Patstelling na verkiezing in Suriname BUITENLAND Barroso: Minder gezag Nederland bij 'nee' Van keizerlijk geel tot Mao-pakje Gezondheidsclaim hoeft niet bewezen te worden Partijen moeten samenwerken Groot offensief tegen opstandelingen in Irak One roepie, please Verscherpte inspectie bij Onur Air istan helpt »mwaakhond IAD - Pakistan heeft ou- irdelen van kerncentri- ar het Internationaal •nergie Agentschap iin Wenen gestuurd voor >ek. Het IAEA denkt dat (rdelen inzicht kunnen fen in het nucleaire ima van Iran. De waakhond van de Ver- Naties hoopt door tests lOOlnen achterhalen of spo- hoogverrijkt uranium Iraans materiaal zijn ,75 iroffen afkomstig zijn uit m, zoals Teheran be- 8^90 Hoogverrijkt uranium 93,49 jrden gebruikt voor de ctie van atoomwapens. 191 la ontwikkelt cin vogelgriep - Chinese wetenschap- 12.56 sbben naar eigen zeggen 55 35 s ontwikkeld die de ver- ing van de vogelgriep n tegengaan. Dat bericht- ]hinese staatspersbureau De vaccins, die door de 40 3' Izijn vrijgegeven voor de ip, zijn gericht tegen de 21,14 rüjke H5N1-variant van oj elgriep, die ook al men- 74^75 lieven heeft gekost. We- appers van over de hele jg'l luidden juist gisteren in is!ii tenschapsblad Nature de J a lok over de gevaren van 23M nep- vrijdag 27 mei 2005 laait uit r Amnesty lassade VS karta dicht 1 - De Verenigde Staten alle diplomatieke mis- Indonesië voorlopig ge- Volgens de Amerikaanse sade in Jakarta betreft voorzorgsmaatregel. De aanse vertegenwoordi- aakte melding van een ng" zonder bijzonderhe- geven. De maatregel p het moment dat de In- sche president Yudhoyo- bezoek brengt aan Was- l De VS heeft een lewaakte) ambassade in en consulaten in Oost- 1 Bali en op Sumatra. In- I, het grootste moslim wereld, is de afgelopen Bregeld het toneel ge- an bloedige aanslagen islimfundamentalisten. ije arresteert suna-leider De Spaanse autoritei- iben de woordvoerder verboden Baskische par- suna, Arnaldo Otegi, ge- ïrd op verdenking een zijn van de Baskische dingsbeweging ETA. Dat BBC gisteren bericht, la is volgens de Spaanse Siten de politieke arm gewapende ETA en werd verboden. De ETA, die noordelijk is voor hon- aanslagen en de dood ia 850 mensen, zat ver- ijk ook achter de aan- woensdag in Madrid. - De Amerikaanse 3 ig heeft fel uitgehaald o, t internationale mensen- ïorganisatie Amnesty In- 25,5! onal. Haar beschuldiging VS het internationale op martelingen omzei- 6f*|; 1 volgens het Witte Huis 47]o elijk. Volgens een zegs- 6-e in president Bush leiden - 7 nternationaal juist de 57^9: m de naleving van men- 85-° hten. „We hebben 50 1 mensen bevrijd in Irak 13,5 lanistan en we werken uJ'g ter wereld aan de bevor- 20,6; van vrijheid en demo- aldus de woordvoerder 1,5 sh- ,11 inslang voor ird toeristen ïu tNABURi - Een Thaise po- 72 n is gisteren tot levens- 9 roordeeld wegens de op twee Britse toeristen r. De 40-jarige agent leiden dood op 9 sep- 2004 nabij de beroemde rer de Kwai-rivier. De '4 en hadden plaats na een 16,0 it in het restaurant waar- g veroordeelde politieman 5 tier Tjechië ft' president De Tsjechische premier 24,71 lubek heeft president !05.a Klaus met een reisver- dreigd als Klaus zijn op- tegen de Europese ret niet staakt. De rege- let de reizen van het oofd goedkeuren. Nor- is dit een routinebesluit, e vorige maand aange- sociaal-democratische r stelt nu dat Klaus zich over de grondwet moet en anders maar ge- ooet thuisblijven. Vol- aus is het verdrag een ijke stap richting een se superstaat waarin anden zoals Tsjechië ivorden gemarginali- paramaribo/anp-gpd - In Suri name is gisteren een dag na de verkiezingen voor het parlement een politieke patstelling ont staan. De regeringscoalitie Nieuw Front (NF) verloor tien ze tels en heeft met 23 zetels geen meerderheid meer in het parle ment. Tweede werd de NDP van ex-legerleider Dési Bouterse met vijftien zetels en de WV van oud-president Jules Wijden- bosch kwam niet verder dan zes zetels. De politieke toekomst van Suriname is door de uitslag onzeker. Het