'Hoera, een herintredende vrouw' GESPREK VAN DE DAG Joschka de Dikke (112 kilo) moet snel afvallen Niks mis met een moeder die weer wil gaan werken Froger wil graag nog een keertje Boze Schotten Veel winkels hebben het niet altijd even druk en zoeken daarom personeel dat flexi bel en op alle mogelijke tijdstippen inzetbaar is. Alleen zijn dat soort elastieken krachten steeds moeilijker te vinden. Middenstanders kijken nog te weinig naar herintredende vrouwen, een gemotiveerde en groeiende groep werkzoekenden, constateert onderne mersorganisatie MKB-Nederland. Er zijn wel valkuilen bij het aannemen van moeders met schoolgaande kinderen, maar die kun nen gelukkig gedicht worden. Een moeder die weer wil gaan werken, aannemen? Je hoort het veel middenstan ders al verzuchten: ze moet zeker eerst haar kroost nog naar school brengen, wil om tien voor twaalf weer naar huis, belt af als de kinderen ziek zijn en vraagt straks uitgeroosterd te kunnen worden als de zo mervakantie aanbreekt. Veel werkgevers lopen met dit soort voor oordelen rond als het gaat om herintreden de vrouwen: ze zijn niet alleen beperkt be schikbaar, ze missen daarnaast recente scholing en ervaring en moeten tenslotte ook nog hoog ingeschaald worden. Maar winkeliers zullen er niet aan ontkomen ook deze groep sollicitanten aan de gespreksta fel uit te nodigen. Het aantal jongeren wordt langzaamaan minder en zeker jon geren die alleen een paar openvallende gaatjes in de winkelbezetting willen vullen, zijn schaars. Om vakken te vullen en kassa te draaien zijn ze nog wel te vinden, maar als ze echt loopbaanplannen in de detail handel hebben, dan gaan ze toch voor een (bijna) fulltime-baan. Het aannemen van herintredende vrouwen wordt echter niet alleen een kwestie van 'moeten': deze groep werknemers biedt ook kansen: gezien de vergrijzing zullen er steeds meer oudere klanten in de winkel komen en die willen liever geadviseerd worden door een veertiger in rustige kle ding dan door een kauwend grietje in na veltrui. De Nationale Winkelraad MKB heeft on langs een informatief rapport gemaakt over die herintreders, met tal van tips en raad gevingen voor het dichten van mogelijke valkuilen. De samenstellers putten daarbij uit de ervaringen van winkeliers zelf, want er is een grote groep middenstanders die praktische, soms verrassende oplossingen heeft bedacht. Tips Herintreders zijn vaak op zoek naar een deeltijdbaan. Dat komt de meeste winkels goed uit, want de winkelweek kent tal van drukke en slappe tijden die de inzet van deeltijders eist. Het aannemen van zo n deeltijder heeft voor- en nadelen. Deeltij ders zijn doorgaans productiever omdat ze meer tijd hebben voor sport en ontspan ning waarmee ze nieuwe energie opdoen, ze willen zich in de beperkte tijd dat ze werken ook volledig inzetten, ze kunnen dokters- en tandartsbezoek makkelijk bui ten werktijd plannen en ze hebben minder last van strubbelingen. Ze komen puur om te werken en maken zich minder druk om dingen die misgaan in de organisatie, waar fulltimers voortdurend over praten met el kaar. Ook zijn ze veelal beter gemotiveerd: het extra inkomen is welkom, maar ze werken vooral omdat ze het leuk vinden, sociale contacten willen onderhouden en weer mee willen tellen. Uit onderzoeken blijkt volgens MKB dat ze minder vaak ziek zijn: even een dag verkouden doorjassen is im mers te overzien. Ook schijnen ze loyaler te zijn: ze hebben immers een baan gevon den die precies bij hen past en hoppen niet zomaar naar de volgende job om carrière te maken. Uiteraard zijn herintredende moeders (en vaders) gezien hun gezinsverplichtingen niet 24 uur per dag oproepbaar, maar met opvang kan er vaak wel wat geregeld wor den voor een extra koopavond of een koopzondag: uren waar de jongere krach ten vanwege hun uitgaansverplichtingen juist liever voor passen. En dan dat gebrek aan recente werkerva ring: juist daardoor hebben ze wel een fris se kijk op de zaken. Zo heeft elk nadeel weer z'n voordeel. Of oplossing. Bij het aannemen van mensen zonder recente werkervaring is het bijvoorbeeld verstandig ze eerst wat langer aaneen te laten werken dan contractueel is