1 s REGIO LOHC aast op velden Ajax 'Sorry, wat bezielt mamaV, zei de moeder van Savanna Tevreden klanten van LeShan stichting in Oegstgeest mwonenden tegen uitbreiding ofwijck in Hofbrouckerpark IDÏ'RG* 23EE slijterij 1 iderdorp zet isidies stop Voorschotense slaat agente na aanhouding Warmonders innen 82.000 euro van loterij A lisje geslagen bushalte dinsdag 31 mei 2005 10ut - Een 14-jarig meisje ;stgeest is gistermorgen ideld bij de bushalte aan •idsevaart in Voorhout, ins de politie was de :geestse uitgestapt en pas- le zij drie meisjes die daar ;n bankje zaten. Er ont- een woordenwisseling, ia de drie meiden tussen en 18 jaar de Oegstgeestse nnen te schoppen en te Het slachtoffer liep een rand op. innen schoppen itmast omver rdorp - De politie heeft agavond aan de Van Die- ïgenlaan in Leiderdorp nannen aangehouden op jnking van vernieling. Een >ner van de straat waar- wde de politie dat de man- of pezig waren lichtmasten te am fn. Agenten hielden een de rige Leidenaar, een 28-jari- jaatsgenoot en een 30-jari- kfiderdorper aan. De 26-jari- ijn an bleek verantwoordelijk het omvertrekken van een nast. %torrijder maakt Tan ik aai edelijke val we[ het nstr; dans irtroi willigersfonds kt een succes ^RSwouDE-RiJNDiiK - Een rige motorrijder uit Den is in de nacht van zater- >p zondag om het leven ge en toen hij een rit over de 2nvi maakte. Even na midder- on 1 reed de man in de rich- Leiden toen hij ter [te van de afslag Hazers- le met zijn motor een enj iver maakte. De man over ga ter plekke aan zijn verwon- A]s en. De politie wist gisteren ;ns liet waardoor de Hagenaar t cjje ruit was gegaan. :api kla| ile t 'ijk (schoten - Het vrijwilli- 00r( onds dat vorig jaar door de ;ente Voorschoten in het is geroepen, blijkt een succes. In totaal 66 orga- z' ies claimen bij de tweede lve'c irijvingsronde een deel van )t die 28.000 euro groot is. week wordt bekend welke ;ie e tingen en verenigingen een lort age kunnen bijschrijven, dun et fonds geeft de gemeente voor deskundigheidsbe- ering, jubilea, waarderings- n de ervingsactiviteiten. De ge- e* ite, die voor het complete ispi ,g bestemmingen heeft ge- ïtem en denkt met het fonds lositieve bijdrage te leve- an het plaatselijke vrijwilli- /erk. rdorp - Twee Leiderdorpse ementen krijgen voor het subsidie van de gemeen- )e organisaties van het [^volleybaltoernooi nabij De Does en sport- derij op het bedrijventer- moeten voortaan hun ei- joontjes doppen. ;bou beachvolleybal-toernooi is afde ag op het Amaliaplein ach- -jkonet zwembad en wordt ge friseerd door de Vrienden de Oude Kern. Achttien s strijden op drie zandvel- tegen elkaar. Kinderactivi- een terras, een dj, een en een barbecue voor 150 ganilemers omlijsten het fes- gemeente betaalt 1350 ting Sportpromotie Leider- is de organisator van tbaanderij op zondag 26 tussen 9.00 en 17.30 uur. iet bedrijventerrein Baan- presenteren sport- en ont- ningsclubs zich tijdens een erie met optredens. De selijke overheid doneert, raor het laatst, 1500 euro. 0Qj Thijs Zeeman rcEEST -Omwonenden van lofbrouckerpark in Oegst- maken bezwaar tegen ïen om zorgcentrum Hof- te moderniseren. Door modernisering wordt het lentrum automatisch vol de bewoners ook uitge- De aanleunbungalows ondom het parkje staan en, als de plannen door- vervangen door een flat drie verdiepingen. Dat be lt dat het parkje, dat ooit ontworpen door tuinar- ct Mien Ruijs, wordt 'inge- aantal bewoners heeft in- lels een Klankbordgroep rouckerpark in Oprichting t leven geroepen. „Dit pik- ve niet", stelt Jan Spieren woordvoerder van de ;bordgroep. „De gemeente ;t weer eens plannen waar omwonenden helemaal worden gekend." De Klankbordgroep in Oprichting schermt met de aankomende structuurvisie. In die visie, waarover de gemeente op 30 juni beslist, staat volgens de groep namelijk dat groen in Oegstgeest beschermd moet worden. „Door de uitbreiding van Hofwijck verdwijnt een deel van het park. Er verdwijnt dus groen, in plaats van dat het beschermd wordt", legt Spie renburg uit. Verder is de groep van mening dat de bewoners van de bunga lows ook niet gelukkig zijn met de komst van zo'n flat. Spieren burg: „Ten eerste moeten ze dan ruimte inleveren en ten tweede moeten