Moeder en stiefvader Savanna dromen REGIO rb van knus gezin lange wietteler jeeft namen ïrijs van bazen Kritiek uit Tweede Kamer op Teylingen 'Ik laat mijn leven niet verpesten en denk alleen aan positieve dingen' tentenregen de Nil Groenlinks doorbreekt het 'front' Voorschoten 1 lijkschouw Joor Leyhof Voorspelbaar Nieuwe busroute gevolg van 'vruchtbare samenwerking' 'Ik heb Sonja nooit iets geweigerd' door Nancy Ubert vervolg van voorpagina den haag - Sonja en Mario, moeder en stiefvader van de overleden Alphense peuter Sa vanna, dromen van een nieuw leven met elkaar en met hun dochtertje Rowena. „Ik doe alles om haar terug te krijgen", zei Sonja gistermiddag bij de Haag se rechtbank. Dat Sonja na de dood van de driejarige Savanna uit de ou derlijke macht is ontzet, vergeet ze voor het gemak. In het Pieter Baan Centrum (PBC), waar Sonja en Mario samen ruim een maand samen verbleven, maakte het stel plannen voor 'straks, als we weer met zijn drietjes zijn'. Volgens deskundi gen van de psychiatrische ob servatiekliniek zijn beiden sterk verminderd toerekeningsvat baar en lijden ze alle twee aan een ernstige persoonlijkheids stoornis. Voor beiden wordt TBS met dwangverpleging ge adviseerd. In de psychiatrische observatie kliniek ontstond niet de indruk dat Sonja veel verdriet had over wat er met haar dochtertje is gebeurd. „Ik ga niet rouwen om Savanna", heeft ze daar gezegd, „Ik heb "al tien jaar gerouwd om mijn vader en dat doe ik niet nog eens." De rechter vroeg haar gistermiddag nog maar eens hoe dat met het rouwen zit. „Ik laat mijn leven niet ver pesten. Ik heb van Dr. Phil op de televisie geleerd dat je ook alleen aan de positieve dingen kunt denken." De staf van het PBC typeerde Sonja als naïef en onrealistisch. De psycholoog oordeelde dat de moeder weinig oog had voor Savanna. Ze zag de driejarige niet als een kind maar als een volwassene. In het psychologi sche en psychiatrische rapport staat onder meer te lezen dat Sonja een borderline-patiënt pur sang is: impulsief, woedend en vol wantrouwen. Vrijwel alle kenmerken zijn bij haar aanwe zig. Verder is haar geweten slecht ontwikkeld, is ze extreem prikkelbaar en kan ze zich niet in een ander verplaatsen. Sonja wordt ervan verdacht dat zij haar kind heeft verwaarloosd en mishandeld tot de dood daarop volgde. Volgens het PBC heeft zij niet uit sadisme gehan deld, maar was haar gedrag 'een rare manier van controle uitoefenen'. Met Mario ontwikkelde zij een verslavende relatie. De twee Zelf werd hij als kind nooit ge slagen, onder de koude dou che gezet, opgesloten of vast gebonden. Toch deed Mario dat allemaal wel zijn stief dochtertje Savanna aan. „Hebt u nooit eens gedacht 'waar ben ik mee bezig?" vroeg de rechter gisteren toen Mario's aandeel in de Haagse rechtbank onder de loep werd genomen. „Denken en doen, is een groot verschil", was het antwoord. Mario is 27 jaar oud maar wekt met zijn blotebillenge zicht de indruk dat hij veel jonger is. Uiterst timide is de Alphenaar. Het eerste half uur is hij amper te verstaan. Nadat hem gevraagd is ergens an ders te zitten zodat de micro foon dichterbij kan staan, is wel te horen wat hij zegt. Niet dat hij veel vertelt. Zijn ant woorden zijn afgemeten; hij beperkt zich tot de woorden ja of nee zodra dat mogelijk is. Regelmatig zwijgt hij een paar seconden om er dan uit te persen dat hij het niet meer zo goed weet. Zijn ouders zijn goed voor hem geweest. Moeder was een tikje dominant, maar Mario was stapel op haar. Op school werd hij gepest. Dat heeft zijn zelfbeeld geen goed gedaan. Vanaf het moment dat hij zijn eerste baantje had, lag hij niet meer onder vuur bij anderen. Toen werd hij steeds meer ge waardeerd, al kon hij de com plimenten niet plaatsen. 