Pieter de la Courtgebouw langdurig op de schop Wijkgebouw Staalwijk was eeuw geleden proeflokaal LEIDEN 81 REGIO 'Stedenbanders' bezoeken Lei1 ÏDeste. "brecte/ »L. YV\erqt*\ doe je. Iaoajs ejt.<cw\ev\ KV\cUrta^eMewt" 5ucuS Hastens Tweede verdachte moord Orlov in augustus voor rechter U slaapt al in een echte Hastens voor maar 14 cent per nacht! 'Ovidius leuk? Latijn is gewoon leiden - Behalve een delegatie uit het Zuid-Afrikaanse Buffalo City zijn er dezer dagen ook mensen uit de Poolse stad To- run in Leiden. Met beide steden heeft Leiden een stedenband. De delegatie uit Polen bestaat behalve uit ambtenaren ook uit leden van muziekgroepen en drie leerling-koks. De Poolse ambtenaren laten zich in Lei den vooral informeren over het 'commercieel beheer v nen en de aanleg en he van groenvoorziening! mensen uit Buffalo Ci vooral informatie op oiC( en aidsprojecten. De b logeren bij gastgezinn<K daag wordt ook een bo3 presenteerd over de ste3 den: 'Leidens verre vr' Ook met Oxford, Krefeli11 galpa heeft Leiden een 1 6 (advertentie) LS'* y\t werker Hogeschool IHH«LLAND Staalwijk biedt onderdak aan tal van organisaties en instellingen. Foto: Gemeentearchief Leiden kenfondsen bestonden, werd op deze wijze naast de zorg voor het geestelijk heil ook aandacht besteed aan het li chamelijk welzijn. Vanaf de ja ren dertig tot zo'n vijftien, twintig jaar geleden gaf elke in de wijk geboren baby zich in gebouw Staalwijk bloot voor onderzoek. Want in Staalwijk was ook het consultatiebureau voor baby- en kleuterzorg. Ge durende de crisisjaren van 1930 tot 1936 achtte de wijk- vereniging het haar taak de fi nanciële noden van de aan haar toevertrouwde lidmaten zoveel mogelijk te verlichten. Tijdens de oorlogsjaren 1940- 1945 probeerde de Nationaal Socialistische Winterhulp te vergeefs een vinger in de cha ritatieve pap te krijgen. In de zomer van 1957 is de zij gevel langs de Drie October- straat gewijzigd. Daarna ver anderde het interieur van het gebouw nog twee keer. Dat kwam door de brand in febru ari 1984, waarbij de bovenver diepingen zware schade oplie pen en in april 1986, toen de grote benedenzaal vlam vatte. Verenigingen vergaderen nog steeds in Staalwijk en de soos voor 60-plussers is springle vend. Gesprekskringen en werkgroepen hebben er een thuis. Maar ook de activiteiten van andere instellingen heb ben in het gebouw een plek gevonden. De Stichting Dienstverlening Leiden, de Ouderen Aktiviteiten Commis sie en het Buurtcomité Tuin- stadstaalwijk, verdreven uit hun buurthuis De Linde aan de Herenstraat 64 hebben on derdak in Staalwijk. Bronnen: Ir. G.L. Driessen, Vereniging Oud Leiden, Ge meentearchief, S. Platteel, Dr. J. Riemens, Herman Kleibrink en Ruud Spruit. Eric-Jan Berendsen Wijkgebouw Staalwijk uit 1905 is niet gebouwd met het doel waartoe het al negentig jaar dient. Het is in het begin een uitspanning geweest, waar de boeren uit Zoeterwoude en omgeving hun paarden stal den voordat de agrariërs de stad in gingen naar de markt. Het te verkopen vee werd dóór knechts of los werkvolk langs de invalswegen, zoals de He renstraat, naar de markt ge dreven. Nam de boer zijn vrouw en huwbare dochters mee naar de grote stad, dan wandelden zij naar het centrum om inkopen te doen of zich bij een van de naaisters een nieuwe zondagse jurk of mogelijk een bruidsja pon te laten aanmeten. Na af loop ging het gezin naar een proeflokaal of uitspanning. Ook het huidige café De Treg- ter (voorheen Aniba, nog eer der Ruimzicht) vervulde zo'n functie. Na tien jaar kreeg Staalwijk een andere functie. Op 16 