LEIDE oude wasserij sterk vervuild Wethouder: De Zijl gaat zeker niet dicht Grond onder .embrandts klaslokaal is cute. En de Lakenhal ook f u intratuin REGIO 'RGL zal falen zonder samenhang met OV' Omwonenden Leidse Hout voelen zich slecht behandeld R1 Lekker, zomer Hek moet aanraking voorkomen te vrijdag 27 mei 2005 REGIO iland Garros: unt de spelers a aanraken' lepkwekerij lanteld De politie heeft woens- end in een woning aan :rskade een hennep- j met ruim 200 planten iteld. De planten en het ïateriaal zijn vernietigd, irige bewoonster van d is aangehouden en d. De politie kwam op >r van de kwekerij na ding die gedaan was bij isdaad Anoniem. eferendum lijsttrekker foe: nks (advertentie) '■Kjc&tftnet (\AALTA door Timoteus Waarsenburg leiden - Zwembad De Zijl maakt weliswaar structureel verlies, maar van dreigende sluiting of gedwongen ontsla gen is geen enkele sprake. Dat zegt verantwoordelijk wethou der Ruud Hessing. „De investe ringen zijn simpelweg te groot geweest om het bad te sluiten. En afgaand op de steeds stren gere regelgeving op het gebied van toezicht, zal er eerder per soneel bij moeten dan weg." Toch wil de wethouder niet te luchtig doen over de proble men. In 2004 is er 134.000 euro meer aan personeel uitgegeven dan begroot en kwam er boven dien 75.000 euro minder bin nen. Hessing: „De Zijl draait hartstikke goed, maar maakt wel verlies. Dat is echt een pro bleem. Als er nou geen hond zou komen, kun je daar wat aan doen. Maar er komen juist enorm veel bezoekers op het bad af." In 2004 trok De Zijl ruim 260.000 bezoekers. Het Vijf Meibad wist er slechts een krappe 150.000 binnen te ha len. „We hadden dit jaar gere kend op 285.000 bezoekers. Dat was al een naar beneden bijge stelde schatting. De verwachte bezoekersaantallen waarop de exploitatie gebaseerd is, waren volstrekt onrealistisch. Hessings voorganger Alexander Pechtold, de tegenwoordige mi nister van bestuurlijke vernieu wing, die het groene licht gaf voor de bouw van het 5,2 mil joen euro kostende zwempara dijs, ging namelijk uit van een kleine 300.000 bezoekers per jaar. „En bij de exploitatiebere keningen is ook nog eens uitge gaan van een minimale perso neelsbezetting", zegt Hessing. „Bij de geringste stijging van de loonkosten, had het zwembad al problemen." En juist die kos ten zijn het afgelopen jaar flink gestegen vanwege aange scherpte regelgeving op het ge bied van toezicht in zwemba den. Waar haalde Pechtold deze cij fers vandaan? Hessing: „Die cij fers zijn ons aangeleverd door een extern bureau, Sportfonds Nederland BV. In 2000 bereken de dat bureau dat de verbouw van de Zijl 70.000 extra bezoe kers per jaar zou opleveren ten opzichte van 1997. In dat jaar kwamen er 228.000 mensen zwemmen." Is 5,2 miljoen niet een extreem hoge investering, zelfs voor 70.000 extra bezoekers per jaar? Hessing: „Het aantal zwem mers in Leiden liep over de hele linie terug. Met een nieuw bad wilden we dat niet alleen stabi liseren, maar zelfs ombuigen naar groei. In die opzet zijn we geslaagd." Maar tegen een hoge prijs dus. Kan de gemeente een deel van de schade verhalen op het Sportfonds Nederland? „Nee, het blijven schattingen. Als ge meente heb je een eigen ver antwoordelijkheid om op basis van dat soort cijfers een besluit te nemen." Iets wat dus ook geldt voor de Rijn Gouwe Lijn. Hessing: „Zelf als het aantal rei zigers waar we nu vanuit gaan met tien procent zouden tegen vallen zitten, we nog goed." De Leidse fractie van gaat de komende teraadsverkiezingen in i per referendum geko- trekker. Dit najaar mo- leden van de Leidse af- un voorkeur uitspre- man of vrouw met de itemmen, zal de partij id nemen. Het is nog •nd wie zich allemaal lar stellen. Voor zover Groenlinks de eerste de lijsttrekker per re- vaststelt. 