'Rond de euro speelt zich een pr-drama af' ECONOMIE Duitse windenergie bedreigt Nederlandse stroomlevering Aandelenlease-boek bij Dexia kan nog niet dicht Hogere winst Transavia Ijf Maximale bonus voor Heinz wil af van Hak top bij Holland Casino Centrale bankdirecteur Nout Wellink: Mensen blijven de munt zien als prijsopdrijver Soepeler ontslagrecht bepleit j-kantoren in irgingshuizen am - De Rabobank is de komende jaren 350 ie bankwinkels te ope- 'erzorgingstehuizen. Be- bezoekers en orawo- moeten hier kleine •nsten kunnen regelen, eten ze er advies kun- |jgen over betalen, beleg en en verzekeren. Met e Rabo Contact vesti- iten zegt de bank te lijdragen aan de leef- id van de kleine dorps- Deze leefbaarheid staat ite jaren onder druk verschraling van het - en winkelaanbod. In irgingscentra zou ook lijn voor andere kleine hgen van bijvoorbeeld «tkantoor of levensmid- Jinkel. ioen werkers Holland veilig - De pensioenrechten Krmalige werknemers failliete vliegmaatschap- Holland zijn alsnog vei- }ld. Volgens vakbond De eeft de toenmalige direc- ^Air Holland een deel van iioengelden verduisterd. de luchtvaartmaat- |j die zowel personeel [tuigen heeft overgeno- n Air Holland-opvolger lExel, stort het werkge- 1. Het UWV betaalt het Diersdeel. f el over innen en WAO ic - Het is twijfelachtig Ie Belastingdienst lukt r 1 januari 2006 de in- In de WW- en WAO-pre- |er te nemen van het !r is weinig tijd om alles e banen te leiden de Algemene Rekenka- i de Tweede Kamer, de Rekenkamer moet V nog de nodige aan- en aan zijn administra- rengen. De tijd daar- crap. eem kleine igen stokt ic - Het systeem van ïningen aan mensen in elingslanden die een ei keltje of bedrijfje willen n, dreigt te stokken. Er nig geld voor de zoge- licrofinanciering, stelde elingsorganisatie Cor- eren. Prinses Maxima tn de bekendste pleit- rs voor de microkredie- VN- adviseur reisde ze ari door Uganda en Ke- ciaal om de microkre- nder de aandacht te i. De leningen bedragen et meer dan 50 dollar. ntslagen bij epsbouw KNS Scheepsbouw- en ïbedrijf Koninklijke Sander (KNS) in Delf- 50 van de 185 werkne- itslaan. Door tegenval- ultaten in 2004 is het de rode cijfers te- omen. KNS is een van [ste scheepsbouwers in rden van het land. De 6 resultaten komen loor hogere staalprijzen, ende concurrentie uit vrijdag 27 mei 2005 (Iers de Baltische staten en llers bij de bouw van is marineschip. Volgens ijf zijn drastische maat- noodzakelijk om verde- sto UI u 10 door Maurice Wilbrink Amsterdam - President Nout Wellink van De Nederlandsche Bank wil geen doemscenario schetsen voor het geval Neder land, en wellicht ook Frankrijk 'nee' zeggen tegen de Europese grondwet. „Ik denk dat er bij af wijzing van de grondwet een nieuwe ronde komt om na de uitbreiding met de tien Oost-Eu- ropese landen toch iets aan het besturingsprobleem van de Eu ropese Unie te doen." Doemscenario's prediken zorgt volgens Wellink alleen maar voor een nog grotere anti-stem ming. Met nog enkele dagen te gaan tot het referendum, zegt hij 'enig begrip' te kunnen op brengen voor gevoelens van onvrede en teleurstelling bij mensen die tegen de grondwet zeggen te zullen stemmen. „Er wordt door sommige be stuurders gesuggereerd dat je maar één kans hebt, en dat je dus vóór moet stemmen. Zeg je 'nee', dan jaag je Europa de vernieling in. Nou, zo'n voor stelling van zaken irriteert mij ook. Het is begrijpelijk dat mensen twijfel hebben. Europa was verdeeld over de oorlog in Irak. Verschillende Europese re geringsleiders hébben het Sta biliteitspact voor de euro aan hun laars gelapt. Dat heeft te leurstelling gevoed, en die ge voelens deel ik af en toe ook." Bent u het eens met de stelling dat dit referendum vooral stem men mobiliseert tegen de natio nale elite? Dat het niet uitmaakt wat er in