Ook kabinet somber over referendum Hier keg je geen nee tegen! Joop Zoetemelk is weer thuis in Rijpwetering Rem op politieauto bij achtervolging ERA jeen politieke gevolgen 'nee' Eerste vaatje Hollandse Nieuwe voor Ouwehand Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 woensdag 1 juni 2005 Dagblad Later Rod Stewart flirt Alle overschrijvingene regen maar even met in het regionale |V23ciI1}|var Dean Martin amateurvoetbal I16/17° 2/3 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! (advertentie) Agenten lopen zelf kans op bekeuring den haag/gpd - Politiemensen lopen vanaf 1 juli het risico be boet te worden als zij in dienst tijd te hard rijden. Vanaf die da tum gaan nieuwe landelijke richtlijnen in, die verantwoord rijgedrag stellen boven het risi co op ongelukken. Bij een achtervolging mag de politie in de bebouwde kom en op provinciale wegen niet har der rijden dan twintig kilometer boven de toegestane maxi mumsnelheid. Op snelwegen mag het veertig kilometer snel ler dan aan gewone burgers is toegestaan. Tot nu toe gelden nog geen landelijke richtlijnen voor dergelijke maximumsnel heden. Arrestatie- en observatieteams zijn overigens vrijgesteld van nieuwe richtlijnen. De Raad van Hoofdcommissa rissen wil met de nieuwe richt lijnen het aantal verkeersonge vallen met slachtoffers als ge volg van te hard rijdende poli tieauto's terugdringen. Nu wordt er nog vaak onverant woord hard gereden. „Politie mensen moeten zich afvragen of het verstandig is met een (advertentie) 4 juni 2005 MAKELAAR OPEN HUIZEN ROUTE snelheid van 180 kilometer ach ter iemand aan te kachelen om bijvoorbeeld diens rijbewijs af te pakken. Dat kun je ook an ders oplossen, als je zijn kente ken hebt", aldus een woord voerder namens de hoofdcom missarissen. Volgens een woordvoerder staan bij achtervolgingen ook andere middelen ter beschik king om daders van een mis drijf of overtreding aan te hou den. Zo kan bij een arrestatie op de weg ook vanuit de lucht steun worden verleend. Andere mogelijkheden zijn het bewust creëren van files of de inzet van andere collega's. Overigens blij ven uitzonderingen mogelijk. Zo kan de meldkamer van de politie in overleg besluiten dat in noodgevallen wel harder mag worden gereden dan is toegestaan. Ook kan hiertoe om operationele redanen worden besloten. Voor hulpdien^en als de brandweer gelden al langer richtlijnen voor te hard rijden. en haag/gpd - Zelfs het kabi- »t rekent er nu op dat Neder- nd vandaag de Europese rondwet afwijst. „Het ziet er jar uit dat het een 'nee' lordt", erkende minister Ben jt (buitenlandse zaken) gister- rond. Volgens diverse peilingen emt zo'n 50 tot 60 procent te- jn de Europese grondwet. ok premier Jan Peter Balke inde gaf voor het eerst toe dat in 'nee' waarschijnlijk is. Eer- tt weigerde hij antwoord te ken op de vraag wat er na een ce' gebeurt, maar gisteravond li Balkenende dat hij de Ne- rlandse uitslag in dat geval in EU zal gaan uitleggen. „Al j dat niet gemakkelijk zijn ndat er zoveel verschillende denen zijn waarom mensen »e stemmen." iiwel Bot als Balkenende weer- irak dat een 'nee' politieke insequenties zal hebben, zo- p in Frankrijk, waar premier an-Pierre Raffarin het veld koest ruimen. De oppositie- artijen SP en SGP vinden dat kelk geval staatssecretaris Atzo jicolaï (europese zaken) moet pappen na een 'nee'. Onaf- ankelijk Kamerlid Geert Wil- lers wil bij die uitslag het hele abinet weg hebben. Bot vindt dat onzin, omdat het referendum geen initiatief van de regering is, maar van de Tweede Kamer. De overgrote meerderheid van de Kamer is net als het kabinet voor de grondwet. Als er al consequen ties