fe bruari 1915 werd het pand in gebruik genomen als wijkge bouw van de gelijknamige christelijke wijkvereniging. Het was toen één van de ongeveer tien wijkgebouwen van her vormde signatuur in Leiden. Soortgelijke wijkgebouwen waren bijvoorbeeld Pniël aan de Middelstegracht, Rehobot aan het Rapenburg en Leven daal aan de gelijknamige gracht, thans een weg. Onder leiding van godsdienst onderwijzers of -onderwijze ressen hielden hier vrouwen en mannenverenigingen, moe derkransen, knapen-, jonge- lings- en jonge-dochtersver- enigingen hun bijeenkomsten en werd er op zondag de kin derkerkdienst en zondag school gehouden. Ook de cate chisaties werden in zo'n cen trum gegeven. Daarnaast orga niseerden allerlei clubs op christelijke grondslag binnen de muren van deze gebouwen hun samenkomsten. Het lever de veel huwelijkspartners op. Maar in een wijkgebouw hield dikwijls ook een arts zijn spreekuur. Een wijkzuster van een van de kruisverenigingen kon men hier gratis consulte ren. In de tijd dat er geen zie Onder redactie van Tjmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. www.hastens.nl since 1852 Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Heemstede Binnenweg 41 - Heemstede - tel. 023 5473333 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 3614120 p —l m A P6 SP» 0"» I donderdag 26 mei 200C Internetten op terrasje leiden - Met laptops die zijn aangesloten op het gratis draadloze netwerk Wifi kunnen bezoekers sinds kort internet ten bij verschillende cafés. Die zijn aangesloten bij het T-Mo- büe netwerk. Niet-abonnees moeten wel betalen om het in ternet op te kunnen gaan, met een creditcard of een voucher. De nieuwe 'T-Mobile HotSpots zijn City Hall, stadscafé Van der Werff en De Filosoof aan De Grent in Noordwijk. leiden - Een 25-jarige man uit Litouwen staat medio augustus voor de Haagse rechtbank te recht voor medeplichtigheid aan de moord op Richard Or lov. Hij was in januari dit jaar in Polen opgepakt, een maand la ter naar Nederland overge bracht en zit sindsdien in voor arrest. De Litouwer stond afgelopen maandag al voor de rechter. Toen is de zaak niet inhoudelijk behandeld maar werd zijn voorlopige hechtenis verlengd. De 23-jarige Richard Orlov, alias Ricardas Romeris, werd in de nacht van 30 september op 1 oktober 2003 op gruwelijke wij ze vermoord op het parkeerter rein langs polderpark Cro- nesteyn bij het Boerenpad te genover de Vrouwenweg. Hij werd geschopt, geslagen, in het water gegooid, gewurgd en er werd met een auto over hem heengereden. Een Litouwer (22) is vorig jaar juli voor de moord tot 15 jaar cel veroordeeld maar politie en justitie zijn er door getuigenverklaringen altijd van uitgegaan dat er minimaal vier daders waren. De andere twee zitten vast in Litouwen in af wachting van hun proces. Orlov was als minderjarige asielzoeker onder een valse naam naai- Nederland gekomen en woonde in Leiden aan de Haarlemmerstraat. Vanaf au gustus 1999 runde hij daar een eenmanszaak in consumenten goederen, maar ging failliet. Daarnaast verhuurde hij zich als monteur in de installatie techniek. De verdachte heeft al tijd beweerd dat hij Orlov heeft vermoord tijdens een dronke mansruzie. Volgens justitie ging het om een afrekening in het Litouwse criminele circuit in Nederland. Achter de Rijnsburgerweg staat een noodgebouw voor universitair onderwijs tijdens de verbouwing van het Pieter de la Courtgebouw. Omwonenden waren boos dat er zonder vergunning bomen werden ge kapt voor het gebouw, dat er hooguit vijfjaar staat. Foto: Hielco Kuipers EINDEXAMEN 2005 CDA