LEIDEN REGIO Cees Waal: 'Een goede tuin moet geuren' Su-ctts! irisC^TUHOLC AfoO *1 Grondwet-site Eurodusnie goed bezocht Het Grote Leidse Kennisspel: handig voor ambtenaren 'Als ze de vragen maar rusti hebben doorgenomen' XU Utfop je uooo start Scofioyvüe HDC 972 vrijdag 27 mei 2005 ^wveiuk«erUi./ &lu&e-i>,forivv<LkrcfiwU Hogeschool IHH*LLAHD AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 ei uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk begint vanmid dag een informatiemarkt over vrijwilligerswerk voor vluchte lingen in Leiden. De bijeen komst maakt deel uit van de landelijke campagne 'Meeden ken, Meedoen'. De markt be gint om 15 uur en duurt tot 20 uur. In het clubgebouw van wijk- vereniging Aktief aan de Berla- gestraat 2 is vanavond weer een algemene kaart- en sjoelavond Aanvang 20 uur. Bij Vrije School Mareland aan de Maresingel 19 is zaterdag een bazar, er zijn ook optre- dens en workshops ronc thema 'In geuren en kle De bazar is van 11 tot 15 Kinderkoor Flits viert vanaf 17 uur een feest v; het vijfjarige bestaan. V( pauze wordt een music, voerd, daarna worden e tjes gedaan. Het feest is Da Vinei College aan de straat 2. De foto-expositie over schiedenis van de wijk 1 Oranjegracht en Waart is zondag weer te zien ii minimuseum in 't Huis Waard aan de Kaarsenn straat 2, van 13 tot 17 ui Hairstyling bij Sas treft geen blaam leiden - In een rechtbankver slag dat eerder deze week in de krant stond, wordt ge sproken over onfrisse prak tijken in een kapperszaak aan de Beatrixstraat. Daar was op 30 oktober een vechtpartij en daarnaast zou een illegaal café zijn. Met de ze kapperswinkel wordt niet Hairstyling bij Sas aan de Beatrixstraat 7 bedoeld. leiden - De website van Euro dusnie, dat campagne voert te gen de Europese Grondwet, trok op 'topdagen' 20.000 be zoekers. Dat meldt de organisa tie, die in Leiden is gevestigd. Eurodusnie maakte ook een ei gen stemwijzer. Volgens de Leidse organisatie is die door 'tienduizenden' mensen inge vuld. De Europese Grondwet heeft een 'ondemocratisch en neoli beraal karakter', meent Euro dusnie, dat posters en brief kaarten verspreidde. De Leidse organisatie sluit de 'Grondwet Nee-campagne' morgen af met een festival op de Beestenmarkt, van 12.00 tot 24.00 uur. Overdag zijn er spre kers, die onder meer ingaan op de gevolgen van de Europese Grondwet voor het energiebe leid, sociaal beleid en milieube leid. Bezoekers kunnen vragen stellen. Aan het einde van de middag is er een debat tussen voor- en tegenstanders, zoals Sophie in 't Veld (Europarle mentariër voor D66) en Daniël de Jongh van het Comité Grondwet Nee. VPRO-program- mamaker Bahram Sadeghi leidt de discussie. 's Avonds is er een cultureel programma met poëzie en mu ziek (ska, hiphop en rap). Op het Visser 't Hooft Lyceum wonen maandag 250 middelba re scholieren een debat bij over de grondwet tussen CDA-ka- merüd Sybrand van Haersma Buma en SP'er Driek van Vugt. Daarna wordt een 'schaduwre- ferendum' gehouden op de school aan de Kagerstraat. Het debat is van 11.00 tot 12.30 uur. EINDEXAMEN 2005 JOe<L 3&AJL. Leraar maatschappijleer Sjaak Thorn: „Ik was vanmorgen behoorlijk zenuwachtig. Je laat ze toch e beetje los, hè." Foto: Hielco Kuipers door Thijs Zeeman oegstgeest - Zweten, zwoegen, schrijven. Vooral veel schrijven. Na Nederlands stond gister middag voor de vmbo-leerlin- gen weer een hoop leeswerk op het programma. Maatschappij leer was namelijk aan de beurt. Volgens Sjaak Thorn, leraar maatschappijleer, was dit exa men goed te doen. „Ze kregen wel veel teksten voor hun kie zen. Als ze er rustig de tijd voor hebben genomen, moeten ze het kunnen halen." De docent lijkt zijn leerlingen inderdaad goed te kennen. Alle maal kwamen ze met hetzelfde verhaal naar buiten: het was te doen, maar het was wel veel lees- en schrijfwerk. „Pffïf