'Papa Bus', noemde Savanna de stiefvader die twee jaar ge leden in haar leven kwam. „Ze zag me met een bus komen aanrijden, vandaar." Mario wist niet wat hij met het meis je aanmoest. Hij had geen er varing met kleine kinderen. „Maar ik vond het wel wat hebben." Vanaf de eerste dag deed Ma rio alles wat Sonja hem op droeg. Hij vertimmerde een kast tot strafhok voor Savan na. Het kleine meisje moet daarin meerdere keren zijn opgesloten. Hij zette Savanna onder de ijskoude douche als Sonja daartoe bevel gaf, bond haar vast in bed of propte een washandje in de mond zodat het kind geen geluid kon ma ken. Stukje bij beetje komt dat verhaal aan het licht tijdens de tweede zittingsdag in het pa leis van justitie. Dat Mario ook door Sonja mishandeld werd, wordt ook duidelijk. Niet dat hij dit durft toe te geven. Zijn loyaliteit in de richting van Sonja is onbe- om zich nog enigszins 'levend' te voelen. Ook was zij de sur rogaatmama, nadat zijn eigen moeder, van wie hij veel hield, hadden elkaar nodig om te overleven. Zij overheerste hem, zorgde voor hem en daarmee werd haar behoefte om contro le te houden over de mensen en de dingen om haar heen, ge voed. Hij - extreem onderdanig en volgzaam - had haar nodig door Roza van der Veer voorhout/sassenheim - Het CDA in de Tweede Kamer voelt weinig voor een onvrijwillige fusie. Dat staat in het verslag van de vaste commissie voor binnenlandse zaken. De chris ten-democraten willen weten waarom niet is besloten om de fusie tussen Warmond en Oegstgeest door te zetten. Met name Voorhout voelt immers niets voor een fusie. Niet alleen het CDA is kritisch over de voorgenomen fusie. Ook D66, ChristenUnie en SGP zijn sceptisch over de vorming van Teylingen. De WD houdt haar méning nog voor zich, PvdA wil wel, maar wil gelijk de buitengrenzen van Teylingen aanpassen. Een van de aandachtspunten van de kamerfracties is het voortdurend verzet tegen de fu sie. D66 constateert dat twee van de drie gemeenteraden (Sassenheim en Voorhout) niet voor de fusie kiezen. Daarbij zijn er referenda en enquêtes geweest waarbij de meerder heid van de stemmers niet voor een fusie bleek te zijn. De democraten constateren dat er ook andere manieren dan herindeling zijn om problemen van gemeenten als Warmond op te lossen. Het CDA, dat zegt gemengde gevoelens te hebben over de herindeling, vraagt zich af of de fusie voldoet aan het criterium van voldoende draag vlak. En dat betekent onder meer een positief besluit van de betrokken gemeenteraden en de provinciale staten. De christen-democraten vra gen de regering te komen met een oplossing zonder dat er sprake is met een onvrijwillige fusie. Daarnaast vragen zij aan dacht voor de positie van Noordwijk dat straks alleen overblijft na de verschillende gemeentelijke fusies in de Bol lenstreek. Ook de ChristenUnie vraagt zich af waarom de fusie wordt doorgezet ondanks het beperkte draagvlak onder de bevolking. De SGP vraagt zich af waarom niet is doorgegaan met de fusie tussen alleen Sas senheim en Warmond. In navolging van de Raad van State leveren de fracties kritiek op het ontbreken van vastge stelde buitengrenzen van Tey lingen. De regering wil welis waar de Klinkenbergerpias aan Oegstgeest toebedelen, maar de grenzen met Alkemade, Lisse en Rijnsburg pas in een later stadium door de provincie la ten bekijken. Daarbij zetten de fracties vraagtekens. Zo wil de PvdA dat het gebied rond de Derde Poellaan naar Teylingen overgaat. Ook d|WD vindt dat deze grenscoWctie geregeld moet worden. De liberalen vin den dat de regering het stand punt om de grenzen niet nu ge lijk aan te passen beter moet toelichten of heroverwegen. Ook de SGP en het CDA vinden dat er gelijk knopen moeten worden doorgehakt. De rege ring moet zorgen dat de provin cie daar snel met voorstellen over komt. Volgens de PvdA moet de Bo- terhuispolder aan de oostkant van Warmond naar Alkemade. Belangrijkste argument is dat dit deel van het toekomstige Teylingen alleen bereikt kan worden via het grondgebied van twee andere gemeenten. Ook de liberalen willen over dit punt weten waarom hier