OESO somber over Afgedankte Fokkers gered uit de woestijn zwakkere economie ECONOMIE Klant moet zich weer thuisvoelen bij ABN 'g* 'Werkloosheid in Nederland naar 6,1 procent' FNV zoekt ideale mix van overleg en actie voeren Honderdmiljoenste VW Tweespalt bij belangenverenigingen Dexia Financiële topman Ahold vertrekt naar Stora Enso 1,4 miljard uit fondsen dam - Beleggers hebben ite kwartaal 1,4 miljard ittrokken aan Neder- jeleggingsfondsen. zo De Nederlandsche steren bekend. De da- it zich voor bij alle be- beleggingsfondsen. De is volgens DNB niet ijven aan een bijzon- iixrtenis zoals een ge verplaatsing van naar het buitenland, inele beleggers als pen- ;en steken hun geld i buitenlandse obliga- rijl de kleine belegger lelijk via internet tolgens DNB zijn voor sinds 2000 ook de Fondsen minder popu- lan werd 0,6 miljard okken. De kleinere, liseerde fondsen blij- ;aans aantrekkelijk degger, aldus DNB. Irder Smarts niljard dollar Het Amerikaanse be- heeft bij de Duits- ise autofabrikant rysler een order ge- een miljard dollar ering van een groot tarts. Het stadsauto- vorige week voor het de VS verkocht. ZAP ir Pollution) is fabrikant rgiebesparende produc- t bedrijf past de Smart Amerikaanse specifica- r milieu en veiligheid rige week zei directeur hneider dat de Smart de zuinigste, meest iele en veiligste auto's ild is. Amerikaanse au- s willen met de hoge C prijzen een goedkoper niddel, aldus Schnei- de Smart-divisie van Chrysler was gisteren ts bekend van de grote hwest snijdt in personeel rk - De Amerikaanse irtmaatschappij North- lines, partner van KLM, vakbond van werktuig- voorgesteld om 2030 h iens te ontslaan. Ook de 2380 technici die 126 procent korten op en. De onderneming 2 mee per jaar 176 mil- K lar besparen, zo meld- itrokken vakbond, de 1 Mechanics Fraternal J ion gisteren. Hogere ifkosten en de felle rj entiestrijd met prijs- 3 hebben NWA in het ^Tvartaal een nettoverlies miljoen dollar bezorgd. 00 ;st wil op de arbeids- ,1 miljard dollar bespa- B-si idra ^■c - De overheid moet ■p krijgen op de tarieven ^Wavenbedrijf Rotterdam qHing brengt. Volgens de ""^akhond NMa heeft de een aantal gebieden :htspositie en is de kans 3^ t het daar in de toe- pisbruik van zou kun- ;en. Het gaat dan vooral irieven die schepen 'letalen. Minister rst (economische za- zijn collega Peijs (ver- iderzoeken hoe ze meer kunnen krijgen op de van de Rotterdamse to meldde Brinkhorst in een brief aan de Kamer. woensdag 25 mei 2005 bepleit greep iventarieven 7411 parijs/anp - De economische groei in de grote industrielan den komt dit jaar ruim lager uit dan was verwacht. De Organi satie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) raamt de groei in de dertig aangesloten landen nu op 2,6 procent, zo staat in de Economie Ouüook, het half jaarlijkse rapport over de eco nomische vooruitzichten. In haar vorige rapport ging de OESO nog uit van een gemid delde groei van 3,6 procent. Vo rig jaar zwakte de economische bedrijvigheid al wat af. Begin dit jaar deed zich een opleving voor, maar die is alweer voorbij. Later dit jaar kan de groei weer aantrekken, zij het op een be scheiden wijze. De stimulans komt daarbij van buiten het OESO-gebied. De organisatie gaat er in haar ramingen wel vanuit dat de olieprijzen niet verder stijgen. In Nederland komt de groei dit jaar uit op een magere 0,5 pro cent en volgend jaar op 1,7 pro cent. De OESO is een stuk min der optimistisch dan in haar vorige ramingen, die percenta ges opleverden van respectieve lijk 1,25 en 2,25. De - zwakke - opleving die zich voordeed werd eind vorig jaar onderbro ken en ook in het eerste kwar taal was de groei negatief. De OESO is ook pessimistischer dan het Centraal Planbureau. In de rest van dit jaar zal de ex port aantrekken en zal het her stel zich over een breder deel van de economie gaan uitstrek ken. Voor de werkloosheid heeft dat echter nog niet veel positieve gevolgen. In 2006 zal Verzet tegen actie vroege vertrekker apeldoorn/gpd-anp - Werkne mers van technische groothan del Reesink in Apeldoorn die al voordat hun werktijd er op zit het pand verlaten, staan voort aan voor een gesloten slag boom. Het personeel kan het bedrijfsterrein voortaan pas om tien over vijf verlaten. Want te vroeg vertrekken is directeur Bernard ten Doeschate een doorn in het oog. Vorige week vond hij dat de maat vol was. In een bericht aan het personeel spuide hij nogmaals zijn gram. Ten Doe schate besloot dat de slagbo men voorlopig tussen 14.20 en 14.40 uur en 16.50 en 17.10 uur gesloten blijven. „Daarmee loont het niet meer om eerder te stoppen met werken", aldus de directeur. FNV Bondgenoten is verbijsterd: „Deze maatregel is het niet van deze tijd", vindt bestuurder Martens. Per brief heeft de bond verzocht de maatregel terug te draaien. De Arbeidsinspectie is gisteren met een onderzoek begonnen en brengt over enkele dagen rap port uit. Prognose OESO AA Organisatie voor KL Economische Samen- 11 werking en Ontwikkeling Groei 2004 2005 2006 BBP VS 4,4 3 fi 3,3 Japan 2,6 Eurolanden 1,8 Nederland 1,4 België 2,7 1,5 1.2 0,5 1.3 1,7 2,0 Werkloosheid 2004 2005 2006 beroepsbevolking VS 5,5 51 4.8 Japan 4,7 4,4 4,1 Eurolanden 8,9 Nederland 5,0 België 7,8 9,0 6,3 8 8,7 6,1 8,0 Inflatie 2n04 2005 2006 VS 2,1 2,4 2,2 Japan -1,2 Eurolanden 1,9 Nederland 1,2 België 2,2 -0,9 1,5 1,4 1 5 0,0 1.7 0,1 1.8 anp - bron World Economie Outlook 6,1 procent van de Nederlandse beroepsbevolking zonder werk zitten. De OESO noemde in haar vorige rapport een werk loosheidpercentage van 5. De organisatie adviseert de over heid om maatregelen te nemen teneinde de vooruitzichten voor werknemers met een lage opleiding te verbeteren. De VS doen het dit jaar beter dan gemiddeld. De groei van de Amerikaanse economie komt dit jaar uit op 3,6 procent, maar is daarmee wel kleiner dan de 4,4 procent die vorig jaar werd geregistreerd. Ook in 2006 zal de groei met 3,3 procent wat minder zijn. In Japan gaat het minder hard. De OESO houd het voor dat land in 2005 op een groeipercentage van 1,5. Vorig jaar beleefde Japan een toename van het bruto binnen lands product van 2,6 procent. In 2006 wordt het 1,7 procent. De eurozone blijft duidelijk achter. Dat komt door de hoge olieprijzen en de hoge koers van de euro, aldus de OESO. Vooral de prestaties van Duits land en Italië vallen tegen. In de twaalf eurolanden groeit de economie dit jaar met een ge middelde van 1,2 procent na 1,8 procent in 2005. Het ko mende jaar trekt de economie iets aan, met een groei van 2 procent als gevolg. De OESO pleit voor een vrij snelle renteverlaging in de eu rolanden. Gezien de lage infla tie kan de groei worden gesti muleerd met een renteverlaging van 0,5 procent halverwege dit jaar. Een jaar daarna moet de rente dan weer in stappen wor den verhoogd. Op het ogenblik staat de eurorente op 2 procent. In de werkloosheid zal niet veel verandering komen. De OESO denkt voor dit jaar aan een ge middeld percentage van 6,7, net zo veel als in het afgelopen jaar. Volgend jaar neemt de werkloosheid wat af tot 6,4 pro cent van