opent 'wenswand' leiden - De Leidse fractie van het CDA wil de stem van het volk laten doorklinken in het verkiezingsprogram waarmee de partij de komende gemeen teraadsverkiezingen in 2006 in gaat. Daarom hebben de chris ten-democraten een 'wens wand' geopend op de website www.cda.nl/leiden. Op de wenswand is alles welkom: wensen, ideeën en plannen voor de stad Leiden voor de ko mende jaren. leiden - Na vijftien jaar intensief gebruik door de Faculteit der So ciale Wetenschappen gaat het Pieter de la Courtgebouw op de schop. Binnen- en buitenkant van het gebouw aan de Wasse- naarseweg in Leiden worden in twee fasen aangepakt. (advertentie) Hastens staat voor natuurlijke topkwaliteit. Soxsprings die hun comfort en rustgevende eigenschappen danken aan de handmatige verwerking van wol, katoen, linnen en paardenhaar. En dan te bedenken dat u al voor 14 cent per nacjht' van dit ultieme slaapcomfort kunt genieten... Ëèn echte Hastens. Voor iedereen bereikbaar. Het breekwerk voor de ingrij pende interne verbouwing is al begonnen in het universiteits- pand, dat wordt gebruikt door 5000 studenten en 800 perso neelsleden. De klus moet tegen Kerstmis klaar zijn. Het architectenechtpaar Hoek en De Wit, ook verantwoorde lijk voor Plexus en de vernieu wing van het Lipsius (het LAK- gebouw), is in de aim genomen voor de verbouwing. Behalve de bibliotheek, die blijft waar ze is, gaat alles op de begane grond dit jaar naar een andere plek. Het restaurant wordt verplaatst naar de voorzijde en gaat daar over in een buitenplein met ter ras. De enorme centrale trap, de achterliggende toiletgroep en de bouwschacht verdwijnen. De oude trap maakt op de be gane grond plaats voor twee nieuwe, minder prominent aanwezige trappen aan de zij kanten. De zes dichtgemaakte lichtkoepels in het dak worden weer opengemaakt. Op die ma nier ontstaat een oase van ruimte en licht, die de nieuwe centrale ontmoetingsplek moet worden. Het restaurant krijgt er een uitloper, in de vorm van een koffiecafé. Wie via de nieu we hoofdingang de voormalige polikliniek interne geneeskun de binnenkomt, staat meteen in de royale lichte hal. Daar komt het hoge waterkunstwerk terug, waarop de gebruikers van het gebouw zo gesteld zijn. Ook het aanzicht van het pand verandert. Om de massieve voorgevel speelser te maken en kleiner te laten lijken, wordt voor een gedeelte ervan een ex tra vliesgevel geplaatst. Aan de ze zijde komt ook de hoofdin gang, die wordt gerealiseerd op het plein dat de vorm krijgt van een tafel. Onder de tafel komt een fietsenstalling met een ex tra ingang, van waaruit de grote collegezalen bereikbaar zijn. In de tweede fase worden bui ten veranderingen aangebracht. Deze maken deel uit van de ontwikkeling van het gebied tussen het Poortgebouw en het faculteitsgebouw. Daar verrijst een forse uitbreiding van het Rijnvestegebouw, die oprukt tot 30 meter van het Pieter de la Courtgebouw en even hoog wordt. Daardoor verdwijnen het parkeerterrein en het vrije uitzicht richting station. Om de gevolgen op te vangen van de werkzaamheden, is voor het gebouw tijdelijk een houten gebouw neergezet. De tijdelijke behuizing bevat onder meer onderwijsruimtes en blijft maximaal vijf jaar staan. Van rechts naar links: leraar Dé Steures, Eva Spierenbug, Joyce Lustberg, Laurien Montagne, Jaspe n Meeuwissen, Sebastian Arrachart, Maartje Meijer, Patricia Kuperij en Sabine Akerboom. Op breken Roos van der Poel en Astrid Osinga. Foto: Dick Hogewoning lisse - Met gemengde gevoelens verlaten de 6vwo'ers van het Fioretti College in Lisse de