ECONOMIE 'Verzekeraar stelt veel te veel vragen' Vakantiedagen omsmelten tot vroegpensioen Verliezen luchtvaart lopen nog verder op Werknemer mag met vakantie op tijdstip dat hij wil Helft werknemers neemt niet alle vrije dagen op Consumentenbond: Klant betaalt te hoge premie Verlofsparen: liever voor reis dan voor zorg Banken op overnamepad 100 :a en Sprite in het schap In de supermarkten die loten zijn bij de inkoop- iatie Superunie is de ko- weken geen Fanta en neer te krijgen. De boy- jt uit het vastlopen van andelingemtussen Co- en de collectieve in- ganisatie van zestien re- supermarkten als Net- Vomar en Spar. De in- mbinatie wilde een la- ijs bedingen bij Coca- Wij kunnen ons dat niet :eren", aldus Coca-Cola. «el: boetes ïrij te laag - Vissers die in de fout rijgen te lage boetes, uropees commissaris ïsserij). De gemiddeld jde boete voor piasserij- dingen was 4664 euro in Te laag om echt een af bekkend effect te kunnen stelde Borg gisteren, tes komen overeen met rent van de waarde van jevoerde vis. De com- s wil dat landen vaker de ning van een visser grotere tsupers ag - Spar ontwikkelt een buurtsuper. De keten iet grotere winkels, ie ze in het gat springt idelgrote supermarkten onder gaan in de prij- og die sinds anderhalf edt. De nieuwe Spar is al fd in Ierland en Finland, t nu de eerste vestigin- ipend in Wageningen en (Noord-Holland). a en EU in over textiel - De Europese Unie ze haar klachten over op Chinees textiel kan met cijfers. Dat is de re steren van een woord- r van eurocommissaris lson (Handel) op Chine- dngen dat Europa's n dat de lokale textielin- hevig lijdt onder de Chi- ïport, niet hard te ma- ,We hebben ons ver- ïderbouwd met gege- laruit duidelijk blijkt dat :norme toevloed uit Chi- dat de textielindustrie pa onherstelbaar be id kan worden." nse rederij Amsterdam >am - De Japanse rederij eft gisteren bevestigd samenwerkingsverband itainerrederijen Grand met twee diensten naar terdamse Ceres Para- minal gaat. Hèt gaat om heten A-service van de die door NYK wordt ieerd en die nu in Rot- bij stuwadoor ECT >ehandeld, en om de zevende dienst tussen re Oosten en Noord- ïropa, die deze zomer rt gaat. NYK is voor de *enaar van de Amster- terminal. I in ban van ijfsspionage em - Twintig personen, vie topmanagers uit het leven, zijn gearresteerd 'oorlopig het grootste spionageschandaal van jkt te zijn. De affaire is angrijk dat de zaak aan de economie kan ïgen. Tot dusver zijn vijf- Irijven, waaronder de e van Israël, betrokken onderzoek sinds het be- ovember. Maar de poli- listeren weten dat het :an oplopen tot zestig. s E-Plus it prijsvechter dam - E-Plus, de Duitse tak van KPN, gaat de :htersmarkt op. Onder n 'simyo' biedt E-Plus tge kosten goedkope telefoniediensten aan. ift KPN gisteren bekend- Simyo is bedoeld mten die grote waarde aan mobiele telefonie allerlei fratsen", aldus zijn voor simyo maai' iltarieven. Voor gesprek- nen Duitsland wordt 19 r minuut in rekening ge en het versturen van een >t 14 cent per bericht. gekozen als voorzitter - De Groningse wet- René Paas is gisteren als nieuwe voorzitter CNV tijdens de zogehe- imene Vergadering van entrale. Paas treedt in sporen van Doekle a, die op 1 mei voorzit- de HBO-Raad is gewor- nieuwe CNV-voorman )p 15 augustus bij de ijke vakcentrale. dinsdag 31 mei 2005 den haag/gpd - Veel verzeke raars stellen klanten die een le vensverzekering of arbeidsonge schiktheidsverzekering afsluiten meer vragen over de gezondheid dan toegestaan. Hierdoor ge beurt het dat consumenten meer premie betalen op basis van in formatie die niet verstrekt had hoeven worden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consu mentenbond. Op basis van de Wet Medische Keuringen van 2004 is het ver zekeraars niet toegestaan te vragen naar gevallen van erfelij ke aandoeningen als kanker in de familie van de verzekerde. Bij erfelijke aandoeningen waar wel naar gevraagd mag worden, bijvoorbeeld suikerziekte, mo gen de vragen alleen over direc te familieleden gaan. Om een goede uitvoering van deze regels te garanderen, heb ben het Verbond