1 hoogleraar universiteit [[Jurist en publicist Afs- i wordt per 1 juni |iar sociale cohesie, bur- p en multiculturaliteit bculteit der Rechtsge- i van de Universiteit De 39-jarige EUian is I in Teheran. Na een eneeskunde in het Af- I Kaboel kwam hij in vluchteling naar Ne- I Hij studeerde aan de «teit van Tilburg straf- atsrecht en filosofie, look promoveerde op |erzoek naar de Waar- n Verzoeningscommis- luid-Afrika. Vanaf 2003 [verbonden aan de faculteit. leiden - Tegenstanders van de uitbreiding van basisschool Woutertje Pieterse op een sportveld in de Leidse Hout voelen zich slecht behandeld door het college van B en W. Sommige insprekers menen dat het college de consequenties van nieuwbouw voor verkeer en groen te gemakkelijk voor zich uitschuift en ze zijn boos dat de volledige inspraakreac ties niet aan de gemeenteraad zijn gegeven. Volgens het college zijn er door de bezwaarmakers "geen nieu we inzichten, feiten of omstan digheden naar voren gebracht' die moeten leiden tot aanpas sing van het plan. Tegen het plan kwamen volgens de ge meente tien bezwaren binnen, met 39 handtekeningen. Vol gens de omwonenden zijn er ook nog 189 handtekeningen verzameld. Eerder beklaagden de bezwaarmakers zich er al over dat er helemaal geen in spraak mogelijk was. Zij kregen gelijk van de Inspraakcommis sie, waarop de gemeente alsnog zo'n procedure begon. De openbare basisschool Wou tertje Pieterse heeft volgens leerlingenprognoses extra ruimte nodig voor acht groe pen. Die komen in een depen dance op het sportveld dat voorheen werd gebruikt door softbalclub De Volle Bak. Vol gens de gemeente is het veld nu vooral 'parkeerplaats' voor die club. Na de uitbreiding heeft Woutertje Pieterse zestien klas sen en afgesproken is dat ver dere uitbreiding bij de Antho- nie Duycklaan niet mag. De omwonenden zijn tegen het plan omdat het een aantasting van het groen betekent, omdat er ooit besloten is om geen nieuwbouw meer toe te staan in de Leidse Hout en omdat er in de buurt andere schoolge bouwen leeg staan of komen, die Woutertje Pieterse kan ge bruiken. Het college zegt het groen zo veel mogelijk te willen sparen. Volgens burgemeester en wet houders valt het sportveld bui ten de Leidse Hout en heeft het als bestemming 'wonen met bijbehorende voorzieningen en gemengd met stedelijke en re gionale voorzieningen'. Een schoolgebouw valt hieronder, meent het college. „Een school is een voorziening die bij een woongebied hoort." Er is overi gens wel een zogeheten vrijstel lingsprocedure nodig. De omwonenden verwijzen naar de in 1990 aangenomen motie van het CDA die bebou wing in de Leidse Hout ver biedt. Volgens het college gaat het daarbij om bouwplannen voor 'nieuwe' functies. „Het uitbreiden van een bestaande functie, zoals de basisschool Woutertje Pieterse, wordt in de motie niet uitgesloten." Omwonenden zijn bang dat er lijn Kramp lij anderen naar binnen et is onbeschoft maar idaag aan te raden. Al- de voormalige Latijnse n het Leidse Gerecht, officieel al Lokhorst- :t. Daar staat sinds gis- I ter twee metershoge n het 16de eeuwse erbeelding van het il van meesterschilder It van Rijn. ter zelf is in het houten ll op de rug te zien. In (olbank droomt hij ijnlijk weg van zijn late- erwerken die op de ind van deze drie me- kijkdoos aan het oog ekken. Tinker Imagi- Utrecht tekende voor U lerp van deze levens- ;doos die doordat het ^Hiuin omhoog weg- jel dieper lijkt dan drie minuten voordat wet- fceertsema Rembrandts klaslokaal