'Veel luxe woningen op vliegkamp Valkenburg' zijn? LEIDEN REGIO Wie wil een dagje levend standbeeld Nieuw uitvaartcentrum aan het Levendaal "B>&sle Rooi, ZU, uretAS je uoor W\or^e*\- u-eel SuzceS Wu2-t je uoo- Ocduvoc-K. SioUyie. i r i s>(a) H}o HoLL Akj r\i 1 CtfwedtoerUe/ StuJUe-irtfecuwajUe pumvt) AGENDA Wiskunde B: oefenen en nog eens oefenen 'Meest unieke bouwlocatie van afgelopen honderd jaar' EINDEXAMEN 2005 OECSTCEEST - Sinussen en cosi nussen, raaklijnen of de drie hoek ABC. Alleen al de confron tatie met zulke wiskundige ter men is voor sommigen na vele jaren nog goed voor koud zweet en onverwerkte trauma's. Daar zullen 77 vwo-leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest later geen last van heb ben. Die beten zich gistermid dag juist gretig vast in het exa men Wiskunde B, dat wel een stuk verder gaat dan werken met de driehoek van Pythagor as. Een vwo-examen wiskunde is een krachttoer vol algebra, kansberekeningen, ruimte- meetkunde, goniometrie en soms ellenlange berekeningen. En die vielen sommige examen kandidaten bepaald niet mee. „Ik had soms geen idee wat ik moest opschrijven", verzucht Lennard de Koning uit Nieuw- Vennep. „Ik vond het moeilijker dan de examens uit de oefen bundel die ik gemaakt heb." Oefenen, oefenen en nog eens De opgave Bij controlemetingen aan de ademhaling wordt men ge vraagd om diep uit te ade men en vervolgens geduren de vijf seconden zo diep mo- gelijk in te ademen. Tijdens het inademen is de hoeveel heid verse lucht in de longen een functie van de tijd. Voor gezonde mensen gebruiken we het volgende model: L(t) 3,6(1 - e-2,5t). Hierbij is L de hoeveelheid verse lucht in liters en t de tijd in seconden (0 t 5). De maximale hoeveelheid verse, lucht in de longen van gezonde mensen is volgens dit model ongeveer 3,6 liter. Bereken na hoeveel secon den 90 procent van deze maximale hoeveelheid verse lucht is ingeademd. Het antwoord: 3,6(1 - e-2,5t) 3,24, of: 1 - e-2,5t 0,90. De examenkandidaat moet ver volgens beschrijven hoe hij de oplossing van de vergelij king vindt en er op uitkomen dat t ongeveer gelijk staat aan 0,92. gemeente of een deel van de website van Leiden is in te richten als forum waar bewo ners hun ideeën, suggesties en oproepen kwijt kunnen. Ten slotte wil verantwoordelijk wet houder Wim de Boer de onver mijdelijke projectgroep oprich ten die initiatieven op het ge bied van integratie in Leiden opzet, stimuleert en uitvoert. De helpende krant Voor bewoner Arnoldus van de Nellie van Kolstraat in de Ste venshof bracht een klein artikel in deze krant uitkomst. Ar noldus ergerde zich al jaren aan de zwaar vervallen beton nen trap voor zijn huis. Het staat zo armoedig, vond Ar noldus. Hij had de gemeente daar verschillende keren op ge wezen, zonder resultaat. Wan hopig meldde hij zich twee we ken geleden bij de bus van het Leidsch Dagblad die op dat moment zijn wijk aandeed. Het leidde tot een bescheiden stuk je met foto en dat deed wonde ren. Arnoldus kwam de redac teuren persoonlijk bedanken want: „De volgende dag zijn ze gelijk met opknappen begon- tekst: Eric-Jan Berendsen archieffoto: Hielco Kuipers oefenen, dat is volgens hem desondanks de beste voorberei ding geweest. „Het heeft geen zin om allerlei sommen en be rekeningen uit je hoofd te leren. Het gaat erom datje alles wat je weet kunt toepassen." Ook Susan van den Berg uit Leiden kwam niet overal goed uit. „Vooral goniometrie vond ik moeilijk", zegt de toekomsti ge bedrijfskundestudente. „Dat is het rekenen met sinussen, cosinussen en hoeken en leng tes van driehoeken. Daardoor had ik de volle drie uur nodig voor het examen. Ik had helaas geen tijd meer om het nog eens goed na te kijken." De Warmondse Carlijn Char- bon heeft meer moeite met het bewijzen van moeilijke wiskun dige stellingen en kansbereke ning. „Daarbij is het altijd weer gissen wat eruit komt. En tij dens het opschrijven van lange berekeningen raak je soms hal verwege de weg kwijt." Juist met kansberekening heeft Susan