parlement moet een presi dent kiezen, maar de vraag die nu algemeen wordt gesteld, is wat er moet gebeuren nu geen van de deelnemende partijen een presidentskandidaat geko zen kan krijgen. Een dergelijke situatie heeft zich in de politie ke geschiedenis van het Zuid- Amerikaanse land nog niet eer der voorgedaan. Politici en grondwetsdeskundigen moe ten aangeven hoe uit de pat stelling te komen. Een presi dent moet met tweederde meerderheid van het parle ment (34 zetels) worden geko zen waarna het staatshoofd met de vorming van een rege ring kan beginnen. Met deze uitslag is het voorlo pig onduidelijk wie de nieuwe president van Suriname wordt. De grote partijen hebben el kaar hard nodig, maar ze ver ketteren elkaar. Zo heeft presi dent Ronald Venetiaan tijdens massa-bijeenkomsten gezegd niet met Dési Bouterse of Jules Wijdenbosch samen te zullen werken. Toch hopen veel Suri- namers dat de politici er samen uit komen. „Het Nieuw Front kan dit niet zomaar naast zich neerleggen" zegt een kranten verkoper op straat. „Ze moeten wel samenwerken met de NDP, hoe krijgen we anders een presi dent? En misschien moet Dési anders maar aftreden en ie mand anders als president daar zetten." Verderop praat een groepje mannen over de uitslag. Ze hopen ook op samenwer king. Nederlandse politici reageren terughoudend op de uitslag van de Surinaamse verkiezingen. Minister Bot van buitenlandse zaken beperkte zich gisteren tot de opmerking dat zijn voorge nomen bezoek aan Suriname dit najaar niet doorgaat als Dési Bouterse president wordt. WD-Kamerlid Van Baaien vindt dat Nederland „met iedere pre sident die geen Bouterse heet een goede zakelijke relatie moet opbouwen." De nieuwe presi dent moet ook uitgenodigd wor den een officieel bezoek aan Ne derland te brengen, aldus de WD'er. „Dat geldt ook voor Bouterse, maar die kan dan ge lijk in Scheveningen blijven hangen." De oud-legerleider is in Nederland tot elf jaar cel ver oordeeld wegens de smokkel van cocaïne. Van Baaien bena drukt dat het aan de Surinaamse politiek is nu een president kie zen. PvdA-woordvoerder Koen- ders spreekt van unieke verkie zingen. „Het is voor het eerst dat er duchtige onderhandelin gen gevoerd zullen worden over de nieuwe president." Koenders wil op die uitkomst niet vooruit lopen. bagdad - gpd/reuters - Tien duizenden Iraakse en Ameri kaanse soldaten zijn gister avond begonnen met een mas saal offensief tegen opstande lingen in de hoofdstad Bagdad en de omliggende steden. Bag dad werd nagenoeg volledig van de buitenwereld afgesloten in Operatie Donder, de grootste militaire operatie in het land sinds de val van dictator Sad dam Hussein. Bij de operatie zijn 40.000 Iraakse en tiendui zend Amerikaanse soldaten be trokken. De actie moet een eind maken aan de golf van geweld en aan slagen, die de afgelopen zes we ken al meer dan zeshonderd doden heeft geëist. Overal in Bagdad zijn wegversperringen opgericht en wordt alle verkeer dat de stad in of uit wil, grondig geïnspecteerd. De controles worden vooral uitgevoerd door de Iraakse soldaten, terwijl de Amerikanen voor rugdekking zorgen. Desondanks vonden ook gisteren weer enkele aan slagen plaats, waarbij vijftien mensen werden gedood. Volgens minister van defensie al-Dulaimi zal de operatie later naar andere steden en gebieden in het land worden uitgebreid. Maar hij zei niet waar Irak de tienduizenden soldaten van daan zal halen, die voor deze acties nodig zijn. Het Iraakse le ger is over het algemeen slecht getraind en slecht gemotiveerd. Bovendien is het animo om in het leger te dienen gering, om dat veel van de bomaanslagen van de laatste tijd gericht waren tegen soldaten en recruterings- centra. Woensdag al begonnen zo'n duizend Amerikaanse mariniers een offensief in het westen van Irak, langs de grens met Syrië, tegen aanhangers van de Jor daanse terroristenleider Abu Musab al-Zarqawi, die verant woordelijk zouden zijn voor veel van de recente aanslagen. Enkele dagen geleden ver scheen op een islamitische