SERVICE Koop t u de krant vaak los? LEVEN ff ifn M Lamsvlees met dille, zoals in Tinglev Bestel d LEES DE KRANT MET RUIM 25% KORTING! Kruiswoordraadsel Tropisch warm o donderdag 26 mei 200< i iA\ E£,T Ot PAT NIET OP 1 BOEK VAN DE DAG Genre: roman Doeschka en Geerten Meijsing Moord doodslag Uitg. De Arbeiderspers Prijs: 22,95 Het komt in de literatuur maar weinig voor: broer en zus die alle bei schrijver worden. Het overkwam Geerten en Doeschka Meij sing die jarenlang niet veel met elkanders schrijversschap ophad den. Dat was maar reden voor jaloezie en andere vervelende ge voelens. Maar zie: de twee hebben de krachten gebundeld en leve ren nu een heuse duo-roman af. Doeschka opent met Moord en Geerten maakt af met Moord doodslag. Het begint met een ont moeting van broer en zus in Syracuse, Sicilië, niet toevallig ook de woonplaats van Geerten. Het autobiografisch gehalte van beide ro mans is hoog, al loopt er ook een ingewikkelde moordzaak dwars doorheen. Beide schrijvers kunnen het niet laten hier en daar een steekje uit te delen. 'Niets van wat mijn zuster over mij zegt is waar', schrijft Geerten bijvoorbeeld. 'Zelfs niet dat ze mijn zuster is waarschijnlijk.' KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2-3 personen Slechts enkele kilometers over de grens met Duitsland in het Deense Tinglev tekende ik het recept voor het kostelijke ge recht van vandaag op. Het be treft gekookt lamsvlees in een romige saus met dille. In het eet huis in Tinglev kregen we er ge kookte aardappelen en een to matensalade met ragfijn sneden bosuitjes bij. Wij dronken er destijds een eenvoudige Pinot Blanc bij, die ook in de saus van het gerecht werd verwerkt. Ingrediënten 250 - 300 gram lam- slappen, bij voorkeur gesneden van de achter bout van het lam; 1 dl droge witte wijn, zoals Pinot Blanc; 4 zwarte pe perkorrels, licht ge kneusd; 1 klein kruiden boeketje (3 takjes blad- peterselie; 1 takje blad selderij; 1 takje verse tijm; 1 klein takje verse rozemarijn; 1 klein laurierblad); 20 gram bloem, gezeefd; 1 1/2 dl melk; zout; witte peper uit de molen; eventueel enkele druppels li moen- of citroensap; 2 - 3 eetl. slagroom; 11/2 eed. fijngesne den verse dille; 2 (dille) augur ken, (zoetzuur); 1 grote rijpe (Italiaanse) tomaat, ontveld; enkele takjes verse dille voor de garnering. Bereiding Leg het vlees in een pan met dikke bodem. Schenk er zoveel kokend water bij tot het net on der ligt. Voeg daarna de wijn toe en breng alles tot het kook punt. Schuim het oppervlak en kele malen zorgvuldig af. Voeg het kruidenboeketje en de pe perkorrels toe. Temper de warmtebron en leg het deksel op de pan. Laat het vlees zolang zachtjes koken tot het gaar is (ca. 75 minuten). Neem het gekookte vlees uit de pan en houd het warm. Zeef het kookvocht door een tevoren vochtig gemaakt stuk (kaas) doek. Breng het kookvocht op nieuw aan de kook en laat het zolang koken tot er niet veel meer dan 2 1/2 deciliter is over gebleven. Roer in een komme tje melk en bloem zolang tot het een volkomen glad mengsel is. Schenk het onder voort durend roeren door een fijn zeelje bij het inge dampte kookvocht. Blijf zolang roeren tot een ge bonden saus is verkre gen. Voeg er naar smaak zout, peper en eventueel enkele druppels limoen- of citroensap aan toe. Laat de saus 8-10 mi nuten zachtjes sudde ren. Roer er daarna room en dille door. Warm het vlees hierna nog even in de saus op. Snijd de augurken en het vruchtvlees van de tomaat in minuscule blokjes. Leg ze in een kommetje en strooi er een beet je zout over. Schep alles luchtig door elkaar. Presentatie Verdeel het vlees over voorver warmde borden. Schep er en kele eetlepels saus over en be strooi de gerechten met de au gurken- en tomatenblokjes. Schik er als garnering takjes dil le bij. Dien de rest van de saus apart in een sauskom op. U kimt er gekookte (nieuwe - kriel) aardappeltjes, (gegrati neerde) aardappelpuree, droog gekookte rijst of een kleine soort Italiaanse pasta (macaro ni) bij geven. Tip Vervang slagroom door crème fraiche of zure room. Neem kalfslappèn in plaats van lam- slappen. Hans Belterman DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck BC WIST JÉ- PAT" ÉÉN SÉttATTlÉ* HCNPJÊ J& SLOÉPPfcLK KAN ÉN JARÉN AAN JÉ- 1-ÉVÉN KAN TDWOe&eH? 2 an nu het voordelige bonnenboekje! laterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis 14,00) Weekvoordeelbonnen 6 1 gratis 7,00) Voor meer informatie en/of bestellen van de boekjes met voordeelbonnen belt u naar: 072-5196802 Horizontaal: 1. Javaanse dolk; 4. oorsprong; 8. voorzetsel; 10. Spaan roep; 11. deel van een fuik; 13. faire suivre; 15. windric 16. symbool zirconium; 17. omhulsel om een medicijn; 21. proef opname van een muziekuitvoering; 22. verdovi 24. muzieknoot; 25. bijbelse naam; 26. lage druk; 28. cll 29. ivoor; 32. voormalig Chinese leider; 34. stuk hout; 35. treuzelaar. Verticaal: 1. Jong dier; 2. dwarsmast; 3. voorzetsel; 5. geliefde var 6. oude lengtemaat; 7. grotere hoeveelheid; 9. spie; 11. koper gemaakt; 12. dames vertrek; 14. deel van een film 16. zeur; 18. op de manier van; 19. onderricht; 23. Scho familiestam; 24. smalle strook; 27. menigte; 30. Frans li woord; 31. vader; 32. familielid; 33. reeds. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Posten; 4. schotels; 6. ets; 7. ace; 9. fantoom; 11. engel. Verticaal: 1. Post; 2. Schot; 3. erts; 5. lector; 6. elf; 8. stee; 10. aan. Canarische eilanden Stuifmeeli hooikoortspatienten over het algemeen gunstiger. Verwachtinglvoor morgtm 1000 Luchtdruk(mbar) door Jan Visser WarmftSjpnt 'etersburg In sneltreinvaart is de atmosfeer boven West-Europa de afgelopen dagen opgewarmd. Dinsdagmiddag werd in het Spaanse Andüjar een maximumtempera tuur van 37,i graden gemeten. Vandaag kan het kwik in ons land lokaal aan de grens van 30 graden tippen. Op de meeste plaatsen wordt het vanmiddag 26-28 graden, aan zee 24 graden en daar kan het 's middags wat afkoelen doordat er een matige wind uit het wes ten tot zuidwesten gaat waaien. Vanochtend komt de wind eerst nog uit het zuiden. De hoge temperaturen worden bereikt bij vrij veel zonneschijn, onder invloed van een koufront boven de Noordzee wordt het van middag minder zonnig. Het front is gekoppeld aan een actieve storing die zich over het noordelijk deel van de Britse eilanden naar Noord-Europa verplaatst en vrijdag/zaterdag een mar kante afkoeling veroorzaakt in Lapland. Morgen vormt zich boven onze omgeving een kleinschalig hogedruk- gebied. Daardoor is de wind waarschijnlijk enige tijd zwak en veranderlijk. Voor de rest verandert er weinig. De temperatuur loopt in veel streken opnieuw tot bo ven 25, lokaal tot omstreeks 30 graden op. Verder is het meest zonnig, ik sluit evenwel niet uit dat er in loop van de middag of avond toch al een enkele on weersbui tot ontwikkeling kan komen. De kans is groot dat zaterdag de warmte in de kust provincies begint te tanen. Onder invloed van een nieuwe storing boven de Britse eilanden gaat de wind uit het westen waaien en houdt het kwik het aan zee bij een graad of 20 voor gezien. In het binnenland kan het nog wel zomers warm worden, zeker is deze ont wikkeling allerminst. Verder een toenemende kans op pittige donderbuien. Ook zondag en maandag, wan neer een golvend koufront zich enige tijd boven of in de buurt van ons land ophoudt, is de kans op regen en onweersbuien vrij groot. De temperatuur komt 's mid dags op 20-21 graden uit. Kortom geen meizomer maar een meizomertje. Moskoü jrschau Londen 9< Boekarest o Belgrado Istanbul] Tirarta Antalya Rome Corsicf Barcelona Sardinië Rhodos Mallorca Kreta -ö Malta Fuerte ventura Tenerife iran Canaria zware regen 4» r}- ooi}- V sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist licht bewolkt bewolkt buien Scheveningen Egmond Katwijk IJmuiden Rotterdam Verwachting voor morgen Purmerend IJmuiden Zaanstad Haarlem Almere Amsterdam HOOIKOORTS .O Hoofddorp Verwachting voor morgen Hilversum zuring O Sassenheim hazelaar Katwijk LeidenO De verwachting voor morgen is dat de situatie voor hooikoortspatienten nog ongunstiger gaat worden. Het wordt morgen een tamelijk zonnige dag en er staat niet veel wind van uit het westen. Mogelijk kan er aan het eind van de dag een bui vallen die de pollen uit de atmosfeer regent. Amers weegbree O Wassenaar bijvoet brandnetels geen Bron: www.Weerpn STRIPS PUZZEL

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22