de grondwet staat, maar dat mensen het grote Eu ropese project niet als het hunne beschouwen en hun leiders niet meer vertrouwen? „Daar kan ik mij iets bij voor stellen. Zelfben ik trouwens al niet zo'n voorstander van dit referendum. Maar ik ben wel voor de grondwet. Het zou goed zijn als de Nederlanders weer hun veredeld eigenbelang zien. Ik bedoel: het is in ons na tionale belang als we Europa beter kunnen besturen, waar voor die grondwet de mogelijk heden biedt. Als Europa beter draait, ook economisch, dan profiteren alle lidstaten. En Ne derland, met zijn open econo mie, in het bijzonder. Mijn col- lega-bankpresidenten wagen mij de laatste tijd waar toch die Hollandse nuchterheid is geble ven. Ze zijn verbaasd over de anti-stemming in ons land." Het wantrouwen van het pu bliek richt zich ook tegen de eu ro. Het lijkt wel alsof mensen niet meer willen geloven dat de euro gunstige effecten heeft. Hoe verklaart u dat? „Rond de euro speelt zich een pr-drama af. Mensen blijven de munt zien als een prijsopdrij ver. Dat is onzin, uitzonderin gen daargelaten. De feiten laten iets anders zien: de inflatie is zelfs gestaag gedaald. Maar er is van het begin af aan een geloof waardigheidsprobleem ge weest, waar we niet meer van af lijken te komen. Mensen schat ten de inflatie al drie jaar lang te hoog in, en ze koppelen dat volledig aan de komst van de nieuwe munt. Het beeld is dat guldens inderdaad euro's zijn geworden, en dat is niet meer te herstellen. „Wel is het zo dat de grootste prijsstijgingen hebben plaatsge vonden bij de lasten waar huis houdens moeilijk aan kunnen ontsnappen, zoals de kosten van kinderopvang. Dat ligt niet aan de euro, maar het pro bleem is wel dat je niet makke lijk snijdt in deze lasten. Waar de euro wél voor extra prijsstij gingen zorgde, bijvoorbeeld in de horeca, daar konden consu menten reageren door weg te blijven." Toch blijft er ook reden om sceptisch te zijn over Europa. De grote landen hebben de kleintjes gedwongen om het Stabiliteits pact te versoepelen, een weg die Nederland niet wilde gaan. En nu alweer wordt er vanuit de Duitse en Italiaanse regeringen druk uitgeoefend op de Europe se Centrale Bank om de rente te verlagen, terwijl ze zelf hun be grotingstekorten laten oplopen. Met al die financieringstekorten moet de ECB toch omhoog met de rente, wat slecht is voor Ne derland? „De politici waar u op doelt, kunnen niet op de stoel van de ECB zitten. De onafhankelijk heid van de ECB is gewaar borgd, en dat is maar goed ook. Druk op de bank om de rente te verlagen, werkt eerder ave rechts. „Wat we ons daarnaast goed Nout Wellink: „Er zijn sterke redenen om elkaar in Europa vast te houden." Foto's GPD/Harmen de Jong moeten realiseren is dit: er is in tal van landen een permanent gevecht bezig om de overheids financiën onder controle te houden. De mensen verwach ten steeds meer van hun over heid, maar er is afnemende so lidariteit en men wil dus de prijs in de vorm van hogere be lastingen niet betalen. Dal is een groot verschil met de eerste decennia na de Tweede We reldoorlog. „Maar er zijn sterke redenen om elkaar in Europa vast te houden. De Duitsers worstelen met de gigantische kosten van de Duitse eenwording, het zorgt voor te hoge tekorten, en het land kent momenteel een labiele politieke situatie. Italië had vijftig verschillende kabi netten gehad in de vijftig jaar ria de oorlog. Het was instabiel en had de staatshuishouding niet op orde. Door het land in de aanloop naar de monetaire unie vast te houden, kon het meer greep krijgen op de pro blemen." „Nederland is te klein om zich daar helemaal van af te scher men. Ik ben er van overtuigd dat zonder de muntunie de rente in Europa nu al hoger zou hebben gelegen, ook bij ons. Ook zouden we meer wissel- koersinstabiliteit