overeengekomen. Dan pikken ze de nieuwe vaardigheden sneller op dan wanneer ze de eerste vier donder dagavonden elke keer moeten vragen: hoe moest ik een retourartikel ook alweer aan slaan? Organisatorisch is het inroosteren van veel deeltijdwerkers lastig, maar een goede mix van soorten parttimers - jong en oud, met en zonder schoolgaande kinderen - lost dat probleem vaak al grotendeels op. Verder - Geef herintreders de eerste weken een persoonlijke coach, zoals een ervaren collega. - Een goed inwerkprogramma maakt herintreders nog sneller productief. - Laat herintredende deeltijdwerkers bij de start meer uren achter elkaar draaien om snel routine te krijgen. - Zorg voor een evenwichtige samenstelling van het team, zodat de bezetting beter te plannen is. - Geef deeltijdwerkers dezelfde informatie als fulltimers, laat ze volledig meedelen in cadeautjes en extraatjes. - Onderzoek kinderopvangmogelijkheden. - Werf personeel via het plaatselijke huis-aan-huisblad. Herintreders zoeken vaak werk dichtbij huis. Herintredende vrouwen kunnen met name in winkels een welkome aanwinst zijn. Foto: GPD/Riet Vos betekent werken niet alleen maar strikt een contract naleven. Als beide partijen geven en nemen, verbetert de werksfeer en daar mee de productiviteit. Ter geruststelling: professor Karin Sanders van de Universiteit Twente betoogde on langs in haar intrede-rede dat het sociale gedrag (collega's helpen, ongevraagd iets extra's doen) van medewerkers met kinde ren niet minder, maar eerder sterker is. Ook mensen met een flexibel en tijdelijk arbeidscontract blijken zich volgens stu dies net zo sociaal te gedragen als de rest van het personeel. Bron: Ondernemershandboek herintre ders. Dit rapport bevat ook een handrei king voor sollicitatiegesprekken en een model voor (contractuele) afspraken. De publicatie is te downloaden via www.mkb.nl. Handige websites: www.wetkinderopvang.nl www.servicepuntmkb.nl (werken met ouderen) www.verlofwijzer.nl www.ruimbaanvoorvrouwen.nl www.careerandkids.nl Jan Ruesink MENSELIJK Best wel voor herhaling vatbaar: de toppers Gordon, Froger en Joling in een gezamenlijk concert, zoals zaterdagavond in de Arena. Foto: ANP/Marco Okhuizen René Froger heeft met 'vreselijk veel plezier' meegewerkt aan Toppers in Concert, maar het is niet zijn aller eerste gedachte om - wanneer wordt besloten om op herhaling te gaan met zo'n concertreeks in de Amster dam Arena, dat wéér te doen met zijn (zang)vrienden Gordon en Ge rard Joling. Aan de belangstelling voor de twee concerten in de voet baltempel - in twee dagen bezochten meer dan 115.000 uitzinnige fans het zingende en geintrappende drietal - ligt het niet. „Kijk, je hebt natuurlijk wél te maken met enorme ego's. Je moet elkaar af tasten. Zeker in het begin merkten we dat aan elkaar. Als ik zeg dat Gor- Daniel Faucher Europa is te groot om verenigd te zijn, maar tevens te klein om verdeeld te zijn. Ziedaar Europa's dubbel lot don en Gerard ego's zijn, dan geldt dat voor ook mezelf. Het gaat er na tuurlijk om, dat je wederzijds respect hebben voor elkaar. Dat respect is er - dat zal velen neem ik aan wel be kend zijn - niet altijd geweest tussen Gordon en Gerard Joling, die op ze ker moment eikaars bloed wel kon den drinken. Dan werkt het natuur lijk niet als je samen op het toneel moet staan zingen." Het is aan de Blaricumse zanger (en eigenaar van restaurant Oesters aan de Brink in Laren) te danken, dat Joling en Gor don weer door één deur konden. En dus samen op het toneel van de voetbaltempel konden staan. En zin gen. Dat neemt allemaal niet weg, dat Froger niet meteen aan zijn vrienden Gordon en Joling denkt, als hij of an deren (platenmaatschappij bijvoor beeld) het besluit nemen om weer op het toneel te gaan staan met col lega-zangers. „Op zichzelf heb ik het heel erg leuk en daarnaast leerzaam gevonden. Ook de lange voorberei dingsfase was fantastisch. Ik zou het graag nog een keertje doen, het past ook wel bij mij." Jan van Stipriaan Luïscius NATALIE GLEBOVA uit Canada is in de nacht van maandag op dinsdag in de Thaise hoofdstad Bangkok uit geroepen tot MISS UNIVERSE 2005. De 23-jarige vrouw mag zich