'De huisarts denkt niet alleen aan zichzelf REGIO Tweesterrenhotel met driesterreninrichting 'Het verbaast me dat er niet meer opstand komt' IN ZAKEN. Naam: Hotel Nieuw Miner- revestigd: Boommarkt 23, 23 U St Leiden. Telefoon: 071-5126358. E-mall:ho- tel@nieuwminerva.ni. Website: www.nieuwmmerva.nl. Kernactiviteit: Het verhu- ren van hotelkamers. Aantal werknemers: 1 o Toekomstverwachting. Huidige activiteiten met enthousiasme voortzetten^ Omzet: Onduidelijk, omdat i frons construe tie Kees en Jet Bos in de bruidssuite van hun hotel. Foto: Hielco Kuipers twee kamers zien er bij ons precies hetzelfde uit. Dat komt enerzijds door ons pand: elke ruimte in het hotel heeft een iets andere vorm. Anderzijds hebben we er door de inrichting voor gezorgd dat niets er hetzelfde uitziet." Zo is er een speciale Safarika mer, een Oosterse kamer, een geheel roodwitte kamer, ccn Keukenhofkamer, een jacht- kamer en er is zelfs een heuse Mary Servaes kamer. Het is een eerbetoon aan de vertolk ster van het Nederlandse le venslied. „Het bed is écht van de 'Zangeres zonder Naam' geweest. We hebben het ge kocht op een veiling." De themakamers zijn altijd erg in trek. Veel bedrijven hu ren de themakamers voor hun gasten.,,Als een Leids bedrijf een buitenlandse gast uitno digt, dan is het natuurlijk leuk om hem in een speciaal ver blijf te laten slapen. De Ame rikanen zijn dol op Delfts Blauw, dus bedrijven huren dan vaak onze Delftsblauwe kamer voor hen", aldus Jet Bos. De geschiedenis van de naam Nieuw Minerva gaat terug naar 1945 toen een vorige ei genaar van het pand er een horecagelegenheid opende. Hij noemde het Klein Miner va, omdat veel studenten van die vereniging zijn zaak be zochten. Een latere eigenares se ging ook slaapplaatsen aanbieden en noemde het ge bouw daarom Nieuw Miner va. Toen de familie Bos in 1983 het hotel in bezit kreeg, is die naam gehandhaafd. De ouders van Kees en Jet Bos hebben de zaak jarenlang sa men gerund. In 1994 kwamen ook broer en zus binnen het bedrijf. Kees was banketbak ker en Jet was pas afgestu deerd sociologe, maar het bloed kroop waar het niet gaan kon. „We hadden in on ze jeugd nooit de ambitie om het hotel over te nemen. Uit eindelijk zijn we er toch inge rold." En dat leidde begin dit jaar tot de definitieve overna me van Nieuw Minerva. Als echte broer en zus vliegen ook Kees en Jet elkaar wel eens in de haren. Jet lacht: „Vroeger heb ik hem wel ge slagen en gebeten. En ook nu kan de vlam nog wel eens hink in de pan slaan." Kees voegt er meteen aan toe: „Maar dat is nu juist het mooie van familie. Het ene moment kun je eikaars haren uittrekken en het volgende moment is het weer vrede. We hebben nooit lang ruzie." En dat is maar goed ook, want werken in de hotelbranche is al zwaar genoeg. „Ik werk hier zo'n vijftig a zestig uur in de week", zegt Kees Bos. „Maar ik doe het graag, want het is hartstikke leuk om te doen." VRAAG Een ruime meerderheid van de bezoekers van de website van het Leidsch Dagblad vindt dat huisartsen mogen staken. Om precies te zijn 58 procent van de reagerende lezers is het on eens met de stelling van de af gelopen week 'Huisartsen ho ren niet te staken'. Overigens zijn de meeste 'nee-stemmers' in principe van mening dat er wel een hele goede reden moet zijn voordat zorgverle ners zoals huisartsen mogen staken en moeten de stakin gen goed georganiseerd zijn. In het zorgbeleid van de overheid zien veel bezoekers van de site in dit geval een goede aanlei ding voor de staking, terwijl de getroffen regelingen rond de spoedeisende hulp als voldoen de worden gezien. Een greep uit de reacties: G. Carree, Canada: „Zij mo gen staken. Als je wat voorge- Huisartsen horen niet te