SERVICE Koopt u de krant vaak los? Kans op regen Salade met nieuweharing Cryptogram Bestel dan nu het voordelige bonnenboekje! LEES DE KRANT MET RUIM 25% KORTING! woensdag 1 juni 2005 DAGELIJKS LEVEN Legenda lOOO Ljjchtdrjjktmbar)\I HET WEER door Jan Visser Laten we eerlijk zijn „Rolt de donder door het dorre hout dan krijgen we een voorjaar nat en koud" luidt een bekende weer spreuk. De spreuk is echter rijp voor het museum want wel of geen winteronweer: een koud voorjaar komt bijna nooit meer voor. Sedert de temperatuur- sprong in 1988 is er maar één lente geweest met een gemiddelde temperatuur beneden het langjarig ge middelde. Dat was in 1996 toen de gemiddelde tem peratuur in De Bilt op 7,8 graad uitkwam. Het lang jarig gemiddelde, berekend over de periode 1971- 2000, bedraagt 8,9 graad. Ook de afgelopen lente, vandaag begint namelijk de meteorologische zomer, was zacht met een voorlopig gemiddelde van 9,8 graad. Daarmee is het dus de 17de te zachte lente in 18 jaar tijd. Dankzij een zone van hogedruk is het vanochtend vriendelijk weer in ons land. Het is overal droog en er zijn perioden met zon. Op de nadering van het warmtefront komt er vanmiddag van het westen uit geleidelijk meer bewolking, aan het einde van de middag gaat het regenen. De temperatuur loopt op naar 17 graden, in het noordelijk kustgebied wat la ger. De wind is meest zwak en veranderlijk of noord west, vanavond een matige zuidoostenwind. Mor gen wordt met een zuidwestenwind vochtige lucht aangevoerd. Over het algemeen zal het bewolkt zijn en soms kan er wat (mot)regen vallen. De tempera tuur komt uit op circa 16 graden. Vrijdag is er vooral in de loop van de dag kans op regen of (onweers) buien, de temperatuur stijgt naar een graad of 20-21. Tijdens het weekeinde steekt een depressie de Noordzee over. Dat betekent aanhoudend wisselval lig weer met vooral zaterdag kans op regen van bete kenis. Gisternacht vrij koud in de regio Utrecht: De Bilt en Soesterberg maten nabij het aardoppervlak 0,5°. Overdag trok een zone met pittige regen en on weersbuien van het westelijk Waddengebied naar het oosten en noordoosten van het land. Bij ons 's middags veel zon. Genre: interviews Frénk van der Linden Laten we eerlijk zijn Uitg. Vassallucci Prijs: 19,90 Er moet iets zijn dat Frénk van der Linden onderscheidt van ande re interviewers. Hoe kan het anders dat hij politici tot openhartige uitspraken brengt als „Machtswellust, dat heb ik" (Wouter Bos) of „Ik heb elf maagzweren" (Annet Nijs). Hij weet ze vermoedelijk eerst zodanig op hun gemak te stellen dat de geïnterviewden al hun aanvankelijke reserves laten varen en houdt vervolgens als een pitbull vast. In Laten we eerlijk zijn heeft Van der Linden zijn spraakmakendste interviews van de afgelopen 25 jaar gebundeld. Aardig aan dit vuistdikke boek is dat lange en korte gesprekken (soms maar één enkel citaat) elkaar afwisselen. En dat die vooraf worden gegaan door een uitgebreid voorwoord van Amon Grun- berg waarin die op z'n Grunbergs verteld hoe het is om door Van der Linden te worden geïnterviewd. Opmerkelijke uitspraak: „In terviewen blijft bordeelbezoek, of beter gezegd, de interviewer blijft het escortmeisje." Bij Van der Linden komt elke klant in elk geval royaal aan z'n trekken. KOKKERELLEN Voor- of lunchgerechten voor 2-3 personen Temperatuur min/max Neerslagkans Neerslag-mm DO VR ZA zo MA 8 18 s 7; ,7 9 19 51 W 3 ZW 3 WZW 4 WZW 3 WZW 3 d d d <0 d 60% 2-4 50% 1-4 40% 0-1 40% 0-2 30% 0-1 Scheveningen Katwijk Egmond 01:00 en 13:35 08:50 en 22:00 HOOIKOORTS Donderdag 'valt er in de ochtend nog neerslag maar later klaart het op. De bomen en planten gaan dan pollen produceren De grassen staan o.a. sterk in bloei zodat de concen tratie pollen in de loop van de dag