Parrel gaat zijn vrienden missen SPORT Zwarte lijst voor onbetrouwbare spelers' Van Dijk wacht op nieuw board Coach Zandbergen en Bransz naar BV Lely Gouden Schoen voor Van Beelen woensdag 1 juni 2005 DUIVENTIL door Robbert Minkhorst leiden - Clubs uit de regio moeten zich indekken tegen spelers die zich bij de overschrijvingen niet aan beloftes en afspraken houden. Dat vinden onder andere Rijnsburgse Boys, UVS en Voorschoten'97. Die laatste vereniging wil zelfs dat de regioclubs een zwarte lijst opstellen van onbetrouwbare voetballers. Wijs geworden door de recente over schrijvingsperiode pleit secretaris Jelle Raap uit Voorschoten voor harde maatregelen. De zaterdageersteklasser kwam met zes spelers overeen dat ze komend seizoen voor Voorschoten '97 zouden spelen, maar de voetballers haakten later toch af. „Terwijl we een akkoord hadden bereikt en handen hadden geschud. Daarna waren die jongens ook helemaal niet meer te be reiken." Raap pleit er ook voor dat er een ere code komt voor clubs. „Wij hadden overeenstemming met Ferdi Claessen van Forum Sport. Na een paar dagen bleek hij naar Tonegido te gaan. Ik heb daarover met de voorzitter van Tone gido gebeld. Daar wisten ze ook dat hij naar Voorschoten zou gaan. Als clubs zo gaan handelen, is het einde zoek. Het is voor ons niet zo moeilijk om bij Tonegido een speler los te weken hoor. Zegt-ie dat-ie ons shirt bij nader inzien toch mooier vindt." Naast Ferdi Claessen haakt ook Erkan Sensoy (Kranenburg) af. „Het is verve lend omdat je bepaalde keuzes hebt gemaakt, je beleid op zijn komst af stemt. Je hebt andere jongens afge zegd en soms spelers van je eigen club moeten teleurstellen", zegt Raap, die ook teleurstellende ervaringen heeft met andere jongens wiens naam hij niet wil noemen. Scheidend trainer Hans van Leeuwen van UVS herkent het ongenoegen bij Raap. „Je rekent op iemand en gaat hem meetellen in je selectie. Je zit met de handen in het haar als op 30 mei het telefoontje komt omdat de komst toch niet door gaat." Het overkwam Van Leeuwen afgelopen seizoen, toen Erwin Verkuylen uiteindelijk afzag van de overstap van Katwijk. „Verder zijn we bij UVS de laatste jaren niet zoveel op de markt geweest, maar ik weet dat clubs regelmatig met deze praktijken te maken krijgen." Van Leeuwen vraagt zich alleen wel af of een zwarte lijst effect zal hebben. „Ik weet niet of er überhaupt iets aan te doen is. Aan de andere kant: als jon ge spelers al een reputatie hebben, mogen ze mijn deur voorbij. Spelers prijzen zichzelf zo uit de markt." En vertrouwen wint het in zulke gevallen van opportunisme bij clubs, verwacht hij. „Ze kunnen goede voetballers zijn, maar dat is denken voor de korte ter mijn. Op zulke spelers kun je niet bou wen." De trainer steunt het pleidooi van Raap voor een herenakkoord tussen clubs. Hij herinnert zich dat een daar op lijkende afspraak tussen de hoofd klasseclubs uit de Bollenstreek al be staat. „Als een speler met een club rond is, en daarna toch elders gaat shoppen, waarschuwen de clubs el kaar bij mijn weten. Dat is een goede bescherming." Bestuurslid technische zaken Ed Bos van Rijnsburgse Boys lijkt een zwarte lijst in eerste instantie wat ver gaan, maar hij laat blijken dat zijn club in de praktijk al gewoon met zo'n lijst werkt. De spelers die nu Voorschoten in de steek hebben gelaten, zegt Bos, staan bij het bestuurslid om die reden op een lijst. Bos vindt dat er tussen clubs 'eerlijk en openlijk' gesproken zou moeten wor den over eventuele transfers, en over ervaringen daarmee. Verenigingen