aula, waar ze het examen Latijn heb ben afgelegd. De een vond de vertaling te doen, de ander beet zijn tanden stuk op de tekst van Ovidius. Idem voor de bijbeho rende tekstverklaring. Op één punt zijn ze eensgezind: geen van hen is van plan na het exa men nog 'iets met Latijn' te doen. Ze hebben zich dus voor het laatst gebogen over de taal van Vergilius, Ovidius en Cice ro. Om maar wat oude Romei nen te noemen. Hoe ging het examen? Eva: „Ik was snel klaar, maar toch heb ik er meer tijd aan be steed dan normaal." Sebastian: „Ik had net drie regels vertaling af, toen jij wegging. Daar werd ik nogal nerveus van." Eva: „Sorry." Roos: „Ik word altijd zo moe van examens. Ik moet bijko men. Bij vraag 7 heb ik niets in gevuld en bij vraag 21 heb ik een hele pagina volgeschre ven." Leraar Dé Steures: „Maar die vraag had je in één woord kunnen beantwoorden. Als ik gelijk heb tenminste." Jasper: „Ik had gelukkig mijn Boeddha beeldje bij me. Voor de steun. Ik vond het zwaar." Joyce: „Dat weten we, je zat de hele tijd te zuchten." Dit was jullie laatste Latijnver taling ooit. Wat vind je daar van? Astrid: „O ja, dat is waar. Nooit meer Latijn. Voor mij was het toch al langer dan ik ooit van plan was. Ik wilde niet verder dan de derde, maar toen was er in klas vier een reis naar Rome. Die wilde ik wel meemaken. Daarna vond ik het zonde om Latijn te laten vallen." Eva: „Ik zal het bij kunstgeschiedenis nog wel tegenkomen. Op kerk gebouwen of zo. Misschien heb ik er later nog wat aan, als ik Spaans of Italiaans wil leren." Hoe beviel het om met zijn twaalven in een klein klasje te zitten? Patricia: „Erg goed. We hadden een hecht groepje. We hadden het gezellig en rustig, er was geen chaos. In zo'n sfeer durf je meer. Antwoord geven zonder dat je het zeker weet, bijvoor beeld. Door eikaars fouten leer je beter." Maartje: „De leraar en het kleine groepje zorgden er voor dat het onwijs gezellig was. Leraar: „Dank je, goed antwoord." Wat was het mooie van Latijn? Roos: „Ik vond Ovidius, het on derwerp van het examen, leuk. Hij is niet zo zwaar op de hand en heeft een leuke schrijfstijl, best grappig af en toe." Eva: „Zijn vergelijkingen zijn boei end. Zoals hij een moeder in gewetensnood vergelijkt met een schip dat alle kanten op wórdt geslingerd, vond ik mooi gevonden." Astrid: „Ovidius leuk? Latijn is gewoon Latijn. Het is wel mooi dat het nog steeds wordt gebruikt. In dier geneeskunde bijvoorbeeld. Dat wil ik studeren." Is er een stuk tekst of een ci taat dat je je altijd kunt herin neren? De opgave Het examen Latijn bes uit de vertaling van eei tekst van Ovidius (Met morphosen I, 607-631) 1 vragen naar aanleidinj teksten van Ovidius (IV >1 737-796), Vergilius (Ae x IV, 259-295) en naar a; 5" ding van de roman Dit re Welt van C. Ransmaye r Over die laatste tekst g 'f vraag 22: Ransmayer nw een andere reden waai i: Augustus zich aan de 1 morphosen stoorde da 1 reden die men algeme e aanneemt. Leg dit uit. k Antwoord: Volgens Ransmayer was de tite r het werk ('verandering i' alleen al een beledigin u Augustus die elke vera b ring zag als bedreiging 1 zijn macht. De gangba t vatting gaat ervan uit e gustus viel over het gein aan decorum dat gode 1 helden in de Metamoi sen vertonen. I f Patricia: „Het eerste dat ik als vertalen: 'Amor omnia liefde overwint alles „In wijn zit de waarheid ,j num Veritas'." Leraar: veritas, Jasper. Foei." „Een citaat van bekend was om zijn dichten, zal ik nooit verj 'pedicabo ego vos et Laat de vertaling maar Gerard Baas

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14