erdonk gaf Ljuist beeld in asielzaak' Ouwehand wil jeugd aan de haring krijgen Veel werk voor spoedeisende hulp op eerste stakingsdag Liverpool sterkste in zinderende finale Kamer blokkeert beursgang Schiphol lister opnieuw onder vuur Schone handen 05 donderdag 26 mei 2005 Veel zon en warm Zaak Savanna duurt vier dagen den haag/alphen - De Haagse rechtbank heeft vier dagen uit getrokken voor de behandeling van de rechtszaak tegen de moeder en de stiefvader van de Alphense peuter Savanna. Op maandag 30 mei moet de moe der voor de rechter verschijnen, de dag erna is haar vriend aan de beurt. Pas op dinsdag 7 juni, tijdens de vierde en laatste zit tingsdag, eist de officier van justitie een straf. Een derde ver dachte, een neef van de moe der, komt in het najaar voor de rechter. Savanna werd in sep tember vorig jaar dood in de kofferbak van haar moeder en stiefvader gevonden. Brit kwart eeuw onschuldig vast londen - Van een Brit die we gens een moordpoging een kwart eeuw in de gevangenis zat, is het vonnis vernietigd. De 41-jarige Paul Blackburn over weegt stappen tegen de politie, meldde de Britse omroep BBC gisteren. Een rechtbank veroor deelde de destijds 15-jarige Blackburn in december 1978 tot levenslang omdat hij een negenjarige jongen had willen vermoorden. Schapen verkracht en gedood rijen - Twee schapen zijn gis termorgen bij de manege in Rij en in alle vroegte zeer ernstig mishandeld. De dieren zijn ook seksueel misbruikt en daarna doodgeslagen. De twee dood geslagen schapen hadden elk twee lammetjes. Die werden nog gezoogd. Er zijn snel maat regelen getroffen. De jonge diertjes worden nu met behulp van een kunstspeen kunstmatig gevoed. Nog 12 moorden door Canadees Vancouver - De varkensboer die geldt als de grootste serie moordenaar van Canada, heeft volgens justitie niet 15, maar zeker 27 moorden op zijn gewe ten. Dat concludeert justitie na vondst van DNA-sporen op zijn boerderij. De 55-jarige Robert Pickton zou vooral drugsver slaafde prostituees in Vancou ver hebben vermoord. Tussen 1978 en 2001 verdwenen bijna zeventig vrouwen uit de rosse buurt van de West-Canadese stad. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/G V Naam: Adres Poetcode I Plaats: Geboortedatum e-mail Bank/giro* Handtekening I Uitsluitend by de envelop naar £eidseh Dagblad. afd lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis I 1 vindt u nadere informatie. 2 Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad 8 710404 600011 Istanbul - Liverpool heeft gisteravond op gedenkwaardige wijze de Champions League gewonnen. De Engelse ploeg versloeg AC Milan in de voetbalfinale via de noodzakelij ke strafschoppenserie. Na negentig minuten en na de verlenging was de stand 3-3. Vanaf elf meter was Liverpool beter, vooral dankzij doelman Dudek (ex-Feyenoord): 3- 2. Bij de rust keken de Britten in Istanbul nog tegen een ogenschijnlijk kansloze achter stand van 0-3 aan door treffers van Crespo (twee) en oudgediende Maldini. Binnen een kwartier maakte Liverpool de achterstand in de tweede helft ongedaan. Gerrard, Smi- cer en Alonso gaven het duel een ongekende wending. Doelman Dudek, die in de slot fase van de verlenging al twee prachtige reddingen verrichtte, groeide uit tot held van Liverpool. Pagina Sport: Hoofdrol Dudek in bizarre finale. Foto: EPA door Rob Onderwater katwijk - Het Katwijkse visbe- drijf Ouwehand wil de doel groep verjongen. Om 'jong vol wassenen' vanaf 25 jaar aan de haring en andere vissoorten te krijgen, is Ouwehand een over eenkomst aangegaan met Radio Noordzee