WEG WIEL 2 Fiat Panda trekt Camptrailer: kamperen op schaal Michelin wijst reiziger de weg Airbagjas beschermt motorrijder jn% 'Autobahn' erjaardag De Duitse auto- ierde 19 mei zijn 70ste Op die datum in ide Adolf Hitler het ik 'Autobahn' tussen en Darmstadt. Vol- gangbare historische eeft de Duitse dictator ahnen bedoeld als be- ïgswegen voor zijn le- wereldoorlog, die hij du beginnen. Historici ïwoordig een andere oegedaan: Hitiers oor- iek was voornamelijk 1 op het spoor. Toch e brede wegen nog igrijke rol vervullen in le aanloop naar de pitulatie in 1945 kon- lieerden sneller op- de Autobahnen. ENDER p modelautobeurs, pocenter, Houten. ac.nl ütalia, festival voor (klassiekers, fcorchamps, België. ptalia.be iion Outlet, Rai. ionoutiet.nl laak van Italië, Kasteel [aarzuilens U trecht •venement.nl :estival Zandvoort, :k Zandvoort. iit-zandvoort.nl 1 dfoer Kikkerrit. Route Jid|oor het Groene Hart, :erswoude, défilé in |017 2216 305. ^^errit.nl isters of Formula 3, jrk Zandvoort. uit-zandvoort.nl mise, meeting Ameri- dtimers, lowriders, j s, custom cars, hot "sJhkelcentrum Maxis, 162 9246 853. ;cruise.nl Autosport Festival, t Assen. 016 5503 554. tmaxx.nl ia a Zandvoort. rk Zandvoort. jit-zandvoort.nl Jren van Le Mans, www.lemans.org Jdactie Weg Wiel, 12003 PA Haarlem, 1: hdwegenwiel@hdc.nl lig onder verantwoording tffende organisatie. De uit- I verantwoordelijk voor af- |of gewijzigde data. 1ste informatie: bel het ver- «onnummer of ga naar het 1 internetadres. lelijk 2005: dei- Renault - 49 pt gertien - Mercedes - 27 pt oe^Toyota - 26 pt se, ri e v(co - 22 mei 2005 ebrfien (Fin) McLaren bedjd (Dui) Williams ntef (Aus) Williams n h< je-8 mei 2005 12Cpen (Fin) McLaren anw(Spa) Renault nerfta) Toyota io - 24 april 2005 (Spa) Renault tacher (Dui) Ferrari j (GB) BAR Honda - 3 april 2005 J(Spa) Renault ta) Toyota ïen (Fin) McLaren sië - 20 maart 2005 (Spa) Renault ta) Toyota d (Dui) Williams alië - 6 maart 2005 lla (Ita) Renault ello (Bra) Ferrari (Spa) Renault fl-programma: Grand Prix Europa - ing) }rand Prix Canada jrand Prix Verenigde dianapolis) and Prix Frankrijk lours) rand Prix Engeland wjle) irand Prix Duitsland eim) irand Prix Hongarije ring) us - Grand Prix itanbul) n( l>er - Grand Prix Italië Ha)aFrancorchamps) nber - Grand Prix pber - Grand Prix ja-Francorc pber - Gran pterlagos) r - Grand Prix China cing.nl nulai.com door Rob van Cinneken BOEKEN Handzame caravans zonder frat sen zijn in de mode. Tabbert zet te de trend met zijn kleine kogel ronde T@b en deze maand lan ceert Adria de opvallende eiron de Action. Maar als het om com pact kamperen gaat is er maar één kampioen: de Camptrailer. We koppelden hem achter een Panda voor een test op de cam ping. „Een Panda met trekhaak?" Het wordt heel lang heel stil aan de andere kant van de lijn. Onze vraag moet er bij Fiat Auto Ne derland kennelijk langdurig in zinken. Nee, die hebben ze niet in de testvloot. Nog nooit naar gevraagd ook. Het kittige Fiat karretje heeft veel gezichten, maar op de reclamekreet „Noem me een trekauto" wa ren ze nog niet gekomen. Er zit dus niets anders op dan een ko gel onder het kleine Fiatje te la ten bouwen. Uiteindelijk moet onze testcaravan een passende kompaan hebben. Nou ja, caravan? Dat is een groot woord. De Camptrailer is een soort kruising tussen aan hanger en caravan. Manhoog, ruim 3 meter lang en met een gewicht van 370 kilo. Zie hem als een alternatief voor een vouwwagen. Sneller dan zijn ei gen schaduw bij opbouwen en afbreken. En geschikt voor elke trekauto. Nooit weg in deze tijd van compacte modellen. Ook voor jongere automobilisten die nog geen 'E-stempel' op hun rijbewijs hebben staan, lijkt de Camptrailer een ideale oplossing. Ze mogen immers geen zware combinatie rijden. Nog een doelgroep zijn de mensen die in hun vrije tijd met zijn tweetjes van de ene naar de andere kampeerplek willen trekken. Klinkt allemaal leuk, maar werkt het in de praktijk ook? We gaan het uitproberen. En zo komt het dat onze buren