Noodklok over gevaar vogelgriep BUITENLAND Steve 'Stunt' Stevaert stapt uit landspolitiek Frankrijk hoe langer hoe harder naar 'Non' 'In Andijan zijn 7000 moslims afgeslacht' Gewonden in Madrid door aanslag van ETA Abbas wil van Bush harde Finnen hamsteren toiletpapier Wereldwijde uitbraak mogelijk Honger helsinki/anp-rtr -Finnen zijn massaal toiletpapier aan het hamsteren door een arbeidsconflict in de papierindustrie. De grote verpakkingen vliegen het eerst de deur uit, aldus een ma nager van een winkel in Helsinki. In de zaak was gisteren al het wc-papier uitverkocht. Het jongste overleg tussen werknemers en werkgevers gisteren liep op niets uit. De volgende ronde staat voor maandag op de agenda. De industrie wil onder meer dat er op sommige feestdagen wordt doorgewerkt. ds meer in Indonesië Het aantal kinderen i in Indonesië blijft /olgens de jongste ge- ran de wereldgezond- V\ ;anisatie WHO zijn er ien gevallen. Polio of •rlamming kwam tien den voor het laatst voor aesië. De WHO gaat er- iat het virus afkomstig 10( ist-Afrika en via Saudi - waarschijnlijk door Js - is geïmporteerd. schort *eair plan op De Europese Unie en iben elkaar gisteren gegeven om een ak- bereiken over het nu- irogramma van de isla- \3 republiek. Daarmee is 12& ien dat de zaak wordt 5 ivezen naar de Veilig- jd van de Verenigde Na- et conflict verder zou n. Voor Europa is het 9.2 leste resultaat van de 7 een dat Iran het opwer- uranium blijft opschor- 21.5 is de Britse minister 3 enlandse zaken Straw. !a 'oden genmaïs se haven In een niet nader ge- mierse haven is dinsdag 7^ P aangemeerd met aan 2o'a jnetisch veranderde 21 het in Europa verbo- 22j ;BT-10. De Ieren heb- 23^6 loden het schip te los- 1 ading zou afkomstig o Ie Verenigde Staten. ■10 van de Zwitserse 5 at Syngenta vond eer- 20,5 lar een grote discussie ^•2 nnen de Europese 6i'6 sie. Na een negatief ad- experts uit de 25 EU- is het product niet ;n tot de EU. ve bloemen vermisten Om alle vermiste kin- r wereld te herdenken, 69 2 e-voorzitter Frattini 19,9 uropese Commissie al- ïbtenaren gisteren op- een blauw vergeet- e te dragen. Aan zijn ook door minstens ndonderden 'eurocraten' 71 -8 egeven. Frattini, tevens 132,9s commissaris voor n asiel, wil dat de hele ei gaat uitroepen tot liefde vermiste kinderen. al het geval in veertien 21 gf! landen, waaronder 77ie id. 114,7 il vloot ;ingsschepen Om grote rampen met 3 irs en zeevervuiling be strijden, moet er een loot komen van reini- epen. Die is volgens 204,sis transportcommissaris odig om extra hulp te in lidstaten met een be- logelijkheid om grote en op te vangen, ad daar bijvoorbeeld in oefte aan na de ramp lietanker Prestige voor d-Spaanse kust. >oten soms ide doodskist - Een deel van de n op de Middellandse veilig. Ook de veer- tussen sommige Ca- eilanden voldoen niet aan de standaardei- steeds zijn er drijven- 'f42 asten onderweg. Dat is |usie van de ADAC, de isterorganisatie van de )e ADAC testte dertig rsschepen. De veerbo- Oostzee kregen alle- jeoordeling goed. nië klaagt immunist aan 3,80 0,36 5,69 4,86 6,13 2,18 3,30 0,85 6.04 4.00 7.05 4.72 2,84 6,45 3,56 2,62 6.48 5.79 7,38 7.06 0,96 4.01 2,97 l/~ 2.25 9.27 0.50 1,50 0.47 r 4,50 l'Mb 8,95 5,56 1.49 II 4,37 4.90 2,34 I 0,06 2.18 a De Sloveense justi- gisteren een Sloveense iïstenleider aange legens genocide in de de Tweede Wereld- Je 86-jarige Mitja Ri als hoofd van de ge- enst opdracht hebben 234 personen te ver- a. Na jaren zoeken tus- liljoenen documenten A30 atsarchieven is belas- 0'65 ormatie bovengeko- 8,oo us de politie. Na de Wereldoorlog ver in communisten circa ndgenoten. rdvangst