REGIO Twijfels over verhuizing van omroep Zwembad De Does draait de kraan dicht Dreigend tekort aan vrijwillige molenaars Joop Zoetemelk is een verjaardagscadeau voor de Paerdeburgh R3 )test tegen ïwe keet kduiven rv Verkiezingen fusiegemeenten HOC 973 zaterdag 28 mei 2005 - Een nieuwe ior postduivenvereni- e Rijnklievers staat bl ind op een grasveld de Leiderdorpse Mau- »el. Enkele omwonen- open hier tegen te Geluidsoverlast en roblemen zijn de :te bezwaren van onenden. „Het is ichelijke situatie dat geluisterd wordt naar veertien leden van postduivenvereniging, it de buurtbewoners wijk niets in te hebben", zo luidt leel van bewoonster :r Holst die het voor- I heeft genomen voor •test bij de gemeente. iuidige onderkomen Rijnklievers, een stuk ip aan de Mauritssin- de Kleine Zandput, plaatsmaken voor de eling van een nieuwe ijk. In die nog aan te buurt krijgt De Rijnk- een nieuw clubhuis, tijd willen de duiven- en de gemeente dat »t wordt opgetrokken grasland vlak langs De bijbehorende ver- ig loopt tot het voor- 2010. de tijdelijke aard ;t verenigingsgebouw bewoners in de de keet niet zitten, üvondjes en vrachtwa- lie wekelijks de duiven "°|ren, zorgen voor over- •aai de toch al hoge par- in8uk in de omgeving ,wöer niet minder op. De heeft al last van bezoe- bi de jachthaven in de en van de ijsbaan in iter. Daarbij steekt het 'aarmakers dat tij- :n onderhoud op het e ajntehuis enkele bruik- ltematieven zijn geop- d^ (Bloemerd, BG Ericalaan) die van in geveegd. 'gt ps de gemeente weer- voorlichtster Slee de igen van de be- kejnakers. Ten eerste het huurcontract Rijnklievers dat de g geen lawaai mag Daarbij krijgt De ers een eigen plek us Jito's. •rdvoerster meent dat xnatieve locaties wel (k serieus zijn onder- „Dit was de beste 10k al omdat de tijdelij- Jjt binnen het bestem - plan past." twaarmakers en de ge- leggen vrijdag 10 ju- argumenten nog eens de onafhankelijke ommissie van Lei- door Joris Rietbroek rupwetering - Voor wie het nog niet wist: voormalig wielrenner Joop Zoetemelk brengt dinsdag sinds lange tijd weer eens een bezoek aan zijn geboortedorp Rijpwetering. En de al jaren in Frankrijk wonende Zoetemelk heeft een goede reden om dins dag zijn geboorteplaats weer eens op te zoeken. Hij komt na melijk hoogstpersoonlijk zijn eigen standbeeld onthullen, dat na 18 jaar van Ahoy" in Rotter dam naar Rijpwetering is ver huisd. Nu staat hij nog verstopt in een schuur in het dorp, vanaf dinsdagmiddag is het beeld door iedereen te bewonderen. De beeltenis van Zoetemelk, het moment dat hij met beide armen in de lucht finishte en in Italië de wereldtitel veroverde in 1985, staat straks vlakbij de Paardebrug, in de tuin van het naastgelegen de Paerdeburgh. „Zo fietst hij als het ware ieder een tegemoet die hier langs komt", vertelt een dolenthousi aste Coby Bakker, die met haar echtgenoot Ton de Paerde burgh runt. Voor hen is het standbeeld een soort verjaar dagscadeau in verband met het 25-jarig bestaan van het restau rant aan de Oud Adeselaan, dat drie weken geleden al werd ge vierd tijdens feestelijk weekend met tientallen vaste gasten. „Sommige mensen vragen zich af wat we hebben moeten doen voor deze eer, maar de ge meente kwam zelf naar ons toe", vertelt Bakker over de re den dat Zoetemelk op het terras van het restaurant terechtkomt. „De gemeente wilde het beeld liever niet langs de openbare weg zetten, in verband met mo gelijk vandalisme, en