'De zoektocht naar de jonge viseter QUWEHANP O Honderdjarig Katwijks visbedrijf Ouwehand wil ook de volgende eeuw halen UWEHAND5 RD^nnA door Rob Onderwater vehand bestaat honderd Het Katwijkse visbedrijf heeft zich in Nederland gewerkt tot een A-merk over de landsgrenzen is product een begrip. Dat «eft de werknemers, van hoog tot laag, veel (spanning gekost. Op de lauweren rusten is er in Katwijk echter niet bij. Ouwehand blijft oortdurend zoeken naar uitdagingen en probeert gral de jongvolwassenen voor zich te winnen. i nlict ZATERDAG 28 MEI 2005 Katwijkse vrouwen leggen de zure haring handmatig in glazen potjes. Foto: Archief Ouwehand scherp, deed soms pijn aan je ogen. Wie ons kwam bezoeken, moest het bezuren. Zo hadden we op een dag een bijzondere gast: Anton Geesink, de Olympisch judokampioen. Afijn, hij komt kijken bij het roken. Zie ik hem opeens staan met tranen in de ogen. Zeg ik tegen 'm: ik ben de eni ge op de wereld die jou aan het mek ken heeft gekregen." Het bedrijf aan de Lageweg heeft een modern uiterlijk. Aan de buitenkant herinnert niets meer aan vis, binnen in de fabriek is het personeel door de witte jassen en hoofdkapjes bijna onherkenbaar. Af en toe ontsnapt er wel eens een rookluchtje. Verschil met vroeger is dat de omwonenden meteen aan de telefoon hangen met een klacht. Dat is voor Luc Ouwe hand wel eens slikken, want niet al tijd is het visbedrijf de schuldige, maar een aanpalende fabriek, waar snacks worden gemaakt. Hoewel Cees de Vreugd de beschik king heeft over de modernste appa ratuur, is het oog van de meester on misbaar. Het roken van makreel is nog steeds handwerk. Het vetper centage van de vis schommelt, wat inhoudt dat de makreel dan weer iets langer of dan weer iets korter in de kast moet blijven. Even voelen met de hand aan de vis en De Vreugd weet genoeg. Hij is sinds kort aan het experimenteren met tilapia, een vis uit de zuidelijke gebieden. De Vreugd is er tevreden over: „Het smaakt goed." Ouwehand is van plan de gerookte tilapia op de markt de brengen. Zo zoekt het bedrijf voortdurend naar uitdagingen. De nieuwe direc teuren Van der Plas en De Jong wil len het karakter van het bedrijf niet aantasten. Er is respect voor het ver leden. De Jong, belast met de finan ciën: „Maar dat wil niet zeggen dat je je ogen moet sluiten voor nieuwe ontwikkelingen. Wie tien jaar gele den gezegd had dat we een filiaal in Polen zouden beginnen, was voor gek verklaard." In Poznan werken inmiddels 125 mensen. De stap is gemaakt vanwe ge de goedkope arbeidskrachten, geeft Luc Ouwehand toe. De haring die 1200 kilometer noordelijker wordt gevangen, wordt in Polen schoongemaakt en weer duizend ki lometer verderop in Katwijk gedistri bueerd onder de klanten, pe vracht wagens rijden voor Ouwehand kriskras door Europa. In Polen kijken wel Nederlandse ogen mee met het productieproces. Luc Ouwehand: „Wij Nederlanders hebben nu eenmaal het beste gevoel bij haring. In andere landen eten ze het product ook wel, maar op een andere manier. In Oostenrijk met een zigeunersausje, in Duitsland door de salade of soms met aardap pelen en een boontje. Ik eet het alle maal op, maar grijp altijd terug naar de traditionele manier. Van de staart dus en daarom kunnen wijzelf als beste bepalen wat de beste haring is." Dochter Evelien beschouwt het als een uitdaging om de jeugd aan de vis te krijgen. Daarvoor is het bedrijf een samenwerkingovereenkomst aangegaan met Radio Noordzee, het SBS-programma Showtime en strandpaviljoen Tropen aan Zee. Sinds gisteren zijn er op de radio re clameboodschappen te horen om de consument warm te maken voor de Hollandse Nieuwe (vanaf woensdag verkrijgbaar) en op woensdag is er een speciale haringparty met alle maal bekende Nederlanders. Koks van restaurant De Beukenhof maken recepten met de nieuwe haring. Evelien Ouwehand heeft regelmatig contact met het voedingscentrum om de eetpatronen van mensen te onderzoeken. Net als groenten en fruit is het gezond om twee keer in de week vis te eten. Daarom wil ze de klanten meer 'eetmomenten' bie den. Als ik na mijn werk naar huis ga, is de viskraam dicht en kan ik geen vis meer eten. De supermarkt biedt dan uitkomst. Daar is al haring en lekkerbek te koop en nu gaan we ook kibbeling, mosselen en visfrie- ten aan de man brengen. Dat lust ie dereen. En als de mensen eerder aan die producten beginnen, is de over stap naar haring sneller gemaakt." Het is een manier om ook de volgen de honderd jaar te overleven. Vrouwen in klederdracht werden vroeger ingezet voor redamecampagne's. Foto: Archief Ouwehand De Ouwehand-dynastie die nu nog actief is in het honderdjarige visbedrijf uit Katwijk: Evelien, Chris en Luc Ouwehand. Foto: Hielco Kuipers Moewei het bedrijf