toeneemt..Hiermee is donderdag een tamelijk ongunstige dag voor hooikoorts patiënten. Verwachting voor morgen els geen zuring sterk hazelaar geen rogge sterk populier geen grassen sterk lep geen eik zwak wilg geen weegbree sterk berk geen bijvoet geen beuk geen brandnetels sterk Aan de kust is de situatie voor hooikoortspatienten over het algemeen gunstiger STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Vandaag is de 'nieuwe' haring van het seizoen 2005 verkrijg baar. De 'nieuwe' haring mag Hollandse 'nieuwe' worden ge noemd wanneer ze tenminste 16% vet bevat en op traditionele wijze is gerijpt, gezouten en gefileerd. De eerste berich ten over de vangsten zijn, zoals ieder jaar, weer uitermate gunstig. Daaraan behoeft, eerlijk gezegd, dan ook geen waarde toegekend te wor den. Beter is het om zelf de 'nieuwe' te be oordelen. En de gele genheid daarvoor is er vanaf vandaag weer volop. Ingrediënten 2 - 3 'nieuwe' harin gen, gefileerd; 1 kleine krop 'ge wone' (boter) sla; 2 grote augur ken, zoetzuur; 1 - 2 bosuitjes, met veel fris groen; 1/2 eetl. kappertjes, uit potje, uitgelekt; 1 grote gekookte rode biet; 6 gro te radijsjes of een stuk mienks- wortel; 2 eetl. mayonaise; 4 eetl. zure room; (zee) zout; witte pe per uit de molen; 1 eetl. fijnge sneden dille. Bereiding Kijk de haringfilets na op onge rechtigheden. Neem achterge bleven graatjes en dergelijke weg met behulp van een pincet. Snijd de filets, schuin, in smalle reepjes. Maak de sla schoon. Spoel de bladeren enkele malen in ruim koud water, neem de dikste nerven weg en maak ze daarna droog (slacentrifuge). Leg de slabladeren op elkaar en snijd ze in de breedte in smalle repen. Snijd de augurken in de lengte in plakken, dan in lange smal le repen en vervolgens in mi nuscule blokjes, stroop de gekookte biet en snijd hem in plakken, vervolgens in smalle repen en daarna in minuscule blokjes. Snijd de schoongemaakte ra dijsjes of het stuk ge schilde mierikswortel in dunne plakjes, daarna in smalle reepjes en vervolgens in minuscu le blokjes. Roer in een kommetje mayonaise en zure room tot een gladde saus. Voeg (mespuntjes) zout en peper toe. Roer er daarna radijs- of mie rikswortelblokjes door. Schep in een grote slakom of - bak de sla, augurken, bosuitjes, kappertjes en rode biet zo luch tig mogelijk door elkaar. Schenk de saus er over en strooi de haringreepjes er over. Schep al les enkele malen heel luchtig door elkaar. Strooi er dille over. Presentatie Dien het gerecht in de slakom of -bak op. Verdeel de salade aan tafel over de borden. Geef er licht geroosterde sneetjes witbrood bij. Schenk er een glas koele droge witte wijn, zoals Pi- not Blanc d'Alsace bij. Hans Belterman Zaterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis 14,00) Weekvoordeelbonnen 6 1 gratis 7,00) Voor meer informatie en/of bestellen van de boekjes met voordeelbonnen belt u naar: 072-5196802 Horizontaal: rgi 1. Storing die uit de lucht komt vallen (6); 4. Het werk r van de kapper koeltjes prijzen (8); 6. Tengel voor een w. relatie (3); 7. Een Italiaanse organisatie (1,1,1); 9. Het 'H| tegengestelde van uitpakken (7); 11. Lariekoek waar mens slag van heeft (5). jj,: Verticaal: 1. Hier ligt het geld veilig (4); 2. Heidemeisje (5); 3. Wat een klier, die melkleverancier! (4); 5. Geschokte dieren ij" het verschiet (6); 6. Die mensen zijn niet bepaald actief D' (3); 8. Uiteindelijk tegen de dorst (4); 10. Dat meisje is helemaal van de kaart (3). Oplossing van dinsdag: 1bron-baron-carbon 2raad-draai-aardig 3span-pasen-raspen 4. peil-palei-paleis 5stro-store-oester 6. meel-melet-omelet 7. albe-label-labiel 8amen-manie-iemand 9land-dalen-nadeel 10. rang-graan-gaarne Gevraagd woord: CARPOOLING. i

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10