Mobiel meppen: eerst slaan, dan vastleggen BUITENLAND 'IJspegelachtige machtspolitica' geeft privé-kanten prijs Je 3 jaar oude hypotheek al zwaar *09001 1900 Veel doden Irak bij aanslag terroristen Einde Koude Oorlog in Europa herdacht op gevoelig moment VS arresteerden 68.000 terreurverdachten A Bel I (ga er direct mee naar een Postbank Hypotheekadviseur) Dat is de kracht van de Postbank pje: alarm via l<bij zomerhitte De zuid-Spaanse re- lalusië gaat met sms-be- inwoners waarschuwen loge zomertemperatu- ilgens regionale weer- >n zijn de berichten voor leid voor inwoners die bunjg zijn voor extreme hitte, juderen en gehandicap- alleen wonen. Ook ou- kinderen onder de vier men zich voor de dienst jven. De sms-berichten luwen als de tempera- >ven de 40 graden Celsi- it. De Spaanse weerdien- liwachten een warme zo- prig jaar overleden zeker isen door de hitte. I Zweden voor ut«erbod thuis iM - Een op de vijf is voorstander van het :n van een een algeheel :bod bij mensen thuis, ikt uit een gisteren gepu- 'e peiling. Mensen die :et willen opsteken li dat maar op het balkon i tuin doen, vinden veel J"/ [raagden. Volgens het joek lijken vooral oude- 14jirstander van maatrege- gaan dan het J rbod dat vanaf woensdag 4 kroegen en restaurants. 1 de drie personen boven egt dat er thuis een rook- zou moeten gelden. serse peiling iscontrole loofi l- Zwitserland heeft een l I4.jnd referendum voor de ^^)e inwoners stemmen 1 over het opheffen van poortcontrole aan hun 22n. Zwitserland zou dan en tot het zogeheten jen-akkoord. Bij de Zwit- lenzen en vliegvelden controles, omdat het ind geen lid is van de Unie. Als de Zwitsers men vervalt de systema- 7i5,|ontrole naar verwach- ^J>007. De controle op ^■erkeer blijft wel bestaan. Jje vangst 'ine Spanje i - De Spaanse politie en grote drugsbende op- ilie cocaïne smokkelde. IJ twaalf aanhoudingen 14 jt, aldus de politie giste- aansé media meldden cocaïne in beslag zou Jjiomen met een straat- van circa 300 miljoen de e Britse en Portugese zouden ook zijn betrok- inesjde operatie die zich Itreerde rond de noorde- jstregio van Galicië. dinsdag 31 mei 2005 tto door onze correspondent Wierd Duk berlun - Mocht zij 'Frau Bun- deskanzler' worden, dan wil Angela Merkel (50) 'Duitsland dienen'. De leidster van de CDU werd gisteren officieel ge presenteerd als kanselierskan didaat van de christen-demo craten bij de vervroegde Bonds dagverkiezingen op 18 septem ber. Daarmee krijgt Duitsland twee primeurs. Voor het eerst kan een vrouw de baas worden in het Kanzieramt in Berlijn. En de Bondsrepubliek krijgt moge lijk een kanseliër uit de voor malige DDR. Duitse media gaan er al vanuit dat de race is gelopen nu de CDU/CSU in de peilingen op 47 procent uitkomt, een voor sprong van 17 punten op de so ciaal-democraten van kanselier Gerhard Schroder. Zij buigen zich al over de vraag of een vrouwelijke kanselier nu wel of niet als 'Frau Bundeskanzlerin' moet worden aangesproken. En zij wroeten in Merkels privé-le- ven en verleden. Daar duikt dan Merkels tweede echtgenoot op, de scheikunde- professor Joachim 'Achim' Sau- er. In Duitsland, waar bekende personen hun privé-leven dankzij strikte wetgeving vrij eenvoudig kunnen bescher men, bestaan nauwelijks foto's van Sauer. De Oost-Berlijnse wetenschapper, een oude stu dievriend met wie zij na het stuklopen van haar eerste hu welijk met Ulrich Merkel trouw de, schuwt de openbaarheid. Sauer heeft zijn eigen leven en zegt dit graag zo te willen hou den. Merkel is onder meer met 'Achim' omdat hij 'kort en dui delijk kan praten en snel ter za ke komt'. Nu Merkel de nieuwe leider van Duitsland lijkt te worden, geeft zij meer prijs over haar privé-le- ven. Volgens commentatoren is dit een bewuste poging om het bestaande beeld van haar als een 'ijspegelachtige machtspo litica' te corrigeren. Vrouwelijke aanhangers zien Merkel, die met Margaret Thatcher wordt vergeleken, als een voorbeeld. 