Veiligheid stranden verbeteren' vjsser Duits, handig om ruzie in te maken Kinderen roeien op een reep chocolade LEIDEN REGIO Provincie wil betere communicatie tussen hulpdiensten Automobilist heeft te veel op leiden - Een 33-jarige Oegst- geestenaar die drie keer zo veel had gedronken dan is toege staan, is zondagochtend vroeg aangehouden in zijn auto op de Milanenhorst. Dat gebeurde na een achtervolging vanaf de Ke telmeerlaan, waar de politie hem tevergeefs probeerde te la ten stoppen. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. Ook een 35-jarige Leidenaar raakte dit weekeinde zijn rijbewijs kwijt. Agenten zagen hem op de Hooigracht over een stoeprand rijden. Na een ademanalyse bleek ook hij te veel te hebben gedronken. Rotterdammers strijken winst op leiden - Een team uit Rotter dam heeft zondag het jonge- renvoetbaltoernooi gewonnen, dat werd gehouden op de playground in de Mors. De Rot terdammers bleken sterker dan de vijf Leidse teams die meede den. Zij versloegen in de finale een team uit Zuidwest. Het team uit de Mors, dat het toer nooi organiseerde, werd derde. De teams bestonden uit jonge ren tussen de 13 en 20 jaar. DUIVEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Peronne. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras D. Pardon 1, 9; R. v/d Geer 2; P. de Mooy 3, 7; P. Landesbergen 4,10; G. v/d Blom 5; Groenen- dijk/Pikaar 6; H. Koome 8. P.V. Leiderdorp W. Tolboom zn 1; comb. J Koolmoes 2, 6; B. van Mil 3; W.M. de Roode 4, 8; comb. J. Hartevelt 5; W. van Oosten 7; comb. NoorReij 9; J. Knijnen- burg 10. P.V. De Rijnklievers N. de Groot en Zn 1, 3,4, 7, 8, 10; G.H. van der Poel 2, 9; S. van Iterson 5; F. Ladan 6. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Blois. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 2, 3, 5, 9; Groe nendijk/Pikaar 4, 6; P. Landes bergen 7; H. Koome 8; L. Polane 10. P.V. Leiderdorp comb. J. Hartevelt 1; J. Knijnen- burg 2; B. van Mil 3; W. v. Oos ten 4, 5, 7, 9; W.M. de Roode 6; DJ. de Ridder 8; comb. J. Kool moes 10. P.V. De Rijnklievers G.H. van der Poel 1; J. van Leij- den 2; S. van Iterson 3; N. de Groot en Zn. 4, 5, 9; P. Bink 6, 10; K. van Leijden 7; H. La Lau CORRECTIE Diaconaal Centrum De Bakkerij roept de Voedselbank niet in het leven omdat de gemeente Leiden haar 'sociale taak ver waarloost'. In het LD van zater dag werd dit standpunt toege schreven aan diaconaal predi kant Annemieke Kelder van De Bakkerij. Volgens haar kan de gemeente hier maar ten dele wat aan doen. De regels zijn vastgesteld door het rijk. De ge meente voert ze alleen uit. dinsdag 31 mei 2005 katwijk/noordwijk Gemeenten en hulpdiensten wil len voor de zomer een 'plan van aanpak' hebben om de veiligheidssituatie van de badgasten aan de Zuid-Hol landse kust te verbeteren. De informatievoorziening aan strandbezoekers moet overal hetzelfde zijn en de hulp diensten moeten beter met elkaar communiceren. Sommige reddingsbrigades werken niet goed samen met de regionale alarmcentrale. Daardoor zijn ze soms later ter plaatse dan nodig, zo bleek eerder uit onder zoek van de provincie. In 2004 kwamen 110 badgasten voor de Zuid-Hollandse kust in de problemen, een ver dubbeling in vier jaar tijd. Vier zwemmers verdronken. Volgens een provinciewoordvoerder wordt gekeken of het alarmeren van de reddingsbrigades beter kan en of ze