LEIDE REGIO Ondernemers verenigd in 'BV Leiden' Ml OO traatspeeldag in veel Leidse wijken ir mee VOOr De Zijl jaul Holverda wil stoppen als pachter van 'Maranathakerk is tekortgedaan' p T* a!Büi Protestactie tegen nieuwe cao aan Plesmanlaan j? Met 123 kilometer op Willem de Zwijgerlaan ABONNEE EXTRA R1 Leidsch Dagblad dinsdag 31 mei 2005 Confronterende Iegel in cursus olg je passie' Fusie tussen MKB en LVI vergroot lobbykracht Leids bedrijfsleven door Silvan Schoonhoven leiden - Het plan om de Mara nathakerk in de Lage Mors te verbouwen tot appartementen- complex-met-kerk is nooit seri eus bekeken. Daarin is de cen trale kerkenraad in Leiden te kort geschoten, vindt dominee J. Wolthaus. Zijn Vredeskerk (Burgemeesterswijk) ontsprong de dans, maar de Bevrijdings kerk (Zuidwest) en de Marana thakerk moeten in juli 2006 de deuren sluiten. Dat is de uit komst van onderhandelingen met als doel de Leidse protes tanten uit de rode cijfers te houden. Twee predikantsplaatsen ver dwijnen, de Maranatha- en Be vrijdingskerk gaan beide in de verkoop. Een ander kerkge nootschap heeft al belangstel ling getoond voor de Marana thakerk, weet Wolthaus. „Maar dat de aanstaande kopers al mochten komen kijken voordat het besluit was gevallen, vind ik immoreel." De kerkelijke kaart van Leiden is niet langer 'een eigen weitje en een eigen domineetje', reali seert hij zich, en dat ook van de Vredeskerk offers worden ver wacht, is in zijn ogen verklaar baar. Die moet vanaf volgend jaar heel Leiden-Zuidwest en de Stevenshof bedienen. „Natuur lijk is dat schadelijk voor het wijkgevoel bij de kerkgangers. Het centrale punt valt weg en je moet ervoor zorgen dat 'onze' predikanten in de andere wij ken op den duur ook worden ervaren als de 'eigen' predikan ten." Om dat voor elkaar te krijgen, wil Wolthaus zich bezinnen over het gebouw Staalwijk aan de Herenstraat. „Veel mensen zijn erg gehecht aan dat pand. Maar misschien moeten we kij ken wat we ermee moeten doen. Nu de Vredeskerk de dans is ontsprongen, moeten wij ook een bijdrage leveren. De Vredeskerk ligt bovendien veel te a-symetrisch voor alle wijken in Zuidwest. Misschien moet er een nieuw centrum komen voor gespreksgroepen, vergade ringen, leerhuizen. Op den duur ontstaat er dan hopelijk een nieuw wij-gevoel." Leiden-Zuid heeft veel moeten offeren, vindt de dominee. „Het had niet veel gescheeld of Lei- den-Zuid had ook nog de pre- Hervormd en gereformeerd in Leiden Hooglandse Kerk ('Bin nenstadgemeente'): draait goed en trekt kerkgangers uit heel Leiden Marekerk (centrum): or thodox van signatuur De Regenboog (Meren- wijk): werkt samen met rooms-katholieken Vredeskerk (Burgemees terswijk): moet heel Leiden- Zuidwest gaan bedienen Studenten Ekklesia (kerkt in Hooglandse): vrijzinnig en gericht op jongeren Waalse Kerk (Breestraat): alleen Franstalig Maranathakerk (Lage Mors): moet dicht Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat, Zuidwest): moet dicht dikantsplaatsen moeten inleve ren. Daar hadden we dus even geen trek in." De positie van de kerken in de binnenstad was tijdens de onderhandelingen onaantastbaar, 'er was geen be weging te krijgen'. „Ik ben nog steeds van mening dat eigenlijk de Marekerk dicht zou moeten. Het is zo lastig parkeren op de Mare, ze kunnen beter samen komen in een verbouwde Ma ranathakerk. En dan de Leidse Studenten Ekklesia: die heeft het aanbod afgeslagen om bij ons te kerken. Ze gaan dan wel door voor