GESPREK VAN DE DAG Haring voor 2,50? Santa Maria blijft koel bij proces Michael Jackson 'Robin Hood moet terug in stadslogo Nottingham' Mayday! 'In zes weken zakken vullen' «ortvifjj Een 45-jarige Amerikaanse heeft internetbedrijf YAHOO aangeklaagd omdat die NAAKTFOTO'S van haar op het internet had laten staan, ondanks haar uitdruk kelijke verzoek die te verwijderen. De vrouw wil 3 miljoen dollar zien van Yahoo. De foto's waren in een zogenoemd Yahoo-profiel gepost door een ex-vriend, sa men met telefoonnummer en e-mailadres van de vrouw. Dat leidde tot veel ver velende reacties, ook van collega's en vrienden. In januari vroeg de vrouw Yahoo om het profiel te verwijderen, maar daar kreeg ze - volgens haar advocaat - geen respons op, ook niet na herhaalde verzoeken. Later zijn wel de adresgegevens verwijderd, maar de foto's bleven staan. De kwakkelende vliegmaatschappij Zimbabwe Air ligt onder vuur nadat ze onlangs in een Boeing slechts 1 PASSAGIER vervoerde. Het bedrijf heeft met Dubai een nieuwe be stemming in het aanbod opgeno men, maar er lijkt niet veel klandizie voor. De Zimbabwaanse regering heeft Zimbabwe Air op het matje ge roepen. Het 'incident' gebeurde twee weken geleden. De passagier had alle 205 STOELEN van de Boeing 737 voor zich alleen, tijdens zijn 6000 kilometer lange vlucht van Dubai naar Harare. Heen zaten er 49 passagiers in. Het toestel moet 120 mensen vervoeren om uit de kosten te komen. De Britse acteur Colin 'MR DARCY' Firth is ONDERSCHEIDEN in Italië. Hij kreeg die eer wegens zijn 'bijdra ge aan de promotie van Italië's ima- go in het Verenigd Koninkrijk'. Firth, getrouwd met de Italiaanse producer Livia Giuggioli, organiseert regelmatig literaire avonden in Lon den. De acteur werd beroemd als Mr Darcy in de tv-serie Pride and Preju dice. Die rol vormde de basis voor zijn aandeel als Mark Darcy in de Bridget Jones-films. Ook speelde Firth in Girl With a Pearl Earring and Love, Actually. Zijn nieuwste film is Where the Truth Lies, over een bi seksuele entertainer in de jaren '50. De wereldberoemde Amerikaanse filmmaker OLIVER STONE is in Hol lywood AANGEHOUDEN voor rijden onder invloed en bezit van drugs. Hij werd volgens de politie zaterdag tegen een borgsom van 15.000 dol lar op vrije voeten gesteld. De 58-ja- rige Stone werd in de nacht van vrij dag op zaterdag gesnapt bij een controle op Sunset Boulevard bij de grens tussen de wijken Beverly Hills en West-Hollywood. Stone maakte onder meer de succesvolle films Platoon, Wall Street, JFK en Natural Born Killers. Foto: EPA proeven familieleden van de be- manning van de zilte vis en schipper Ouwehand mag er zelf ook graag een bij het staartje grijpen. „Niet omdat het zo hoort, want zeker de helft van de bemanning lust helemaal geen haring. Vooral de jongeren P niet. Die hebben liever een kro- j ket of een frikadel." Om de concurrenten in Dene marken, Noorwegen en Schot land niets wijzer te maken, draait Ouwehand een beetje om de plaats heen waar het ha- ringspan de vis heeft gevangen. I „Hou het maar op de traditio nele visgronden." Overigens brachten de twee trawlers van Jaczon bv zater dagavond met 20.000 emmers haring maar een klein deel van de totale Hollandse Nieuwe vangst aan wal. De meeste ha ring wordt in Denemarken en Noorwegen gevangen. Vandaag heeft de traditionele veiling plaats van het eerste emmertje; de opbrengst is voor de Hersen- stichting Nederland. Leo van der Velde dinsdag 31 mei 2005 M in MENSELIJK De legendarische struikrover Robin Hood, die de middeleeuwse rijken bestal om de arme bevolking in Sherwood Forest te helpen, is