'Een bijzondere man, De Superville' KUNST CULTUUR Te veel prijzen voor mager musicalseizoen Schubertiade: Muzikaal genot in de Pieterskerk Kunst Ludo Winkelman blijft spannend Tiendaagse manifestatie in Scheltemacomplex Penning vooj; choreograaf Van Dantzig Kinderboeken bekroond met Zilveren Grifft dinsdag 31 mei 2005 Van Morrison. Foto: EPA/Olivier Maire Extra concert Van Morrison amsterdam - Van Morrison geeft op dinsdag 11 oktober een extra concert in Koninklijk The ater Carré. Het concert van maandag 10 oktober is reeds uitverkocht. De voorverkoop voor het tweede concert is al begonnen. Edwin de Vries schrijft roman den haag - Acteur en regisseur Edwin de Vries (1950) maakt in september zijn debuut als ro manschrijver. Dan verschijnt bij uitgeverij De Bezige Bij zijn boek 'Helena', een roman over de confrontatie met het verle den. De uitgeverij benadrukt dat 'Helena' een roman is met autobiografische kenmerken. Het verlies van het kind van De Vries en zijn vrouw Monique van de Ven speelt een rol in het boek. Hun zoontje Nino over leed in 1993. De auteur schreef scenario's voor de films 'The Discovery of Heaven' en 'Left Luggage'. Als acteur kreeg hij de Louis d'Or voor zijn rol in 'Who's Afraid of Virginia Woolf (2002). Daarnaast schreef hij twee kinderboeken. Theatershow Sesamstraat amsterdam - Ter gelegenheid van het dertigjarige televisieju bileum van Sesamstraat pre senteert Joop van den Ende Theaterproducties de nieuwe theatershow 'Iedereen maakt muziek in Sesamstraat'. De be woners van Sesamstraat komen speciaal naar Nederland voor dit muzikale jubileumfeest. De theatershow is geschikt voor kinderen van 2 tot en met 82 jaar en is te zien van 20 decem ber tot en met 8 januari in di verse theaters in Nederland. Nel Kars brengt Emma tot leven den haag - Actrice Nel Kars brengt, met hulp van toneel schrijver Ton Vorstenbosch, ko ningin Emma tot leven in het nieuwe solostuk 'Koningin Em ma, redster van Oranje.' Ze geeft er een voorproeve van op 17 juni in het Atrium van het Haagse stadhuis. Dan is Ton Vorstenbosch gastheer op een 'koninklijke avond', waarop het publiek tijdens een als copieus aangekondigd diner kennis kan maken met Kars' andere crea ties, koningin Anna Paulowna en prinses Marianne. Vorsten bosch leest dan voor en vertelt over de stukken die hij voor Kars schreef. Armin Segger zorgt voor een muzikale omlijs ting. Vorstenbosch schreef ook 'Wilhelmina: Je Maintiendrai', dat met Anne-Wil Blankers in de hoofdrol de publieksprijs door Martin Hermens Rotterdam - Het pr-offensief van de vaderlandse musicals kent geen grenzen. Zelfs in een mager seizoen regent het prij zen voor het genre. Dat lijkt in strijd met de reglementen. Wie eerlijk is, moet erkennen dat we in Nederland een mager musicalseizoen achter de rug hebben. Geen hoogvliegers, weinig nieuw aanstormend ta lent en een gebrek aan verras singen. Toch daalt straks een enorme prijzenregen neer op al die mensen die de afgelopen maanden hun brood hebben verdiend in het populaire thea tergenre. Terwijl de reglemen ten van de Stichting Musical Awards nadrukkelijk vermelden dat de prijzen bedoeld zijn voor mensen die 'een buitengewone prestatie hebben geleverd in een musical'. Een flauwe conclusie? Nee hoor, want zelfs de deskundige jury en de producenten hadden moeite om voor alle veertien categorieën voldoende mensen te nomineren. Zo zijn David Verbeeck en Lieneke Le Roux zo goed als zeker van hun prijs. Beiden staan als enige genomi neerd in hun categorie. Al kan de jury altijd nog beslissen dat beide musicalhelden niet vol doende hebben gepresteerd. Maar dat is niet zo aardig en bovendien schadelijk voor het imago van de musical in ons land. Je gaat tenslotte niet hard op zeggen - zeker niet in een li ve televisieprogramma - dat de kwaliteit dit seizoen beneden niveau was. Toch kun je grote vraagtekens zetten bij wat we dit musical jaar voorgeschoteld kregen. In totaal 23 