'Angie' houdt zich toch maar mooi staande in die politieke 'slangenkuil'. Wijs geworden door de pogin gen van haar mannelijke, ka tholieke rivalen uit West- en Angela Merkel Foto: Reuters Zuid-Duitsland in de CDU/CSU haar onderuit te halen, hield de Oost-Duitse domineesdochter haar emoties en kwetsbaarheid den liever verborgen. Maar nu ze van de jaloerse partijbaron nen weinig meer heeft te duch ten, gunt Merkel het publiek steeds vaker inkijkjes in haar persoonlijk leven. Het gezin van de evangelische doninee Kasner (Merkels meis jesnaam) verhuisde in 1957 van Hamburg naar Templin in de huidige deelstaat Brandenburg. Van West naar Oost tijdens de Koude Oorlog. ,,Zo gek kan al leen een dominee zijn", aldus een commentator. In Templin werd de intelligente Angela een buitenstaander: zij was haar medescholieren intel lectueel veruit de baas en ze de door onze correspondent Bob Kroon geneve - Precies twintig jaar ge leden maakte de Sovjetrussi- sche leider Michael Gorbatsjov in Genève met de Amerikaanse president Ronald Reagan een einde aan de Koude Oorlog. „Jammer, dat Reagan er nu niet bij kan zijn," zei Gorbatsjov gis teren op een herdenkingsbij eenkomst van dit keerpunt in de wereldgeschiedenis, waar voor beide staatslieden de No belprijs kregen. Een dag na de negatieve stem ming in Frankrijk over de Euro pese Grondwet en een mogelijk Nederlands 'nee', waarschuwde Gorbatsjov, dat de EU met zijn drang tot uitbreiding uit zijn krachten dreigt te groeien.,,De EU neemt teveel hooi op zijn vork," meende de voormalige Sovjetleider. De Unie hoort bin nen zijn perken te blijven, voor al in Oostelijk Europa, en het zou 'evenwichtiger' zijn als de EU Rusland te tijd gunde om met de voormalige Sovjet repu blieken ook tot een soort Oost- Europese Unie te komen, waar mee dan kon worden samenge werkt. De Reagan-Gorbatsjov top maakte in 1985 een einde aan de dreiging van een allesvernie tigende kernoorloog tussen de twee grootmachten. Maar vol gens Gorbatsjov hebben de Amerikanen zich daarna niet aan de afspraken voor kernont wapening gehouden. batteerde hoofdzakelijk met de leraren. „Ze wist en kon alles, behalve sport. Angela was onze garantie voor veel punten voor onze school bij wiskunde- of Russische Olympiades", vertel de voormalig klasgenote Elke Schulz (50) aan massablad Bild. Merkel studeerde, werd natuur kundige in Oost-Berlijn, trouw de, bleef kinderloos, liet zich scheiden en klom na de Duitse hereniging op binnen de CDU. Zelf snel van geest, erkent ze weinig geduld te hebben met mensen die langzamer zijn dan zij. Dan raakt ze geïrriteerd en begint ze te schelden, bekende ze kort geleden in een talkshow. Ze slaapt al jaren niet meer dan 5 a 6 uur per nacht, wat haar volgens de boulevardbladen is aan te zien. Merkel droomt er van om dat chronische slaapge- brek ooit in te halen en te kun nen wandelen in de Ucker- mark, haar 'Heimat' waar ze een tweede huis heeft. Maar vooralsnog zal het zover niet komen. Voor het eerst is Merkel in de opiniepeilingen populairder dan Gerhard Schroder. Het heeft er alle schijn van dat de strijd 'man te gen vrouw' - die de SPD dwingt om 'de toon van de campagnes aan te passen', zoals een partij- woordvoerder het uitdrukte - door 'Frau Merkel' zal worden gewonnen. Meer dan 70 pro cent van de Duitsers zegt er geen probleem mee te hebben dat een Oost-Duitse vrouw dan kanselier is. Als Merkel het maar beter doet dan Gerhard Schroder. Ronald Reagan en Michael Gorbatsjov tijdens hun historische topoverleg in Gerieve, twintig jaar geleden. Foto: EPA hilla-bagdad/anp - Een aan slag door twee zelfmoordterro risten in de Irakese stad Hilla heeft maandagochtend aan ze ker 25 personen het leven ge kost. Dat hebben medici ge zegd. Circa honderd mensen raakten gewond. De aanslagen waren gericht te gen Irakezen die zich wilden aanmelden voor een baan bij leger, politie en andere over heidsdiensten. De eerste zelf moordenaar blies zichzelf op tussen Irakezen die voor een keuringscentrum van de over heid stonden te wachten. De tweede explosie vond plaats tussen een groep politiecom- mando's. Zij zouden hebben gedemonstreerd voor hogere lonen. Hilla ligt honderd kilometer ten zuiden van de hoofdstad Bag dad. In februari kwamen er bij een aanslag in de voornamelijk sjiitische stad 118 personen om het leven. In een poging het voortdurende geweld te smoren zijn volgens officiële cijfers 40.000 Irakese en 10.000 Amerikaanse militai ren en politiemensen zondag een groot offensief in en rond Bagdad begonnen. Ze willen de infrastructuur van terroristen in de Irakese hoofdstad uitschake len. Ze stellen dat er geen terro rist meer de stad mag binnen komen. 