officieel opent, staan buiten de eerste toeristen al vol verwondering naar het decor te kijken. Of meer nog naar het heerschap dat zich voor de deur ophoudt. Daar heet een levende Rem brandt en wat tijdgenoten de genodigden welkom. Even poseren voor twee toeval lige Amerikaanse passanten hoort daar ook bij. De Amerika nen zijn in hun nopjes. „Dat is Rembrandt zeker", wijzen ze op de verklede man. „Staat hij hier altijd?" Nee, alleen vandaag en volgend jaar waarschijnlijk af en toe, als Rembrandts 400ste geboortejaar in de stad wordt gevierd. Dan zal hij zo op zijn tijd ook in de stad te vinden zijn. Wat er dan vandaag met dat oude gebouw aan de hand is, willen de Amerikanen weten. De opening van de kijkdoos wordt uitgelegd. De Amerika nen gluren door de ramen en vinden het een knap werkje. Cute ook, meent de vrouw. „We vroegen ons gisteren al af wat er met dit gebouw aan de hand is, toen we onze eerste wandeling door Leiden maak- te$ Leuk dat we deze uitleg Nieuwsgierigen gluren naar binnen bij Rembrandts klaslokaal. Foto: Taco van der Eb door Marijn Kramp leiden - De grond waarop tot voor kort wasserij Dingjan stond, blijkt zeer ernstig vervuild. Er moet met spoed een hek worden geplaatst rond het perceel op de hoek van de Hoge Rijndijk en Zoeterwoudsesingel, om te voor komen dat mensen in aanraking komen met de vervuilde grond. In de bodem zijn oplossingen met chloor gevonden. Volgens de Milieudienst West-Holland die in opdracht van burgemees ter en wethouders een onder zoek uitvoerde, is de grond zeer ernstig vervuild. Om te voorko men dat spelende kinderen of andere bezoekers van het ter rein met de ernstig verontrei nigde grond of uitdampende gassen in aanraking komen is volgens de milieudienst een goede omheining nodig. Deze afscherming moet blijven bestaan totdat de bodem is ge saneerd. Dat moet volgens de milieudienst snel gebeuren. En snel houdt in dit geval in dat er binnen vier jaar begonnen wordt met het schoonmaken van de grond. Tot twee jaar geleden was was serij Dingjan te vinden op de hoek van de Zoeterwoudsesin gel en de Hoge Rijndijk. Het be drijf verhuisde vanwege ruimte gebrek naar de Geregracht en Rooseveltstraat. De Leidse za kenman Verbaan kocht het ter rein dat sinds begin deze maand braak ligt. Korte tijd werd het gebruikt door kunste naar Snappie, die het terrein had opgesierd met zeecontai ners en een rijtje nep-Oudhol- landse geveltjes. Die werden onlangs door de gemeente af gebroken omdat ze zonder ver gunning waren opgetrokken. Vlak voor de jaarwisseling ont stond er ook al commotie over het perceel. Toen brak Verbaan het gebouw waar chemische wasserij Dingjan in zat, af zon der de benodigde vergunning. De gemeente wilde het pand graag gesloopt hebben voor de jaarwisseling en had Verbaan daarvoor mondeling toestem ming voor gegeven. De juiste papieren ontbraken echter om dat, zo verklaarden burgemees ter en wethouders, er tussen kerst en oud en nieuw veel ambtenaren vrij waren. leiden - In de namiddag kwam een kille zeewind opzetten en trok het dicht. Maar toen was de eerste echte zomerdag al een feit. Leerlingen van het Bonaventura College aan de Mariënpoelstraat maken een praatje - en wat huiswerk - in het zonnetje. Foto: Hielco Kuipers leiden - Het succes van de Rijn Gouwe Lijn (RGL) staat of valt met de samenhang tussen de sneltram en het andere open baar vervoer. Als de lijn niet goed wordt afgestemd met an dere bouwprojecten in de om geving en met ander openbaar vervoer, zal de lijn nooit een succes worden. Dat blijkt uit een nieuw onder zoek van verkeersbureau AGV naar de vervoerswaarde van de sneltram. Het