zijn juist gebaat met regelmatig contact. „Met een goede verstandhouding kun nen we heel veel bereiken", verwacht hij. „Clubs kunnen elkaar helpen en elkaar waarschuwen." Hij onder schrijft Raaps wens voor een erecode. Feitelijk werkt Rijnsburgse Boys als volgens die code, zegt hij. „We vragen een mogelijke speler altijd of hij zijn ja-woord al aan een andere club heeft gegeven. Als dat zo is, zijn wij gewoon te laat en doen we er verder niets meer Wilt u iets melden? Bel 071-5356461. Faxen mag ook: 071-5356415. E mail: sport.ld@hdc.nl door Anton Diedrich rijnsburg - Teun Parrel is bijna niet voor te stellen zonder blauwwit shirt om de torso. Toch gaat het gebeuren, voor het eerst in 25 jaar heeft hij over schrijving aangevraagd naar een andere club. De aanvoerder van UVS draagt komend seizoen het groengeel van Voorschoten '97. Parrel, volgende week 30 jaar oud, 'was wel eens toe aan iets anders', zegt hij. Parrel, sinds kort inwoner van Rijnsburg waar hij gymles geeft op het Wellant College, is niet de enige basisspeler van UVS die de club verlaat Hij is een van de 'bende van acht', acht spelers die het niet eens waren met vooral het vergoedingenbe- leid bij de Leidse vereniging. Maar geld is zeker niet de voor naamste reden voor zijn ver trek, zegt Parrel. „De groep waar we al jaren mee speelden, viel uit elkaar. De veranderin gen binnen de club hebben ook een rol gespeeld, maar dat was niet de hoofdzaak. Als iedereen was gebleven, dan zou ik ook niet weggaan. Mede doordat dat wel gebeurde, kreeg ik het gevoel dat ik wel eens wat an ders wilde." Parrel werd als vijfjarig jongetje lid van UVS. Hij draafde in de jeugd al rond in de verdediging, vaak als links- of rechtsback. „Ai snel werd duidelijk dat ik daarvoor snelheid en wend baarheid tekort kwam", zegt de lange centrumverdediger. „De trainer zette me om die reden in het hart van de verdediging. Die centrale rol bevalt me wel. Ook als ik gewoon voor de lol voetbal, heb ik het spel graag voor me." Zo bereikte hij de hoofdmacht van UVS en trainer Hans van Leeuwen maakte hem aanvoer der. Met zijn rustige optreden maakt Parrel niet de indruk een echte leider te zijn. „Ik ben geen schreeuwer in het veld", beseft hij. Van Leeuwen wilde graag een veldspeler als aan voerder hebben en Parrel kreeg de band die eerder om de arm vandoelman De Heiden zat. „Ik kom altijd trainen, ben al tijd op tijd. Misschien was het meer als soort voorbeeldfunc tie", zegt hij. „Ik heb wel vaker gehoord: 'jij bent te rustig, te netjes'. Ik weet het niet. Ik denk niet dat je per se een klootzak hoeft te zijn om de amateurtop te halen." Die echte top heeft hij nooit ge haald. Goed, UVS heeft een paar seizoenen in de hoofdklas se gespeeld, met Parrel erbij. Maar altijd onderin. En nu ver kast hij naar een ploeg die ook weer in de eerste klasse uit- Teun Parrel over zijn overstap van UVS naar Voorschoten '97: „Het is best raar dat het zo moet aflopen". Foto: Dick Hogewoning komt. „Ik geef les aan kinderen uit Rijnsburg en Katwijk. Het lijkt me heel leuk om een keer in de zaterdaghoofdklasse te voetballen, dat leeft hier veel meer dan zondag. Ik denk dat ik het fysiek aankan en qua voetbal ook." Maar kan Voor schoten '97 het aan? Het afgelo pen seizoen liet de ploeg bij vlagen behoorlijk voetbal zien, toch degradeerden de Voor schotenaren vrij kansloos. „Ze waren natuurlijk overdonderd door de promotie, nadat ze als vijfde waren geëindigd in de competitie", meent Parrel. „Ze hadden zich niet kunnen voor bereiden op de hoofdklasse. Dat