op een zonnige zaterdag naar bui ten komen snellen om onze wel heel bijzondere combinatie te bekijken. Doorgaans gebeurt dat alleen wanneer er een test bolide van het slag Corvette of Ferrari voor de deur staat. Ze zijn wel wat gewend immers. Maar een Panda met caravan, dat willen ze allemaal van nabij aanschouwen. Ook onderweg hebben we over aandacht niet te klagen. De ver bijstering is groot wanneer we met de Panda en Camptrailer sneller optrekken dan veel an dere auto's. En op de grote weg soepeitjes inhalen. De hoge Panda houdt de aanhanger zo goed uit de wind dat we de Panda en Camptrailer trekken op de weg veel bekijks. Foto's: GPD door Henri Bruntink Een schuiver maken is de angst van nagenoeg iedere motorrij der, al zijn velen te stoer om dat toe te geven. Naast de verplichte valhelm is er nu ook de 'airbag- jas'. Ondernemer Danny Land uit Heino importeert jassen die zich opblazen als de berijder loskomt van zijn machine. De jassen van het merk Hit-Air beschermen nek, rug, lenden en het zo kwets bare stuitje. Ze zien eruit als gewone motor- jassen, maar herbergen een stukje vernuftige techniek. Als de berijder na bijvoorbeeld een aanrijding van de motor vliegt, wordt een C02-patroon geacti veerd die de jas opblaast. De te vullen 'kussens' zijn onzicht baar weggevouwen in de voe ring van de jas. Het enige bijzondere aan het uiterlijk van de jas is een lang werpige zak aan de voorzijde, waar een clip uitsteekt. Daar aan wordt een draad bevestigd die verbonden wordt met het frame van de motor. De tech niek komt niet bij elk schokje in actie. De verbindingsdraad moet een flinke ruk van min stens 30 kilo krijgen en dat lukt bij een aanrijding of val gega randeerd. Eenmaal opgeblazen, be schermt de jas nek en rug. 'Dat zijn lichaamsdelen waaraan veel motorrijders gewond raken bij een aanrijding. Het herstel van dat soort letsel duurt vaak lang, als het al helemaal weer goedkomt', legt importeur Land uit. De Franse vinding wordt in Japan geproduceerd. In Frank rijk heeft de jas al een innova tieprijs in dé wacht gesleept. De opgeblazen jas loopt binnen (advertentie) vijf minuten vanzelf weer leeg. Het opnieuw invouwen van de luchtzakken en het aanbrengen van een nieuwe patroon duurt nog eens zo'n vijf minuten. Voor die handelingen zijn twee (bijgeleverde) inbussleuteltjes nodig. 'Je kunt in principe bin nen tien minuten weer rijden', legt Land uit. De jas -leverbaar in acht mo dellen, waaronder vesten- zijn ongeveer twee keer duurder dan een klassieke motorjas van textiel. Prijzen variëren van 340 tot 550 euro. Aan een uitvoering in leer wordt gewerkt. Land is onlangs begonnen met zijn bedrijf Protaxion en hoopt zich met de Hit-Airjassen een marktaandeel te verwerven, zo dat hij kan stoppen met zijn baan als vertegenwoordiger in matrassen en bedbodems. Naast de jassen wil hij nog meer artikelen gaan verkopen die te maken hebben met vei ligheid van vooral motorrijders. Zo wacht hij op goedkeuring van een lichtgewicht valhelm van Amerikaanse makelij. Voor de airbagjas ziet hij ook kansen in de hippische wereld. Tevens onderneemt hij pogingen om verzekeraars te bewegen de dragers van jassen een korting op de premie te verlenen. Land is zijn bedrijf vooral ge start omdat hij zich al jaren er gert aan de onveilige manier waarop sommige mensen mo torrijden. Hij ziet het als zijn eerste taak om het idee weg te nemen dat een airbagjas 'niet stoer is'. Hans van Loozenoord van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KN- MV), motorverslaggever bij on der meer Studio Sport, heeft de jas nog niet in werking gezien en heeft er dan ook geen uitge sproken mening over. Hij zegt: 'Bijdragen aan de veiligheid vanuit de industrie zijn natuur lijk altijd meegenomen. Als or ganisatie leggen wij de nadruk op veilig rijden en het anticipe ren op gevaarlijke situaties. Wij bieden daar speciale opleidin gen voor.' Hoofd verkeer en opleidingen van de KNMV, Arjan Everink, ziet wel wat in de combinatie van goed rijgedrag, de airbagjas en de airbag op de motorfiets zelf. 