on langs uit het stadslogo verwijderd. Dankzij de reclamejongens, die me nen dat steden als Nottingham met hun traditie moeten breken om een nieuw soort toeristen aan te trekken. En, nog belangrijker, nieuwe inves teerders. „De meeste grote instituten wollen geen legendarische, dertien- de-eeuwse boogschutter als symbool voor het moderne Nottingham", zegt John Heeley van het Nottingham Promotiebureau. Dit is echter tegen het zere been van sherrif en gemeenteraadslid Derek Cresswell. „In tegenstelling tot wat de media zeggen, zijn Robin Hood en ik de beste vrienden", zegt hij. Creswell was verbijsterd toen de af beelding van Robin Hood door de gemeente werd vervangen door een grote 'N'„Hoe hebben ze dat in godsnaam kunnen doen? Robin Hood moet terugkeren!" Andere tegenstanders van de nieuwe Petrarca Boeken leiden naar kennis of naar waanzin reclamestrategie zeggen dat Robin Hood, vereeuwigd op het witte doek door legendarische filmsterren als Errol Flynn en Kevin Costner, Not tingham's enige specifieke, interna tionale symbool is dat onmogelijk vervangen kan worden. Niet zo ver wonderlijk in een stad waar de stra ten namen hebben als 'Maid Marian Way', 'Sheriff s Way' en 'Robin Hood Street'Waar kroegen zijn als 'Friar Tuck Inn' en bovendien horden toe ristische attracties aan de boog schutter gewijd zijn. „Wellicht wil je als bedrijf niet geassocieerd worden met een boogschutter in een strak groen pakje, maar wat moet je in he melsnaam met een grote, krakkemik kige 'N'? vraagt directeur van de Robin Hood Sociëteit Bob White zich af. „Dit is te belachelijk voor woor den." In Sherwood Forest, tegenwoordig een vreedzaam en bijna misdaad- vrije plek ten noorden van de stad, denken de afstammelingen van de genen die geprofiteerd hebben van, of geleden hebben onder Robin Hood's daden, dat de grootste aan trekkingskracht van het gebied schuilt in het eigen verleden. Lee Radzki, beheerder van café Robin Hood in Edwinstowe, dat midden in het bos ligt, denkt dat het nieuwe lo go Nottingham als toeristenoord van de kaart zal vegen. „De letter 'N' kan wel een miljoen dingen betekenen. Allen het Robin Hood-logo hield on ze erfenis levend. Dat moet daarom terugkomen." reuters Kinderen in de Schotse stad Glasgow hebben een harde klap te verwerken ge kregen. Hen werd, op een kolossaal billboard, te verstaan gegeven dat de KERSTMAN écht niet bestaat. Bovendien werd de bebaarde kindervriend afge schilderd als een werktuig van het kapitalisme. De reclameposter, met slogans als ,,Hou op kinderen voor te LIEGEN over de kerstman", en ,,De kerstman geeft meer aan rijke dan aan arme kinderen", is ontworpen door de 22-jarige Darren Cullen, een student aan de plaatselijke kunstacademie. Hij maakte het 'kunstwerk' ter afsluiting van een vierjarige marketingcursus. Het reclamebord zou eigenlijk al vorige maand worden onthuld. Een van de financiers van het project, een reclamebureau, trok echter zijn steun in toen duidelijk werd wat er precies op de poster zou komen te staan. Daarop zocht Cullen hulp bij een an der mediabedrijf, dat wel wilde meewerken. De Monegaskische prins ANDREA CASIRAGHI, een zoon van prinses Caroline, heeft flink uitgehaald naar een FOTOGRAAF die hem tijdens een wandeling in het centrum van Rome wilde fotograferen. De 21-ja rige prins, stiefzoon van de even eens nogal hardhandige prins Ernst August von Hannover, was na een diner in een Romeins restaurant met een vriendin naar een ijssalon gegaan. Daar stortte hij zich, met zijn ijsje nog in de hand, op de 36- jarige fotograaf Stefano Melom, die hem kennelijk wilde 'schieten'. Ook