Heineken wil de wereld veroveren' GESPREK VAN DE DAG Oriana Fallaci gedaagd voor beledigen De daad vergt ruim vijf minuten Nationale miss-jurken Postma is Jensen zat Hoofdzaken en bijwerkingen vrijdag 27 mei 2005 Bangkok De meest buitenissige creaties kwamen gisteren voorbij tijdens de Miss Universe-verkiezing in Bangkok, waar de deelneemsters zich moesten presenteren in een 'nationaal kostuum'. Op de foto's (met de klok mee) de missen uit Vene zuela, Trinidad Tobago, Peru en Nederland. De finale wordt komende donderdag gehouden. Foto's: EPA 'Het spijt me' draaide Yorin-dj Ro bert Jensen. Maar toen was het kwaad al geschied. Robert Jensen en Renée Postma van het nieuws, liggen elkaar niet zo. De dj noemt haar steevast 'Sneeuwstorm', om dat ze het nieuws zo stuurs, zo se rieus, zo stug zou presenteren. Gis teren, tegen het einde van de mid dag, knapte er iets bij Postma. Zo zeer zelfs, dat ze het bijltje er bij neergooide, nét nadat ze was be gonnen met het voorlezen van het nieuws. Nog maar enkele minuten aange schoven achter de microfoon, be gon Jensen zijn bekende plagerij- Paul Jacobs Je eet zo traag. - Het is schildpadsoep en. Hij kondigde traditiegetrouw het nieuws aan, te presenteren door 'Sneeuwvlokje' Renée Post ma. „Nu ben ik het echt zat", dien de ze Robert Jensen van repliek, „Ik loop hier vaak met een naar ge voel door de gangen, omdat ik weet dat ik in jouw programma het nieuws moet presenteren", of woorden van gelijke strekking. De zwaar geïrriteerde Postma heeft een poging ondernomen om met het presenteren te beginnen, maar bleek niet in staat dat naar beho ren te doen. Toen ze dat zelf merkt, haakte ze af. Een half uur later lukte het wel. Ook nadat Robert Jensen het num mer 'Het spijt me' had gedraaid. Sidekick van Robert Jensen, Jan Paparazzi, deed Postma nog wel de suggestie aan de hand om haar rooster om te bouwen, zodat ze niet tussen 14.00 en 18.00 - de uren dat JensenindeMiddag wordt uitgezonden - hoeft te werken. Jensen, noch Postma was gister avond voor commentaar bereik baar. Jan van Stipriaan Luïscius De in New York woonachtige Ita liaanse schrijfster en journaliste Oriana Fallaci is in eigen land aangeklaagd voor belediging van de islam in haar laatste boek. Een Italiaanse rechter heeft haar opge dragen zich te melden voor haar proces. De Italiaanse minister van justitie Roberto Castelli heeft geïrriteerd gereageerd op de beslissing, die volgens hem een beperking in houdt van de vrijheid van me ningsuiting. Moslimactivisten zijn verheugd. Zij vinden dat Fallaci in haar boek La Forza della Ragione (De kracht van de rede) aanzet tot religieuze haat. Fallaci heeft al laten weten niet van plan te zijn terug te keren naar Italië. „Dit is een typisch ge val waarin het slachtoffer zich moet verantwoorden en de moor denaar vrijuit gaat", zei ze tegen het Britse persbureau Reuters. „Rechters in Italië doen alles voor publiciteit", voegde zij eraan toe. In haar boek schrijft Fallaci dat terroristen de afgelopen twintig jaar 6000 mensen hebben ver moord in naam van de koran. De islam zaait volgens haar 'haat in plaats van liefde, en slavernij in plaats van vrijheid'. Het openbaar ministerie in Italië wees klachten vanuit de moslim gemeenschap tegen de schrijfster aanvankelijk van de hand. Het stelde dat zij slechts gebruik maakte van haar recht op vrije meningsuiting. Maar een onder zoeksrechter in Bergamo besloot Fallaci alsnog te vervolgen. Hij heeft achttien passages uit haar boek aangemerkt die „zonder twijfel beledigend zijn voor de is lam en voor hen die die gods dienst belijden." Fallaci staat bekend om haar felle aanvallen op de islam. Enkele we ken na de aanslagen in de Ver enigde Staten op 11 september 2001, publiceerde zij het boek La Rabbia e l'Orgoglio (De woede en de