Gaudio niet verrast door uitschakeling SPORT Van Basten ziet alleen de zon schijnen Nancy van der Loo weg bij RCL Ferrer klopt titelverdediger Meerkamper Warners toont toch vormbehoud Aandewiel gaat afscheid nemen met nederlaag De 'Nederlands- elffalspeler' iwinsten voor ck Boys UK - Quick Boys heeft ialf Giovanni Zebeda aan- dcen. Zebeda stond afge- seizoen onder contract [star. Hij doorliep bij die lok de jeugdopleiding. Ze is 21 jaar en hoopt via de jkse club een terugkeer iet betaald voetbal af te en. Ook legde Quick Boys Sarica vast. De 20-jarige ■nvelder komt van DCO iem. dinsdag 31 mei 2005 NBA. play-offs. istern Conference: Detroit Pistons - at 104-113. Stand best-of-seven se- PRIJ5VRAGEN TSLAGEN '3716,30 mei. I, 17, 20, 21, 25, 26, 30, 41, 42, 8,61,67,69,70, 74,76. orbehoud van typefouten) TENNIS land Garros. «ierde ronde: Robredo (Spa/15) - Saf- 7-5 1-6 6-1 4-6 8-6, Nadal (Spa/4) i (Fra/23) 6-4 3-6 6-0 6-3, Ferrer Gaudio (Arg/5) 2-6 6-4 7-6 (5) 5-7 denko (Rus/12) - Coria (Arg/8) 2-6 6- 6-2, Canas (Arg/9) - Klefer (Dui/28) Puerta (Arg) - Acasuso (Arg) 6-4 6-1 vierde ronde: Henin-Hardenne Koeznetsova (Rus/6) 7-6 (6) 4-6 7- va (Rus/2) - Llagostera Vives (Spa) Ivanovic (SMo/29) - Schiavone 6-7 (4) 6-3. Bondscoach weigert lang stil te staan bij defensieve zorgen Oranje Ie Kamphuis r Gladbach iengladbach - Niels Ou- nphuis voetbalt volgend voor Borussia Mön- adbach. Oude Kamphuis mstig van Schalke 04, ijn contract afliep. De 27- Dude Kamphuis kondig- anden geleden al aan e te willen verlaten, om- a rol als rechtsback hem ,'viel. De oud-speler van ente ambieert een positie middenveld. den Schoen ry en Forlan De Fransman Thierry en de Uruguyaan Diego worden gekroond tot ees topscorer van het ie spits van Arsenal en de Her van Villarreal kwamen het afgelopen seizoen treffers en ontvangen de in Schoen. Henry wordt ste voetballer die de tro- ;e keer op rij wint. Op de st waarvoor door een ver- vuldigingsfactor doel- in de beste competities der wegen, is Roy Makaay n München) met de e plaats (22 goals) de t genoteerde Nederlan- yenoorder Dirk Kuijt, >rer in de eredivisie met ilpunten, staat tiende. test Stewart ig bij UDI'19 Earnest Stewart (36) lit volgend seizoen voor ghoofdklasser UDI'19 in Stewart, die bij UDI'19 pil begon en prof was bij Villem II, NAC, DC Uni- weer VW, speelde in zijn laatste wedstrijd. Een lessure betekende het ein- zijn profloopbaan. In- Is is hij daaraan geope- ,Omdat er zo'n abrupt aan mijn carrière kwam, ik nog een jaar door- aldus Stewart, die bij ichnisch directeur wordt. aldo zegt oor Brazilië Janeiro - Ronaldo speelt lee met Brazilië in de twee ide kwalificatiewedstrij- ior het wereldkampioen voetbal in Duitsland. De lier van Real Madrid zeg- /egens persoonlijke pro- n. Dat deelde coach Al- 'arreiro gisteren mee. at om de ontmoetingen g met Paraguay en op 8 et Argentinië. Ronaldo's mge relatie met het Bra- se model Daniella Cica- p onlangs spaak. Ronal- zich ook niet beschik- :ellen voor de Confedera- van 15 tot en met 29 ju- iuitsland. Dit ondanks de inenten van bondscoach Alberto Parreira de aan- ian ook niet te selecteren et WK volgend jaar in and. imborn in ist Willem II - Kees Zwambom per 1 juni bij Willem II in als manager technische De 53-jarige Zwambom 12000 hoofd jeugdoplei- j Ajax en maakte in 2003 .stap naar Sunderland icteur jeugdopleiding, itballer kwam hij onder lit voor Ajax, MSV Duis- a NAC. Hij stond als trai- der meer onder contract en FC Den Bosch. door Peter van Duyl katwijk - Als de zorgen serieu ze proporties beginnen aan te nemen, recht de bondscoach van het Nederlands elftal de mg en bekijkt hij elk