mijn hand doet pijn van het schrij ven, man", zegt Pim de Wit, die slechts een uur nodig had om zijn examen met een goed ge voel af te ronden. „Ik vond het wel gemakkelijk eigenlijk. Ik moet een vier halen, dat zit dus wel snor." De 17-jarige Marissa Martin had meer moeite met maat schappijleer. „Pittig. Die tek sten waren moeilijk. Er stonden woorden in waarvan ik nog nooit gehoord had." Ondanks de moeilijke woorden denkt Marissa het examen wel ge haald te hebben. „Ik sta op dit moment een 7,4. Hoewel ik niet zeker weet of ik alles goed ge daan heb, ga ik er vanuit dat ik voldoende punten scoor om het vak te halen." Met een raar gevoel stapte le raar Thom vanmorgen uit zijn bed. Maandenlang leefde hij, met zijn 37 leerlingen, naar de ze dag toe. 26 mei stond met koeienletters in zijn agenda ge schreven. „Ik was vanmorgen behoorlijk zenuwachtig", geeft Thom toe als hij als één van de laatsten de examenzaal verlaat. „Je laat ze toch een beetje los, hè. Tijdens het examen kun je niets meer voor ze doen." De opgave Het examen maatschappijleer bestond voornamelijk uit vr naar aanleiding van een tekst. In twee van de teksten stoni probleem zinloos geweld centraal. Met als vraag: waarom loos geweld een maatschappelijk vraagstuk? De examenka daten kregen de opdracht om het antwoord uit de tekst te len. Van de leerlingen werd verlangd dat ze zowel twee kenmei noemden als voorbeelden uit de tekst. 'Het vraagstuk krijgt volop de aandacht van de publieke oj zou een goed kenmerk zijn. Met: 'Televisiebeelden en verhalen in de media zetten ons tot angst', als voorbeeld uit de tekst. Verder zou, 'Er kan iel gen het probleem van zinloos geweld worden gedaan dooi zamenlijk optreden van organisaties of door de overheid', juist kenmerk zijn. Een goed voorbeeld daarvan uit de tekst zou zijn: 'Het kab heeft een oproep gedaan aan organisaties om maatregelen nemen tegen zinloos geweld'. Waarop hij het meest heeft ge let tijdens het twee uur durende examen zijn de leerlingen die het in zijn ogen misschien moeilijk zouden krijgen. „Je houdt in de gaten of ze niet moeilijk beginnen te kijken, of ze niet rood worden of gaan zweten. Het viel gelukkig mee, 'slechts bij eentje had ik het ge voel dat hij het moeilijk had. Toen hij me even aankeek, gaf ik een knipoog. Misschien heeft het geholpen." Dik na elven zit alleen Richard Duin nog te ploeteren. Moeder ziel alleen zwoegt de zeventien jarige vmbo'er op de 231 des tekst. „Ik heb last vai angst", zegt hij als hij me rood hoofd de zaal veria; geef me 60 procent kans dit examen gehaald heb. ben ik blij als de examen lopen zijn. Als ik geslaagi geef ik zeker weten een 1 feest." Thorn ziet de uitslagen v leerlingen met vertrouwi gemoet. „Ze zijn niet doi ze rustig zijn gebleven ei vragen aandachtig hebbf lezen ga ik ervan uit dat i meesten het gehaald hel (advertentie) belse persoon waakt met zijn sleutels over Leiden? Vragen uit het heden: wie is de nieuwe voorzitter van het Leids dieren asiel Stevenshage? Wat was stier Herman ook alweer? Hoe heette Dutch Space eerst? De weetjes lopen uiteen van het huishouden van Jan Steen via het IQ van Leidenaars tot de Webster University aan de Boommarkt üet spel werkt simpeL Alle deelnemers beginnen op 'start'. Wie het hoogste aantal ogen gooit met de dobbelsteen mag beginnen. Gooi nogmaals en ga evenzoveel vakjes vooruit als er ogen zijn gegooid. Geef antwoord op de vraag die bij het vakje hoort. Heb je hem goed? Gooi nogmaals. Heb je het antwoord fout? Dan is de volgende speler aan de beurt. Kom je op een Leidse sleutel terecht? Sla dan het weetje goed in het geheugen op en gooi nog een keer. De speler die als eerste de finish bereikt, heeft gewonnen. Antwoorden: Swanenburg was een schilder. Rembrandt van Rijn ging bij hem in de leer. Boerhaave was hoogleraar me dicijnen