trots). Daarin schreef zij dat het westen superieur is aan de moslimgemeenschap. Ook klaag de zij dat islamitische immigran ten 'zich voortplanten als ratten'. anp/rtr MENSELIJK Oriana Fallaci. Foto: AP De gemiddelde tijd dat de penis in opgewon den toestand in de vagina kan blijven is 5 mi nuten en 24 seconden. Maar Amerikanen we ten het seksplezier tot zeven minuten te ver lengen en Britten tot zeven minuten. Neder landers zitten met vijf minuten en zes secon den net onder het gemiddelde. Dit blijkt uit een publicatie van de Utrechtse neuropsychiater en universitair hoofddocent seksuele psychofarmacologie dr. Marcel Wal- dinger en collega's in d e Journal of Sexual Medicine (juni 2005). Het is voor het eerst dat een dergelijk groot epidemiologisch onder zoek is gedaan naar de zogenaamde intrava- ginal ejaculation latency time (IELT), ofwel de tijd vanaf het moment van penetratie tot het moment van ejaculatie. Over de redenen van de verschillen tast Wal- dinger in het duister. De onderzoekers lieten vijfhonderd stellen uit Nederland, Engeland, Amerika, Spanje en Turkije een maand lang bij het vrijen met een stopwatch de IELT no teren. Om de betrouwbaarheid te verhoj vroegen de wetenschappers of de vrouw stopwatch wilde indrukken. In ieder gev moest steeds dezelfde partner de klok ha ren. Volgens Waldinger is de gekozen metho< betrouwbaarder dan het invullen van ee vragenlijst. De psychiater stelt dat het or:f zoek een stelling van Kinsey (1948) onder haalt, dat drie kwart van de Amerikanen1 nen twee minuten klaarkomt. h 1 d Koningin BEATRIX reikt vrijdag 24 juni in het Koninklijk Paleis in Amsterdam de ZILVEREN ANJERS uit. Prins Bernhard heeft deze uitreiking altijd voor zijn rekening genomen. De Zilveren Anjer wordt sinds 1950 jaarlijks toegekend aan personen die zich vrijwillig en onbetaald hebben ingezet voor de cultuur of het natuurbehoud in Nederland of de Nederlandse Antillen en Aruba. De voormalige meidenforma tie SPICE GIRLS komt op nieuw bij elkaar voor een op treden tijdens een groot con cert in Londen. Volgens ver scheidene Britse kranten zingen Victoria Beckham, Geri Halliwell, Emma Bun- ton, Mel B en Mel C live tij dens Live 8. Live 8 is de he dendaagse versie van Live Aid, het legendarische con cert in 1985 tegen de hon ger in Afrika. Zowel in Lon den als in Washington treedt op 2 juli een reeks artiesten op in de strijd tegen armoe de. Ook ROBBIE WILLIAMS, Coldplay, Oasis, Sting, The Who en Eminem doen naar verwachting mee aan het megaconcert. Elton John, Joss Stone, Paul McCartney en U2 zijn ook benaderd. Foto: Reuters We worden er al jaren op gewezen niet in hokjes te denken. Hoe je het ook wendt of keert, precies dat wordt nu wel van ons verwacht. Zelfs in die mate dat we volgende week het hokje dienen aan te kruisen waar we achter staan. Ja of nee. Zwart of wit. Een tus senweg is er niet. En netzoals bij zwart en wit, kan er eindeloos gediscussieerd worden of het nou wel een kleur is of niet. De grondwet. Is het vooruitgang, ach teruitgang of de nooduitgang? Het probleem is echter dat de discussie over het ant woord ja of nee niet wordt gevoerd aan de hand van de vraag die is gesteld. De onderliggende vragen zijn voor de burger veel belangrijker. Zijn we wel of niet te vreden met Europa, met de daarbij behorende euro en, nu we toch bezig zijn, met de Nederlandse regering? Uit de publieke opinie blijkt een volmondig 'nee'. Dat is jammer genoeg een hele mond vol mosterd na de maaltijd. In die zin, zit er juist in de nieuwe grondwet een oplossing vooralle ontevreden nee-schudders. Een nieuwe regel in die grondwet, maakt het mogelijk voor een lidstaat om, zonder onafhankelijkheidsoorlog, uit de EU te stappen. Een overdenking waard. Waar komt die angst voor de EU vandaan? Zijn wij