scheelt een stuk. Het sei zoen duurt langer, het niveau is hoger." Zowel Voorschoten als UVS wil graag een stabiele hoofdklasser zijn, maar de ene club noch de andere heeft dat dit seizoen kunnen waarmaken. Toch ziet Parrel verschillen. „Het gaat om de keuzes die door de club wor den gemaakt. Bij Voorschoten doen ze iets extra's voor het eerste elftal, je hebt echt het ge voel dat de hele club daar ach ter staat. Bij UVS was er jaren lang een stabiele vergoedingen regeling. Dat wilde de club ver anderen. Toen begonnen wij als spelers ons af te vragen: wil len ze echt wel een goede hoofdklasser worden, of willen ze voor een dubbeltje op de eerste rang zitten?" Als je het eerste elftal echt als vlaggenschip van de club ziet, dan moet je er energie in ste ken, vindt Parrel. „Je moet altijd kijken of er dingen moeten ver anderen. Als je dat doet, dan ben je problemen vaak voor. We hebben bij UVS met heel wat blessures te kampen gehad, maar de club had eerder kun nen signaleren dat de selectie te smal was en geschikte vervan gers kunnen zoeken. UVS heeft het geld niet om toppers te ha len, maar mensen binnenhou den voor de breedte van de se lectie moet toch wel lukken?" „Het voelde alsof promotie voor UVS als een verrassing kwam Ze hadden nog helemaal niets geregeld voor het seizoen in de hoofdklasse. Nu is de nieuwe trainer, Marcel Keizer al volop bezig met volgend sei zoen. Maanden geleden vroeg hij al wie er wegging, wie er bleef. Dat heeft de laatste drie jaar niemand aan me ge vraagd." Aan Marcel Keizer heeft UVS, meent Parrel, een goede trainer binnengehaald. Maar die moet het doen met een selectie waarvan de vaste kern wegvalt. Bij UVS blijft er door het vertrek van de 'bende van acht' niet veel over, beves tigt de voormalig aanvoerder. „We hadden al een vrij krappe groep die het niveau aankon. Als je die laat vertrekken, doe je een flinke stap terug." Parrel kijkt om met spijt. Hij voetbalt niet meer samen met de vrienden die hij bij UVS heeft opgedaan. „Maar dat heeft met de naam van de club waar we speelden niets te ma ken", zegt hij. Na vijfentwintig jaar was hij niet vergroeid met het blauwwit. „Het lag voorna melijk aan de jongens. Daar zit ten echte vrienden bij." Met Walter de Kievit, Gerard Koers, Michel Jungschlager en Dave de Heiden, die dit seizoen bij Katwijk keepte maar jarenlang het doel van UVS verdedigde, heeft Parrel het over het plotse linge einde van een mooie pe riode gehad. „Het is best raar dat het zo moet aflopen. Heel merkwaardig dat je na zo veel jaar in het eerste elftal vertrekt, zonder dat er verder bij de club een woord aan wordt vuilge maakt. Dat ging vorig jaar bij Dave ook zo", herinnert hij zich. Dit in tegenstelling tot zijn nieuwe club. „Ik was bij Voor schoten - Rijnsburgse Boys. Daar werden twee jongens die zouden vertrekken even wat eerder naar de kant gehaald, een soort applauswissel. Da's Hans Galjé. wordt waar schijnlijk het nieuwe hoofd jeugdopleiding bij Ajax. De voormalig keeper van de Am sterdamse club is nu nog in dienst bij Club Brugge. De jeugdopleiding van Al- phense Boys is op zaterdag 28 mei uitgeroepen tot de beste amateur-jeugdopleiding van Nederland. Tijdens een bijeen komst in het Willem Il-stadion in Tilburg werd voorzitter Bob Valkenburg hiervoor de presti gieuze 'Rinus Michels Award' overhandigd. Als enige niet-eredivisieclub neemt BS Leiden vanaf komend weekeinde deel aan de Summer League voor basketballers tot en met 23 jaar. De competitie wordt in twee poules van zes clubs afgewerkt. De eerste