in ternetsite het bericht dat al- Zarqawi ernstig gewond zou zijn tijdens een eerder Ameri kaans offensief, maar dat kan niet worden bevestigd. Op een andere islamitische site stond gisteren dat leiders van het terreurnetwerk van al-Qae- da in Irak bijeen geweest zou den zijn om een vervanger van al-Zarqawi te benoemen, maar ook dat werd later weer tegen gesproken. In Iraakse regerings kringen wordt niet uitgesloten dat al-Zarqawi is gedood. De VS hebben een premie van 25 mil joen dollar op zijn hoofd gezet. Belang van fabrikant telt voor EP zwaarder dan bescherming consument brussel/gpd - Fabrikanten van voedingsmiddelen mogen ook in de toekomst blijven beweren dat voedingsmiddelen 'vetarm', 'light' of 'goed voor de gezond heid' zijn zonder daar vooraf bewijs voor te hoeven leveren. Een voorstel van de Europese Commissie om dit soort claims aan veel strengere eisen te on derwerpen, werd gisteren door een kleine meerderheid van het Europees Parlement (EP) ver worpen. Het samenwerkingsverband van Europese consumentenor ganisaties, BEUC, reageerde teleurgesteld op de stemming in het parlement. Volgens di recteur Jim Murray heeft het parlement een kans gemist om de Europese consument beter te beschermen tegen gezond heidsclaims die niet of slechts gedeeltelijk kloppen. De Europese Commissie had een totaal verbod voorgesteld van gezondheidsclaims op produkten die teveel vet, suiker of zout bevatten en wilde be drijven verplichten om vooraf goedkeuring te vragen voor ge zondheidsclaims op nieuwe produkten. De bewijslast zou daarmee bij het bedrijfsleven komen te liggen. Een kleine meerderheid van het parlement, bestaande uit de christen-democraten, de li beralen en veel Duitse socialis ten, kleedde het voorstel ver gaand uit. Volgens de Duitse christen-democrate Sommer gebeurde dat om 'een bureau cratisch monster' en onnodig zware lasten voor de voedings industrie te voorkomen. De Nederlandse WD-er Jules Maaten is het daar mee eens. Volgens hem is het vooral in het belang van het midden- en kleinbedrijf om zware en dure procedures te voorkomen. De Nederlandse sociaal-demo- crate Dorette Corbey is het daar helemaal niet mee eens. Bombay - Een Indiaas meisje, met aan haar voeten twee andere kin deren, bedelt op het trottoir van Bombay om geld. Meer dan 400 miljoen mensen leven in India onder de door de VN vastgestelde ar moedegrens van dollar per dag. Vele honderdduizenden Indiase kinderen moeten al op al jonge leeftijd zware arbeid verrichten en worden door hun ouders op bedeltocht gestuurd. Foto: Reuters Volgens haar heeft het Europees Parlement een mooie kans ge mist om de belangen van de Eu ropese consument te verdedi gen. Corbey hoopt nog dat het parlement van mening veran dert. Ze vindt de uitkomst van de stemming des te teleurstel lender omdat de Europese Commissie en de lidstaten wel voor strengere regels voor ge zondheidsclaims zijn. „Dan is het triest als juist het parlement een ander standpunt inneemt." brussel/gpd - De Turkse lucht vaartmaatschappij Onur Air moet voortaan rekenen op ver scherpte inspectie in de twaalf EU-Ianden waar de prijsvechter naar toe vliegt. De EU-landen gaan elkaar sneller en beter in formeren, wanneer ze van plan zijn maatregelen te nemen te gen 'verdachte' vliegmaat schappijen. Dergelijke maatschappijen moeten in de toekomst uit het hele EU-luchtruim kunnen worden geweerd. Dat is de uitkomst van een bij eenkomst van luchtvaartexperts uit alle landen van de Unie die op initiatief van de Europese Commissie was belegd. Aanlei ding was het vliegverbod voor Onur Air in Nederland, Frank rijk en Duitsland, dat werd in getrokken op voorwaarde dat de toestellen van de prijsvech ter uitvoeriger zouden worden geïnspecteerd. Het zint de Eu ropese Commissie niet dat de drie landen aparte afspraken met de Turkse autoriteiten maakten, terwijl voor andere landen geen afspraken over scherpere inspecties bestaan. Onur Air krijgt in alle twaalf EU-landen met versterkte con troles te maken. De