de beroepsbevolking. De inflatie blijft gematigd. Lag de geldontwaarding in 2004 op 2 procent, dit jaar wordt dat 1,9 procent. In het komende jaar voorziet de organisatie een in flatie van eveneens 1,9 procent. door Richard Mooyman haarlem - De Californische Mojavewoes- tijn is niet langer een Fokker-kerkhof. Bin nenkort gaan ook de laatste afgedankte exemplaren van het type Fokker-100 weer vliegen. Het overgrote deel van de Neder landse straalvliegtuigen is dan weer in de lucht. Eerder werden Fokkers massaal aan de grond gezet door verlieslijdende vlieg maatschappijen. De onderneming Synergy Aerospace heeft 29 toestellen opgekocht voor drie Zuid- Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. De vliegtuigen waren vroeger in gebruik bij American Airlines, maar die besloot na de aanslagen van 11 september 2001 alle Fok kers te dumpen. Klein en te duur in het gebruik, zo oordeel de American Airlines destijds. Als ander na deel werd aangevoerd dat de fabrikant in 1996 failliet ging. Inmiddels lijken de twee dehands Fokkers niet meer aan te slepen. Op enkele toestellen na zijn alle Fokkers- 100 (waarvan 277 stuks werden gebouwd) straks weer in gebruik. Fokker Services, on derdeel van Stork hoopt nog steeds de mil joenenopdracht binnen te slepen voor het opknappen van de 29 toestellen, hoewel American Airlines al meldt dat zelf te gaan doen. „De contracten zijn nog niet getekend", al dus Fokker Services. De afgelopen jaren werden gebruikte Fok kers-100 afgeleverd aan onder meer Austri an Airlines, Germania, Helvetic, Mandarin Airlines en Inter Express. KLM Cityhopper heeft 53 Fokkers in de vloot. Een groep za kenlieden werkt onder de naam Rekkof aan een herrijzenis van de vliegtuigfabriek, maar over de levensvatbaarheid bestaan grote twijfels. Lodewijk de Waal (rechts) gisteren op het FNV-jubileumcongres met Agnes Jongerius (links). Vandaag draagt hij de voorzittershamer aan haar over. Foto: GPD/Phil Nijhuis rotterdam/gpd - De FNV zoekt nieuwe combinaties van over leg en actie voeren. „Het afgelo pen jaar heeft geleerd dat actie voeren loont. We zullen ook blijven overleggen met kabinet en werkgevers, maar we zullen het overleg veel kritischer be oordelen op effectiviteit." Dat is een van de belangrijke onder delen van de discussienota van het FNV-bestuur, die het jubile umcongres van de grootste vak centrale in Rotterdam be spreekt. Inclusief de rechts- voorgangers NW en NKV be staat de FNV dit jaar 100 jaar. Tweede belangrijke onderdeel is het statutair vastleggen van het referendum als middel om de leden te raadplegen in be langrijke, 'bondsoverstijgende- 'kwesties. Dat is de afgelopen jaren drie keer gebeurd bij het vastlopen van het centraal overleg. De FNV is ervan over tuigd dat de combinatie van schriftelijk en via internet rea geren op belangrijke vraagstuk ken door de leden een betere en opener methode is dan tra ditionele ledenbijeenkomsten in zaaltjes. Derde punt waarover het con gres zich moet uitspreken is hoe groepen te bereiken die zich wel door het werk van de vakbeweging aangetrokken voelen, maar geen lid worden. De FNV wil proberen etnische minderheden, jongeren en vrouwen een meer individueel pakket aan voordelen en belan genbehartiging te bieden. „Het succes van het Museumplein (de grote demonstratie op 2 ok tober - red.) moet bij deze groepen worden verzilverd," al dus de congresnota. Tenslotte vernieuwt de FNV het vier koppen tellende bestuur. Voorzitter Lodewijk de Waal wordt vandaag opgevolgd door de vice-voorzitter Agnes