vier per poule plaatsen zich voor de kwartfinale, die op 25 juni in de Leidse Vijf Meihal wordt afge werkt. Tempo BI is in Kudelstaart nationaal kampioen districts B- jeugd geworden. De korfballers uit Alphen aan den Rijn waren in de finale met 4-3 te sterk voor TOP (Arnemuiden) BI, na dat zij met 3-0 een droomstart hadden gehad. In hun poule wedstrijden had de selectie van Ferry Deelstra en Jasper van Doom ook al geen punt laten liggen.» Scheveningen-speler Escalona speelt volgend sei zoen voor DSO. Danny Hesp (RBC) gaat over naar AFC'34. Cock Jol (ex-Scheveningen, ex-Rijnsburgse Boys) is in ge sprek met Tonegido om de functie technisch/commercieel directeur te gaan vervullen. Frans van de Berg uit Noord- wijk wordt de nieuwe trainer van volleybalclub Argon uit Bo skoop. Gert van der Luit en Rob Tet- teroo zijn de nieuwe keepers- trainers van ARC. Zij zijn de op volgers van Chris Hoogeweij. Beiden zijn momenteel al vier jaar werkzaam bij Foreholte iid e Voorhout. Daarvoor hebben 2j-a{ ondermeer gewerkt bij Ter jne Leede. is 1 Menno Ooijendijk is speler lof. van het jaar geworden bij WSj?b Remco Tuinenburg werd dat jre ARC, Maickel Verver viel de eipu te beurt bij SJC. jelc John de Wolf wordt de nieuijco trainer van Haaglandia, de fuj sieclub tussen FC Kranenbursjj en RVC/Rijswijk. Assistent-tra ner is Gerrie Fens, Dave KraaJ| enbrink gaat de keepers trai nen. )ai Katwijker Dirk Kuyt is door ijl 1 leden van internetsite 'Feyen-lFJ oord Netwerk' verkozen tot ikt 'Man of the Season', de bestefcv speler van het seizoen 2004- L 2005. Hij prolongeerde daar- üi£ mee de titel die hij vorig sei- F d zoen had overgenomen van Pierre van Hooijdonk. Op Duindigt in Wassenaar >ni heeft zondag de klassieke drapg verij om de Gouden Zweep plaats. De Gouden Zweep wel in 1882 beschikbaar gesteld door Koning Willem III. De lc< wedstrijd wordt gehouden onpti 13.30 uur. po Simon Kistemaker vervangt lef John Kila als trainer van hoofjv klassser Turkiyemspor. Hans van Doorneveld (nu nog Vel- tg sen) wordt trainer van DWV. 1 Suzanne de Goede won in I Zweden (Tjetrampet) een intc nationale wedstrijd voor Motie ca Holler (Zweden) en de Deae se Imca Becker. Elise van Hagei (Noordwijkerhout) behaalde fel' Amersfoort haai" 15de overwiitj; ning. Ton van Eijk (Lisse) wow? de Ronde van Rijsenhout bij <p B-amateurs. h Maikel Renfurm blijft toch tjei de fusieclub Haaglandia. De ge speler was al akkoord met |ei Quick Boys. De Katwijkse clup grijpt ook naast Cambuur-spéd Ier Michel van Zundert, hij te kent een contract bij een clutjf, in Duitsland. toch een kleine moeite." In Voorschoten komt Parrel ou de bekenden tegen als Carl Roest en collega's Eelke van Dijken en Stefan Luykx. „En Frank Buizer is van mijn leef tijd, daar heb ik jaren tegen ge voetbald. Die ken ik inmiddels ook wel." Hij heeft duidelijk zin in het proeven aan een nieuwe omgeving. „Voorschoten zocht iemand die in de groep paste", zegt Parrel op zijn karakteristie ke rustige wijze. „De trainer wilde me graag hebben om met iemand anders in het centrum te spelen." Die 'iemand anders' was bij UVS de vijf jaar jongere Joeri Onderwater, een groot ta lent op die positie. „Misschien had Voorschoten Joeri moeten halen", zegt Parrel oprecht. „Hij is jonger en minstens even goed als ik. Maar hij maalt niet om vergoedingen of wat dan ook, hij wil het alleen maar naar zijn zin hebben, dan hoeft hij niet zo nodig ergens anders heen." door Anton Diedrich leiden - Joris Zandbergen blijft coach in de eredivisie basketbal bij de vrouwen. De