gegevens worden uitgewisseld. Als een land in de toekomst maatrege len wil nemen tegen een lucht vaartmaatschappij, treedt er een waarschuwingssysteem in werking. Dat kan leiden tot in specties in een groot aantal lan den en eventueel een uitgebrei der vliegverbod. De lidstaten bleken na de affai- re-Onur Air ook gewonnen voor een herziening van de EU-wet geving over veiligheidscontroles van vliegtuigen van buiten de Unie. Een wijziging moet het mogelijk maken om een vlieg verbod van één land tegen een niet-Europese maatschappij uit te breiden naar de rest van de EU. hilversum-parijs/anp-gpd - Voorzitter Barroso van de Europese Commissie denkt dat Nederland weken- en wellicht maandenlang minder gezag zal hebben bij belangrijke beslissingen over de Euro pese Unie als de Nederlandse bevolking tegen de Europese grondwet stemt. Dat zei hij gisteren in een interview met het televisieprogramma Netwerk. De voorzitter van het dagelijks bestuur van de EU herhaalde dat hij bezorgd is over de uitslag van de referenda die in de komende dagen worden gehouden in Nederland en Frankrijk. Opiniepeilingen geven aan dat in beide landen een meer derheid denkt tegen de EU-grondwet te stemmen. Volgens Barroso hebben beide landen als grondleggers van de Europese Unie een extra verantwoordelijkheid om de Euro pese grondwet mogelijk te maken. Het verwerpen van de constitutie zal volgens hem leiden tot economische schade omdat het onzekerheid veroorzaakt bij investeerders van buiten Europa. De Franse president Jacques Chirac deed gisteravond in een ferme toe spraak, die door alle radio- en tv-zen- ders rechtstreeks werd uitgezonden, een dramatische oproep aan de bevolking om 'ja' te zeggen tegen de Europese grondwet. Afwijzing van de grondwet door een meerderheid van de Fransen betekent volgens de president een ver zwakking van Frankrijk zelf, een ver zwakking van de Frans-Duitse samen werking en verdeeldheid binnen Euro pa. Van Europa blijft alleen een vrijhan delszone over en het zullen de zwaksten in de samenleving zijn die daar het meest onder te lijden krijgen, zei hij. Het referendum van zondag is volgens de president een 'historische verantwoor delijkheid' van iedere stemmer. Volgens de laatste opiniepeilingen zal 55 procent van de stemmers het Europees verdrag afwijzen, terwijl slechts 45 procent ja zal stemmen. De Europese grondwet is waardeloos, wanneer Nederland of een andere lidstaat 'nee' zegt tegen het ver drag. Dat zei Frits Bolkestein gisteren in Den Haag bij de presentatie van zijn boek 'Grensverkenningen. Dagboek van een Eurocommissaris'. ,,Alle 25 lidstaten moeten de grondwet ratificeren. Als eentje dat niet doet, is de grondwet ka duuk. Dan bestaat die niet meer. Alle andere beschouwingen en scenario's zijn indianenverhalen", beklemtoonde Bolkestein, van 1999 tot vorig jaar euro commissaris voor de interne markt. Eer der voorspelden de Belgische premier Guy Verhofstadt en anderen, dat de Eu ropese grondwet zal worden doorge drukt, wanneer Nederland als enige te genstemt. Bolkestein zelf zegt volgende week voor de grondwet te stemmen. „Wanneer je nuchter nadenkt, moet je vóór zijn. Feit is dat het verdrag een hoop dingen beter regelt. De besluitvorming wordt demo cratischer, inzichtelijker en doelmati ger", aldus de voormalige WD-leider. Als het referendum woensdag echter uitdraait op een ondubbelzinnig 'nee' is dat in Bolkesteins ogen 'geen ramp'. Pu Ren kreeg van zijn broer kunstschatten als beloning o iS i door onze correspondent Erwin Tuil Peking - Een keizerlijke broer in het hart van Peking. Pu Ren, de jongste en nog enig levende broer van de kind-keizer Pu Yi om precies te zijn. Faam verwierf Pu Ren niet met zijn keizerlijke achtergrond, maar met zijn kalli grafie. Ook zonder zijn stempel herkennen Chinezen zijn hand schrift. Aan een groot bureau aan het raam zit de 87-jarige Aisin Gio- ro Pu Ren. Een waterige namid dagzon laat de schaduw van een paar bomen vallen op de boeken achter hem. Stapels boeken, soms