De confronterende spiegel REGIO er nebben we geen centen ergeren zich erliefde collega s Reünie VRAAG leerkrachten die flirtend door de school gaan, hebben een ne- tivloed op het onderwijsklimaat in scholen, zo berichtte het bureau Project Preventie Seksuele Intimidatie (PPSI) deze week. Niet alleen do- mer of bij het kopieer- ook leerlingen en ouders vinden dit storend, zo blijkt uit het ek. Navraag bij schooldirecteur EDWARD HEITMEIJER van de van het Visser 't Hooft Lyceum aan de Leidse Vijf Meilaan. dinsdag 31 mei 2005 Marieke Davidse (links) en Petra Streng: „Het gaat erom dat mensen weer dichtbij zichzelf komen te staan en durven toe te geven aan datgene wat ze graag willen." Foto: Mark Lamers Cursus 'Volg je passie': om erachter te komen wat je écht wilt deren niet willen teleurstellen en soms onbewust de druk en verwach tingen van de naaste omgeving voe len. Het vraagt lef om daar niet aan toe te geven. Veel mensen vinden dat eng. Wij proberen die beperken de gedachten om te zetten in ruim tescheppende gedachten." Eén van de deelnemers aan de eerste cursus, die werd gehouden in het speeltuingebouwtje in de Leidse Vo gelwijk, was de Haagse Bianca (34). ,,Ik zag een advertentie in de lokale krant over een cursus waarin het volgen van je passie centraal stond. Dat sprak me meteen aan. De voor naamste reden om mee te doen is twijfel over mijn werk. Ik zit in de projectontwikkeling en heb op zich niets te klagen. Mijn baan is best uit dagend en afwisselend, ik heb leuke collega's en verdien ook nog eens niet onaardig. Toch mis ik iets. Een stukje voldoening." Hoewel de advertentie haar meteen aansprak, had Bianca nog wel haar twijfels. „Hoewel spiritualiteit me best wel intrigeert, had ik de angst dat het een beetje voor zweverige ty pes zou zijn. Ik heb wel eens een ademhalingscursus gevolgd en dat was niet helemaal mijn 'cup of tea'. Toen heb ik met Marieke gebeld en het klikte meteen tussen ons. Ze ver telde eerlijk dat ontspanningsoefe ningen ook deel van de cursus uit maakten, maar zei dat die niet de ro de draad vormden. Na dat gesprek dacht ik toch nog even aan afhaken, maar uiteindelijk had ik zoiets van: 'ach, het is maar vier avonden, waar om niet?' En gelukkig viel het reuze mee. Er waren meer mensen van mijn leeftijd en het waren juist hele maal niet van die kneusjes." De spontane inschrijving voor de cursus is tekenend voor de persoon lijkheid van de Haagse. „Tijdens de eerste bijeenkomst zei Marieke dat veel mensen of geen passie hebben of hun passie niet durven te volgen. Voor mij ligt dat heel anders. Ik heb juist heel veel passies. Reizen, foto grafie, motorrijden, schilderen, beeldhouwen, het ontdekken van andere culturen en zo kan ik nog wel even doorgaan. Ik heb heel snel dat ik iets zie of ergens over hoor en ik zoiets heb van: 'wow, wat leuk'. Het probleem is echter dat een dag niet lang genoeg duurt. Het zou al sche len als ik niet hoefde te slapen. Ik heb zoveel hobby's, die ik allemaal probeer uit te oefenen, met het ge volg dat ik me niet focus en nergens echt voor ga." Het belangrijkste cursusdoel voor Bianca was dan ook om meer struc tuur in haar leven aan te brengen. „Ik moet zo nu en dan keuzes dur ven te maken. Het elimineren van sommige dingen vind ik erg moeilijk. Maar soms is dat nou eenmaal nodig om andere kanten verder te kunnen ontwikkelen. Helaas kun je niet alles doen." De bijeenkomsten hebben voor Bi anca hun vruchten afgeworpen. Door de cursus is ze gaan inzien dat het anders moet. „Vaak gaan dingen zoals ze gaan en sta je daar niet echt bij stil. Zo'n cursus dwingt je na te denken over je leven. Doe je wel echt de dingen die je wilt doen? Dat heeft mij in ieder geval enorm