LEIDE I Leiden stuurt aan op beter ondernemersklimaat GCDlCCIltC vreest grote tekorten Wie een leven redt, redt de mensheid' paar mee VOor Studenten lezen de wet van a tot z tj i REGIO R1 IS' Ondernemersfonds in gevaar JB0UT 10 40 5 ABONNEE EXTRA woensdag i juni 2005 Hotel Nieuw nerva zal niet il veranderen fcter cenroller srvolgd Na een geslaagde ach- ïg heeft een 24-jarige ar maandag een zak- r te pakken gekregen, had een greep uit de een 65-jarige Zoeter- vrouw gedaan. Hij nam in geldbedrag mee. Dat 1Qle rond vijf uur 's mid- i de Lange Mare. De Lei- ^reed op zijn fiets achter ;r aan en greep hem in vast. Daar nam de I schuwde politie de man in over. De verdachte is Amsterdammer. 'Geen strijdige regels voor detailhandel gevonden in de stad' door Timoteus Waarsenburg leiden - Ondernemers in Leiden en de gemeente hebben voort aan een nieuw handvest om be ter samen te werken. Gisteren ondertekenden zes partijen, waaronder de gemeente, het MKB en het ministerie van eco nomische zaken, het convenant Strijdige Regels Detailhandel. Daarin belooft de gemeente on der meer een speciale 'account manager detailhandel' aan te stellen en een aangepaste pro cedure voor de behandeling van welstandsadviezen voor ondernemers te gaan volgen. In 2003 is op initiatief van staatssecretaris Van Gennip (economische zaken) het digi tale Meldpunt Strijdige Regels geopend. Doel daarvan is om inzicht te krijgen in de proble men die ondernemers hebben met landelijke en lokale regel geving. Binnen enkele maan den waren er 800 klachten uit het hele land binnen over strij dige, onduidelijke, onlogische of overbodige regels. De klach ten waren in een aantal subca tegorieën onder te verdelen, zo als horeca, recreatie en detail handel. Leiden meldde zich vo rig jaar aan als proefgemeente om de problemen voor onder nemers uit de detailhandel te inventariseren en oplossingen aan te dragen. De Leidse werk groep kreeg 54 probleemgeval len uit het hele land voorge schoteld. Geertsema: „Al die gevallen zijn bekeken en voor al die gevallen hebben we oplossingen gevon den. Het goede nieuws is dat we in Leiden in elk geval niet zijn gestuit op strijdige ge meentelijke regels. Wel hebben we gemerkt dat er wel eens sprake is van strijdige belan gen." Het Leidse onderzoek heeft geresulteerd in vijf aanbe velingen om de samenwerking tussen gemeente, ondernemers uit de detailhandelsector en di verse instanties zoals de milieu- en Arbodienst beter op elkaar af te stemmen. De Leidse aanbe velingen op het gebied van de tailhandel zijn ook de landelijke maatstaf voor alle gemeenten die het convenant in de nabije toekomst ondertekenen. Met de ondertekening neemt Leiden op haar beurt de aanbevelingen uit andere proefgemeenten op het gebied van onder meer ho reca en recreatie over. Alle aan bevelingen hebben tot doel het ondernemersklimaat in Neder land te verbeteren. Geertsema: „De gemeente gaat een accountmanager aanstellen voor ondernemers en organisa ties die met detailhandel te ma ken hebben. Die coördineert de samenwerking tussen onderne mers, inspectiediensten en ge meente. Ook houdt de account manager de ondernemers op de hoogte van beleidsmatige ontwikkelingen binnen de ge meente." Daarnaast zet de gemeente Lei den een digitaal 'startportaal' op - met voor ondernemers specifieke informatie - en komt er een digitaal loket voor onder nemers waar ze 24 uur per dag informatie kunnen inwinnen. Tot slot vermeldt het convenant dat het college bouwaanvragen van ondernemers voortaan niet alleen op welstands- en monu mentencriteria moet toetsen, maar 'breder' moet afwegen. Met andere woorden: in het ge val van aanvragen van onder nemers moet het college mak kelijker het advies van de Ad viescommissie Ruimtelijke Kwaliteit loslaten. Staatssecretaris Van Gennip, die gisteren in Leiden was voor de ondertekening, streeft er naar dat in 2007 alle Neder landse