hebben ge had. Maar dat neemt niet weg dat we moeten blijven strijden voor financiële discipline in de eurolanden, zodat we de rente laag künnen houden." Het kabinet-Balkenende heeft hard ingegrepen in de sociale zekerheid en de pensioenen, en het overheidstekort aangepakt. Dat zou de groei moeten stimu leren, maar het economisch her stel komt niet op gang. Wat is er aan de hand? „De hervormingen zijn in ons land verder gegaan dan in an dere landen. Ook met het weg werken van het tekort zijn we al verder. De financiering van ons pensioenstelsel is flink verbe terd. De baten hiervan zijn ech ter nog niet goed zichtbaar, en dat verklaart ook een deel van de onvrede in het land. Er is in een paar jaar heel veel gebeurd, in een tijd dat de economie te gen zat. Toch zie ik al wel de eerste vruchten. Omdat onze arbeidsmarkt flexibeler is, heb ben we hier nu percentueel minder langdurig werklozen dan gemiddeld in de EU. Het percentage ouderen dat werkt, stijgt hier sneller dan elders. Dat is winst en daar zullen we van profiteren. De zware maat regelen liggen voor een groot deel achter ons, aan belangrijke voorwaarden voor een econo misch herstel is voldaan. Ik denk dat de hoge olieprijs het herstel op dit moment wel ver traagt." In het jongste jaarverslag van De Nederlandsche Bank waar schuwt u voor de risico's die huizenkopers nemen bij de fi nanciering. Een omslag in de rente bedreigt niet zozeer het fi nanciële systeem, als wel groe pen van individuen. Moet De Nederlandsche Bank niet meer doen om deze mensen te be schermen? „De schulden van de Neder landse huishoudens zijn enorm gestegen in de afgelopen tien jaar. Meer lenen bij een hoger onderpand, lijkt een teken van kracht. Maar het maakt ook kwetsbaar als het tegenzit. Ik maak me vooral zorgen om de tophypotheken, die hier veel normaler zijn dan in andere landen. De Nederlandsche Bank heeft geen bevoegdheden om de consument te bescher men tegen te riskant leenge drag. De bank heeft hier wel om gevraagd in 1999. We wilden een instrument om banken te verhinderen hypotheken te ver strekken boven bijvoorbeeld 80 of 90 procent van de executie- waarde. Het alternatief was dat er wetgeving zou komen die dit tegen gaat. Maar dat is toen weggewuifd door de politiek. Stel dat de woningmarkt zou instorten - wat ik niet voorspel - dan komen heel veel mensen in de problemen. „De tophypotheek, vaak ook nog eens aflossingsvrij en met variabele rente, mag niet de drijver zijn van de woning markt. Mensen krijgen van fi nancieel adviseurs uiterst com plexe producten aangeraden, waardoor ze meer lenen dan verantwoord is, vaak met een beleggingsconstructie die hoge rendementen voorspiegelt. Ook de taxatie van het pand blijkt flexibel naar boven bijgesteld te kunnen worden. Aan zo n sys teem moeten we een eind ma ken. De situatie op de woning markt is op dit moment fragiel. In dat licht zou ik ook heel voorzichtig zijn met ingrepen in de hypotheekrenteaftrek." Ruim 25.000 valse eurobiljetten onderschept Er zijn vorig jaar 25.526 valse eurobiljetten onderschept in ons land, ongeveer net zoveel als in 2003. De biljetten met de hoog ste waarden (100,200 en 500 euro) werden vaker vervalst. Dat constateert De Nederlandsche Bank in haar jongste jaarverslag. Vooral het 100 eurobiljet werd vaker nagemaakt, maar favoriet onder de vervalsers blijft de 50 euro. Hiervan werden vorig jaar 11.275 falsificaten aangeüoffen. Opvallend is verder dat het aantal aangetroffen vervalsingen in de tweede helft van het jaar sterk terugviel. De totale waarde van in de eurozone in circula tie gebrachte eurobiljetten steeg vorig jaar met ruim 60 miljard euro naar meer dan 500 miljard euro. Dat is 32 procent hoger dan de waarde van de biljetten in de twaalf valuta die plaats hebben gemaakt