Leidenaar gaat aan de slag bij BV Lely in Amsterdam. Zijn oude ploeg, BV Leiderdorp, valt uit elkaar nu het bestuur definitief heeft besloten de club niet meer in te schrijven op het hoogste ni veau. Geldproblemen liggen aan die beslissing ten grond- slag. Zandbergen neemt in elk geval één speelster mee naai" Amster dam. Lonneke Bransz, center van Leiderdorp en voormalig international, maakt ook de overstap. Twee andere speel sters van Leiderdorp denken nog na over die mogelijkheid. De rest van het team zoekt zijn heil elders. „Doodzonde dat het team uit elkaar valt", zegt Zandbergen. „Maar dat moeten we accepte ren. De meiden willen graag in de eredivisie blijven basketbal len en dat kan niet meer in Lei derdorp." De laatste keer dat hij bij een andere club werkte, is inmid dels zeven jaar geleden. Dat was een korte periode bij de mannen van MSV (Noordwijk) in de promotiedivisie. Toch is hij naai" eigen zeggen niet 'ver groeid' met BV Leiderdorp. „Als je in de eredivisie coacht, moet je er rekening mee houden dat het een keer ophoudt. Het klit te goed met deze speelsten maar dat hoeft niet altijd te óe beuren." Hij verwacht wel ij dat in Amsterdam ook het gek is. „Die meiden zijn heel genj tiveerd. Ik ken ze natuurlijk oj| dat we er al jaren tegen spelj En de speelsters hebben aanyv geven dat ze mij ook wel zag( zitten als coach." ie Zandbergen was er snel uit rij BV- Lely voor volgend seizoib „De insteek van de club kojl helemaal overeen met mijn gen ideeën", zegt hij. „Lely met voornamelijk Nederlant meiden in de eredivisie spel Er komt een team in de pron tiedivisie en over een jaar c' een meisjes-juniorenteam inj eredivisie bij, zodat het echt opleidingstraject wordrl Voor de coach voelt de ovjV gang naar Lely als een stap ofi hoog. „Zowel qua ledenaarj als wat betreft de prestaties het verleden, is het een gr l club. De faciliteiten zijn uits1 kend. We kunnen drie keer r week trainen en de speelsti krijgen fitnesstraining ont leiding van een instructeur, ze gericht krachtoefening,, laat doen." Bij Lely volgt Zan bergen Laki Lakner op, die® ook al eens bij BV Leiderdtë opvolgde. Lakner neemt n Noordwijk.se internatio Tanya Bröring mee naar nieuwe club Landsmeer. door Peter van der Hulst ter aar - Joeri van Dijk had ze ven maanden niet meer op zijn oude surfboard gestaan. Een halve dag training op de Mistral One was voor hem voldoende om afgelopen zondag de Hol land Regatta, het grootste zeile- venement in Nederland, op zijn naam te schrijven. Hij noemt het een goede opsteker in een jaar waarin er voor hem weinig wedstrijden op he.t programma staan. „Ik ben het dus nog niet verleerd." Na de Olympische Spelen van Athene heeft de Mistral als olympische zeilplank afgedaan. In Peking wordt in 2008 de olympische race op een nieuw board gevaren, de Neil Pryde. De surfer uit Ter Aar heeft er nog nauwelijks ervaring mee. De fabrikant heeft pas enkele planken kunnen leveren en die vertonen nog de nodige kinder ziektes. Pas in de komende maanden kunnen de inmiddels morrende zeilers hun nieuwe speeltje tegemoet zien. Van Dijk ziet niet op tegen de verandering. „Ik ben nog jong, dus die overstap moet lukken", zegt hij. De Neil Pryde is in ver gelijking met de Mistral korter, breder en heeft een langer zwaard. Vooral voor zwaardere zeilers kan dat een voordeel be tekenen en dus ook voor Van Dijk. De 72-kilogram zware sur fer was voor de Mistral net niet te zwaar. Op de Neil Pryde kun nen ook nog mannen tot tach tig kilogram goed uit de voeten. Om zich voor te bereiden op de