straaltje zon neschijn met extra aandacht. Gisteren meldde Phillip Cocu zich af voor de WK-duels met Roemenië en Finland, maar Marco van Basten weigerde er al te lang bij stil te staan. „Je kunt overal problemen in zien, maar het is ook weer een uitda ging. En meestal gebeuren er dan mooie dingen", luidt de fi losofie van de bondscoach. Van Basten compenseerde het wegvallen van 89-voudig inter national Cocu met een speler die vijf maanden geleden niet eens durfde te dromen van Oranje. Olaf Lindenbergh meldde zich gisteren in Noord- wijk voor zijn debuut in de na tionale selectie. „Dit is onge looflijk", zei de middenvelder van AZ. „In februari zat ik bij mijn club nog op de reserve bank, nu zit ik bij het Neder lands elftal." Lindenbergh (31) was tien jaar lang weinig meer dan een door snee speler in de eredivisie. Bij AZ moest hij dit seizoen zelfs lange tijd Michael Buskermolen voor laten gaan. Pas na de win ter verwierf hij zich een basis plaats. In de laatste maanden van het seizoen manifesteerde Lindenbergh zich zo nadrukke lijk dat er nu zelfs interesse is van Ajax, de club waar hij zijn opleiding genoot. Het wegvallen van de ervaren Phillip Cocu is een nieuwe te genvaller voor de bondscoach,, die zich toch al met zo veel vraagtekens omringd weet. Vooral achterin zal de techni sche staf een aantal noodver banden moeten leggen. Jan Kromkamp en Joris Mathijsen zijn zwaar geblesseerd, André Ooijer, Wilfred Bouma en Kha- lid Boulahrouz stuk voor stuk niet helemaal fit. Met de bekerfinale van zondag in de benen beperkten de PSV- 'ers zich gisteren tot een lichte looptraining. Boulahrouz, die kampt met een knieblessure, was voor het eerst sinds hij zich vorige week bij Oranje meldde in zijn trainingspak te bewon deren. „Het gaat langzaam be ter met hem, maar het blijft af wachten", aldus Van Basten. De bondscoach zal de komende dagen vooral gaan puzzelen op de invulling van het hart van zijn defensie. Van Basten sloot niet uit dat het AZ-duo Opdam- /Vlaar, samen goed voor nul in terlands, zaterdag tegen Roe menië de honneurs centraal achterin waarneemt. „Zij heb ben het in een aantal Europa- Cupduels goed gedaan, dat is dus zeker een optie." Er was ook nog goed nieuws op het trainingsveld van Quick Boys. Ruud van Nistelrooij was weer van de partij en Rafael van der Vaart, die vorige week tij dens de trainingsstage weer last van zijn enkel kreeg, trainde voluit mee. Ook Arjen Robben hervatte de groepstraining. De aanvaller van Chelsea heeft al maanden geen hele wedstrijd meer gespeeld, maar hoopt straks eindelijk zijn waarde voor Oranje weer eens te kun nen bewijzen. Eén international ontbrak giste ren nog bij het officiële start schot voor de komende twee interlands. Roy Makaay kreeg van zijn club Bayern München geen vrijaf. De superspits speelt vanavond met zijn club tegen de Duitse nationale ploeg. Met dat duel wordt het nieuwe sta dion van Bayern München for meel geopend. De belangrijkste taak van Van Basten is de komende dagen nog wel zijn selectie mentaal klaar te stomen voor de wed strijden tegen Roemenië (zater dag) en Finland (volgende week woensdag). Oranje heeft be paald geen goede ervaringen door Martijn van Beeten parijs - In een tijdsbestek van een halfuur raakte Roland Gar ros gistermiddag de twee man nelijke finalisten van vorig jaar kwijt. De Argentijnse titelverde diger Gaston Gaudio verloor in de vierde ronde in vijf sets (2-6 6-4 7-6 5-7 en 6-4) van de Span jaard David Ferrer, zijn landge noot Guillermo Coria in vier sets (2-6 6-3 7-6 en 6-2) van de Rus Nikolaj Davidenko. Gaudio had eigenlijk in de kwartfinales moeten staan. De verrassende