Zuid-Holland is de Randstad beu BINNENLAND 2 Wouter Bos: Dit referendum smaakt naar meer Atsma hekelt vraag in havo-eindexamen Meer geld voor scholen op het platteland De wilde fantasieën van Haagse Rocky PENINO POOR BN-ers 'We gaan de stekker eruit trekken' 'WK-voetbal onder 20 zonder risico' "gen! ipper Iweer toe 'rouwen in de wijk iut in Emmen lopen tijd kans lastig te wor- )|llen door een man die bnrechte voordoet als Deze 'lustkapper', zoals /olksmond genoemd obeert vrouwen met over te halen zich te nippen. Hij doet zich nedewerker van een Bij de politie is de •r bekend omdat hij al 15 actief is. De politie r.kas knipbeurt door de *'(aJ er af. gezien diens be- 'met üpkunst. isse —door "e toeristen Een kerkelijke feest- litsland heeft gister- ot lange files geleid op landse wegen. Op de im« rhausen-Utrecht) *r,€ id 9.00 uur vanaf de ens 22 kilometer file. s v*' e Al richting Deventer ?z" 1 richting Eindhoven 3ebr anuit Duitsland druk. Hi avondspits was het ïlijke drukker dan nor- maakt aan actie De politie in Den fcft gistermorgen een (naakte aan een onaan- le actie van circa vijf- rs in de buurt van het leis. De groep had uit gen het regime in Iran ■gieplein voor het pa- kkeerd met gehuurde bestelauto's, waarvan luitsland. Iraniërs die illig wilden vertrekken, de politie uit hun wa kken. mt met lokspotje De Europese Com- eft drie reclamespot- ikt die het roken moe- oedigen. Brussel heeft oen euro voor over. In d zijn ze te zien in de lelft van juni en de eer- fan september. In de lazen mensen op trs op momenten dat jrmaal een sigaretje pwater la schoon Het zwemwater bij stranden in Europa de milieunormen Bij 96,7 procent van den die zijn onder- het water veilig. Bij iterstranden is het iets "^.^mstig: daar voldoet - de tien keer het wa- normen. Dat blijkt brlijkse zwemwateron- jlat eurocommissaris lilieu) gisteren presen- Nederland scoren de langs de kust en bij ri- meertjes iets beter uropees gemiddelde, itzonderingen. waar- Spiegelplas bij Neder- Berg. vrijdag 27 mei 2005 ;eld letro's m - De openbaar ver- jven ontvangen de ko- rintig jaar meer dan euro van het rijk mderhoud van de me- dam krijgt 570 mil- Amsterdam 614 mil- ister Peijs (verkeer) ifspraak gemaakt met ïgio's. snaren K^en biologisch Biologische brood- varen. salades en ee uilen in de bedrijfs- W ts van zeven ministe- W|es meer te vinden zijn. 1 va vil hiermee het goede 1 geven en bedrijven n meer biologisch >a|i de kantines te verko- ninisterie van Land- otelt zijn ambtenaren ikel nog natuur- en lelijke lunches voor. Waarom is Nederlandse melkpoeder in Sudan goedkoper dan verse melk? den haag/anp - CDA-Kamerlid Atsma hekelt de manier waarop een vraag is gesteld in het havo- eindexamen economie 1,2. Vol gens hem wordt hierin de sug gestie gewekt dat het land bouwbeleid van de Europese Unie de landbouw in ontwikke lingslanden tegenwerkt en de nek omdraait. In het examen werd de vraag gesteld waarom melkpoeder uit Nederland in Sudan goedkoper kan worden verkocht dan verse melk uit het land zelf. Scholie ren kunnen punten scoren, als ze de 'oneerlijke concurrentie door de lage prijs van (gesubsi dieerd) melkpoeder' verwerken in hun antwoord. Atsma vindt de vraagstelling en het antwoord 'suggestief. Het Kamerlid verzocht minister Veerman (Landbouw) de kwes tie op te nemen met zijn collega Van der Hoeven (Onderwijs). ,,Het wordt tijd dat ik zelf weer de examens ga maken", grapte Veerman tijdens het debat met de Kamerleden. Ook de be windsman heeft er kritiek op dat de Europese landbouw op een dergelijke negatieve manier worden benaderd. „Zo'n