Jonge rius. De daarmee openvallende plek in het bestuur wordt inge nomen door Wilna Wind. Zij heeft een loopbaan achter de rug als universitair onderzoeker en bestuurder bij FNV Bondge noten. Ook heeft zij gewerkt als organisatie-adviseur. Nu is zij commercieel directeur bij het adviesbureu Basis Beleid. Het FNV-bestuur wordt gecomple menteerd met de huidige be stuurders Peter Gortzak en Ton Heerts. wolfsburg - De Duitse autoproducent Volkswagen heeft gisteren zijn honderdmiljoenste auto van de band laten lopen. Topman Bernd Pischetsrieder (rechts) schonk de wagen, een VW Touran, gisteren aan de vrouw van de Duitse president Horst Kohier. Zij is bescherm vrouw van de koepelorganisatie voor chronisch zieken met een zeld zame aandoening. VW begon met zijn serieproductie eind 1945. Toen rolde de eerste Kever uit de fabriek in Wolfsburg. Tijdens de oorlog was de productie alleen voor militair gebruik. De meest verkochte Volkswagen is de Golf, met ongeveer 23 miljoen stuks. Daarna komt de Kever (21,5 miljoen), de Passat (13 miljoen) en de Polo (9 miljoen). Het concern vierde gisteren een feestje maar het zit VW niet mee. Vorig jaar zakte de nettowinst van 1 miljard naar 716 miljoen euro. Foto: Reuters/Fabrizio Bensch breda/gpd - Tussen de ver schillende belangenverenigin gen die proberen om aandelen- lease-gedupeerden te helpen, is tweespalt ontstaan. De Stich ting Leaseverlies en de Stichting Eegalease, waarbij samen 100.000 beleggers zijn aange sloten, vrezen dat hierdoor geen overeenkomst kan worden bereikt met Dexia. Vorige maand werd na moeizame on derhandelingen onder leiding van Wim Duisenberg een ak koord op hoofdlijnen met de Belgische bank bereikt. De le den van Leaseverlies en Eega lease spreken zich op 20 juni via een soort referendum over dit akkoord uit. Als een minder heid instemt, trekt Dexia het voorstel in. Onder andere de belangengroe pering 'Beursklacht' en de ver eniging Payback hebben zich gekeerd tegen het aanbod van Dexia. Ze vinden de voorgestel de betaling te mager. Van de meeste aandelenleasebeleggers wordt tweederde van hun rest schuld kwijtgescholden. Alleen minderjarigen, gehuwden en geregistreerd partners komen in aanmerking voor een volledi ge kwijtschelding. Leaseverlies- woordvoerder J. Lemstra is niet blij met de opstelling van colle- ga-belangenverengingen. „We maken ons zorgen. De houding van bijvoorbeeld Beursklacht en Payback kan ervoor zorgen dat mensen niet ingaan op het voorstel van Dexia." De Belgische topman Dirk Bru- neel van Dexia toonde zich gis teren strijdbaar. „Als mensen dit niet willen accepteren, gaan ze maar naar de rechter." i-Frans »rd HSL irg - De reistijd per Parijs naar Frankfurt kan van de huidige vorden ingekort tot vier is een van de voorde- op de spoorwegmaat- n van Duitsland en op korte termijn ho- ereiken. Maandag slo- in beginselakkoord oprichting van een ge- jke dochtermaatschap- e hogesnelheidstreinen iloiteren. Zij verwach- ïet aantal passagiers op vakken tussen Parijs en it en tussen Parijs en uiterlijk in 2010 ver tot 1,5 miljoen. in gedaagd Koersplan tN - Verzekeraar Aegon snog voor het gerecht door de Stichting indewegkwijt. Dat heeft ting op haar eigen web- 1 weten. Koersplande- t treedt op namens dupeerden van het Ae- duct Koersplan. Het van de Stichting is on- over de handreiking n vorige week heeft ge- onderneming gaf aan )en gulden te reserve- (oersplan-beleggers te- te komen. Het geschil >egon en de Koersplan- irden draait om de insrisicoverzekering. door Mathijs Rotteveel Amsterdam - Bij'ABN Amro vin den ingrijpende veranderingen plaats. De afgelopen jaren kwam de bank veelvuldig in het nieuws vanwege het aantal banen dat moest verdwijnen. Maar er moest meer gebeuren om de logge bankorganisatie weer slim en snel te laten werken en de verkopen op te krikken. Jan Peter Schmittmann, die in 2003 aantrad als directeur ABN Amro Nederland, schrikt er niet voor terug om onorthodoxe maatregelen te nemen. Afgelo pen januari heeft hij alle perso neelsleden van zijn bedrijfson derdeel 'mee op reis genomen' zoals hij het noemt. Ze moesten elkaar de vraag stellen: „Hoe zou jij de bank beter kunnen la ten werken." Alle personeelsle den moesten volgens Schmitt mann op hun verantwoorde lijkheid worden aangesproken en vrij zijn om te zeggen wat ze wilden over zichzelf, hun colle ga's en de bank. „Het ging hierbij om het nemen van eigen verantwoordelijkheid en het creëren van een open, persoonlijke sfeer," zegt hij hierover. „Wij willen ons pre senteren als een huisbank voor onze klanten. Dan moet het personeel zich natuurlijk wel zelf goed thuisvoelen." Helaas voor de bank hebben de mede werkers gemiddeld maar eens in de twee jaar de kans om hun klanten aan zich te binden. Dat is namelijk het aantal keren dat ze de bankshop bezoeken. „Dat Open op koopavond en zaterdag ABN Amro gaat meer bankfilialen openstellen tijdens koop avonden en zaterdagen. Tijdens het op 2 april gestarte initiatief bezochten meer dan 20.000 klanten zaterdags de 98 geopende ABN-kantoren. Dat leverde een vijfde van de totale weekomzet op, tegen een achtste van de totale kosten. Op de koopavonden waren de resultaten minder. De bank noemt de proef geslaagd. „We moeten er alleen voor zorgen dat de klanten nog gemakke lijker naar binnen stappen. Onze 'bankshops' moeten net zo laagdrempelig worden als de Albert Heijn", zegt Jan Peter Schmittmann, directeur ABN Amro Nederland. Consumenten gebruiken de koopavonden en zaterdagen vooral om advies te vragen over ingewikkelde bankprodukten als hypotheken of le vensverzekeringen. Volgens Schmittmann past dat binnen het levensritme van de moderne consument. „Maar weinig mensen gaan op woensdagmiddag tijdens de lunchpauze van het werk even bij hun bank langs om een hypotheek af te sluiten", zegt hij. „Dat doen ze liever op zaterdagmiddag." is natuurlijk heel wat anders dan een supermarkt, waar de klanten wel 50 keer per jaar binnenlopen", zegt Schmitt mann. Ook het beloningssysteem van ABN Amro is aangepast aan de nieuwe prestatiegerichte cul tuur die de bank voor ogen heeft. Van het vaste loon is 20 procent omgezet in een varia bele, prestatie-afhankelijke be loning. „Elke medewerker wordt afgerekend op zijn klant gerichtheid, al gaat dat bij de ene natuurlijk eenvoudiger dan bij de andere", zegt Schmitt mann. „Bij de bankshops kijken we hoeveel klanten zich aanmel den en hoeveel er vertrekken en hoeveel produkten er verkocht worden. We hebben uitgere kend hoeveel een klant gezien zijn inkomen en vermogen bij ons zou moeten besteden. Kan toren die klanten hebben met een internetspaarrekening sti muleren we om hen ook bij voorbeeld een hypotheek te verkopen." Om het voor medewerker en klant overzichtelijk te maken is er een duidelijke indeling ge maakt van de particuliere klan ten. Klanten met een gezinsver mogen onder de 50.000 euro en een gezinsinkomen beneden de 5000 euro per maand worden bediend via de bankwinkels, in ternet en de call-centers. Zij zijn de 'mass retail cliënts', zeg maar de buikklanten. Particu lieren die daarboven