'Operatie Bliksem' staat naar verluidt onder leiding van de Irakese regering. Ze is daarmee de grootste Iraakse veiligheids operatie sinds de Amerikanen het land in april 2003 onder de voet liepen. Zeker vijfhonderd verdachten zijn op de eerste dag van de actie opgepakt. De maand mei was met zeker 670 doden zelfs voor Irak uit- zondelijk bloedig. Om ten min ste de hoofdstad enige veilig heid te bieden worden er vol gens de autoriteiten 675 con troleposten opgezet, nog afge zien van een aantal mobiele controleposten. De stad wordt hiervoor in 22 sectoren ver deeld volgens een anonieme zegsman van het Irakese minis terie van Defensie. Van het veiligheidskordon was evenwel dit weekeinde nog niet veel te merken. In heel Irak zijn minstens 35 mensen zijn omge komen, onder wie een Britse militair. Amerikaanse en Irakese militai ren hebben zondagavond in Bagdad een gezochte ex-gene raal gearresteerd. De man zat bij de inlichtingendiensten van de voormalige dictator Saddam Hussein en de fanatieke feday- een-milities. De man ging na de regimewisseling in 2003 een be langrijke rol spelen in het ver zet. Hij gaf volgens een verkla ring leiding aan meerdere ter roristische cellen, die Ameri kaanse troepen hebben aange vallen met bommen en mor tiergranaten. bij Franse apart geval - De Franse geit waarbij de gekkekoeienziekte vastgesteld, was zeer een geïsoleerd pe ziekte lijkt niet ver- bnder geiten. Alle extra ceFIpp andere geiten zijn tot jnegatief, zei Europees ida*issaris Kyprianou (Con- enbescherming) giste- Irussel. Na de ontdek- Frankrijk besloot Euro- nderzoeken of de gekke 14 :iekte zich ook onder "™had verspreid. Testen op slachtgeiten duidelijkheid geven. 1 ;nose: Laura V dan Hillary igton - Laura Bush, ran... zou Hillary Clin- l 14.|>uw van... verslaan als mes kandidaat zouden le Amerikaanse presi- rkiezingen van 2008. irspelde de Amerikaanse sident Dick Cheney gis- het CNN-programma ig Live. Bekend is dat |Clinton, senator voor irk, een kandidatuur •gt. Tegen George wiens vader van Bill verloor, kan ze het niet -IZ Jen. Bush jr. is aan zijn ambtsperiode bezig en niet worden herkozen. {land opent ficentrum - Thailand heeft giste- a vijf maanden na de Jstende tsunami's offici- waarschuwingscentrum lik genomen tegen natt- Ipen. In het geval van pami kan binnen vijftien 1 een waarschuwing l uitgevaardigd. Hoewel Ëtrschuwingssysteem te- pami's nog niet hele- |aar is, functioneert het iide voor dit moment, al- Ijregeringsleider. Speciale ■die de komst van een li kunnen detecterên, T: nog op zee worden ge let waarschuwingscen- 1 ook optreden in het in andere natuurcata- Tzoals overstromingen, ffjiden, gevaarlijke onge- net chemisch materiaal ibevingen. Engeland verontrust over nieuwe gewelddadige rage (advertentie) door onze correspondent Esther Gotink londen - Engeland kent een nieuw fenomeen: happy slap ping. Beoefenaar s van deze praktijk verkopen argeloze voorbijgangers een paar rake klappen en leggen dit vast met de videofunctie van hun mo biele telefoon. De beelden wor den vervolgens via bluetooth of internet verspreid. De politie zegt dat de trend ra zendsnel om zich heen grijpt. Alleen al in januari werden in zuid-Londen acht mobiele meppers gearresteerd. Ver voersbedrijf British Transport heeft dit jaar 200 incidenten onderzocht. Ze worden behan deld als overvallen, waarop maximaal vijfjaar gevangenis straf staat. Carol Holden (47) is één van de slachtoffers. Ze werd aangeval len in Twickenham toen ze langs een middelbare school liep. „Studenten verlieten juist het pand en ik zag dat een jon gen op me afkwam. Hij had een mobieltje in zijn hand, dus dacht ik dat hij telefoneerde. Nu realiseer ik me dat hij het paraat hield om mijn reactie te filmen. Hij sloeg me zo hard