Dure Mercedes B gewone midi-mpv Porsche Cayman 'behendig en snel' Vieze auto kwestie van sterrenbeeld Auto Heemskerk ANWB: Elke leeftijd ander kinderzit Kamperen op schaal met Panda en Camptrailer Waarborgfonds: 10 miljoen meer Amsterdam - Het Waarborg fonds Motorfonds behandelde vorig jaar 64.000 claims en keerde 80 miljoen euro uit. Het 40 jaar geleden in het leven ge roepen fonds kreeg in 1965 nog te maken met 1.666 claims en keerde in dat jaar 185.500 gul den uit. Het geprivatiseerde fonds is een soort vangnet on der de algemene verzekerings plicht. Mensen die schade lij den door het gemotoriseerd verkeer en geen verzekeraar kunnen aanspreken, kunnen bij het waarborgfonds terecht. Het uitgekeerde bedrag was 15,4 procent hoger dan in 2003, zo meldt het jaarverslag. De be taalde schade groeit procentu eel harder dan het aantal claims, zegt het fonds. Citroën-robot aan het dansen Amsterdam - Hoe maf kan een tv-spot worden? Citroën laat een auto dansen in de reclame voor zijn C4. De wagen veran dert spontaan in een robot, een 'transformer' in speelgoedter men. De ontketende C4 swingt vervolgens op 'Jacques your body', een nummer van Les Rhytmes Digitales. Marty Ku- delka, dansleraar van onder an deren Justin Timberlake, deed de danspasjes zelf voor met sensoren op zijn lichaam. Met animatietechniek werd dat overgeplakt op een ingescande CA. Citroënverkoper Dennis van de Ven van de bekende tv- reclame zal hem ongetwijfeld prachtig vinden. Vijf sterren voor nieuwe Zafira breda - De komende nieuwe Opel Zafira krijgt de maximale score van vijf sterren voor de bescherming van de inzitten den in de Euro NCAP crash- tests. De architectuur van de Zafira van de tweede generatie is gebaseerd op die van de Opel Astra, die eveneens vijf sterren in de wacht sleepte. De nieuwe Zafira kreeg bovendien een sco re van vier sterren voor de be scherming van kinderen. londen/anp-afp - Autobe- zitters die zijn geboren on- j| der de sterrenbeelden Weegschaal, Kreeft, Vissen, Stier en Steenbok, zijn het minst geneigd hun voertuig I schoon te houden. Dat blijkt uit een onderzoek dat een Brits bedrijf in auto-on- derhoudsproducten heeft laten uitvoeren. Zij gaan pas naar de auto wasserette of halen emmer en spons te voorschijn als hun auto 'te vies is om in te rijden'. Watermannen, Rammen, Schorpioenen en Leeuwen daarentegen was sen elke week hun auto. Boogschutters en Tweelin gen vinden om de twee we ken voldoende en Maagden eens in de vier weken. Niemand vindt auto wassen overigens echt leuk. Als ge keken wordt naar de astro logische achtergrond gaan Leeuwen, Vissen en Stieren liever koken en Weegscha len en Schorpioenen geven de voorkeur aan het doen van de afwas. Een op de drie Watermannen gaat nog liever huisvuil opruimen dan de auto wassen. door Mario Vos 'Sports Tourer' is de term die Mercedes-Benz bedacht heeft om de jongste modeluitbrei ding te omschrijven. Aardige naam, maar de nieuwkomer heet B-klasse en is niets anders dan een midi-mpv. En daarmee begeeft Mercedes zich in een drukbevochten klasse, waar modellen als de Renault Scénic, Ford Focus C-Max, Volkswagen Touran, Toyota Corolla Verso en Opel Zafira de dienst uitma ken. Maar die bieden hun ruimte allemaal een stuk voor deliger aan. De Mercedes-techneut kijkt niet op van ons gebrek aan en thousiasme als hij tijdens de lunch naar onze mening over de B-klasse informeert. De klacht dat de auto een stuk duurder is dan zijn concurren ten heeft hij meer gehoord. En dat de B-klasse enkele tekortko mingen van de A-klasse heeft overgenomen is ook niet nieuw voor hem. Hij mompelt nog wat over betere veiligheid dan de concurrentie en glipt dan weg. Het is behoorlijk schrikken, als je de prijslijst van de B-klasse voor het eerst ziet: 26.490 euro voor een middenklasse ruimte auto met een 1.5 liter motortje, de B 150. Wetend dat je zo'n in stapmodel doorgaans beter kunt laten staan, moet je dus op minstens 