en het SBS-program- ma Showtime, dat een jaar be staat. Vanaf morgen zijn er reclame boodschappen op de radiozen der te horen die de luisteraar attent moeten maken op de Hollandse Nieuwe, die vanaf komende woensdag te koop is. Op die dag is er een speciale haringparty met bekende Ne derlanders vanaf strandpavil joen Tropen aan Zee in Bloe- mendaal. Luisteraars van Noordzee kunnen daarvoor vip-kaarten winnen. Ouwehand, dat dit jaar hon derd jaar bestaat, kiest die loca tie vanwege het trendy uiterlijk en laat daarom de wat meer traditionele paviljoens in Kat wijk liggen. Het Katwijkse be drijf introduceert woensdag in Bloemendaal een speciaal vork je, dat de jongeren ertoe moet aanzetten om haring te eten. Met het vorkje hoeft de haring niet met de vingers te worden aangepakt. Haring wordt voornamelijk ge geten door ouderen: 67 procent van de mensen boven de 50 jaar eet regelmatig haring. Het percentage haringeters onder jongeren ligt veel lager. Ouwe hand gaat daarom de strijd aan om de jongeren te leren vis te eten. Evelien Ouwehand, belast met marketing, zegt dat in het kader daarvan al verpakte haring en lekkerbek in de markt zijn ge zet. Kibbeling, visfrieten en ge bakken mosselen komen er binnenkort aan. „Het voedings centrum adviseert om twee keer in de week vis te eten. Daar willen wij op inspelen met makkelijk te bereiden produc ten als kibbeling, lekkerbek en mosselen. En als de jongeren dat eenmaal eten, gaan ze van zelf aan de haring." Zaterdag in Bijvoegsel Erbij: Honderdjarig visbedrijf zoekt nog steeds uitdagingen door Richard Mooyman den haag - De vliegmaatschap pijen zijn blij dat het CDA de beursgang van Schiphol wil blokkeren. Maar de vlag gaat niet uit bij branchevereniging Barin, die de privatisering al ja ren probeert tegen te houden. Reden: het CDA heeft gesugge reerd de overheidsaandelen dan maai rechtstreeks te verko pen, bij voorbeeld aan pensi oenfondsen. „Met zo'n tussenoplossing zijn we niet gelukkig", zo stelt Barin-secretaris F. Allard die onder meer de KLM vertegen woordigt. De directe verkoop van 49 procent van de Schip- hol-aandelen brengt volgens hem dezelfde nadelen mee als een gedeeltelijke beursgang. „Aandeelhouders zijn aandeel houders: die willen rendement zien." En dat betekent een ver hoging van de tarieven, zo vreest Allard. De vliegmaatschappijen moch ten gisteren tijdens een hoorzit ting in de Tweede Kamer nog eens uitgebreid hun bezwaren opsommen. Erg tevreden zijn de klanten van de nationale (advertenties) IRENE Buitenleven Fabrieksweg 4 Huizen Laat u verrassen door onze kok Zaterdag 28 MEI BARBECUE DEMONSTRATIE van 10.30-15.30 uur www.irenebuitenleven.nl (zie advertentie elders in de krant) Home cinema met slechts twee zichtbare luidsprekers: nu een nóg grotere belevenis voor het oog en het oor luchthaven niet, maar een pri vatisering zou volgens de Barin helemaal slecht uitpakken. Het gevaar is volgens Allard groot dat Schiphol misbruik maakt van zijn monopoliepositie. Er zijn volgens hem onvoldoende waarborgen om te voorkomen dat Schiphol de vlieg- en bevei ligingstarieven verder opkrikt. Daarnaast zouden er voor de luchthaven geen prikkels zijn om efficiënter te werken. Vlieg- activiteiten dreigen een onder geschoven kindje te worden. De luchthaven is volgens de Barin vooral bezig met het ontwikke len van kantoren, winkels en parkeerterreinen. De plannen van Schiphol-baas Cerfontaine om actiever te wor den in het buitenland, stem men Allard ook al niet vrolijk. „Dat levert risico's op." Privati sering is volgens Allard hele