gemeenten het conve nant hebben ondertekend. door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden voorziet grote financiële tekor ten als per i januari 2006 van rijkswege het gebruikersdeel ozb wordt afgeschaft. Dat komt omdat Leiden met de ozb-aan- slag ook de gemeentelijke afval stoffenheffing en rioolrechten verrekent. Bovendien komt door de nieuwe overheidsmaatrege len ook het onlangs opgerichte ondernemersfonds mogelijk in de verdrukking. De dreigende tekorten komende voor Leiden op een uiterst ongelukkig mo ment: voor 2006 voorziet de ge meente ook al een tekort van i,6 miljoen op de begroting. Het college heeft de gemeente raad inmiddels gevraagd om zich nog voor de zomer over een nieuw belastingbeleid te buigen. Omdat, zo schrijven burgemeester en wethouders aan de raad, 'zonder aanvul lende belastingmaatregelen een aanzienlijk begrotingste kort kan ontstaan'. In het nieuw op te stellen beleidska der moeten volgens het college 'vraagstukken als de dekking van de jaarlijkse storting in het Ondernemersfonds en realise ring van de voorgenomen be lastingverhoging van 1,6 mil joen euro vanaf 2006 ter dek king van het begrotingstekort' worden betrokken. Het kabinet wil met ingang van volgend jaar het gebruikersdeel van de onroerendezaakbelas- ting (ozb) op woningen af schaffen en aan de stijging van de ozb op bedrijfspanden een bovengrens stellen. Die laatste maatregel brengt het dit jaar opgerichte onder nemersfonds in moeilijkheden. Sinds dit jaar dragen alle be drijven via een vrijwillige ver hoging van de ozb bij aan een fonds waar onder meer initia tieven als de jaarlijkse intocht van sinterklaas uit gefinancierd worden. Door een wettelijk vastgelegde maximering van de ozb-stijging voor bedrijfspan den, zou dat niet meer kunnen. Voor het afschaffen van het ge bruikersdeel ozb voor wonin gen krijgen de gemeenten wel iswaar een compensatie van het Rijk, maar voor Leiden zal dat niet genoeg zijn, omdat de gemeente ook een tweetal ge meentelijke belastingen via de ozb int. „De derving aan in komsten kan worden opgevan gen door het opnieuw introdu ceren van de afvalstoffenhef fing en lof rioolrechten", schrijft het college. Afwentelen van het tekort op de resterende ozb-tarieven is volgens burge meester en wethouders geen optie. „De huidige tarieven zijn volgens de nieuwe regelgeving naar alle waarschijnlijkheid te hoog en zullen dan ook moeten worden verlaagd." Daarmee komen er twee forse tegenvallers op Leiden af, die bovenop het gisteren bekend gemaakte begrotingstekort voor volgend jaar van 1,6 mil joen euro komen. Dat tekort komt onder meer door de on voorziene kosten die de ge meente moet maken voor de aanleg van een tunnel tussen de Merenwijk en de Oegstgees- ter wijk Poelgeest en een struc tureel tekort van 100.000 euro per jaar op de begroting van zwembad De Zijl. (advertentie) Je komt elk Grandprix in aanmerking voor de volgende prijs; kaarten voor races op Circuit Park Zandvoort ter waarde van (.60,- Win 2 paddock kaarten voor één van onderstaande races op Circuit Park Zandvoort. neerderheid ten opzich te 165 nee-stemmers, grbazingwekkend groot Tbezoekers van de avond- I waar doorgaans toch lel studenten komen, gaf en flauw benul te hebben |t referendum: 132. En 41 i vulden in dat ze sowie- Igaan stemmen. (advertentie) unt ons maar er niet bellen! jelschadespecialisten Westzijde 326 1506 GK Zaandam J^s. hulpbijletselschade.nl Bliet dan toch nodig is: Yad Vashem-onderscheidingen uitgereikt in Leidse synagoge door Paul de Tombe leiden - De deur staat er nog al tijd open. Verschillende joodse vrouwen en mannen overleef den de Tweede'Wereldoorlog op de zolderverdieping van hun huis aan de Toorenveltstraat in Oegstgeest. Hoewel twee over buren lid waren van de NSB konden onderduikers altijd te recht bij Antonetta en Johan Stephan van Mameren, die gis termiddag in de synagoge aan het