modern, maar zijn zo traditioneel als Staphorst. Ze willen het naadje van de kous weten van genetische manipu latie, maar moeten wel per se in een traditionele kerk. En verder is Ekklesia erg geïsoleerd. De uitstraling naar de wijk is nul komma nul. Als ze bij ons in de Vredeskerk waren gekomen, had dat veel meer uitstraling naar de wijken gehad." Of de Leidse protestanten met het afstrepen van twee gebou wen en twee dominees voor goed uit de geldzorgen zijn, is nog maar de vraag. Maar als er opnieuw problemen komen, dan is de binnenstad aan zet, vindt Wolthaus - in elk geval niet Leiden-Zuid. „We gaan niet onze laatste kerk en de laatste predikanten inleveren." leiden/voorschoten - Bijna achthonderd automobilisten krijgen een bekeuring omdat zij vorige week te hard of door rood reden in Leiden of Voor schoten. De politie controleer de met een radarwagen en zette de camera's op de Willem de Zwijgerlaan en de Churchilllaan aan. Op de Churchilllaan reden meer mensen door rood dan te hard. Op de Willem de Zwijger laan reed een automobilist met een snelheid van 123 kilometer per uur. Daar waren ook de meeste (honderd) snelheids overtredingen. De politie controleerde met de radarwagen ruim 10.000 auto mobilisten. Van hen krijgen er 391 een bon. De hoogste snel heid werd gemeten op de Dr Lelylaan, waar iemand bijna twee keer zo hard reed als is toegestaan (93 kilometer per uur). De politie controleerde ook op de Burggravenlaan, Ste- venshofdreef, Schipholweg, Heintje Davidsweg, Leidseweg en Wijngaardenlaan. Daarnaast signaleerden de vas te camera's op de Churchilllaan en de Willem de Zwijgerlaan 370 overtredingen. De helft van de bekeuringen (187) is voor het rijden door rood licht. Vooral op de Churchilllaan wordt het rode verkeerslicht ge negeerd. Er werden 91 bonnen uitgeschreven voor het rijden door rood en 62 voor te hard rijden. Langs de camera's reden in twintig dagen bijna 173.000 auto's. In tien dagen waren er 51.183 passanten op de Willem de Zwijgerlaan, 83 mensen re den door rood en 141 reden te hard. Lees nu j Leidsch Dagblad J'V in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ïfi Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang: de eerste 2 weken gratis! i Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) i Naam: DM DV Adres: 1 Postcode Plaats Ttelefoonnr: (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres: 1 Bank-Zgirorekeningniinimer Handtekening. Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidseh Dagblad, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservicets'hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met krant vindt u nadere informatie. in de colofon v Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad e boete voor chauffeurs - Bij een grote verkeers- le op de Willem de Zwij- 1, vrijdag tussen 15.00 en lur, deelde de politie van 850 euro uit aan en- xichauffeurs die de aat niet hadden ingevuld, den sommige taxi's met idde band. Een kleine bonnen werden uitge- en voor andere overtre- zoals overbelading of iche gebreken. Iemand e rijden op een gestolen iets en op een aanhang- zat een vervalst frame ier. Daarnaast bleken zes ren van auto's met een lands kenteken die in and wonen bepaalde niet te hebben betaald. boetes voor in op de A44 - De politie heeft het af- n weekeinde tijdens ver- ontroles in het westelijk m Leiden twee automo- n aangehouden die het gewoon bont maakten: stuurder reed achteruit oprit van de