producties (twee meer dan vorig jaar) van zeventien producenten binden de strijd met elkaar aan voor de Musical Awards van 2005. Daar zitten smakeloze producties als 'Ren Lenny ren' (van Acda De Munnik), 'Hello Dolly' (V&V Entertainment) en 'Crazy for you' (Joop van den Ende) bij. Ongetwijfeld allemaal met hart en ziel gemaakt, maar niet van een niveau dat een dikke pluim verdient. Braaf en keurig zijn de beste kwalificaties die deze pro ducties maximaal verdienen. Niet alleen critici zijn teleurge steld over het bijna voorbije sei zoen. Ook het publiek moet vastgesteld hebben dat het dit seizoen tegenviel. De afgelopen tien jaar hebben we de kwaliteit van de Nederlandse musical flink zien groeien. Die groei blijkt dit seizoen abrupt tot stil stand te zijn gekomen. Meer is ook niet altijd beter. Toegege ven, er waren een paar verras sende initiatieven. Maar die bleven steken in een beroerde uitvoering. Neem 'Love me just a little bit more', gebaseerd op de hits van de Dolly Dots. Waar het in ons land aan ont breekt, zijn talentvolle theater makers die het vak musical ver staan. Terwijl zangers, dansers en acteurs steeds beter getraind raken, blijven regisseurs, cho reografen, vormgevers, compo nisten en tekstschrijvers achter. De uitzonderingen daargelaten, maar het biedt niet echt veel hoop voor de nabije toekomst. De grote winnaars van het Mu sical Award Gala 2005 worden zonder twijfel 'Passion' en 'De Jantjes'. De regisseurs van bei de voorstellingen - respectieve lijk Paul Eenens en Dick Hauser - leveren de enige echte span nende strijd om de prijs in de categorie 'Inhoudelijke creatie' (een wat geforceerde verzamel bak voor iedereen achter de schermen). Vera Mann (Pas sion) verdient zonder meer de hoofdprijs in de categorie 'vrouwelijke hoofdrol in een grote musical'. Zij was de enige actrice die dit musicalseizoen boven zichzelf uitsteeg. Jammer dat de verkiezing van beste musical van het seizoen een publieksprijs is. De favoriet van de critici en musicalken ners - 'Passion' - lijkt daardoor kansloos. Voor het grote pu bliek was het een moeilijke show. Terwijl regisseur Eenens juist met deze productie duide lijk maakte dat je het genre mu sical wel degelijk naar een artis tiek hoger plan kunt tillen. Ken nis van zaken, frisse ideeën en een flinke portie creativiteit zijn daarvoor noodzakelijk. Juist op al die terreinen schoot het dit jaar tekort. John Kr aai j kamp Musical Awards Gala 2005. Uitreiking: maandag 6 juni in het Nieuwe Luxor Theater, Rotterdam. Li ve te volgen via Nederland 2. Tooske Breugem presenteert het gala rond de uitreiking van de A sical Awards waarvan zij een exemplaar vasthoudt. Foto: GPD/Hektor en Dolf door Herman Joustra leiden - Liefst tien dagen lang staat hij in het middelpunt van de belangstelling, van 2 tot en met n juni: David Pierre Giottino Humbert de Superville, kortweg Humbert de Superville. Dans, muziek, theater en een expositie, lezingen en installaties staan op stapel in het Scheltemacomplex, aan de Marktsteeg in Leiden. Dat allemaal ter ere van 's mans le ven en werk. Naar een idee van de Universiteit Leiden die zo haar 86ste lustrum luister bijzet. De uitvoering is in handen van de Hogeschool van Beeldende Kunsten, Muziek en Dans uit Den Haag, het Leidse Prentenka binet, Stedelijk Museum De La kenhal en muziektheaterensem ble De VeenFabriek. Logische vraag derhalve: wie was toch de ze De Superville, aan wie zo'n gi gantisch, meerdaags evenement is gewijd? Hij mag dan voor velen een grote onbekende zijn, Humbert de Superville (1770-1849) is toch van ontzaglijk groot be lang geweest voor de stad Lei den, stelt lector kunsttheorie en kunstgeschiedenis Michael van Hoogenhuyze, als dramaturg betrokken bij het project. „Als je Kunstgeschiedenis studeert, zoals ik gedaan heb, kom je zijn naam vaak tegen. De Superville was iemand met zeer interes sante ideeën." Een kleine greep uit zijn leven: „Hij was de