bijna twee meter hoog opgetast. Verder foto's, penselen, meer foto's en per soonlijke spullen. Daartussen verschijnt het vriendelijke ge zicht van een man die in zijn doen en laten verraadt dat hij een andere opvoeding had dan de meeste andere Chinezen. In een van de oude steegjes van Peking leeft Pu Ren in een tra ditionele woning: binnenplaats, groot woonhuis met veranda op het zuiden en twee kleinere huizen voor personeel. Het is een van de weinige 'herenhui zen' die door de Communisti sche Partij niet verdeeld werd over soms tien families die naar de stad kwamen voor de indu striële ontwikkeling. De rijken konden wel inschikken. „Het is wel kaal, die tuin", zegt hij tijdens het eerste gesprek af gelopen winter. „Straks in de lente is het mooi." Pu Ren kijkt er naar uit. Want de oren mo gen het laten afweten, de ogen doen het nog uitstekend en de geest is nog scherp. Het licht in de lente is beter dan in de win ter. Kalligraferen lukt niet meer. „De handen", zegt hij terwijl hij ze omhoog steekt. Achter hem staat een van de weinige schatten uit de Verbo den Stad die hij nog heeft: een zwart-witte gepolijste stenen plaat waarop de natuur een boeddhistische tempel en een boom heeft gemarmerd. De steen kenmerkt een van de pijnlijkste periodes van deze tak van de keizerlijke familie. Tijdens de Culturele Revolutie in 1967 haalden de Rode Gar disten zo'n beetje alle familie- schatten weg. Veel werd ver nield en verbrand. Daaronder ook de cadeaus die de Duitse keizer Wilhelm II gaf, waarde volle boeken en kalligrafieën, instrumenten en persoonlijke spullen. Alleen een caleido scoop bleef bewaard omdat de Gardisten niet wisten wat het was. En dan de steen. Pu Ren is de laatste nog levende van vier broers. Zijn kinderen zouden volgens sommigen nu op de troon met het Hemels Mandaat hebben gezeten. Het zijn als-vragen die volgens hem niet relevant zijn. „Het zijn an dere tijden. Je kunt niet terug." Nog afgezien van de vraag of de familie het zou willen. 'Heer van Tienduizend Jaar' mag vlei end klinken, te benijden was de positie allerminst, verzekert de jongste broer van de 'Zoon van de Hemel'. Pu Ren heeft de keizerlijke ge vangenis van nabij gezien toen zijn broer Pu Yi zat opgesloten in de Verboden Stad. Een ge vangenis van één vierkante ki lometer blijft een gevangenis. Samen met zijn andere broertje mocht hij in 1922 lessen volgen met de keizer die geen keizer meer was. „Ik weet niet meer precies hoe lang dat heeft ge duurd", zegt Pu Ren. „Maar ik heb er geslapen en gespeeld. Mijn broer gaf beloningen als we goed waren geweest." Later bleken dit kunstschatten uit de Verboden Stad. De Japanse bezetting en het marionettenkeizerrijk Manch- ukuo van 1932 tot 1945 onder Pu Yi heeft de familie geen goed 1 gedaan. Pu Ren heeft daar sa men met hun vader gepro beerd Pu Yi ervan te overtuigen dat hij fout zat door met de Ja panners te collaboreren. „Maar hij zat te veel onder de invloed van Japan", zegt Pu Ren. „Onze vader is heel boos geworden aan het diner in zijn nieuwe paleis. Daarna zijn we vertrokken. We wilden eigen lijk niets met hem te maken hebben." Pu Yi en zijn broertje werden na de oorlog heropgevoed van wege hun rol tijdens de Japan se bezetting. Pu Ren voegde zich in zijn nieuwe taak als le raar. Pas begin jaren zestig kwamen de bFoers en hun kin deren bij elkaar voor een reü nie. Iedereen keurig in grijze en blauwe Mao-pakjes. „Geen keizerlijk geel meer." Pu Ren loopt aan het eind van het tweede gesprek naar bui ten. De lente is al bijna zomer geworden. Zijn tweede vrouw is na de eerste ontmoeting De 87-jarige Pu Ren heeft de keizerlijke gevangenis van nabij ervaren toen zijn broer Pu Yi zat opgesloten in de Verboden Stad. Foto: GPD/Erwin Tuil overleden. Rouw trok hem naar beneden. Maar nu de zon schijnt voelt hij zich beter. Pu Ren wijst naar de bomen in het midden van de binnentuin en vraagt: „Zouden tulpen daar mooi staan? Die hadden we vroeger ook."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7