kunnen worden aangesloten op het landelijke com municatiesysteem C-2000. Na een 112-telefoontje vanaf het strand schakelt de alarmcentrale politie, brandweer of de Koninklijke Ne derlandse Reddings Maatschappij in. De KNRM redt in principe alleen schipbreukelingen en werkt verder van de kust. Voor calamiteiten dichtbij de kust worden meestal de reddingsbrigades ingeseind, maar niet al tijd. In Katwijk en Noordwijk verloopt de communicatie tussen de reddingsbrigades en de KNRM goed, zeggen woordvoerders van de twee reddingsbrigades. Volgens Noordwijker W. Star zouden alleen de contacten met de ambulancediensten beter kunnen. „Die melden ons niet alles. Maar het zijn Katwijkers, dus die zullen hun eigen mensen waarschijnlijk eerder inseinen." In Kat wijk zijn de lijntjes tussen de hulpdiensten heel kort, zegt voorzitter K. de Vreugd van de reddingsbrigade. „Wij oefenen samen en houden reddingdemonstra ties." De gemeenten en hulpdiensten in Zuid-Holland willen EINDEXAMEN 2005 'eenduidige informatie' verstrekken aan badgasten. Nu hanteren de gemeenten geen of verschillende waar schuwingsmiddelen, zoals vlaggen, ballen of borden. Gele vlaggen (voor gevaarlijk zwemwater) en rode vlag gen (voor een zwemverbod) zijn langs de hele Neder landse kust hetzelfde. Maar het aangeven van muien met gevaarlijke stromingen verschilt per gemeente, zegt De Vreugd. „Wij gebruiken boeien in zee en bor den die op het strand worden ingegraven. Als het erg gevaarlijk is, gaan we er met een boot bij liggen, want dat is natuurlijk ook de vraag: hoe actief ben je als red dingsbrigade?" In Noordwijk worden geen boeien gebruikt, maar wel dezelfde borden als in Katwijk, zegt Star. In de toe komst worden dezelfde materialen gebruikt, voorspelt hij. De Europese koepelorganisatie voor reddingsbriga des, ILSE, houdt hierover deze week in Noordwijk een symposium. door Gerard Baas katwijk - Maar liefst 94 van de in totaal 120 VMBO-eindexa- menkandidaten van het Kat- wijkse Andreas College hebben dit jaar Duits in hun pakket. De taal, onder meer berucht om de naamvallen, is dus blijkbaar po pulairder dan wel eens wordt vermoed. Of zou de binding tussen Kat wijk en de vele Duitse badgas ten daar iets mee te maken hebben? „Dat zal ongetwijfeld enige invloed hebben", zegt Duits-leraar Jaap Zwitser, „maar ik denk eigenlijk dat het komt omdat Frans als veel moeilijker wordt gezien. De meeste leerlingen stromen door naar het MBO, en daar is naast Engels nog een moderne taal verplicht. De keuze tussen Frans en Duits is soms makke lijk gemaakt." De grote hoeveelheid Duitse toeristen speelt inderdaad een belangrijke rol. Johan Bakkenes werkt bij strandpaviljoen Willy- Noord en weet uit eigen erva ring dat het handig is om een woordje over de grens te spre ken. Dat is met name zo omdat hij die Duitse gasten nogal eens een slechte boodschap moet brengen. „Het is verboden om op het strand koepeltentjes neer te zetten. Iedereen die dat wel doet, moeten wij wegstu ren. Veel Duitsers weten dat niet en dus kom je nog wel eens in een discussie of in een ruzie terecht. Dat kan ik ook in het Duits. Handig, die scheldwoor den." Bakkenes, die verder wil op het MBO Marketing en Communi catie, lacht erbij. „Die ruzies zijn er niet zo vaak, hoor. Meestal hoef ik in het Duits al leen maar bestellingen op te nemen." Hoewel er die morgen