geholpen. Fotografie is een van mijn passies die ik al jaren verder wil ontdekken. Maar het kwam er maar nooit van. Dan had ik er een boek over gehaald bij de bibliotheek, maar als ik even tijd had, ging ik toch weer een stukje op mijn motor rijden. Het was ten slotte zulk mooi weer. Nu ga ik het goed aanpakken. Door me vast te leggen op iets, dwing ik mezelf er gens aan te beginnen. Daarom heb ik me opgegeven voor een cursus fo tografie, heb ik een spiegelreflexca mera geleend en wil er binnenkort zelf een gaan kopen. Op die manier geef je jezelf een stok achter de deur." Naast Bianca nam ook Evelien (34) uit Oegstgeest deel aan de cursus. De mid-dertigers zijn weliswaar to taal verschillend van karakter, maar hebben ook de nodige overeenkom sten. Zo hebben ze allebei een crea tieve kant, die ze niet kwijt kunnen in het werk dat ze doen en dat frus treert ze. Evelien, werkzaam als be leidsmedewerker op een mbo- school, is echter iemand die tot voor kort helemaal geen plek in haar le ven inbouwde voor haar passie. Ze miste iets maar wist eigenlijk hele maal niet wat. „Ik ontdekte dat ik vaak uitvluchten zocht om niet te beginnen aan iets wat ik leuk vind, wat dat ook mag zijn", vertelt Eveli en openhartig. „Veel vrije tijd om iets voor mezelf te doen gun ik me zelf op een of andere manier niet. En in mijn werk vind ik ook al niet wat ik zoek. Maar ja, ik ben gelukkig ge trouwd en we hebben een mooi huis met hypotheek. Waarom zou ik het roer 180 graden om willen gooien? Waarom zou ik mijn baan opzeggen om iets heel anders te gaan doen? Toch had ik de laatste tijd steeds va ker een stemmetje in mijn hoofd, of misschien wel in mijn hart, dat zei: 'is dit het nou?' of 'maar dat is wat je eigenlijk wil'." Voor Evelien waren de bijeenkom sten soms best confronterend. „Tij dens de cursus kom je heel dichtbij jezelf te staan. Je wordt gedwongen eerlijk tegenover jezelf te zijn en je af te vragen wat de belemmeringen zijn om te doen wat je écht wilt. Enerzijds is het best confronterend om jezelf zo een spiegel voor te hou den. Als je gewend bent om conces sies te doen en jezelf voor te houden dat je tevreden bent met je leven zo als het is, kan het heftig zijn als je ogen ineens open gaan. Je bent bang voor reacties uit je naaste omgeving Eigenwijs. Een raar woord dat al snel een negatieve lading heeft. Maar waarom eigenlijk? Je zou 'eigenwijs zijn' ook uit kunnen leggen als het vermogen om te handelen naar eigen inzicht en geweten. Het trekken van je eigen levenspad. Onafhankelijk en zelfstandig. Toch worden veel men sen door verschillende beperkende factoren geremd in dat proces. Die in valshoek vormde de basis van de cur sus Volg je Passie; Maak Eigenwijze Keuzes, die eerder dit jaar werd gege ven door de uit Katwijk afkomstige begin-veertigers Marieke Davidse en Petra Streng. De pilot met zes cursis ten was een dusdanig succes dat de twee hebben besloten er in septem ber een vervolg aan te geven, in Al phen en Leiderdorp. Dus mensen die zich stiekem wel eens afvragen of ze wel écht de dingen doen die ze graag willen: grijp je kans. De opzet van de cursus is simpel. Tijdens vier bijeenkomsten van tweeënhalf uur proberen de twee mental coaches een denkproces bij de cursisten op gang te brengen. Dat moet ertoe leiden dat ze bepaalde stappen zetten die moeten voorko men dat ze zich nog langer laten be lemmeren om hun passie(s) te bele ven. Dat gebeurt aan de hand van prikkelende vragen en creatieve oe feningen. Zelfreflectie is daarbij het sleutelwoord. „Het is niet zo dat wij ze de oplossing aanreiken", aldus Davidse. „Het gaat erom dat mensen weer dichtbij zichzelf komen te staan en durven toe te geven aan datgene wat ze graag