getrokken moeten worden, zei Bot tegen de Amerikaanse nieuwszender CNN, „moet tachtig procent van de kamerle den ook opstappen". Behalve de peilingen is ook de uitslag van het gisteren gehou den Scholierenreferendum een domper voor het ja-kamp. Bijna 70 procent van de 23.700 scho lieren die hun stem uitbrach ten, is tegen de grondwet. Mi nister Alexander Pechtold (be stuurlijke vernieuwing), die de uitslag in ontvangst nam, rea geerde teleurgesteld. „Maar ik blijf hopen dat het echte refe rendum een andere uitslag heeft." Ongeacht de uitslag willen de initiatiefnemers van het refe rendum, de Tweede-Kamer fracties van Groenlinks, D66 en PvdA, dat er vaker volksraad plegingen worden gehouden. Wel moet er dan veel meer tijd worden uitgetrokken om het publiek te informeren over het onderwerp, zegt Niesco Dub belboer (PvdA). :heveningen - Als kroon op Et honderdjarig bestaan had e Katwijkse vishandel Ouwe and gisteren zijn zinnen gezet p het eerste vaatje Hollandse ieuwe. at bleek voor de nieuwe direc- •ur Harry van der Plas moeilij- ir dan gedacht. De Katwijker loest heel wat keren zijn arm 1 de lucht steken, voor hij op kucht kon ademhalen. 'at het vaatje, aangevoerd door e Katwijkse schipper Wim Ou- ■ehand met de Scheveningen 2 van rederij Jaczon, het re- ardbedrag van 60.000 euro op lacht, was mooi meegeno- ïen. 'at geld gaat naar het goede oei, dit jaar de Hersenstich- k- ps jaar geleden legde Ouwe hand voor het laatst beslag op het vaatje Hollandse Nieuwe. Van der Plas vond het de hoog ste tijd om weer een gooi te doen. Uiteraard vanwege de verjaardag, maar ook om de aandacht van jongeren te van gen. Ouwehand wil de vis pro moten onder de jong volwasse nen. Vandaag wordt de haring door koks van restaurant Beu kenhof in Oegstgeest aangesne den in het trendy strandpavil joen Tropen aan Zee in Bloe- mendaal. De redactie van Krant in de Bus onderwerpt de Hollandse Nieu we vandaag aan een test. De blauwe LD-bus staat van 12.45 tot 13.30 uur op het Andreas- plein in Katwijk. Wie zijn me ning telefonisch wil doorgeven, belt 06-53493559. COMMENTAAR WD •e WD heeft zich dit weekeinde itgesproken vóór een gekozen remier, een direct gekozen 'irgemeester en landelijke refe- ?nda. De liberalen moesten de- ennialang niets hebben van de- e 'bestuurlijke vernieuwing', laar fractieleider Van Aartsen rist onverwachts zijn partij tot en radicale ommezwaai te be legen. De WD schuift nu op ichting de stokpaardjes van >66, waar die partij uist zoekende is naar lieuwe inspiratie- Tonnen. 'an Aartsen dankt zijn iverwinning op het •artijcongres volledig ran de gewijzigde interne stem- irocedures. Waar vroeger de re gionale partijbaronnen de touw- jes van de macht strak in han- len hielden, is de WD nu over- |estapt op een systeem waarbij like congresganger één stem leeft. Die nieuwe partijdemo cratie is ook al afgekeken van 066 en zorgde dit weekeinde voor de breuk met de gekoester de staatkundige beginselen van fhorbecke. Die breuk is overi- lens tegen de zin van een groot «Mal prominente partijleden. Van Aartsen is daarmee de win- Uar van een dagkoers, maar of •ij echt een ommekeer in het lenken van de liberale partij heeft bewerkstelligd, is nog on zeker. Zijn tegenstanders maken zich al op voor de echte strijd om het partijleiderschap, waar voor Van Aartsen weliswaar kandidaat is, maar waarbij hij ook rekening moet houden met minister Zalm. Er is een tweede reden waarom betwijfeld kan worden of de koersverandering van de WD beklijft. De partij heeft te hooi en te gras gewinkeld in alle mogelijke artikelen van bestuurlijke ver nieuwing. Zo werd een voorstel voor een geko zen formateur