winnaar van vorig jaar leidde in de vijfde set met 4-0 tegen Ferrer. In de derde set -had de tennisser uit Buenos Ai res ook al twee setpoints laten liggen. Gaudio was zelf nog het minst verbaasd over zijn uitschakeling in Parijs. Al het hele toernooi klaagde hij over zijn gebrekkige vorm en zijn matige conditie. Vroeg of laat, zo verkondigde de Argentijn na elke partij, moest het een keer mis gaan. „Vorig jaar voelde ik me veel beter. Technisch, mentaal, eigenlijk met alles." In de vijfde set stelde Gaudio zelfs Javier Piles, de nerveuze coach van Ferrer, gerust. 'Maak je maar niet druk, ik ga deze wedstrijd toch niet winnen', zei Gaudio tijdens een kort praatje. En na zijn verliespaitij: „Het is maar goed dat ik Roland Garros vorig jaar heb gewonnen, want ik zie dat niet meer gebeuren." Argentinië mag het dan zonder Coria en Gaudio moeten stel len, het land heeft nog twee troeven over. Guillermo Canas kreeg een vrije doorgang naar de kwartfinales, omdat de Duit ser Nicolas Kiefer zich met een rugblessure terugtrok. Mariano Puerta won eenvoudig in drie sets (6-4 6-1 en 6-1) van José Acasuso, ook al een Argentijn. Canas en Puerta mogen onder ling uitmaken wie een plek krijgt in de halve finales. Opvallend is dat Puerta dit jaar alleen nog maar op gravel heeft gespeeld. Graveltennis was ze ker vorig jaar het terrein van de Argentijnen. Toen domineerde Coria het voorseizoen en de kleine baltovenaar had toen ook Roland Garros moeten winnen. Maar in een spectacu laire finale verspeelde Coria te gen Gaudio een voorsprong van 2-0 in sets en miste hij in de vijfde set twee matchpoints. Coria was een gebroken man na die verloren finale. Hij had in Parijs een punt willen zetten achter een schorsing wegens doping (nandrolon). De Argen tijnen hebben toch al een slechte naam als het gaat om het gebruik van verboden mid delen. Vorig jaar stond Puerta negen maanden aan de kant, nadat hij was betrapt op het ge bruik van clenbuterol. Juan Ig- nacio Chela, al eerder uitge schakeld op Roland Garros, liep tegen de lamp na het gebruik van methyltestosteron. Uiteraard vallen hun successen niet alleen toe te schrijven aan vals spel. Het blijft immers prachtig om mannen als Coria en Gaudio in actie te zien. Ze dansen op de baseline, zijn wa tervlug en toveren de mooiste ballen uit hun tennisracket. Ook in het buitenland viel de hegemonie van de Argentijnen al op. Er vertrokken zelfs Euro pese talenten naar Zuid-Ameri- ka om daar het échte gravelten nis onder de knie te krijgen. Dit jaar was Gaudio op gravel ook goed op dreef. Hij won de toernooien van Vina del Mar, Buenos Aires en Estoril. Ook Coria deed het goed met finale plaatsen in Rome en Monte Carlo. Al moesten beiden op gravel hun meerdere erkennen in Rafael Nadal. Net als Gaudio had ook Coria weinig vertrouwen in een suc cesvolle Parijse expeditie. Hij werd eind vorig jaar ver terug geworpen door een schouder operatie. „Mijn vorm is minder Gaston Guadio (rechts) feliciteert David Ferrer met zijn overwinning. Foto: E PA/S rdjan Suki dan vorig jaar." In Davidenko trof de Argentijn zijn evenknie. De Rus is ook ie mand die op de baseline rustig wacht op zijn kansen, weinig ri sico's neemt en zo'n beetje al les kan belopen. Davidenko deed dat net iets beter dan Co ria, die in de derde set wel twee setpoints uit handen gaf. Davidenko kwam met een toer nooizege in het Oostenrijkse Sankt Polten op zak naar Parijs en stuit morgen in de kwartfi nales op de Spanjaard Tommy Robredo, die zich verrassend in vijf sets (7-5 1-6 6-1 4-6 en 8-6) langs de Rus Marat Safin zwoegde. Ferrer maakt ook al een prima gravelseizoen door, al valt dat in