zitten, maar geen miljoen euro bezit ten, krijgen een 'prefered ban ker', een eigen accountmanager die tijdens kantooruren direct is te bereiken. Voor klanten met meer dan miljoen staat een echte 'private banker' klaar. „Van die 'mass retail clients' hebben we er nu zo'n 4,2 miljoen", zegt Schmitt mann. „Zij kopen nauwelijks beleggingen. Naast een spaar rekening, een betaalrekening en misschien wat verzekeringen, kopen ze hoogstens een keer een hypotheek. Deze mensen hebben minder behoefte aan fi nancieel advies. We bieden ze dan ook geen één op één relatie met een accountmanager aan." De klanten met een 'prefered banker' of een 'private banker' krijgen wel één aanspreekpunt binnen de bank. Dit aanspreek punt moet direct per mail of te lefoon bereikbaar zijn. Zijn of haar foto komt zelfs op de geïn dividualiseerde internetpagina van de bank te staan. „We heb ben nu de technische middelen om dit soort dingen te doen," aldus Schmittmann. „Zo doen we dat ook voor studenten en starters. Die hebben de kans om door te groeien. Voor hen staan ook geïndividualiseerde pakketten ter beschikking." amsterdam/anp - Financieel Ahold-topman, de Fin Hannu Ryöppönen, vertrekt op 31 au gustus bij het supermarktcon cern. Hij verruilt Ahold voor de Zweeds-Finse papierproducent Stora Enso. Op het hoofdkan toor in Londen gaat hij op 1 september dezelfde functie ver vullen als bij Ahold. Bovendien zal hij optreden als de plaats vervanger van de hoogste baas Jukka Harmala. Beleggers reageerden gisteren negatief op zijn vertrek van Ry öppönen. Het aandeel Ahold daalde op de effectenbeurs in Amsterdam met 0,3 procent. Ryöppönen kwam bij Ahold op 1 juli 2003. Hij was de uiteinde lijke opvolger van Michiel Meurs die moest vertrekken na dat er boekhoudkundige mal versaties bij het concern naar buiten waren gekomen. Moberg betreurt het plotselinge vertrek van zijn rechterhand. „Hoe dan ook, ik realiseer me goed dat dit een interessante kans is voor Hannu en dat Lon den weer zijn thuisbasis zal zijn." De bestuursvoorzitter hoopt nog voor eind augustus een opvolger te hebben voor Ryöppönen. Moberg zei in een toelichting de voorkeur te ge ven aan iemand met veel inter nationale ervaring. Voor zijn aantreden bij Ahold werkte Ry öppönen voor investerings maatschappijen in Londen en Luxemburg. Daarvoor was hij financieel bestuurder bij Ikea waar ook Moberg werkte. Volgens FBS Bankiers komt het vertrek van Ryöppönen volledig onverwacht en bovendien op Hannu Ryöppönen. Foto: ANP/Koen Suyk een slecht moment. De onder neming heeft de eerste stappen gezet om weer financieel ge zond te worden maar heeft nog een behoorlijke weg te gaan. Daarom was zo'n carrièrestap van een van de leiders niet te voorzien, stelt de Fflfc-analist. Analisten van ING Wtitelen Ry- oppönens vertrek als negatief voor het bedrijf. Hij is degene die de financiële herstructure ring goed op gang heeft ge bracht. Zijn vertrek brengt on zekerheid met zich mee en zou het herstelproces kunnen scha den. Bovendien waren Ryöppö nen en Moberg hecht met el kaar. „Zijn vertek zou Mobergs baan weieens minder aantrek kelijk kunnen maken", berede neert ING. Ahold wil vanaf 2006 een om zetgroei van 5 procent bij al zijn supermarktbedrijven. Recente lijk hebben meerdere analisten hun scepsis geuit over de haal baarheid van deze doelstelling. „Wij denken niet dat zijn ver trek daarmee te maken heeft", aldus analisten bij Van Lan- schot Bankiers. Het ABN Amro-filiaal in Rotterdam. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9