Leidse Levendaal postuum werden geëerd door het Yad Vashem instituut uit Jeruzalem. Nadat hun jongste zoon Frans, inmiddels ook al weer 70, er de hoogste onderscheiding van de staat Israël in ontvangst had ge nomen, ging hij met zijn twee broers en een aantal familiele den nog eenmaal terug naar de Leidsch^ Dagblad aantrekkelijke korting - - bij maar liefst Knip de spaarzegel [parken uit! voor de voorwaarden en de spaarkaart op www.leidschdagblad.nl ouderlijke woning. De deur stond gastvrij open. Tijdens een indrukwekkende plechtigheid, waarin ook een Haagse weduwe en echtparen uit Brunssum en Enschede pos tuum werden onderscheiden in het bijzijn van twee uit Israël overgekomen overlevenden van de holocaust, kreeg Frans van Mameren in de synagoge een oorkonde en een medaille voor zijn ouders. Hen wordt de titel 'Rechtvaardigen onder de Vol keren' toegekend, de hoogste eer van de staat Israël en in de tuin van het Yad Vashem insti tuut in Jeruzalem wordt een plaquette met hun namen ont huld. Die wordt aangebracht op de speciaal voor dat doel ge bouwde eremuur, geheel vol gens de YadVashem-tekst die voorkomt in het bijbelboek Jes- aja: 'Ik zal u binnen Mijn mu ren een naam geven en een plaats'. Sinds de oprichting in 1953 heeft het Yad Vashem 4.700 niet joodse Nederlanders op deze wijze geëerd voor het redden van het leven van joodse mede burgers tijdens de sjoa - de ho locaust die aan zes miljoen mensen het leven kostte. Om de herinnering aan die slachtof fers levend te houden, maar ook om de redders van anderen te eren en de hoe en waarom vragen rond de holocaust te be antwoorden werd het instituut ruim een halve eeuw geleden in het leven geroepen door de Knesset, het parlement van Is raël. Wereldwijd zijn sindsdien 11.000 mensen onderscheiden en bij de ambassade in Den Haag komen nog altijd vier, vijf aanvragen per week binnen. Cultureel attaché Eldat Hayet overhandigt Frans van Mameren de Yad Vashem onderscheiding. Foto: Dick Hogewoning Ze worden ondersteund met de verhalen over 'gewone' oorlogs helden, die bereid waren alles op het spel te zetten om mede burgers uit de vernietigende klauwen van de nazi's te hou den. Zoals Antonetta en Johan Stephan van Mameren, die in Oegstgeest actief waren in het verzet tegen de Duitse bezetter. Naast het verspreiden van ille gale lectuur boden zij in schuil plaatsen op zolder onderdak aan zeven mensen. Minstens drie overleefden de oorlog, on der wie Rivka Rachevski, die als achtjarige in huis was gekomen bij de Van Mamerens. Zij werd herenigd met haar familie, ging in Israël wonen en vond van daaruit Jan van Mameren uit Voorschoten en daarmee ook de twee andere zoons terug van haar onderduikouders. Zij vroeg meteen de Yad Vas hem onderscheiding voor ze aan en in de volle synagoge aan het Levendaal eerde ze het echtpaar Van Mameren ook verbaal als 'bijzondere men sen'. „En jou beschouw ik als mijn broer", zei ze tijdens tegen Frans van Mameren die ruim dertig familieleden had meege nomen naar de plechtigheid, waarin toespraken en vocale in termezzi de uitreiking van de onderscheidingen omlijstte. At taché voor culturele zaken El- dat Hayet overhandigde de na bestaanden de certificaten en medailles, die als inscriptie woorden uit de Talmoed dra gen: 'Wie een leven redt, redt de hele mensheid.' „Een erkenning die dwars door alle generaties heengaat", aldus Van Mameren. Hirsi Ali, ^Dijkstal - Wat Nederland van- pk kiest, in de avondwin- Farokh Tahmasian aan (pstraat is de Europese P '/et in elk geval welkom, fgelopen weken onder- Ie Leidse ondernemer finten aan een opiniepei- )n soort schaduwverkie- is, maar dan met vier togelijkheden: voor de iret, tegen de grondwet, et stemmen en ik heb B ^uw idee wat de Europe- idwet is. Een meerder- tn de bezoekers, 262, gaf te zullen stemmen. Een door Silvan Schoonhoven - Ayaan Hirsi Ali komt ïi toch niet naar Leiden •t politiek