28.825 euro reke nen voor de B 170 met 116 pk. Maar ook die versie durfde Mercedes blijkbaar niet neer te zetten, want de 'minste' B-klas se die we konden rijden was een B 200 met 136 pk 2.0 liter motor. Te koop vanaf 31.225 euro. Dan heb je wel een ruime auto, dat moeten we toegeven. Mer cedes heeft het sandwich-con cept van de A-klasse overgeno men voor dit model en dat be tekent dat motor en transmissie deels in de dubbele bodem van de auto zitten en daar bij een frontale botsing ook inschui ven, vandaar die betere veilig heid. Dat schept ruimte voor de inzittenden, al begint de bodem van de auto net als bij de A- klasse wel erg hoog. Daardoor zitten de knieën idioot hoog tenzij men de benen strekt. Dat kan gelukkig ook achterin en de bagageruimte is met 544 liter heel royaal. Men kan uitgebreid variëren met het meubilair, als men ten minste voor 411 euro het Easy- vario-systeem heeft bijgekocht. Binnen een paar minuten staan alle meubels behalve de be stuurdersstoel buiten de auto en dan kan men er een student mee verhuizen, want er past 2.245 liter aan lading in. Een echte midi-mpv inclusief de daarbij behorende flexibiliteit. Mercedes biedt naast de reeds genoemde benzinemotoren nog een 2.0 liter turbomotor aan met 193 pk, een machine die in dit autotype eigenlijk weinig te zoeken heeft. En er zijn nog twee turbodiesels, de B 180 CDi met 109 pk en de B 200 CDi met 140 pk, met respectie velijk 32.675 euro en 37.375 eu ro ook niet bepaald prijspak kers. Met een paar leuke extra's als leren bekleding, navigatie, audio, airco, xenon-lampen en mooie wielen ga je in oude ver trouwde guldens heel dik over de ton heen. De sterkste diesel weet tijdens onze eerste proef ritten wel goed weg met de rij klaar ruim 1.400 kilo wegende auto, maar net als in de 'A' is hij behoorlijk rumoerig. Anders dan de A-klasse is het comfort nu wel in orde. (advertentie) UW NISSAN DEALER sinds 1972 S HI FT_ex pectations Ummenschansweg 128, 2321 HX LEIDEN. Tel.: 071-531 OS 11 Alkemadelaan 1, 2371 EX ROELOFARENDSVEEN. Tel.: 071-331 28 66 www.autoheemskerk.com derscheidt zich volgens de fa brikant uit Stuttgart door een hoge en constante trekkracht in zowel het onderste als het mid delste toerengebied. Een gloednieuwe Porsche dus, met een eigen 'gespierde' mo- door Rob van Cinneken In advertenties groeien de bomen tot de hemel. Een Ford Ka koopje voor 79 euro per maand. Zuinigheidskampioen Suzuki prijst zijn Alto aan voor '33 euro per maand'. Motorfietsketen Mo- toport adverteert met een droommotor voor een euro per dag. Kan dat? Jazeker, dat kan. Maar soms is het wel 'creatief boekhouden'. „Beloof ze een geweldige vangst en ze geloven echt éiles wat je zegt", sprak een bekend sportvisser ooit. En inderdaad trapten hele vissersvolksstammen met handen en voeten in de bijbehorende 1 april-grap van een 'vis- zoekende dobber'. Bestellingen stroomden binnen. Heel Nederland gniffelde. Toch past ons bescheidenheid. Ook de parti culiere autokoper is immers gevoelig voor wonderaanbiedingen. Beloof een auto voor een paar tientjes per maand en we snellen naar de showroom. Met een zweem van twij fel in het hoofd, dat wel. Een Suzuki Alto voor 33 euro per maand is wel erg goedkoop. Toch kan het. Maar de vis blijkt in de showroom al leen iets kleiner dan wordt gesuggereerd. Al vermoedde de weldenkende koper dat al. De Suzuki-verkoper wil voor 33 euro per maand zeker niet zomaar van een Alto scheiden. „Zie het als een soort uitgestelde betaling. En het maximale kredietbedrag bedraagt in dit geval 4.649 euro." We moeten dus geld meenemen? „In dit geval 2.860 euro. Nou ja, eigenlijk meer, want er ko men ook nog rijklaarkosten bij en eerlijk ge zegd bestellen de meeste kopers stuurbe krachtiging en metaallak. Ik weet niet eens of het basisactiemodel er nog is. In de praktijk praat je over een aanbetaling van zo'n 4.500 euro. Maar misschien is uw inruilauto dat waard?" Zelfs