, tussen de 15.000 en 17.000 kraamzorgen." Dat marktaandeel komt van twee grote verzekeraars: Menzis (Amicon, Geove) en Achmea (Zilveren Kruis, Het Groene Land, Avéro). Zij plaatsen een deel van hun vraag om kraam zorg op het net, om betere prij zen te bedingen in de regio's waar ze geen marktleider zijn. Al tien jaar hoort Paap verhalen over marktwerking, „Iedereen in het wereldje haastte zich van congres naar congres, maar er veranderde niks. Daarom be sloot ik op eigen kosten een systeem te bouwden om aan te tonen dat het wel kan. Uiter aard werd ik voor gek versle ten." Zorgveiling.nl zorgde voor barsten in het front. Zorgverze keraars kopen nu via de site zorg in buiten hun oorspronke lijke werkgebied. Nu Zorgvei- bng.nl aanslaat, wiben Paap en Balk hun activiteiten uitbrei den. Ook hulpmiddelen, zoals robators of scootmobielen kun nen op de virtuele marktplaats, of gehandicaptenvervoer. Het meest geïnteresseerd is hij in de thuiszorg, 'een giga-markt waarin veel is te besparen'. Voor het eerst in 50 jaar vond er een dodelijk ongeval met een watercondensaattank plaats op het NAM-terrein, Foto: GPD/Kees van de Veen warffum/gpd-anp - Er worden diepgaande onderzoeken ingesteld naar de oorzaak van de explosie op het terrein van de NAM in Warffum waarbij gistermorgen twee man nen om het leven kwamen. Het is nog steeds een mysterie wat de ontploffing heeft ver oorzaakt. „Het is de eerste keer in de geschiedenis van de Nederlandse Aardoliemaatschappij dat dit is gebeurd", zei de geschokte ad junct-directeur Rien Herber. De eerste re sultaten van de onderzoeken worden bin nen een paar weken venvacht. De explosie, gevolgd door een febe brand, vond kort na negen uur 's morgens plaats in een opslagtank waarin zogeheten water- condensaat wordt bewaard. Watercon densaat is een benzineachtige stof die vrij komt bij de winning van aardgas. De twee slachtoffers, een 58-jarige man uit Midwol- da en een 33-jarige man uit Hoogezand, waren op het moment van de ontploffing op de tank aan het werk. Ze waren als me dewerkers van aannemersbedrijf GTI bezig met het aanleggen van leidingen. Het li chaam van één van de slachtoffers kon pas na de brand worden geborgen. Een derde medewerker, een 62-jarige man uit Zoutkamp, bep lichte brandwonden op. Een brandweerman raakte bchtgewond toen hij één van de omgekomen mannen probeerde te bereiken. Op het moment van de ramp waren ruim twintig medewerkers aanwezig op het NAM-terrein. Zij zijn abemaal opgevangen op een locatie in Warffum. De brand was om ongeveer half elf geblust. Inwoners van Uithuizen en Usquert ondervonden enige tijd hinder van een dikke rookwolk die over de dorpen trok. Er zijn echter geen giftige stoffen vrijgekomen. amsterdam/anp - De program ma's van de Nationale Postcode Loterij zijn vanaf het volgende televisieseizoen te zien bij Tien. Caroline Tensen presenteert vanaf augustus Eén tegen 100 en Linda de Mol doet vanaf no vember Miljoenenjacht. De Postcode Kanjer-uitzending verhuist op 1 januari 2006 naar John de Mols nieuwe televisie zender. EUen Damsma, algemeen direc teur van de Postcode Loterij, er kent dat de overstap van Linda de Mol naar Tien de keuze „sterk heeft beïnvloed. Linda de Mol en Miljoenenjacht zijn voor ons onlosmakebjk met el kaar verbonden". Ook de recente uitspraken van staatssecretaris Van der Laan (cultuur, media) over beperking van amusementsprogramma's bij de publieke omroep hebben meegespeeld. „Het lijkt erop dat de plannen van de staatsse cretaris in de toekomst geen ruimte bieden aan onze pro gramma's binnen het publieke bestel, ondanks het feit dat ze wekebjks ruim 2 miljoen kijkers trekken." De TROS betreurt het besluit van de Postcode Loterij. „Door haar onduidebjke beleid krijgt mevrouw Van der Laan helaas haar zin. Het pubbek is de grote verbezer." den haag/gpd - In Nederland lopen naar schatting 60.000 mensen rond die zijn besmet met hepatitis C. Slechts 10.000 van hen zijn daarvan op de hoogte. Dat zegt de Hepatitis Vereniging Nederland (HVN). Een deel bep de besmetting voor 1992 op via besmette bloedproducten. Ook het ge bruik van vuile injectienaalden of het aanbrengen van tatoea ges en piercings kunnen hepa titis C-besmetting veroorzaken. Het virus wordt wel een 'slui pende moordenaar' genoemd. Het nestelt zich in de lever. In dien geen behandeling wordt toegepast, woekert het door. Alleen een levertransplantatie kan dan nog uitkomst brengen. De HVN dringt al jaren bij het ministerie van volksgezondheid aan op opsporing van de virus dragers. Zij vormen niet abeen een gevaar voor zichzelf, maar ook een besmettingsbron voor anderen. Het Canadese Rode Kruis bekende afgelopen maan dag voor de rechter dat het in de jaren tachtig en negentig be smette