etten - De Duitse douane recordvangst van 216 iigaretten gedaan. Een voor de Nederlandse -stemd. Een woord- prak gisteren over de Europese inbeslagna- igaretten ooit. De par iten van vervalste mer- n uit China. De rook- vertegenwoordigden arte markt een waarde Ijoen euro. londen/anp - Wetenschappers van over de hele wereld luiden in een speciale editie van het wetenschapsblad Nature, dat vandaag verschijnt, de noodklok over de gevaren van vogelgriep. Zij stellen dat de wereld onvol doende is voorbereid op een mogelijke wereldwijde pande- mie bij mensen, die in een van de gunstigste scenario's eenvijf de van de wereldbevolking ziek zou kunnen maken. De vogelgriepvariant H5N1 stak in 1997 voor het eerst de kop op in Hongkong en het zuiden van China. Zes mensen overleden. Sinds eind 2003 heeft het vims aan meer dan vijftig mensen in Vietnam, Cambodja en Thai land het leven gekost. H5N1 kan zich nog niet ver spreiden van mens tot mens, maar een gemuteerde variant zou dat wellicht wel kunnen. In dat geval kan het nieuwe vims, waarvoor nog niemand im muun is, zich in enkele maan den over de hele wereld ver spreiden en miljoenen mensen levens eisen, aldus onderzoe kers. Vooral ontwikkelingslan den zouden daar de dramati sche gevolgen van ondervin den. Zij vrezen een herhaling van de Spaanse griepepidemie, die in 1918 tussen de 20 en 40 miljoen slachtoffers maakte. Volgens een team onder leiding van viroloog Ab Osterhaus, van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam, moet het onder zoek naar de vogelgriep veel ge- stmetureerder worden aange pakt. Het onderzoek naar de vogelgriepvariant die sinds 1997 in Azië rondwaart, is veel te versnipperd, menen de Ne derlandse onderzoekers. In Nature pleiten zij voor de oprichting van een taakgroep waarin de relevante internatio nale organisaties gaan samen werken met toonaangevende onderzoeksteams uit verschil lende wetenschappelijke disci plines. Zij denken dat zo'n taakgroep, met onder meer specialisten op het gebied van ziektes bij mensen en dieren, niet meer hoeft te kosten dan 1,5 miljoen dollar per jaar. Volgens Anthony Fauci, van het Amerikaans Nationaal Instituut voor Volksgezondheid in Be- thesda, is het van groot belang dat de wetenschap meer inzicht krijgt in hoe griepvirussen zich ontwikkelen. Alleen dan kun nen tijdig nieuwe vaccins en medicijnen worden ontwikkeld. Ook moet de productiecapaci teit van vaccins drastisch om hoog, aldus Anthony Fauci in Nature. londen/gpd - Volgens het isla mitisch verzet zijn bij het neer slaan van een volksopstand in de Oezbeekse stad Andijan 7000 moslims afgeslacht. De is lamitische Vrijheidspartij Hizb ut-Tahrir spreekt in een in Lon den uitgegeven verklaring van 'volkerenmoord'. 'President Ka- rimov heeft bewust getracht le den van Hizb ut-Tahrir uit te roeien. De genocide is uitge voerd met steun van westerse regeringen en Rusland wier haat tegen de islam en moslims geen grenzen kent', aldus de verklaring. De partij beroept zich op ge loofwaardige bronnen en getui gen. Karimov heeft Hizb ut- Tahrir eerder verantwoordelijk gesteld voor de onlusten in An dijan. Officieel zijn daarbij 169 mensen omgekomen. Andere bronnen spreken van 500 tot 1500 slachtoffers. Volgens Hizb ut-Tahrir is de ge- vangenisuitbraak die de onlus ten in Andijan tot gevolg had, in scène gezet door de veiligheids troepen van Karimov, gesteund door Russische eenheden. De meeste van de bevrijde gevan genen zijn meteen afgemaakt, stelt Hizb ut-Tahrir. Gevange nen die getuige waren mogen nog steeds geen bezoek ontvan gen. Hizb ut-Tahrir stelt dat Russische speciale