een jaar lang de mooiste van het universum noemen. Glebova is in Rusland geboren, maar emigreerde als jong meisje naar Toronto. Cyn thia Olavarria uit Puerto Rico ein digde in de missverkiezing als twee de. De Nederlandse afgevaardigde, Sharita Sopacua, behoorde niet tot de laatste vijftien. Het evenement werd voor de 54ste keer gehouden en trok naar schatting een miljard kijkers. Foto: Reuters Ouderenomroep MAX, die dit najaar begint met uitzenden, heeft CATHE RINE KEYL op het oog als presenta trice van een nieuw middagmagazi ne van de omroep. Voorzitter J. Slagter van MAX hoopt de bespre kingen met Keyl deze week af te ronden. Keyl maakte eerder furore met middagprogramma's als AVRO's Service Salon en de Vijf Uur Show (RTL4). Slagter vindt dat pret tig, want hij is op zoek naar iemand .die wel vaker met dit bijltje heeft gehakt en bekend is bij de doel groep". Foto: Frans van Zijst De ROMEINSE strijders, die zich 2000 jaar geleden rond Nijmegen vestigden, waren echte krachtpat sers. Het is voor huidige weten schappers nog steeds een raadsel hoe deze mannen er in slaagden da gelijks minimaal 25 kilometer te lo pen met een bepakking van min stens 45 kilo op hun rug, terwijl ze nauwelijks schoeisel droegen. De moderne mens is niet in staat deze prestatie te evenaren, stellen medi ci. Maar uit opgravingen en ge schriften is bekend, dat de Romei nen ook al VERSLETEN gewrichten, heup- en knieklachten en reuma hadden. Het klassieke volk had daar allerlei vooruitstrevende medische oplossingen voor. Een Romeinse knieoperatie is volgende week zater dag in de St. Maartenskliniek in Nij megen te zien. Daar kunnen bezoe kers zich ook laten keuren, om te zien of zijJn staat zouden zijn ge weest te dienen in het Romeinse le ger. Alle activiteiten maken deel uit van de Week van de Gezondheid, die zaterdag in Nijmegen begint. De Schotten zijn boos op de weermannen van de BBC. Die hebben een nieuw type weerkaart geïntroduceerd met daarop moderne frutsels om de boel op te leuken. Zo raken de mensen bij een beroerde voorspelling niet depressief, denkt de BBC. Als je aanhoudende regenval verpakt in hemelsblauwe regendruppels die je digitaal over de hele weerkaart plakt dan loopt het zo'n vaart niet. Best iets voor te zeggen, maar die nieuwe driedi mensionale kaart doet voor Schotland de deur dicht. Wat blijkt? Schotland is te klein geschapen, zeker in vergelijking met Engeland. Het hangt er zo beetje bij. Of aardrijkskundig nauwkeuriger: het zit er als een toetje bovenop. Ziedend zijn ze. Nu is fascinatie met het weer vast pandoer overal waar onbestendigheid en aanhoudende regenval de norm zijn. Schotland is geen uitzondering, maar ook nog letterlijk een kopje kleiner gemaakt worden, dat pikt men niet. De Schot se partij in het Lagerhuis dreigt met een spoeddebat. Het behoorde tot het kleine nieuws dit weekend opge borgen in de gemengde berichten. Toch gaf het te den ken. Juist omdat het grote nieuws bestond uit dat re solute non vanuit Frankrijk dat weer voor vers gepie ker zorgt nu we vandaag in Nederland de toetsen van onze eigen stemcomputer beroeren. Als de Schotten al bijna de boel afbreken vanwege een onwelgevallige landkaart die ze delen met hun landgenoten de En gelsen, wordt het dan ooit wat in dat grote Europa? Daarover verschafte Frankrijk afgelopen zondag enige helderheid. Laat ik het zo zeggen: de Europese grond wet lijkt een pleister die al loslaat voordat hij op een open wond is aangebracht. Vrolijk wordt een mens er niet van. Europa één maar er zijn grenzen. Vandaag koester ik sterk de gedachte om die arrogan te Fransozen de les te lezen. Altijd de mond vol van grandeur en superieure gevoelens. Een zelfbenoemde grootmacht die de laatste twee eeuwen op eigen kracht geen enkele oorlog heeft gewonnen; een grote mond met knoflook als het geheime wapen van de su prematie. Ik voel er weinig om die Fransen een lol te doen. Dat zouden we doen door ook 'nee' te stemmen en hun daarmee een gratis bonus te geven. Kijk, wij Fransen hebben de toon gezet en die Hollanders ma ken zich meteen los van de wietdampen in hun coffee shops om zich onder onze leiding te voegen. Nee, ik