voor de euro. De stijging van de circulatie- waarde is hoger dan verwacht. Vorig jaar was vooral het 500 eu- robiljet meer in trek. De toenemende vraag naar eurobiljetten weerspiegelt de steeds belangrijkere rol die de euro speelt als internationale valuta. [lbo zen te voorkomen. kkgioengesprek in impasse De onderhandelingen pensioenregeling bij iderland verkeren in lasse. De centrale on-- ersraad wil alleen ver en als de directie met .'rbeteringen komt. Vol- IV Bondgenoten gaat in - stel het pensioenniveau en betalen werknemers emie. Shell wil de eind ring handhaven, maar oenleeftijd optrekken aar 65 jaar. Werkne- )gen tussen de 55 en 65 'bepalen wanneer ze toppen. Verder wil Shell ^iewekers vanaf 1 januari mie laten betalen. Nu be- een werknemers met (inkomen van 70.000 ei "ter premie. door Richard Mooyman schiphol - Transavia heeft on danks de sterke concurrentie de jaarwinst opgekrikt van 14 naar 19 miljoen euro. De lucht vaartmaatschappij vervoerde 4,5 miljoen passagiers op char ter- en lijnvluchten, een toena me van zes procent. Op de chartermarkt verloor Transavia enigszins terrein, maar door het faillissement van DutchBird bleef de teruggang uiteindelijk beperkt. Transavia moet opboksen te gen prijsvechters als easyjet en Ryanair die volgens topman O. van den Brink goedkoper wer ken. De ticketprijzen blijven daardoor sterk onder druk staan. Het personeelsbestand is al met vier procent ingekrom pen om de kosten te verlagfen. „We moeten met z'n allen har der werken'", aldus Van den Brink gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Van den Brink toonde zich zeer tevreden met het resultaat, maar waarschuwde voor de keiharde concurrentie. De vliegmaatschappij schrapt eind augustus een aantal vluchten in Rotterdam ten gunste van Schiphol. Nieuwkomers in Ne derland als het Duitse Air Ber lin (Schiphol-Berlijn) en Deen se Sterling (van Schiphol naar Kopenhagen, Oslo en Stock holm) nopen tot ingrepen. De Transavia-vluchten vanuit Rotterdam naar Berlijn en Ko penhagen worden overgehe veld naar Schiphol. „We moe ten er bovenop springen, want Air Berlin en Sterling zijn ge haaide concurrenten." Vluch- Transavia-topman Van den Brink. ten van Rotterdam naar Oslo en Stockholm worden geschrapt. „Rotterdam doet het minder goed dan we gehoopt hebben." Van den Brink meldde ook last te hebben van moederbedrijf KLM, dat goedkopere tickets aanbiedt dan vroeger. Door het aanbieden van hotels, autohuur, reisverzekeringen en Foto: ANP/Rick Nederstigt theaterkaartjes via de website wil Van den Brink Transavia omvormen tot een digitale reis- winkel. Hij erkende dat hij zo in het vaarwater komt van de touroperators. Deze reisorgani saties zijn tegelijkertijd zijn grootste klanten omdat ze vluchten voor vele honderddui zenden reizigers inkopen. ment laat ouwen varen Re - Het vertrouwen j||g onsument in de Neder- iconomie is in mei sterk nen na vier maanden ;enpemend optimisme, x Jlgens het CBS heeft dat idheid om aankopen te luwelijks aangetast. De jiikelde van min 16 in ar min 22. Opvallend is i mei meer pessimisten lan optimisten. In de hde drie maanden had- Dptimisten juist de over- /lederlanders zijn ook ■rei geworden over de ei- wiciële situatie. den haac/gpd - De top van staatsbedrijf Holland Casino ontvangt bovenop zijn gewone salaris forse bonussen, Be stuursvoorzitter Henk Kivits in casseerde in 2004 een bonus van 137.000 euro, bestuurder Wim Kooijman 100.000 euro. Uit het jaarverslag 2004 van Holland Casino blijkt dat de winst vorig jaar met ruim 4 pro cent daalde, maar dat beide topbestuurders toch de maxi male bonus ontvingen. Kivits (51) ontvangt een vast jaarsalaris van 275.000 euro, de financiële topman Kooijman (55) 200.000 euro. Holland Ca sino kent voor de top geen aan delen- of optieregelingen, om