maal niet nodig om kapitaal aan te trekken, zoals Cerfontai ne zegt. De luchthaven Schiphol wilde gisteren niet reageren op het nieuws dat een Kamermeerder heid nu tegen een beursgang is. „We zijn al tien jaar bezig met de privatisering", aldus een woordvoerster. „We wachten eerst maar eens het Kamerde bat af." (g0 SPEURDERS Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 51% 868 Fax: (072) 51% 869 hbo - De Surinaamse president Ronald Venetiaan laat in bureau zien dat hij schone handen heeft: wie heeft ge- or de parlementsverkiezingen, moet zijn vinger in de rode in. „Op naar een volgende overwinning! Op naar de veertig oept hij als hij het stembiljet in de bus doet. De uitslag Ie loop van vandaag verwacht. Foto: ANP/Olaf Kraak 'gpd - Minister Ver- imdelingenbeleid) 'weede Kamer verkeerd iver een asielzaak in dode is gevallen. Uit eheim dossier blijkt nister ten onrechte teld dat er geen fouten lakt bij de uitzetting sychiatrisch gestoorde Spanje in augustus om de zaak-Andrej een schizofrene Oe- e enkele dagen na zijn in Spanje zelfmoord Verdonk heeft naar g van Kamervragen zaak gezegd dat de autoriteiten 'niet de lebben dat er iets tij overdracht is misge- let tegenovergestelde een niet geopenbaard ïksrapport van het ministerie van binnen- aken. jaarden schrijven daar- zaak is misgelopen afwezigheid van per- medische en sociale itatie', die door Neder- :hikbaar had moeten ;steld. Ook in een ge- een Nederlandse ver- irdiger in Madrid heb- ianjaarden hun onvre- gemaakt. De weergave van de gesprekken weigert Verdonk te openbaren omdat het in strijd zou zijn met 'het belang van de Staat'. Een woordvoerder van Verdonk ontkent dat de minister de Ka mer verkeerd zou hebben voor gelicht. „Haar antwoord op de Kamervragen van destijds was gebaseerd op berichten van de Spaanse autoriteiten, waaruit bleek dat er niets zou zijn mis gegaan." Uit het dossier-Donorov, dat deze week op aandringen van de Tweede Kamer openbaar zal worden gemaakt, blijkt dat niet is voldaan aan de voorwaarden die aan de uitzetting verbonden waren. Het Bureau Medische Advise ring had bepaald dat er een 'ge degen overdracht van medische gegevens' moest plaatsvinden. Uit een proces-verbaal van de Marechaussee op Schiphol blijkt echter dat er geen me disch dossier voorhanden was op het moment dat Donorov werd uitgezet. De Inspectie voor de Volksge zondheid doet inmiddels ook onderzoek naar de zaak-Donor- ov, net als de Nationale Om budsman. Pagina Binnenland 1: Verdonk komt goed weg met excuus COMMENTAAR (71 www.draagmoeder.be n die dolgraag kinde- n maar ze niet kunnen ervaren dat niet zelden natisch. Een sterke kin kan leiden tot adoptie, procedures daarvoor en ingewikkeld en het eel leeft breed dat inderen eilijker le- )ben. Dat n in zo'n naar onor- middelen valt nog te begrij- ir voor het kópen van via internet past geen grip. Dat is mensenhan- het onsmakelijkste België en Nederland nderzoeken in naar de zaken rond baby Don- voor €15.000 door een e draagmoeder zou zijn aan een kinderloos stel den. Voor zover nu be eft de Belgische draag- een aantal scheve n gereden. Het echtpaar de baby voor droeg, horen dat er door een tol geen kind kwam. La- erde ze te zeer gehecht te zijn aan Donna om de baby af te staan. En weer later creëerde de draagmoeder bewust ondui delijkheid over wie de biologi sche vader was. Die gang van zaken maakt dui delijk dat er in België snel meer en scherpere regels moeten ko men voor draagmoe derschap. Maar los daarvan kan het op geen enkele manier door de beugel dat een baby via internet