vroeg of wij het op ons terras wilden hebben, in de tuin van het res taurant. Dat vonden we meteen helemaal geweldig, want we hebben ook zeker feeling met Joop Zoetemelk. Toen hij in 1980 de Tour de France won, was ons restaurant net twee maanden open. Hij werd toen feestelijk onthaald in het dorp en dat was meteen de eerste grote gebeurtenis voor ons be drijf. Later is hij hier ook regel matig komen eten met zijn ou ders, toen die nog leefden." Met het standbeeld als cadeau krijgt het restaurant ook de waarschijnlijk drukste dag ooit er gratis bij. Naast vele genodig- De laatste zwemmers trekken morgen hun baantjes in zwembad De Does in Leiderdorp, dan sluit het bad tijdelijk de deuren voor een grote verbouwing. Foto: Hielco Kuipers leiderdorp - Een bad vol kinde ren krijgt vanmiddag op de val reep een diploma uitgereikt en morgen trekken de laatste zwemmers hun baantjes in De Does. Klokslag 15.00 uur laat manager Remco Pielstroom de rolluiken zakken als symboli sche handeling voor het af scheid van het complex in de huidige vorm. Daarna barst een 2,5 miljoen kostende verbou wing, die al een tijdje gaande is, in volle hevigheid los. En dat in de week waarin bekend werd VUDBOlbBl JOl blXJ dat een soortgelijk complex, De Zijl in Leiden, twee ton verlies heeft gedraaid. Volgens Piel stroom is dat in Leiderdorp uit gesloten. „Wij veranderen niet in een zwemparadijs, we zetten niet expliciet in op meer bezoe kers en blijven ook na de ver bouwing uitgaan van de huidi ge cijfers", zegt hij. Het werk achter de Hoogmade- seweg is al een tijdje zichtbaar. Op de voormalige parkeerplaats verrijzen woningen en het sportcomplex wordt vanaf maandag 'omgeklapt'. Ingang en horeca-gedeelte komen aan de kant van de A4 te liggen, op het tot Amaliaplein omgedoop te parkeerterrein. Half augustus heeft de feestelijk heropening plaats. Drie jaar geleden voltrok zich twee kilometer verderop een metamorfose bij De Zijl. Het bad werd grondig ver nieuwd en kreeg er een sport hal bij. Het leverde niet de ge hoopte extra bezoekers op, ter wijl de personeelskosten wel stegen, zo bleek eerder deze week uit de cijfers. Dat lijkt geen gunstig gesternte voor de verbouwing van De Does, maar volgens Pielstroom gaat de vergelijking mank. „Na tuurlijk hopen we, onder meer door het nieuwe horecagedeel te en met activiteiten zoals 'zwemmen op herhaling', op meer bezoekers, maar daar gaan we in de ramingen niet vanuit. We blijven binnen de door de gemeente vastgestelde bedragen." De getallen waar Pielstroom op lid Sep ®^!ring - Er dreigt binnen iren een tekort te ont- vrijwillige molenaars, is de kans groot dat lemend aantal molens vefd blijft en daardoor birèr zal draaien. ge-I ée,)andse Molenstichting, iroiiolens de grootste mo- rer in de regio, heeft de Ie jaren naar schatting Uwe molenaars nodig lar molens bemand te De nood wordt aan de l veroorzaakt doordat oralenaars oud zijn en op ng pet werk niet meer aan )se, en aan de andere kant torjvrijwilligers in toene- hepate niet meer in hun j Qprantwoordelijk willen jk J een molen. Ierfr Molenaar is zo'n ou- t e^enaar die het binnen ga f gezien houdt. „Ik kan 1 nP nog wel aan, al heb ik ?n I kruien wel een elektri- jhii geïnstalleerd", zegt de orsf bewoner van de Blau- ^ejn langs de A4 bij Rijp- vj j. Als bestuurslid van de di^ale afdeling van het n Vrijwillige Molenaars bio|de commissie die bezig ftvt opleiding tot vrijwillig a. (jr aantrekkelijker te ma- (62jel mensen vinden de vajg te lang en te moeilijk. ,re liet snel genoeg klaar. ,ml te maken met een unrde instelling. Vroeger - pjti hobby: je molen. Nu Gjpiensen vijf hobby's. 3rejeten we op de één of lappanier op inspelen." 