wUlen. We doen vaak concessies omdat we an- en vreest voor de gevolgen. Dus zeg je tegen jezelf; 'ach, het was maar een ingeving, dat gevoel waait wel weer over'. Aan de andere kant komt dat gevoel steeds weer terug en weet je diep van binnen dat dat gevoel oprecht is." Voorlopig wil Evelien het in ieder ge val nog even rustig aan doen. „Ik vind het best eng om drastische ver anderingen door te voeren. Nu loopt immers alles - hoewel niet naar volle tevredenheid - op rolletjes. Maar misschien komt er een moment dat ik het wel aandurf." Om die laatste stap te nemen, denkt ze erover om individuele training bij Marieke te gaan volgen. „Het klikte goed en ik weet wat ik aan haar heb. Bovendien hebben we al een fundament om op verder te bouwen." Of het ooit ook daadwerkelijk tot een career change komt, betwijfelt ze. „Ik ben mis schien ook niet zozeer op zoek naar ander werk als wel naar iets dat bij me past. Dat kan resulteren in een andere baan, maar ook net zo goed in iets wat ik naast mijn werk wil gaan doen." Wat dat is, weet ze wel al. „Eén van de opdrachten was om voor jezelf uit te maken waar jouw ogen van gaan stralen. Bij mij werd al snel duidelijk dat dat handwerken is. Creatief zijn, met materialen wer ken. Als kind was ik al gek op haken en breien en dat heb ik nog steeds. Een gekke tik van mij is bijvoorbeeld dat ik in een wolwinkel altijd even aan de stoffen moet voelen. Daar kan ik echt heel enthousiast van worden." Omwille van de privacy van de cur sisten zijn niet hun echte namen ge bruikt Robert Toret ALPHEN AAN DEN RIJN, 20.00 UUR Langzaam komen ze binnen druppelen. Dertigers zijn het, en zo zien ze er uit ook. Ze schud den wat handen, stellen zich aan elkaar voor. En toch zijn het geen vreemden, zo blijkt uit de veelvul dig geslaakte kreet 'jij bent echt niet veranderd'. Het is een reünie. Voor het eerst in tweeëntwintig jaar zien de voor malig klasgenoten van de lagere school elkaar terug. De meesten wat dikker, sommigen een heel stuk kaler dan op de foto's in de al bums die op tafel worden openge slagen, tussen de glazen bier, wijn en fris. Het schoolreisje in de zes de, de klassenfoto van de vijfde, bloesjes met een puntkraag, bril len die zelfs toen al niet in de mo de waren. Hoe het gaat met iedereen, wat ze zijn gaan doen, waar ze zijn te rechtgekomen. Getrouwd? Kinde ren? Gescheiden? Opnieuw ge trouwd? Alle varianten komen voor. Al snel is de aanvankelijke onwen nigheid uit de lucht. Het wordt la chen, praten. De mannen staan voor ze het weten bij de mannen en de vrouwen bij de vrouwen. Aan de ene kant gaat het over auto's en voetbal, aan de andere kant over kinderen en aan allebei de kanten gaat het nog steeds over vroeger. Over de meester die er eentje fi naal het fietsenhok in slingerde omdat hij de ander bijna tegen zijn hoofd schopte. Ze kunnen er nu al lebei om lachen. Over verkering, de kaalste had met bijna alle meisjes wel verkering ge had. „Dat moest van haar", wijst hij beschuldigend en met een gro te grijns. Over het beeld dat ze toen van el kaar hadden en de verwachtingen die dat schiep. De studiepik die la ter geen studie heeft afgemaakt, de grote pestkop die een normale ke rel geworden blijkt te zijn. Over de richting die hun leven heeft ingeslagen na de lagere school. Bij de meesten normaal, gewoon, goed, bij een paar be strooid met wat meer hindemis sen. Iedereen is geïnteresseerd in iedereen en uiteindelijk zijn ze na uren nog niet uitgepraat, terwijl de barman wacht tot hij eindelijk kan afsluiten. Het enige dat ze gemeen hadden, was de nieuwbouwwijk in vinexge- meente Alphen aan den Rijn, waar de lagere school stond. Kinderen hebben geen keus bij wie ze in de klas worden