van Verzeke raars en het Breed Platform Verzekerden en Werk (BPV&W) een modelgezondheidsverkla ring opgesteld. De helft van de door de Consumentenbond on derzochte verzekeringsmaat schappijen blijkt dit standaard formulier niet te gebruiken. Ze stellen nog altijd vragen over de gezondheidstoestand van de opa en oma van de verzekerde. Het BPV&W, een samenwer kingsorganisatie van patiënten- vereningen, is teleurgesteld over het resultaat van het on derzoek. Volgens directeur Kerst Zwart is de gemiddelde consument niet op de hoogte van zijn rechten en plichten. De in 2004 ontwikkelde gezond heidsverklaring waarborgt het recht op privacy van de verze kerde. Het BPV&W wil dat het Verbond van Verzekeraars zich 'meer inspant om zijn leden er toe te bewegen het standaard vragenformulier in te voeren. Het Verbond van Verzekaars zegt niet veel te kunnen met de amsterdam/gpd - Mag de chef een medewerker weigeren met vakantie te gaan? Op menige werkvloer levert het opnemen van vrije dagen spanning op. Is het de baas niet, die in drukke perioden liever niemand ziet relaxen, dan zijn het de colle ga's wel, die elkaar verwijten dat zij harder moeten werken als er collega's met vakantie gaan. Dat laatste speelt vooral bij klei ne bedrijven. Toch moet de werkgever zijn mensen in staat stellen met vakantie te gaan op het tijdstip dat zij wensen. In de wet is sinds 2001 vastge legd dat de baas vakantiever- zoeken niet kan afwijzen. De werknemer heeft recht op mini maal twee aaneengesloten we ken vrij, of twee keer een losse week. Wanneer zijn baas niet binnen veertien dagen reageert op een vakantieverzoek, dan is de vakantie vastgesteld. De on dernemer heeft wel een ont snappingsmogelijkheid: hij mag aanvoeren dat er 'zwaarwegen de bedrijfsbelangen' in het ge ding zijn, die hem dwingen de werknemer in een bepaalde pe riode aan het werk te houden. De onderneming kan voor zijn inkomsten immers afhankelijk zijn van een bepaald seizoen, bijvoorbeeld vanwege de asper ge-oogst. Ook het strandsei- zoen in de horeca zou een va kantieverbod kunnen recht vaardigen. Verder kan de werk gever zich er op beroepen, dat hij op punt staat een een be langrijke order in de wacht te slepen. Ander voorbeeld: als in een sla gerij drie van de vier perso neelsleden plotseling ziek uit vallen, kan de winkelier zijn enig overgebleven medewerker een al geplande vakantie ont zeggen. Hij moet dan wel de ge maakte reiskosten vergoeden. Het inhuren van een uitzend kracht is dan al gauw goedko per. Iedereen moet zijn vakan tiedagen kunnen opnemen. Wie verlof dreigt over te hou den, mag dat altijd opmaken. Daar helpt voor de baas zelfs een beroep op bedrijfsbelangen niet meer. De wet regelt ook het minimum aantal vrije dagen. Iedere werknemer die vijf da gen per week in dienst is, heeft recht op twintig doorbetaalde vakantiedagen. Deeltijdwerkers krijgen vrije dagen naar rato van het aantal uren dat zij wer ken. Wie bijvoorbeeld 25 uur in dienst is, en vier dagen werkt, krijgt vier keer vijfentwintig uur vakantie, ofwel honderd uur. Sinds 2001 verjaren ongeb mik te vakantiedagen pas na vijf jaar. Vroeger was dat twee jaar, maar het kabinet moedigt werknemers aan dagen te spa ren voor allerlei vormen van zorg- en studieverlof. Sinds de wetswijziging van 2001 is het ook mogelijk overtollige dagen te verkopen aan het bedrijf. Omgekeerd kan de werknemer ook dagen bijkopen, bijvoor beeld om een sabbatical te houden. De fiscus maakt tijd sparen fiscaal aantrekkelijk. De basisvakantie van twintig dagen mag nooit worden verkocht, om te voorkomen dat werkne mers hun gezondheid schaden door nooit vrij te nemen. amsterdam/gpd - Vakantieda gen sparen voor een wereldr eis is populair aan het worden. Dit signaleert Richard Giele, woordvoerder van vakcentrale FNV. Harde cijfers heeft de FN- V'er niet. „Maar wij zien dat veel jongeren helemaal niet in de drukke augustusmaand weg willen. Zij sparen liever voor een reis door Zuid-Amerika van drie maanden." Sam Groen, arbeidstijdenspeci alist bij FNV Bondgenoten, ziet conclusies van het onderzoek. Volgens