café van de 3 is in het buitenland. I>raak is niet afgezegd ;e problemen met bevei- :egt raadslid Zevenber- j plaats van Hirsi Ali komt Hans Dijkstal, die over het thema 'popu- 'olkssentimenten en in- }i'. De bijeenkomst begint J)0 uur in restaurant De __rij. De toegang is vrij. rendumavond oppen hink - Met een veganistisch ïn drankje onder hand- yolgt de Vrijplaats Kop- ksteeg met belangstel- 'vanavond de uitslag van «erendum. De Vrijplaats een 'referendum- discussie en een s het 'nee' wordt. Het ef Eurodusnie, gelieerd Vrijplaats, laat weten dat :natieve stemwijzer in de ™W> naar de volksraadple- ^.000 bezoekers heeft ge- ndwinkel zegt igen grondwet leiden - Terwijl Steffen Beemer vanaf een kratje de grondwets teksten over het Rapenburg doet schallen, spreekt Paul Steens twee passerende bouwvakkers aan, in een laatste poging hen over de streep te trekken voor een ja-stem. Waarom dreunen jullie hier de hele grondwet op? „Het is goed dat de burger, die niet goed is voorgelicht, de grondwet in zijn geheel kan be luisteren. Hoe kunnen we gaan stemmen als we niet de hele tekst hebben gelezen?" Er wordt nog niet massaal ge luisterd. „De colleges zijn net begonnen. Om elf uur verwacht ik de vol gende horde. Maar ik moet zeg gen: ik heb weinig betrokken heid gemerkt tot op heden. Stu denten zijn drukker met de ver kiezingen op de universiteit." Iedereen heeft de tekst in de bus gekregen, maar niemand leest die natuurlijk. Waarom zouden ze dan wel komen luisteren? „Als je het wilt, kan je het best begrijpen. Het lijkt een gortdro ge pap. Debatten zijn er al ge weest, dit is onze bijdrage. De SP in Enschede heeft de tekst ook helemaal voorgedragen, in de hoop dat iedereen tegen stemt. Wij hopen dat mensen ja stemmen. Europa wordt demo cratischer, socialer en minder bureaucratisch." Jullie gaan bij toerbeurt voorle zen? „Zodra de één een schorre keel In een laatste poging nog zo veel mogelijk voorstemmers naar de stembus te krijgen lazen de Leidse studenten Steffen Beemer en Paul Steens de grondwet voor op het Rapenburg. Foto: Hielco Kuipers krijgt, mag de volgende. We wil den eerst voordragen vanaf ons balkon aan het Flanorpad, maar vanwege de uitslag in Frankrijk hebben we het hier heen verplaatst. Als een laatste impuls." Ben je al opgeschoten? Wat een pak papier ligt er nog op de les senaar! „We hebben nog zo'n pak, dit is pas deel één. Ik ben bang dat we de hele dag hier staan. Men sen pikken er altijd wel wat van op. We hebben daar met een paar bouwvakkers zitten klet sen. Mensen zijn tegen, maar weten eigenlijk niet waarom. En de stemwijzer is wel zó sub jectief gemaakt: er komt altijd ja uit. Heel slecht, daardoor denkt iedereen: zie je, het is allemaal één pot nat. Terwijl er zulke goede dingen in staan. We moeten een economisch blok gaan vormen tegen wereld macht China." Paul bestijgt het krat en zet de megafoon aan zijn mond. „De Raad oefent samen met het Eu ropees Parlement de wetge- vingstaak en de begrotingstaak uit. Hij oefent onder de bij de grondwet bepaalde voorwaar den beleidsbepalende en coör dinerende taken uit." Steffen neemt een flinke slok water. 11-12 juni Masters of Formula 3 19-20 juni Italia a Zandvoort 26 - 28 augustus DTM 17-18 september Trophy of the Dunes 15-16 oktober Finaleraces Circuit Park Zandvoort ijk voor meer informatie op www.circuit-zandvoort.nl Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken gratis! y Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en i ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiroiib6.70) i Naam M Zi V Adres: Postcode Plaats Thlefoonnr: (i.v ra. bMorgoontrolo) Geboortedatum: e-mailadres: Bank-/girorekemngnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso iivm J Stuur de bon in een ongefrank eerde envelop naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad I

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13