'Onder andere Honda is bezig met een airbag op de tank die de berijder bij een aanrij ding als het ware lanceert, in de hoop dat hij over het obstakel heen vliegt. Bij de landing daar na kan beschermende kleding, zoals zo'n airbagjas, goede diensten bewijzen', aldus Eve rink, die graag snel een demon stratie wil. Rijbewijs-dilemma Vroeger kreeg iedereen bij zijn personenautorijbewijs B 'gratis' het aanhangerstem- pel E dat het rijden met zwa re combinaties mogelijk maakt. Jongere rijders zijn veelal alleen in het bezit van rijbewijs B. Een aanhanger of caravan mag inclusief maxi male lading dan niet meer dan 750 kilo wegen. Tenzij het ledig gewicht van de trek auto hoger is dan het maxi maal beladen gewicht van de caravan. Wie een klein auto- tje heeft, schiet daar dus niets mee op. Zo weegt een Panda 810 kilogram. En een compacte gezinsauto rond de 900 kilo. Omdat men de laadcapaciteit van de aan hanger mee moet tellen, kan daar dus slechts een lichte caravan achter. Zelfs het Adria 40-jarig jubileum mo del Action met zijn 697 kilo zal het vaak al niet redden. Beladen weegt die immers een stuk meer. Comfort pakket en koelbox (gas of elektriciteit) kost 790 euro meer. Wie meer zitruimte wil, kan een koepeltent bestellen. De Fiat Panda 11 is er vanaf 8 mille, de Panda 1.3 JTD diesel versie kost 14 mille. Beide kun nen de Camptrailer probleem loos trekken. Saillant detail: de hele combinatie heb je voor minder geld dan menige mid denklasse caravan. Fiks bed met daaronder bagageruimte. Koelbox en kookblok aan het voeteneind. Binnen een kwartiertje kunnen de klapstoelen worden neergezet. snelheid goed in de gaten moe ten houden. Voor je het weet, rij je veel te hard. Bij lagere snelheden merkt men nauwe lijks dat er iets achter de auto hangt en ook op de autoweg heeft onze Panda 1.3 JTD geen enkele moeite met het gewicht op de trekhaak. De combinatie gaat keurig stabiel rechtdoor, voelt vertrouwenwekkend aan en remt als een blok. Op onze kampeerplek aangeko men, klikken we de achterklep van de Camptrailer in zijn hoogste stand vast, draaien we de beide pootjes omlaag en be ginnen te puzzelen met de voortent. Of liever gezegd: ach tertent. Hij is één geheel met een gesloten bodem en (dus) maar een open zijde. Je schuift alles tot op het dak over de ach terklep heen, klikt de onderkant met drukkers aan de rand van de trailer vast, steekt een hand vol haringen in de grond, jong leert wat met twee stokken en de klapstoelen kunnen al wor den gepakt. Daarbij maak je meteen kermis met zijn 'trailer' talenten. Zo mag hij 380 kilo lading meene men en die kan men kwijt in de laadruimte onder de lattenbo- dem van het bed. Dat kan met hulp van een gasveer omhoog worden geklapt. Wij legden de grote spullen plat op de vloer en gebruikten vouwkratten voor alle losse spulletjes. Wanneer je er een beetje bedre ven in bent, staat de Camptrai ler in een kwartier en rij je de volgende morgen binnen tien minuten weg. Ook voor de nacht vallen de mogelijkheden niet eens tegen. Caravancom- fort mag men niet verwachten, daarvoor is de ruimte te be krompen. Toch is het bed uit stekend voor elkaar. Je kunt ri ant met zijn tweetjes op een volwaardige matras van 195 bij 135 centimeter terecht. De ten truimte is te klein om in te zit ten, maar biedt een bescherm de plek om je aan te kleden en te koken. Er is een koelbox aan boord, plus een klein keuken blokje met een uitklapbaar werkblad, twee kookpitten en een wasbakje. We noteren ook drie ramen met rolhor en licht dichte rolgordijnen. Naast twee plafondlampen zijn er ook 220 volt en 12 volt stopcontacten present om op de camping van de 'stroompaal' te kunnen pro fiteren. In de praktijk verraste de Camptrailer positief. Hij kan niet tippen aan een gangbare caravan, maar zijn slaapcom fort is uitstekend en wie met zijn tweetjes avontuurlijk wil kamperen, heeft er een uitste kend maatje aan. Alle basisele menten zijn aan boord en de slaapplek