een woordvoerder deugt het onderzoek niet. „Het rapport is niet representatief en tendentieus. Als we vragen wel ke verzekaars verkeerde formu lieren gebruiken, krijgen we geen antwoord. Daarom gaan we de zaak zelf maar onderzoe ken. Uit een eerste inventarisa tie is ons gebleken dat zeker tachtig procent van de levens verzekeraars correct informatie opvraagt bij de klanten." De ondernemers beloven beter schap voor de twintig procent van de gevallen dat er iets mis gaat. Daarnaast roept algemeen directeur E. Fischer van het ver bond van Verzekeraars consu menten op om melding te ma ken van klachten. „Mocht een klant ten onrechte afgewezen zijn, dan wordt zijn behande ling opnieuw beoordeeld." Het is volgens de verzekeraars de enige kritiek in het rapport die enigszins hout snijdt. münchen - Europese banken staan door concurrentie van grote ban ken in de VS en Azië onder toenemende druk om hun krachten te bundelen. ABN Amro en Banca Popolare di Lodi vechten om het Itali aanse Antonveneta. De Duitse HypoVereinsbank (foto) voert ge sprekken met UniCredito Italiano over een mogelijke fusie. Dat heb ben beide banken bevestigd, maar een akkoord is nog niet bereikt. Foto: Reuters tokvo/anp - De verliezen in de luchtvaart lopen steeds hoger op. De luchtvaartmaatschappij en boekten afgelopen jaar een verlies van 4,8 miljard dollar, dit jaar stijgt dat waarschijnlijk tot 6 miljard dollar. „De crisis in de wereldwijde luchtvaart sector houdt aan", zei Giovanni Bisignani, directeur-generaal van de internationale organisa tie voor de luchtvaart IATA, gis teren tijdens de jaarvergadering in Tokyo. Werd de branche eerder getrof fen door de terroristische aan slagen in de Verenigde Staten, de oorlog in Irak en de uitbraak van de dodelijke longziekte SARS, nu is dure brandstof de boosdoener. De gezamenlijke luchtvaartmaatschappijen zijn dit jaar naar verwachting 83 miljard dollar kwijt aan kerosi ne, ongeveer 39 miljard dollar meer dan in 2003. „De buiten gewone prijs van brandstof ver nietigt onze winstgevendheid", aldus Bisignani, „urgente actie is gewenst". De enorme verliezen komen vooral uit de Verenigde Staten, waar de maatschappijen het jaar hebben afgesloten met een verlies van 9 miljard dollar afge sloten. Europese vervoerders waren juist winstgevend. Vol gens topman Jean-Cyril Spinet- ta van Air France-KLM hebben Amerikaanse maatschappijen veel meer last van concurrentie van prijsvechters, omdat ze vooral aan binnenlands vervoer doen. Ondanks de onheilspellende woorden van Bisignani bleef KLM-topman Leo van Wijk op timistisch. „De sector komt slanker en sterker dan ooit uit de crisis." Hij voegde daaraan toe dat het weliswaar geen cri sis is voor Air France-KLM, maar wel voor veel andere maatschappijen. Het is volgens Van Wijk nood zakelijk om efficiënter te wer ken. KLM heeft bijvoorbeeld enige tijd geleden een proef uit gevoerd met chips op koffers, zodat deze makkelijker te vol gen waren. „Er blijven minder koffers achter." Dit najaar krijgt de proef een vervolg, dit keer op vluchten tussen Amsterdam en Parijs en tussen Schiphol en Tokyo. Een definitieve invoe ring laat nog op zich wachten. De IATA haalde gisteren flink uit naai' Frankrijk en Duitsland, die met een extra belasting op kerosine geld willen opbrengen voor ontwikkelingshulp. amsterdam/gpd - Bijna de helft van de Nederlandse werknemers neemt zijn va kantiedagen niet allemaal op. Gemid deld verspelen we er twee per jaar. Ver geleken met andere landen telt Neder land opvallend veel 'vakantieweige raars'. In loon uitgedrukt staat in Neder land voor 2,1 miljard euro aan overtolli ge dagen op de lat. Dit blijkt uit een grootscheeps onder zoek dat het Amerikaanse intemetreis- bureau Expedia uitvoerde naar de va kantiegewoonten in zes landen. Uit stu die kwamen deze week opvallende ver schillen aan het licht. Zo loopt het aan tal vakantiedagen in de onderzochte landen flink uiteen. De Fransen zijn va kantiekampioen. Zij krijgen er jaarlijks 39 toebedeeld, en maken die bij voor- keur ook op. Daar moet bij bedacht wor den dat de Franse