bloedproducten heeft verspreid. Tuinduizenden men sen bepen daardoor HIV en he- patitis-C op. Ruim 3000 van hen zijn inmiddels overleden. (advertentie) Vomar heeft vandaag voor u de keuze makkelijk gemaakt. Noordwoudse graskaas, de lekkerste kaas van Noord Holland én Europa is nu ongekend voordelig. Exclusief bij Vomar! Jan Marijnissen, leider van de succesvobe nee-campagne, gaat morgen zelf niet naar de stembus. De SP-fractievoorzitter, die al weken plat ligt met hemia-achtige verschijnselen, heeft zijn vrouw gemachtigd om bij het referendum zijn stem tégen de Europese Grondwet uit te brengen. Marijnissens afwezigheid betekende de afgelopen weken een forse aderlating voor de SP. Als symbool van het nee-kamp werden de SP'ers voor zo ongeveer abe belangrijke tv-shows en actualiteitenrubrieken uitgenodigd. De partij vindt het 'een groot gemis dat de uitstekende debater Marijnissen daar niet bij kon zijn'. Marijnissen werd vervangen door Tweede-Kamerhd Harry van Bommel en senator Tiny Kox. Van Bommel werd maan dag na een bjsttrekkersdebat in het televisieprogramma 2 Vandaag door het pubbek aangewezen als op één na beste debater, na ChristenUnie-voorman Rouvoet. Marijnissen schrijft vanaf zijn ziekbed wel columns waarin hij ageert tegen de grondwet. De SP- leider kampt vaker met zware rugpijnen. dat er verkrachtingen plaatsvin den. Maar volgens Arbour en Pronk is in het gebied seksueel geweld aan de orde van de dag. Arbour benadrukte dat AzG „niets meer heeft gedaan dan deze verschrikkebjke misdaden te melden en er de broodnodi ge aandacht voor te vragen". De Soedanese justitie wil bewij zen zien voor de beschuldigin gen. AzG is echter niet van plan gegevens over de ondervraagde vrouwen te overhandigen om ze niet in gevaar te brengen. De Soedanese justitie stelde Fo reman in staat van beschuldi ging wegens spionage, staats- ondermijnende activiteiten en pubheatie van misleidende in formatie. Waar Hoedt precies van wordt beschuldigd, is niet bekendgemaakt. AzG gaat er vanuit dat het verband houdt met dezelfde zaak. Algemeen AzG-directeur Geoff Prescott eist dat de beschuldi gingen tegen zijn medewerkers worden ingetrokken. „De arres tatie van twee belangrijke coör dinatoren brengt onze hulpver lening ernstig in gevaar. De be volking van Darfur, die al zoveel doorstaan heeft, mag niet bjden onder deze arrestaties", aldus Prescott. (advertentie) nyala-genève/anp - De Ver enigde Naties zijn verontrust over de arrestatie in Soedan van twee coördinatoren van de Ne derlandse hulporganisatie Art sen zonder Grenzen (AzG). De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de VN, Louise Arbour, en de speciale VN-gezant voor het Afrikaanse Soedan, Jan Pronk, uitten giste ren hun bezorgdheid over de aanhoudingen. De Soedanese autoriteiten be ten de Brit Paul Foreman en de Nederlander Vincent Hoedt respectievelijk maandag en dinsdag oppakken. Zij kwamen later op borgtocht vrij en mo gen het land niet verlaten. Soe dan is het niet eens met het kri tische AzG-rapport over stelsel matige verkrachtingen in de roerige Soedanese provincie Darfur. In verband met de aan houdingen sprak Pronk met de Soedanese minister van buiten landse zaken. Hij hoopt snel te kunnen overleggen met de pre sident over de „lastige" situatie. De VN-coördinator van Nood hulp, Jan Egeland, uitte eerder al kritiek op de arrestaties door het regime in Khartum. De machthebbers in de Soeda nese hoofdstad spreken tegen Toyota Land Cruiser. Vanaf 48.990,-/€ 909,- p.mnd. Deze uiterst krachtige fourwheeldrive zet de norm op 4x4 gebied. Maar ook op het terrein van prestige en opperste luxe. Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Itiupni) (Toyoli luie) ob.» iu« opt««t>onil Ink. 48 mnd tti 20 000 km p| ctd. ITW~<fï(ktlol Gcalcufetrd md 75% no cUim Priji incl STW, ticl kollen rijUui meken en «tnriiddi^ibqditqc l>»Milot««b»uik (TWIPi/llC) wmfl »«n I 1/100 bil (11.2 km/l)lol 12.7 17100 km (7.9 tm/U COl 2«0 505 yAir n,;,9 n^en «wfefouJen 0«lr. lwmTMnSPeequ.lv abcoude/anp - Het 2-jarige meisje dat sinds de explosie en daarop volgende brand in een boerderij in Abcoude maandagochtend werd vermist, is in de nacht van maandag op dinsdag dood gevon den. Haar lichaam lag in het pand onder het puin. Dat heeft de po litie gistermorgen gemeld. De politie begint in de ochtend met een onderzoek naar de precieze toedracht, aldus een woordvoerder. De explosie vond even buiten de woonboerderij plaats in de buurt van een naastgelegen paardenfokkerij. De brand die erdoor ont stond, sloeg onmiddellijk over naar de rest van het gebouw. Vier mensen raakten gewond. De gemeente vermoedt dat de explosie het gevolg is van een lekkende gastank op het terrein.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3