heb er een stimulans bij om toch maar 'ja' te zeggen. Zo zie je dat een mens een vreemd mengsel is van ver stand en emotie, waarbij Balkenende niet verschilt van de allerlaatste twijfelaar alleen met zijn stem computer, gadegeslagen door de voorzitter van het stembureau en zijn staf vanachter hun plasticbekers met lauwe koffie. Ik erken dat mijn overwegingen weinig met een Europa te maken hebben dat ook over dierentuinen gaat. Er is voor de onderne mingsraad een nijlpaard, roepnaam Ivo naar Brussel onderweg om bij Neelie Kroes voor Blij- dorp te pleiten. Ik begrijp die Schotten. Stel je voor dat we met België één weerkaart deelden en dat België daarop, elke avond dus weer, groter was uitge vallen dan Nederland. Onverdraaglijk toch, al ben ik overtuigd dat Erwin Kroll het nooit zo verzou laten komen. Trouwens, het weerbe richt valt nog niet onder de EU, het weer zelf ook niet, moet zelfs de meest fervente Brusselse bureaucraat tandenknar send beamen. Mede daarom ga ik van daag na ampel dubben vandaag 'ja' zeggen tegen de grondwet die geen grondwet mag heten en toch weer wel. De Fransen hebben hun knof look, de Schotten hun whisky, de Polen hun klusjesmannen en wij kunnen een boertje laten. Forza Europa! De paden op, de la- Hij weegt 112 kilo en dat vinden medische specia listen veel teveel. Joschka Fischer (Groenen), coa litiepartner van bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) en voormalig afgetraind marathonloper, moet op dieet. „Een verkiezingscampagne is een extreme belasting voor hart en bloedvaten", zei cardioloog Rudolf Blasini tegen boulevardblad Bild. „Het is net topsport." In september staan vervroegde verkiezingen voor de Bondsdag op het programma en Fischers 'bon point' (slanke lijf) is in korte tijd uitgegroeid tot een indrukwekkende bierbuik. Bovendien heeft hij zware onderkinnen. „Joschka is wel twintig kilo te vet. Met die bepakking kan hij geen succesvolle campagne voeren", verzuchtten vrienden van de minister tegen de Siiddeutsche Zeitung. Fischer is voor de kleine regeringspartij bijzonder belangrijk. Zonder haar minister van buitenlandse zaken zou de milieupartij bij algemene verkiezin gen vele procentpunten minder in de wacht sle pen. Fischer is een ervaren politieke marktkoop man. Bij de verkiezingen in 2002 snelde hij in de 'Fischer-bus' door het hele land en redde hij met zijn geïnspireerde openbare optredens het voort bestaan van de rood-groene coalitie. Maar de 'visa-affaire' - onder Fischers verant woordelijkheid kwamen tienduizenden Oost-Eu ropeanen illegaal Duitsland binnen - en slechte eet- en drinkgewoonten hebben van de minister een ander, veel zwaarder mens gemaakt. De voormalige straatactivist uit Frankfurt, die ooit bij rellen een politieman in elkaar sloeg, oogt geestelijk uitgeblust en fysiek in slechte conditie. Wegens Fischers extreme gewichtsschommelin gen werd het beruchte 'jo-jo effect' in Duitsland het 'jo-jo-joschka effect' gedoopt. Ook Fischers partij Bündnis'90/De Groenen staat er slecht voor: de Groenen zijn uit alle deelstaatregeringen ver dwenen en hebben alleen nog regeringsmacht op landelijk niveau. Fischer weet wat hem te doen staat. In 1997 slank te hij in één jaar al eens 37 kilo af, nadat hij had geconcludeerd dat hij 'een zwaarademend vat op twee benen' was geworden. Dankzij het hem type rende fanatisme slaagde hij erin om in 1999 de marathon van New York uit te lopen. Fischer schreef op veler verzoek een instructieboek voor afvallers en fanatieke joggers, met de titel 'Mein langer Lauf zu mir selbst'. Nu moet de 57-jarige nog één keer dat kunstje herhalen, vinden zijn groene vrienden. Fischer, die vier huwelijken achter de rug heeft en graag met zijn jonge vriendin Minu Barati (28) in het sjieke Berlijnse restaurant 'Le Cochon Bourgeois' dineert, moet op een 'crash-dieet' van salades en mineraalwater. En hij moet de gymschoenen weer aantrekken. 'Die fetten Jahren sind vorbei', citeer de de linkse Tageszeitung een recente filmtitel - boven een foto van Joschka de Dikke. Wierd Duk Joschka Fischer moet van zijn politieke vrienden op dieet. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2