die mensen, die natuurlijk al op leeftijd zijn, tweemaal verhuizen. Eerst naar een tijdelijke opvang, om daar na hun intrek te nemen in die flat. Ik heb een aantal bewoners gesproken en die vinden het vreselijk. Na hun verhuizing naar de bungalow willen ze nog maar één keer verhuizen en dat is naar het kerkhof." Woensdag 8 juni belegt de Klankbordgroep, op de Jena planschool De Kring, een ver gadering waarbij alle omwo nenden aanwezig mogen zijn. „We zijn nu nog een groep in oprichting, dan wordt er beslo ten of we een soort pressie groep worden. Het zou dus ook kunnen dat de bewoners be sluiten dat ze dat niet willen, maar daar ga ik niet vanuit", al dus Spierenburg. Mocht de vergadering positief uitvallen, dan biedt de groep een pak verzamelde handteke ningen aan aan de partijen die het gemeentebestuur vormen in Oegstgeest. Spierenburg: „We hebben flyers uitgedeeld aan de omwonenden, die ze bij ons kunnen retourneren met een handtekening. Van de 250 folders die we hebben uitge deeld, hebben we er nu al 200 met handtekening teruggekre gen." Woordvoerder Jan-Willem An- vervolg van voorpagina den haag - Daar staat ze voor de Haagse rechtbank. Met in haar neus een kleine maar fel schitte rende piercing en haar haren slordig opgestoken. Haar stem knerpt een beetje. De Alphense Sonja, die wordt verdacht van het mishandelen en ombrengen van Savanna, blijkt een geheu gen als een zeef te hebben. Af en toe heeft ze een verrassend hel der moment. Dan herinnert ze zich een detail haarscherp. Volgens deskundigen is de 32- jarige vrouw een borderliner. Haar gedrag is extreem: ze rea geert heftig op haar omgeving en is labiel. Ze geeft toe aan im pulsen en heeft niet het vermo gen om zich in te leven in een ander. Diep in haar hart weet ze waarschijnlijk best dat ze geen goede moeder voor Savanna is geweest. Maar als de ongelukki ge geschiedenis van het kind - drie jaar vol mishandeling en verwaarlozing - aan bod komt, herinnert Sonja zich nog nau welijks iets. Neef en minnaar Reffles krijgt van Sonja de schuld en ook Mario, de man met wie ze in augustus vorig jaar trouwde, heeft volgens haar veel op zijn geweten. Herhaaldelijk spreekt ze zich tegen. Op de vraag of ze Savan na wel eens heeft geslagen krijgt de rechter als antwoord: „Nooit. Ik heb mijn hond wel eens geslagen omdat hij stond te pissen tegen haar bedje." Maar later geeft ze weer toe dat ze wel eens een tik heeft uitge deeld. Sonja heeft Savanna niet als een klein kind kunnen zien, zo blijkt uit verscheidene getui genverklaringen. Op het mo ment dat het kleine meisje een prik kreeg zei de moeder bij voorbeeld: „Zo, nu wordt zij eens een keer teruggepakt." In februari 2002, Savanna was riog geen jaar oud, werd het meisje in een kindertehuis in Amsterdam geplaatst. Ze kwam als een ondervoed kind binnen. Ze zat nog op zuigelingenvoe ding, terwijl ze al vast voedsel had mogen hebben. Savanna vertoonde afwerend en angstig gedrag. Ze durfde niemand te vertrouwen. In het tehuis fleur de Savanna op. Van een triest kind veranderde ze in een paar maanden tijd in een meisje dat kon stralen. Onder strikte voor waarden mocht Sonja haar kind weer thuis hebben. Er werd een legertje hulpverleners ingescha keld. Neef Reffles werd ingeruild voor Romeijn, die later weer plaatsmaakte voor Mario. Vol gens de rechter gebruikt de Al phense mannen als 'slaafjes' en is zij extreem dominant in een relatie. Niet alleen de mannen, maar ook andere getuigen heb ben daarvan voorbeelden gege ven. Sonja laat zich niets door anderen zeggen. Ook hulpverleners hoeven haar niets te vertellen. Ze vertrouw de geen van hen, op de gezins voogd na. Die voogd stak ook al haar energie in een 'vriend schap' met Sonja en verloor het belang van Savanna uit het oog. Hoewel vanuit het veld telkens opnieuw verontrustende signa len werden afgegeven, bleef de gezinsvoogd geloven in de mooie praatjes van Sonja. Na de geboorte van Rowena in mei 2004 waren nieuwe veront rustende geluiden te horen, vooral van de verloskundige en kraamverzorgster die al snel bij de kinderbescherming aan de bel trokken. Uit de verklaring van de vroedvrouw: „Toen ik Savanna optilde om haar naar haar zusje te laten kijken, klampte zij