Spanje nauwelijks op. Daar trekt Nadal, dit jaar winnaar van vijf graveltoernooien, alle aandacht. Ferrer zou dat van daag kunnen veranderen, door Koetsnetsova verkrampt tegen Henin Ook een US Open-kampioene kan de bibbers krijgen. De Russische Svetlana Koetsnets ova verprutste gistermiddag in de vierde ronde van Roland Garros twee matchpoints te gen de Belgische Justine Hen in-Hardenne en verloor met 7-6 4-6 en 7-5. Henin mocht haar opponente meer dan dankbaar zijn. Op 5- 3 in de derde set verkeerde de Waalse op de rand van uit schakeling. Maar Koetsnetso va wist twee matchpoints niet te benutten, leverde op 5-4 haar eigen servicegame in en zijn jonge landgenoot in de kwartfinales te kloppen. Nadal won gisteren eenvoudig de VOETBAL Breuk met selectie komt voor trainster onverwacht leiderdorp - Nancy van der Loo is opgestapt bij RCL. Speelsters en sponsor hebben geen ver trouwen meer in de trainster. De breuk met de selectie komt voor Van der Loo volkomen on verwacht. Twee weken geleden kwam zij mondeling een ver lenging van haar contract over een. Volgens Van der Loo is de aan leiding voor het conflict het feit dat RCL op de slotdag van de competitie in de eerste klasse het kampioenschap verspeelde. „Daarvan krijg ik nu de schuld", meent de trainster. „Nu blijkt dat sommige meiden een probleem hébben met mijn manier van coachen. Bestuur en sponsor hebben de kant van de speelsters gekozen. Een aan tal van hen dreigde op te stap pen als ik zou blijven. Er is nu geen basis meer om verder te gaan.'" De trainster heeft er de afgelo pen dagen slapeloze nachten van gehad. „Ik zag dit helemaal niet aankomen. We hebben de laatste weken van de competitie juist met zoveel plezier getraind en gespeeld. Ik vind ook dat het niet ^o netjes is gegaan. De Atleet naar WK in Finland Nancy van der Loo (midden) en de speelsters van RCL in betere tij den. Archieffoto: Mark Lamers speelsters hebben al weken ge leden bij elkaar gezeten. Toen hebben ze besloten om mij niet aan te spreken op de meinier van coaching, maar om mij aan mijn lot over te laten en aan het einde van het seizoen uit elkaar te gaan." Van der Loo baalt ook van het tijdstip waarop dit is gaan spe len. „Nu aan het einde van het seizoen zijn alle clubs voorzien van een trainer. Misschien dat er nog iets op mijn pad komt. Voorlopig neem ik even afstand van het voetbal." RCL heeft nog geen opvolger voor Van der Loo aangesteld. In maart legde de club wel Joke van Klink (Alkmania) als assis tent-trainer vast. Zij beschikt over de benodigde papieren. den haag/gpd - Meerkamper Chiel Warners heeft zich naast Karin Ruckstuhl, Laurien Hoos en Eugène Martineau toch ge kwalificeerd voor de wereld kampioenschappen atletiek in het Finse Helsinki. Het punten totaal dat hij veroverde op de tienkamp in het Oostenrijkse Götzis (7836) is voldoende om in augustus deel te mogen ne men aan het WK. Ruckstuhl brak bij die wedstrijd het stokoude Nederlandse re cord op de zevenkamp. En ook de Nederlandse nummer twee, Laurien Hoos, kwalificeerde zich met haar resultaat voor Helsinki. Eugène Martineau voldeed ook aan de eis. Het re sultaat van Warners stak daarbij bleekjes af. Aanvankelijk werd gesteld dat hij niet aan de eis had voldaan en dat hij dus een nieuwe poging moet doen om zich voor het WK te kwalifice ren. Maar dat bleek niet te klop pen. Afgelopen weekeinde ont stond een misverstand over de diverse limieten. De KNAU hanteert een tweetal maatsta ven, de zogeheten A- en B-li- Olaf Lindenbergh van AZ werd gisteren opgeroepen als vervanger van de geblesseerde Phillip Cocu. Foto: Hans van Weel met interlands in juni, als de competities