geen beslissing over is genomen. m woensdag 1 juni 2005 grensd. Ze heeft hem op het balkon opgesloten, een keer met een mes bewerkt en eens gedreigd zijn geslachtsdeel af te snijden. Het maakt allemaal niets uit; zijn liefde voor haar is mogelijk nog groter dan voorheen. Dat ze in mei 2004 samen een dochter kregen, vond hij ge weldig. Een foto van Rowena hangt in zijn cel. De naam. die ook het meisje droeg dat ooit vermoord werd gevonden bij Nulde, had Sonja uitgekozen. „Om te laten zien dat je ook een gelukkige Rowena kunt opvoeden", had ze haar keuze destijds aan de verloskundige verklaard. Mario ging mee in de naamskeuze. „Ik heb Sonja nooit iets geweigerd. Waarom niet? Weet ik niet." Maandag is de derde zitting bij de Haagse rechtbank. was overleden. Mario leerde Sonja kennen in de periode dat zijn moeder op sterven lag. „Sonja was een godsgeschenk", heeft Mario tijdens een van de sessies in het PBC verklaard. Ze sprak hem zomaar aan in een kroeg, dat was hem nog nooit overkomen. Nog nooit had een meisje belangstelling in hem gehad. De 27-jarige man, zo oordelen de deskundigen van het PBC. leeft met de gedachte dat hij niets waard is. Zijn negatieve zelfbeeld slokt hem helemaal op. Hij heeft onvoldoende emo tionele en sociale vaardigheden ontwikkeld en van een gevoels leven begrijpt hij niets. Hij is sociaal teruggetrokken en kan geen echte relatie aangaan. Hij is introvert. „Een schizoïde per soonlijkheidsstoornis". aldus de psychiater. Deze aandoe ning komen de deskundigen in de praktijk niet vaak tegen. Ma rio is bang. Bang om alleen ge laten te worden, bang om het niet goed te doen en bang voor de buitenwereld. Om Sonja niet te verliezen, deed hij mee aan de mishandelingen van Savan na. Door zijn verwrongen persoon lijkheid is er heel wat voor no dig om Mario te helpen. Het PBC geeft aan dat een jarenlan ge therapie onvermijdelijk is en adviseert daarom TBS met dwangverpleging. Datzelfde ad vies geldt voor Sonja. Door Loman Leefmans voorschoten - Als het ging om de nieuwe verbinding tussen de rijkswegen A4 en A44 was Voor schoten eensgezind. De plaat selijke politiek schaarde zich ja renlang van links tot rechts en van raad tot college tegen het plan om die nieuwe weg door Voorschoten te voeren. Dat front wordt nu doorbroken door Groenlinks. Die partij wil helemaal geen weg, niet door Valkenburg, niet door Leiden en zeker niet door Voorschoten. Aanleiding voor de breuk vormt de huidige opvatting van de ge meente Voorschoten die wel de noodzaak inziet van de zogehe ten Rijnlandroute als die voor Voorschoten maar zo min mo gelijk overlast veroorzaakt. 'Groenlinks wil helemaal geen weg door, langs of onder Voor schoten. Er is namelijk hele maal geen verkeer van beteke nis dat van west naar oost wil rijden zonder Leiden aan te doen. De zwaar belaste Chur- chilllaan zal er niet door ontlast worden. Wij lijken hier eerder te maken te hebben met een prestigeproject dan met een daadwerkelijke oplossing van een bestaand probleem', zo staat in een brief van Groen links te lezen. Het plan om een verbinding tussen de genoemde rijkswegen te maken aan de zuidkant van Leiden is al jaren oud. Net zo oud is het verzet van Voorscho ten. Mede daardoor worden de laatste tijd allerlei varianten op het thema Rijnlandroute be dacht en bekeken. Zo onder zoeken de gemeenten Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg de mogelijkheid van een verdiepte of ondergrondse weg ten zui den van Valkenburg. Die kan mogelijk aansluiten op een tun nel onder Voorschoten door of op een eveneens verbrede of ondertunnelde Churchilllaan in Leiden. Volgens de Voorschotense af deling van Groenlinks gaan alle betrokken gemeenten ervan uit dat het noodzakelijk is om de Rijnlandroute aan te leggen. Daarmee is die partij het niet eens. 