zich als een aapje aan me vast. Ik voelde dat er van alles mis was. Ik had dat nog nooit eerder meegemaakt met een kind." De verloskundi ge wilde het kind meenemen. Alles in haar schreeuwde dat het mis was.in de flat aan de Al phense Castorstraat. „In mijn auto heb ik zitten huilen om die twee meisjes." De kraamhulp heeft het in haar verklaring over een hangslot op de kamer, een extreem koude en magere Savanna met spits- voetjes (een aandoening die vooral voorkomt bij mensen die lang op bed liggen). De wijkver pleegkundige heeft verklaard dat Sonja Savanna 'net zo'n klootzak als haar vader' noem de. Ook stelde de wijkzuster dat Sonja ruw met Rowena omging. Bij de Haagse rechter hoort Sonja het met een verbeten trek om haar mond aan. „Sommige dingen zijn overdreven. Er zijn veel leugens over me verteld." Voor de rechtbank is het moei lijk om te achterhalen of Sonja de waarheid spreekt als zij tel kens verklaart dat ze zich niets meer kan herinneren. Na stevig doorvragen komt een beeld naar voren van een drie jarige peuter die met een prop in haar mond wordt opgesloten in een wandkast die op ruim een meter hoogte hangt. In dit strafhok ligt een zeiltje. „Voor de splinters", verklaart de moe der. Voor de opvang van urine, suggereert de rechter. Naast de kast waren er nog andere straf- methoden. Het Itind werd sys tematisch uitgehongerd. Ook werd Savanna op bed vastge bonden. Sonja: „Een keer zag ik haar ogen helemaal wegdraaien toen ik een washandje in haar mond had gestopt om te zorgen dat ze ophield met huilen. Als een gek haalde ik het er weer uit. 'Sorry, wat bezielt mama?', zei ik toen." Vandaag wordt de zitting ver volgd en wordt Mario, de man van Sonja, gehoord. Omwonenden van het Hofbrouckerpark zijn bang dat het parkje, dat ooit ontworpen is door tuinarchi tect Mien Ruijs, wordt 'ingekort'. Foto: Dick Hogewoning. holts van de gemeente Oegst geest noemt de uitspraken van de Klankbordgroep nogal voor barig. „Het zijn alleen nog maar plannen en de structuurvisie is enkel een concept. Met andere woorden: er valt over deze kwestie nog helemaal niets te zeggen. Na de gemeenteraads vergadering op 30 juni kunnen wij pas uitspraken doen. Het blijft nu alleen maar gissen." voorschoten - Een 22-jarige Voorschotense is zondag opge pakt nadat ze een politieagente had mishandeld. De vrouw ging de agente te lijf omdat haar 26- jarige Haagse vriend werd aan gehouden. Die was betrapt ter wijl hij dronken achter het stuur was gekropen. Omdat de man geen rijbewijs kon laten zien, wilde de politie zijn auto in beslag nemen. Zijn vriendin weigerde vervolgens de auto sleutel af te geven Ze duwde de agente omver en probeerde in de auto te stappen om weg te rijden. Er ontstond een worste ling waarbij de vrouw de agente sloeg met haar handtas. Zowel de Voorschotense als de Hage naar is vervolgens aangehou den. De agente hield aan het voorval een gezwollen vinger en een beschadigde bloes over. De Voorschotense liep wat wond jes op in haar gezicht en een gekneusde rib. oegstgeest -Wie hulp krijgt van de Dr. LeShan stichting in Oegstgeest, voelt zich daar goed bij. Dat is de uitkomst van het 'cliënttevredenheids- onderzoek' dat is uitgevoerd naar aanleiding van het tienja rig bestaan van de stichting die ernstig zieke mensen helpt hun leven in te richten. Op de vraag: 'Bent u van mening dat de behandelingen die u krijgt een verbetering zijn van de kwaliteit van uw leven?', scoor de de instelling gemiddeld een 8,2. De stichting, die werkt vanuit de overtuiging dat naast de re guliere medische behandeling van kanker ook geestkracht een grote bijdrage kan leveren aan het genezingsproces, wilde we ten hoe patiënten over de stichting denken. Enig min puntje dat uit het onderzoek naar voren kwam, is het logo. Dit past wel bij de stichting, maar kan het verkeerde associ aties oproepen. Het logo is op dit moment een grote gele zon, wat sommige mensen te veel doet denken aan Oosterse ge neeswijzen. De instelling is van plan een zakelijker beeldmerk te ontwerpen. Daarnaast heeft LeShan beslo ten om patiënten de mogelijk heid te bieden om vaker in contact te komen met lotgeno ten. Op de eerste woensdag ochtend van de maand kunnen de mensen