in Leiden. Door zijn tijdgenoten en leerlingen werd hij de 'leermeester van Europa' genoemd. Apostel Petrus waakt over Leiden. Cees Goekoop, de oud-burgemeester van deze stad, is voorzitter van Stevens hage, Herman was de eerste genetisch gemodificeerde stier ter wereld en Dutch Space heette eerst Fokker Space. Tuineigenaren in Leiden, Leider dorp, Zoeterwoude, Oegstgeest, Warmond en Voorschoten kun nen zich aanmelden voor de der de Leidsch Dagblad Tuindag op zaterdag 11 juni. Dat kan tot en met zaterdag via tel. 071- 5356362, via een briefje ter at tentie van Romke Rijpkema, Postbus 54,2300 AB Leiden of per e-mail: r.rijpkema@leidsch- dagblad.nl. Het Leidsch Dagblad publiceert van tevoren namen en adressen van de deelnemers op www.leidschdagblad.nl en in de Uitkrant. Een tuin moet geuren, dat is de overtuiging van Leidenaar Cees Waal. Dus heeft hij in zijn tuin op de hoek van de Fruinlaan en de Cobetstraat vooral planten die lekker ruiken, zoals liguster, lavendel, brem, seringen, 'ou derwetse rozen', tuinkruiden zoals maggi, dragon, marjo- raam, salie, oregano en roze marijn. Zijn partner Evelyne Verheggen heeft een meer me diterrane inslag. Haar trots, haar 'kinderen', zijn de olean ders, die zij twaalf jaar geleden als stekjes van haar moeder kreeg. De waarnemend burge meester van Sassenheim prijst zich gelukkig met zijn tuin, die twee keer zo groot is als nor maal in de Professoren- en Bur- gemeesterswijk. Hij is er de laatste tijd vaker in te vinden, sinds zijn arts hem na een hart operatie 'meer lichaamsbewe ging" aanraadde. De tuin van Cees Waal houdt van planten die geuren, Evelyne Verheggen heeft een passie voor mediterrane planten. Hun tuin is groot ge noeg voor beider belangstelling. Foto: Henk Bouwman Leerzaam spelletje, zeker voor al die ambtenaren die van bui ten de stad komen. Kozijn Het omstreden kozijn van het appartement van Harry van Dooren aan de Oude Singel wordt gelegaliseerd. Onlangs voerde Van Dooren een ge sprek met de directeur van Bouwen en Wonen die vervol gens wethouder Ron Hille- brand heeft geadviseerd te le galiseren. En Hillehrand heeft dat advies overgenomen. De definitieve legalisering en pa pierwinkel kunnen nog wel een maandje in beslag nemen, maar de buit is voor Van Doo ren binnen. Daarmee is een eind gekomen aan een strijd die begin 2003 begon. Van Dooren vroeg toen een vergunning voor een nieuw kozijn aan en in de tus sentijd liet hij dat kozijn ook plaatsen, tot groot ongenoegen van de gemeente. Na veel brie ven en nog meer telefoontjes en emails, lijkt de strijdbijl be graven. Beide partijen zijn het erover eens dat het kozijn geen noemenswaardige schade aan het stedelijk schoon toebrengt. Over de ruzie tussen Van Doo ren en de gemeente zijn artike len verschenen in deze krant, de Telegraaf en Eigen Huis Ma gazine. Bovendien stelde Groenlinks vragen over de kwestie in de gemeenteraad. Eric-Jan Berendsen Tuinideeën „Deze tuin is in 1929 aangelegd door de Leidse conservenfabri kant Dros. Toen ik hier twaalf jaar geleden kwam wonen, was hij tamelijk verwaarloosd. Het eerste wat ik destijds deed, was het schuur tje groen verven. Ik had hem helemaal opnieuw kunnen aanleggen, ik heb daar ook wel eens een ontwerp voor laten maken. Maar ik vind het leuker als een tuin zich kan ontwikke len volgens de oorspronkelijke aanleg. Het is prettig om er de sporen van je voorgangers in terug te zien. Het is nu drieën- volgens de regeltjes doen, daar ben ik tegen, dat zijn maar hulpmiddèlen. Als we hier kin deren op visite hebben, moeten ze op het grasveld kunnen voet ballen. Als het regent, moet je op het gazon in een partytent kunnen zitten. Ik ben niet zo op zoek naar bijzondere planten. Ik koop er veel op de markt in Leiden." Rotklus „Ik heb bramen uitgetrokken, met handschoenen natuurlijk, dat was niet zo