werkweek ook al niet overdreven lang is: 35 uur, al wordt dat binnenkort wat langer. In Duitsland wordt sinds vorig jaar gesteggeld over de 27 vakantiedagen waarop de Duitsers recht hebben. De regering vindt dat veel te veel. De Britten zitten met 23 dagen onder het Nederlandse gemiddelde van 25 dagen, net als de Canadezen, die 21 dagen per jaar mogen opnemen. In Amerika is vakantie een onbeduidend verschijnsel. Slechts twaalf dagen zijn de werknemer er toebedeeld. En daarvan blijven er gemiddeld drie nog onge bruikt ook, blijkt uit het onderzoek van Expedia. De lengte van de vakantietrips verschilt ook flink. De Amerikanen ne men doorgaans een 'power' week van zeven dagen en nemen de rest van hun dagen verspreid op. Vanwege hun wel heel korte vakanties komen de Amerika nen bijna niet in het buitenland. De Fransen en Duitsers gaan bij voorkeur drie tot vier weken weg. Daarentegen trekken twee op de drie Nederlanders er dit jaar slechts twee weekjes op uit. De rest van het vakantiesaldo gaat op aan snipperdagen, klusweken of korte uit stapjes. Lang niet iedereen 'vergeet' dagen op te maken. De ongebruikte dagen in de VS komen voor rekening van een minder heid: twee op de drie Amerikanen ma ken hun dagen wél op. Dat is heel wat meer dan in Nederland, waar 42 procent van de werknemers vorig jaar niet door zijn vakantiedagen heen kwam. Hoe sterk het Nederlandse vakantiege drag afwijkt, blijkt wel uit de cijfers van Duitsland en Frankrijk. Van de Duitsers laat slechts achttien procent vakantiedagen ongebruikt. De Fransen laten zich hun ruim bemeten vrije tijd niet vaak afnemen: slechts ze ventien procent houdt wel eens vakan tiedagen over. In Groot-Brittannië laat slechts één op de vijf werknemers dagen schieten; in Canada iets meer: één op de vier. Vakantiedagen zijn geld waard. De boekhoudregels schrijven voor dat een onderneming geld op de balans moet reserveren voor openstaande dagen; er bestaat een mogelijkheid dat ze moeten worden uitbetaald. Bij een gemiddeld uurloon in Nederland van 17,80 euro staat voor de 7,4 miljoen werknemers 2,12 miljard euro aan ongebruikte va kantiedagen te verstoffen op de bedrijfs- balans. Omgerekend naar een gemiddel de werknemer ziet het er minder specta culair uit: bij uitbetaling leveren de twee ongebruikte vakantiedagen 284 euro op. Bruto, want er gaat nog inkomstenbelas ting van af. de ti end ook. „Er komen steeds meer keuzesystemen in bedrij ven, waarbij werknemers a la carte kiezen wat zij met vrije dagen doen. Zij kunnen bij voorbeeld overtollige dagen verkopen aan het bedrijf. Uit onderzoek door onze bond blijkt iets opmerkelijks: er wor den meer dagen bij gekocht dan verkocht. Kennelijk kopen werknemers liever extra vakan tiedagen dan dat ze structureel korter werken." Werknemers die kunnen kiezen wat zij met vrije dagen doen, kopen liever dagen bij voor een wereldreis dan dat ze dagen aan het bedrijf verkopen. Foto: AP amsterdam/gpd - De particuliere verzekeraars staan al in de startblokken om polissen op de markt te brengen waar bij werknemers hun overtollige vakantiedagen fiscaal voor delig kunnen omsmelten tot vervroegd pensioen. Probleem is evenwel dat de precieze regels rond deelname aan een prepensioenregeling nog steeds niet op papier staan. Het is de vraag of de ministeries van sociale zaken en dat van financiën genoeg opschieten om vanaf 2006 de nieu we prepensioenregels en de nieuwe levensloopregeling te kunnen laten ingaan. Het idee opgehoopte vakantiedagen te sparen voor later verlof, is niet onomstreden. Aanvan kelijk was het de bedoeling van het parlement zowel in geld als in tijd te sparen voor prepensioen, bijvoorbeeld door opgehoopte vakantiedagen in te leveren. Om admi nistratieve rompslomp te voorkomen werd later weer af gezien van het sparen in tijd. Toch kan in beginsel iedereen zijn overtollige vakantieda gen belastingvrij omzetten in geld voor zijn prepensioen. De werknemer kan zijn baas immers vragen de vakantie dagen uit te betalen via de loonstrook. Normaal gespro ken heft de fiscus daar loonbelasting over. Maar wanneer