eerste directeur van het Prentenkabinet in Leiden en lector Frans en Italiaans aan de Universiteit. Hij heeft een verzameling gipsafgietsels die Lodewijk Napoleon in Parijs liet vervaardigen voor een deel naar het Rijksmuseum van Oudhe den weten te verschepen. Hij was een begaafd tekenaar en ontwikkelde interessante theo rieën over lijnen, vorm en kleur als instrument voor de analyse van kunst en architectuur. De Superville ontwikkelde als eer ste ideeën over abstracte kunst, honderd jaar voordat Kandins- ky en Mondriaan dat deden. Als je het extreem stelt zou je kun nen zeggen dat de abstracte kunst in Leiden is ontdekt. Hij was, kortom, een veelzijdig man." Dat de keus bij het 86ste lus trum op De Superville viel als thema voor een meerdaagse manifestatie, ligt volgens Van Hoogenhuyze dus voor de amsterdam/gpd - Choreogoe Rudi van Danztig heeft inkt Stadsschouwburg Amsterc de Zilveren Penning van de s ie: Amsterdam ontvangen. in Dantzig viert dit jaar zijn 50 ni rig jubileum als choreogi De penning is een jaarlijkse nc derscheiding voor personen zich voor Amsterdam bijzon verdienstelijk hebben gema Van Dantzig ontving de p ning uit handen van culti wethouder Hannah Belliot v zijn jarenlange inzet als choiL graaf, artistiek directeur Het Nationale Ballet en scl ver. De documentaire dans!u 'Voeten op de Aarde/Tuin Eros' - gemaakt voor televise ging tijdens de bijeenkomst première. De film is een con natie van een documentair j tret en een dansfilm. Als symbool van Nederland zou bij Katwijk in de zee een rots moeten verrijzen waarop een stenen leeuw lag, zo groot als de Sphinx van Egypte. Foto: Het Prentenkabinet hand. „Toen ik werd benaderd vroegen ze mij om een thema waarbij een link viel te leggen tussen de Universiteit Leiden en de Kunstacademie in Den Haag. Zo kwam ik al snel bij Humbert de Superville uit, ie mand die ik al heel lang, heel interessant vind. Zijn vader do ceerde aan de Kunstacademie, Humbert zelf heeft er onderwijs gevolgd. Daar komt nog bij dat Leiden veel verborgen geschie denis heeft, geschiedenis die niet of nauwelijks bekend is. Ook wat dat betreft is De Su perville een goede keuze." De man is in elk geval boeiend en bijzonder genoeg om een theaterproductie aan op te han gen, vindt Paul Koek die met zijn VeenFabriek een belangrij ke rol speelt in het geheel. „Die onbekendheid is mede een re den hem eens voor het voet licht te halen. Ik moet eerlijk zeggen dat ik de man ook niet kende. Maar met zijn leven, zijn werk, zijn onderzoeken is veel te doen. Het feit dat hij bijvoor beeld de eerste directeur is ge weest van het Prentenkabinet, helpt mij om een portret van hem neer te zetten. Het is ook mooi om met De VeenFabriek zoiets voor Leiden te kunnen doen." De manifestatie Superville be licht een groot aantal aspecten van de man ën zijn werk. Zo be dacht hij ooit een reusachtige leeuw voor de kust van Hol land. Als symbool van Neder land zou bij Katwijk in- de zee een rots moeten verrijzen waar op een stenen leeuw lag, zo groot als de Sphinx van Egypte. Te groot voor het Scheltema complex, maai' een leeuw van vlees en bloed is wel aanwezig, met dank aan het circus Tony Boltini. En de gipsen beelden die De Superville ooit naar Leiden haalde? In Scheltema kan het publiek een openbare restaura tie volgen van één van deze klassieke schoonheden van de zogeheten Laocoöngroep. De denkbeelden en theoriën van De Superville zijn verder te rug te vinden in muziektheater uitvoeringen van De VeenFa briek, die deels op teksten van De Superville zijn gebaseerd. Vijf componisten, onder wie Louis Andriessen, hebben mu ziek geschreven voor de mani festatie, in nauwe samenspraak met een aantal kunstenaars van de Hogeschool van Beeldende Kunsten, Muziek en Dans in Den Haag. Die hebben op hun beurt de verschillende ruimten in het Scheltemacomplex inge richt met elementen uit het le ven van deze bijzondere, en binnenkort wellicht veel beken