wordt verkocht en gekocht. Dat is pure mensen handel, waar hard tegen moet worden opgetreden. Adoptiekinderen gaan, zo blijkt uit recent onderzoek, helemaal niet ernstiger gebukt onder het leven dan kinderen die bij hun 'echte' vader en moeder wonen. Ook buitenlandse adoptiekinde ren gaat het vaak goed af. Die positieve onderzoeksresultaten maken nog eens extra duidelijk hoe goed het is dat er zware pro cedures bestaan voor het adop teren van kinderen. Het belang van het kind moet daarbij te al len tijde centraal staan. Peter de Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Kriebelbeesten houden huis in Naturalis Een Frans 'nee' klinkt vooral voor Chirac Rijsbergen moet hopen op een wonder Stadsgidsen hebben het steeds drukker door Saskia Stoelinga leiden/regio - De eerste dag van de driedaagse staking is volgens huisarts en coördinator Edwin Wallaart van het regionaal actiecomité gisteren zonder onrust verlo pen. „Alles is onder controle. Van Hillegom tot Alphen, van Leiden tot Wassenaar. Over de dag van vandaag heb ik ook geen zorgen. Overal is capaciteit en de pa tiënten zijn goed geïnstrueerd en voorgelicht. Ze lijken het eens te zijn met onze daad. Ik heb nog geen wanklank gehoord." Van de bijna achtduizend huisartsen staken er volgens de Landelijke Huisartsen Vereniging zeker zesduizend. „In onze regio ligt de boel echt plat." Wallaart kent slechts een handjevol artsen die om allerlei redenen niet meedoen. „Daar is begrip voor." Echte calamitei ten zijn er volgens hem niet geweest. „Ons vangnet - de coördinatiepost voor uiterste nood - is niet overma tig gebeld. Verder hebben we patiënten goed kunnen doorverwijzen naar de spoedeisende hulpen van de ziekenhuizen." „Dat hebben we gemerkt", zegt voor lichter Dirk Ketting van het LUMC. „Het was behoor lijk druk met allerlei zaken die normaal door een huis arts worden behandeld. Het ging vaak om buikklach ten. Echt hele lange wachttijden zijn er niet geweest. We hebben intern extra assistentie ingeroepen." Bij het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp hetzelfde beeld. „Wij hadden ook duidelijk meer aanloop", zegt voor lichtster Schrijnemaeker. „Zeker 70 procent van de ge vallen viel onder de noemer huisartsenzorg." Beide ziekenhuizen verwachten ook vandaag niet voor on overkomelijke problemen te staan. De meldkamer en ambulancedienst voor de regio Lei den was en is op alles voorbereid. Pieter Haasbeek, hoofd ambulancedienst, meldt dat er gisteren niet meer is gereden. „Er zijn wel meer meldingen geweest. Dat is niet verwonderlijk, want de bandjes van de sta kende huisartsen beginnen met 'bel 112 in geval van acute nood.' Wij konden echter alles keurig doorver wijzen." Apotheker Van Opdorp van apotheek Reyst in de Steenstraat in Leiden heeft lekker kunnen doorwerken. „Meer herhalingsrecepten voor chronisch zieken en veel mensen met vragen voor middeltjes. De acute klachten hebben we doorverwezen. Wel zijn er minder recepten binnengekomen. De dagen voorafgaand aan de staking waren dat er juist meer. We zijn dus in ba lans." Coördinerend Huisarts Wallaart verwacht vandaag ook geen grote problemen. „Ik houd de vinger aan de pols. Ik ga overal kijken. Verder komen we nog bij elkaar om stoom af te blazen. De stakers zijn bezig met het bijwerken van dossiers en achterstallige administratie. Ook krijg je nu de kans om patiënten te bezoeken die in het ziekenhuis of een ver pleeghuis liggen. Pagina R3: 'Het is schadelijk om alleen tobberigheid uitte stralen'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1