dat het concern voor 100 pro cent eigendom is van de over heid. De winst vloeit geheel naar de staatskas. Het is wel mogelijk de top een bonus van maximaal 50 pro cent van het salaris uit te keren. De hoogte wordt onder meer bepaald door 'persoonlijke doelstellingen'. Kivits heeft daarnaast diverse commissariaten. De regeling is goedgekeurd door de raad van commissarissen onder voorzit terschap van ex-KPN'er Wim Dik, die voor zijn commissari aat zelf jaarlijks 24.000 euro ving. pittsburgh/ano-dpa - Het Amerikaanse levensmiddelenconcern H.J. Heinz wil in Noord-Europa af van het merk Hak. De Amerika nen rekenen de'onderneming in Giessen niet meer tot hun kernac tiviteiten. De voorgenomen verkoop van Hak vloeit voort uit het Heinz-beleid zich voortaan te beperken tot drie productdivisies: ketchup, specerijen en sauzen; baby- en kindervoeding en als der de soepen en kant-en-klaarmaaltijden. Heinz wil Hak, met 190 werknemers, nog dit jaar verkopen. door Chris van Alem Nijmegen - Nederland is in december en januari ontsnapt aan stroomuitval. Oorzaak: een plotse ling aanbod van grote hoeveelheden stroom van windmolens langs de Noord-Duitse kust. Het grillige stroomaanbod moet beter in banen wor den geleid, zegt een woordvoerder van Tennet, de beheerder van het Nederlandse stroomnet. Waarom wordt Nederland met dat probleem op gescheept? In de regel staan elektriciteitscentrales verspreid over het hele land. Afhankelijk van hun vermo gen levert een centrale 700 tot 1200 megawatt. Die wordt op diverse punten aan het hoogspan ningsnet geleverd. Het windmolenpark in Noord- Duitsland is op één plek aan de kust geconcen treerd. Het opwekkingsvermogen is 15.000 mega watt. Dat is meer dan de circa 13.000 megawatt die Nederland op een piekmoment op een werk dag aan stroom verbruikt. Nou en? Als de Duitse windmolens voluit draaien moeten ze dus ineens 15.000 megawatt kwijt aan het Duitse hoogspanningsnet. Dat is daarop niet be rekend. De stroom is meestal bestemd voor be drijven in het Ruhrgebied en Zuid-Duitsland. Stroom zoekt de weg van de minste weerstand en baant zich dus ook een weg via Nederland naar de afnemers. Moet toch kunnen? Natuurlijk, maar niet altijd, niet zoveel en zeker niet onaangekondigd. Een hoogspanningsnet moet in balans zijn. Dus aanbod van stroom en vraag moeten precies overeenstemmen. Daar zorgt Tennet in Nederland voor, de beheerder van ons hoogspanningsnet. Als er onbalans is moet Tennet dat oplossen. Bij grote, voorzienba re problemen kunnen de leveranciers hun groot verbruikers van stroom, zoals de Hoogovens, vra gen om tijdelijk af te schakelen. Onbalans leidt tot uitval van de stroomlevering. Dan zetten ze die windmolens maar stil. Dat kan zomaar niet. Volgens de Duitse wet heeft stroom gemaakt door windmolens altijd voor rang boven andere stroom. Windenergie is zeer grillig. In twintig minuten kunnen windmolens van piekproductie naar bijna nul terugvallen. Dan moet je zorgen dat gewone elektriciteitscen trales onmiddellijk de productie kunnen overne men. Wat heeft Tennet gedaan aan de problemen? Tennet heeft de beschikbare transportcapaciteit in Nederland zo goed mogelijk verdeeld om de stroomgolf aan te kunnen. Tegelijk hebben som mige Nederlandse centrales tijdelijk meer stroom geproduceerd als tegendruk voor het aanbod uit Duitsland. Zo kon de balans worden gehand haafd. Maai' we zijn wel langs hét randje gegaan. Op de Duits-Nederlandse grens staan dwarsre- geltransformatoren waarmee de aanvoer een beetje kan worden afgeknepen. houdend zijn om nieuwe men sen aan te nemen, zegt hij. Voor Wientjes, die maandag zijn eer ste publieke optreden heeft, is het niet vanzelfsprekend dat de AOW-leeftijd 65 jaar moet blij ven, maar hij zal maandag bij zijn aantreden geen concreet plan