gezet. Wat ze nu ge meen hebben, zijn de herinnerin gen aan die tijd. Herinneringen die ze eindelijk weer eens hebben kunnen delen. Anton Diedrich 011 y Si ectie: T. Klein en H. de Wit jldpiail: directie.hdcuz@hdc nl >kt< jredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg mail: redactie.ld@hdc nl /en Leidsch Dagblad rooR aat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 ostbus 54,2300 AB Leiden stijden van de receptie zijn en met donderdag 16.30 uur 30 -12.30 uur n 071-5356415 fax 071-5 356 325 'iten: overlijden, geboorte, jubilea Jmilieberichten, desgewenst met Ro' fbeelding, via www.hdcmedia.nl of aCtifamilieberichten@>nhd.hdc.nl. ie h e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- k, Ier htvs 6813661 ,ioed: 023"5 '5° 543 75-6813677 1 SP ailhandel: 071-5 356 300 ren eaus kunnen contact opnemen :bb 13636 me ce SCh (gratis) e 01 - 5196800 1^,e nten staling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) p/j €216,90 ïnkf ouv rvei feons een machtiging verstrekken izelf matisch afschrijven van het •nsil tsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vn 07.30-17.00 uur; za-. 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie wwwleidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-orgamsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar d V 1 2 ooi idst 1 n J980, zaterdag 31 mei Een beetje laat, maar daarom niet minder gemeend vierden Pancras-Oost en -West gisteravond de verjaardag van Prin- d na met een groot buurtfeest op de Hooglandse Kerkgracht. hief Leidsch Dagblad Grif1 lus] deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen n 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer en fi.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van jj[ lagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsingj of door contante betaling aan e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON iet pro- nog uit de als docent i een school irden. Daar ets meege- op mijn :hool heb :n verliefde Dij de hand f nooit? ïeb een docen- kamer gehad die hun beklag deden over een collega die Na een goed gesprek was dat probleem opgelost. Wat niet heeft kunnen verhinderen dat die bewuste docent la- heel ander akkefietje is ontslagen. En ik heb twee docen- die al 25 jaar getrouwd zijn. Maar dat vind ik geen hebben noch de collega's, noch de leerlingen ast van gehad of zelfs maar iets van gemerkt." een probleem vinden, twee verliefde docenten? is datje niets kunt verhinderen of verbieden. Maar ik nemen en wijzen op hun verantwoordelijkheden en de leerlingen. En als hun gedrag ook maar enigszins zou zijn op de kwaliteit van het onderwijs, maak ik er di van. tussen docenten en leerlingen? ik kort over zijn. Dat zou voor mij reden zijn om zo'n do- te ontslaan." Waarsenburg archieffoto: Reuters Dinsdag 31 Mei - Door Zaterdagmiddag met 5-0 van Lisser Boys te win- promotie van Koudekerk naar de derde klasse een feit gewor- die De Lange en zijn mannen behaalden, danken zij 'Koudekerks kwartiertje' in de eerste helft, toen band vier doelpunten gescoord werden, en dat terwijl de wedstrijd zo zenuwachtig begonnen, helft waren aanvankelijk de eerste aanvallen voor de Boys doelman De Lange er wel meer aan te pas komen dan daar- veel gevaar zat er toch niet in. Daarvoor was de Koudekerk die verstandig genoeg niet te ver mee optrok, te sterk. Wel Boys aanvallen en rustte zij blijkbaar niet voor de eer ge- zelfs dit werd haar niet gegund, toen Arie Zwarts in het van de wedstrijd nog eens keihard uithaalde en de sco- bracht. Toen Lisser Boys nog een maal in 's keepers handen stroomde na het eindsignaal een juichende rood-witte het veld op.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17