ECONOMIE Britten slaan toe bij beursgang Tomtom De snelste weg naar een mooie notering in de Quote 500 'Ga niet uit van wat onmogelijk is. Maar laat je inspireren door wat kan. En dat geldt ook voor Europa.' Onduidelijkheid over huizenprijzen blijft Massale belangstelling voor navigatie-aandelen Bonussen Holland Casino kunnen echt niet KLM wil 250 euro borg voor uniform Lucille Werner zegt 'ja' tegen de Europese Grondwet. Wat doet u? grondweteu.nl i vraagt eance aan isen - AgfaPhoto heeft ichtbank in Keulen uit betaling aangevraagd. Jchter zal binnenkort een ^öAdvoerder aanstellen, zo de onderneming gisteren weten. Het bedrijf, een af- ing van Agfa-Gevaert, in Duitsland 1500 mensen nst. In totaal werken er mensen. De digitale foto- heeft de onderneming de das omgedaan. De wam Agfa bestaat sinds en staat voor Actien-Ge- haft für Anilin-Fabrika- vrij Jaarvoor had de onderne- al haar eerste product, ntwikkelapparaat, op de gebracht. In 1936 kwam net zijn eerste kleurenfilm en[j 1964 ging het samen met unj lgische Gevaert. [bonden boos C[ r CAO Philips 159( r 'en - De vakbonden zijn nacht van donderdag op Ig boos weggelopen bij de Ë9 de onderhandelingen nieuwe CAO bij Phi- Wij liggen mijlenver uit ien kunnen niet tot elkaar aldus onderhandelaar 1 ert van FNV Bondgeno- a'°ï lij beschuldigt het elektro- pncern ervan dat het niets wil uittrekken voor het e collectieve arbeidscon- an de ruim 25.000 Neder- iwerknemers van Philips. zaterdag 28 mei 2005 1- EU t.h. 25; 3 handelaren n commissie ht.n ievefi - De Nederlandse Bond .35 andelaren in Vee (NBHV) Europese Commissie rechter dagen. De vee- en zijn het niet eens Europese goedkeuring Pk overname van Hendrix IT iroup (HMG) door vlees- U n Sovion. Door de over- van HMG, voormalig is I ir van Nutreco is vleesgi- elan Dvion de tweede vleesver- €9! van Europa geworden, f kjji opese Commissie gaf orig jaar toestemming e koop. Volgens de vee- laren is door de overna- belein vrije mededinging" in zi 5 handel in varkens in net! ling. De bond eist daar- Idia. t de Europese Commissie rname alsnog blokkeert, ebben al te veel vrije han- 113 oor zien gaan", aldus Iter P. Thijsse van de NB- y snijdt verder ig^rsoneel BE Semiconductor gg ries (BESI) ontslaat dit 32 werknemers in zijn in Duiven. Bij Besi ver- ra eerder 81 arbeidsplaat - 66 et bedrijf heeft daarmee >t-nl ecember 2004 eenderde Nederlandse banen ge- Al t. Dat liet Besi gisteren Besi wil de fabricage itsen naar lagelonenlan- China en Maleisië. Het treft een voorziening iximaal 1,7 miljoen euro. er roept amsterdam/gpd - Op het Damrak in Amsterdam moet toch wel eens met een beetje weemoed aan de beursin troductie van WorldOnline worden gedacht. In 2000 stond Nina Brink met haar duimpjes parmantig omhoog vol in het flitslicht. De champagne vloeide rijkelijk en rook van dikke sigaren vulde het beursgebouw. Het contrast met gisteren, toen TomTom voor de grootste beursgang sindsdien zorgde, was groot. Geen champag ne, geen mediacircus, maar wel blije gezichten. Van onder anderen Harold Goddijn, bestuursvoorzitter en één van de vier oprichters van de fabrikant van navigatieappara- tuur. De beursgang bezorgt hem, zijn vrouw en verkoop- directeur Corinne Vigreux en de techneuten Peter Frans Pauwels en Pieter Geelen meteen noteringen in de Quote 500, de jaarlijkse ranglijst van rijkste Nederlanders. De vier mogen 343 miljoen euro verdelen. De aandacht voor zijn nieuwe rijkdom irriteerde Goddijn gisteren echter zichtbaar. Liever legt hij de nadruk op de succesvolle beursintroductie van zijn bedrijf en de zorg vuldig uitgekiende weg daar naartoe. De enorme flop waarop de notering van WorldOnline uitliep, behoort daarmee volgens Goddijn niet tot de mogelijkheden. Daarnaast ziet hij zijn product als meer concreet dan de 'ballonnen' waarmee de iet-bedrijven rond de eeuwwisse ling schermden. De koerswinst van gisteren was aardig, maar interessanter is het om te kijken wat er maandag