openbaar ver- voer-gebruik in de regio gaat er sterk op vooruit, blijkt uit het gebruikte rekenmodel. Dat voorspelt een groei van veertien tot zeventien procent. De ver wachting is dat veel meer men sen van de sneltram gebruik gaan maken dan van de bussen die er nu al rijden, omdat trams aantrekkelijker zijn. De Rijn Gouwe Lijn kan beter in zijn eigen kosten voorzien dan andere tramlijnen, zo is de ver wachting. Ruim tachtig procent van de kosten verdient de lijn zelf terug. Bij een gewone tram komt dat meestal niet boven de vijftig procent uit. Volgens provinciebestuurder Jeltje van Nieuwenhoven kan de komst van de RGL de files niet korter maken, maar wel voorkomen dat de vertraging op de wegen verder oploopt. (advertentie) nog meer groen verdwijnt door 'verkeerskundige aanpassin gen'. Volgens de gemeente valt daar nog niets over te zeggen omdat het bouwplan nog niet is gemaakt. De alternatieven die door de bezwaarmakers worden aange dragen (het gebouw van het voormalige Agnes College, Nieuweroord, de plek waar het ROC nu nog zit, de locatie van de Driestar) zijn volgens het college allemaal ongeschikt voor Woutertje Pieterse. Omdat de kosten te hoog zijn, het ter rein al een andere bestemming heeft, omdat de plek voorlopig nog niet beschikbaar is of om dat verhuizing naar die locatie te duur is. Jf U HET GI<0tNE WARENHUIS y/fl Pf: 1 Tulndokter houdt gratis spreekuur bij Intratuin Het tuinseizoen is volop in gang. Dat betekent dat ziekten en plagen de kop op kunnen steken, plagen zoals onkruid tussen stenen, mos in het gazon, galmijt, luis of een schimmelziekte. Hoe herkent u ze en wat doet u eraan? Op zaterdag 28 mei van 9.30 tot 16.30 uur geeft onze tuindokter u bij Intratuin gratis antwoord op al uw vragen. Weet u niet om welke ziekte of plaag het gaat, neem dan in een (afgesloten) zak een aangetast takje of blaadje mee zodat onze tuindokter het probleem kan beoordelen. VOORSCHOTEN, Iftidwwpg r,iR 1 5v,?ÖT, donderdag en vri|d.ni 1<» nog even meepikken na ons be zoek aan de Pieterskerk." Dat Rc, jibrandt van Rijn een Leide- naar was, wisten ze al. Dat had den ze in dat aardige museum da fcunst combineert met de stadsgeschiedenis al geleerd. „Kom, help me even, hoe heet dasfnuseum ook alweer. Het ligt langs een canal. Het klinkt als Lieken-nog wat." „De La kenhal?" „Yes, de Lakenhal. Beautiful museum. Not to big. Just good!" Ze vonden het interessant, die Leidse geschiedenis. En ze ke ken er van op dat Rembrandt hier geboren is. Dat wisten ze niet. Leuk ook van die Pilgrim- fathers; de grondleggers van Amerika, dat die vanuit Leiden naar Amerika zijn gevaren. „Maar waar is toch dat Pilgrim museum", wil de man weten. Ze hebben begrepen dat het er is, maar het staat nergens aan geven en in de stad zelf, zo heb ben ze ontdekt, weten maar weinig mensen van het muse um af. Dat, zo is wethouder Geertse- ma's bedoeling, moet in het Rembrandtjaar anders zijn. Een goed bewegwijzerde wandel route langs herinneringen aan Rembrandt met aardige uit stapjes naar andere Leidse be zienswaardigheden, moeten het bezoek aan Leiden verge makkelijken. Opdat niets moois in de stad aan de aandacht van Leidenaars en toeristen ont snap. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! -aÉBÉmI gfja, ik neem een vast kwartaalabonnei&ent en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ek betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam:M V Adres Poetcode /Plaats Telefoonnr: Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekemngnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservlcet^hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13