dan misschien toch dat typische kleine ettertje dat zijn kleine postuurtje met een grote bek wil compenseren? We zijn inderdaad bang om door de grote jongens on der de voet te worden gelopen. Bang dat zij meer te zeggen krijgen. Heeft het songfestival onlangs niet het tegendeel bewezen. Wij delfden weliswaar het onder spit, maar het was het kleine grut uit Oost-Europa dat samenspande en daarmee de gehele Engelstalige voor deelpositie wegspeelde. Wie klein is, moet dus vooral ■i M slim zijn. En het is niet slim om nu ineens eigenwijs en halsstarrig de kin in de lucht te gooien en te brullen dat Nederland vooral Nederland moet blijven, terwijl Nederland zelf al jaren voorloper is in vernieuwing van regelgeving. Het homohuwelijk en euthanasiebe leid, om er twee te noemen. Het argument dat we bang zijn om te veranderen en onze eigen identiteit kwijt te raken, is daarom niet helemaal correct. Tussen een Limbo en een Fries zijn, ondanks dat ze beide tot de Nederlandse bevolking behoren, nog steeds karakteris tieke verschillen. Onze cultuur kan onmogelijk door deze grondwet verdwijnen. Angst voor grotere landen en identiteitsverlies is niet het enige dat de balans doet uitslaan naar 'nee'. Het is de burger-eer die wordt aangetast. Eens te meer besef fen we, hoe weinig invloed wij eigenlijk hebben. Hoe ondoorzichtig de politiek te werk gaat. Wat nou, ja of nee? Hoe kunnen we daar nou ineens een zinnige be slissing over nemen, terwijl de EU al jarenlang ope reert op basis van wet- en regelgeving die voor ons vol ledig onduidelijk is? Het is onze eer te na om klakke loos ja te zeggen tegen mooie praatjes van politici, die alleen maar zeggen wat henzelf het beste uitkomt? En dat geldt voor beide kampen. Wie 'nee' zegt tegen de grondwet is negatief, naïef en ongelovig. Zo wil een groot deel van regering dat wel stellen. Dat is respectloos en getuigt van weinig ver trouwen in het gezonde verstand van de burger. Het vertrouwen van die toch al, en met recht, achterdoch tige burger wordt bovendien op de proef gesteld met de volledige uitvoer van de campagne. Opeens zijn er miljoenen te verspillen, die er eerder niet waren voor De Amerikaanse televisiezender CBS heeft beelden uitgezonden waarop te zien is hoe Hollywood-ac- teur BURT REYNOLDS een produ cer van het tv-station een mep ver koopt. De beelden zijn gemaakt tij dens de première van Reynolds' nieuwe film The Longest Yard. De CBS-producer vroeg Reynolds meer informatie over de film. Hij gaf daar bij toe dat hij die niet had gezien. De acteur reageerde uiterst geïrri teerd en sloeg de producent in het gezicht. Foto: Reuters Presentatrice BRIDGET MAASLAND verlaat BNN en stapt over naar TIEN de nieuwe televisiezender van John de Mol. Dat heeft de jongerenom roep gisteren bekendgemaakt. Maasland (30) heeft een driejarig contract getekend bij Tien en krijgt naar eigen zeggen vanaf augustus een dagelijks programma aan het begin van de avond. Ze blijft tot en met januari 2006 ook programma's maken voor BNN, waaronder AVRO's Sterrenslag. Bridget Maas land behoorde bij de eerste groep VJ's die vanaf de oprichting bij mu ziekzender TM F werkte. Voormalig TMF-vj JEROEN POST en televisiepresentatrice KRISTINA BOSILOVIC hebben hun relatie be ëindigd. Het tweetal was 3,5 jaar samen. Post en Bosilovic leerden el kaar kennen toen ze als vj bij mu ziekzender TM F werkten. Het stel heeft ervoor gekozen de relatie in vriendschap om te zetten, aange zien ze het erover eens zijn dat de liefdesvlam is gedoofd", luidt de verklaring van het management. 