Plesmanlaan A44, een andere auto- ;t presteerde het zelfs :eren op diezelfde oprit, 'erkeerspiraten krijgen ":ort een acceptgiro met lete van 160 euro in de gensgepakt ibraak I- Een 13- en een 14-jari- ;en uit Leiden zijn zater- igehouden op verden- een inbraak in een stu- iwoning aan de Veste- |Rond 20.00 uur klom- via een steiger de wo- en ontvreemdden diver- len zoals een laptop en lera. Een 48-jarige Leid- et gebeuren en lichtte ie in, die het duo op de issenstraat aanhield. De worden aan de recht- eigenaren teruggegeven, een studentenwoning Lokhorststraat is inge- 1. In de nacht van don- op vrijdag verdween mountainbike van een *e bewoner. door Wilfred Simons leiden - De 'Bedrijven Vereni ging Leiden' gaat werken aan een beter ondernemingsklimaat in de stad. Met meer dan 500 le den wil de 'BV Leiden' een beter imago van het Leidse bedrijfsle ven, vernieuwing en uitbreiding van bedrijfsterreinen, een betere infrastructuur en een betere re latie met politiek en bestuur. De BV Leiden ontstaat in september uit een fusie van ondernemers vereniging LVI en MKB Leiden. De LVI besprak gistermiddag in Het Motorhuis de voortgang van de fusie met MKB Leiden. Die loopt op rolletjes, zo bleek. Bij beide verenigingsbesturen zijn de conceptstatuten met in stemming ontvangen. De fusie kan per 1 september een feit zijn, gelooft René van Leeuwen, voorzitter van de organisaties. Na de fusie stelt de 'BV Leiden' drie commissies in die perma nent de belangen van het be drijfsleven behartigen, aldus Van Leeuwen. Eén daarvan is de 'pr- en communicatiecom missie', die consequent de Leidse commerciële belangen onder de aandacht van de poli tici, de inwoners en instellingen moet brengen. Essentieel voor Van Leeuwen is dat de BV Lei den niet achteraf tegen politie ke beslissingen bezwaar moet maken, maar helemaal aan het begin van de besluitvormings processen moet meepraten en - sturen. Van Leeuwen streeft ook naar positief contact met het Leidse gemeentebestuur. „Als wethouders iets verkeerd doen, kun je wel roepen dat je ze weg wilt hebben, maar daar mee heb je niets opgelost. Je kunt ze beter helpen en eventu eel zelfs coachen." Van Leeuwen verwacht niet dat de BV Leiden meteen vanaf het ontstaan volop kan draaien. „Het eerste jaar kijken we voor al naar onszelf', zegt hij. „Le den moeten elkaar leren ken nen, besturen en commissies moeten hun draai vinden. Cul turen moeten naar elkaar toe groeien. Dat is nu eenmaal de realiteit." Dat de culturen bij de LVI en MKB Leiden verschillen, bleek gisteren. De LVI begint al tijd om 16.00 uur met de borrel. Ondernemers kunnen door gaans wel iets eerder van de zaak weg. Bij het MKB begin nen borrels pas om 18.00 uur, na de winkelsluiting. Niet alleen de cultuur, ook de belangen tussen het midden- en kleinbedrijf en de grotere bedrijven lopen uiteen, viel gis teren in de wandelgangen van Het Motorhuis te beluisteren. Conflicten zijn te verwachten over de bijdrage aan het onder nemersfonds dat de gemeente Leiden boven op de ozb gaat heffen. Voor grote bedrijven is de hoogte daarvan geen be langrijke kwestie, voor het mid den- en kleinbedrijf juist wel. leiden - Ambulance- en brand weerpersoneel hield gistermor gen een protestactie tegen de nieuwe cao die de Vereniging Nederlandse Gemeenten met hen wil afsluiten. Ruim zestig medewerkers kwamen bijeen bij de ambulancepost aan de Leidse Plesmanlaan, waar zij werden toegesproken door vak bondsleiders van FNV en CNV. De diensten zien in de cao- voorstellen van de VNG nauwe lijks verbeteringen, wel veel ver slechteringen. Het ambulance- en brandweer personeel had spandoeken op gehangen om het ongenoegen duidelijk te maken. De parate dienst had niet onder het pro test te lijden. Het overgrote deel van de deelnemers nam er een vrije dag voor op. Volgens ambulanceverpleeg- kundige Jan Bos komt de loons verhoging die de VNG voorstelt, in de praktijk neer op 3 euro per maand. 