sinds de oprichting door Arie Ou wehand een ware meta morfose heeft ondergaan, is de geur van traditie niet verdwenen. Officieel is de kleinzoon van de oprichter, Luc Ouwehand, teruggetreden en ver vangen doör het tweemanschap Harry van der Plas/Aad de Jong, maar nog bijna dagelijks is hij op de werkvloer te vinden. Luc's dochter Evelien (31) doet sinds twee jaar de marketing. Hoewel ze zichzelf ooit beloofde dat zij zich nooit zou bezighouden met het familiebedrijf, werkt ze nu met volle overgave aan de moderne uit straling. De huisstijl is mede dank zij haar inspanning veranderd. Blauw heeft plaatsgemaakt voor rood. Dit allemaal tot tevredenheid van vader Luc, die beseft dat de invloed van de familie ook na zijn opstappen zal zijn gewaarborgd. Maar zover is het nog niet, want Luc Ouwehand blijft als lid van de Raad van Commissa rissen nog wel even aan het bedrijf verbonden. Er werkt trouwens nog telg uit het geslacht: Chris Ouwe hand, zoon van Dirk, de jongste broer van Luc. Katwijk en Ouwehand. Het lijkt een huwelijk voor het leven. Nog steeds biedt het bedrijf werk aan de lokale bevolking, al is het bedrijf inmiddels ook begonnen in Polen, Noorwegen en Denemarken. In Katwijk werken tweehonderd mensen. Dat zijn er ooit meer geweest, maar dat was in een tijd zonder hypermoderne ma chines, die handwerk inmiddels bij na overbodig hebben gemaakt. Hoewel de tijden zijn veranderd, ademt Ouwehand nog steeds een traditionele sfeer uit. De Katwijkers zijn trouw aan de 'baas'. Onder het personeel wemelt het van de jubila rissen. Volgend jaar worden er der tien werknemers vanwege een lang durig dienstverband gehuldigd, dit jaar waren het er elf. Cees de Vreugd (57) is deze week ge huldigd voor een veertigjarig dienst verband. Volgens de traditie wordt er dan met de collega's koffie en ge bak genuttigd bij de directeur. In dit geval doet Luc Ouwehand nog even dienst als directeur omdat De Vreugd met de voormalige 'baas' is opgegroeid en zich herkent in de verhalen van de werkvloer. De Vreugd werkte op drie plekken: de Tramstraat, de Rederijstraat en de Lageweg, de huidige locatie. Oprich ter Arie Ouwehand begon het bedrijf pal bij zijn woonhuis aan de'Tram- straat. Hij kocht als 25-jarige in 1905 een logger van N. Parlevliet voor de som van 5400 gulden, 2500 euro. Er kwamen steeds meer schepen bij en het bedrijf breidde zich met de aan koop van allerlei pandjes steeds meer uit. Luc Ouwehand: „Op die manier zou je een bedrijf vandaag niet meer kunnen runnen. Het was een rommelig geheel." Het was in een periode dat niemand opkeek van een rookpluim in Kat wijk. Als er geen wind was, rook het in het hele dorp naar gerookte ma kreel of bokking en lag het dorp on der een deken van rook en vislucht. Luc Ouwehand: „Mijn moeder had er een verschrikkelijke hekel aan. Dan hing buiten de schone was keu rig te drogen, maar rook de kleding naar vis." In 1970 volgde de verhuizing naar de Rederijstraat. Cees de Vreugd ver huisde mee en zag het bedrijf al snel groter worden. Het bedrijf had drin gend personeel nodig en rekruteerde dat uit Joegoslavië. Luc Ouwehand: „Dat was wat, hoor. Die meiden ver lieten huis en haard en kwamen met' een kartonnen doos met kleren naar Nederland. We hebben er als bedrijf veel aan gedaan om het die mensen naar de zin te maken. We maakten zelfs uitstapjes naar attractiepar ken." Cees de Vreugd zag op de werkvloer liefdes opbloeien. Oudere collega's die zich al hadden neergelegd bij een bestaan als vrijgezel, fleurden op. „Ik zag bij sommige jongens meteen de oogjes flikkeren toen die dames bij ons kwamen werken. Sommigen waren binnen een jaar onder de pannen." Nog steeds wer ken er dames uit het voormalig Joe goslavië bij het bedrijf. Ze laten Luc Ouwehand nog steeds hun dank baarheid blijken omdat het bedrijf Zo bracht Ouwehand vroeger de haring aan de man. Moeders mocht vooral niet vergeten worden. Foto: Archief Ouwehand hen een goed belegde boterham heeft verschaft. In 1994 volgde de laatste verhuizing naar de Lageweg, op industrieterrein 't Heen. De milieueisen werden steeds strenger en aan de Rederij- straat, waar het bedrijf ook nog eens te kampen kreeg met een grote brand, kon Ouwehand daar steeds moeilijker aan voldoen. Cees de Vreugd vond de verhuizing niet erg. Op de nieuwe locatie kreeg hij im mers de beschikking over nieuwe rookkasten. Met de oude was het be helpen: als hij de vis uit de rookkast haalde, moest hij altijd zijn adem in houden om de rook niet binnen te krijgen. De Vreugd: „De rook was wagen waarmee in vroeger tijden de visproducten naar de klanten werden ge- egenwoordig rijden gekoelde trucks kriskras door Europa.Foto: Archief Ouwehand

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5