geen vragen over ruzie, scheld woorden of horeca in het eind examen waren, denkt de 17-ja- rige Katwijker toch dat hij een voldoende heeft gescoord. „Ik sta een 5,6 en daarom moet ik minimaal een 5,4 halen. Dan heb ik een zes." Typisch Johan, zegt Jaap Zwit ser. „Een handige en positief ingestelde jongen, die soms op het randje zit maar het altijd De opgave wel redt. Tenminste, dat denkt hij zelf. Als leraar kun je soms praten wat je wil, maar dat nonchalante is er niet helemaal uit te halen. Dat hoort bij hem." Zoals het ook bij Johan Bakke nes hoorde dat hij zich had ver gist in de tijd van het examen. „Ik wist zo zeker dat ik vanmid dag óm half twee moest. Echt, ik wist het zeker." Maar zo was het niet. „Toen Jo han om negen uur er niet was, Het eindexamen Duits voor vmbo bestond uit vijftien teksten uit kranten, tijdschriften, recla mefolders en van internet. Daarover werden in totaal 41open en multiple choice, vragen ge steld, deels in het Nederlands en deels in het Duits. Tekst 11 ging over een plan om het voor 17-jari- gen mogelijk te maken om onder voorwaarden hun rijbewijs te halen. Vraag 31: Wanneer moet een 17-jarige volgens dit plan zijn rijbewijs weer inleveren? Antwoord: Als de 17-jarige alleen rijdt of in het gezelschap van een persoon met rijbewijs, die teveel drank op heeft. Zonder enige zorgen sporten en daarbij tot het gaatje gaan. Dat is voor kinderen met dia betes niet weggelegd. Om toch te weten hoe ver je je in het zweet kunt werken met wat kleine hulpmiddelen als insuli ne en chocoladerepen, organi seerden de medische staf van het Diaconessenhuis, het Rijn land Ziekenhuis en het LUMC afgelopen week voor twaalf kinderen een uitje naar studen tenroeivereniging Njord. Want gedurende een intensieve roei tocht komen diabeten de gren zen van hun eigen lichaam ze ker tegen. Hoeveel repen cho cola zijn er nodig om tijdens een wedstrijdparcours over eind te blijven? Zeker één, con stateerden de kinderen smikke lend. Op het eerste gezicht hebben ze weinig tot niets gemeen met een toproeier. Maar volgens de Leidse roei-coryfee Tristan Kramers, die de kinderen, hun diëtist en kinderarts welkom heet op zijn roeiclub, zijn er wel belangrijke overeenkom sten. „Beiden, de topsporter en de diabeet, moeten hun li chaam door en door kennen." De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 0 71 53 56 424 De voormalige Nederlandse roeikampioen kent de aanval len van slapte waar diabeten soms last van hebben. „Zelf moest ik als roeier in de licht gewichtklasse meer dan vijf ki lo afvallen." En zonder eten kan het ook ineens heel licht in je hoofd worden,, verzekert hij. Het was een enorme beproe ving, maar de moeite wel meer dan waard. Al zit hem nog steeds dwars dat hij geen Olympische titel heeft behaald. Voor de kinderen tussen de acht en zestien jaar zijn de ver wachtingen op het water van de Rijn wat minder hoog ge spannen. Je evenwicht houden in een wedstrijdboot en rede lijk tegelijkertijd de roeispanen het water inlaten, is al uitda ging genoeg. De veertienjarige Leonie Annevelink vindt het roeien op zich wel aardig maar ze is vooral meegegaan om een middag lang even niets aan mensen over haar diabetes uit te leggen. „Hier heeft iedereen er last van. Dat scheelt een hoop. Net als haar vriendin netje heeft zij altijd een voor raadje snoep bij zich. Voor het