afge stemd, maar werd de ge kozen premier wel tot beleid verheven. Doordacht oogt het niet. Wanneer de WD-ommezwaai wel standhoudt, is de vraag on vermijdelijk naar een fusie met D66. Ironisch genoeg zijn de De mocraten juist zoekende naar nieuwe thema's, sinds de geko zen burgemeester in de Senaat is gesneuveld. De WD daarente gen is het alleenvertoningsrecht op haar traditionele thema's van veiligheid en zuinigheid juist kwijtgeraakt. Al dolende komen de twee elkaar wellicht ergens tegen. Peter de Vries door Floor Ligtvoet leiden/regio - Patatkramen ho ren niet in de buurt van scho len, vindt LUMC-kinderarts J. Wit. De arts pleit voor een ge meentelijke verbod. Dat is een van de aanbevelingen om obe- sitas, extreem zwaar overge wicht, bij kinderen uit de regio terug te dringen. De aanbevelingen staan in het vandaag verschenen rapport Overgewicht en Obesitas, een zwaarwegend probleem! van de regionale commissie gezond heidszorg. Bijna 1600 kinderen tussen de 2 en 21 jaar uit de Leidse regio, Rijnstreek en Duin- en Bollen streek lijden aan obesitas. Zeker 14.000 kampen met overge wicht. Het wordt tijd dat ook op regio naal niveau actie wordt onder nomen, aldus Wit. De lokale politiek kan obesitas effectiever bestrijden door snackbars bij scholen te verbie den en de route naar school verkeersveilig te maken, zodat de kinderen dagelijks op de fiets kunnen. Maar niet alleen gemeenten moeten zich meer inspannen. Binnen de gezondheidszorg laat de bestrijding van overge wicht ook te wensen over. Zo weten artsen de weg naar de diëtisten vaak niet goed te vin den waardoor kinderen met overgewicht niet behandeld of te laat behandeld worden.Als de overtollige kilo's er eenmaal aan zitten, is het voor een kind vaak een lijdensweg om ervan af te komen", aldus Wit. Gedragsveranderingen zijn moeilijk te bewerkstelligen waardoor het rendement van de therapieën laag blijft. „Grij pen we nu niet actief in dan krijgen we binnen een paar jaar tijd een vloedgolf met mensen die met overgewicht of obesitas kampen." Op dit moment heeft 15 pro cent van de Nederlandse jonge ren een ongezond gewicht, in Amerika is dat al bij meer dan de helft van de kinderen het ge val. „We gaan in Nederland sterk die kant op." Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011 Joop Zoetemelk heeft zojuist zijn twintig jaar jongere, in brons gegoten evenbeeld onthuld. Het beeld staat voortaan in de tuin van restaurant de Paerdeburgh bij de Paardebrug in Rijpwetering. Foto: Hielco Kuipers door Ruud Sep rijpwetering - Het is een beetje de te rugkeer van de verloren zoon. Dertig jaar geleden vertrok Joop Zoetemelk uit Rijpwetering naar het verre Frankrijk. Gisteren was hij even in levenden lijve terug in het dorp waar zijn wieg stond om zichzelf in brons te onthullen. Joop is voor altijd terug op het oude nest. De onthulling van het beeld dat negen tien jaar lang een beetje weggestopt in het Rotterdamse Ahoy' stond, viel niet geheel toevallig samen met de doop van een biografie over Zoetemelk. Het boek 'Joop' is van de hand van dezelfde man die op het idee kwam het beeld van de wereldkampioen van 1985 te verplaat sen naar Rijpwetering, Fred van Slogte- ren. Als het de bedoeling van Van Slog- teren was om met de onthulling van het beeld extra aandacht voor zijn boek te krijgen, dan is die opzet ruimschoots ge slaagd. De hele vaderlandse pers was uitgerukt naar de Rip. In de tuin van restaurant de Paerde burgh zit Zoetemelk schijnbaar rustig in het boek te bladeren. Een cameraploeg kijkt over zijn schouder mee naar het boek, een persfotograaf legt het tafereel tje vast. Anderhalf uur voor de officiële