staken. schoteld krijgt waar je het niet mee eens bent is dat de enige manier om je onvrede te ui ten. Wij moeten dan niet zeg gen dat we 'zo lang' moeten wachten om een arts te kun nen spreken. De meesten hebben trouwens geen arts nodig. Als er een wind dwars zit, moeten ze er al eentje zien." T. Khallouk, Leiden: „Een huisarts die niet tevreden is over zijn financiële situatie, doet waarschijnlijk zijn werk niet goed en daardoor krijgen mensen te weinig aandacht voor hun problemen." Van der Eist, Lisse:Als de mensen de juiste cijfers zou den kennen, de percentages en de centen die een huisarts verdient, weten de mensen waarom ze mogen staken." Van Peter, Leiderdorp: „Zo als er nu gestaakt is (met spoeddiensten) vind ik het prima. Ik ben het ook hele maal eens met het feit dat het zo niet langer kan. De huisarts denkt niet alleen aan zichzelf, maar ook aan alle patiënten wanneer ze tegen de huidige maatregelen protesteren. Paul van Zvvieten, Oegst- geest: „Op de spoedeisende hulp van mijn ziekenhuis is het dagen een chaos geweest van aanlopers met simpele huisartsenkwaaltjes; ook in de omliggende ziekenhuizen. De huisartsen vergeten dat ook in de ziekenhuizen een nieuw systeem is geïntroduceerd, de zogenoemde DBC's, wat enorm veel tijd en inspanning kost van de specialisten en hen geen cent oplevert." Amos, Leiden: „Natuurlijk horen de huisartsen niet te staken, maar ik vind het be leid van de overheid rondom de zorg zo zorgelijk dat een extreem middel als staking van de huisartsen geoorloofd is." Jessica Huschka, Oegstgeest: „Huisartsen mogen van mij staken. Zeker nu. Als ze de koe nu niet bij de horens vat ten, dan zou het in de toe komst van kwaad tot erger worden. Dan moet je het uit eindelijk van idealisten heb ben, en waar vind je die nog?" Aad Langelaan, Voorhout: „Niemand hoort te staken. Staken zorgt alleen maar voor verliezers en overlast. Helaas lijkt het erop dat ons land al leen maar gebaseerd is op geld, geld en nog eens geld. En als het nu zo was dat we in dit land niets meer te eten zouden hebben..." De nieuwe stelling gaat over het nieuws van eind vorige week dat er een voedselbank komt voor Leiden en de Bollen streek. Mensen die onder het bestaansminimum leven, bij voorbeeld als gevolg van schul den of een achterstand in hun uitkering, maar ook asielzoe kers of illegalen, kunnen daar voedselpakketten krijgen. Het gaat om bijvoorbeeld aardap pelen, groente, fruit en pasta, die dreigen te worden wegge gooid, omdat ze (bijna) over de houdbaarheidsdatum heen zijn of vanwege een beschadigde verpakking. De Leidse Voedsel bank is een initiatief van diaco naal centrum De Bakkerij uit Leiden, het Pastoraal Buurten- werk, de hulpdienst van de SP en de Onderwijswinkel. In an dere steden bestaat ook al een dergelijke instelling. Blijkbaar zijn er in Nederland mensen voor wie het niet vanzelfspre kend is dat ze genoeg te eten hebben. De stelling luidt: Het is een schande dat het nodig is om voedselpakketten aan armen te geven Reageren kan tot en met maandag, via de site www.leidschdagblad.nl, of postbus 54, 2300 AB, Leiden. ajNO 1980, maandag 2 juni ^DEN - In het kader van het lustrum van de universiteit werden er in ivstad allerlei sportieve evenementen gehouden. Waaronder ook een wedstrijd aan de Witte Singel die 53 deelnemers trok. to: archief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na laatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van _Jdsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan f-Ae balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. HDC 970 WOENSDAG 1 juni 2005 maand duurt altijd net even te lang voor studenten: dan zijn er g dagen te gaan en is het geld al