gebeurt. Inmiddels is namelijk wel bekend dat aandelen van nieuwe fondsen het beste na één dag weer verkocht kunnen worden. Ze ker als het gaat om een bedrijf uit de high-techsector, zo analyseerde Beleggers.nl. Analist Martin Scholtus heeft 37 beursintroducties sinds 1998 bekeken en constateerde dat er momenteel slechts zeven per saldo op winst staan. Het rendement van al die introducties komt zelfs gemiddeld op 38 procent negatief uit. Dat is vooral te wijten aan de mislukte beursgangen van UPC, KPN Qwest, Real Time Company (Newconomy) en natuurlijk WorldOnline. Unit 4 Agresso is in deze sec tor een uitzondering met een positief rendement van 126 procent. Bij alle introducties was wel een flinke koersstijging op de eerste dag te zien. Scholtus geeft op de site dan ook een duidelijk advies: kopen en dumpen die aandelen Tom- Tom. londgenoten beraadt zich rolgstappen als de leden len inderdaad afwijzen. amsterdam/gpd - Het meren deel van de aandelen TomTom is terechtgekomen bij institu tionele beleggers in het Ver enigd Koninkrijk en de rest van Europa. Ruim tien procent van de bijna 27 miljoen aandelen ging naar de VS. Voor het aandeel van het kers verse beursfonds, dat gister ochtend om elf uur voor het eerst aan de Amsterdamse ef fectenbeurs werd genoteerd, was massale belangstelling voor het aandeel. De emissie werd tien maal overtekend. Gedurende de zesenhalf uur handel liep de koers van 17,50 euro op tot 18,38 euro, een winst van vijf procent. Een half uur na de notering werd ook de eerste optie op het aandeel TomTom verhandeld Bestuursvoorzitter en kersver se multimiljonair Harold God dijn - die met de traditionele beursgong de handel opende - is blij de beursgang achter de rug te hebben. „Nu kunnen we weer aan het werk. De no tering zie ik als een keurmerk, het gaat ons helpen de markt verder te veroveren. Voor Goddijn en zijn drie me de-oprichters, die deze week alle publiciteit meden, komt de beursgang op een mooi moment. Het gaat TomTom, dat al in 1991 begon, voor de wind. De eerste tien jaar maakte het bedrijf software voor de PalmPilot handcom puter. Dat schoot niet erg op. Pas toen de onderneming zich in 2000 onder de nieuwe di recteur Goddijn op navigatie- software richtte, kwam de doorbraak. Nu stuwen vooral de snel stij gende verkopen van de Tom- Tom Go, een wegwijsappa- raatje voor op het autodash board, de inkomsten op. In 2004 werden er 250.000 van verkocht. De omzet explodeer de vorig jaar tot 192 miljoen euro, vijf keer zo veel als het jaar ervoor. De winst vervier voudigde tot 27,7 miljoen eu ro. Inmiddels is het bedrijf, met zijn hoofdkantoor op het Amsterdamse Rembrandt- plein, marktleider op het ge bied van gps-satellietnavigatie. Opel en Toyota zijn grote af nemers. Als het aan Goddijn ligt, is dit nog maar het begin. Ruim 94 procent van de Europese au to's heeft nog géén navigatie- pc. Er ligt nog een enorme markt in het verschiet. Dat is meteen ook het probleem bij deze beursgang. De lucratieve navigatiemarkt (zes miljard euro tegen 2010) trekt concur renten aan. Het is niet heel moeilijk een navigatiesysteem in elkaar te schroeven. Als meer bedrijven de markt bestormen, volgt een prijsoorlog. Tijdens de laatste Cebit in Hannover, de grootste elektro- nicashow ter wereld, was de stand van TomTom wel de grootste. Maar eromheen had den zich zeker tien opkomen de concurrenten genesteld, zoals Route 66, NaviFlash, NavMan, NavTeq, Navicore en Magellan. Een nog groter gevaar is Mi crosoft, dat dit najaar met het navigatiesysteem TBox zal ko men. Fiat en Alfa Romeo zijn de eerste afnemers. Bestuursvoorzitter Harold Goddijn (links) bekijkt de eerste beursnotering van TomTom. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein. den haag/gpd - Meerdere fracties in de Tweede Kamer achten het onacceptabel dat bestuursleden van staatsbedrijf Hol land Casino bovenop hun gewone salaris jaarlijks bonussen van een ton of meer krijgen. „Dat kan echt niet, daar gaan we zeker iets aan doen," aldus SP-Kamerlid Jan de Wit. Hij constateert dat Holland Casino zich steeds meer tot een gewoon commercieel bedrijf ontwikkelt. „Je ziet dat aan de sponsoring van de eredivisie, ook al wordt die nu stopgezet, aan de pogingen van Holland Casino om deel te nemen in het Eurocasino in Brussel, en ook aan dit soort bonussen voor het management. Maar Holland Casino is natuurlijk geen commercieel bedrijf, integendeel. Doel is niet zo veel mogelijk winst maken, maar een restrictief gokbeleid uit te voe ren." De Wit gaat minister van justitie Donner (verantwoordelijk voor het staats bedrijf) zo spoedig mogelijk om ophelde ring viagen over het bonusstelsel. .Afhan kelijk van de antwoorden zullen we daar na een motie indienen voor intrekking van die bonussen." Bestuursvoorzitter Henk Kivits en be stuurder Wim.Kooijman van Holland Ca sino krijgen vaste salarissen van achter eenvolgens 275.000 euro en 200.000 euro. Bovenop hun salarissen kregen zij vorig jaar volgens het jaarverslag 2004 bonus sen van 137.000 (Kivits) en 100.000 euro (Kooijman). Nadat grote ophef over der gelijke 'zelfverrijking' was ontstaan, beslo ten topmannen van energiebedrijven Nuon en Essent onlangs van (een deel van) hun bonussen af te zien. Holland Casino spreekt bij monde van Ni cole Lamberts tegen dat vaste salarissen dan wel bonussen te hoog zouden zijn. „Landelijk gezien is Holland Casino zeer gematigd. Het jaarverslag 2004 is boven dien geaccordeerd door de raad van com missarissen, en is overhandigd in Den Haag." door Richard Mooyman Amstelveen - De KLM wil dat personeelsleden een borg gaan betalen van 250 euro voor hun uniform. De maatregel, onder deel van de CAO-voorstellen, is volgens de KLM mede nodig in verband met de veiligheid. In februari bleken gewapende dia mantrovers KLM-kledij aan te hebben. Ook terreurbestrijders beschouwen het als een risico wanneer er luchtvaartunifor men buiten het bedrijf in om loop zijn. De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor het KLM-personeel lopen bijzonder moeizaam. De vakbonden ver wachten niet dat zij volgende week tot overeenstemming met de KLM-directie kunnen ko men. De Vakbond van Neder lands Cabinepersoneel (VNC) acht de kans groot dat er een conflict ontstaat. Na maanden van oriënterend overleg zijn onlangs de onder handelingen begonnen tussen de KLM en zeven vakorganisa ties. Maar de partijen kwamen niet nader tot elkaar. Volgens de VNC komt het uitgangspunt van de KLM erop neer dat het personeel een loonsverhoging zelf moet betalen. De KLM wil een eventuele salarisverhoging afhankelijk maken van een stij ging van de arbeidsproductivi teit. De bedrijfskosten per een heid mogen door de nieuwe CAO niet stijgen, zo stelt de KLM. De bonden willen dat uit gangspunt volgens bestuurder S. Bajema van De Unie niet on derschrijven. De onderhande lingen zijn extra gecompliceerd als gevolg van nieuwe wet- en regelgeving die ertoe leidt dat veel mensen langer moet door werken. Njzine en I duurder IO< vak - Marktleider Shell QRjisteren zijn adviesprijzen fax inzines en diesel ver- Euro ongelood en super n verhoogd met een kosten nu respectieve- 19 euro en 1,363 euro per iesel wordt eveneens een luider en kost 0,979 euro r. Donderdag werd de lor diesel al met 0,4 cent rd. Shell hanteert inter- ile productnoteringen bepalen van de brand- zen. (advertentie) te duur r Albert Heijn iam - Albert Heijn (AH) klanten voortaan met tellen in plaats van reden is dat Telfort iger is. Het betekent dat takket AH Paars, dat KPN-netwerk loopt, de Ie weken uit de markt ihaald. Half juni ver- de paarse opwaardeer- al uit de schappen. Er gewoon doorgebeld met de kaarten. Men- bij AH Mobiel paars gaan na 1 januari 2006 Is Hi- of KPN-klant. de AH-woordvoerder n groot deel van de AH klanten via het netwerk (art. 9s terug s'a r - Smart heeft enkele w zenden auto's terugge- voor controle. In Neder- at