diens camera moest het ontgelden. Meloni, die door de prins tegen de grond werd gewerkt, weet nog niet of hij een aanklacht indient. ter Nieuwe buren op kantoor. Op een dag zullen de goedkope werkruimtes hier verbouwd gaan worden tot kostbare appartementen, maar of dat een half jaar duurt of vier jaar, geen mens die het weet. De wegen der planologen zijn ondoorgrondelijk. De nieuwe buren, van Music Mayday, zijn optimisten, zo bleek direct. Ze betrokken het oude schilderatelier van Titus, die daar in eenzaamheid minstens dui zend schilderijen had vervaardigd. De Mayday'tjes toverden dat afgeragde kunsthok in krap een week om in een heus kantoor, dat minstens vijfjaar mee zou kunnen. Een broedplaats moet niet te aange harkt gaan ogen, vind ik. Dat kon heus wel wat minder. Maar de Mayday'tjes hadden nu eenmaal representatieve verplichtingen, zo vertelden ze me. Veel bezoek, ook uit het buitenland. Bovendien kre gen ze overheidssubsidie, en de minister houdt van netjes. Ik informeerde, bij het lenen van mijn eerste kopje suiker, wat de Mayday-tjes nu precies deden. Dat bleek interessant. Er is een probleem: wij wes terlingen hebben, ondanks onze gulheid, geen gun stig beeld van Afrika. Allemaal narigheid, daarzo. Iedereen die één keer in Afrika is geweest weet beter, maar wie swingt ooit vrolijk mee met jonge muzi kanten op een Tanzaniaans buurtfeest? Geboren overlevers, dat zijn ze óók. En juist in Afrikaanse muziek zag Music Mayday al jaren geleden een po sitief overkomend, goed verkoopbaar Afrikaans ex portproduct: geef Afrikaanse bandjes de kans om met hun muziek jongeren in het westen te bereiken. Goed voor het algemene beeld, en leuk om te doen. Inmiddels hebben de Mayday'tjes overal contacten en werken zich, verderop in de gang, al weken het schompes. Er komt een groot concert aan, waar dui zenden westerse jongeren zullen gaan genieten van allerlei onbekend talent, door Mayday opgespoord in buurthuizen en feestzalen in Oost-Afrika. Dagen lang dreunden de trappen van ons pand. Cohorten vrijwilligers kwamen zich bij mijn buren melden voor instructies. Tot diep in de nacht ratelden de toetsenborden. Geen bier, geen sigaretten, geen feest jes: met Spartaanse ernst werkten de Mayday'tjes aan hun grote muziekgebeuren. Helaas draaien popfestivals op dit moment niet goed. Nog meer pech: terwijl ik dit schrijf schijnt buiten uitbundig de zon. Morgen en overmorgen, de festivaldagen, gaat het nog stukken warmer worden. De Mayday- baas staat al voor de derde keer vandaag op de brandtrap een sigaretje te roken. De voorverkoop valt vies tegen: het staat in koeienletters op zijn ge zichtgeschreven. Waarschijnlijk staan straks, in de Melkweg en Paradiso. de voormalige straatkinderen De acteur PIERCE BROSNAN (52) is privé totaal geen macho-man. De voormalige James Bond is zelfs nog al HUISHOUDELIJK aangelegd, ver telde hij aan het Duitse vrouwen blad 'Für Sie'. ,,lk help in de huis houding en bij de opvoeding van de kinderen. Ik doe boodschappen, ik kook en ik doe ook nog wel eens de was." Brosnan bekende dat hij zijn tijd als agent-007 niet had willen missen. En als het aan hem lag, zou hij nog wel voor een vijfde keer Bond willen zijn. Foto: Reuters Een Australische MOEDER is in ver wachting van haar tweede VIER LING. Haar artsen hebben gisteren in de media gezegd dat naar hun weten nog nergens ter wereld ooit een vrouw twee vierlingen heeft ge kregen. De 26-jarige Dale Chalk uit Brisbane beviel in augustus van twee jongens en twee meisjes na een reageerbuisbevruchting. Ook haar huidige zwangerschap kwam met behulp van die techniek