die daaraan be hoefte hebben, terecht in het gebouw aan de Rhijngeester- straatweg 157b om onder het genot van een kop koffie of thee ervaringen uit te wisselen. De stichting draait een decen nium zonder enige vorm van subsidie. De stichting draagt de naam van de Amerikaanse psy choloog Lawrence LeShan. Hij ontdekte dat ernstig zieken met een positieve levenshou ding beter reageren op hun be handeling. De psycholoog ont wikkelde een therapie om zie ken te helpen om hun eigen bestaan weer onder controle te krijgen. warmond - Bewoner Klein van de Burgemeester Schol- vinckstraat in Warmond was gisteren de held van de buurt. Hij won 41.000 euro in de Postcode Loterij Miljoe nenjacht en hij mocht, op de voet gevolgd door een ca meraploeg, datzelfde bedrag verdelen onder twee buurt bewoners. Die overhandiging is zondag te zien in het wekelijkse Tros-programma op Nederland 2. In de uit zending van eergisteren won Klein het bedrag, nadat hij 25 tegenkandidaten had weggespeeld. Hij mocht met Linda de Mol de zogeheten Gouden Koffer finale in. Gis teravond ging hij bij twee wijkbewoners langs in het postcodegebied 2361 GL. Die waren ieder in het bezit van twee loten met het winnende begin 4941 WX. Ze kregen 10.250 euro per lot. Foto: Dick Hogewoning. door Loman Leefmans oegstgeest - Hockeyclub LOHC wil nog voor het nieuwe seizoen een of twee nieuwe kunstgras velden aanleggen op het com plex aan de Hofbrouckerlaan. De Oegstgeestse club kan daarmee twee kwesties oplossen: een wachtlijst van 150 kinderen weg werken en plaats bieden aan hockeyvereniging Leidse Studs die een nieuw onderkomen zoekt. In een brief aan de leden stelt het bestuur van LOHC dat de lang gekoesterde wens voor nieuwe velden kan worden ge realiseerd doordat buurman Ajax na de zomer vertrekt. Dat is volgens voorzitter Wou ter Milde van de cricketclub iets te stellig. Alle veranderingen en verschuivingen vallen of staan bij het een besluit van de ge meenteraad, eind juni. De plaatselijke overheid moet het groene licht geven voor de ge zamenlijke verhuizing van Ajax en zustervereniging ASC (voet bal) naar de Overveerpolder. De bebouwing van het huidige ASC-terrein aan de Duiven voordestraat is daaraan gekop peld. „Is het oordeel positief dan moet de cricketafdeling vanaf volgend jaar voor een twee seizoenen elders onderge bracht worden, in afwachting van de verhuizing. Ervan uit gaande dat de aangeboden faci liteiten acceptabel zijn, kan de cricketvereniging daarmee le ven", aldus Milde. De Leidsche Oegstgeester Hoc key Club barst al een tijdje uit zijn voegen. Vooral op zaterdag, als de jeugd speelt, heeft de ver eniging aan drie kunstgrasvel den niet genoeg. Er is een wachtlijst ingesteld waarop cir ca 150 namen prijken. Op zon dag als de volwassenen hockey en, is er geen ruimteprobleem, maar ook op die dag wordt de druk groter. Dat komt doordat LOHC van plan is Leidse Studs aan veldruimte te helpen. Die studentenvereniging met 160 leden moet weg van het univer sitair sportcentrum aan de Leidse Einsteinweg, waarvoor bouwplannen zijn ontworpen. LOHC maakt behalve van de drie aaneengesloten kunstgras velden ook gebruik van twee 'ouderwetse' grasvelden aan de andere kant van het sportcom plex. Die velden zijn in de zo mermaanden het domein van Ajax. Dat gras wil de hockey club in kunstgras omzetten en ook een andere buurman, ten- nisclub OLTC, wil uitbreiden op een deel van het Ajax-ter- rein. De cricketclub toont zich dus onder voorwaarden bereid mee te werken, maar er zitten wat addertjes onder het gras. Om wonenden van het ASC-terrein zijn tegen bebouwing van het voetbalveld. Daarnaast is de be oogde nieuwe plaats, de Over veerpolder bij de Abtspoelweg, voor een deel in handen van particulieren. Zij moeten wor den uitgekocht. Het is dus nog geen uitgemaakte zaak dat alle wensen in vervulling gaan. ,,Als de verhuizing naar de Over veerpolder niet doorgaat, zijn alle opties weer open", aldus Milde. „Alle uitgewerkte plan nen gaan dan de ijskast in. In dat geval behoort een verhui zing van Ajax - hoewel wij be grip hebben vooi de problemen van LOHC - niet tot de moge lijkheden." (advertentie) PAMPAS

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15