geval dat. Een Poolse verrassing En ineens stonden ze in café De Twee Spieghels aan de Nieuwstraat, de Poolse jazz band Staff. Tot grote verrassing Op het eerste gezicht hebben ze weinig tot niets gemeen, maar diabeten en toproeiers moeten beiden hun lichaam door- en door kennen. Foto: Henk Bouwman van Erik Rooijakkers, de eige naar van de kroeg. „De band is hier in het kader van de ste denband tussen Leiden en To- run, maar er bleek niets gere geld. Ik geloof dat ze zelf hun reis hebben betaald, maar er stond geen optreden vast laat staan dat daar promotie voor was gemaakt. Ze zijn toen hier als het ware gedumpt." Rooijakkers deed eens navraag naar de band en de musici ble ken in eigen land geen onbe kenden te zijn. „Ze hebben zelfs in Polen al eens een jazz- prijs gewonnen en hun optre den in mijn zaak was ook een succes. Toch vind ik het geen manier van doen hoe de band hier is behandeld. De Polen zelf hebben er ook geen goed woord voor over." Een woordvoerder van de ge meente is verbaasd als hij het verhaal hoort. „Normaal ge sproken zijn de stedenbanden altijd goed geregeld. Misschien dat de groep op het laatste mo ment aan het gezelschap is toe gevoegd. Een andere verklaring heb ik er niet voor." Floor Ligtvoet en Eric-Jan Berendsen Vmbo'er Nadja van der Bent van het Kat- wijkse Andreas College was als een van de laatste kandi daten kort voor sluitingstijd nog bezig met het eindexa men Duits. Foto: Dick Hogewoning hebben we hem thuis gebeld. Zijn vader zei dat hij bij zijn zus was, aan het andere eind van het dorp. Die is toen in zijn au to gaan racen en heeft Johan net op tijd afgeleverd." Drie mi nuten. Zoveel tijd hield de Quick Boysvoetballer over. „Als ik drie minuten later was ge weest, had ik niet naar binnen gemogen. Dan moest ik herexa men doen." En daarom, hij durft het nau welijks toe te geven, was hij toch wel een beetje nerveus. „Ik wilde per se alle vragen afheb ben. Ik mocht niets overslaan en dat is gelukt. Nu weet ik ze ker dat ik het haal." Grijnzend kijkt de man met het veel te bruine hoofd mij aan. Ik probeer zo vuil moge lijk terug te kijken, maar daar heeft hij alleen maar schik om. Ik moet me niet laten kennen, maar ik doe het wel. Ik erger mij kapot aan die pat- jepeeër op zijn proletenschuit en dat staat op mijn gezicht te lezen. Ik heb haast, ongelofelijke haast. Ik heb nog geprobeerd om op het laatste moment de Wilhelminabrug over te schie ten, maar de slagboom was mij voor. Nu hang ik ongedu rig over de stuur van mijn fiets en staar in het gat waar die el lendeling met zijn afzichtelijke motorjacht dobbert. Tergend langzaam gaat het in de rich ting van de Watertoren. Hij doet het met opzet, dat bruine hoofd met zijn vette pens die hij, om mij te zieken natuur lijk, ook nog eens schaamte loos heeft ontbloot. Op z'n al lerlangzaamst komt hij tussen de brughoofden vandaan. Op de Hoge Rijndijk is het verkeer volledig vastgelopen. Ik mag graag zien, en voelen, dat het zomert, maar het kost me steeds meer moeite om de overlast die daarmee gepaard gaat voor lief te nemen. Al die oogverblindend witte li chaamsdelen die maar zonder pardon worden prijs gegeven. Stadsschoon kan ik het niet noemen. Ik kan er inkomen dat je de boel bij dertig plus zo veel mogelijk wil laten waaien. Dat is een kwestie van overle ven. Maar bij kamertempera tuur kan het