leuk. In het voorjaar zijn veel hortensia's doodgegaan doordat we ze ver keerd hadden bemest. Horten- siamest van Park, gebruik dat niet! Een paar trekken er nu wel weer bij en de rest hebben we in de ziekenboeg gezet bij de keukendeur. Vorig jaar hebben we een groentetuin aangelegd onder de es, maar die grond bleek zo arm en zanderig dat al les is mislukt. Alleen de pom poen doet het daar goed. Nu overweeg ik daar een parkeer plaats voor de auto te maken." Juni „Het is zeker dat de rozen Rijp en Groen Deelnemer Cees van Veen van de Schenkelweg 19 in Zoeterwoude is er afgelopen voorjaar in geslaagd om een bananenplant te kweken met zeker honderd bananen. Op zaterdag 11 juni is deze tropi sche plant een blikvanger in zijn tuin. Mogelijk, denkt Van Veen, zijn de bananen tegen die tijd zelfs rijp. bloeien. Ze beginnen al een beetje. Ik houd van rozen. In het achterste gedeelte heb ik stokrozen, rondom het tuin- schuurtje prachtig rode klimro zen. Verder bloeien de vlijtige liesjes, dit jaar overheersen de kleuren rood en paars. De la vendel en de vrouwenmantel beginnen ook al." Tevreden? „Zeker. Het is hier een paradijs. Vinken, mezen, kauwen, ek sters, merels, die zie je hier alle- Cees Waal en Evelyne Ver heggen hebben de Leidse kunstenares Clazien Juffer- mans gevraagd om hun tuin tijdens de Open Tuindag op te sieren met keramiek. Juffer- mans maakt beelden, die ook te zien waren in de tentoon stellingsruimte van Ars Aemu- ia Naturae aan de Leidse Pie terskerkgracht maal. Zoveel vogels, midden in de stad, is toch een voorrecht. Soms denk ik wel eens dat ik een serre of een kas moet heb ben voor al die mediterrane potplanten. We hebben de oleanders al en dan heb ik vorig jaar uit Italië ook nog eens een olijf meegenomen. Tot nu toe zetten we ze 's winters in huis. Dat gaat goed, maar er is ruim te voor een serre op de plek van het tuinhuisje. Ik weet niet of het zover komt." Wilfred Simons Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Spelenderwijs kunnen ambtenaren Leiden leren kennen. Illustratie uit personeelsmagazine Klapstuk. eenhalfjaar geleden dat mijn vrouw overleed en in de perio de daarna heb ik hem een beet je verwaarloosd. Ik had wel wat anders aan mijn hoofd. Pas de laatste tijd werk ik er weer in. Het gaat nu weer opwaarts met de tuin." Voor de colleges van Boer haave kwamen in de achttien de eeuw studenten van heinde en verre naar Leiden. De schil derijen van Rembrandt genie ten wereldwijd bekendheid. Dutch Space had een belang rijk aandeel in de ruimtevlucht van André Kuipers in 2003. En stier Herman is grotendeels een Leids 'product.' Weet u dat Leiden een rijke ge schiedenis heeft op het gebied van kennis en cultuur? Nee? Dan is het de hoogste tijd voor het Grote Leidse Kennisspel. Het spel staat afgedrukt in het derde nummer van Klapstuk, het personeelsmagazine van de gemeente Leiden. Ambtenaren worden uitgenodigd hun ken nis van Leiden te testen. Want volgens het personeelsblad wil Leiden zich profileren op het gebied van kennis en cultuur. Het spel is een soort ganzen bord met twee soorten vragen: het heden en het verleden. Daarnaast zijn er zes vakjes waarop de deelnemers worden geïnformeerd over bepaalde weetjes. Vragen uit het verleden zijn on der meer: wie was Jacob Isaacz van Swanenburg? Wie was Herman Boerhaave? Welke bij- Werk „Laatst zag ik een boterbloem in de border. Officieel is dat on kruid, maar wat is onkruid? Ik dacht ach, het is een leuk bloe metje. Een tijdje gele den heb ik de borders verbreed en toen kwam er een deel van het oude ter ras boven. We dach ten: 'dat ziet er toch nog goed uit', dus we hebben het schoon gespo ten en nu zitten we daar weer vaak, vooral op de zomeravon den. Een tuin moet plezier en gezelligheid uitstralen. Alles De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14