overstap heeft Van Dijk de afge lopen maanden vooral getraind op de Formula, een plank die nog het meeste weg heeft van het nieuwe board. Maar eerst nam hij na zijn teleurstellend verlopen olympische campagne in Athene een tijdje rust. „Tot het einde van het jaar heb ik niet veel gedaan. Athene kon ik niet meer terugdraaien. Dat was nu eenmaal gebeurd, maar door mijn mindere prestatie had ik in die eerste maanden weinig zin om te surfen. Ik had er even genoeg van. Alleen als er een lekkere wind stond heb ik wat sprongen met de plank gemaakt." Op Maui ging begin dit jaar de knop weer om. Daar stond hij voor het eerst op de Neil Pryde ('bij veel wind een heerlijke plank') en ging hij zich serieus voorbereiden op de overgang. „Ik heb daar veel op de Formu la gezeild en ik heb in de gym veel aan mijn conditie ge werkt." Het betaalde zich uit op de Holland (voorheen: Spa) Re gatta. Een halve dag training op zijn oude board was dus vol doende om de niet al te grote buitenlandse concurrentie uit vooral Hongkong achter zich te houden. „Maar dat zijn toch nog jongens die bij een WK ra ces kunnen winnen." Het evenement in Medemblik was voor Van Dijk meteen de belangrijkste wedstrijd van het jaar. Deze week vertrekt hij naar Rhodos voor het EK For mula, maar op die discipline komt hij voor de Europese top tekort. „Ik hoop dat ik in juli mijn nieuwe materiaal krijg. Tot dat moment is dit voor mij ge woon de beste training." Moge lijk vindt er later in het seizoen nog een officieus WK plaats op de Neil Pryde, maar dat is af hankelijk van de snelheid waar mee de fabriek het speeltuig kan leveren. „Er zijn wat problemen met de nieuwe constructie. Ook de vin nen van de enkele planken die inmiddels afgeleverd zijn, ble ken lang niet altijd goed. Ach, iedereen maakt hetzelfde mee, dus we moeten er maar het beste van maken. Ik probeer een programma te draaien waardoor de overstap zo mak kelijk mogelijk verloopt." De nieuwe plank is niet de eni ge verandering waarmee Van Dijk te maken krijgt. In Peking zullen de zeilers niet meer al leen in een groot veld hun wed strijden afwerken. De beste zes plaatsen zich voor een halve fi nale en de beste drie voor de eindstrijd. Enkele klassen maakten in Medemblik al ken nis met deze opzet, maar Van Dijk nog niet. „Voor het publiek wordt het interessanter. Ik heb het nog niet kunnen uitprobe ren, maar een echte topsporter moet dat ook kunnen." katwijk - Ten overstaan van ze^ venduizend toeschouwers op t sportpark Nieuw Zuid is Katwijk ker Hendrik van Beelen gister- avond gehuldigd als beste amao teurvoetballer in de regio. Dat 11 gebeurde in zijn laatste wed- 3 strijd voor zijn dub Quick Boys. r De voetballer, die zijn trainer Gert Aandewiel volgt naar Haarji lem, speelde in de oefenwed- e strijd tegen het Nederlands elftj een klein half uurtje mee. 1! De verkiezing van de beste voefc balier is een initiatief van het L' Leidsch Dagblad. Spelers van re< gionale clubs uit de hoofdklas- sen van het amateurvoetbal krij gen iedere week rapportcijfers voor hun prestatie. De speler v met het hoogste gemiddelde cij fer wint het klassement. Van Beelen, die al eerder in het be- j taalde voetbal speelde, scoorde; over een heel seizoen een ruim(J 7. De bijbehorende trofee, een t gouden voetbalschoen, kreeg 1 Van Beelen uit handen van Wil lem Spierdijk, chef van de sport redactie van het Leidsch Dag blad. De huldiging van de Kat wijker was voorafgaand aan he duel met Oranje. Fofp: Kees van Hoogdalem

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18