weer totaal geen proble men. Ze vindt het zelfs leuk: „Het is niet te diepgaand, je hoeft niet onwijs veel te bereke nen en de uitkomst is vaak ver rassend." De dames denken dat ze,-on-- danks enkele moeilijkheden die ze hadden, het examen goed genoeg hebben gemaakt. Vol gens wiskundedocent Cees 0 to was het examen dan ook goed te doen, ondanks enkele gemene valstrikken waarover de scholieren wat dieper moi^ ten nadenken. „Wie het goed- had voorbereid, kon dit primj halen", concludeert hij. Daarmee is Lennard niet gehj pen. Ondanks veel oefenen h hij bijvoorbeeld grote moeite^ met de opgaven die gingen o)A ruimtemeetkunde, het gedeef dat Carlijn juist zo goed afgiiij Het idee dat vrouwen minden ruimtelijk inzicht zouden her ben dan mannen, wat probleL men kan geven bij kaartlezen inparkeren, gaat in dit geval o niet op. „Ik heb zelfs eens ee| beroepentest gedaan en da; bleek dat ik een prima ruimte lijk inzicht heb", zegt ze. Bij Lennard komt na even verdej mokken het hoge woord er ej delijk uit. „Eigenlijk is wiskui een saai vak dat nergens övei gaat", zegt hij. „Bij natuurkui de bijvoorbeeld bestudeer je tenminste nog iets concreetsjjr Dat examen ging wel goed, dj rest trouwens ook hoor. Ik bel wel tevreden." Gelukkig voor hem zit de examenperiode ei nu op. Zaterdag vertrekt hij meteen op vakantie. „Lekkerl naai' Spanje." Joris Rietbroek (advertentie) Kijk voor al onze hbo-opleidingen op www.INHOLLAND.r Hogeschool INH«LLAHD Je wilt tpch gewoon goed onderwif. Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 en 12.00;, uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl een rommelmarkt, een planter, markt en een Rad van Avon- tuur. L, Er is vrijdag een rommelmai[0 op en rond 't Klankbord in de^ Op basisschool De Spring plank aan de Sumatrastraat 195 is morgen een voorjaarsmarkt met als thema De Middeleeu wen. De opbrengst is bestemd voor Villa Joep, de Voorscho- tense organisatie die het onder zoek naar een bepaalde vorm van kinderkanker steunt. Bij de bibliotheek aan de Nieuwstraat worden morgen, vrijdag en zaterdag tijdens de openingsuren boeken verkocht. Romans en informatieve boe ken kosten een euro, jeugdboe ken 0,50 cent. De openbare basisschool Me- renwijk heeft morgen een feestmiddag, samen met de wijkgroep Slaaghwijk. Op het plein aan het Valkenpad is van 14.00 tot 18.00 uur onder meer Stevenshof. Tussen 16.30 en Kj 19.00 uur worden daar zelfge-j maakte spulletjes en tweede- hands artikelen verkocht Er zijL ook allerlei andere activiteiten^ Het geld gaat naai' een school u. in Mali, waai' twee nieuwe loka^ len worden gebouwd. De sticli^£ ting NCDO verdubbelt de op- L brengst. Voor vrouwen die een aborti|0f hebben ondergaan houdt de ra Fiom in Leiden twee themada-, gen. Die zijn op 3 en 24 juni, |V( van 10.00 tot 16.30 uur. Kostene, tien euro. Aanmelden kan via ,r( tel. 071-5226199. *n Betrapt bij een inbraak leiden - De eigenaar van een autobedrijf aan de Ommedijk- seweg en zijn zoon hebben drie mannen betrapt bij een poging tot inbraak. Zij konden een 42- jaiige verdachte overmeesteren. Rond elf uur 's avonds zag de eigenaar een auto stoppen. Hij vertrouwde de zaak niet en liep met zijn zoon over het bedrijfs terrein. Ze zagen drie mannen die het onmiddellijk op een rennen zetten. Later vond de politie de vluchtauto aan de Voorschoterweg, waar een 23- jaiige Pool werd aangehouden. 'Circus' in de woensdag IJUni 2005 Moerbeistraat leiden - Ook in de Fruitbuurt wordt vandaag de straatspeel dag gehouden. In de Moerbei- straat kunnen kinderen tussen twee uur en vier uur allerlei spelletjes doen. Die staan in het teken van het circus. Zo is er een springkussen in de vorm van een circustent, worden er clowntjes- en wilde-dierenmas- kers gemaakt en kunnen kinde ren jongleren en pony rijden. Man zit dronken achter het stuur leiden - Een 33-jarige Leide- naar is gisterochtend vroeg, rond half vier, zijn rijbewijs kwijtgeraakt toen bleek dat hij drie keer zoveel had gedronken dan is toegestaan. De man