0p t ('ik kom uit een oud Opleidingseisen mogelijk versoepeld Leerling Ron Wendel legt vlot de zeilen op de wieken. Instructeur Jan Pieter Molenaar kijkt toe. Foto: Henk Bouwman molenaarsgeslacht, maar heb pas tien jaar mijn diploma als molenaar') weet wel welke kant het opgaat met de opleiding. „Op dit moment is het de be doeling om een allround mole naar af te leveren, iemand die ieder type molen kan bedienen. Maar de laatste tijd hoor je steeds vaker: moet dat nou per se? Die roep wordt steeds luider nu er molens onbemand drei gen te raken." Leidenaar Ron Wendel is aan komend molenaar binnen het oude systeem. Hij is inmiddels drie jaar in opleiding ('Dat is lang, maar daar zijn redenen voor') en hoopt in oktober zijn afsluitend examen af te leggen. Sinds een half jaar Joopt hij op zaterdag mee op de Blauwe Molen om daar het vak te leren van de oude Molenaar. „Ik ben altijd al een beetje gek geweest van molens", zegt de 50-jarige leerling. „Maar ja, ik ben opgegroeid in de flower po wer tijd. In mijn jeugd was het absoluut not done om met mo lens bezig te zijn." Bij toeval kwam Wendel drie jaar geleden in het molenaarswereldje te recht. Nu combineert hij de op leiding met een jong gezin. „Ik heb jonge kinderen, en die heb ben op zaterdag allerlei activi teiten waarbij ook pa nodig is. Ik heb niet zo veel tijd. En ik moet ook zeggen dat het voor uitzicht van het examen mijn enthousiasme aardig tempert. Het is ook zo waanzinnig veel theorie die je moet doorne men." Leerling en leermeester bekij ken samen de weerkaarten en concluderen dat er weinig schokkends in de lucht hangt. Wendel draait netjes de wieken op de wind. „Ik wilde maar eens beginnen met twee halve zeilen", houdt hij zijn leer meester voor. Molenaar vindt dat wat al te voorzichtig. „Leg er maar vier halven op", instru eert hij. Maar als Wendel even later vlot de wieken in klimt om de zeilen uit te rollen, beslist de molenaar dat twee zeilen toch wel genoeg zijn. Even later draaien de wieken in een straf tempo hun rondjes. Wendel kijkt er tevreden naar: „Zestig enden", vijftien omwentelingen per minuut. „Nou, zestig halen we nog niet, hoor", corrigeert Molenaar. „Nou ja, bijna dan." Als de molen netjes afgezet is met roodwitte kettingen, kijken de heren nog eens goed naar de lucht. Wendel wijst op een wolk. „Dat is een gevaarlijke jongen." Molenaar vraagt: „Wat is de gevaarlijke kant, Ron?" „Rechts. De bovenwind is iets ruimer dan de benedenwind, en daardoor komen de wolken niet recht op de wieken af." Wat als de leerling over een tijdje zijn diploma heeft? „O, hij heeft al een molen gekregen", zegt Molenaar. De Leidenaar draait nu al samen met een ou dere molenaar op de Stevens- hofjesmolen. Molenaar denkt dat hij op korte termijn ook wel een tweede man kan gebruiken. „Ja. Volgend jaar word ik 75. Dan wordt het denk ik wel eens tijd dat er iemand bij komt." den die rond drie uur 's mid dags bij de onthulling aanwezig zijn, komen er ook cameraploe gen van SBS 6, RTL 4 en TV West op bezoek. „Veel mensen hebben misschien niet in de gaten dat het dinsdag een waar spektakel gaat worden", denkt Bakker. „Ook al is het een be sloten gebeuren, ik hoop