'De lobby van wegenbou wers schijnt zeer sterk te zijn', zo valt verder te lezen in de brief die wordt besloten met: 'Eerst de noodzaak van de nieuwe weg aantonen. Dit deel van het onderzoek wordt over geslagen en Voorschoten ac cepteert dit door 'slechts in te gaan op varianten. Wij vinden dat ons dorp daarmee niet ge diend is, nog los van de financi ële consequenties die een nieu we weg met zich mee zal bren gen.' 1 n haag/leiderdorp - Tot nog had een 46-jarige Leidenaar verantwoordelijkheid op n genomen met betrekking een op 4 maart vorig jaar gerolde hennepkwekerij (een one 2000 planten) in Leider- tp Voor een celstraf was hij bang. Maar de Haagse uitbankpresident C. Hensen !g de man gisteren wel de lipen op het lijf te jagen door m in te prenten dat de offi- ;r van justitie hem 'tot aan ti dood zou blijven achtervol- fi' met een Pluk-ze boete van ton als hij niet gauw de na- ïn van de bazen van de kwe- tij zou prijsgeven. voorzitter van de Haagse ;htbank - waar de Leidenaar 'ïgens hennepteelt terecht- W - gelastte een korte on- ibreking van de zitting om de ^denaar bedenktijd te geven, 'aar ook daarna durfde de ver- tchte nog steeds geen namen .noemen in de zittingzaal. Hij peg aan de rechter om de tafzaak uit te stellen, zodat hij f namen aan de politie kon iven. Anders komen de na- 'en in de krant", zo beefde de 'rdachte van angst voor dege- -n van wie die namen waren. De rechter haalde hem niette min over de namen op een briefje te schrijven. Het zou gaan om 'kampers' uit Voor burg en Wassenaar, zo had de verdachte wel hardop ver klaard. Door de namen te geven, is hij voorlopig van de enorme Pluk- ze boete af. Want de politie gaat eerst onderzoeken wie de ver moedelijke 'grote mannen' ach ter de professionele kwekerij zijn, waar in twee jaar zo vaak zou zijn geoogst dat er tonnen winst zou zijn gemaakt. Justitie vermoedt dat de Leidenaar - op wiens naam de voormalige ta pijtenopslagplaats was gehuurd waarin de kwekerij zich bevond - eigenlijk een soort katvanger annex plantenverzorger is. Als dat zo is, heeft dat grote invloed op de hoogte van een eventuele Pluk-ze vordering jegens hem. Het is dan immers duidelijk dat de Leidenaar maar een klein van de deel van de winst heeft getoucheerd. De officier van justitie eiste wel alvast een cel straf van vier maanden plus vijf maanden voorwaardelijk. De kwekerij kon worden opge rold na een anonieme tip op de kliklijn van de politie. erwoude/hazerswoude - litspalen langs de Nil zijn week in gebruik en hebben uim 1400 overtredingen »elegd. „Behoorlijk veel", politiewoordvoerster E. ithof. „Maar er gaat ook verkeer over de N11 flitspalen staan er al een e, maar waren tot 25 mei niet operationeel. Nu flit- ze om de haverklap op de sing met de Leidse Schouw lphen aan den Rijn en op mising met de Ommedijk- :g en Burgemeester etsweg ter hoogte van Zoe- oude-Rijndijk. De palen roleren daar behalve op heid ook op automobilisten door rood licht rijden. Er ook een flitspaal in de we bocht ter hoogte van de ïeneweg in Hazerswoude. Regionaal Verkeershandha- steam van de politie hoopt de apparaten de veiligheid de Nil te vergroten. Het controleerde al sinds fe- iri 2002 regelmatig op de inciale weg, maar een ïp automobilisten, vracht enchauffeurs en motorrij- bleek hardleers, en rond de kruising met de Pse Schouw telde de politie saf 2000 tot en met 2003 51 {evallen, waarvan zeven met Tonden. Bij de Burgemeester eetsweg in Zoeterwoude 5 het in die periode 44 keer waarbij zich tien ongeluk- voordeden met gewonden, in de flauwe bocht bij Ha- reden in die tijd der- iutomobilisten van de weg. t 1 ar Loman Leefmans derdorp - Het idee is even als doeltreffend en een trader voor andere wijken. Je igt als buurtvereniging het itselijke gemeentebestuur uit >r een rondleiding door de je voert ze langs enkele Ipunten en zie: problemen fdwijnen als sneeuw voor de 1. Dat was althans gistermid- het geval in de Leiderdorpse fhof waar als toppunt van de istvreugde burgemeester Zon- de nieuwe website van Ibuurtclub www.Leyhof.org