mythe in het eindexamen gaat vol strekt voorbij aan de grote stap pen die zijn gezet. Het ministerie van Landbouw werkt aan een beter imago voor de landbouw. Het is volgens Veerman een mythe dat het Eu ropese landbouwbeleid geld verslindend en niet eerlijk voor andere landen is. Hij wil zulke ideeën uit de wereld helpen. Atsma. Foto: CPD/Cees Zorn den haag/gpd - Basisscholen op het platteland krijgen meer geld van het rijk om kinderen met een taalachterstand te hel pen. Het geld is vooral bestemd voor scholieren die extreem achter lopen en het onderwijs niet meer kunnen bijbenen. De ver andering gaat ten koste van het budget voor scholen in grote steden. Hoe de nieuwe verde ling er precies moet uitzien, be spreekt de ministerraad van daag. Onderzoek gaf anderhalf jaar geleden aan dat met name in Friesland een groot aantal kin deren met een taalachterstand kampt. De scholen drongen aan op een herverdeling van het rijksgeld zodat ze meer leer krachten kunnen aanstellen. De drempel waarbij extra midde len te verkrijgen zijn, zou om laag moeten. De Tweede Kamer was het daar mee eens. Onderwijsminister Maria van der Hoeven gaf vorig jaar zomer al aan, dat ze bij de nieuwe ver deling van de onderwijsgelden vooral wil kijken naar de werke lijke taalachterstand van kinde ren. Tot nu toe speelde etnische afkomst een grote rol. Een taal toets moet in het vervolg duide lijk maken of een kind al dan niet extra begeleiding nodig heeft. Voor leerlingen die in het regu liere onderwijs door de taalach terstand niet kunnen meeko men, wil Van der Hoeven als proef in twintig gemeenten zo genaamde schakelklassen op zetten. Gemeenten en scholen zouden daarbij nauw moeten samenwerken. door Kor Kegel den haag/gpd - Provinciale Sta ten van Zuid-Holland worden gallisch van de bestuurlijke lap pendeken in de Randstad, die volgens PvdA-statenlid Robbert Baruch tot onduidelijke besluit vorming en dubbel werk leidt. Op zijn initiatief is gisteren de begroting 2006 van de Regio Randstad afgewezen. „We gaan de stekker eruit trekken", zei Ba ruch grimmig. Regio Randstad is een samen werkingsverband van vier pro vincies: Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht en Flevoland. Commissarissen van de konin gin en gedeputeerden overleg gen over de ontwikkelingen in de Randstad Holland. Dat gebeurt echter ook in het overleg van de grote steden, de stadsgewesten en -regio's en het bestuurlijk platform Zuid vleugel, dat zich met name richt op de zone tussen Den Haag en Dordrecht. De provin ciale politici klagen al langer dat ze er geen zicht op hebben wat er in die besturen be kokstoofd wordt. Gisteren was de maat vol. Pro vinciale Staten waren al van plan om in te stemmen met een wijzigingsvoorstel van PvdA'er Baruch, waarin de kosten voor extern advies aan Regio Rand stad werden geschrapt. Maar toen kwam er een brief van Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van Zuid-Hol land, waarin stond dat de pro vincie in plaats van minder méér aan Regio Randstad moet betalen: 22 in plaats van 19 pro cent van de begroting van twee miljoen euro. En dat terwijl de bijdragen van Flevoland en Utrecht omlaag gaan. Gedepu- door Jaco van Lambalgen en Hans van Soest den haag - „Ook bij een nee- stem is dit referendum een suc ces." PvdA-leider Wouter Bos heeft er geen spijt van dat hij de Europese Grondwet wilde voor leggen aan de burger. Ook al dreigt die het af te wijzen ko mende woensdag. „Nog nooit is er zo veel over Europa gepraat als nu. Dat is winst. Bij de verkiezingen in 2002 kregen we een afstraffing. Mij is duidelijk