presenteren. Verhoging van de leeftijd is op korte ter mijn politiek niet haalbaar. den haag/anp - De nieuwe voorzitter van VNO-NCW, Wientjes, pleit voor versoepe ling van het ontslagrecht. De opvolger van Schraven denkt dat het voortbestaan van on dernemingen in het geding kan komen door de dure regelingen voor ontslag. Als het ontslag recht versoepeld wordt, zullen de werkgevers minder terug door Rik Elfrink eindhoven Deze week werd bekend dat gedupeerden het onlangs uitgebrachte schikkingsvoorstel van de Belgisch-Franse bankverzekeraar niet unaniem omarmen. De kans dat Dexia nog jarenlang betrok ken zal worden in procedures van teleur gestelde beleggers, is daarmee levens groot geworden. Hoewel de Belgische topman Dirk Bruneel niet bang is om te procederen, wil maar al te graag van het probleem af. „We hebben onze verantwoordelijkheid genomen om mee te werken aan een oplossing. Er zijn genoeg beleggers die daarmee hun handen mogen dichtknij pen. Het bemiddelingsvoorstel van Dui- senberg is slikken of stikken." De strubbelingen rondom aandelenlea- se vindt Bruneel iets 'typisch Neder lands'. „In België en Frankrijk spelen dit soort zaken niet. In ons land is het bij wet verboden om met geleend geld in aandelen te speculeren. In Nederland niet. Het zit waarschijnlijk in de aard van het Nederlandse volk om meer risi co's te nemen. Denk alleen al aan die idiote tulpenhandel van weleer. Aan de andere kant moet je ook toegeven dat Nederland flink heeft geprofiteerd van de lef en durf van het eigen volk. Dan denk ik bijvoorbeeld aan het VOC-verle den." Bruneel draait er niet omheen dat Dexia in 2000 door de overname van Legio- Lease - destijds de grootste aanbieder van aandelenlease - een kat in de zak kocht. „Intern heeft dit bij Dexia tot de nodige problemen geleid. Of dat voor mij ook nog consequenties heeft? Nee, ik blijf zitten in de raad van bestuur. On danks het feit dat we onze activiteiten in Nederland hebben gestaakt. Intern is daarmee de kous af." Sinds 2001 zit Bruneel in de raad van be stuur van Dexia. Daarvoor was hij top man bij Artesia Bank, dat in Dexia is op gegaan. In 2002 werd hij directievoorzit ter van Dexia Bank Nederland. Hij mocht het lastige klusje met de leasebe leggers opknappen. In eerste instantie was Bruneel daarbij doof voor de pro testen in Nederland. Dexia stelde zich hard op en wilde van geen vergoedingen weten. Beleggers vreesen voor restschul den van tienduizenden euro's. „Mis schien hebben we door onze harde uit- ganspositie goodwill verspeeld. Wel wil Üc opmerken dat de inzichten over be leggen met geleend geld drie jaar gele den anders waren dan ze nu zijn." Veel aandelenleasecontracten lopen op dit moment nog steeds. Daardoor is de exacte schade die Dexia door alle tumult heeft geleden, niet vast te stellen. „Op dit moment rekenen we op een totale verliespost van ongeveer een miljard eu ro. Daarvoor zijn al voorzieningen ge troffen", aldus Bruneel. Mochten de beurkoersen de komende maanden in storten, dan kan de schade nog oplopen. Referendum 20 juni Op 20 juni zullen de 100.000 gedu peerden. die zich bij de Stichtingen Leaseverfies en Eegelease hebben aan gemeld, zich over het bemiddelings voorstel van Wim Duisenberg uitspre ken. Als meer dan 50 procent van de beleggers van de twee stichtingen in stemt, doet Dexia het aanbod gestand Hoe het verder moet met de 250.000 contractanten die niet bij Leaseverlies of Eegelease zijn aangesloten, is nog niet duidelijk. „Mogelijk stelt Dexia een termijn waarbinnen anderen het aanbod kunnen aanvaarden", aldus een woordvoerder van de Stichtingen. Dexia is daarvoor niet verzekerd. „Dat doen we pas op het moment dat het schikkingsvoorstel van Duisenberg door beleggers omarmd wordt."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9