ficieel in gang zette. i kampt de tien jaar oude ik bepaald niet met groot- fialige of grootstedelijke pro- jmen waardoor radeloze (urtbewoners de bestuurders rien smeken om een oplos- Een rondgang leert dat Vhof aardig groen begint te irden en zowel stedenbouw- bdig als architectonisch sekt de buurt sowieso al be- lorlijk positief af tegenover rgelijkbare nieuwbouwwijken de Leidse regio, it centrale plein mist een Sktra-aansluiting voor activi- jten, enkele brandpoorten ti vies, de boomschorsbedek- fig van de kinderspeelplaat- n verstopt soms de afvoer Burgemeester Zonnevylle, derde van rechts, maakt deel uit van de kopgroep tijdens de wijkschouw in Leyhof. Foto: Mark Lamers putten en er zit een kuil in het fietspad. Vervelend, maar het zijn bepaald geen punten die de leefbaarheid van de wijk aantasten. Dan waren er nog drie zaken die ter plekke werden opgelost. De angst voor de komst van een gsm-mast aan de rand van de wijk bij de Bloemerd werd door wethouder Molkenboer snel weggenomen. „Het is geen halszaak of speerpunt voor de gemeente. Als de buurt die mast niet wil, komt hij er niet, maar dan wordt het bereik van telefoons in enkele delen van de wijk minder." Ook de wens van de buurtvereniging voor een eigen clubhuis was snel verworpen. „Gezien de financi ële positie van de gemeente zit dat er niet in", meldde burge meester Zonnevylle. En sluip- verkeerwerende en snelheid- remmende maatregelen in de buurt, die heeft de gemeente in een eerder stadium al toege zegd. Wat overbleef was een gezelli ge, zonovergoten extra etappe van de plaatselijke avondvier daagse die in Leiderdorp plaatsheeft. Ambtenaren, buurtbewoners en gemeente bestuurders keuvelden de Ley hof rond. Het enige punt van discussie vormde de uitgestrek te groenstrook pal onder de hoogspanningsmasten die de wijk aan de noordelijke kant doorklieft. Het is nu nog een hoog begroeid en onbestemd stuk niemandsland. Enige bewoners van de lacoba van Beierenlaan hebben stuk ken grasland gemaaid en daar van een kindertrapveldje annex barbecueplaats gemaakt. Of dit illegale gebruik niet door de ge meente kon worden gestructu reerd, zo luidde de vraag van de wijkvereniging. „Wat denk je ervan Kees?", vroeg een buurt bewoner aan Kees Kulk, de wijkbeheerder die elke gras spriet in de buurt bleek te ken nen. De aanwezige wethouders bleken zo verrast door wat ze op de groenstrook aantroffen dat ook zij met een vraag ble ven zitten. Die vraag stelde wet houder MacGillavry als volgt: „Tsja, wat vinden wij hiervan Kees?" zoeterwoude/leiden - Honder den ballonnen kregen gister middag de vrijheid op de brug over de Meerburgerwatering, tussen het Zoeterwoudse indu strieterrein Grote Polder en Roomburg in Leiden. Even daarvoor was een stadsbus dwars door een piepschuimen huisje gereden. De nieuwe ver binding tussen Leiden en Zoe terwoude werd hiermee voor geopend verklaard. De bouw van de brug, die behalve als bus- ook als fietsverbinding gaat fungeren, heeft zeven maanden geduurd. „Een vruchtbare samenwer king", zo noemde wethouder Hessing van Leiden de nieuwe brug tijdens de feestelijke ope ning. „Dit dossier heeft vier wethouders gekost, ik ben op recht blij dat er geen vijfde no dig was." Er is een aantal jaar overheen gegaan voordat aan de bouw van de nieuwe brug begonnen kon worden. Volgens collega Van der Kooi van Zoeterwoude smaakt de sa menwerking naar meer. „Er staan nog meer zaken op de rol voor dit gebied. Dan is het goed om te constateren dat samen werken met Leiden goed lukt." Van der Kooi vindt de aanleg van de nieuwe brug noodzake lijk. „De bewoners van de na bijgelegen Oranjelaan waren het zat. Zes keer per dag reed er een bus door hun straat, ze vonden dat veel te gevaarlijk. Ik ben blij dat ik dit voor die men sen heb kunnen doen." De brug over de Meerburgerwatering doorstaat de eerste test glansrijk. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15