Meer mensen opgenomen in ziekenhuis BINNENLAND 2 OM speelt op zeker in zaak 'tegelmoord' Tramstaking Amsterdam zonder problemen verlopen Nederland bouwt fors aantal woningen meer Helft etiketten afbijtmiddelen onvoldoende informatie geeft Betere meting verdubbelt files V t Sterke stijging in 2002 en 2003 Proef met sensoren in aardappelvelden Vijf vermeende PKK-verdachten vrijgesproken Elke student krijgt chip op OV-kaart Ierland erkent nese diploma's £Aag - Nederland en China ïlkaars diploma's in het ezet onderwijs erkennen, [er Van der Hoeven (On- b) en haar Chinese colle- pu li hebben daarvoor gis- In Peking een verdrag ge- Door de wederwijdse gr ning wordt het gemakke- ;en opleiding aan hoge- I of universteit in Neder- if China te doen. In Ne- id volgen ongeveer acht- jd Chinezen hoger onder- ingeveer zeventig Neder- iders studeren in China. egpsting levert seriieente veel op 1, Zurg - De belastinginkom- an gemeenten zijn tussen m 2003 met bijna 1,3 mil- aro gestegen tot 6,8 mil- -n bro. Dat is een gemiddel- name van 7,1 procent per let betreft onder meer on- 6eiidzaakbelasting, bouwle- i parkeergeld. De gemeen- ..pvachten dat de belas- WJlbrengsten dit jaar tot 7,3 rjcffl euro oplopen. Dat heeft tntraal Bureau voor de iek (CBS) gisteren ge- eei eist jaar voor id in moskee "c aL dinsdag 31 mei 2005 den haag/gpd - Het openbaar minis terie (OM) heeft de aanklacht tegen de vier Rijswijkse verdachten (18 tot en met 22 jaar) van de zogenoemde tegelmoord uitgebreid. De mannen, die in de nacht van 9 op 10 januari twee stukken stoeptegel van een viaduct over de A4 bij Rijs wijk gooiden en een automobiliste (30) uit Uden dodelijk troffen, wordt nu ook openlijke geweldpleging met de dood tot gevolg en dood door schuld verweten. Met de uitbreiding van de aanklacht speelt het OM op zeker. Tot voor kort werd de verdachten alleen moord en doodslag verweten. Bij beide strafbare feiten moet wor den bewezen dat de mannen de op zet hadden om het slachtoffer te do den. Mocht de rechter opzet niet bewezen achten, dan kan deze de vier nu ook voor dood door schuld of openlijke geweldpleging veroordelen. Voor de ze misdrijven staan lagere straffen dan bij moord of doodslag: 12 jaar voor openlijke geweldpleging met de dood tot gevolg en 9 maanden voor dood door schuld. De zaak tegen de vier verdachten wordt op 14 juni inhoudelijk behan deld door de Haagse rechtbank. Be halve voor de tegelzaak staan de ver dachten dan ook terecht voor een po ging tot doodslag, omdat ze kort voor het dodelijke incident vanaf een na bijgelegen viaduct een zak puin op een voorbijrazende vrachtwagen gooiden. De wagen werd geraakt, maar de chauffeur bleef ongedeerd. Tijdens de zitting ontstaat wellicht eindelijk duidelijkheid over wie van de verdachten het stuk steen liet val len dat door de voorruit van de auto van de 30-jarige vrouw vloog en het slachtoffer in het gezicht trof. Van twee verdachten is bekend dat zij tijdens de fatale worp in een auto za ten. De andere twee mannen zeggen beiden vrijwel gelijktijdig een stuk te gel te hebben laten vallen en niet te weten welk deel de auto raakte en welk stuk miste. Een DNA-test op het stuk steen dat in de auto is aangetroffen, gaf geen uit sluitsel. Er zat alleen DNA-materiaal van het slachtoffer op. Omdat een van de twee gooiende verdachten zegt dat hij zijn stuk steen liet vallen toen de auto met de voor kant onder het viaduct vandaan kwam, heeft het OM de technische recherche onderzoek laten doen of de steen de auto in dat geval kan heb ben geraakt. Volgens de advocaat van die verdach te, mr. A. Westendorp, is uit de bere keningen van de rechercheurs geble ken dat het stuk steen van zijn cliënt de auto onmogelijk kan hebben ge raakt, als deze de waarheid spreekt. Het is niet bekend of het OM de cli ënt van advocaat Westendorp gelooft ën de tweede 'werper' als hoofd schuldige zal aanwijzen. dam - De officier van jus- ^eft gisteren voor de lank in Rotterdam twaalf den, waarvan vier voor- Sïlijk, gevangenisstraf ge- ;en de man die kort na de op Theo van Gogh probeerde te stichten in ggpvlana-moskee in Rotter- jsL Vest. De man uit Capelle ^\n IJssel kocht onder in- van veel drank en drugs 1 benzinestation brand- fïij legde op 7 november aar het hout voor een 1 lan de moskee en stak het Ueen de deur raakte bij tident beschadigd. Het [isteren voor de recht- iiet helemaal duidelijk of uit racistische motieven [ehandeld. De man gaf dat de moord op de ci- eels van invloed was. De jank doet op 13 juni uit- ^•chuiving imigranten De komende de- komen naar verwach- ander niet-westerse im- (iten naar Nederland. residji 1987 en 2004 ging het ^Ms om gemiddeld 52.000 beketonen uit Turkije, Afrika, -Amerika en Azië. Het ctief.fal Bureau voor de Statis- d^teS) gaat ervan uit dat het prmijn 37.000 per jaar Izijn. "bassade stelt .gen aan Polen vpDAM - De Nederlandse va dsade in Warschau gaat er bT00^se aut°riteiten om eid E?ering vragen over de be- v verfcng bij de Duits-Poolse ^Van een groep Amster- vmbo-schofieren die ^pmietigingskamp Ausch- 31 isde. De groep werd vori- k zowel op de heen- als igweg uren opgehouden ïswachten zouden racis- en seksistische opmer- hebben gemaakt tegen :one leerlingen. De Am use wethouder Abouta- dat minister Bot (Bui- dse Zaken) de zaak uit- n ook de PvdA-fractie in :ede Kamer heeft vragen over de kwestie. ;eld voor foto itor Pormes - De beweging People Genocide (PAG) heeft uku.pagina.nl een belo- in 4000 euro uitgeloofd in belastende foto van .inks-senator Sam Por- ip dat beeld staat volgens ■t Eerste-Kamerlid in de eventig met een wapen jrafeerd in een Palestijns ngskamp voor terroris- leiding van Groenlinks ïinister Donner (Justitie) gd een onderzoek te laar de vraag of Pormes elogen over zijn ver- Ie deelname aan de guer- ining. iwe eilanders ;en vaker hulp in - Mensen van de vas- ie op de Waddeneilan- wonen, kloppen op- vaak aan bij een maat- elijk werker. Dat liet di- D. Posthumus van de g Maatschappelijk Werk in Drachten gisteren Volgens hem hoopt een n de nieuwkomers pro- 1 achter zich te laten. De start draait vervolgens ïen teleurstelling, loor problemen zich op vrijen meestal sterker profi- aldus Posthumus. Hij 12 5jle gemeenten op de vier Waddeneilanden om ex- voorburg/anp - Het aantal mensen dat in een ziekenhuis werd opgenomen, is in 2002 en 2003 sterk gestegen. Over de pe riode 1995-2003 steeg het aantal mensen in het ziekenhuis per jaar met 9 procent. Dat blijkt uit gisteren versche nen cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De stijging zette pas vanaf 2001 in en was in de twee volgende jaren sterk. Het begin van deze stijging viel samen met de in voering in 2001 van het actie plan 'Zorg Verzekerd' van het ministerie van volksgezond heid, meldt het CBS. Dat plan was gericht op het verkorten van de wachtlijsten in de zie kenhuiszorg; er kwam toen ex tra geld beschikbaar. Spectaculair was de stijging bij de behandeling van heupartro- se, knieartrose, spataderen en staar. In negen jaar steeg het aantal personen dat werd opge nomen voor knieartrose met 64 procent, voor heupartrose met 27 procent en voor spataderen met 19 procent. Voor