dere, Leidenaar. Manifestatie Superville, van 2 tot en met 11 juni in het Schel temacomplex, Marktsteeg 1 in Leiden. De manifestatie vindt dagelijks plaats van 16.00 tot 23.00 uur. Bezoekers kunnen op ieder moment naar binnen en ontvangen dan een dagpro gramma. Reserveren: Visitors Centre Leiden 071- 5278880/070-3151510. Toe gang: 10 euro (studenten, Pas 65, CJP 5 euro). In Scheltema kan voor 18 euro een driegan- genmaaltijd worden besteld. den haag/gpd - Zes boe krijgen een Zilveren Gr j 2005, de jaarlijkse prijs voorga mooiste kinderboek. Het 'Waarom jij ér bent' van Erlbruch, 'De twaalfde van Hilde Vandermeej 'Cheffie is de baas' van Vrancken, 'De Noordero heks' van Daan Remmei Vries, 'Het boek van alle gen' van Guus Kuijer en M om een buitenboordmotor zaam is' van Joke van Leeui De prijzen worden uitgerei dinsdag 4 oktober, voorafg. aan het Kinderboekenbal, opening van de 51ste Kind boekenweek. Op het bal wordt onthuld boek de Gouden Griffel krijgt, de prijs voor het moi oorspronkelijk Nederland? ge kinderboek. Vijf van de Zilver bekroonde boeken ken kans op deze prijs, bruchs boek kan niet meei gen naar de Gouden Gri1 omdat het geschreven is <j£a een Duitse auteur, aldus Stichting CPNB. De Griffeljury heeft ook kendgemaakt welke boeken Vlag Wimpel 2005 krij Deze eervolle vermelding naar: 'Verdriet' van Michael sen, 'Aan de bal' van Lien Dijkzeul, 'Saar en de poes' Riet Wille en 'De oorlog Sophie' van An van 't Oos De jury staat dit jaar on voorzitterschap van Cathy S renburg. De Kinderboekenweek vindt >ai|: jaar plaats van 5 t/m 15 okto j, onder het motto 'De Toverij demie - Boeken vol magie'. >8 hi< muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Schubertiade door Johannette Zomer (sopraan), Lucia Swarts (cello), Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar (fortepiano), Nico van der Meel (tenor) en Frank van den Brink (klarinet). Gehoord'^g/s, Pieterskerk. 'Zo houdt onze ziel die prachtige indrukken vast, en geen tijd of om standigheid kan zè ons weer afne men, zij blijven ons bestaan ver lichten. In de duisternis van dit le ven onthullen zij een helder en lie felijk vergezicht waar onze hoop zich met vertrouwen op richt'. Schubert schreef deze woorden weliswaar na een uitvoering van Mozarts Strijkkwartet in g. Maar ongetwijfeld hebben alle luisteraars die zondag de Schubertiade mee maakten een dergelijke bezieling ervaren. Wat zonde dat het intieme koor in de Pieterskerk te weinig luisteraars telde, want zo'n indruk wekkend mooie dag met ochtend-, middag- en avondconcerten maak je maar zelden mee. Alleen de en tourage al, met uitzicht op een schitterend glas-in-loodraam ge vangen in een gotisch venster, alle kroonluchters ontstoken, tafels met damast, zilveren kandelaars, wij nen, koffie met verrukkelijke Weense Sachertorte, honderden flakkerende waxinelichtjes, wel haast de intieme salon van de Schubertiades van weleer. Het mu zikaal gebodene is van ultieme schoonheid en sfeer. Het duo Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar speelt de Ouverture 'im Italienischem Stil' in D en de Fantasie in f. Beiden begeleiden om beurten de sopraan Johannette Zomer en de tenor Nico van der Meel. In drie liederen speelt ook de klarinettist Frank van den Brink een bijzonder fraaie rol. Je voelt: hier zijn vijf gelijkgestemde zielen die elkaar aanvoelen en maximaal inspireren en zo de muziek op een hoger plan tillen. De hele sfeer zin dert van muzikaal genot. De warme elegante Ouverture, met contrastrijke overgangen van lief lijk arcadisch tot stoer hanenge- drag, lijkt een bijzondere opmaat naar de Fantasie in fDelicaat, soms donzig lichtvoetig, soms met sensuele rondingen of feestelijk breeduit gemeten, maar steeds weer valt het hemelse thema terug in dat onnavolgbare, weemoedig klokkende geluid van de fortepia no, waarin het zich zo behaaglijk voelt. De fantasie betovert en ont roert. Moeilijk in woorden te vangen is