als dat het geval is, zo wordt ons voorge rekend, staat na de 36 maandelijkse betalin gen van 33 euro nog een slottermijn open van 4.500 euro. Dan is de auto pas echt betaald. In feite wordt die 33 euro per maand grotendeels ingezet om de benodigde rente van de uitge stelde betaling te vergoeden. Je lost vrijwel niets van de lening af. Niets mis mee als je weet wat je doet, maar na afloop zal het geld alsnog op tafel moeten komen. Of ruil je de auto in voor een nieuwe. Daarbij speelt echter opnieuw een aanbetaling, want de restwaarde van de gebruikte Alto zal het gat niet kunnen dichten. Het kan ook anders. Na dezelfde aan betaling kun je de auto met een normale per soonlijke lening voor rond de 140 euro per maand afbetalen. En is hij na drie jaar wél he lemaal van jou. Suzuki is met zijn spectaculaire '33 euro'-actie het meest tot de verbeelding sprekende voor beeld, maar je vindt vergelijkbare constructies bij zo ongeveer alle grote automerken. En zelfs chiquere. We lieten ons door Audi Perso nal Finance voorrekenen hoe we een Audi konden rijden voor 291 euro per maand. Maz da heeft bijvoorbeeld de MultiOption en bij Ford heet het financieringssysteem Ford Op tions. Bij die laatste kun je -zo vertellen de ad vertenties- voor 79 euro per maand een Ka scoren. Als je 2.809 euro aanbetaalt en aan het eind van drie jaar een slottermijn van 3.297 euro afrekent. Ford Credit topman René van Norden onder streept dat het allemaal een eerlijke zaak is. Al geeft hij toe dat iedereen zal inzien dat je voor een paar tientjes per maand geen auto koopt. Hij benadrukt dat honderdduizenden consu menten op een financiering zijn aangewezen. „Zeker nu auto's steeds duurder worden. We schatten dat zo'n 70 procent van alle particu liere kopers een of andere vorm van financie ring afsluit. In het geval van de Alto-actie is die vergelijkbaar met een aflossingsvrije hypo theek. Heel normaal als het over een huis gaat. Bij de Ford Ka actie betaal je iets meer, maar in die 79 euro per maand zit al wél een deel van afschrijving en de slottermijn ligt dus lager. Als de koper maar precies weet waar hij voor tekent. Wie iets meer betaalt, lost een groter deel van de auto af, zo simpel ligt het. Het plaatje aan het eind van de looptijd is cru ciaal. De Ka in de aanbieding zal na drie jaar bijvoorbeeld best meer waard zijn dein de slot termijn van de overeenkomst. Daar mikken wij ook op. Dat verschil kun je gebruiken bij je volgende auto. Er zal dan best weer wat geld bijmoeten, maar je kunt weer een nieuw con tract afsluiten voor een maandbedrag dat je kunt behappen. En het werkt. Ongeveer de helft van de Options-klanten komt terug voor een volgende nieuwe auto. De rest blijft vaak gewoon doorrijden en sluit een lening of een doorlopend krediet af waarmee ze in hun ei gen tempo de slottermijn afbetalen." Contant goedkoopst Handje contantje afrekenen is al de goedkoopste oplossing. Zelfs Opel, dat op dit moment op veel dellen voor drie jaar '0% rente' fii ciering aanbiedt. Maar dan krij niét de alternatieve 1.000 euro 1 ting. Wie een auto koopt, moet e )mi vooraf dus beslist even rustig vo( ja gaan zitten om alle varianten uit kenen. Men kan het krijgen zoals uj, het hebben wil. Laten we de mogelijkheden bij d to maar eens op een rijtje zetten. Contante betaling 7.499 euro. Mi d. kan hem ook klassiek in drie jaar betalen voor 245,60 euro per ma< Of in zes jaar voor 142,84 per ma ig Met rente betaal je dan uiteindel 'ffer het totaal respectievelijk 8.841,t( 10.284,48 euro voor de auto. En na de huidige 33 euro-actie geen 4.500 euro hebt en ook geen niei auto wilt? Dan kan men de slotte mijn over nog eens drie jaar afbe voor 145,65 euro per maand. In - 1 geval zou je na zes jaar totaal 9.2 hebben betaald. Als de rente tegi 2008 tenminste niet is gestegen. Hf dtii s, c Weg&Wiel vrijdag 27 MEI 2005 redactie: Peter l De Mercedes B-klasse is zover te ontruimen dat alleen de