geworden dat er behalve over immigratie ook over Europa een enorme kloof was tussen burger en politiek. In Den Haag waren bijna alle grote partijen het met elkaar eens, de burger is nooit wat ge vraagd. Als je die onvrede laat voortbestaan, heeft dat desa streuze gevolgen. Dan ver dwijnt het draagvlak in Neder land voor de Europese gedach te. Europa wordt nu teruggege ven aan de mensen." Dat die Europese droom van Bos 1 juni averij lijkt op te lo pen, is een prijs die hij graag wil betalen. „Ik ben ervan over tuigd dat we de mensen nog tot een 'ja' kunnen overhalen. Als dat niet lukt, wordt op korte termijn misschien op de rem getrapt. Maar op de lange ter mijn wordt het draagvlak voor Europa sterker. De burgers worden er weer bij betrokken. Het alternatief is dat we Europa vorm blijven geven over hun hoofden heen. Daarom ben ik nog steeds blij dat we het refe rendum hebben afgekondigd. En daarom is het ook zo be langrijk dat de politiek gehoor geeft aan een nee-stem. Ik hoop dat CDA en WD dat ook doen, Wouter Bos. Foto: GPD/Phil Nijhuis anders is het allemaal voor niets geweest." Wat de PvdA'er betreft, blijft het ook niet bij dit ene referendum over de Europese grondwet. Als het aan hem ligt, volgen er nog vele. „Iedere verandering van de grondwet zou per definitie aan de burger moeten worden voorgelegd, zoals de invoering van de gekozen burgemeester. Nu moet een grondwetswijzi ging twee keer door Tweede en Eerste Kamer, waarbij het de tweede keer met tweederde meererheid moet worden aan genomen. Die tweede lezing zou kunnen worden vervangen door een volksraadpleging." Ook moet de burger, als het aan de PvdA ligt, zelf een referen dum aan kunnen vragen.Als een x-aantal mensen het wil, waarom zouden ze zich dan niet zelf mogen uitspreken over de vraag of de kerncentrale Borssele open moet blijven? Of er een generaal pardon moet komen voor de 26.000 asielzoe kers die al meer dan vijf jaar hier zijn? Of nieuwe landen mogen toetreden tot de Euro pese Unie? Dat zijn prima on derwerpen voor een referen dum." Bang dat de burger behoudend is en vrijwel altijd 'nee' stemt bij veranderingen, is Bos niet. „Dat geldt misschien voor Zwit serland, maar bijvoorbeeld niet voor de Verenigde Staten waar heel veel referenda worden ge houden." Maar hier in Nederland dreigt het eerste landelijke referen dum toch op een teleurstelling voor Bos uit te lopen. De ja- campagne is te laat gestart, er kent hij. „Ook ik heb er niet vol doende achteraan gezeten." Tot nu toe is de burger nog niet overtuigd waarom hij eigenlijk voor zou moeten stemmen. Ter wijl die redenen er echt zijn, be nadrukt Bos. „We willen onze samenleving anders organiseren dan de VS. Wij willen een goede sociale ze kerheid en meer aandacht voor het milieu. Dat kan in deze stormachtige wereld van globa lisering alleen als we de krach ten bundelen met andere Euro pese landen. Verder worden de Europese landen gedwongen niet langer te ruziën over het buitenlands beleid. We krijgen één minister van buitenlandse zaken, zodat we sterker staan te genover Amerika. En we gaan meer samenwerken op militair gebied, zodat niet ieder land zijn eigen luchtmacht en marine hoeft te onderhouden. Dat leidt tot minder verspilling." Maar het belangrijkste vindt Bos de andere mentaliteit die uit de grondwet spreekt: „Dit verdrag gaat voor het eerst niet alleen over meer samenwerking, maar geeft ook de grenzen aan waar Brussel over gaat. Lidstaten kun nen straks eindelijk ook eens 'nee' zeggen tegen Brussel. Deze grondwet is een cultuurdoor braak. Europa is geen almaar