werd door de politie aangehouden op de Molenwerf. noordwuk - Op het voormalige vliegkamp Valkenburg zal 'een flinke portie' luxe huizen komen. Katwijk heeft nu verhoudingsge wijs (te) veel goedkope wonin gen. Bovendien wil de regio zich zelf 'economisch op de kaart zet ten' door hoger geschoolden passende huisvesting te kunnen bieden. Dat zei burgemeester Wienen van Katwijk, en straks ook van Valkenburg en Rijnsburg, deze week op een bijeenkomst. Wie nen zei ook dat de weg rond de nieuwe wijk verdiept moet wor den aangelegd. „Er mag geen wal om de wijk heen komen te liggen die hem afsluit van de omgeving en het unieke van de ze locatie wegneemt." Met de wens om 'open zichtlij nen' tussen de wijk en de dui nen te behouden, néémt Wie nen hetzelfde standpunt in als burgemeester Van der Lee van Rijnsburg. Die vindt ook dat er rond Valkenburg een verdiepte weg moet komen. Met dat standpunt maakte Van der Lee zijn collega's van andere ge meenten in de regio onlangs bepaald niet gelukkig, omdat de weg, onderdeel van de Rijn landroute tussen de A4 en de A44, daardoor nog duurder wordt. De Rijnlandroute kost in de goedkoopste variant de zes tien gemeenten samen nu al naar schatting ruim 110 miljoen euro. De Katwijkse burgemeester sprak op een bijeenkomst over de zogeheten binnenduinrand, de strook die de overgang vormt van de duinen naar het achterland. In de Duin- en Bol lenstreek kenmerkt die zich vooral door abrupte in plaats van geleidelijke overgangen. Dat is een van de unieke ken merken van een gebied waarin bijna 5000 jaar historie is terug te vinden voor wie het wil en kan zien, aldus historisch geo graaf J. Beenakker. En met die cultuurhistorie wordt nog altijd veel te weinig rekening gehou den, vindt hij. „Er is veel te veel aandacht voor natuurwaarden en veel te weinig voor cultuur historische waaiden. Het zou mooi zijn als dat wat meer in evenwicht zou komen." In de nieuwbouw in Valken burg, die gisteren speciale aan dacht kreeg, wordt er in elk ge val wel naar gestreefd deze ken merken te behouden, bena drukte Wienen. En de regio is dat ook aan zichzelf verplicht: „De rijksbouwmeester heeft dit al de 'meest unieke' bouwloca tie van de afgelopen honderd jaar genoemd". Wienen bena drukte dat de Holland-Rijn landgemeenten samen beslui ten hoeveel en welk type wo ningen er komen in Valken- burg. M. Janssen van de stichting Duinbehoud wil bij het vorm geven van de wijk eerst bepalen waar groen en water moet ko men, en daarna pas discussië ren over de woningbouw. De huizen moeten vooral komen langs de N206, en het groen langs de Wassenaarseweg en als een soort bufferstrook tussen de nieuwe wijk en Wassenaar. Wat Janssen betreft kan in elk geval een deel van de barakken op het voormalige vliegkamp blijven staan. Zeker als dat ge beurt in combinatie met na tuurbehoud. Ook Wienen wil dat proberen. Want ook al wil gemeenteraad noch provincie de barakken als complex op de monumentenlijst zetten, Wie nen bespeurt bij elk plan voor behoud van een deel van de ba rakken enthousiasme in zijn raad. „Het vliegveld heeft een warm plekje bij onze inwo ners." Uitrustend op een bankje nemen Lennard (links), Susan (midden) en Carlijn het vwo-examen Wiskund^j door. Foto: Dick Hogewoning [e 'Alles kan als de wet het maar niet verbiedt' door Eric-Jan Berendsen leiden - 'Onze klanten zijn niet van ons afhankelijk maar wij van hen.' Een bord met die tekst siert een van de wanden van het kantoor van Uitvaart verzorging Janson Bolland aan het Levendaal. Na ruim zes maanden voorbereiding zijn Léon Janson en Karei Bolland daar begonnen met het enige zelfstandige uitvaartcentrum in Leiden. Het pand is vandaag of ficieel geopend. Janson en Bolland zijn gepokt en gemazeld in de uitvaart branche. Zij werkten onder meer voor uitvaartbedrijf Soek dat begin 2000 door Monuta werd overgenomen. „En toen is Soek als het ware verplaatst naai" de Gitstraat waar ook een uitvaartcentrum zit", aldus Jan son. „Per 1 januari dit jaar stond het pand aan