overigens het hele concert. Johan nette Zomer en Nico van der Meel, al vele malen gehoord, maar nog nooit zó evocatief, zo liefdevol als op deze Schubertiade. Als een nim bus nevelen zij om de lamp in 'Licht und Liebe' (Nachtgesang). Bitterzoet klinkt het duet dat begint met de frase 'Liebe ist ein süszes Licht', dat convergeert naar een diepe gelukzaligheid, in voorbeel dige samenzang. Beiden proeven de Duitse poëzie, laten vocalen op bloeien, woorden uitzingen. Zomer heeft een leeuwerik in haar keel; haar dynamiek weet ze geraffi neerd dramatisch op te voeren op een strakke licht stralende toon, die gaandeweg gaat vibreren en uitdij en, dan wanhopig klein wordt in een fluisterend 'Meine Ruhe ist hin' (Gretchen am Spinnrade). Daarachter is steeds het licht ner veuze spel van Van Doeselaar, dat fraai dicht langs de woorden hijgt. De klarinettist voelt de intieme sfeer feilloos aan wanneer hij als de menselijke stem subtiel organisch meebuigt met de heldere zangstem van Zomer in 'Der Hirt auf dem Felsen'. Zomer én Van den Brink 'zingen' beiden met hart en ziel. beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Schilderijen, fresco's, werk op papier en monotypes van Ludo Winkelman, beelden van Yke Prins. Prijzen: 350 tot en met 5.000 euro. Te zien: t/m 19/6, wo t/m zo 11-18 uur, Amber, Hooglandsekerkgracht 8, Leiden. Er is kunst die volledig op zichzelf staat. Dat wil zeggen haar betekenis niet onüeent aan een directe gelijkenis met de werkelijkheid. Kandinsky was zo'n kunstenaar, Klee, Mondriaan en Ouborg ook. Kunstenaars met een voorliefde voor het abstracte omdat zij vonden dat beeldende kunst veel meer is dan het afbeelden van wat we dage lijks om ons heen zien. Met kleuren en vormen roepen zij een eigen wereld op, die je het beste kunt leren kennen door er zo onbevangen mogelijk te genover te staan. Ga vooral niet op zoek naar elementen uit hun composi ties die je aan iets concreets doen den ken, want dan mis je waar het om gaat. Accepteer het kunstwerk als een gegeven en probeer het te ondergaan. Ludo Winkelman, wiens recente werk te zien is bij de Leidse galerie Amber, is ook zo'n kunstenaar. 'Zonnewind' heet een langwerpig horizontaal doek waarop grote en kleinere vormen zijn samengebracht. Het meest opvallend is een grote blauwe schijf die in con tact staat met een groene horizontale band. Daar omheen en overheen speelt zich de rest af. Kijk bijvoorbeeld hoe subtiel blauwe en gele spetters verf afsteken tegen de oranje achter grond. Of hoe een aantal kleinere lang werpige vormen, die de groene band voor een deel overlappen, een extra accent hebben gekregen doordat hun contouren in de verf zijn gekrast. De tails die ondanks hun verscheidenheid toch met elkaar in harmonie zijn. Winkelman is een veelzijdig kunste naar. Behalve schilderijen maakt hij ook werken op papier, monotypes en fresco's. Zo is een serie monotypes te zien waarop hij mythologische figu heeft afgebeeld. En schilderde hij n olieverf op papier een drietal eilanc die zich weerspiegelen in kalm wati l( Maar dat zijn slechts uitstapjes. Rotybël draad in zijn werk blijft de abstracti an Heel bijzonder zijn de fresco's die be-' maakte, geschilderd in natte kalk, waardoor de kleuren fris en helder blijven. Het lijkt wel alsof het licht a binnenuit komt. Helderblauw en warmgeel zijn de belangrijkste kleu ren, maar ook vele andere tinten sp ,jih; len een rol. In vlakjes en contouren tau: over elkaar heen aangebracht hebb36 zij een levendig patroon van vorme |CE doen ontstaan. Het zijn dynamisch (gra composities waaraan zoveel is te 01 dekken dat ze ook na vele malen ken spannend blijven. Verspreid over de galerie staan enki bronzen sculpturen van beeldhouv1 ster Yke Prins. Ook abstract en even eens kunst die helemaal op zichzell mat staat en letterlijk een extra dimensii tsg£ aan de expositie toevoegen. iepjTE etali (alk

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16