tot stand. Volgens de artsen is het ge vaar groot dat de tweede vierling te vroeg wordt geboren of met afwijkin gen. Het Michael Jackson effect: de 89.000 inwoners van het Califor nische Santa Maria hoeven niet langer uit te leggen waar hun woonplaats ligt. Santa Maria staat nu zelfs op de weerkaart van lan delijk dagblad USA Today, zegt gemeentelijk woordvoerder Mark van de Kamp. Vier maanden geleden streek een mediacircus neer in deze provin cieplaats die zichzelf afficheert als een 'all America city'. Veel archi tecturale schoonheid of karakter heeft de honderdjarige stad niet. Maar als je er maar lang genoeg bent dan past de stad als een ver trouwde jas, zo hebben journalis ten Van de Kamp toevertrouwd. Toch, een onwaarschijnlijker de cor voor een zedenzaak tegen een beroemde popster lijkt nauwelijks denkbaar. Hier wonen arbeiders, geen beroemdheden of miljo nairs. Santa Maria was tot nu toe alleen beroemd om zijn 'tri tip', gebarbecued rundvlees. Dit is geen Beverly Hills; het inkomen per hoofd van de bevolking is 13.780 dollar. Het proces tegen zanger Michael Jackson (46) deelt de krant met een verhaal over gastarbeiders die een uur moeten lopen om op de velden met aardbeien te komen. De popster brengt een deel van zijn leven door op Neverland, een sprookjesachtig landgoed met een privé-amusementspark in de San ta Ynez heuvels, een half uurtje autorijden ten zuiden van de stad. Daar zou hij in 2003 de destijds 13-jarige Gavin hebben vastge houden, dronken gevoerd en ge masturbeerd. De aanklacht leidde tot het proces in de rechtbank van Santa Maria, dat nu zijn ontknoping nadert. De slotpleidooien in de zaak staan gepland voor woensdag of don- Saaie Californische stad onwaarschijnlijk decor megahype ter ok ;da ge Aracely, een politietechnij^1 „Wat dat betreft hebben ze (?lt£ juiste plek uitgekozen. Het Ie1 is hier heel kalm. Mensen hi^w houden hun afstand. Ze zijn£ei op zichzelf." e.t( Zestig procent van de inwonP1^ Latino, mensen werken in d^-e! landbouw en staan met beidP16 nen op de grond. „Ze laten zj niet gek maken door beroenfll den." Bovendien zijn er nietj beroemdheden komen opdajC behalve Jackson natuurlijk. Er is weinig betrokkenheid el geen deed-hij-het-wel-of-nie cussie. Daarvoor is Santa Ma?lJ groot en is er te weinig gemef®^ schapszin, zegt hij. „Dit is CrJ nië. Het eerste dat mensen als ze arriveren, is een hek r< om hun huis zetten. Mensen?0" niet met elkaar om." I1 Het enige waar mensen zichp£ gens hem druk over maken i<nt gebrek aan parkeerplaatsen buurt van de rechtbank. En kosten natuurlijk. Maar die volgens gemeentewoordvoei Van de Kamp te overzien. Mi moeten betalen voor gebruilj de parkeerplaatsen, elektricir en andere voorzieningen. EnP het economisch effect betrefft kent de gemeente zich niet rf?! zegt de woordvoerder. Er is lijk maar één succesverhaal, f fiehuis Coffee Diem, dat tegeP over de rechtbank ligt, heeft de zaken gedaan en vier meir' extra in dienst moeten neme? .71 „We zullen ze missen", zegt 1 lody Bumanglang, medewerk®*, van Coffee Diem, als ze met lunchbestellingen op weg ga, naar de rechtbank. „En zij zifi 1 ons missen, tenminste dat ve len ze ons elke dag." O 8 Archieffoto: GPD - Twee euro of meer voor de eerste Hollandse nieuwe is 'absurd,' vindt dast Scheveningse schipper Ouwehand. Deze foto van een Haarlemse vishanee del dateert overigens uit mei 2002. Archieffoto: United Photos de Boer be uit Ethiopië, Eritrea en Tanzania zich in het zweet te werken voor een uitgestorven zaal. Mijn buren zijn aardig. Ik wil ze troosten. Maar hoe? Zal ik ze vertellen dat mijn witte