voortdenderende machine meer." Dat de grondwet desondanks veel beter had gekund, moet ook hij erkennen. „Op veel vlakken gaat het me niet ver genoeg. Ook met de grondwet gaan er nog steeds te veel subsidies naar de verkeerde dingen. Verhuist het hele circus van het Europees parlement nog steeds eens per maand naar Brussel, wat enorm veel belastinggeld kost, en draagt Nederland nog steeds te veel geld af. Dat zijn zaken waar ik me voor wil inzetten in de toekomst. Als je nee zegt, weet je één ding zeker: dan verandert er niets. Als je ja zegt, zetten we een stap in de goede richting. teerde Staten konden het niet uitleggen en verscholen zich in de brief achter met name ge noemde ambtenaren. Dat vond het provinciale parle ment niet fatsoenlijk. De Staten eisten opheldering. Gedepu teerde Dwarshuis kon echter geen inzicht geven in de finan ciële huishouding en daarom diende Baruch een motie in, teneinde de hele begroting van Regio Randstad af te schieten. Alle partijen gingen daarin mee. Randstad moet het nog maar eens proberen. Saillant detail is dat de commis saris van de koningin in Zuid- Holland, Jan Franssen, voorzit ter is van Regio Randstad (en van andere samenwerkingsver banden, zoals de Zuidvleugel). Hij moet er nu uitleggen waar om hij zijn eigen provincie niet meekrijgt in het overeind hou den van het Randstad-overleg. den haag/gpd - Minister Rem- kes van binnenlandse zaken voorziet geen veiligheidsrisico's bij het wereldkampioenschap voetbal voor spelers onder de 20 jaar, dat in juni in Nederland wordt gehouden. In de zes sta dions waar de wedstrijden wor den gespeeld zal geen politie aanwezig zijn. Wel is politie stand by en zal buiten het sta dion politie aanwezig zijn. De kaarten voor het toernooi zijn vrij verkrijgbaar, onder meer via internet. Kopers hoe- 1 ven geen clubkaart te hebben. Zo'n kaart is normaal wel noodzakelijk om een voetbal stadion binnen te komen. Via de clubkaarten kunnen de clubs hooligans uit hun stadion weren. Volgens toernooidirecteur Har ry Been zullen de suppoosten die normaal in de stadions aan wezig zijn, waken over de vei ligheid binnen de poorten. „Die mensen kennen de hooligans en zullen ze tegenhouden", zegt Been. De kans op een terróristische aanslag wordt klein geacht, on danks de deelname van de Ver enigde Staten. De belangstel ling van buitenlandse suppor ters voor het toernooi is laag. 95 procent van de reeds verkochte 200.000 kaarten is in het bezit van Nederlanders. De buiten landers die komen zijn vooral afkomstig uit de grensstreken. Buitenlandse hooligans die zich misdragen, gaan volgens Rem- kes via de cel linea recta terug naar hun eigen land. Het WK start op 10 juni in Kerk- rade. Behalve in die stad zullen de jeugdteams ook voetballen in Utrecht, Tilburg, Doetin- chem, Emmen en Enschede. De finale is op 2 juli in Utrecht. (advertentie) Beroepsfantast belooft veel, maar levert nooit door Robbert Salome den haag - Justitie in Amster dam verdenkt de 36-jarige Rocky T. van het oplichten en afpersen van mediamagnaat John de Mol. Het is niet de eer ste keer dat 'Haagse Rocky'be roepsfantast, zich roert. Tien tallen mensen nam hij de afge lopen jaren in de maling. Voetbalvereniging Ruurlo trap- (advertentie) Vanaf morgen Slke zaterdagavond (9.00-21.00) open!" jaar wordt geopend door Bekende Nederlanders op ag 28 mei vanaf 16.00 uur. Met een geweldig kinder en een originele kofferbakmarkt, terwijl om 19.00 uur ballonnen de lucht in gaan. Bovendien biedt de markt oge kortingen en kans op 600,- in een speciale actie! ia: www.debazaar.nl izaar in Beverwijk: Europa's grootste overdekte markt te erin, Emile Ratelband geloof de hem en de Nederlandse Vol- leybalbond slikte zijn verhaal over een nieuwe sponsor aan vankelijk voor zoete koek. Be roepsfantast Rocky T. weet het leuk te brengen en komt meest al met zijn leugens weg. Dit keer is de 36-jarige Haagse Rocky te ver gegaan met zijn poging mediatycoon John de Mol af te persen. Matheus Constantijn T. doet in januari 2001 voor het eerst van zich spreken. De Arnhemse voetbalclub Vitesse verkeert in een financiële crisis en stevent af op een faillissement. Omdat hoofdsponsor Nuon weigert meer geld in de club te pom pen, is een nieuwe geldschieter nodig. En dan is daar Rocky. De Hagenaar geeft zich uit als vertegenwoordiger van het Amerikaanse warenhuiscon cern Wal-Mart. De Amerikanen zijn van plan 100 miljoen euro in Vitesse te steken en komen dat op een persconferentie be kend maken. Maar de Amerika nen komen niet. Een woord voerder van Wal-Mart laat we ten Rocky T. niet te kennen en met de sponsoring van voetbal clubs niets te maken te hebben. Rocky blijkt een fantast. Tijdens de Vitesse-soap blijkt dat hij ook de Amsterdamse amateur club AFC miljoenen guldens in het vooruitzicht heeft gesteld. De voetbalclub moet daarvoor wel de amateurstatus opgeven en een profclub worden. Rocky T. heeft geen cent te makken. Ruim twee jaar later duikt de naam van T. weer op. Rocky biedt positiviteitsgoeroe Emile Ratelband een videoband aan, waaruit zou blijken dat Gerrit Zalm meer zou weten over de moord op Pim Fortuyn. Ratel band gelooft T. en betaalt hem enkele duizenden euro's. Voor niets, zo wordt de goeroe al snel duidelijk. In het televisieprogramma Op gelicht van de Tros blijkt dat Rocky zijn fantasie tussen de zaak-Vitesse en de zaak-Ratel band de vrije loop heeft gelaten. Hij komt met reddingsplannen bij de voetbalclubs NAC en AGOW en de schaatsploeg van Spaarselect. Rocky spiegelt de Nederlandse Volleybal Bond voor dat luchtvaartmaatschappij Fly Emirates de bond wil spon soren. Voor voetbalvereniging Ruurlo gaat Rocky een toernooi organiseren. Hij belooft de deel name van topclubs als Schalke '04 en toont zich verbaasd als geen van de aangekondigde teams komt opdagen, om zich vervolgens snel uit de voeten te maken. Het wordt even stil rond Rocky. Tot woensdag 25 mei. Dan maakt het openbaar ministerie in Amsterdam bekend dat Rocky T. wordt verdacht van de afpersing van mediagigant John de Mol en medewerkers van diens bedrijf Talpa. Volgens het OM eist Rocky T. eind decem ber vier miljoen euro van De Mol. Als het geld niet op tafel komt, dreigt Rocky het tele- combedrijf Versatel, waarin John de Mol een groot belang heeft, negatief in het nieuws te brengen. Omdat Rocky doorkrijgt dat hij geen cent zal zien, schakelt hij een tandje bij. De Mol wordt bedreigd en doet aangifte. De politie is dan al bezig met een onderzoek naar de zaak. Maan den voor de afpersing stuurt Rocky T. uit naam van Talpa faxen naar enkele Europese topclubs Hij meldt dat het be drijf miljoenen in de clubs wil investeren. In februari wordt Rocky opge pakt. Hij erkent de faxen te hebben verstuurd en John de Mol te hebben afgeperst. Maar, zo beweert T., het was allemaal niet zijn idee. Op 2 juni, als Rocky voor het eerst voor de rechter moet verschijnen, zal zijn advocaat onthullen wie de initiator van de afpersing is. En, zo kondigt de raadsman over tuigd aan: „Dft is geen verzon nen verhaal." EUROPESE GRONDWET REFERENDUM: Kijk voor meer informatie en hulp bij uw keuze op www.ukomttochook.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5