eenheden het vuur openden op circa 50.000 demonstranten die op het plein voor het provinciehuis aanwezig waren. De stad is tot de dag van vandaag afgesloten voor buitenstaanders. Hizb ut-Tahrir staat een islami tische leefwijze voor, inclusief islamitische wetgeving (sharia) en gewapende strijd (jihad). Men wil dat bereiken door een wereldrevolutie. De organisatie is in 40 landen actief. In cen- traal-Azië heeft men naar schatting 10.000 militante le den, waarvan minstens 500 in Oezbekistan. paliang, sudan - Dit Sudanese kind wacht in een opvangcentrum van Artsen Zonder Grenzen in het zuiden van Sudan op voedsel. De VN heeft ge waarschuwd dat een nieuwe ramp dreigt omdat vanwege geldgebrek niet voldoende hulp en voedsel kan worden gebracht naar het zuiden en oosten van Sudan. Voor liefst 3,2 miljoen mensen ligt honger in het verschiet. Ook in zuidelijk Afri ka is de situatie penibel. Zeker zeven miljoen mensen daar zijn het komende jaar aangewezen op voedselhulp, en dat is meer dan vorig jaar, meldt het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP). Belangrijkste oorzaak is aanhoudende droogte. Naast droogte wordt de voedselcrisis ook veroorzaakt door de HlV/aids epidemie. Foto: Reuters madrid/anp-rtr-dpa - In de Spaanse hoofdstad Madrid heeft de Baskische afschei dingsbeweging ETA met een autobom meer dan vijftig per sonen verwond. Vier mensen moesten volgens hulperleners in een ziekenhuis worden be handeld. Ruim vijftig anderen liepen snijwonden op door rondvliegende glas- en me taalsplinters of klaagden over gehoorschade. De auto met explosieven ont plofte in een industriegebied in het noordoosten van Madrid. Ruim een halfuur voor de bom aanslag had de Baskische krant Gara volgens de politie een waarschuwing gekregen uit naam van de ETA. Door de waarschuwing had de politie nog de mogelijkheid het gebied af te zetten. Toch vielen door de kracht van de explosie veel gewonden, vooral door rond vliegend glas van gesprongen ruiten uit nabijgelegen gebou wen. De aanslag, de eerste sinds februari, is een forse te genvaller voor de linkse rege ring. Vorige week kreeg het ka binet toestemming vredesbe sprekingen te beginnen met de ETA, als die belooft de wapens neer te leggen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Voor het eerst sinds lange tijd betreedt vandaag weer een Palestijnse pre sident het Witte Huis. De rode loper die Yasser Arafat jarenlang is onthouden, wordt nu uitgerold voor zijn opvolger. Pre sident George Bush zal Machmoud Abbas hartelijk welkom heten, maar een schou derklopje en een warme handdruk zullen die laatste niet uit de zorgen helpen. De Palestijnse leider wil harde politieke toezeggingen, die zijn positie thuis verster ken. De belangrijkste is een eenduidige Amerikaanse verklaring dat Israëls terug trekking uit de Gazastrook onmiddellijk zal worden gevolgd door een totale uitvoe ring van de routekaart, het internationale vredesplan. Dus inclusief een Israëlische bouwstop in de nederzettingen. En meer in het algemeen willen de Palestijnen dat Bush kiest voor een wat evenwichtiger be nadering van hun conflict met Israël. Dat Abbas op en top tevreden uit Washington zal terugkeren, lijkt onwaarschijnlijk. Bush heeft Ariel Sharon beloofd geen plotselin ge politieke bewegingen te maken voordat de Israëlische terugtrekking uit Gaza een feit is. De Israëlische premier op zijn beurt weet niet goed raad met Abbas. Hij wekt de indruk dat hij veel liever te maken had met Yasser Arafat. Die zat veilig opgeslo ten in Ramallah en werd de laatste jaren van zijn leven door vrijwel niemand meer serieus genomen. Sharon