in Europa stil lig gen en de vakantie lonkt. Ne derland verloor rond deze tijd al eens in Wit-Rusland en ont snapte in 2001 ternauwernood bij Estland. Voorzichtigheid is dus gebo den, vindt ook de bondscoach. „Roemenië kan redelijk onbe vangen spelen. Zij hebben thuis van ons verloren en hebben dus niets meer te verliezen. Dat maakt het wel gevaarlijk." Quick Boys vanavond tegen Oranje verloor alsnog met 7-5. „Ik durfde niet meer te slaan, het waren duidelijk zenuwen", zei de Russische nummer zeven van de wereld, die vorig jaar de US Open won. Dat had Henin ook door. „Svetlana was bang om te winnen, dat zag ik in haar ogen." De gelijkenissen met de vorige editie van Roland Garros wa ren groot Toen verloor Koets netsova in de vierde ronde met 8-6 in de derde set van haar landgenote Anastasia Myskina na een matchpoint te hebben gemist. zondag afgebroken partij tegen de Franse hoop Sebastien Gros- jean: 6-4 3-6 6-0 en 6-3. katwijk - Uit eigen ervaring weet Gert Aandewiel nog hoe het is om tegen het Nederlands elftal te voetballen. In 1994 maakte hij als speler van Quick Boys het enige Katwijkse doel punt in die wedstrijd. „Verder kan ik me weinig meer van dat duel herinneren, behalve dat het behoorlijk aanpoten was om het bij te houden." Van avond speelt Quick Boys tegen het Nederlands elftal op sport park Nieuw Zuid in Katwijk. Aandewiel is er weer bij, nu als trainer van Quick Boys. Het duel tussen Quick Boys en Oranje is een oude afrekening. In 1996 zou het Nederlands elf tal op bezoek komen in Katwijk, maar het duel werd op het laat ste moment afgezegd. Quick Boys had al flink wat kosten ge maakt voor deze wedstrijd. De KNVB beloofde alsnog eens naar Katwijk te komen, maar het leek erop dat de voetbal bond die belofte niet gestand zou doen. Vorig jaar kwamen de partijen uit de impasse. Als Quick Boys zorgde voor een nieuwe gras mat op het hoofdveld van Nieuw Zuid, dan zou Oranje in Katwijk blijven trainen. Om de kosten van deze grote operatie te dekken, speelt het Neder lands elftal vanavond tegen Quick Boys. Een doelstelling voor de wed strijd van vanavond heeft Aan dewiel niet gemaakt. „Ik kan wel dapper roepen dat we niet voor het doel gaan liggen, maar het is natuurlijk wel zo dat je in de verdediging wordt gedron gen, dat je niet de kans krijgt zelf te voetballen. Het is in elk geval de bedoeling dat het een happening voor onze spelers wordt." De meeste van zijn spelers heb ben een gebeurtenis als deze nog nooit meegemaakt. „Het wordt natuurlijk één groot feest. Er komt veel publiek, er zijn veel activiteiten rond de wedstrijd. Het rustigste gedeel te wordt waarschijnlijk de wed strijd zelf. De Katwijkse trainer heeft 24 spelers tot zijn beschikking. Af spraken over het aantal wissels zijn nog niet gemaakt. „Het is ook niet zo dat wij de opdracht krijgen op een bepaalde manier te voetballen. We houden er natuurlijk wel rekening mee dat het Nederlands elftal midden in de kwalificatiereeks voor het wereldkampioenschap zit." Voor Aandewiel is het de laatste keer dat hij op Nieuw Zuid op de bank plaatsneemt. Hij wordt volgend seizoen trainer van Haarlem. „Quick Boys is de club waar ik een groot deel van mijn leven heb doorgebracht. Of ik er emotioneel van word? Natuurlijk heb ik er gevoelens bij, maar of ik er emotioneel van word, kan ik moeilijk in schatten." Voor de wedstrijd zijn nog ge noeg kaarten (staanplaatsen) beschikbaar. De kassa's op sportpark Nieuw Zuid zijn van daag vanaf 14.00 uur geopend. Het terrein gaat om 17.00 uur open. mieten. Daarnaast kent de In ternationale Atletiekunie ook een tweetal limieten. De eisen in Nederland zijn erop