het om 3200 wagens, i een woordvoerder van rChrysler, waai' Smart 1 eel van is, zijn er moge- ïlemen met de voor- langing. Er zou sprake 1 zijn van roestvorming. iver hem bekend zijn er 1 ïgelukken gebeurd. V Ondanks nieuwe index van het Kadaster door Mathijs Rotteveel Amsterdam - De banken, make laars en het Kadaster zijn het oneens over de manier waarop de prijzen van Nederlandse hui zen gemeten moeten worden. Ook de nieuwe Huizenprijzen- index van het Kadaster veran dert daar weinig aan. „Over onze nieuwe huizenprij zen-index valt niet te twisten", zegt Dorine Burmanje, be stuursvoorzitter van het Ka daster. „We hebben er met achttien verschillende experts naar gekeken, inclusief de Technische Universiteit van Delft, enkele banken en ver schillende makelaars. En alles zit erin. Andere instrumenten om de huizenprijzen te meten, moeten eerst maar eens bewij zen dat ze beter zijn." Over het meten van de prijzen van Nederlandse koopwonin gen is de afgelopen jaren heel wat te doen geweest. Sinds de snelle prijsstijgingen achter de rug zijn, volgen de marktpartij en de ontwikkelingen op de voet. Afgelopen januari was de ver warring groot toen de Neder landse Vereniging van Make laars over het laatste kwartaal van 2004 een prijsstijging van 0,9 procent constateerde en twee weken later het Kadaster over dezelfde periode een prijsdaling van 2,5 procent meldde. Volgens Fred von Dewall, di recteur van het economisch bureau van ING, spelen de huizenprijzen een belangrijke rol in de Nederlandse econo mie, niet alleen voor huizen kopers en verkopers.Als ie mand een huis koopt op basis van de verkeerde gegevens, kunnen de gevolgen groot zijn", zegt hij. „En het kan lang duren voordat de koper die te boven is. Transparantie en sta biliteit van de huizenprijzen is niet alleen belangrijk voor de koper, maar ook voor de hypo theekverschaffer en de over heid. die er zijn beleid op af stemt." Von Dewall heeft in het verle den al kritiek geuit op de vol gens hem onnauwkeurige ma nier waarop het Kadaster de huizenprijzen meette. „Hun methode voldeed steeds min der", zegt hij daarover. „Er werd te weinig rekening ge houden met de kwaliteitsver betering van de huizen en het was een gemiddelde, waarbij alle soorten woningen op een hoop werden gegooid." Het Kadaster heeft nu een on derverdeling gemaakt van vier regio's (Noord, Oost, Zuid en West) en twee woningtypen (eengezinswoningen en appar tementen). Aan het eind van iedere maand kan het Kadaster de nieuwe prijzen binnen een dag presenteren. Volgens Von Dewall is de nieuwe index een stap in de goede richting. „Maar wij zouden deze me thode van prijsberekeningen niet gebruiken, want hij is door wetenschappers conse quent afgewezen", zegt hij. Ook de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) is niet echt onder de indruk van de nieuwe index van het Ka daster. „De vooronderstelling bij de methode van het Kadas ter is dat de woning waarvan men herhaaldelijk de verkoop prijs weet, niet verandert", al dus de NVM in een reactie. „Bij een vergroting van de wo ning of een kwaliteitsverbete ring is er sprake van een niet te onderschatten meetprobleem, dat de gebruikswaarde van de index aantast." Een tweede kanttekeni|ng van de NVM betreft de vertekening die het gevolg is van het feit dat minder courante wonin gen, minder vaak voorkomen in de meting. „Terwijl het niet onwaarschijnlijk is dat deze woningen een andere prijsont wikkeling kennen." Maar ook de prijsmetingen van ING en NVM zijn niet toe reikend, zo beweert tenminste Michiel van Loef, commissaris van het Nederlands Bureau voor Waardebepaling Onroe rende Zaken. „Het beste zou een combinatie van de verschillende metho den zijn", zegt hij. „Hierbij moet dan wel de nauwkeurig heid van bijvoorbeeld de re gionale gebieden vergroot worden. Wij werken met tach tig a honderd regio's, het Ka daster met vier." törntor

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9