staar steeg het aantal in het zieken huis behandelde personen met de helft: van 34 naar 51 per 10.000 inwoners. Steeds meer vrouwen werden opgenomen in verband met zwangerschapscomplicaties in de periode vóór de geboorte: van tachtig per 10.000 vrouwen in 1995 naar 113 in 2003. Deze stijging van 41 procent hangt voor een deel samen met een toename van het aantal zwan gerschappen, vooral bij oudere en zeer jonge moeders. Volgens het CBS is er nog steeds sprake van een stijging van 23 procent als dat gegeven wordt gecorri geerd. Het aantal opgenomen mensen met een acuut hartinfarct nam in de onderzoeksperiode af met 24 procent. Daarentegen moes ten er 42 procent meer mensen voor de behandeling van hart- ritmestoomissen worden opge nomen. Verder blijkt uit de cij fers dat tussen 1995 en 2003 het aantal opgenomen mannen met longkanker met 22 procent is afgenomen, terwijl er bij vrouwen sprake is van een stij ging met 42 procent. Het aantal ziekenhuispatiënten met huid kanker steeg van 2,0 naar 3,7 per 10.000 inwoners. Ook was er een forse groei zichtbaar van mensen die voor het eerst voor een bepaalde aandoening in een ziekenhuis bed lagen. Tussen 2000 en 2003 was er sprake van een jaarlijkse toename, ongeacht diagnose, met ruim 3 procent. Twee reizigers lezen rustig een krantje, terwijl ze wachten op een tram bij het Centraal Station in Amsterdam. Foto: ANP exloo/anp - De universiteit van Wageningen begint mor gen in Exloo een voor Europa unieke proef met landbouw- sensoren in een aardappel veld. De sensoren meten de temperatuur en de luchtvoch tigheid in de planten, waarna een computer voorspelt waar de gevreesde ziekte phytopht- hora de kop op zal steken. De boer kan vervolgens precies op de juiste plek bestrijdings middelen gebruiken, waar door er minder gif in het mi lieu komt en de boer geld be spaart. Dat heeft D. Goense van de Wageningen Universi teit en en Researchcentrum (WUR) gisteren bekendge maakt. De 140 sensoren wor den over 6 hectare verspreid. Een sensor in de plant geeft de informatie via een antenne net boven de plant door aan het LOFAR-systeem van de Stichting Astonomisch Onder zoek Nederland (Astron) in Dwingeloo. Dat is een schotel netwerk dat bedoeld is voor onderzoek in de ruimte. Via LOFAR komt de informatie bij een centrale computer te recht. De sensoren kosten nu nog zo'n 100 euro per stuk, maar Goense verwacht dat de sensoren binnen een jaar of vijf nog maar een euro zullen kosten. Dan wordt de toepas sing voor boeren rendabel. amsterdam/gpd - De staking van het Amsterdamse Gemeentelijke Vervoerbe drijf (GVB) is gisterochtend zonder grote problemen verlopen. De meeste reizi gers bleken van de staking op de hoogte; op de tram- en bushaltes bij het Cen traal Station stond slechts een enkeling vergeefs te wachten. Doordat de IJ-tun- nel was opengesteld voor fietsers en voetgangers, konden ook de mensen die normaal het IJ moeten oversteken van en naar Amsterdam Noord, gewoon met de fiets naar hun werk of les. De gemeenteambtenaren van het GVB legden tussen 5.30 en 8.30 uur het werk neer uit onvrede over de vastgelopen CAO-onderhandelingen. Bussen, trams, metro's reden niet. Ook de veerponten over het IJ staakten. Veel mensen wan delden of fietsten de stad in vanaf het CS. Taxi's deden goede zaken. Ongeveer achthonderd werknemers van het gemeentevervoerbedrijf, -de com plete ochtendploeg- deden mee aan de staking. Bestuurslid T. de Jong van vak bond Abvakabo FNV was tevreden. „De staking is gedisciplineerd verlopen en we denken dat onze boodschap is over gekomen." Treinen en de bussen van regiovervoer- der Connexxion reden wél. In de bussen was het volgens een Connexxion- woordvoerder erg druk. „Maar we heb ben nergens grote groepen mensen hoe ven laten staan." Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) noemde het moment van de sta king eerder 'ietwat ongelukkig' in ver band met de eindexamens, die deze week nog plaatsvinden. De acties van de gemeenteambtenaren gingen later op.de dag verder met een protestbijeenkomst bij het stadhuis en de overhandiging van een petitie aan burgemeester Cohen. Eind april liepen de CAO-onderhande lingen na een jaar stuk op de looneis en het zogenoemde functioneel leeftijds ontslag (FLO). Op 9 juni organiseren de bonden een landelijke actiedag, waarbij waarschijnlijk het openbaar vervoer in het hele land komt plat te liggen. voorburg/anp - Nederland heeft in het eerste kwartaal van 2005 flink meer woningen ge bouwd. In vergelijking met de zelfde periode vorig jaar zijn ze venhonderd nieuwe huizen meer opgeleverd. Dat is een stijging van 8 procent, bleek gisteren uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De kwartaalcijfers laten zien dat de bouwlust toeneemt. Het aantal afgegeven vergunningen voor de bouw van nieuwe wo ningen is gestegen met 22 pro cent. In anderhalf tot twee jaar tijd moeten die vergunningen ruim 17.000 huizen opleveren. In totaal kwamen in het eerste kwartaal 9500 huizen gereed voor bewoning. Het zijn vooral de huurders die profiteren van die extra nieuwe huizen. Ten opzichte van vorig jaar werden in de eerste drie maanden 56 procent meer nieuwe huurwo ningen opgeleverd, aldus een woordvoerder van het CBS. Bij de bouwaanvragen zijn het de eigen woningen die in de lift zitten. Voor koopwoningen werden 28 procent meer ver gunningen aangevraagd terwijl die voor huurwoningen met 3 procent stegen. Om de proble men op de woningmarkt op te lossen, zou 50 procent van de nieuwbouw voor de huurmarkt bestemd moeten zijn. Minister Dekker van VROM werkt via bouwafspraken met woning corporaties en gemeenten aan meer nieuwe huurwoningen. De eerste woningbouwresulta- ten van dit jaar lopen sterk uit een per provincie. Overijssel, Limburg en Gelderland lever den respectievelijk de meeste huizen op, terwijl Zuid-Holland en Flevoland minder bouwden dan in het eerste kwartaal van 2004. Zuid-Holland lijkt dat de ko mende jaren goed te maken. De provincie gaf veruit de meeste bouwvergunningen af. Over Utrecht en Flevoland maken de onderzoekers zich wel zorgen. De twee provincies bouwden minder huizen op en gaven ook minder vergunningen voor nieuwe huizen af, constateert het CBS. (advertentie) oen haag/anp - Klussers wor- den niet goed geïnformeerd over veilig gebruik van afbijt middelen voor bijvoorbeeld het verwijderen van tapijtlijmresten of verf. Meer dan de helft van de etiketten van de producten geven hiervoor onvoldoende informatie, constateert de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) na onderzoek. Afbijtmiddelen bevatten vaak de stoffen methanol of methy- leenchloride, die bij hoge con centraties schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. Vol gens de VWA is het daarom be langrijk dat consumenten we ten hoe ze op een veilige ma nier de middelen kunnen ge bruiken. De inspectiedienst heeft 56 af bijtmiddelen onderzocht. Geke ken is naar het etiket, de sa menstelling van het product en de verpakking. Bij 54 procent van de middelen bleek het eti ket niet in orde. Een van de af- bijtproducten miste zelfs een Nederlandse gebruiksaanwij zing. Drie producten konden gevaarlijk zijn voor