'Een schandalig be drag', noemt hij dat. Verder stoort het de brandweerlieden en het ambulancepersoneel dat de VNG wil tornen aan het 'functioneel leeftijdsontslag' van 55 jaar. Onbegrijpelijk en onaanvaardbaar, aldus actie voerder Bos. „Wij hebben zwa re beroepen, zowel geestelijk als lichamelijk. Met 55 ben je gewoon op, maar de overheid wil dat niet inzien." Het personeel is ook ontevre den over de manier waarop de VNG de premie berekent over de basisverzekering die in 2006 van start gaat. Daarnaast schiet de regeling voor het ouder schapsverlof tekort. „Juist op De 'prikactie' bij de 'Pesthuispost' van het ambulancepersoneel en de brandweer maakte deel uit van een landelijke actiedag tegen de cao. Foto: Henk Bouwman dat terrein is een goede cao no- verjongen", zegt Bos. Vrijdag den in West-Nederland een ac- dan nog niet inschikt, volgt op dig, vooral omdat wij voor de houden de ambulanceverpleeg- tievergadering in het Dansthea- donderdag 9 juni een landelijke opgave staan de diensten te kundigen en de brandweerlie- ter in Den Haag. Als de VNG actiedag. (advertentie) - Een dag per jaar is het ilig om op straat te spe- dat is op de nationale peeldag. Dit jaar is de jreduceerd tot een mid- e woensdagmiddag van 1 lan is weer een aantal we- 1 pleinen in Leiden het n van de jeugd. enoord-Noord staat van ot 18.00 uur in de Frans ierisstraat een springkus- lar en staat de spellenkar schikking van de kinde oor de kinderen uit het erkwartier en de Kooi is 14.00 en 17.00 uur van doen rondom buurthuis irtje en op het Kooiplein. een kinderrommelmarkt lcircuit kunnen kinderen meedoen aan een droomstraat- tekenwedstrijd. In de Fiorewijk is tussen 12.00 en 18.00 uur op de Kraanbaan onder meer een pannenkoe kenfestijn en bij mooi weer een waterballet. De Fruitbuurt viert de straatspeeldag tussen 14.00 en 16.00 uur op de Donizetti - laan met allerlei spellen. In de ■ptip*; Vind je grote liefde Meer dan 1 miljoen serieuze singles! 1 Leidsch Dagblad -%v V www.leidschdaqblad.nlZrekfe: - I Coebel is tussen 14.00 en 16.00 uur de Noachstraat afgesloten voor onder meer een skippyra- ce en broeklopen. In het Morskwartier organiseert basisschool de Morskring 's ochtends een verkeersactie. Wethouder Hessing geeft het startsein voor de activiteiten van de leerlingen uit groep 7. Zij leren door middel van een film veiliger fietsen, 's Middags wordt er ook in deze wijk tus sen 14.00 en 16.00 uur gespeeld op de Turkooislaan. In de Stevenshof ten slotte vra gen kinderen met gevaarlijke spelletjes voor de ingang van winkelcentrum Stevensbloem aandacht voor de verkeersvei ligheid in de omgeving. aantrekkelijke korting bij maar liefst F - Knip de spaarzegel r«tit<riaTfet<ilEfo arken uit! Kijk voor de voorwaarden en de spaarkaart op www.leidschdagblad.nl wat oudere jeugd verloren sinds het diepe buitenbad en de bui tenglijbaan verdwenen zijn. Vo rig jaar zijn er 30.000 minder re creatiezwemmers gekomen dan verwacht en van die groep moetje het toch