op. Bovenmatig drankgebruik en >7-1 ,7 7 het bezoeken van hf Zijn Studenten die vele studentenfeest- flink moeten aanpoten financiële problemen. Uit onderzoek van de Landelijke studenten- kbond (LSVb) blijkt echter dat het probleem bij de ouders ligt. Die jalen studenten namelijk te weinig. Navraag bij LEN BUIS, studen- lidecaan van de Universiteit Leiden. esteren studenten die veel werken minder? laar zit geen systeem in. Je hebt studenten van wie de prestaties, ordat ze te veel werken, naar beneden gaan. Maar je hebt ook jdenten die door al dat werken juist heel erg gemotiveerd raken. ..moeten al zoveel offers brengen om überhaupt te mogen stude- 1, dan willen ze het natuurlijk niet verpesten." 1eft u noggeldtips voorstudenten? enen bij de IB-Groep. Dat is een heel gunstige manier voor stu nten om aan geld te komen. Na hun studie hebben ze jaren de om de lening terug te betalen. Verder is de rente ook niet zo og. Door een beetje bij te lenen, kunnen studenten meer energie pun studie steken. Hoe eerder ze klaar zijn hoe gunstiger dat is helemaal voor de financiën." ^st: Thijs Zeeman archieffoto: Taco van der Eb l UIT DE ARCHIEVEN P I NO 1955, Woensdag 1 Juni lORHOUT - Vanmorgen zijn de wethouder W. Borst en de plaatsver- wethouder mr J. J. Weve door de rijkspolitie, in opdracht van i burgemeester van Voorhout geverbaliseerd, omdat zij poolshoogte karnen nemen bij de werkzaamheden aan de sportvelden! Aan de in- van het terrein is een bordje 'verboden toegang' geplaatst en de gemeester is van mening dat zelfs de wethouders, die bovendien p. voorzitter en secretaris zijn van de raadscommissie voor de sport- Men, geen toegang hebben tot het werk, tenzij zij een briefje bij 3 n hebben gehaald. 1 ide heren kwamen vanmorgen even een kijkje nemen, omdat zij he- eimiddag een bespreking hebben met de hoofd-opzichter van de ide Maatschappij, die het werk uitvoert. Voor deze bespreking wil- ai zij zich oriënteren op enige praktische puntjes. Toen beide heren %iet terrein liepen, werden zij aangehouden door de postcomman- van de Rijkspolitie, die proces-verbaal opmaakte. talen ouders echt zo kht? let komt wel voor, ja. Er h studenten op onze uni- rsiteit die alles zelf moe- betalen. Die werken dag i nacht om hun studie te kostigen. Maar over het valt het wel mee, Ouders betalen vaak een deel: óf de huur, óf collegegeld." komen dus schrijnende 'vallen voor? tf zijn studenten die flink moeten aanpoten om alles bij elkaar te jgen. Maar schrijnend? Nee, dat vind ik niet. Studenten die via 4 Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) binnenkomen, dat 4 pas schrijnende gevallen. Die moeten van 35 euro in de week ^ïdkomen. Bij elkaar hebben ze in de maand 140 euro te besteden, ze alles van moeten betalen, hè. Collegegeld, eten, vervoer, al- En ze mogen daarnaast ook niet werken. Als je daar naar kijkt, It het voor sommige Nederlandse studenten allemaal nog wel fee." „Vanaf het moment dat we hier zijn komen werken, zijn we verliefd op dit hotel", zegt Jet Bos. En om die liefde nog meer te versterken, wordt er al weer gewerkt aan een nieuw, bij zonder project. In het kader van het Rembrandt-jaar bou wen broer en zus Bos een heuse Rembrandt-kamer. De kamer is geïnspireerd op één van de kunstwerken van de grootmeester, 'Saskia in bed'. De bouwtekening lijkt precies op de pentekening van Rem brandt. De Hollandse regelzucht vormt echter een obstakel bij de bouw van de speciale ka mer. „We maken een bedstee, die precies voldoet aan de AR- BO-regels", vertelt Jet Bos. „Je moet er bij de bouw al reke ning mee houden dat onze schoonmakers het conform de ARBO-reguleringen schoon kunnen maken, als het af is." Als het om onzinnige regelge