'Doordrinkbier'Amstel niet langer sponsor Champions League Vraag aan een beetje voetbalfan welk bier bij de Champions Leaugue hoort en zijn antwoord zal zijn: Amstel. Het resultaat van een jarenlang zorgvuldig opge bouwd imago. Het merk staat voor 'vriendschap en voetbal.' De commercials met de drie vrien den, die onder meer een traves tiet ontmaskeren door te testen of 'ze' weet wat buitenspel is, wa ren een groot succes. Toch maakte moederbedrijf Hei neken gisteren bekend dat Am- stel Bier met ingang van komend seizoen geen sponsor meer is van de Champions League. Heineken heeft ervoor gekozen het Heine- ken-merk zelf te verbinden aan het belangrijkste voetbaltoernooi voor clubs ter wereld. „Ik ben zeer verbaasd", reageert dr. Karei Jan Alsem, docent mar keting aan de Rijksuniversiteit Groningen.Omstel is meer het doordrinkbier onder vrienden. Dat geldt in Nederland voor Hei neken tot op zekere hoogte ook wel, maar in de rest van de we reld wordt Heineken in de markt gezet als een wat luxere pilsner. De vraag is of dat combineert met het volkse van voetbal." Vanuit Istanbul, waar Liverpool en AC Milan de finale van de Champions League speelden, gaf marketingbaas Pascal Gilet van Heineken een toelichting op het besluit. „De Champions League heeft inmiddels 4 miljard kijkers in 227 landen en is een absoluut top-toemooi. Dat globale karak ter past perfect bij Heineken; wij willen ook wereldwijd met Hei neken het beste premium bier zijn." Sportmarketingdeskundige Frank van den Wall Bake vindt het geen onlogische stap van Heineken. het onderwijs en de gezondheidszorg, maar wel voor een campagne om het volk een mening op te dringen die voor de regering gunstig uitpakt. Sinds wanneer is het trouwens de bedoeling dat de regering het volk probeert te beïnvloeden. Was het niet zo dat wij juist de regering kiezen, om invloed op hun kunnen uitoefenen? Is dit dubbelop of averechts? Het is vooral heel irritant voor de burger om te ontdekken, dat dege ne die het moeten doen er niet toe in staat blijken te zijn. De grond wet staat voor minder bureaucra tie, minder geldverspilling en minder zinloos heen en weer praten. Goed beschouwd mogen we met name de JA-campagne dus interpreteren als een klassiek schoolvoorbeeld van hoe het straks NIET moet gaan. Wat dat betreft kunnen we er niet verder op achteruitgaan. Hoe dan ook, de vraag blijft: Ja of nee wat betreft die grondwet? Behalve dat ik niet zwart-wit wil denken, heb ik ge leerd om met twee woorden te spreken. Opz'n oer-Hollands zal dat waarschijnlijk uitlopen op 'Ja, maar' Reageren? reacties_op_co- lumn@hotmail.com Voor de Champions Leaguefinale Milan-Liverpool presenteerde Amstel zich tonen. Foto: ANP „De Champions League is inder daad geen 'Europees feestje', meer, maar wordt ook in heel veel landen bekeken waar Amstel bier amper of niet te krijgen is. Feite lijk is de sponsoring door Amstel dan weggegooid geld. Dat geldt met name in Latijns-Amerika en Azië, waar dit toernooi in razend tempo aan populariteit wint. Daar wil Heineken met zijn grootste merk van profiteren. De Cham pions League past ook wel bij het 'sjiekere' imago van Heineken, want het is een toernooi op het hoogste niveau. Rondom het Ne derlands Elftal is Amstel ook al vervangen door Heineken." Toch houdt merkendeskundige Alsem zijn twijfels. „Wat ze met in Instanbul met een minivoetbalveld Amstel in Europa hadden opge bouwd, zetten ze nu in één klap overboord. En dat terwijl we we ten dat het lang duurt voordat de consument een evenement kop pelt aan een bepaald merk. Met Amstel is dat bereikt. Er zijn in La tijns-Amerika en Azië toch ook wel grote lokale evenementen die aan Heineken gekoppeld kunnen waar fans hun kunsten kondei worden? Bovendien blijft 01 h delijk welk imago Heineken moet krijgen. Ze sponsoren j| muziekevenementen en wil ook de jongeren opnieuw b ken. En nu komt daar voetb Ik heb geen duidelijke asso< bij Heineken, dat is verwarr1 d Achille Prick

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2