is razendsnel ge bruiksklaar. Een aantal details verdient nog aandacht. Zoals de wel heel iefi- ge schuiijes waarmee de koel box vaststaat. Een deurrits die alleen van buitenaf open gaat. En een luik in de achterklep dat bij opgezette tent helaas niet open kon. De eerlijkheid ge biedt te melden dat onze Camptrailer het allereerste pro ductie-exemplaar was. Wat je noemt vers van de pers! De Camptrailer is er vanaf 4.995 euro. De geteste uitvoering met "Sr- Bij een aanrijding kan de airbagjas extra bescherming bieden aan vooral nek en rug. Foto: JMS In de beginjaren van de auto, een dikke eeuw geleden, waren er nauwelijks voorzieningen voor de automobilist. Het viel niet mee om een garage te vin den. Tankstations bestonden nog niet, brandstof kocht men bij de drogist. Waar iemand in een vreemd gebied kon eten en overnachten was niet bekend. De broers Michelin, grondleg gers van het beroemde Franse bandenbedrijf, zagen het als hun taak om automobilisten van de nodige informatie te voorzien en daarmee de mobi liteit (en de verkoop van ban den) te bevorderen. Vanuit die gedachte kwam de Michelin-gids tot stand: een klein boekje met praktische in formatie voor reizigers, zoals de adressen van hotels, brandstof depots en gekwalificeerde tech nici. Deze gids werd tot 1920 gratis verspreid. Achter de Mi chelin-gids aan verschenen de eerste wegenkaarten en atlas sen. Door de stormachtige ont wikkeling van de auto-industrie en het toerisme in jaren na de Tweede Wereldoorlog ontstond er belangstelling voor toeristi sche informatie en Michelin kwam de reizigers ook daarin tegemoet. De bandenfirma is inmiddels uitgegroeid tot een wereldimperi um en het toeristi sche assortiment is tegenwoordig zeer uitgebreid. Er zijn wegenatlassen, we genkaarten, fiets kaarten, fietsgidsen, stadsplattegronden, reisgidsen, hotelgid- sen en c ampin ggid- sen. Tegenwoordig is er ook een nieuwe poot: ViaMichelin, de digitale wegeninfor mant. Toch valt de boe kenkast vol gidsen en kaarten in het niet bij bandenactiviteiten van het familiebedrijf. In delijke zin maken de acti- Sfeervolle maisons d'hóte en hotels viteiten van de sectie 'reisuitga- ven' nog niet één procent uit van de jaaromzet van het con cern (15,4 miljard euro). Wegen Benelux Ondanks het oprukkende navi gatiesysteem in de auto blijft een goede wegenkaart onmis baar voor een automobilist die onderweg is. Nieuw bij Miche lin is de Toeristische Wegenat las Benelux 2005. De hoofd moot bestaat uit 85 pagina's met duidelijke kaarten en 50 stadsplattegronden met een uitgebreid plaats- en straatna menregister en aanduidingen van bezienswaardigheden. Ver der laat de wegenatlas alle grote verbindingswegen zien tot de lijn Bremen, Düsseldorf, Amiens, Metz. Het geheel is voorzien van een spiraal, zodat de pagina's handig omgeklapt kunnen worden bij gebruik in de auto. Formaat 300 x 230 mm, 138 pagina's, schaal 1:150.000, prijs: 14,95 euro. Sfeervol Frans Ook net verschenen is de 2005- editie van het gidsje Sfeervol overnachten in Frankrijk. De eerste verscheen in 2003 in het Frans, maar wegens groot suc ces in de Benelux kwam er vo rig jaar ook een Nederlandse uitgave. Sfeervol Overnachten is speci aal bedoeld voor reizigers die een charmant hotel of pension in Frankrijk zoeken tegen een redelijke prijs. In de gids zijn duizend onafhankelijke over nachtingsadressen opgenomen. Het aanbod biedt vele verras singen in de vorm *»n bijvoor beeld een oud kastOTtje. een sfeervol landhuis of een oude molen. Alle adressen zijn be zocht en gerecenseerd door ob jectieve Michelin-inspecteurs, die in deze gids het hoofd van Mi chelin-manne tje Bibendum afdrukken bij elk adres dat iets ex tra's heeft waar door het bezoek een onvergetelijke herinnering na laat. Alle benodig de informatie staat erbij en in de gids kan gezocht worden op drie verschillen de thema's: laag ge prijsd, gastrono misch of sportief. Formaat A5, 600 pagi na's, prijs: 22 euro.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23