ving gaat, kan Kees er ook nog wel één verzinnen. „De deur van een hotel hoort volgens horecaregels altijd naar bui ten open te klappen. Van de gemeente moet onze deur echter naar binnen toe ope nen, omdat we anders de ge meentegrond oneigenlijk ge bruiken. Daar snap je toch niks van?" Daarnaast beperkt de regelge ving van Horeca Nederland het hotel ook nog eens in het toekennen van de sterren. Nieuw Minerva is een twee sterren hotel en dat zal in de toekomst ook zo blijven. Het hotel bevat namelijk drie ver diepingen en geen lift. Vol gens de regels komt een hotel dan niet in aanmerking voor een extra ster, hoe mooi het er verder ook is. Kees en Jet Bos hebben er allang vrede mee en doen er niet moeilijk over. „Nou, dan zijn we toch een tweesterrenhotel met een bij zondere, driesterreninrich- ting?" Hans Groenendijk In het hartje van Leiden is al decennia lang Hotel Nieuw Mi nerva gevestigd. Sinds het be gin van dit jaar is het bedrijf volledig in handen van Kees en Jet Bos, die het stokje overna men van hun ouders. Veel ver anderen zal er niet. Het hotel is al bijzonder genoeg. KLANKBORD Nieuw Minerva is een hotel met historie, gevestigd in zes voorname pakhuizen uit de 16de eeuw. In 1830 werd één van deze panden bewoond door Johan Rudolf Thorbecke, de vader van de Nederlandse grondwet. Binnen hebben Kees en Jet er alles aan gedaan om de be zoeker zich meteen thuis te laten voelen. Kees Bos vertelt: „Wij onderscheiden ons van andere hotels door gebruik te maken van een huiselijke, Oud-Hollandse stijl. Mensen moeten zich hier op hun ge mak kunnen voelen. We zijn immers geen hotelketen, maar een echt familiebedrijf." Hotel Nieuw Minerva heeft 39 kamers, die zijn ingericht van zeer eenvoudig tot luxe. Een bijzondere verschijning zijn de zeventien verschillende themakamers. Jet Bos: „Geen COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc nl IFDKANTOOR leveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 adres: Postbus 54.2300 AB Leiden ningstijden van de receptie zijn ndag tot en met donderdag 08.30 -16 30 uur lag van 08.30 -12.30 uur ictie fax 071-5 356 415 ertentie fax 071-5 356 325 ilieberichten overlijden, geboorte, jubilea ndere familieberichten, desgewenst met en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of e-mail familieberichten@nhd.hdc.nl :n geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- '699 IIERTENTI EVERKOOP lertenties m.b.t. l/jo's: 072-681 3661 ^Verend goed: 023-5150 543 toneel: 075-6813677 ,r!rige detailhandel: 071-5 356 300 amebureaus kunnen contact opnemen 075-6813636 1SSERVICE 0—1711 (gratis) )iel 072 - 5196800 11 >NNEMENTEN vooruitbetaling (acceptgiro) 1 €20,20 (alleen aut. ine.) d w €56,70 p/j €216,90 nnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het at nnementsgeld ontvangen €0,50 korting betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr- 07.30-17 00 uur; za 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a v afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media 8V is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „De discussie van de huisartsen gaat mijn pet te boven. Ze willen perti nent geen marktwerking, ze willen door de overheid vastgestelde tarie ven. Nu deze tarieven te hoog blij ken te zijn (de zorg wordt onbetaal baar) willen ze toch vast blijven hou den aan de hoge tarieven, die niet marktconform zijn, omdat ze niet door marktwerking tot stand zijn ge komen. In België zijn de tarieven van huisartsen veel en veel lager, terwijl de kwaliteit veel en veel hoger ligt. De Nederlandse artsen zijn een beetje verwend. Het consulttarief is de laatste jaren dramatisch gestegen, terwijl de personele inzet verlaagd is. Nee, dit is ook