hebben." Ook 'de slechte onderlinge sfeer', dié onlangs uitmondde in een arbeidsconflict in het zwembad, heeft volgens Hol- verda invloed gehad op de be zoekersaantallen. „En zelf heb ben we daar ook last van gehad, want een deel van het zwem badpersoneel heeft altijd een bepaalde aversie gekoesterd te gen het horecapersoneel. Sinds er wat veranderingen zijn aan gebracht, gaat dat weer wat be ter en komen de medewerkers van het zwembad hier weer een dagschoteltje eten. Financieel lost het niet veel op, maar het is allemaal wel wat leuker", con stateert hij. „Het zou nog leuker zijn als het Sportbedrijf ook enige clementie zou betrachten met de pacht- en energieprij zen. Tot het wat beter gaat. Is dat deze zomer niet het geval, dan stop ik echt aan het einde van het jaar. Maar ja, dan zie ik helemaal niets terug van het kwart miljoen dat ik hier heb geïnvesteerd." aul de Tombe - Paul Holverda wil stop- (iet het pachten van het Igedeelte van zwembad iitycentrum De Zijl. Hij ït van de cijfers in de zo- landen afhangen of hij intract volgend jaar ver- „Net als het zwembad 1 ook wij structureel ver- egt de uitbater. „Dagom- van 30 tot 60 euro zijn :woon en als het resultaat inig verbetert, kan ik be- ïouden." spoor van het Sportbe- eeft ook Holverda zich en op de aantrekkings van het vernieuwde >ad en de aanpalende al aan de Leidse Parama- aat. Het Sportbedrijf ver- (s)t e dat er jaarlijks 300.000 (a)Fers in het bad zouden 0. n l> maar zelfs de later ge- lerde cijfers werden niet ia. d. „Ook mijn omzetcij- 50/jn alleen maar tegenge- 5 a) sinds ik hier op 1 januari )egon", aldus Holverda. ©Pnerste jaar omdat er nog was van de oude situa- volgende 14 maanden de verbouwing aan de vas en daarna omdat de Pachter Paul Holverda van partycentrum De Zijl heeft, net als het zwembad, te lijden onder het verkeer de prognosecijfers voor het complex. „Als het resultaat niet danig verbetert, kan ik beter ophouden. Foto: Dick Hogewoning prognosecijfers absoluut niet realistisch bleken. We hebben in 2004 meer dan een halve ton verlies gedraaid." Holverda zegt het tot nu toe al leen in De Zijl te kunnen vol houden dankzij de feesten en partijen in het partycentrum en de opbrengsten van het schoonmaakbedrijf, dat hij ook exploiteert. „Daar eet ik van." In het restaurant van het com plex draait hij vooral op de be stedingen van de bridgers die er op maandag- en dinsdagavond kaarten en de sporters die de hal gebruiken. „Maar van half mei tot begin september is de sporthal dicht en dan hebben we hier dus alleen de dagom zet," zegt hij. „Tussen de 30 en de 60 euro, met in totaal acht man personeel. En het verve lende is dat er maar heel weinig aan te veranderen valt. Het res taurant dichthouden kan niet, omdat we volgens het contract verplicht zijn open te zijn gedu rende de openingstijden van sporthal en zwembad, grofweg van 10.00 uur 's morgens tot middernacht. En de prijzen mogen niet omhoog, omdat we sociaal moeten rekenen." Zelf betaalt Holverda 3.300 euro pacht per maand. „En daar komt dan nog 1000 euro ener gie bij en 200 euro voor gas en water. Als gevolg van de slechte zomer kon ik de laatste maan den van vorig jaar de pacht niet meer betalen. Dat heb ik in de eerste maanden van dit jaar recht kunnen trekken, maar zo werkt het natuurlijk niet. Het zwembad mist gewoon iets. Het is prachtig hoor, maar het heeft z'n aantrekkingskracht op de

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13