kunsWrienden en ik het dikwijls ook niet verder geschopt hebben dan 17 man in Emmen? Nee. Dan kijken de Mayday'tjes naar mijn kantoortje en denken: logisch, eerst je vloer eens aanvegen. Of zal ik zeggen: jullie hebben je best gedaan, echt, maar je kan nu eenmaal nie mand dwingen ook inderdaad een kaartje te ko pen. De Mayday'tje zijn daar op dit moment nog niet aan toe, vrees ik. Zij zien al die tientallen vrijwilligers, die straks achter lege barretjes staan en lege kapstokken bewaken. Een treurig gezicht. Verlaten zalen hakken er in. Hier en daar een eenzame swinger, ver derde leegte. Een beeld dat alsnog de verkeerde boodschap vertelt: „Nee, met Afrika wordt het nooit iets". Natuurlijk wel, jongens, alleen dit weekend even niet. De fans zijn zonnen. Geen nood, Afrika, be woond door de grootste doorzetters van deze planeet, is er nog wel even. Zie ook: www.musicmayday.org. Ans Bouwmans Schande! aan kortetermijnpolitiek. Die moeten niet zo klagen over slechte verkoop, maar eerst bij zichzelf te rade gaan." Terwijl op pallets de eerste van de 20.000 emmers Hollandse Nieuwe aan wal worden gezet, staat Ouwehand nog steeds in de stuurhut. Hij zegt ronduit dat er onder de haringboeren te genwoordig 'veel kaf onder het koren zit'. „De goede niet te na gesproken, want die zijn er ook. Maar er zijn er bij die denken: na mij de zondvloed. Die gewoon in zes weken hun zak ken vullen en dan wegwezen." Over de kwali teit van de Eer ste Hollandse Nieuwe is de schipper opper best te spreken. „Ik heb nog nooit zo'n raar jaar meegemaakt als in 2004. Er zat gewoon geen vet in de vis. Maar deze is mals. Zelfs vrij goed." In de messroom, een dek lager, Betty (links) en Kathlin (midden), Nederlandse fans van Michael Jackson, wachten bij de achteringang van de rechtszaal op andere fans, die wel een plekje op de publieke tribune hebben gekregen. Foto: GPD/Ans Bouwmans derdag, waarna de twaalf juryle den beginnen met hun beraad over het vonnis. Alleen rondom het gerechtsge bouw is daadwerkelijk iets te mer ken van de rechtszaak. Er staan dranghekken en vrachtwagens van de media. Een handvol fans wacht bij de achterdeur op 'colle ga's' die een plekje op de publieke tribune in de rechtszaal hebben 'gewonnen' in de loterij die elke ochtend om half zeven wordt ge houden. Het zijn fans als Betty (52) uit Hel mond die vandaag met nummer tje 362984 een 'ongelukslootje' had, en hier al twee weken is „om Michael te zien". „Als hij 's mor gens niet zwaait, dan weet je dat het niet zo lekker met hem gaat." Over het welkom in Santa Maria is ze erg te spreken. De hotelier vraagt altijd hoe haar dag is ge weest. Maar toegegeven, veel heb ben reisgenote Kathlin (19) uit De Rijp en zij niet gezien van Santa Maria: de rechtbank, het hotel en het winkelcentrum. Santa Maria heeft de naam vrij koelbloedig te zijn over de rechts zaak. „Even was het opwindend, nu is het routine", zegt de 42-jari- Als haringboeren vanaf morgen (eerste officiële verkoopdag) 2 tot 2,5 euro voor de Eerste Hollandse Nieuwe aan de kar vragen, zijn zulke prijzen 'schandalig en absurd', zegt schipper Wim Ou wehand. De haring wordt voor 20 cent ingekocht, voor 60 tot 75 cent verkocht aan visboeren en supermarkten, waarna de klant het volle pond moet betalen. Met die 'aanklacht' spuwde Ou wehand dit weekeinde na aan komst van het haringspan de Wiron 5 en 6 in de Eerste haven van Scheveningen, zijn gal. „Ge middeld mogen de vissers al blij zijn, als ze 20 cent voor een visje krijgen. Visboeren die dan zoveel geld durven te vra gen, doen

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2