het Leven daal leeg. En dat was een mooie kans om voor onszelf te begin nen. Ik heb altijd al gezegd dat als het pand van Soek ooit zou vrijkomen, ik daar voor mezelf wilde beginnen. Het pand en de inrichting hebben iets familie achtigs. Het heeft niet de kille uitstraling van nieuwbouw." Het tweetal zegt niet over een van 9 tot 5 mentaliteit te be schikken. „Want de dood be perkt zich niet tot kantooruren. Wij zijn constant bereikbaar", aldus Janson. „Wij bieden per soonlijke begeleiding, één con tactpersoon en kosteloze na zorg. Daarmee bedoelen we niet psychologische nazorg maai' wel hulp bij het regelen van allerlei zakelijke dingen zo als het opzeggen van bank- of De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Deelnemers moeten wel aan een aantal eisen voldoen. Ze moeten een 17de-eeuws figuur of object voorstellen en tussen half één en half vijf 's middags vier keer een half uur poseren. Er mag ook door twee perso nen iets worden uitgebeeld. At tributen zijn toegestaan maar mogen de hoofdpersoon niet overvleugelen. De standbeelden worden be oordeeld door een deskundige jury en een publieksjury. De jury let op perfect stilstaan, ori ginaliteit en presentatie. Inschrijven kan via www.reni- brandtfestival.nl en informatie is verkrijgbaar via Frank van Leeuwen of Renée Verdegaal: 071 - 5665707. Stadsgesprekken De gemeente organiseerde be gin dit jaar vier stadsgesprek ken over integratie. Autochto nen, allochtonen, man, vrouw, oud of jong, iedereen kon zijn of haar mening spuien of pra ten over wensen of angsten. Maar hoe nu verder na vier praatsessies? De gemeente laat weten dat er op dit moment wordt gewerkt aan èen verslag van de avon den, dat aan alle bezoekers en diverse organisaties wordt ge stuurd. Daarnaast bekijkt de Leiden is gedurende een paar dagen deze zomer het domein van kwakzalvers, marktkooplui, zwervers en schilders. Dan wordt namelijk de tweede edi tie van het Rembrandtfestival gehouden. De levende Nacht wacht is op diverse plekken in het centrum te bewonderen, muziekgezelschappen laten stemmige klanken door de straten weerklinken en er wor den zes middeleeuwse kluch ten opgevoerd. Dit jaar is er ook een festival voor levende standbeelden, op zondag 17 ju li. In het gebied tussen Leiden Centraal en de Haarlemmer straat wordt van de levende standbeelden verwacht dat zij daar doodstil gaan staan. Voor de beste drie 'standbeelden' is er een geldprijs van 1000, 500 en 250 euro. Daarnaast mogen ze met een hoedje of iets an ders geld inzamelen van pas santen. girorekeningen." Waarschuwingen dat er op en rond het Levendaal te weinig parkeerruimte is voor bezoe kers van het nieuwe uitvaartbe drijf, slaat het duo in de wind. „Hier vlakbij is de parkeergara ge van Hoogvliet die tot mid dernacht open is en voor maxi maal zeven familieleden heb ben wij een gratis auto om hen naar de condoleance te bren gen en daarna huiswaarts." Het nieuwe bedrijf richt zich vooral op Leiden en de regio. „Ongeveer 45 procent van de markt in de uitvaartwereld is in handen van de drie grote on dernemingen Monuta, Yarden en Dela", aldus Bolland. „Na tuurlijk hopen wij op een goed marktaandeel. Mond tot mond reclame is daarbij essentieel en luisteren naar de familie en vakkennis het allerbelangrijk ste. De wensen van de nabe staanden zijn altijd het uit gangspunt. Alles kan als de wet het maar niet verbiedt. Het tweetal heeft een bloem, de margriet, als logo voor het nieu we bedrijf gekozen. „En daar mee hebben we een bedoe ling", zegt Bolland. „De mar griet zie je overal, net als de mensen. En van de margriet zijn er talloze soorten, net als bij de mensen. Wij doen de uit vaarten voor alle rassen en alle lagen van de bevolking. Iedere familie is anders en door daar uiterst respectvol op te antici peren, kun je er een mooi en waardig afscheid van maken." Uitvaartonder nemers Karei Bolland (I) en Léon Janson: „Belangrijk is datje naar de familie luis tert." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14