gericht om alleen de beste atle ten naar een WK of andere top wedstrijd te kunnen laten ver trekken. De zogeheten A-limiet is gebaseerd op een top-8 posi tie van de afgelopen drie WK's. De iets lagere B-limiet is geba seerd op de top-12. Wil een at leet dus voor een WK worden uitverkoren, dan moet deze ten minste aan de B- of A-limiet voldoen. De limieten van de Internatio nale Atletiekunie zijn nog iets soepelerdan de eisen die in Nederland worden gesteld. Aangezien Warners vorig jaar mee had gedaan aan de Olym pische Spelen in Athene - en op grond van zijn vijfde plaats werd voorgekwalificeerd voor het WK - hoefde hij slechts te voldoen aan de B-limiet van de Internationale atletiekunie. Die staat op 7800 punten, terwijl de Nederlandse B-limiet is vastge steld op 7900 punten. Piet Groeneveld was vroeger bij om thuis een begrip. Niet dat ik de linksbuiten van HFC Haarlem ooit heb zien spelen, maar toch was hij aan de eettafel regelma tig onder werp van gesprek. De linksbui ten uit de naoorlogse glorieja ren van Haarlem vormde een voorhoede met onder anderen Kick Smit en Wim Roosen. Groeneveld speelde bij Haar lem regelmatig prach tige wed strijden, wist mijn vader als voormalig aanhanger van de club te vertellen. En het was dan ook geen wonder dat hij in april 1951 voor het eerst een oproep kreeg voor Oranje. „Maar", treurde mijn vader immer, Groeneveld bakte er niets van in het Nederlands elftal. Hij was geen 'Neder- lands-elftalspeler. In de archieven van de krant heb ik het nog even nagekeken. Het klopt. Zijn eerste interland tegen België (5-4 winst) kon de verslaggever 'de nerveuze Groeneveld geen voldoende ge ven'. Zijn tweede wedstrijd (een 2-3 nederlaag tegen Noor wegen) speelde hij volgens de krant 'bepaald zwak' en bij zijn derde en laatste optreden (4-4 tegen Finland) sprak de diemtdoende journalist zelfs over een 'volkomen falen' van Groeneveld. De keuzecommis sie had het na drie interlands wel gezien met vriend Groene veld. Wanneer wij thuis de opstel lingen van Oranje doornamen, waren wij daarom gewend te kijken of er spelers waren op genomen die vielen in de cate gorie 'geen Nederlands-elftal speler'. Kortom, voetballers die - door de spanning en grote druk - in een vertegenwoordi gend niet hetzelfde kunnen brengen als bij hun club. De volgende namen waren bij om thuis vaste klant op het lijstje: Sjaak Swart, Willy van der Kuijlen, Frarn Thijssen, Tscheu La Ling en natinirlijk Michel Valke. Het lijkt erop dat de vraag of een voetballer ook een 'Neder- lands-elftalspeler' is, alleen bij ons thuis ooiteen item was. Als je tegenwoordig bij je club een topspeler bent, hoor je blijkbaar in Oranje en als je er vijf keer op rij niets van te rechtbrengt, dan ben je toeval lig uit vorm. Onze lijst 'geen Nederlands-elftalspeler' telt in tussen ook namen als John Bosman, Aron Winter, Claren ce Seedorf, Gerald Vanenburg (43 interlands, één doelpunt, ik dacht tegen Malta). Namens de voetballiefhebbers die volgend jaar graag wereld kampioen worden, wil ik hier een pleidooi houden voor het in leven houden van het begrip 'geen Nederlands-elftalspeler'. Er bestaan ook nu nog fantas tische voetballers die er in Oranje meestal niets van bak ken en vermoedelijk ook nooit iets van zullen bakken. De recente lijst bestaat uit Ruud van Nistelrooij, Mark van Bommel en met afstand bovenaan natuurlijk Roy Makaay. Een 'phantom'zijn is prima, maar doe dat maar bij je club. In Oranje hebben we niets aan spelers die er eens in de vijf wedstrijden een doel punt inprikken. Kan ik me ergem voor die keu zecommissie opgeven? Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19