een vorm van graaien, uit de algemene middelen." Ronald Pleij (42) uit Alphen aan den Rijn, SRV-man/SP-raadslid: „Natuurlijk mogen huisartsen sta ken; met dit kabinet zouden veel meer groepen mogen en moeten staken. Als je ziet wat dit neo-libera- le kabinet aanricht in Nederland, verbaast het me dat er niet meer op stand komt. Huisartsen zijn hele slimme jongens (ze kosten trouwens maar vier procent van het hele ge zondheidszorgkostenplaatje) en die gaan niet zo maar staken, maar zo kon het niet langer, dus terecht dat ze de boel voor een paar dagen heb ben 'platgegooid'. En wel typisch dat negentig procent van de artsen mee deed, en het merendeel van de pa tiënten achter ze stond. Hoogervorst en kornuiten in dit kabinet: word eens wakker en steek uw hand eens in eigen boezem. Uw hele kabinetsbe leid zorgt voor de uitverkoop van de bescha ving, solidariteit, sociale zekerhe den etcetera in ons land. Over nor men en waarden ge sproken." s William Driessen (35) uit Leiden, riskmanager: „Natuurlijk mogen huisartsen staken, ze zijn immers ook een beroepsgroep in Nederland met zorgen en lasten. Ondanks dat zij geen CAO hebben, hebben zij ui teraard ook te maken met allerlei re gelgeving die hun inkomen en werk omstandigheden beïnvloeden. Al ja ren is te lezen en te horen dat artsen lange dagen maken, te veel papier werk hebben en worden bedolven onder regelgeving. Dat zij zich laten horen en daarbij, in dit geval, hun eisen kracht bijzetten door een sta king is dus niet zo vreemd. Achteraf gezien is er blijkbaar weinig aanlei ding tot klagen, de meeste artsen hebben toch nog een deel van de stakingstijd gebruikt om achterstan den weg te werken en de opvang door de huisartsposten en ziekenhuizen was blijkbaar goed ge organiseerd. Of de staldng iets gehol pen heeft in het conflict met de overheid is echter maar de vraag." Jade Krul (22) uit Lisse, eigenaresse lunchroom/chocolaterie: „Ik vind dat huisartsen ook recht hebben op staken, dit zeker omdat er een prima vangnet was voor eventuele patiën ten. Huisartsen staken niet alleen voor hun eigen belangen, maar ook voor de belangen van de patiënten, want ieder mens heeft recht op een goed advies van haar of zijn huisarts en vele huisartsen geven aan dit bin nen het nieuwe systeem niet meer te kunnen garanderen. Dit omdat de huisartsen bijna twee keer zo snel hun consult moeten afronden om ongeveer aan hetzelfde salaris te ko men. De kwaliteit van de zorg zal dan afnemen en dit komt niet ten goede van de patiënten. Ik geloof niet dat een huisarts bakken met geld verdient, dat huisartsen een goed salaris ontvangen vind ik een logisch gevolg ten opzichte van een lange, zware studieperiode." Koos Smit (55) uit Noordwijk, ma rine-officier b.d., burgerambtenaar bij Defensie: „De Eed van Hippo- krates is nog steeds uitgangspunt van iedere medische erecode. Iedere arts heeft deze eed afgelegd en be hoort zijn medische erecode - sim pel gezegd altijd zieke mensen hel pen - na te komen en dus niet te sta ken. De medische hulp zal volgens de regering efficiënter en marktge richter worden als het maken van bepaalde keuzes bij de zorgverzeke raars wordt neerge^jgd. Deze verze keraars hebben omait te beoordelen medische adviseurs - artsen dus - in dienst. Verzekeraars moeten dus ex tra kosten maken. Een huisarts kan mijns inziens overigens betere en meer verantwoorde keuzes maken voor zijn patiënten. Of de acties van de huisartsen zijn ingegeven door grote bezorgdheid over ons aller be lang, daar heb ik mijn twijfels over. Huisartsen mogen goed ver dienen, maar zij klagen wel over hun inkomen; maak dat in komen dan maar open baar."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17