als hij kon in het gezicht. Later liet hij het filmpje aan zijn vrienden zien, die erom lachten. Ik heb er geen moeite mee als jonge ren een lolletje trappen, maar een onbekende pijn doen is echt niet grappig." De Britse pers schreef aanvan kelijk over het verschijnsel als zou het gaan om een onschul dige rage onder kinderen, die zich laten beïnvloeden door het stuntprogramma Jackass. Maai' het fenomeen blijkt agressief en maakt mensen bang. Mobiel meppen begon vorig jaar in de muzieksèene en is via school pleinen in Londen verspreid over de rest van Engeland. In noordelijke steden worden veel ouderen en kinderen zo hard geschopt en geslagen, dat ze er fysieke of psychische klachten aan overhouden. Becky Smith (16) werd in april onder handen genomen nabij haar huis in Manchester. Ze leed aan een tijdelijke verlam ming door een beschadigde ze nuw in haar been. Nu heeft ze moeite zich voor te bereiden op haar examens. Becky's broer Craig zag haar beproeving op het mobieltje van een klasge noot. De dader, een 16-jarig meisje, werd gearresteerd en is nu op borgtocht vrij. Becky's moeder Georgina noemde de aanval 'afgrijselijk' en riep de school op mobiele telefoons te verbannen. „Becky werd in een belabberde toestand achterge laten. Het is ziekelijk wat haai' is aangedaan. Ik wil dat de hele wereld weet wat voor vreselijke dingen hier gaande zijn." Andrew Buckingham van Slachtofferhulp vindt een ban op mobieltjes geen goed idee, omdat telefoons ook levens kunnen redden. „Uiteraard moet je happy slappers hun mobiel afnemen, maar een re gelrecht verbod voor jongeren die hun telefoon wel verstandig gebruiken, gaat te ver." Buckingham vindt dat scholen de mobiele meppers moeten onderwijzen over de impact van hun daden. Sommige scholen, zoals Crof- ton in Lewisham, hebben be sloten telefoons met videofunc tie te verbieden. Andere scho len, zoals Latymer in Ham mersmith, kregen extra politie toezicht, na te zijn geteisterd door de gewelddadige rage. Ook winkelcentra nemen maat regelen: jongeren die him ge zicht bedekken met capuchons en zo onherkenbaar zijn op be wakingscamera's, worden ge weerd. In Bluewater, met 330 winkels het grootste overdekte winkelcentrum in Kent, bleek het verbod op 'hoodies' (capu chons) een ongekend succes; happy slapping komt niet meer voor en het aantal winkelende mensen is met 22 procent toe genomen. washington/anp - De Verenigde Staten hebben in hun strijd tegen het internationaal terrorisme tot nog toe zeker 68.000 mensen opgepakt. Dat heeft de hoogste Amerikaanse militair, generaal Myers, volgens Amerikaanse media gezegd. De voorzitter van de Amerikaanse chefs van sta ven presenteerde dit cijfer in een reactie op kri tiek van Amnesty International dat de gevangenis op de marinebasis Guantanamo Bay 'de goelag van onze tijd is geworden'. Myers deed de uit spraken van de mensenrechtenorganisatie af als 'absoluut onverantwoordelijk'. „Het Internationale Rode Kruis is sinds dag één A op Guantanamo. Het is in wezen een modelin richting", aldus de generaal. Hij erkende dat er vergrijpen hadden plaatsgehad die het daglicht niet kunnen verdragen maar ook dat daar kor daat tegen is opgetr eden. „We hebben 325 onderzoeken gehad naar ver meende misstanden. We hebben honderd geval len gehad van laakbaar handelen en honderd mensen tegen wie op een of andere manier stap pen zijn ondernomen", zei de generaal tegen de zender Fox News. De behandeling van de gedeti neerden is goed, zei hij verder. Veel mensen hebben nooit meer omgekeken naar hun hypotheek en dat is jammer. Want zelfs bij een hypotheek van 3 jaar of ouder is het vaak al mogelijk de maandlasten naar beneden te krijgen. Door de huidige lage rente en de gestegen waarde van een woning kun je vaak nu al een scherper aanbod krijgen. Als oversluiten naar de Postbank niet interessant is, zeggen we dat natuurlijk ook. Maak voor een scherp aanbod een afspraak met onze hypotheekadviseur en bel 0900 1900 (5 cent p/m). Of ga naar postbank.nl, daar vind je ook de dichtstbijzijnde tussenpersoon. onderdeel van INGAi)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7