bestuurdersstoel nog overblijft. Foto: DaimlerChrysler De Renault 16, de eerste hatchback in de hogere middenklasse, werd in 1965 gekozen tot Auto van het Jaar en is derhalve nu 40 jaar oud. De bijzonde re auto met zijn grote vijfde deur en voorwielaan drijving, stuurschakeling, van de Renault 4 geleen de torsievering en toen al aardig flexibel interieur en flink bagagevolume, kreeg in 1973 de begeerde versie TX (foto) met dubbele koplampen en zoge naamde Gordini-wielen. Het was een van de eerste Renaults met ^-versnellingsbak en de eerste met centrale, elektromagnetische portiervergrendeling. Eind 1979 liep de laatste Renault 16 in Sand van de band. In totaal waren er toen bijna I, joen van de geliefde Fransoos gemaakt. Lie^ bers, in Nederland verenigd in de Club d'Ar1, Renault des Pays Bas (www.renaultklassier 4 koesteren het model morgen op het evenef1 'Oh, Oh Renault' aan de Varsenerweg 15 in' (toegang gratis). Ook andere historische R( modellen zoals de R4, R5, R12 en R15/17 zij nu zien. Ommen is bereikbaar via de A28 ter Ir van Zwolle afslag 21. Foto: Archief nul door Peter Lodewijks Een nieuw type Porsche, dat ma ken we niet elke dag mee. Maar op 26 november van dit jaar is het zover: de vierde Porsche mo- dellijn wordt dan een feit, een nieuwe 2-zitter die Cayman heet. De nieuwe naam past goed bij de andere modelnamen die Porsche gebruikt: Carrera (de 911) en Cayenne (de suv), al leen de Boxster valt er nu een beetje buiten, wat naam betreft dan. Want het is juist die Box ster waar de Cayman van is af geleid. Porsche verklaart de nieuwe modelnaam als volgt: de kaaiman is familie van de krokodil. Onder deze grote rep tielen geldt hij als klein, behen dig en snel. De kaaiman onder scheidt zich door kracht en wendbaarheid, door sterke re flexen en doelgerichtheid. Dat zit dus wel goed met die nieuwe Porsche. De sportieve 2-zitter valt op met zijn lange wielbasis en vlak aflopende achterpartij met een grote, tot aan het relatief hoge dak doorlopende achterklep. Anders dan de Porsche 911, maar net als de Boxster heeft de Cayman voor én achter bagage ruimte. Dat is een gevolg van de plaatsing van de motor, in het midden van de auto, voor de achteras. Die middenmotor is een nieuw ontwikkelde 6-cilinder boxer met een inhoud van 3.4 liter en een vermogen van 295 pk, goed voor een topsnelheid van 275 km/u. Voor de acceleratie van 0 naar 100 km/u heeft de sport wagen iets meer dan 5 secon den nodig. De krachtbron on- den haag/anp - Ouders moeten regelmatig een nieuw kinderzit je voor in de auto aanschaffen naarmate hun kind ouder wordt, vindt de ANWB. Het lukt fabrikanten namelijk niet goed om één zitje te ontwikkelen dat voor alle leeftijdsklassen ge schikt is. Dat blijkt uit testresul taten die de ANWB heeft vrijge geven. De consumenteorgani satie onderzoekt samen met buitenlandse zusterorganisaties al een aantal jaren de meest gangbare kinderzitjes. Uit de testen in de afgelopen ja ren blijkt nu dat voor kinderen van alle leeftijden goede zitjes verkrijgbaar zijn. Van de tien zitjes die dit jaar zijn getest, scoorden er zes goed. In totaal, met de resultaten van de getes te stoeltjes in 2003 en 2004, zijn er in Nederland vijftien zitjes te koop die veilig en betrouwbaar zijn. De autostoeltjes zijn beoor deeld op veiligheid, gebruik, comfort voor het kind en de af werking en reiniging van het zitje. Voor de uiteindelijk 2( oordeling zijn alleen de j- R heid en het gebruiksgenner palend. Twee botsproev|To; frontale en zijdelingse, i| dummy's, bepalen de véco van het stoeltje. Bij gebrper wordt gekeken naar beqd ningsfouten, het monteff (A het zitje in de auto en h gespen van het kind. De testresultaten van 20k 2004 staan op www.anw|(Sp die van 2005 zijn binneijta) beschikbaar. dellijn, maar wel herkenbaar als een van het merk man wordt sen de 911 ster en zal in zijn vanaf 82 mille.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22