kon daarom doen wat hij wilde. Zijn besluit tot een eenzijdige Israëlische terugtrekking Uit de Gazastrook - dat wil zeggen zonder enige coördinatie met het Palestijnse bestuur - is typerend voor die periode. Maar nu zit hij opgescheept met een Palestijnse presi dent die, als we de verklaringen mogen ge loven, het vertrouwen geniet van de Ver enigde Staten en de rest van de internatio nale gemeenschap. Over Abbas spreekt Sharon met twee ton gen. In een toespraak, eerder deze week tot de pro-Israël lobby in Washington vroeg hij de Palestijnse president de terug trekking uit Gaza met hem te coördineren. „We zullen er alles aan doen Abbas te hel pen", zei hij ook. Maar tegelijk adviseerde Israël de Amerikaanse regering geen enke le toezegging te doen aan Abbas zolang deze niet harder optreedt tegen de gewa pende milities. Omgekeerd weet Abbas ook niet goed raad met Sharon. Als hij na zijn eclatante ver kiezingszege en alle internationale lof re kende op een Israëlisch steuntje in de rug, dan is hij van een koude kermis thuisgeko men. Er is voor Sharon altijd wel een ex cuus voorhanden om toezeggingen aan de Palestijnen slechts gedeeltelijk of in het geheel niet uit te voeren. Dat alles zal president Bush in het achter hoofd moeten houden als hij na afloop van het onderhoud een persconferentie geeft met zijn Palestijnse gast. Ooit heeft hij premier Sharon een brief met politieke garanties gegeven, als waardering voor diens besluit tot terugtrekking uit de Gaza strook. De Palestijnen verwachten zo'n document niet, maar wel duidelijke taal. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Steve Stevaert, de leider van de Vlaamse soci alisten en lange tijd onbetwist de populairste politicus van Vlaanderen, zorgt alwéér voor een verrassing: hij keert de landelijke politiek de rug toe en wordt gouver neur van Belgisch-Limburg, vergelijkbaar met een commissaris van de koningin in Nederland. Het nieuwtje over zijn benoeming sloeg gisteravond in als een bom. Eén dag na het afscheidsfeestje van de christen-democratische provinciegouverneur Hilde Houben-Bertrand, doet Stevaert zijn bijnaam - Steve Stunt - alle eer aan. „Ik heb altijd gezegd dat ik niet lang aan toppolitiek zou doen", zei hij in een eerste reactie op zijn benoe ming. De uitdaging was, beweerde hij, te groot. Het is voor het eerst dat een socialist het ambt van gouver neur in Limburg aanvaardt. Het afscheid is opmerkelijk. Stevaert was het gezicht van een nieuwe generatie. Hij leidde zijn partij bij de parlementsverkiezingen in 2003 naar een klinkende overwinning. Maar het Stevaert-effect boette snel aan kracht in. Bij de Vlaamse deelstaatverkiezingen, vorig jaar, moest de partij een fiks verlies incasseren. Zijn 'gratis-verhaal' - van gratis bussen tot een gratis burge meester - was aan slijtage onderhevig. Zijn bekende - Steve Stevaert. Foto: GPD/Luc Daelema oneliners, 'het socialisme zal gezellig zijn of het zal niet zijn'klonken afgezaagd. Nee, hij verwacht niet dat een leemte ontstaat na zijn vertrek. Er staan genoeg talentvolle opvolgers klaar, zegt Stevaert. De SPJV (Socialistische Partij-Anders) werd toch te veel met hem verpersoonlijkt. De successtory van Steve Stevaert begint in 1994. Zijn politieke peetvader Willy Claes neemt hem onder zijn hoede. (Claes komt later in opspraak vanwege zijn rol in de smeergeldaffaire rond de Italiaanse helikopter bouwer Augusta). Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Hasselt, weet de voormalige kroegbaas de christen-de mocraten van de troon te stoten en de eerste socialisti sche burgemeester van de Limburgse hoofdstad te worden. Onder leiding van Stevaert groeit Hasselt uit tot een trendsetter. Hij introduceert gratis busvervoer in Hasselt. „Vroeger vervoerden onze bussen lucht, nu vervoeren ze mensen", is één van zijn gevleugelde uit spraken. In 1998 gaat hij deel uitmaken van de Vlaamse rege ring, en als minister van openbare werken doet hij op nieuw van zich spreken door de strijd aan te binden met de ruimtelijke wanorde. Hij stuurt bulldozers erop uit te om illegaal gebouwde villa's te slopen. In 2003 volgt hij Patrick Janssens op als partijvoorzitter. Hij wordt met 97,6 procent van de stemmen geko zen. Na twee jaar houdt Steve Stunt, of het 'schijnheilig pa- terke', zoals zijn andere door zijn tegenstanders be dachte bijnaam luidt, het alweer voor gezien. Op 51-ja rige leeftijd keert hij terug naar zijn geliefde Limburg waar hij een gouverneur wil zijn ie 'boven de partij politiek en tussen de mensen staat'. Hij legt op 30 mei de eed af. Een Franse wijnboer demonstreert in Nimes, in Zuid-Frankrijk, tegen de almaar dalende prijzen en verkoop van de Franse wijn. Op zijn T-shirt zijn opvatting over het Europese grondwettelijke verdrag: 'Non'. Foto: Reuters parijs/anp - Zelden heeft een politiek onderwerp de Fransen zo opgewonden als het Verdrag voor een Europese grondwet, waarover komende zondag een referendum wordt gehouden. Alle Fransen hebben de tekst in hun brievenbus gehad. Ruim drie maanden lang leidde dat tot hooglopende discussies in kranten, voor radio en televisie. Bruiloften zijn zelfs uitgemond in verhitte „verkiezingsbijeen komsten" tussen voor- en te genstanders. Blijkens de laatste opiniepeilingen is 54 procent van de Fransen tegen die grondwet. Zij beschouwen die als de kers op de taart van het liberalisme, het principe van vrije concurrentie zonder enig vangnet en afbraak van sociale verworvenheden. Franse arbeidsinspecteurs heb ben - anoniem - begin deze week nog olie op dat vuur ge gooid. „Niemand begrijpt er nog iets van. Wij voorzien ein deloze procedures en vrijwel onoplosbare problemen omdat iedereen de grondwet leest zo als hem dat uitkomt", klinkt het uit die hoek. Zij doelden vooral op goedkope arbeidscontracten in Frankrijk voor mensen uit de voormalige oostblok-landen. Ook vrezen zij dat Franse be drijven daarheen uitwijken om dat arbeid er goedkoper is, so ciale lasten lager zijn en ar beidsvoorwaarden zachter. Voorstanders van de Europese grondwet waarschuwen voor koudwatervrees. President Chi rac is bang dat een 'non' Frank rijk én Europa verzwakt, en dat de Fransen zich voor heel lange tijd buitenspel zetten. Maar hij peinst er niet over op te stap pen als de grondwet in het refe rendum wordt afgestemd. Eu ropa en de Franse binnenland se politiek hebben volgens Chi rac niets met elkaar te maken. Toch zit daar een groot deel van het probleem. „Wat je de Fransen op het ogenblik ook vraagt, het antwoord is neen", meent een vroegere adviseur van de socialistische president Mitterrand. Zo'n antwoord is in de eerste plaats een 'neen' in de richting van Chirac. Veel Fran sen vinden dat Chirac gouden bergen belooft, zonder zijn be loften waar te kunnen maken. De laatste zet om de Fransen over de streep te trekken is de aankondiging van een verho ging van het minimumloon met 5 procent per 1 juli. „We zijn niet te koop", klonk het boos in Frankrijk, en 'neen' won op nieuw een punt in de opinie peilingen. „Er is maar één op lossing om uit het slop te ko men", heeft de Groene voor man Cohn-Bendit gezegd, „en dat is dat Chirac nu opstapt. Dan wint 'ja' met 65 procent."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7