van mij wel wat ingetogener. Maar het went dat fluoresce rende bloot op straat. Boven dien kleurt het in de loop van de zomer doorgaans aardig bij. Maar wat niet went, wat heet, wat steeds ondraaglijker wordt, is de terreur van het spelevaren. Om krankzinnig van te worden. in; h( Om uiteenlopende redenen trek ik per week een keer of acht (heer en weer) de Lam menbrug over, acht keer de Wilhelminabrug, acht keer Leiderdorpse brug en vier k de Spanjaardsbrug. Dat zijn dus 28 passages in de week de zon hoeft tussen mei en september maar een beetje schijnen of ik sta één op twi |f voor een open wegdek. Veei tien keer in zeven dagen. Ti genwoordig hou ik het een beetje bij en het is maar in *s van de drie gevallen dat ik "f voorrang moet verlenen aai 1J een Rijnaak. Voor de rest zijfP het rondvaartschuiten en al lerhande drijvende buitenvini blijven die mij het bloed on 11 der de nagels vandaan haler31 Gaat slecht hoor met onze economie. O ja? Waarom bi f' ik dan zo onderhand de enilV( Nederlander zonder caravatei met buitenboordmotor? Alspf1 de Lammenbrug weer eens nodig open moet omdat dit1 zelfgenoegzame hobbykapi teinen het verdommen hui overbodige masten in te klafL pen, staat er soms een file t* op de A4. Levensgevaarlijk, economisch onverantwoori en de pest voor het milieu. ,e] De gemeente Leiden wil we j{ paal en perk stellen aan het S"J aantal keren dat een brug zi je< opent voor die ergerniswek kende pleziervaart, heb ik ii de krant gelezen. Maar dat mag niet van de provincie e die is de baas over dit soort bruggen. Ik zeg: referendun Alles wat niet om de brode vaart, krijgt 's ochtends tuss^j zes en zeven de kans om de stad uit te varen en komt er pas weer in als de avondspi voorbij is. Tussen 's ochtem en 's avonds zevenen gaan )0! bruggen alleen nog maar vo de beroepsvaart open. Mee m stemmen gelden. Jaap Visser AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 en 12. uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Wonen en zorg is het thema van de bijeenkomst die de Initia groep Leidse Senioren Zelfstandig Boerhaavedistrict vanmiddag houdt in het Rijnlands Revalidatiecentrum aan de Wassenaarsem weg 501. Aanvang 14.00 uur. In het LUMC wordt vanavond een voorlichtingsavond gehou °e over 'Gezonde lucht op het werk en thuis'. De plaatselijke afde aë gen van het Nederlands Astmafonds organiseren de bijeenkon et die van 20.00 tot 22.00 uur duurt. Voor 55-plussers worden woensdag en donderdag demonstri koersbal gegeven. Woensdag gebeurt dat in dienstencentrum lS oever aan de Lage Rijndijk 129 en donderdag in De Rondedans [e! de Julianastraat 74, op beide dagen van 9.45 tot 11.15 uur. Vijfhonderd kleuters worden woensdag en donderdag vertroi geraakt met 'witte jassen' in het Teddy Bear Hospital, georgani seerd door medische studenten. De 'knuffeldierarts' houdt be dagen spreekuur in het Vaardigheden-Trainings-Centrum aan Wassenaarseweg 62. Gezondheid en voeding is het thema van de Senioren Inloop Stevenshof, morgen van 19.30 tot 21.00 in de Top Naeffstraat (advertentie) ^Cür.'lWflL, JLo-eJk' fcoc-U. jë Imloo - YV\tfr^ew1 UeeX 5 UuU&>\ iris>(jUT4jH6(.L AM0 £fv\e<Uwe*Ut/ «Suzü^-1aÉorrv\ajbtepu-vvjt) de D( tb; Kijk voor al onze hbo-opleidingen op www.INHOLLANf Hogeschool INHt 4 D Je wilt toch gewoon goed ondi

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14