onthul ling van het beeld zoeken de eerste be langstellenden al een plaatsje aan de overkant van het water. Zoetemelk kan alle aandacht in zijn dorpje wel waarde ren. „Ja, die mensen zien me nog steeds als een Ripper." En hijzelf? „Ja, zo voel ik mezelf ook wel - als ik hier terug ben. Ik heb hier nog drie broers en een zus. Maar ik kom niet bij elke verjaardag, daarvoor woon ik te ver weg. We moeten het wel een beetje groeperen." Voor de presentatie van het boek krijgt Zoetemelk gezelschap van die ene ande re Nederlander die ooit de Tour de Fran ce won, Jan Janssen. Aan de winnaar van 1968 de eer om het eerste exemplaar te overhandigen aan de winnaar van 1980. „Ik kwam hier aanrijden door dit prachtig mooie landschap", zegt Jans sen. „En dan vraag je je af: hoe kan ie mand die uit dit polderlandschap komt ooit de Tour winnen? Het betekent dat je daarvoor niet in de bergen geboren hoeft te zijn." Om vier uur is het dan zover. Terwijl het halve dorp op de Paardebrug en aan de overkant van de vaart toekijkt, kondigt burgemeester Meerburg van Alkemade de onthulling aan. „Je woont in Frank rijk, maar door dit beeld ben je ook hier thuis in Rijpwetering." Dan trekt Zoete melk het doek van het beeld en neemt vervolgens uitgebreid de tijd om naar zijn voormalige dorpsgenoten te zwaai en. Een luid applaus rolt over het water. Joop is weer thuis. Ex-FBI-topman was 'Deep Throat' Washington - Een voormalige topfunctionaris van de FBI is Deep Throat, de bron van het journalistenduo Woodward en Bernstein in het Watergate- schandaal. Die affaire kostte in 1974 president Nixon de kop. Mark Feit, die destijds de num mer twee binnen de FBI was, heeft dat gezegd in een inter view met Vanity Fair en de Washington Post heeft het be vestigd. „Ik deed alleen mijn plicht", aldus de inmiddels 91- jarige Feit. Hij zou niet de opzet hebben gehad om Nixon ten val te brengen. Pagina Buitenland Stoeptegelgooiers voor de rechter den haag - De vier Rijswijkse jonge mannen die ervan wor den verdacht begin dit jaar een stoeptegel met fatale gevolgen vanaf een viaduct boven de A4 te hebben gegooid, staan op 15 juni terecht. Het viertal wordt verdacht van moord, danwel doodslag. Een 30-jarige auto mobiliste uit Uden raakte op 9 januari ernstig gewond toen zij op de snelweg A4 een stoepte gel door haar voorruit kreeg. Zij overleed later. Moeder Savanna wil taakstraf den haag „Geef me maar een taakstraf en dagbehandeling", zei Sonja gistermiddag tegen de Haagse rechters. De vrouw, die ervan wordt verdacht haar dochtertje Savanna in septem ber gedood te hebben, vindt dat ze met zo'n straf genoeg boete doet. Ze is ervan overtuigd dat de maanden cel die ze er nu heeft opzitten, helend voor haar zijn geweest. „Ik heb veel geleerd. Ik durf meer. Ik ben wijzer geworden. Ik ga nu al leen nog maar vooruit." Des kundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC) waar zij en haar partner Mario een aantal weken werden geobserveerd, hebben vastgesteld dat Sonja een bor- derline-patiënt van de ergste soort is. De vrouw heeft door een afschuwelijke jeugd veel woede en haat opgebouwd. Het PBC adviseert TBS met dwang verpleging. Sonja zou een lange psychiatrische behandeling no dig hebben. Pagina R3 J&, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: C automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/DV Naam: Adres: Tblefoon: Geboortedatum Bankgiro^fr Handtekening UiUIuitand Stuur deze t de envelop naar L afd Lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) Wy gaan zorgvuldig om met persoons gegevens. In net oolofon van de krant

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1