dat veel mensen op de Paardebrug komen staan om Joop een warm hart toe te dragen. Het is toch een held, die maar mooi uit dit dorpje komt. En het lijkt me een goed idee dat iedereen de vlag uithangt. Laat al die ca meraploegen maar zien dat Rijpwetering een mooi dorp is. Dit is onze kans om ons dorp te promoten." Natuurlijk brengt zo'n dag zenuwen met zich mee, geeft Bakker toe. „Het is toch een heftige gebeurtenis, vooral omdat het hier verder al tijd kalm is. Het brengt een berg organisatie mee. Maar het is wel de kroon op ons werk." Leiderdorp zoekt kleiner onderkomen doelt, werden eerder dit jaar door wethouder Molkenboer gepresenteerd. De Does trekt 200,000 bezoekers per jaar en het jaarlijkse tekort zweeft tus sen de 60.000 en 80.000 euro. Dat vindt de plaatselijke over heid aanvaardbaar. Door de tij delijke sluiting van de Does helpt het bad indirect en onbe doeld de Leidse evenknie een handje. Want een aantal vaste zwemmers neemt de komende drie maanden noodgedwongen de wijk naar de Surinamestraat. door Loman Leefmans leiderdorp - Waar laten we RTV Leiderdorp? Met die kwestie worstelt de gemeente en in het bijzonder burgemeester Zonne- vylle die met dit vraagstuk is be last. Een deel van het nieuwe sportcomplex de Does is voor de plaatselijke omroep voorbe stemd, maar dat is te duur voor de zender. Daarom stuurt RTV Leiderdorp volgende week een brief aan het gemeentebestuur met het verzoek om een kleiner onderkomen te regelen. RTV Leiderdorp - een deel van deze organisatie hanteert de naam Unity FM - moest twee jaar geleden verhuizen uit de Kameleon, een pand op de Eri calaan dat gesloopt werd. Als tijdelijke huisvesting werd aan loods aan het einde van de Mauritssingel opgetuigd voor de omroep. Dat koste de ge meenschap een ton euro, inclu sief een overschrijding van het budget met 26.000 euro. RTV Leiderdorp had liever direct een definitief onderkomen betrok ken. En achteraf is de plaatselij ke politiek ook niet gelukkig met de beslissing van toen die ook nog eens een stuk duurder uitpakte dan gedacht. Dat kwam doordat allerlei leidingen door KPN en Casema moesten worden aangelegd voor de zen der. De gemeenteraad ging afgelo pen week schoorvoetend ak koord met het fikse tekort De tweede verhuizing die nu nood zakelijk is geworden omdat de loods moet verdwijnen, kost een schijntje van de eerste keer doordat allerlei voorzieningen en apparatuur wordt herge bruikt. Maar een nieuw pro bleem dient zich aan. De Lei derdorpse omroep, die onlangs bemoedigende kijk- en luister cijfers presenteerde, krijgt voor een zaal naast het zwembad een huurprijs voorgeschoteld die ze niet kan opbrengen. De precieze hoogte van het bedrag maken beide partijen niet be kend, maar het is duidelijk dat het een fors deel opslokt van de 11.000 euro subsidie die RTV Leiderdorp jaarlijks van de pro vincie ontvangt. Daarom komt het bestuur van de zender met een alternatief die er kortweg op neerkomt dat de omroep wel naar de Does verhuist, maar daar naar een kleinere ruimte. Of dat past binnen de plannen voor het sportcentrum en of de gemeen te daarmee akkoord gaat, wordt duidelijk tijdens de raadsverga dering van maandag 6 juni. warmond/teylingen - De verkiezingen voor de gemeenteraad in Warmond, Sassenheim en Voorhout (Teylingen) en Katwijk, Rijns burg en Valkenburg (vanaf 1 januari Katwijk) worden op woensdag 9 november gehouden. De verkiezingen zijn noodzakelijk vanwege fusies tussen de gemeenten per 1 januari. In eerste instantie was 16 november als mogelijke verkiezingsdag genoemd, maar de pro vincie heeft de gemeenten laten weten dat de stembussen een week eerder opengaan. De Tweede Kamer moet overigens nog wel akkoord gaan met de fusies. REGIOAGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356493. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: redactie.ld@hdc.nl In deze rubriek stond vorige week een fietstocht van IVN in Leiderdorp aangekondigd voor morgen. Dat bleek een vergissing te zijn. De fietstocht met gids had vorige week plaats. Op en rond de Klerkenhof in Leiderdorp wordt aanstaande woensdag (1 juni) een straatspeeldag gehouden die door wethouder Van der Does om 14.15 uur wordt geopend. Kinderen tussen de vier en twaalf jaar kunnen onder meer les krijgen van circusartiesten. Informatie: 071-5421662. Buurthuis Vlietwijk in Voor schoten organiseert morgen avond een sprookjesspeurtocht voor kinderen tot twaalf jaar. Deelnemers worden om 19.00 uur verwacht bij het buurthuis aan de Lorentzlaan 2 voor een tocht die maximaal twee uur duurt. Voor jongeren van twaalf tot vijftien jaar is er daarna een zogeheten chill-night in datzelf de buurthuis. Informatie: 06- 52442497. Een nieuwe steiger voor Leif Erikson die door sponsors en donatie is betaald. Daar staat de Voorschotense zeeverken- nersgroep vanmiddag om 14.00 uur bij stil door met een foto tentoonstelling en een officiële opening op de Rouwcooplaan in Voorschoten. Een blik achter de schermen bij Dierenzorg in Wassenaar. Die wordt morgen tussen 11.00 en 16.00 uur geboden bij het asiel annex pension en bejaar denhuis voor dieren aan de Zij- deweg 56. Een braderie omlijst de open dag. Bibi het varken wordt 1 jaar. Om dat te vieren, zijn komende woensdag (1 juni) tussen 15.00 en 16.00 uur diverse activiteiten op poten gezet bij de Voorscho tense kinderboerderij. Voor in formatie: 06-51330771. De jeugd van de Wassenaarse sportvereniging Snel en Lenig geeft morgen een uitvoering in sporthal de Schulpwei aan de Dr. Mansveltkade. De uitvoe ring duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Voor informatie: 071- 5115037. In Duinrell wordt vanmiddag het door Cruesli gesponsorde NK knikkeren gehouden. Kin deren uit de groepen drie tot en met acht strijden om de natio nale titel in het Wassenaarse at tractiepark. Informatie: www.nkkiiikkeren.nl Het verzachten van klachten. Dat is het onderwerp van een cursus over terminale zorg die vijf dagdelen duurt en wordt gehouden in Verpleeghuis Van Wijckersloot in Oegstgeest. In formatie: 071-5171234. Sieraden maken voor kinde ren van negen jaar en ouder. Dat gebeurt maandagavond in gebouw Dwars&zo m de Lei derdorpse Bloemerd en duurt van 18.45 tot 20.00 uur. Infor matie: 071-5421662. Drumfanfare de Rijntamboers uit Zoeterwoude zamelt van daag oud papier in. Dat kan aan de straatkant worden aangebo den of naar sporthal de Een denkooi gebracht tussen 9.00 en 11.30 uur. Voelen, zien, proeven en rui ken. Vanmiddag heeft de half jaarlijkse streekmarkt in Rijp wetering plaats. Op het Her togspark worden tussen 10.00 en 16.00 uur allerlei platte landsproducten aangeboden, omlijst door muziek en andere activiteiten zoals een tuigpaar- denshow. De organisatie is in handen van de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer, kort weg VanAde.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15