de werkgever dit bedrag direct overboekt naar de levens loopspaarrekening van zijn werknemer, zou het geld ge woon vallen onder de nieuwe regel dat iemand in loon dienst maximaal twaalf procent van zijn jaarsalaris belas tingvrij mag sparen voor prepensioen. Het opgepotte saldo van vakantiedagen is één van de in strumenten waarmee vroeger stoppen met werken op kosten van de fiscus haalbaar blijft. Met behendig puzze len kunnen veel werknemers op hun 62ste jaar met pre pensioen net als voor de kabinetsingrepen, die tot doel hebben mensen tot hun 65ste te laten doorwerken. Met fiscaal trapezewerk is zelfs stoppen voor 62 jaar haal baar. Het prijskaartje voor vroegpensioen is wel fiks duur der geworden. Pensioenadviseurs, banken en verzeke raars zijn al maanden druk in de weer met het uitstippe len van nieuwe routes naar een fiscaal voordelig prepen sioen. We zullen vast moeten wennen aan een nieuwe spaarrekening: de levensloopspaarrekening. Het saldo daarvan kan worden gebruikt voor allerlei soorten verlof en prepensioen. Er blijkt een grabbelton vol kleine sluip routes richting prepensioen te bestaan. Eenmaal aan el kaar gesmeed, leveren zij drie tot vijf jaar eerder stoppen met werken op. De uitkomst is echter sterk afhankelijk van toevallige indi viduele situaties. Het essentiële verschil met de vroegere vut is, dat verlofsparen straks een strikt individuele aange legenheid wordt. Zo speelt leeftijd een cruciale rol, maar ook het soort cao waar de werknemer onder valt. De ingrepen waarmee het kabinet langer doorwerken wil stimuleren, zijn overzichtelijk. Premies voor prepensioen kunnen vanaf 1 januari 2006 niet meer worden afgetrok ken van de belasting. Verder wordt de officiële pensioen datum vastgepind op 65 jaar. In veel CAO's is dat tot nog toe 62 jaar. Voor hen die op 31 december 2004 ouder wa ren dan 55 jaar, verandert niets. Zij behouden al hun fis cale aftrekposten en gaan gewoon door met sparen voor prepensioen. Tegenover het schrappen van de vut- en prepensioenroutes staat een nieuwe route naar vroeger stoppen met werken: de levensloopregeling. Die was ei genlijk bedoeld voor gestreste werkende ouders die be hoefte hebben aan af en toe een sabbatical of zorgverlof. Zij kunnen daarvoor individueel sparen en dagen opne men als het hen - en de baas - uitkomt. Het kabinet stem de er na de stakingen vorig najaar evenwel mee in dat werknemers de gespaarde verlofdagen niet alleen tussen tijds kunnen opnemen, maar ook in de vorm van prepen sioen. Iedere werkgever is verplicht zijn personeel een le vensloopregeling aan te bieden. Maar de baas is niet ver plicht mee te betalen. Hoewel de nieuwe regeling nog lang niet is uitgewerkt, geven de contouren toch aan wat straks nog mogdijk is. Iedereen in loondienst mag vanaf 1 januari 2006 jaarlijks twaalf procent van zijn brutosalaris belastingvrij inleggen in zijn individuele levensloopspaarpot. De werkgever houdt het spaarbedrag straks maandelijks in op het bru toloon, dus zonder belastingheffing. Het geld kan worden vastgezet op een geblokkeerde rekening, die rente ople vert. Het geld mag ook gestoken worden in een levens looppolis, bijvoorbeeld zoals verzekeraars die aanbieden. Zodra de werknemer gespaarde dagen opneemt, slaat de fiscus wel toe: dan wordt het verlof gewoon belast met in komstenbelasting. Er zit wel een grens aan het sparen. De jaarlijkse twaalf procent mag oplopen tot maximaal 210 procent van het laatste bruto jaarsalaris. In gewoon Nederlands komt dit neer op maximaal drie jaar eerder stoppen met werken, tegen een uitkering van zeventig procent van het laatst verdiende loon (210 gedeeld door zeventig is drie jaar). Wie maximaal spaart, is overigens 17,5 jaar bezig zijn spaarpotje vol te storten. Niet iedereen is nog in staat zo lang te werken aan zijn prepensioen. Daarom mogen werknemers van 50 tot 55 jaar meer inleggen dan twaalf procent per jaar. Zij bouwen dus sneller hun vroegpensi oen op, maar het wordt nooit meer dan 210 procent van het laatste brutosalaris.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9