kinderen: de middelen waren niet verpakt met de wettelijke verplichte kinderveilige sluiting. De VWA heeft de fabrikanten van de af bijtmiddelen vooralsnog slechts gewaarschuwd en opgedragen de etiketten te verbeteren. Wanneer de branche zijn leven niet betert, sluit de inspectie ex tra maatregelen niet uit. In al gemene zin hamert de inspec tiedienst op goede gebruiks aanwijzingen bij de doe-het- zelfproducten. Per jaar moeten 31.000 klussers zich laten be handelen in een ziekenhuis. HET PARLEMENT VRAAGT UW MENING OVER DE EUROPESE GRONDWET Proeven met nieuw volledig geautomatiseerd systeem iedere file wordt doorgegeven. Nu worden meerdere files op hetzelfde wegdeel samenge voegd tot een lange rij auto's. Straks zullen niet alleen files op het hoofdwegennet maar ook de files op de verbindingswe gen worden gemeld. Ook op stoppingen van maar een kilo meter komen in de statistieken. De ondergrens voor de nieuws bulletins blijft wel twee kilome ter overigens. De metingen gebeuren op on geveer 1500 kilometer van het Nederlandse hoofdwegennet. den haag/anp - Eigenlijk staan er tweemaal zoveel files als in de verkeersinformatie wordt ge meld. Dat blijkt uit proeven met een nieuw, volledig geautoma tiseerd meetsysteem. Dat sys teem voert Rijskwaterstaat van af 1 juli in. Niet alleen het aantal, ook de lengte van de files zullen aan zienlijk toenemen. Dat komt niet omdat het fileprobleem plotseling veel groter is maar omdat de metingen veel precie zer zijn. Ook de zwaarte van een file, of tewel de lengte maal de duur ervan, zal bijna verdubbelen, aldus een woordvoerder van de Verkeers Informatie Dienst (VID). Gisterochtend rond half acht bijvoorbeeld liet de oude meting 31 files zien met een lengte van 124 kilometer. Vol gens de aanstaande peiling wa ren er 49 met een lengte van 172 kilometer. Het systeem geeft alle verande ringen, hoe klein ook, door. Dat zorgt voor snellere wijzigingen in het beeld. Ook neemt het aantal meldingen toe, omdat den bosch/anp - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren vijf PKK-verdachten vrijgesproken die op 12 november waren op gepakt op een kampeerboerde rij in het Noord-Brabantse Liempde. Het openbaar minis terie (OM) vroeg zelf om vrij spraak voor deze personen, omdat is gebleken dat ze geen strafbare feiten hebben ge pleegd. De camping in Liempde is vol gens justitie een opleidings kamp geweest voor de strijders van de Koerdische afschei dingsbeweging PKK. De natio nale recherche arresteerde vo rig jaar in dit verband 39 perso nen, van wie vijf op Schiphol. De politie nam bij doorzoekin gen op verscheidene locaties in Nederland nachtkijkers, kleding voor verzending, instructiema teriaal, identiteitsbewijzen en een vuurwapen in beslag. den haag/anp - Met ingang van 2008 krijgt elke student één kaart voor het openba^ver- voer en toegang tot deflations. Alleen in de proefperiode die volgend jaar begint zullen stu denten twee kaarten moeten gebruiken. Dat heeft het ministerie van on derwijs, cultuur en weten schappen gisteren laten weten. Naar verwachting zal in 2008 voor iedereen de nieuwe chip kaart worden ingevoerd. Tot die tijd zal er op stations en in het openbaar vervoer getest wor den met elektronische toe gangspoortjes. Alle reizigers kunnen in deze testperiode gebruik blijven ma ken van de huidige vervoersbe wijzen. De studenten krijgen in. de testperiode naast de ÓV-stu- dentenkaart een chipkaart. Wanneer de chipkaart definitief wordt ingevoerd, krijgen de stu denten de chip op hun OV- kaart.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5